Αποστολέας Θέμα: Δωρεάν eBook - Μάθετε και τελειοποιήστε τις ΠΕΝΤΑΤΟΝΙΚΕΣ  (Αναγνώστηκε 2488 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος James Basdanis

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 122
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • James Basdanis Official Site
Αλάνια μου, total FREE από εμένα...
το τελευταίο μου βιβλίο για τις Πεντατονικές Κλίμακες από το site μου!
...δεν είναι μόνο για σήμερα αποφάσισα να το αφήσω για πάντα έτσι...!!!

Μάθετε και τελειοποιήστε τις ΠΕΝΤΑΤΟΝΙΚΕΣ ΚΛΙΜΑΚΕΣ (μέθοδος για κιθάρα)”

θα το βρείτε στον παρακάτω σύνδεσμο: https://www.basdanis.eu/p/mastering-pentatonic-scales.html

Ενώ υπάρχει κουμπί οικονομική υποστήριξης (Paypal Donate) χωρίς να είναι υποχρεωτική η συνεισφορά.



Αποσυνδεδεμένος Fourier

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 617
  • Φύλο: Άντρας
  • Free Amp Sims FTW!
    • Προφίλ
Ωραία προσπάθεια και πολύ γενναιώδορο να διαθέσεις το βιβλίο δωρεάν! Μερικές παρατηρήσεις που μου ήρθαν στο μυαλό "ξεφυλλίζοντάς" το στα γρήγορα
  • Αρχικά νόμιζα ότι τα διαγράμματα με τους δαχτυλισμούς είναι όλα λάθος (typo) έως ότου αντιλήρθηκα ότι ήταν "ανάποδα". Πρώτη φορά βλέπω διαγράμματα με αυτήν τη διάταξη των χορδών. Δεν ξέρω, θεωρείς ότι αυτή η αναπαράστηση είναι πιο "φυσική"? Προσωπικά με αποσυντόνισε τελείως (τώρα κατάλαβα τι τραβάνε οι αρίστεροχειρες  ;D)
  • Στο κεφάλαιο του σόλο με πεντατονικές, έχεις ωραία παραδείγματα εφαρμογής "πάνω" από κάθε συγχορδία της αντίστοιχης πεντατονικής. Νομίζω ότι θα μπορούσες να προσθέσεις και την χρήση της minor πεντατονικής όχι μόνο πάνω σε minor αλλά και σε major συγχορδίες (ειδικά αν είναι εβδόμης όπως στο παραδοσιακό blues).
  • Το παράδειγμα χρήσης της blues κλίμακας μου φαίνεται ελλιπές. Υπονοεί ότι δεν "μπορείς" να την χρησιμοποιήσεις πάνω από τις κλασσικές minor/major συγχορδίες, και σίγουρα η επιλογή να την χρησιμοποιήσεις πάνω από την diminished αποκλείεται να την καταλάβει ο αρχάριος. Ίσως ένα άλλο παράδεισμα ή/και μια εκτενέστερη εξήγηση θα ήταν προτιμότερα[\li]
Τα παραπάνω φιλικά, το περιεχόμενο του βιβλίου είναι πολύ αξιόλογο.

Αποσυνδεδεμένος James Basdanis

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 122
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • James Basdanis Official Site
Ευχαριστώ πολύ Fourier! Η Ελεύθερη διακίνηση του eBook, παρότι σε έντυπη μορφή κυκλοφορεί από τον Μάη του 2020, είναι μια κίνηση μέσα στα πλαίσια της δικιάς μου φιλοσοφίας περί εκπαίδευσης αλλά και στης αλληλεγγύης μεταξύ των ανθρώπων. Όπως και τα -λίγα μεν- μαθήματα που έκανα για το kithara.gr

Για τα διαγράμματα μου το είπε κι άλλος. Κατανοώ τη δύναμη της συνήθειας...
Αυτή τη μορφή την είδα πρώτη φορά στα βιβλία του RGT και μου άρεσε γιατί είναι σαν να έχεις κάποιος απέναντί σου με κιθάρα που σου δείχνει το παράδειγμα. Δεν υπάρχει επίσημη σημειογραφία οπότε περί ορέξεως κολοκυθόπιτα θα μου πεις και θα σου πω. χαχα

Ωραίες οι 2 και 3 παρατηρήσεις. Τα σκέφτηκα, δεν είναι ότι μου διέφυγαν απλά πίστεψα/φοβήθηκα ότι θα μπλεκόταν πολύ και θα ήθελε πολύ μεγάλη ανάπτυξη και ήταν ήδη κοντά στις 100 σελίδες το βιβλίο. Σκέφτομαι κάποια μέρη του ή και όλο να γίνουν βιντεάκια ή κάποιο LiveStream οπότε εκεί θα μπορώ να επεκταθώ παραπάνω.

Ευχαριστώ και πάλι!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
16 Απαντήσεις
18853 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/08/04, 14:38
από Kική
12 Απαντήσεις
7920 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/01/11, 20:01
από Fourier
4 Απαντήσεις
2898 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/02/10, 21:04
από Jezus
25 Απαντήσεις
23789 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/04/10, 14:08
από mpampix
2 Απαντήσεις
4668 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/07/10, 16:27
από sofitia
15 Απαντήσεις
23926 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/12/10, 18:34
από Κ.Dee
8 Απαντήσεις
4263 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/04/13, 16:35
από Sandman1_1
16 Απαντήσεις
64491 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/02/13, 11:31
από Υπνοβάτης...
6 Απαντήσεις
11910 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/09/17, 00:30
από STEFANOS604
3 Απαντήσεις
12679 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/05/17, 19:59
από panixgr