Αποστολέας Θέμα: Bend και αρμονικές  (Αναγνώστηκε 16384 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Page

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 14
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Bend και αρμονικές
« στις: 24/04/03, 14:34 »
Mporei kapoios na mou e3hghsei pws ginetai to bend kai pws oi armonikes h na mou pei ena site pou na e3hgei?
« Τελευταία τροποποίηση: 25/04/03, 17:34 από Ο Νέος Κιθαρωδός »

Αποσυνδεδεμένος Πελαργός

  • Ασσασινος κατοικος Κιθαρισταν
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 266
  • Φύλο: Άντρας
  • Το Πετρωμενον Φαγειν Αδυνατον
    • Προφίλ
Re:Bend
« Απάντηση #1 στις: 25/04/03, 16:47 »
Νομιζω στους συνδεσμους υπαρχει ενα site με μαθηματα για κιθαρα.Dansm η καπως ετσι.για κοιτα το.Το ειχα κοιταξει και νομιζω ηταν καλο.Πρεπει να εχει και αυτα που ζητας.
το ΕΙΝΑΙ ειναι αβασταχτα ελαφρυ

Αποσυνδεδεμένος Ο Νέος Κιθαρωδός

  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3372
  • Φύλο: Άντρας
  • ... και καλό τραγούδι!
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Re:Bend
« Απάντηση #2 στις: 25/04/03, 17:32 »
Αγαπητέ "Σελίδα", θα προσπαθήσω να απαντήσω με συντομία στις ερωτήσεις σου...

Bend:
Έχοντας την χορδή πατημένη πάνω στο τάστο, την σπρώχνουμε ή την τραβάμε με το δάχτυλο, ανεβάζοντας στιγμιαία τον τόνο.
Το αποτέλεσμα είναι πιο εμφανές, όσο πιο λεπτές χορδές χρησιμοποιούμε (light, extra light, κλπ).

Αρμονικές:
Υπάρχουν πολλοί τρόποι για να παιχτούν, να ένας:
Με ένα δάχτυλο του αριστερού χεριού αγγίζουμε πολύ απαλά μια χορδή ακριβώς στη μέση της (δηλ. ακριβώς πάνω από το δωδέκατο τάστο). Προσοχή, δεν την πατάμε, μόνο την αγγίζουμε, στον αέρα, και πολύ απαλά.
Μετά, με το δεξί χέρι χτυπάμε την χορδή, πάλι απαλά, και αμέσως αφήνουμε και το δάχτυλο του αριστερού χεριού.
Με λίγες δοκιμές θα βρεις και άλλες θέσεις πάνω στις χορδές που ακούγονται αρμονικές, π.χ. πάνω από το έβδομο ή το πέμπτο τάστο.
Με λίγη εξάσκηση μπορείς να παίξεις τις αρμονικές μόνο με το δεξί χέρι, όπου ο δείκτης αγγίζει τη χορδή και το μικρό δαχτυλάκι την χτυπάει.

Καλή επιτυχία...
Όσο πιο πολύ σου αρέσει η μουσική, τόσο πιο πολλή μουσική σου αρέσει...

Αποσυνδεδεμένος Pontifikas

  • Ο Γκρίζος Ταξιδευτής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 524
  • Φύλο: Άντρας
  • Fly benevolent creature...
    • Προφίλ
    • Greek .Net Programming Community
Re:Bend και αρμονικές
« Απάντηση #3 στις: 13/05/03, 04:12 »
Δηλαδή Κιθαρωδέ με πιο λεπτές χορδές μπορώ να ανέβω περισσότερα ημιτόνια?(Δεν ζητάω πολλά.Ένα θέλω το πολύ δυο :-[)
Run - but if you run away
You'll always have to hide
So if you need to run Run for help!

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Re:Bend και αρμονικές
« Απάντηση #4 στις: 13/05/03, 08:37 »
Ένα ή δυο ημιτόνια ανεβάζεις και με το μικρό δαχτυλάκι...  ;D

Να παρατηρήσω ότι το ύψος του bend αλλάζει ανάλογα με τη χορδή που παίζεις, το τάστο, και την ύπαρξη ή μη μηχανισμού tremolo. Αυτά είναι πια θέμα αυτιού και εμπειρίας.

Αποσυνδεδεμένος ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1654
  • Φύλο: Άντρας
  • To Φαινόμενο Γνωστό έως τα Πέρατα του Κόσμου...
    • Προφίλ
Re:Bend και αρμονικές
« Απάντηση #5 στις: 24/05/03, 14:31 »
   ...εκτος αν εχεις "whammy" (εγω εχω χεχεχε!) και ανεβωκατεβαινεις 2 και τρεις οκταβες χωρις κοπο! www.digitech.com
Ο.Ξ.Ο.Κ.Δ.Τ.Ξ.Ο.Κ.Ο. 
θα τινάξω τα μυαλά μου στον αέρα
να γεμίσει ο κόσμος εξυπνάδα

Αποσυνδεδεμένος Sl@sh

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 55
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Re:Bend και αρμονικές
« Απάντηση #6 στις: 25/05/03, 08:59 »
to na anebaseis einai eukolo kai 3 kai 4 imitonia. to na breis tin sosti sixnotita (na min eisai faltsos) pano se solo einai i magia

Αποσυνδεδεμένος Clapton

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 69
  • Φύλο: Άντρας
  • GET WIND
    • Προφίλ
    • Αναβάιλαμπλ πρός το παρόν
Re:Bend και αρμονικές
« Απάντηση #7 στις: 01/03/04, 03:28 »
to na anebaseis einai eukolo kai 3 kai 4 imitonia. to na breis tin sosti sixnotita (na min eisai faltsos) pano se solo einai i magia

4 ημιτονια bend???....Και η χορδη ειναι ακομα πανω στην κιθαρα???
Προσωπικα δεν διακινδυνευω να κανω bend πανω απο 2 ημιτονια. Ακομα και σε αυτην την περιπτωση η διαδρομη που εχει κανει η χορδη προς τα πανω ειναι αρκετη. Αν παω για 3ο ημιτονιο ειμαι κοντα στο οριο να σπασω την χορδη. Εδω να πω οτι μιλαω για strato με 9αρες χορδες μιας και το θεμα καμπυλοτητα μπρατσου-χορδες παιζει ρολο στα bends.

Απο την αλλη χρησιμοποιωντας μια μερα την κιθαρα φιλου παρατηρησα οτι "ανεβαινε" τα ημιτονια για πλακα. Χρειαστηκα 5-6 λεπτα για να το συνηθησω ωστε να μην βγαινω εκτος (φαλτσα). Μου εκανε εντυπωση οτι για να γινει αυτο χρειαζοταν πολυ μεγαλυτερη προσοχη και ακριβεια στο bend απο ο,τι ειχα συνηθισει μεχρι τοτε. Λογικο μιας και "κατεβαζε" ημιτονιο στην μιση διαδρομη απο την δικια μου.

Με την ευκαιρια αυτη αν κανεις εχει ψαξει το θεμα της καμπυλοτητας των μπρατσων (Strato 9.5" radius, Gibson δεν βρηκα να λεει πουθενα), και πως αυτη επηρεαζει τα bends ας φωτισει λιγο το θεμα.


CU...=Clapton=


GET WIND  "We shall defend our music, whatever the cost may be. We shall play on the beaches, we shall play in the clubs, we shall play in the stadiums, we shall play in the fields and in the streets; we shall play in the hills; we shall never surrender!"

Αποσυνδεδεμένος nedy

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 59
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Re:Bend και αρμονικές
« Απάντηση #8 στις: 21/06/04, 09:30 »
καλημερα
θα ηθελα να προσθεσω κατι αποριες μου για τους γνωριζοντες αν γινεται να με βοηθησουν.
το  hammer-on τι ειναι πρακτικα?
οπως και το pull-off
τα εχω βρει σε κατι tabs και δεν ξερω ,
για πειτε ....
thx
an xanesai min einai kai gia panta...

Αποσυνδεδεμένος D@ve Murray

  • Χορδοβασανιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2118
  • Φύλο: Άντρας
  • Once a wolf.... always a wolf...
    • Προφίλ
Re:Bend και αρμονικές
« Απάντηση #9 στις: 21/06/04, 10:42 »
Χαμερ ον ειναι οταν χτυπας την πρωτη νοτα πχ σολ και πατας με το αριστερο χερι την λα...και πουλ οφ ειναι οταν παιζεις την λα και σηκωνεις το δαχτυλο για να ακουστει  σολ..
Φάτε οτι προλάβετε...Ο Χονδροc γaρ Τaχυc...

Αποσυνδεδεμένος nedy

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 59
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Re:Bend και αρμονικές
« Απάντηση #10 στις: 21/06/04, 10:45 »
να σαι καλα!  ;)
an xanesai min einai kai gia panta...

Αποσυνδεδεμένος ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1654
  • Φύλο: Άντρας
  • To Φαινόμενο Γνωστό έως τα Πέρατα του Κόσμου...
    • Προφίλ
Re:Bend και αρμονικές
« Απάντηση #11 στις: 25/06/04, 13:36 »
to na anebaseis einai eukolo kai 3 kai 4 imitonia. to na breis tin sosti sixnotita (na min eisai faltsos) pano se solo einai i magia

4 ημιτονια bend???....Και η χορδη ειναι ακομα πανω στην κιθαρα???
Προσωπικα δεν διακινδυνευω να κανω bend πανω απο 2 ημιτονια. Ακομα και σε αυτην την περιπτωση η διαδρομη που εχει κανει η χορδη προς τα πανω ειναι αρκετη. Αν παω για 3ο ημιτονιο ειμαι κοντα στο οριο να σπασω την χορδη. Εδω να πω οτι μιλαω για strato με 9αρες χορδες μιας και το θεμα καμπυλοτητα μπρατσου-χορδες παιζει ρολο στα bends.

Απο την αλλη χρησιμοποιωντας μια μερα την κιθαρα φιλου παρατηρησα οτι "ανεβαινε" τα ημιτονια για πλακα. Χρειαστηκα 5-6 λεπτα για να το συνηθησω ωστε να μην βγαινω εκτος (φαλτσα). Μου εκανε εντυπωση οτι για να γινει αυτο χρειαζοταν πολυ μεγαλυτερη προσοχη και ακριβεια στο bend απο ο,τι ειχα συνηθισει μεχρι τοτε. Λογικο μιας και "κατεβαζε" ημιτονιο στην μιση διαδρομη απο την δικια μου.

Με την ευκαιρια αυτη αν κανεις εχει ψαξει το θεμα της καμπυλοτητας των μπρατσων (Strato 9.5" radius, Gibson δεν βρηκα να λεει πουθενα), και πως αυτη επηρεαζει τα bends ας φωτισει λιγο το θεμα.


CU...=Clapton=




    ...εδω εχει να κανει η "κλιμακα" της κιθαρας και ο "λογος" τον αμονικων της! ...ψιλα γραμματα δλδ για τους μουσικους! Τετοιες πληροφοριες συνηθως αφορουν τους τεχνικους ή τους κατασκευαστες και δεν χρειαζεται να ειναι γνωστες οι μουσικοι! Για ποιον λογο αλλωστε?
Ο.Ξ.Ο.Κ.Δ.Τ.Ξ.Ο.Κ.Ο. 
θα τινάξω τα μυαλά μου στον αέρα
να γεμίσει ο κόσμος εξυπνάδα

Αποσυνδεδεμένος Clapton

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 69
  • Φύλο: Άντρας
  • GET WIND
    • Προφίλ
    • Αναβάιλαμπλ πρός το παρόν
Re:Bend και αρμονικές
« Απάντηση #12 στις: 27/06/04, 10:03 »
...εδω εχει να κανει η "κλιμακα" της κιθαρας και ο "λογος" τον αμονικων της! ...ψιλα γραμματα δλδ για τους μουσικους! Τετοιες πληροφοριες συνηθως αφορουν τους τεχνικους ή τους κατασκευαστες και δεν χρειαζεται να ειναι γνωστες οι μουσικοι! Για ποιον λογο αλλωστε?

Για τον απλό λόγο μιας και είμαστε αναγκασμένοι να διαλέγουμε ανάμεσα σε τυποποιημένες κατασκευές (και όχι custom για τον καθέναν μας), ας προσαρμόσουμε όσο γίνεται την κιθάρα στην τεχνική μας αρχικά πριν αρχίσουμε να προσαρμόζουμε την τεχνική μας πάνω στην κιθάρα (κανείς δεν είπε οτι κάποιος που παίζει πάντα με Fender δεν μπορεί να παίξει σε Gibson, αλλά σίγουρα θα χρειαστεί 2-3 λεπτά προσαρμογής αρχικά για να παίξει και πολυυυ περισσότερο για να κάνει στην Gibson αυτά που έκανε στην Fender του, άσε που μέχρι τότε θα βρεί άλλα "κόλπα" που δεν τα έκανε πριν. Νομίζω ότι τα χαρακτηριστικά της κάθε κιθάρας είναι σημαντικό κομμάτι).

Βέβαια όλα αυτά είναι προσωπικές εκτιμήσεις μιας και κατά άλλη άποψη (ποιο ...μουσική) απλά διαλέγεις κάτι που πιστεύεις ότι σου ταιριάζει περισσότερο σε όσα έχεις μάθει μέχρι τότε και μετά πέφτεις με τα μούτρα στην δουλειά για να το κάνεις να κελαηδάει.


CU...=Clapton=

GET WIND  "We shall defend our music, whatever the cost may be. We shall play on the beaches, we shall play in the clubs, we shall play in the stadiums, we shall play in the fields and in the streets; we shall play in the hills; we shall never surrender!"

Αποσυνδεδεμένος ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1654
  • Φύλο: Άντρας
  • To Φαινόμενο Γνωστό έως τα Πέρατα του Κόσμου...
    • Προφίλ
Re:Bend και αρμονικές
« Απάντηση #13 στις: 06/07/04, 01:42 »
   επετρεψε μου να διαφωνισω! Διοτι ποσοι απο τους κιθαριστες που γννωριζεις ξερουν τι θα πει Radius 32, kai scale 25/3 ? Κανεις!

   ...και γιατι να ξερει? Τι θα καταλαβεις αν το δεις γραμμενο καπου? Το θεμα ειναι καθαρα "εμπειρικο" Πιανεις, παιζεις δοκιμαζεις, ακους και διαλεγεις! Οι παραπανω λεπτομερειες ειναι καλο να λεγονται αλλα ποιος τις καταλαβαινει? Και γιατι αλλωστε?

   ...Δεν ξερω αν γινομαι κατανοητος, αλλα δεν υποστηριζω την μη υπαρξη των παραπανω πληροφοριων, αλλα υποστηριζω οτι δεν χρειαζεται να τις κατανοεις για να αγορασεις ή οχι ενα οργανο!
Ο.Ξ.Ο.Κ.Δ.Τ.Ξ.Ο.Κ.Ο. 
θα τινάξω τα μυαλά μου στον αέρα
να γεμίσει ο κόσμος εξυπνάδα

Αποσυνδεδεμένος Clapton

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 69
  • Φύλο: Άντρας
  • GET WIND
    • Προφίλ
    • Αναβάιλαμπλ πρός το παρόν
Re:Bend και αρμονικές
« Απάντηση #14 στις: 07/07/04, 01:31 »
Σίγουρα έχεις δίκιο φίλε sotriani, γι αυτό άλλωστε είπα στο μήνυμα ότι όλα αυτά αποτελούν προσωπικές εκτιμήσεις.
Βλέπεις προσωπικά θέλω πάντα να γνωρίζω σε πρώτη φάση τις τεχνικές προδιαγραφές του εξοπλισμού που χρησιμοποιώ παρόλο που το αυτί και το χέρι είναι οι τελικοί κριτές. Απλά με βοηθά να κατανοώ πού οφείλονται οι διαφορές και να παρακολουθώ τις εξελίξεις καλύτερα (καθένας μας έχει την δικιά του μέθοδο νομίζω).


CU...=Clapton=

GET WIND  "We shall defend our music, whatever the cost may be. We shall play on the beaches, we shall play in the clubs, we shall play in the stadiums, we shall play in the fields and in the streets; we shall play in the hills; we shall never surrender!"

Αποσυνδεδεμένος ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1654
  • Φύλο: Άντρας
  • To Φαινόμενο Γνωστό έως τα Πέρατα του Κόσμου...
    • Προφίλ
Re:Bend και αρμονικές
« Απάντηση #15 στις: 09/07/04, 20:21 »
   ΟΚ! απλως νομισα για μια στιγμη οτι δεν εγιναν ακριβως κατανοητα αυτα που εγραψα! Αυτο ειναι το ακριβες νοημα που θελω να περασω:
Παράθεση
δεν υποστηριζω την μη υπαρξη των παραπανω πληροφοριων, αλλα υποστηριζω οτι δεν χρειαζεται να τις κατανοεις για να αγορασεις ή οχι ενα οργανο!
Ο.Ξ.Ο.Κ.Δ.Τ.Ξ.Ο.Κ.Ο. 
θα τινάξω τα μυαλά μου στον αέρα
να γεμίσει ο κόσμος εξυπνάδα

Αποσυνδεδεμένος Chris2004

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 347
    • Προφίλ
Απ: Bend και αρμονικές
« Απάντηση #16 στις: 19/12/05, 07:04 »
Και να ξέρεις, οι περισσότερες αρμονικές βρίσκονται στη μέση της ταστιέρας 7-12 τάστο, και στις ΣΟΛ και ΡΕ. Οπότε ξεκίνα απο κεί να σου βγαίνουν πιό εύκολα.
Ζήσε τον μύθο σου στην ελλάδα ως ανυπότακτος...
http://www.omhroi.gr

Αποσυνδεδεμένος {SLASH}

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 43
  • Φύλο: Άντρας
  • h mousiki pigaini me polous ala gami--ai mazi mou
    • Προφίλ
Απ: Bend και αρμονικές
« Απάντηση #17 στις: 14/07/06, 17:21 »
symfono me ton neo kitharodo sto deutero pou ipe gia tis armonikes me loka tin pena kai akoumpame kai
ligo to daxtilo stin xordi

Αποσυνδεδεμένος Spell@lchemist!

  • Ο Γιόκας του Σατανούλη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1224
  • Φύλο: Άντρας
  • ουτε καν..
    • Προφίλ
Απ: Re:Bend και αρμονικές
« Απάντηση #18 στις: 19/12/06, 14:10 »
Χαμερ ον ειναι οταν χτυπας την πρωτη νοτα πχ σολ και πατας με το αριστερο χερι την λα...και πουλ οφ ειναι οταν παιζεις την λα και σηκωνεις το δαχτυλο για να ακουστει  σολ..
μ αρεσε αυτη η απαντηση...κλασσικος Dave,the king of hammer-ons and pull-offs.. :)
Το Πέπλο του Χθες, Σου Φέρνει Το Σήμερα, Μέσα Απ'τις Στάχτες του Πουθενά...Μήπως Σου Περισσεύει λίγο Ψωμί??

Αποσυνδεδεμένος Louminis

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 74
    • Προφίλ
Μια μικρή απορία
« Απάντηση #19 στις: 07/03/07, 14:09 »
Παιδιά είμαι αρχάριος στην ηλεκτρική και θα ήθελα να μου εξηγήσετε αν μπορείτε πως γίνονται μερικά "κόλπα" στην ηλεκτρική όπως screaming (αν ξέρετε και κανα αλλο κόλπο πείτε τό μου, αν έβαια θέλετε)

Υ.Γ Η κιθάρα δεν έχει τρέμολο

Αποσυνδεδεμένος ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1654
  • Φύλο: Άντρας
  • To Φαινόμενο Γνωστό έως τα Πέρατα του Κόσμου...
    • Προφίλ
Απ: Bend και αρμονικές
« Απάντηση #20 στις: 09/03/07, 18:11 »
   αυτα τα κολπα ειναι αρκετα δυσκολο να περιγραφουν με γραπτο λογο, ή θα πρεπει να κανεις κανα μαθημα ή να κατεβασεις κανα βιντεο με κολπα!  ;) :D
Ο.Ξ.Ο.Κ.Δ.Τ.Ξ.Ο.Κ.Ο. 
θα τινάξω τα μυαλά μου στον αέρα
να γεμίσει ο κόσμος εξυπνάδα

Αποσυνδεδεμένος RR

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 8
    • Προφίλ
Απ: Bend και αρμονικές
« Απάντηση #21 στις: 10/05/07, 10:25 »
παιδια να ρωτησω κατι μπορειτε να μου πητε αν ξερετε πως μπωρω να φτασω το σφηριγμα του randy rhoads με ποιο τροπο το κανει......... :-\
LOL

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
14 Απαντήσεις
6088 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/01/08, 01:59
από Jezus
7 Απαντήσεις
7234 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/03/09, 19:26
από Symeon
17 Απαντήσεις
16723 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/12/17, 09:17
από saved