Ψηφοφορία

Θέλετε να γίνει νέος διαγωνισμός?θα συμετάσχετε?

ΝΑΙ - σκέφτομαι να συμμετάσχω
22 (68.8%)
ΝΑΙ - δεν σκέφτομαι να συμμετάσχω
5 (15.6%)
ΟΧΙ
5 (15.6%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 32

Η ψηφοφορία έληξε: 05/06/07, 03:22

Αποστολέας Θέμα: Νέος διαγωνισμός κιθάρας?  (Αναγνώστηκε 19400 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Evangelos 123

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 487
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Νέος διαγωνισμός κιθάρας?
« στις: 02/06/07, 03:22 »
Η ψηφοφορία αυτή είναι για το αν θα γίνει νέος(2ος) διαγωνισμός!

παρακαλείτε όποιος ψηφίζει να απαντά και στην ερώτηση: ποιες κατηγορίες θέλετε να μπουν στον διαγωνισμό?

--- το πότε θα αρχίσει είναι άγνωστο!
--- όπως και το ποιοι θα συμμετάσχουν
--- η ψήφο να μην επηρεαστεί από το αν μπορεί να παίξει κάποιος κάποιο κομμάτι αφού δεν έχουμε αναφερθεί ακόμη σε κομμάτια!
--- δεν έχει μπει ακόμη χρονοδιάγραμμα!
--- αν θέλετε προτείνετε εσείς κάποιο!
--- δεκτές οι προτάσεις και οι κανόνες!
--- το παρόν thread αποτελεί "ζύγισμα" απόψεων επί του θέματος και σφυγμομέτρηση!
« Τελευταία τροποποίηση: 02/06/07, 03:26 από Βαγγέλης »
Evangelos C. Brachos

Αποσυνδεδεμένος Evangelos 123

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 487
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Νέος διαγωνισμός κιθάρας?
« Απάντηση #1 στις: 02/06/07, 03:32 »
έκανα μια αρχή!δεν βιάζομαι είναι απλά μια σφυγμομέτρηση!διαφήμιση για να έχουμε οργάνωση και περισσότερο κόσμο!
shredding, hard rock, classic rock, blues, jazz, fusion σχεδόν τα πάντα αφού αυτά είναι στο περίπου, ετσι κι αλλιώς στο μέλλον θα κριθούν αυτά από άλλη ψηφοφορία και από τις συμμετοχές![αν είναι 2 άτομα τότε σκάρτη κατηγορία....]
Παράθεση
προτείνω να γίνει πιο μελετημένη η δουλειά.Να μπούνε κατηγορίες

1) Να μπούνε κατηγορίες
2) Να προταθούν τραγούδια
3) Να ψηφιστεί ποιο/ά θα εκπροσωπήσει την κάθε κατηγορία
4) Παράλληλα με το 3) να έχουν μπει οι υποψήφιοι σε λίστα
5) Να δοθεί χρονικό διάστημα σε διαγωνιζομένους
6) Να ψηφιστεί το καλύτερο

πιστεύω οτι πρίν από ολα πρέπει να μπούν τα χρονικα διαστήματα
1) 3 μέρες
2) 4 μέρες
3) 5 μέρες
4) -
5) 15-20 μέρες
6) 1 βδομάδα
τα χρονικά διαστήματα τα έχω ενδεικτικά!
καλό είναι να ανοίξει άλλο thread από mod και να μπουν κατηγορίες. jazz / fusion / hard rock / metal / classic rock / blues και όποιο μετά το  3) στάδιο που εμπεριέχει και το 4) που είναι οι δηλώσεις συμμετοχών, θα αφαιρείτε αν δεν έχουν δηλώσει πολλοί συμετοχή (π.χ. πρέπει πάνω από 3-4)

καλό είναι να καθιερωθεί ένας τέτοιος μεγάλος διαγωνισμός 3-4 φορές τον χρόνο στο kithara.gr ...θα είναι κάτι καλό για το φόρουμ και για τους κιθαρίστες του!
επίσης να κοιτάξουμε και την κατηγορία της ακουστικής κιθάρας και φυσικά την κατηγορία της ελεύθερης διασκευής(αν και θα γίνει χαμός)!
Evangelos C. Brachos

Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3353
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
Απ: Νέος διαγωνισμός κιθάρας?
« Απάντηση #2 στις: 02/06/07, 13:20 »
Προσωπικά διαφωνώ με όλο αυτό για πολύ απλούς λόγους:

1) Οπως και την πρώτη φορά, όλοι θα γράφουν άσκοπα λέγοντας το μακρύ και το κοντό τους και στο τέλος θα λάβουν μέρος μόνο 4-5 άτομα

2) Θα υπάρχουν διαφωνίες όσον αφορά το τραγούδι, το σημείο (αν έχει 2 σόλο), τα καταραμένα BPM, αν αυτό είναι ροκ, αν είναι μέταλ, αν είναι καλαματιανό doom.

3) Από shredding δε νομίζετε ότι έχουμε φάει αρκετό στη μάπα? Και να κρίνουμε τι στο shredding? Ημαρτον πια!

4) Να ψηφίσει ποιος και να κάνει πόσα και τι? Αυτό θελει πάρα πολλή δουλειά και οργάνωση πράγμα που δεν είδα και την προηγούμενη φορά να υπάρχει όρεξη για κάτι τέτοιο.

Επίσης κάτι τελευταίο, Βαγγέλη, το θέμα σου δεν είναι πολύ αόριστο?? Δεν βιάζεσαι?? Σφυγμομέτρηση?? Να σου πουν γνώμη τόσα πολλά άτομα με σαφώς διαφορετικές μουσικές κατευθύνσεις?

Προσωπική άποψη είναι κάποιες φορές το χρόνο, να γίνεται ένας διαγωνισμός με σαφέστατο το είδος (rock, metal, blues, jazz κλπ), συγκεκριμένο κομμάτι που θα παιχτεί (είδατε τι έγινε την προηγούμενη φορά).

Οποιος θέλει θα συμμετέχει, θα βάλουμε χρονικό όριο, θα πέσουν ψήφοι, θα βγει ο νικητής και τέλος!

Αποσυνδεδεμένος nicktgr15

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 145
  • Φύλο: Άντρας
  • Green can only hold you in the garden...
    • Προφίλ
Απ: Νέος διαγωνισμός κιθάρας?
« Απάντηση #3 στις: 02/06/07, 13:57 »
Συμφωνω και εγώ με τον parlats.
Διοτι και το συγκεκριμένο ειδος (rock, metal, blues, jazz κλπ) να μην σε ενδιαφέρει,
βλέπεις την συμμετοχή ως πρόκληση.  ;D

Αποσυνδεδεμένος Vaisilis

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 110
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Νέος διαγωνισμός κιθάρας?
« Απάντηση #4 στις: 02/06/07, 14:40 »
Εγώ διαφωνώ Πάρη!

1) την πρώτη φορά έγινε μια ψηφοφορία σε κάποια κομμάτια άσχετα μεταξύ τους και δεν τηρήθηκε! Εννοείτε πως θα ξενερώσουν κάποιοι και δεν θα ασχοληθούν μετά... (μέσα σ'αυτούς και γω)

2) αν τηρηθούν κάποιοι όροι δεν βλέπω λόγο να λέει ο καθένας τα δικά του... αν υπάρχουν διάφορες κατηγορίες θα ναι όλοι ευχαριστημένοι..

3) αν δεν υπάρχει όρεξη από κάποιους γιατί να παίρνει η μπάλα και τους υπόλοιπους? Εγώ προτείνω να ανάλαβει ένα άτομο κάθε κατηγορία και να βγει μια ψηφοφορία για κάθε είδος κομματιού ξεχωριστά...

  Όλα αυτά τα λέω γιατί πιστεύω θα χει ενδιαφέρον να δούμε διαφορετικά στυλ και παιξίματα από διάφορα παιδιά εδώ μέσα..... 

Αποσυνδεδεμένος sofison

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 50
    • Προφίλ
Απ: Νέος διαγωνισμός κιθάρας?
« Απάντηση #5 στις: 02/06/07, 14:58 »
Προσωπικά συμφωνώ με το φίλο parlats  ;)
Πιστεύω ότι ένας τέτοιος διαγωνισμός πρέπει να γίνει με πολύ απλούς και "ανοιχτούς" όρους.  8) 8) 8)
Δηλαδή να επιλεγεί μια σειρά κομματιών, νομίζω με μόνη προϋπόθεση να είναι instumental (εεεεεε και να παίζονται με κιθάρα  ;D ;D ;D), και απο εκεί και πέρα μια απλή ψηφοφορία των πέντε καλύτερων εκτελέσεων (αν υπάρξουν 5  ;D ;D ;D 8) ).


Ελπίζω μόνο ότι τα κομμάτια που θα μπουν για ψηφοφορία να μην είναι τα κλασσικά τετριμμένα κομμάτια του στυλ Pull me under κτλ..... Όχι ότι αυτά τα τραγούδια δεν είναι "επικά" και κορυφαία αλλά εντάξει ας ακούσουμε και τίποτα πιο φρέσκο ή πιο σπάνιο. :) :) :)         

Αποσυνδεδεμένος profsokin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 862
  • Φύλο: Άντρας
  • ολα ειναι δρομος
    • Προφίλ
Απ: Νέος διαγωνισμός κιθάρας?
« Απάντηση #6 στις: 02/06/07, 15:08 »
Πώς θα είναι ο διαγωνισμός; Με δικό μας κομμάτι ή εκτέλεση ένα σόλο ας πούμε απ'το κάθε είδος; Ακόμη, από κομμάτια που έχω ακούσει στο φόρουμ υποθέτω πως το επίπεδο θα είναι ανεβασμένο, πειράζει να συμμετέχω κι εγώ χωρίς αξιώσεις έτσι για την όλη φάση, για να είμαι μέρος αυτού.. Classic Rock πάντα..
Άραγε θα θυμάται κάποιος τ'όνομά μας
της ζωής μας τα εξαίσια φεγγάρια
τα πάθη μας, τις λύπες τα δεινά μας;
Άραγε υπήρξαμε ποτέ; Στα όνειρά μας!

Αποσυνδεδεμένος sofison

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 50
    • Προφίλ
Απ: Νέος διαγωνισμός κιθάρας?
« Απάντηση #7 στις: 02/06/07, 15:15 »
Νομίζω οτι ένας διαγωνισμός κιθάρας πρέπει να είναι ανοιχτός για όλους από αρχάριους μέχρι master (lol)  :D
Άμα θες να συμμετάσχεις κάντο χωρίς κανέναν ενδοιασμό  ;)


KEEP ON ROCKIN' IN THE FREE WORLD !!!!!!!   

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Νέος διαγωνισμός κιθάρας?
« Απάντηση #8 στις: 02/06/07, 17:10 »
1) την πρώτη φορά έγινε μια ψηφοφορία σε κάποια κομμάτια άσχετα μεταξύ τους και δεν τηρήθηκε! Εννοείτε πως θα ξενερώσουν κάποιοι και δεν θα ασχοληθούν μετά... (μέσα σ'αυτούς και γω)
Όχι αυτό δεν ήταν ψηφοφορία, αυτό ήταν "ο-καθένας-λέει-ένα-κομμάτι-που-του-αρέσει".

2) αν τηρηθούν κάποιοι όροι δεν βλέπω λόγο να λέει ο καθένας τα δικά του... αν υπάρχουν διάφορες κατηγορίες θα ναι όλοι ευχαριστημένοι.
Και αν η γιαγιά μου είχε πατίνια...(Καταλαβαίνεις τί θέλω να πώ... :P :P ) Δεν υπάρχει λόγος να το κάνουμε πιο πολύπλοκο..

Όλα αυτά τα λέω γιατί πιστεύω θα χει ενδιαφέρον να δούμε διαφορετικά στυλ και παιξίματα από διάφορα παιδιά εδώ μέσα..... 
Μόνο που αν δούμε ξαφνικά 5 κομμάτια , απο 4 κατηγορίες, όχι μόνο δεν θα δούμε διαφορετικά παιξίματα, αλλα θα μπλέξουμε και τα μπούτια μας...

Να πεταχτώ και γω λοιπόν. Επειδή υπάρχουν πολλά είδη, μπορούμε να κάνουμε μηνιαίο διαγωνισμό, αλλα πάνω σε ένα είδος, το οποίο θα εναλλάσεται.(Δεν υπάρχει λόγος να αναπτύξουμε τώρα ετήσιο χρονοδιάγραμμα). Το μελανό σημείο, είναι τώρα η επιλογή του εκάστοτε κομματιού. (Άλλος ένας λόγος για να μην κάνουμε πάνω απο 2 κατηγορίες ταυτόχρονα...)

Παρεπιπτόντως, έχω και γώ μια ιδέα για διαγωνισμό, αλλα είναι νωρίς ακόμα...
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Νέος διαγωνισμός κιθάρας?
« Απάντηση #9 στις: 02/06/07, 17:29 »
1) την πρώτη φορά έγινε μια ψηφοφορία σε κάποια κομμάτια άσχετα μεταξύ τους και δεν τηρήθηκε! Εννοείτε πως θα ξενερώσουν κάποιοι και δεν θα ασχοληθούν μετά... (μέσα σ'αυτούς και γω)
Όχι αυτό δεν ήταν ψηφοφορία, αυτό ήταν "ο-καθένας-λέει-ένα-κομμάτι-που-του-αρέσει".
Κάνεις λάθος...Ήταν ψηφοφορία!! Και για να υπάρξει ψηφοφορία θα πρέπει να υπάρχουν και προτάσεις! ;) Αλλιώς τι θα ψηφίζαμε? Το γεγονός ότι η ψηφοφορία δεν τηρήθηκε είναι άλλο θέμα...

Παρεπιπτόντως, έχω και γώ μια ιδέα για διαγωνισμό, αλλα είναι νωρίς ακόμα...
Ρίξε την ιδέα και βλέπουμε! ;)

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Νέος διαγωνισμός κιθάρας?
« Απάντηση #10 στις: 02/06/07, 17:43 »
Για να το παω και πιο μακρια, πιστευω οτι ο κιθαριστας που θα γραψει ενα δικο του κομματι (μελωδια, ρυθμικη και lead κιθαρα) εχει πολυ περισσοτερο ταλεντο απο εναν που απλα κοπιαρει το σολο καποιου αλλου.

Και για να γίνει πιο αντικειμενικό, προτείνω, να δώσει κάποιος που δεν θα συμμετάσχει, ένα riff ή chord progression στο οποίο θα δουλέψουμε-διασκευάσουμε-συνεχίσουμε...

Αλλα ξαναλέω είναι νωρίς ακόμα, πρέπει να επιβιώσουμε απο μερικούς διαγωνισμούς, σαν αυτό που έγινε. Για αυτό το λόγο ξαναλέω:
Να πεταχτώ και γω λοιπόν. Επειδή υπάρχουν πολλά είδη, μπορούμε να κάνουμε μηνιαίο διαγωνισμό, αλλα πάνω σε ένα είδος, το οποίο θα εναλλάσεται.(Δεν υπάρχει λόγος να αναπτύξουμε τώρα ετήσιο χρονοδιάγραμμα). Το μελανό σημείο, είναι τώρα η επιλογή του εκάστοτε κομματιού. (Άλλος ένας λόγος για να μην κάνουμε πάνω απο 2 κατηγορίες ταυτόχρονα...)
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος Raz

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1051
  • Φύλο: Άντρας
  • I dont give a fuck if you hate me
    • Προφίλ
Απ: Νέος διαγωνισμός κιθάρας?
« Απάντηση #11 στις: 02/06/07, 18:05 »
Σκέφτομαι να συμμετάσχω  , ναι αλλά μόνο εφόσον μου προτείνει κάποιος έναν τρόπο να πετύχω ααξιοπρεπή ηχογράφηση  :) . Και βέβαια εφόσον μου το επιτρέπει η δυσκολία του σόλο.

Αποσυνδεδεμένος fenderiarhs

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 583
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Νέος διαγωνισμός κιθάρας?
« Απάντηση #12 στις: 02/06/07, 19:27 »
ναι και εηω θα συμμετασχω αν καποιος μου προτεινει να ηχογραφησω στην abbey road

Αποσυνδεδεμένος Raz

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1051
  • Φύλο: Άντρας
  • I dont give a fuck if you hate me
    • Προφίλ
Απ: Νέος διαγωνισμός κιθάρας?
« Απάντηση #13 στις: 02/06/07, 19:30 »
Όχι δεν εννοώ αυτό. Λέω ότι δεν ξέρω πώς να ηχογραφήσω εμένα να παίζω. Δεν το έχω κάνει ποτέ

Αποσυνδεδεμένος Chris2004

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 347
    • Προφίλ
Απ: Νέος διαγωνισμός κιθάρας?
« Απάντηση #14 στις: 03/06/07, 00:36 »
Για να το παω και πιο μακρια, πιστευω οτι ο κιθαριστας που θα γραψει ενα δικο του κομματι (μελωδια, ρυθμικη και lead κιθαρα) εχει πολυ περισσοτερο ταλεντο απο εναν που απλα κοπιαρει το σολο καποιου αλλου.

Αν πρόκειται για διαγωνισμό ΕΚΤΕΛΕΣΗΣ κομματιού πάνω στην κιθάρα διαφωνώ κάθετα. Είναι πολύ πιό εύκολο να γράψω ένα κομμάτι κομμένο και ραμμένο στα μέτρα μου τονίζοντας τα δυνατά μου σημεία (π.χ Sweep Picking) αλλά αποκρύπτωντας τις αδυναμίες μου παρά να παίξω ένα κομμάτι ενός άλλου κιθαρίστα το οποίο είναι βασισμένο πάνω στη δική του τεχνική.

Άλλο αν μιλάμε για διαγωνισμό σύνθεσης, αυτό είναι άλλη ιστορία. Αλλά ένας διαγωνισμός εκτέλεσης κομματιού πρέπει να βασίζεται σε κομμάτια τα οποία ΔΕΝ είναι δικά μας.
Ζήσε τον μύθο σου στην ελλάδα ως ανυπότακτος...
http://www.omhroi.gr

Αποσυνδεδεμένος Alex Flouros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 783
  • Φύλο: Άντρας
  • Seduce The Heaven
    • Προφίλ
    • Seduce The Heaven Official Webpage
Απ: Νέος διαγωνισμός κιθάρας?
« Απάντηση #15 στις: 03/06/07, 00:54 »
Γενικα δεν συμμφωνω στο να κανουμε επανεκτελεση ενος γνωστου κομματιου..
Αυτο που προσωπικα αρεσει σε μενα ειναι να δωθει ενα backing track και να αυτοσχεδιασουν ολοι πανω σε αυτο..
Οποτε να ακουσουμε διαφορετικες προσεγγισεις απο τον καθε συμμετεχοντα..
Το να ακουσω 10-20 φορες το ιδιο track εμενα προσωπικα δεν μου λεει πολλα..
Alex

Αποσυνδεδεμένος mpamps

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 178
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Νέος διαγωνισμός κιθάρας?
« Απάντηση #16 στις: 03/06/07, 02:16 »
Γενικα δεν συμμφωνω στο να κανουμε επανεκτελεση ενος γνωστου κομματιου..
Αυτο που προσωπικα αρεσει σε μενα ειναι να δωθει ενα backing track και να αυτοσχεδιασουν ολοι πανω σε αυτο..
Οποτε να ακουσουμε διαφορετικες προσεγγισεις απο τον καθε συμμετεχοντα..
Το να ακουσω 10-20 φορες το ιδιο track εμενα προσωπικα δεν μου λεει πολλα..
Alex
Πολύ σωστό!!! ;) Αυτό θα έχει πολύ ενδιαφέρον!!!

Αποσυνδεδεμένος Evangelos 123

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 487
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Νέος διαγωνισμός κιθάρας?
« Απάντηση #17 στις: 03/06/07, 02:58 »
Παράθεση
Γενικα δεν συμμφωνω στο να κανουμε επανεκτελεση ενος γνωστου κομματιου..
Αυτο που προσωπικα αρεσει σε μενα ειναι να δωθει ενα backing track και να αυτοσχεδιασουν ολοι πανω σε αυτο..
Οποτε να ακουσουμε διαφορετικες προσεγγισεις απο τον καθε συμμετεχοντα..
Το να ακουσω 10-20 φορες το ιδιο track εμενα προσωπικα δεν μου λεει πολλα..
πιστεύω είναι η καλύτερη λύση!γιατί αν παίξουμε ολοι το ιδιο πιθανότατα να κουραστούμε να ακούμε το ιδιο πράμα!!!
Evangelos C. Brachos

Αποσυνδεδεμένος Light_Without_Heat

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 144
  • Φύλο: Άντρας
  • Living the dream...
    • Προφίλ
Απ: Νέος διαγωνισμός κιθάρας?
« Απάντηση #18 στις: 03/06/07, 05:55 »
Jam-άρισμα Ι
jam-άρισμα 2

Βαγγέλης...προσπάθησε να συγκρατήσεις και λίγο τον ενθουσιασμό σου.
« Τελευταία τροποποίηση: 03/06/07, 05:56 από John_Goulos »
INTERNET.
SERIOUS BUSINESS.

Αποσυνδεδεμένος Ioannis Anastassakis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 432
  • Φύλο: Άντρας
  • Ioannis Anastassakis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Ioannis Anastassakis Official WWW Site
Απ: Νέος διαγωνισμός κιθάρας?
« Απάντηση #19 στις: 03/06/07, 06:04 »
Μπραβο, βρε Alex!!!

Η καλυτερη ιδέα μέχρι τώρα!

Να παιξουν ολοι πάνω απο το ίδιο Backing Track!


                       Φιλικά,
                                  Γιάννης



Ιωάννης Αναστασάκης
G.I.T Tutor - RGT Tutor - Professor of Music (American College of Greece)
http://www.myspace.com/ioannisanastassakis
http://www.ioannis.org

Αποσυνδεδεμένος Jimi Pap

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 429
  • Make music,not priests!!
    • Προφίλ
Απ: Νέος διαγωνισμός κιθάρας?
« Απάντηση #20 στις: 03/06/07, 06:52 »
Γενικα δεν συμμφωνω στο να κανουμε επανεκτελεση ενος γνωστου κομματιου..
Αυτο που προσωπικα αρεσει σε μενα ειναι να δωθει ενα backing track και να αυτοσχεδιασουν ολοι πανω σε αυτο..
Οποτε να ακουσουμε διαφορετικες προσεγγισεις απο τον καθε συμμετεχοντα..
Το να ακουσω 10-20 φορες το ιδιο track εμενα προσωπικα δεν μου λεει πολλα..
Alex

Συμφωνω κι εγω!

Αποσυνδεδεμένος profsokin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 862
  • Φύλο: Άντρας
  • ολα ειναι δρομος
    • Προφίλ
Απ: Νέος διαγωνισμός κιθάρας?
« Απάντηση #21 στις: 03/06/07, 14:39 »
Πιστεύω ότι και σε θέμα αυτοσχεδιασμού πάνω σε backing track υπάρχουν τα προβλήματα που επισημαίνει ο Chris. Πιο ενδιαφέρον κατά τη δική μου γνώμη θα είναι να συμμετάσχουμε με ελεύθερη εκτέλεση κομματιού.. Δηλαδή να παίξουμε υπάρχον κομμάτι χωρίς να είμαστε απόλυτα πιστοί στην ορίτζιναλ εκτέλεση και να ακούσουμε πολλές διαφορετικές απόψεις πάνω σε ένα γνωστό κομμάτι..
Άραγε θα θυμάται κάποιος τ'όνομά μας
της ζωής μας τα εξαίσια φεγγάρια
τα πάθη μας, τις λύπες τα δεινά μας;
Άραγε υπήρξαμε ποτέ; Στα όνειρά μας!

Αποσυνδεδεμένος sofison

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 50
    • Προφίλ
Απ: Νέος διαγωνισμός κιθάρας?
« Απάντηση #22 στις: 03/06/07, 21:02 »
Συμφωνώ γενικά με τον Alex Flouros οτι μπορεί να γίνει βαρετό να ακούσουμε ενα κομμάτι 10 φορές  ::)...... αλλά τελικά πρέπει πριν από όλα να αποφασιστεί το είδος του διαγωνισμού  :-\
Τελικά θα γίνει διαγωνισμός εκτέλεσης ή μήπως διαγωνισμός σύνθεσης/αυτοσχεδιασμού ή μήπως και τα δύο: ??? ??? ???

Απλά να επισημάνω ότι ένας διαγωνισμός αυτοσχεδιασμού θα στενέψει πολύ τα όρια ως προς τις συμμετοχές (Προσωπικά δεν νομίζω οτι υπάρχουν πολλοί που να μπορούν να αυτοσχεδιάσουν σε τέτοιο επίπεδο που να να προκύψει ένα άξιο προς ακρόαση κομμάτι  :'( )   


 

Αποσυνδεδεμένος profsokin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 862
  • Φύλο: Άντρας
  • ολα ειναι δρομος
    • Προφίλ
Απ: Νέος διαγωνισμός κιθάρας?
« Απάντηση #23 στις: 03/06/07, 21:12 »
Ναι, αν υπάρξουν συμμετοχές, θα μπορούσε μαζί με τις άλλες κατηγορίες (blues, rock κλπ) να μπει κατηγορία Αυτοσχεδιασμός σε συγκεκριμένο backing track..
Άραγε θα θυμάται κάποιος τ'όνομά μας
της ζωής μας τα εξαίσια φεγγάρια
τα πάθη μας, τις λύπες τα δεινά μας;
Άραγε υπήρξαμε ποτέ; Στα όνειρά μας!

Αποσυνδεδεμένος Alex Flouros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 783
  • Φύλο: Άντρας
  • Seduce The Heaven
    • Προφίλ
    • Seduce The Heaven Official Webpage
Απ: Νέος διαγωνισμός κιθάρας?
« Απάντηση #24 στις: 03/06/07, 22:28 »
Συμφωνώ γενικά με τον Alex Flouros οτι μπορεί να γίνει βαρετό να ακούσουμε ενα κομμάτι 10 φορές  ::)...... αλλά τελικά πρέπει πριν από όλα να αποφασιστεί το είδος του διαγωνισμού  :-\
Τελικά θα γίνει διαγωνισμός εκτέλεσης ή μήπως διαγωνισμός σύνθεσης/αυτοσχεδιασμού ή μήπως και τα δύο: ??? ??? ???

Απλά να επισημάνω ότι ένας διαγωνισμός αυτοσχεδιασμού θα στενέψει πολύ τα όρια ως προς τις συμμετοχές (Προσωπικά δεν νομίζω οτι υπάρχουν πολλοί που να μπορούν να αυτοσχεδιάσουν σε τέτοιο επίπεδο που να να προκύψει ένα άξιο προς ακρόαση κομμάτι  :'( )   


 

Αντιθετως πιστευω πως ειναι πιο ευκολο ετσι..
Γιατι μια τεχνικη διασκευη περιοριζει καποιους γιατι πρεπει να παιξουν κατι το οποιο ενδεχομενως να μην μπορουν να βγαλουν..
Ενω στο αυτοσχεδιασμο ο καθενας κανει αυτο που θελει και μπορει με τον δικο του τροπο..
Alex

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
19 Απαντήσεις
16608 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/11/02, 19:53
από D@ve Murray
201 Απαντήσεις
56870 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/06/07, 18:04
από Lo.Lee.Ta
76 Απαντήσεις
24238 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/07/07, 11:06
από Evangelos 123
21 Απαντήσεις
7008 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/02/08, 14:44
από lavigne
55 Απαντήσεις
15558 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/06/08, 17:25
από Joevaicci
0 Απαντήσεις
6403 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/11/08, 19:22
από Βραζίλης
14 Απαντήσεις
4643 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/11/09, 18:26
από Stinky
0 Απαντήσεις
2152 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/01/13, 21:59
από music_moments
2 Απαντήσεις
4954 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/07/13, 17:24
από SOADLOVER
0 Απαντήσεις
4591 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/06/14, 15:09
από Yiannis Papadopoulos