Ειδικά θέματα > Τα καλύτερα...

Μπάσο: Δάχτυλα ή πένα;

<< < (13/13)

Nikoubis:
Το να παιζεις με πενα ειναι αλλη μια τεχνικη, τιποτα περισσοτερο και τιποτα λιγοτερο. Το να μπορει κανεις να παιξει με πενα εναι το ιδιο χρησιμο με το να μπορει να σλαπαρει η να παιξει με two-handed tapping. Οπως καθε αλλη τεχνικη εχει (ηχητικα και παικτικα) τις εφαρμογες της και καλο ειναι να μπορει καποιος να την χρησιμοποιησει οταν χρειαστει.

Προσωπικα, επειδη εμαθα κατευθειαν με δαχτυλα, "χανω" σε ταχυτητα και ευελιξια οταν παιζω με πενα και γενικα την αποφευγω (και κιθαρα οταν πιανω στα χερια μου με δαχτυλα γρατζουναω). Αναγνωριζω ομως οτι το να αποκαλεσει κανεις π.χ. τον Chris Squire "κουλαδι" λογω πενας ειναι το λιγοτερο κοντοφθαλμο.

tatanka:

--- Παράθεση από: hot_sauce στις 24/05/09, 15:11 ---μήπως λες αυτό?
το χες ξεκινήσει εσύ κιόλας πριν 6 χρόνια!! :P

EDIT: ενίοτε στις παραθέσεις πρέπει να βάζω και το λινκ....!

Μπάσο: Δάχτυλα ή πένα;

--- Τέλος παράθεσης ---

συγνώμη για το διπλό ποστ, προφανώς δεν έψαξα καλά για να βάλω το νέο θέμα. αν θέλει ο τσιφ ας το σβήσει. εγώ πάντως έχω καλυφθει απο τα παίδια. ευχαριστω

warchief:
koita egw proswpika pezw 4 xronakia kai pena epixeirisa elaxistes fores kai auto logo taxythtas alla dyskoletika kai arxisa texnikh me 3 daxtyla kai etc exw kai pio fysiko kata thn tapeinh mou gnwmh hxo....
fysika den kathgorw bassistes me pena gt an pezoun a3iologa kommatia h texnikes(exw dei sweep picking) gt na min to kanoun(vlepe cannibal corpse).h an 8es kapws aixmiro hxo typou rickenbacker h pena leei alla kai auto me to nyxaki kalo einai :P

CLIFF EM ALL:
φιλε πρεπει να παιζεις οπως εσυ γουσταρεις και αντιστοιχα να βγαζεις τον ηχο που εσυ γουσταρεις κτλ το παν ομως ειναι να μπορεις να παιξεις και με τοθς δυο τροποθς και σε καθε τραγοθδι να βλεπεις πως ταιριαζει να παιζεις καλιτερα...ετσι τουλαχιστον πιστευο εγω ;D...

jkstigma:
και τα δυο

Πλοήγηση

[0] Λίστα μηνυμάτων

[*] Προηγούμενη σελίδα

Μετάβαση στην πλήρη έκδοση
Mobile View