Αποστολέας Θέμα: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο  (Αναγνώστηκε 667493 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #325 στις: 26/02/07, 20:05 »
Hurted fairy, νομιζω πως τα συζητησαμε μεταξυ μας καποια πραγματα. Εσυ επιμενεις οχι μονο να εισαι φερεφωνο, αλλα να επαναλαμβανεις το λαθος να απευθυνεσαι σε μενα. Να σου τονισω πως δεν θα ειμαι τοσο ευγενικος πλεον και τα pm να τα ξεχασεις απο εδω και περα. Παμε στην ουσια:
- Γιατί τα γεγονότα που αναφέρεις εσύ σε άλλα ποστς τα οποία πολλές φορές είναι από ιστοσελίδες, να είναι πιο αξιοπιστα απο ένα γεγονός που ο άλλος ήταν αυτόπτης μάρτυρας?? Και τελος πάντων, τι θέλετε για να πιστέψετε ένα γεγονός που δεν σας συμφέρει? Να σας το φέρουμε σε απευθείας σύνδεση?

Προφανως δεν εχεις δει την απαντηση του Aramil, ουτε και του Αρη. Απλα ανοιγεις το στομα σου και πετας ερωτησεις, χωρις να δεις πως περιγραφει το γεγονος ο Αρης και πως ο Aramil. Αν δεις εσυ πουθενα κοινα σημεια στη διηγηση του ενος και στην περιγραφη του αλλου, τοτε ελα να μου τα δειξεις. Ειναι προφανες πως απλα αντιδρας για να πεις και εσυ κατι..
Αν προσεξες ο Aramil οχι μονο ηταν ο αυτοπτης μαρτυρας, αλλα και ο υποφαινομενος εικονοληπτης του video. Παρολαυτα, η ιστορια που περιγραφει ουδολως εχει σχεση με την ιστορια του Roufous. Αν εσυ πιστευεις το γεγονος που περιγραφει ο Αρης και οχι το γεγονος που περιγραφει ο Aramil, τοτε τι να σου πω...
Ποτε δεν περιεγραψα γεγονος σε αυτο το θεμα! Βρες μου εστω μια περιγραφη και θα σου κανω κωλοτουμπες! Αν ειναι να μιλας, τοτε να μιλας οποτε ξερεις τι εχεις να πεις και οχι οποτε απλα θελεις να μιλησεις!
Οσα γεγονοτα παρεθεσα προερχονται απο δημοσιογραφικα πρακτορεια, τα οποια εσεις καταδικαζετε συνεχως απαξιωνοντας επαγγελματιες δημοσιογραφους ( οχι ερασιτεχνες τυπου indy ).
Πολλες φορες σου επεσημανα τη λαθος χρηση λεξεων οπως "εκτελεσαν", "δολοφονησαν", κλπ. Αν εσυ θεωρεις πως αυτες οι λεξεις δεν κανουν τη διαφορα σε μια προταση, τοτε να σου ξαναεπισημανω την αναγκη που εχεις να ανοιξεις κανα βιβλιο για να δεις πως δημιουργουνται οι εκφρασεις και τι λεξεις χρησιμοποιουνται. Αυτα, στην περιπτωση που μου ξαναπεταξεις "ωχου ρε αδερφε..σε μια δυο λεξουλες στηριζεσαι; "
Ναι λοιπον, στηριζομαι στις λεξεις που κανουν πιο πομπωδη και πιο τραγικα τα πραγματα! Και στις ιστοριες που πλαθουν οσοι θελουν να προκαλεσουν την αντιεξουσιαστικη τους προπαγανδα. Δεν διαφερω απο τα υπολοιπα ζωα επειδη απλα περπαταω ορθιος, αλλα επειδη που και που χρησιμοποιω αυτο το πραγμα που λεγεται μυαλο για να αποκτησω αυτοβουλη σκεψη.
Παράθεση
Δεν καταδικάζεις το γεγονός να πετάξει ένας αστυνομικός κροτίδα και να δείρει καποιον ο οποιός τον βρίζει σωστά? Πάνω σε αυτό λοιπόν

Μου προκαλεις απεριοριστο γελιο. Μπορεις να δεις την απαντηση μου εδω:
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
Μεχρι τοτε, καλο ειναι να κοιτας ολα τα post του συνομιλητη σου και μετα να πλαθεις τις ερωτησεις σου.

Παράθεση
-Υπαρχει κάποιος νόμος που οριζει ότι "όποιος βρίσει έναν αστυνομικό, έχει κάθε δικαίωμα να τον πλακώσει στο ξύλο" ? Η ότι "Όποιεσδήποτε εντολές λαμβάνει κάποιος αστυνομικός απτους ανώτερους πρέπει να τις εκτελέσει?"

Ωραιες ερωτησεις. Εσυ και η Ανιτα Πανια ( μην πω μικρουτσικος και υποβιβασω την συζητηση ).
Εξυβριση κατα της αρχης ειναι η απαντηση στην πρωτη σου απορια. Δεν ειμαι συνταγματολογος για να σου παραθεσω τις παραγραφους, αλλα σου προτεινω να δοκιμασεις στην πραξη αυτον τον νομο. Πηγαινε σε εναν αστυνομικο και βρισε του τη μανα και την αδερφη, οπως εκανε ο διαδηλωτης στο βιντεο ( που αμφισβητω και αν το ειδες ). Και μετα, παρε με τηλεφωνο..Μονο να θυμασαι πως θα δικαιουσαι μονο ενα τηλεφωνημα!
Η δευτερη σου απορια ομως, σπαει κοκκαλα..Δηλαδη..πρεπει να χρησιμοποιησεις πολυ φαια ουσια για να ρωτησεις κατι τοσο αυτονοητο ( μην πω χαζο ). Εσυ τι λες; Ενας εργαζομενος εκτελει ή δεν εκτελει τις εντολες του αφεντικου του;  ::) Ασε με να μαντεψω..Εσυ θα εχεις ελευθερη επιχειρηση, γιατι δεν αντεχεις την εξουσια..Ε, λοιπον καποιοι την αντεχουν και τους αρεσει..Τι να κανουμε τωρα!


συνεχεια...
« Τελευταία τροποποίηση: 26/02/07, 20:18 από freemind »
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος FSL

  • Αδιόρθωτη Xιονάτη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2327
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όλα είναι στο μυαλό,πόνος και γιατρειά...
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #326 στις: 26/02/07, 20:10 »
Παράθεση
Δεν καταδικάζεις το γεγονός να πετάξει ένας αστυνομικός κροτίδα και να δείρει καποιον ο οποιός τον βρίζει σωστά?

Δόξα τον όποιο θεό κατέχω καλά την ελληνική.....δεν υποστηρίζεις περαν όλων των άλλων πως ο νεαρός με το τζιν μπουφάν τον βρίζει σωστά?
Ναι ή όχι?
www.ektakta.gr
μάθε άμεσα ό,τι επηρεάζει την καθημερινότητά σου...απεργίες, εφημερίες νοσοκομείων, τηλέφωνα δημοσίων υπηρεσιών, έκτακτη επικαιρότητα...

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #327 στις: 26/02/07, 20:14 »
συνεχεια ( ελπιζω να μην μπουν αλλα 800 posts )

Παράθεση
-Επιπλέον, το γεγονός ότι η κροτίδα "πήρε" και άτομο ασχετο, και το ότι ο αστυνομικος χτύπησε καποιον ο οποίος τραβούσε φωτογραφίες το καταδικάζεις? Αν όχι, τότε γιατί καταδικάζεις τον αναρχικό που πετάει μολότοφ? Και μην βιαστεις να απαντησεις ,αναφερθηκα σε αυτους που δεν τον εβρισαν

Χαιρομαι που ξερεις και αποδεχεσαι την πραξη που ονομαζεται "εξυβριση της αρχης". Αρα να υποθεσω πως η ερωτηση που αφορουσε αν υπαρχει νομος για εξυβριση, ηταν απλα αντιπερισπασμος..

Σε λιγο θα με κανεις να τα καταδικαζω ολα.
Ε, λοιπον, καταδικαζω και τους μεν και του δε..Ιδιαιτερα οταν οι εκπαιδευμενοι αστυνομικοι δεν μπορουν να πεταξουν σωστα μια κροτιδα ( νομιζω πως η καλυτερη λυση ειναι να του την εβαζε στο στομα αυτου που εβριζε,ετσι hurted fairy? ). Καταδικαζω το γεγονος των αναρχικων, αλλα δεν θα ξαναμπω στο "τριπακι" να μιλησω για ατομα χαμηλου επιπεδου που ουτε να διαβαζουν δεν ξερουν ( βλεπε Παπασωτηριου και τον ωραιο σχολιασμο του Ιανου ).
Δεν καταδικαζω την πραξη του αστυνομικου, γιατι δεν του πηρε την καμερα. Πιστευω πως ακομα και φιλος Aramil θα μπορουσε να συμλπηρωσει πως αμα οι αστυνομικοι ηθελαν ναπ αρουν την καμερα, δεν τους γλυτωνε. Και σιγουρα η υπαρξη των υπολοιπων διαδηλωτων δεν θα τους ενοχλουσε καθολου. Αυτο το εχουν αποδειξει και αλλες φορες...
Αντιθετως να λες ευτυχως που ειμαστε στην Ελλαδα, γιατι υπο αλλες συνθηκες ( βλεπε Αγγλια και Γαλλια ), μπορουσε τωρα το παιδι με τη φωτογραφικη να ειναι σε μια γωνια κρατητηριου με 3-4 αντρες των δυναμεων καταστολης και να του "εξηγουν" το ονειρο...

Καμια αλλη απορια Fairy; Μην πεις πως δεν σου κανουμε τη χαρη να απανταμε, γιατι σε λιγο θα αρχισω να αμφιβαλλω και για τις αναγνωστικες σου ικανοτητες!

Όχι  όχι ποτέ δεν είπα κάτι τέτοιο.Ίσα ίσα.Απλά πρέπει να υπάρχουν δύο άκρα για να βρεθεί η τομή.Ούτε τα ΜΜΕ οφείλει κανείς να πιστεύει ούτε το indymedia.Να βλέπει και τα 2 και να είναι ο ίδιος ο τελικός κριτής.
Συμφωνω απολυτα. Η καλυτερη αποψη που εχει ακουστει εδω μεσα...Να το ακουνε καποιοι που εχουν το indy σαν το μονο μεσο ενημερωσης!
Συγκεκριμένα το παιδί είχε φωτογραφική εγώ κάμερα.
Ισα ισα που αυτο λεω, γιατι ο Roufous ειπε "ο κολλητος μου που τραβαγε το βιντεο"... ;)
Παράθεση
Να διευκρινήσω πως ο άνθρωπος αυτός δεν ήταν διαδηλωτής,ήταν περαστικός που πήγαινε κάπου αλλου (γι αυτό άλλωστε πάει προς το αντίθετο ρεύμα) και κρατούσε από το χέρι το παιδί του.Δεν είμαι σίγουρος (και δεν μπορώ να τεκμηριώσω) αν την ώρα που διέσχιζε τον δρόμο ο συγκεκριμένος άνθρωπος πετάχτηκε κάτι από την μεριά τον ματατζήδων (ή ειπώθηκε) και αυτός σταμάτησε και άρχισε να βρίζει.Σίγουρα επιπόλαια η ενέργεια του (αφού είχε και το παιδί μαζί του) όμως άλλο τόσο επιπόλαια και ασυνείδητη η πράξη του ματατζή
Νομιζω πως η περιγραφη δεν θελει παραπανω αναλυση. Και οι 2 πλευρες φταινε, ομως δεν μπορουμε να κανουμε post με το βιντεο και να κατηγορουμε μονο τη μια πλευρα,ετσι δεν ειναι ( οπως εκανε ο Roufous );
« Τελευταία τροποποίηση: 26/02/07, 20:18 από freemind »
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Aramil

  • Επισκέπτης
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #328 στις: 26/02/07, 20:20 »
Δεν καταδικαζω την πραξη του αστυνομικου, γιατι δεν του πηρε την καμερα. Πιστευω πως ακομα και φιλος Aramil θα μπορουσε να συμλπηρωσει πως αμα οι αστυνομικοι ηθελαν ναπ αρουν την καμερα, δεν τους γλυτωνε. Και σιγουρα η υπαρξη των υπολοιπων διαδηλωτων δεν θα τους ενοχλουσε καθολου. Αυτο το εχουν αποδειξει και αλλες φορες...
Αντιθετως να λες ευτυχως που ειμαστε στην Ελλαδα, γιατι υπο αλλες συνθηκες ( βλεπε Αγγλια και Γαλλια ), μπορουσε τωρα το παιδι με τη φωτογραφικη να ειναι σε μια γωνια κρατητηριου με 3-4 αντρες των δυναμεων καταστολης και να του "εξηγουν" το ονειρο...

Σίγουρα αν ήθελαν θα την έπαιρναν δεν διαφωνώ.Απλά σε εκείνο το σημείο οποιαδήποτε φανερή ενέργεια θα προκαλούσε αντιδράσεις,πράγμα όχι καλό για τα ματ,γιατί επρόκειτω για περιοχή και περίοδο της πορείας,όπου τα επισόδεια είχαν σταματήσει.

Όσο για το δεύτερο σκέλος δεν έχω παρα να συμφωνήσω 100%.

Αποσυνδεδεμένος FAIRY-The return!

  • Νεραϊδοπαρμένη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 862
  • Φύλο: Γυναίκα
  • que serra serra.
    • Προφίλ
    • 90ίλες
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #329 στις: 26/02/07, 20:21 »
Καλα αστο, δεν θα συνενοηθούμε....Δεν ελαβα καμία απάντηση σε αυτα που σε ρώτησα...

Λοιπόν, πάρε ως γεγονός το βίντεο και τα λεγόμενα του aramil, όπως έκανα και εγώ, και συνεχιζουμε:...
Παράθεση
Ποτε δεν περιεγραψα γεγονος σε αυτο το θεμα! Βρες μου εστω μια περιγραφη και θα σου κανω κωλοτουμπες! Αν ειναι να μιλας, τοτε να μιλας οποτε ξερεις τι εχεις να πεις και οχι οποτε απλα θελεις να μιλησεις!
Οσα γεγονοτα παρεθεσα προερχονται απο δημοσιογραφικα πρακτορεια, τα οποια εσεις καταδικαζετε συνεχως απαξιωνοντας επαγγελματιες δημοσιογραφους ( οχι ερασιτεχνες τυπου indy ).
Είχες περιγράψει παλιά τον φίλο σου τον ματατζή που πήγε στο νοσοκομιο απο μολότοφ..Βαριεμαι να ψάξω να βρώ αλλα...
Παράθεση
. Αν δεις εσυ πουθενα κοινα σημεια στη διηγηση του ενος και στην περιγραφη του αλλου, τοτε ελα να μου τα δειξεις. Ειναι προφανες πως απλα αντιδρας για να πεις και εσυ κατι..
Και στις 2 περιγραφές δεν εφαγε ξύλο ένα παιδί που τραβούσε με καμερα??...Απλά στου αρη ηταν βιντεοκάμερα, στου aramil φωτογραφική...Και?? Το θέμα μας δεν είναι η κροτίδα και το ξύλο που έφαγε αυτός που τραβούσε φωτογραφίες? Αυτά ααναφέρονται και στις 2 περιγραφες!!

Παράθεση
Να διευκρινήσω πως ο άνθρωπος αυτός δεν ήταν διαδηλωτής,ήταν περαστικός που πήγαινε κάπου αλλου (γι αυτό άλλωστε πάει προς το αντίθετο ρεύμα) και κρατούσε από το χέρι το παιδί του.Δεν είμαι σίγουρος (και δεν μπορώ να τεκμηριώσω) αν την ώρα που διέσχιζε τον δρόμο ο συγκεκριμένος άνθρωπος πετάχτηκε κάτι από την μεριά τον ματατζήδων (ή ειπώθηκε) και αυτός σταμάτησε και άρχισε να βρίζει.Σίγουρα επιπόλαια η ενέργεια του (αφού είχε και το παιδί μαζί του) όμως άλλο τόσο επιπόλαια και ασυνείδητη η πράξη του ματατζή

Γι'αυτό τι εχεις να πείς?
Παράθεση
Μου προκαλεις απεριοριστο γελιο. Μπορεις να δεις την απαντηση μου εδω:
Προκειται περι παρεξηγήσεως...Ξαναδιατυπώνω την ερώτση: "καταδικάζεις το γεγονός να πετάξει ένας αστυνομικός κροτίδα και να δείρει καποιον ο οποιός τον βρίζει σωστά?"
Το "Δεν" το είχα βάλει με άλλη έννοια, οταν προτοεγραψα την ερωτηση, μετα την αλλαξα και έμεινε...Λαθος της πληκτρολογησης...Περιμενω απάντηση λοιπον...

Παράθεση
Εξυβριση κατα της αρχης ειναι η απαντηση στην πρωτη σου απορια. Δεν ειμαι συνταγματολογος για να σου παραθεσω τις παραγραφους, αλλα σου προτεινω να δοκιμασεις στην πραξη αυτον τον νομο. Πηγαινε σε εναν αστυνομικο και βρισε του τη μανα και την αδερφη, οπως εκανε ο διαδηλωτης στο βιντεο ( που αμφισβητω και αν το ειδες ). Και μετα, παρε με τηλεφωνο..Μονο να θυμασαι πως θα δικαιουσαι μονο ενα τηλεφωνημα!
Η δευτερη σου απορια ομως, σπαει κοκκαλα..Δηλαδη..πρεπει να χρησιμοποιησεις πολυ φαια ουσια για να ρωτησεις κατι τοσο αυτονοητο ( μην πω χαζο ). Εσυ τι λες; Ενας εργαζομενος εκτελει ή δεν εκτελει τις εντολες του αφεντικου του;  Roll Eyes Ασε με να μαντεψω..Εσυ θα εχεις ελευθερη επιχειρηση, γιατι δεν αντεχεις την εξουσια..Ε, λοιπον καποιοι την αντεχουν και τους αρεσει..Τι να κανουμε τωρα!

Δηλαδή θες να μου πείς ότι ο τυπος στο βιντεο είπε στον ανώτερο "ειναι ενας εδω και με βριζει να του ριξω?" και αυτός του είπε "ριξτου" και όλο αυτο εγινε σε διαστημα λιγων δευτερολέπτων?  ::)

« Τελευταία τροποποίηση: 26/02/07, 20:26 από -hurted- fairy »

Αποσυνδεδεμένος FAIRY-The return!

  • Νεραϊδοπαρμένη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 862
  • Φύλο: Γυναίκα
  • que serra serra.
    • Προφίλ
    • 90ίλες
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #330 στις: 26/02/07, 20:30 »
συνέχεια
freemind ... ναι οκ...υπάρχει αδικημα "εξυβριση κατα της αρχής" το ξέρω, μην ανησυχείς...Εγω ρώτησα αν ο νόμος ορίζει ότι πρέπει οι αστυνομικοι να χτυπάνε όποιν τους βρίζει...Το ότι υπάρχει ενα αδικημα σημαίνει ότι η αντιμετωπισή του είναι το ξύλο? Και καταπατηση δημόσιας περιουσίας υπαρχει...Αν εμενα με πιάσουν να γράφω σε ένα παγκάκι θα με σαπίσουν στο ξύλο? Να ξερω αμα ειναι, να φυλάγομαι...

FSL δεν σε πιανω... :-\

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #331 στις: 26/02/07, 20:35 »
Παράθεση
Καλα αστο, δεν θα συνενοηθούμε....Δεν ελαβα καμία απάντηση σε αυτα που σε ρώτησα...
Παρε κανα βιβλιο να διαβασεις σε παρακαλω...Γιατι σε προλαβα απο πιο πριν:
Παράθεση
Καμια αλλη απορια Fairy; Μην πεις πως δεν σου κανουμε τη χαρη να απανταμε, γιατι σε λιγο θα αρχισω να αμφιβαλλω και για τις αναγνωστικες σου ικανοτητες!

Παράθεση
Είχες περιγράψει παλιά τον φίλο σου τον ματατζή που πήγε στο νοσοκομιο απο μολότοφ..Βαριεμαι να ψάξω να βρώ αλλα...
Το εχω πει..Οχι ομως σε αυτο το θεμα. Στο Αστυνομια και αλητεια μερος 1ο ισως με τον inthewoods ( εκει ηταν συζητηση να την χαρω...οχι σαν εδω...τελοσπαντων..σου ειχα πει πως θα ηθελες παρα πολυ να μιλας ετσι ).

Παράθεση
Και στις 2 περιγραφές δεν εφαγε ξύλο ένα που τραβούσε με καμερα...Απλά στου αρη ηταν βιντεοκάμερα, στου aramil φωτογραφική...Και?? Το θέμα μας δεν είναι η κροτίδα και το ξύλο που έφαγε αυτός που τραβούσε φωτογραφίες? Αυτά ααναφέρονται και στις 2 περιγραφες!!
Χρυσο μου κοριτσι..μικρη μου νεραϊδα..Ψαξε στα posts που εκανα..Οχι ειμαι μονο στο θεμα, αλλα απανταω κιολας! Ισως να μην τα γραφω σε σωστα ελληνικα!

Παράθεση
Γι'αυτό τι εχεις να πείς?
Διαβασε την απαντηση που εδωσα στον Aramil και μετα ελα να ξαναρωτησεις.

Παράθεση
Προκειται περι παρεξηγήσεως...Ξαναδιατυπώνω την ερώτση: "καταδικάζεις το γεγονός να πετάξει ένας αστυνομικός κροτίδα και να δείρει καποιον ο οποιός τον βρίζει σωστά?"
Το νοημα της ερωτησης δεν αλλαζει...Και επειδη μαλλον δεν ξερεις να διαβαζεις ( μπα..επαναλαμβανομαι ) ξαναλεω τα ιδια με το link που σου παρεθετα!
ΔΕΝ ΚΑΤΑΔΙΚΑΖΩ ΤΗΝ ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΤΟΥ ΑΣΤΥΝΟΜΙΚΟΥ! Ενταξει? Happy now?

Παράθεση
Δηλαδή θες να μου πείς ότι ο τυπος στο βιντεο είπε στον ανώτερο "ειναι ενας εδω και με βριζει να του ριξω?" και αυτός του είπε "ριξτου" και όλο αυτο εγινε σε διαστημα λιγων δευτερολέπτων?
Καλε..εχει και "χουμορ" ;D ;D ;D ;D
Οχι βεβαια..γι'αυτο η καμερα δεν εχει πεσει στα χερια των ΜΑΤατζηδων αυτη την στιγμη! Αυτο το πραγμα πισω απο τα 2 ματια και αναμεσα απο τα 2 αυτια, το χρησιμοποιουμε που και που..Δεν κανει κακο!

Παράθεση
freemind ... ναι οκ...υπάρχει αδικημα "εξυβριση κατα της αρχής" το ξέρω, μην ανησυχείς...Εγω ρώτησα αν ο νόμος ορίζει ότι πρέπει οι αστυνομικοι να χτυπάνε όποιν τους βρίζει...
Εχουν το δικαιωμα να εκτελεσουν τον νομο..Δεν ειδαν να τον σκοτωνουν στο ξυλο. Αντιθετως προτιμησαν μια αμυντικη τεχνικη απομακρυνσης και οχι ξυλο. Use your brain!!!

Παράθεση
Και καταπατηση δημόσιας περιουσίας υπαρχει...Αν εμενα με πιάσουν να γράφω σε ένα παγκάκι θα με σαπίσουν στο ξύλο? Να ξερω αμα ειναι, να φυλάγομαι...
Ναι, να φυλαγεσαι! Αν και δεν εχει γινει ποτε κατι τετοιο! Βλεπεις, ο νομοθετης υπολογιζει πως η εκτελεστικη εξουσια οχι μονο δεν μπορει να ειναι παρουσα σε καθε παγκακι, αλλα θα εχει  την ανεκτικοτητα απεναντι στο αδικημα.
Εδω μιλαμε για διαδηλωση ομως..Hellooooo

Εγω σε προειδοποιησα πως θα κακοπερασεις απο δω και περα..Εγω σε προειδοποιησα παντως!

Παράθεση
Σίγουρα αν ήθελαν θα την έπαιρναν δεν διαφωνώ.Απλά σε εκείνο το σημείο οποιαδήποτε φανερή ενέργεια θα προκαλούσε αντιδράσεις,πράγμα όχι καλό για τα ματ,γιατί επρόκειτω για περιοχή και περίοδο της πορείας,όπου τα επισόδεια είχαν σταματήσει.
Φιλε Aramil, αν ηταν περισσοτεροι εκεινη την στιγμη, δεν θα το υπολογιζαν και τοσο αυτο... :-\
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος dodgevibe

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 154
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #332 στις: 26/02/07, 20:36 »
Η ότι "Όποιεσδήποτε εντολές λαμβάνει κάποιος αστυνομικός απτους ανώτερους πρέπει να τις εκτελέσει?"

Fairy, εδω εισαι εντελως λαθος...το λες κ η ιδια "ανωτερο τους", ειναι δυνατον να υπηρετουν στις αρχες κ να μην εκτελουν τις εντολες που εχουν.....?Να στο πω λιγο διαφορετικα,εσυ δεν ακους τους διευθυντες σου?
Κ να σου πω κ κατι ακομα που ισως να μη το γνωριζεις....σε ολα τα σωματα ασφαλειας που στο τελος της σχολης περνουν ορκο(ακομα κ ο φανταρος)... εκει αναφερεται κ η "υπακοη στις εντολες ανωτερων".....
Οποτε σου λεω οτι το λενε οι νομοι....

Φιλικα Νικος...

Αποσυνδεδεμένος FSL

  • Αδιόρθωτη Xιονάτη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2327
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όλα είναι στο μυαλό,πόνος και γιατρειά...
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #333 στις: 26/02/07, 20:44 »
Fairy μου τι δεν πιάνεις?
Απ αυτά που έγραψες όχι μία αλλά δύο και τρεις φορές λες πως πρεπει να καταδικάσουμε τον αστυνομικό με την κροτίδα που πέταξε ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΠΟΥ ΤΟΝ ΕΒΡΙΣΕ ΣΩΣΤΑ...
Αυτό εννοείς ή όχι?Τι δεν πιάνεις?Δικά σου γραπτά είναι...
www.ektakta.gr
μάθε άμεσα ό,τι επηρεάζει την καθημερινότητά σου...απεργίες, εφημερίες νοσοκομείων, τηλέφωνα δημοσίων υπηρεσιών, έκτακτη επικαιρότητα...

Aramil

  • Επισκέπτης
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #334 στις: 26/02/07, 20:47 »

Φιλε Aramil, αν ηταν περισσοτεροι εκεινη την στιγμη, δεν θα το υπολογιζαν και τοσο αυτο... :-\

Ποτέ δεν είπα το αντίθετο  ;)

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #335 στις: 26/02/07, 20:49 »
FSL, μη το πιεζεις το θεμα..Εδω εχουμε το φαινομενο "παρωπιδα"
Μονο ο,τι ταιριαζει στις απαντησεις που μας εχουν μαθει, ειναι και δεκτο. Ολα τα αλλα ειναι αδιανοτηα και μπερδεμενα!

Aramil, περα απο αυτη την ενεργεια που δεν καταδικαζω για λογους που εξηγω ( μαλιστα πολλες φορες και απ'ο,τι φαινεται αλλες τοσες... :-\ ), τα ΜΑΤ πολλες φορες συμπεριφερονται εκτος νομου. Το ξερεις και το ζεις. Ομως δεν γινεται να καταδικαζουμε καθε ενεργεια και καθε τους κινηση. Γιατι το ενα μας βρωμαει, το αλλο δεν μας αρεσει και στο τελος ναι μεν δεν θελουμε την καταργηση αντιστοιχων σωματων, αλλα οταν δρουν δεν τα θελουμε!! Ας αποφασισουμε τι θελουμε δηλαδη!
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος FAIRY-The return!

  • Νεραϊδοπαρμένη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 862
  • Φύλο: Γυναίκα
  • que serra serra.
    • Προφίλ
    • 90ίλες
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #336 στις: 26/02/07, 20:54 »
Που είναι η μπάλα? ΟΕΟ?  ;D ;D
Παράθεση
Το εχω πει..Οχι ομως σε αυτο το θεμα. Στο Αστυνομια και αλητεια μερος 1ο ισως με τον inthewoods ( εκει ηταν συζητηση να την χαρω...οχι σαν εδω...τελοσπαντων..σου ειχα πει πως θα ηθελες παρα πολυ να μιλας ετσι ).
Άρα λοιπόν εχεις αναφερει και εσυ προσωπική σου εμπειρια...Γιατι λοιπόν, αμφισβητείς το γεγονός αυτό?
Που κολλάει αυτο με τον  inthewoods ::) (μπαλα, μπαλιτσα που είσαι?)
Παράθεση
Καλε..εχει και "χουμορ" Grin Grin Grin Grin
Οχι βεβαια..γι'αυτο η καμερα δεν εχει πεσει στα χερια των ΜΑΤατζηδων αυτη την στιγμη! Αυτο το πραγμα πισω απο τα 2 ματια και αναμεσα απο τα 2 αυτια, το χρησιμοποιουμε που και που..Δεν κανει κακο!
Κοιτα, επειδη είμαι χαζη, μικρή κι ανόητη, και δεν χρησιμοποιώ το μυαλό μου, δεν καταλαβα τι ακριβως εννοιεις...
Παντως, παραδέχεσαι ότι ο αστυνομικός πεταξε την κροτιδα χωρις εντολες...Κατι είναι και αυτο
Παράθεση
Εδω μιλαμε για διαδηλωση ομως..Hellooooo
Και για ατομα που δεν ειναι διαδηλωτές helloooo

Και ακομα δεν σχολιασες το γεγονος οτι εδειραν αυτον που τραβούσε φωτογραφίες...Γιατι αραγε?  ::) ::)


Aramil

  • Επισκέπτης
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #337 στις: 26/02/07, 20:56 »
Ούτε εδώ μπορώ να διαφωνίσω.Δεν είναι τόσο τρομακτική η αστυνομική βία όσο η κοινωνική απάθεια που την συντηρεί.Και γι αυτό είμαστε όλοι υπέυθυνοι.Τώρα για το αν είναι καταδικαστέα ή όχι εδώ θα διαφωνήσω,αλλά καθένας με την άποψη του.

Αποσυνδεδεμένος FAIRY-The return!

  • Νεραϊδοπαρμένη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 862
  • Φύλο: Γυναίκα
  • que serra serra.
    • Προφίλ
    • 90ίλες
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #338 στις: 26/02/07, 20:56 »
Fairy μου τι δεν πιάνεις?
Απ αυτά που έγραψες όχι μία αλλά δύο και τρεις φορές λες πως πρεπει να καταδικάσουμε τον αστυνομικό με την κροτίδα που πέταξε ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΠΟΥ ΤΟΝ ΕΒΡΙΣΕ ΣΩΣΤΑ...
Αυτό εννοείς ή όχι?Τι δεν πιάνεις?Δικά σου γραπτά είναι...

Λεω "καταδικάζω τον αστυνομικό που πέταξε καροτίδα σε αυτόν που τον εβρισε και τον αστυνομικο που εδειρε αυτον που φωτογραφιζε" Αυτα...

Αποσυνδεδεμένος King Lui

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
  • Φύλο: Άντρας
  • "Have two bananas!!"
    • Προφίλ
    • King Lui
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #339 στις: 26/02/07, 20:56 »
Ομως δεν γινεται να καταδικαζουμε καθε ενεργεια και καθε τους κινηση.

Αυτό είναι ένα γενικότερο φαινόμενο του παρωπιδισμού... δυστυχώς δεν συμβαίνει μόνο για τα ΜΑΤ αλλά για οποιαδήποτε άλλη αλλαγή που πάει να γίνει και η οποία καταδικάζεται πριν καν ακόμη διατυπωθεί ολόκληρη (κάτι για κάποια άρθρα νομίζω, πρόσφατα αλλά μου διαφεύγει αυτή τη στιγμή...)
"Experience is the name someone gives to his mistakes" - Oscar Wilde

Αποσυνδεδεμένος FSL

  • Αδιόρθωτη Xιονάτη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2327
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όλα είναι στο μυαλό,πόνος και γιατρειά...
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #340 στις: 26/02/07, 21:00 »
Koιτα απ ότι φαίνεται κατάλαβα κι άλλοι τι σε ρωτάω - άρα διατύπωσα σαφή ερώτηση - εκτός από σένα που το έγραψες...
Διάβασε λοιπόν ξανά τα ποστ σου και πες μου ή ξαναγράψε μου καλύτερα αν είπες ότι ο νεαρός ΣΩΣΤΑ ΕΒΡΙΣΕ ΤΟΝ ΑΣΤΥΝΟΜΙΚΟ....
www.ektakta.gr
μάθε άμεσα ό,τι επηρεάζει την καθημερινότητά σου...απεργίες, εφημερίες νοσοκομείων, τηλέφωνα δημοσίων υπηρεσιών, έκτακτη επικαιρότητα...

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #341 στις: 26/02/07, 21:07 »
Που είναι η μπάλα? ΟΕΟ?  ;D ;D
Ελα να στην δειξω σιγα σιγα..Παμε..( ατα ατουλα... ).
Παράθεση
Το εχω πει..Οχι ομως σε αυτο το θεμα. Στο Αστυνομια και αλητεια μερος 1ο ισως με τον inthewoods ( εκει ηταν συζητηση να την χαρω...οχι σαν εδω...τελοσπαντων..σου ειχα πει πως θα ηθελες παρα πολυ να μιλας ετσι ).
Άρα λοιπόν εχεις αναφερει και εσυ προσωπική σου εμπειρια...Γιατι λοιπόν, αμφισβητείς το γεγονός αυτό?
Που κολλάει αυτο με τον  inthewoods ::) (μπαλα, μπαλιτσα που είσαι?)
Ειπες πως εχω αναφερει σε αυτην την συζητηση γεγονοτα ( μαλιστα..και στο πληθυντικο ).
Και σου απαντησα πως σε αυτην την συζητηση ποτε δεν ανεφερα γεγονος. Βεβαια, φιλτραρισες οποιες λεξεις ηθελες χωρις να κανεις ελεγχο αν δουλευει το μυαλο και ετσι εφτασες σε λαθος συμπερασμα. Αν διαβασεις ο,τι εγραψα, θα δεις πως η συζητηση με τον ΜΑΤατζη που επαθε ζημια απο μολοτωφ, εγινε με τον inthewoods..Εκει κολλαει λοιπον ο inthewoods. Τωρα, αν η συντακτικη σου ικανοτητα ειναι του νηπιαγωγειου, ή τελοσπαντων κρυβεσαι πισω απο εναν παλιμπεδισμο για να μην παραδεχτεις πως γραφεις πατατες, δεν φταιει κανεις..Εχω πολλη υπομονη ακομα να σου απανταω στις ιδιες και στις ιδιες ερωτησεις νεραϊδα.

Κοιτα, επειδη είμαι χαζη, μικρή κι ανόητη, και δεν χρησιμοποιώ το μυαλό μου, δεν καταλαβα τι ακριβως εννοιεις...
Παντως, παραδέχεσαι ότι ο αστυνομικός πεταξε την κροτιδα χωρις εντολες...Κατι είναι και αυτο
Επειδη εισαι χαζη σου ξαναγραφω την απαντηση μου και μπορεις να καταλαβεις ακριβως πως ο αστυνομικος που πεταξε την κροτιδα ειχε την εντολη να το κανει

Παράθεση
Οχι βεβαια..γι'αυτο η καμερα δεν εχει πεσει στα χερια των ΜΑΤατζηδων αυτη την στιγμη! Αυτο το πραγμα πισω απο τα 2 ματια και αναμεσα απο τα 2 αυτια, το χρησιμοποιουμε που και που..Δεν κανει κακο!
Κοιτα πλακα..εγω αναφερομαι για την καμερα και οχι την κροτιδα!!! Πω πω κατι παραξενα!!! Βλεπεις που δεν διαβαζεις σωστα!!

Παράθεση
Και για ατομα που δεν ειναι διαδηλωτές helloooo
Απαντησα και σε αυτο ακριβως πιο απο τη λεξη "διαδηλωση". Ομως ο εγκεφαλος σου κλειδωσε στη λεξη και ο "παρωπιδισμος" σου δεν σε αφησε να κατλαβεις τιποτα:
Παράθεση
Ναι, να φυλαγεσαι! Αν και δεν εχει γινει ποτε κατι τετοιο! Βλεπεις, ο νομοθετης υπολογιζει πως η εκτελεστικη εξουσια οχι μονο δεν μπορει να ειναι παρουσα σε καθε παγκακι, αλλα θα εχει  την ανεκτικοτητα απεναντι στο αδικημα.
Εδω μιλαμε για διαδηλωση ομως..Hellooooo

Παράθεση
Και ακομα δεν σχολιασες το γεγονος οτι εδειραν αυτον που τραβούσε φωτογραφίες...Γιατι αραγε?
Η απαντηση μου
Παράθεση
Δεν καταδικαζω την πραξη του αστυνομικου, γιατι δεν του πηρε την καμερα. Πιστευω πως ακομα και φιλος Aramil θα μπορουσε να συμλπηρωσει πως αμα οι αστυνομικοι ηθελαν ναπ αρουν την καμερα, δεν τους γλυτωνε. Και σιγουρα η υπαρξη των υπολοιπων διαδηλωτων δεν θα τους ενοχλουσε καθολου. Αυτο το εχουν αποδειξει και αλλες φορες...

Σε παρακαλω..κανε μου μια χαρη. Πρωτα να διαβαζεις ολη την απαντηση μου και μετα να πετας τις εξυπναδες σου. Κανεις ζημια στην αξια της συζητησης με τις παρεμβολες σου, που ειναι αλλου γι'αλλου... ;D

Aramil, θα συμφωνησω για την κοινωνικη απραξια, αλλα δεν ειναι μονο σε αυτο τον τομεα ο Ελληνας "αραχτος και light".
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος FAIRY-The return!

  • Νεραϊδοπαρμένη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 862
  • Φύλο: Γυναίκα
  • que serra serra.
    • Προφίλ
    • 90ίλες
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #342 στις: 26/02/07, 21:12 »
ok...

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #343 στις: 26/02/07, 21:16 »
Ομως δεν γινεται να καταδικαζουμε καθε ενεργεια και καθε τους κινηση.

Αυτό είναι ένα γενικότερο φαινόμενο του παρωπιδισμού... δυστυχώς δεν συμβαίνει μόνο για τα ΜΑΤ αλλά για οποιαδήποτε άλλη αλλαγή που πάει να γίνει και η οποία καταδικάζεται πριν καν ακόμη διατυπωθεί ολόκληρη (κάτι για κάποια άρθρα νομίζω, πρόσφατα αλλά μου διαφεύγει αυτή τη στιγμή...)
King Lui, δυστυχως ο "στρατευμενος τυπος" δεν ειναι μονο ελληνικο φαινομενο, αλλα και παγκοσμιο. Αλλα περα απο την υποκειμενικοτητα του καθε αρθρογραφου ( που ειναι λογικη, γιατι οι ειδησεις που εκφραζονται σε ιδεολογικο χωρο πρεπει να εχουν και μια προσωπικη αποψη ), εχουμε και το προβλημα του ελεγχου των μεσων απο πολιτικες μεριδες.
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Aramil

  • Επισκέπτης
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #344 στις: 26/02/07, 21:26 »
Aramil, θα συμφωνησω για την κοινωνικη απραξια, αλλα δεν ειναι μονο σε αυτο τον τομεα ο Ελληνας "αραχτος και light".

emoticon αναστεναγμού υπάρχει....? :P

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #345 στις: 26/02/07, 21:34 »
Οχι, αλλα νομιζω πως ολοι εχουμε την ιδια αντιδραση :)
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Ιανός

  • Ο Αιρετικός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Άντρας
  • Να τιναχτεί σαν μαύρο πνεύμα,η τρομερή μας η λαλιά
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #346 στις: 26/02/07, 22:04 »
Λοιπόν, παίδες, όσο κι αν προσπάθησα δεν μπόρεσα να δω το βίντεο...
Είμαι ολίγον ντούβαρος σ' αυτά, γιατί να το κρύψομεν άλλωστε;  ::)
Άρη, πώς στα κομμάτια δουλεύει αυτό το ρημαδοεργαλείο που μου βγάζει ρε συ; Εδώ δε μπορώ, καλά καλά, να λειτουργήσω το cd στο αυτοκίνητο, αυτό που έβαλες μου 'βγαλε την πίστη (λέμε τώρα) ρε φίλε...Αμάν!
Τέσπα.
Αν κατάλαβα καλά, ένας αστυφύλακας, που θύμωσε επειδή τον βρίσανε, έριξε μια κροτίδα κατευθείαν στον κόσμο.
Αν είναι έτσι, πρόκειται για αλήτη με στολή.
Δεν έχει και τόση μεγάλη σημασία που την κροτίδα την έφαγε τελικά ένας άσχετος, σημασία έχει πως η ενέργεια του εν λόγω αστυφύλακα ήταν τραμπούκικη, τελεία και παύλα. Αν υπήρχε, όντως, κράτος δικαίου, θα τον ξηλώνανε αυτοστιγμή τον αληταρά και θα τον περνάγανε κι από δίκη. Ο αστυφύλακας διαχειρίζεται μια κρατική εξουσία. Αυτό σημαίνει πως όταν είναι απολύτως αναγκασμένος να χρησιμοποιήσει βία, θα πρέπει να το κάνει με σύνεση, μέσα στα πλαίσια που καθορίζει ο νόμος, χωρίς εμπάθεια και πάντοτε αμυνόμενος.
Κι άμα έχει νευράκια, ή υπερευαισθησίες με τη μαμά του, να πάει στον ψυχίατρο ή να πάρει ένα γλυφιτζούρι για να του περάσει.
Όλη αυτή η ιστορία μου θυμίζει εκείνον τον άλλον ένστολο αληταρα με την σιδερογροθιά, που βαφτίστηκε, αν είναι δυνατόν, "εξάρτημα" της στολής του! Αλήθεια, τι απέγινε εκείνος ο τραμπούκος, ξέρει κανείς; Γιατί μου φαίνεται πως τον "μάλλωσαν", του είπαν να μην το ξανακάνει, φτου κακά, και τον μετέθεσαν, απλώς, σε μια άλλη υπηρεσία.
Πέρα απ' αυτά, έχω δυό παρατηρήσεις:
Πρώτον: Δεν είναι όλοι οι αστυφύλακες, ούτε κι εκείνοι των ΕΚΑΜ, αλήτες και τραμπούκοι.
Οι περισσότεροι είναι εργαζόμενοι, απλοί άνθρωποι και οικογενειάρχες σαν όλους μας, που έτυχε να κάνουν μια δουλειά δύσκολη, η οποία, μερικές φορές, τους υποχρεώνει να κάνουν πράγματα, που ούτε οι ίδιοι δεν θέλουν να κάνουν.
Βεβαίως υπάρχουν κι οι αληταράδες, αλλά τέτοιοι υπάρχουν παντού.
Σε γενικές γραμμές, όμως, οι αστυφύλακες προσφέρουν λειτούργημα στην κοινωνία, διακινδυνεύουν πολλές φορές τη ζωή τους για να αισθανόμαστε όλοι μας λίγο πιό ασφαλείς και μάλιστα κάτω από ένα καθεστώς που δεν τους προσφέρει καμιά ουσιαστική κάλυψη.
Το πρόβλημα δεν είναι στους ΕΚΑΜιτες, αλλά στην πολιτική εξουσία που υπαγορεύει τον τρόπο με τον οποίον οι μονάδες καταστολής ενεργούν και συμπεριφέρονται.
Δεύτερον: Στην προκειμένη περίπτωση, που περιγράφει ο Άρης κι οι φίλοι του, ο ΕΚΑΜιτης που τραμπουκάρησε τα παιδιά με την φωτογραφική μηχανή και την κάμερα ήταν ένας μαλ**ας τραμπούκος.
Από πότε απαγορεύεται να κινηματογραφεί, ή να φωτογραφίζει, κάποιος μια πορεία;
Εδώ γέμισε ο κόσμος κάμερες που καταγράφουν μέχρι και τις πορδές μας (με το συμπάθειο). Αλλά, όταν κάποιοι αναρχικοί (βάλτε ή βγάλτε τα εισαγωγικά) πάνε και ξηλώνουν τις κρατικές κάμερες, λένε κάποιοι πως καταστρέφουν δημόσια περιουσία κι αυτό είναι απαράδεκτο.
Όταν ένας πανίβλακας αστυφύλακας "ενοχλείται" από τις κάμερες των διαδηλωτών και συμπεριφέρεται σαν χούλιγκαν, τι πρέπει να πούμε;
« Τελευταία τροποποίηση: 26/02/07, 22:24 από Ιανός »
Δεν φοβάμαι τίποτα, δεν ελπίζω τίποτα. Είμαι ελεύθερος.

Aramil

  • Επισκέπτης
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #347 στις: 26/02/07, 22:22 »
thumbs up!απλά!

Αποσυνδεδεμένος Σοφία

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 218
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #348 στις: 26/02/07, 22:36 »
μολις διαβασε ενα βιβλιο του Χρηστου Μαρτακη , ΜΑΤ οι κρανιοφοροι
Αποτελει προσωπικη μαρτυρια,μιας και ο ιδιος υπηρετησε στα ΜΑΤ αλλα αργοτερα υπεβαλε την παραιτηση του..εμενα μου φανηκε ενδιαφερον αρκετα,αν και αναφερεται σε παλιοτερες εποχες,1974-1980..ωστοσο παρουασιαζει τους λογους που λατεταγει στην στυνομια,αργοτερα στα ΜΑΤ ,περιγραφει γεγονοτα που ηταν μαρτυρας και καταληγει με την παραιτηση του..

Στην εποχη μας, πιστευω οτι για να καταταγει ατομο στα ΜΑΤ, δεν μπορει,θα εχει ενα ζιζανιο μεσα του,δηλαδη θα το εχει στο αιμα του το ξυλο
συχνα σκεφτομαι πως μπορει να νοιωθουν οταν ολοι οι διαδηλωτες τους χλευαζουν,οταν υπηρετουν σε σωμα με τοσο βεβαρυμενο παρελθον και καταληγω οτι εχουν υποστει τοση πλυση εγκεφαλου,που δεν εχουν αισθηματα..βαρανε οποιον λαχει, (πορεια ΓΑΔΑ,δεν ημουν μου το περιεγραψαν,βαρουσαν ανελεητα μια κοπελα και τις εριχναν φισουνιες..και απορω μια κοπελα ποσο ξυλο μπορει να εριξε στον μπατσο,ωστε να της το ανταποδωσει?!),ριχνουν δακρυγονα ανελεητα..οσοι ηταν στην πορεια στα μπλοκ του εμπ,της ξανθης και της θεσσαλ,αλλα και μετα στο πολυτεχνειο μπορουν να καταλαβουν..

τα μπαχαλα που εγιναν δεν ηταν τοοοοσο πια πολλα σε συγκριση με αλλες φορες για να πεσει τοσο δακρυγονο

και ας σκεφτουμε και το δακρυγονο τι συνεπειες εχει τοσο στους οργανισμους διαδηλωτων και μη,οσο και στο περιβαλλον..

..αν οι καρχαρίες ήταν άνθρωποι θα διοργάνωναν πού και πού μεγάλες γιορτές στο νερό γιατί τα χαρούμενα ψαράκια έχουν καλύτερη γεύση απο τα μελαγχολικά..

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #349 στις: 26/02/07, 22:38 »
...και καταληγω οτι εχουν υποστει τοση πλυση εγκεφαλου,που δεν εχουν αισθηματα..
Το ιδιο ισχυει και για τις αντιεξουσιαστικες παρουσιες, ομως κανεις δεν το λεει αυτο,ετσι?
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher