Αποστολέας Θέμα: Ο ορισμός του κολληματος......  (Αναγνώστηκε 7186 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος BigBabol

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 85
  • Φύλο: Άντρας
  • ουααααααααααα
    • Προφίλ
Ο ορισμός του κολληματος......
« στις: 27/03/08, 03:18 »
Well , ανοιγω αυτο το topic με αφορμη την ταχυτητα παιξιματος στη κιθαρα...



 Βλεπω τους περισσοτερους κιθαριστες , να θελουν συνεχεια καλυτερη τεχνικη....τεχνικη και παλι τεχνικη . Βελτιωση ταχυτητας , βελτιωση δεξιου χεριου και ενα σωρο αλλα πραγματα....

 Τις προαλλες ημουν μεα ενα φιλο και παιζαμε το johnny be good toy chuck berry...αρχισε το shredding σε ενα παραδοσιακο rock'n'roll κομματι.....οταν τον ρωτησα γαιτι αρχισε να βαζει φωτια στην ταστιερα λογω ταχυτητας η απαντηση ηταν "γιατι αυτο μπορω να κανω καλυτερα".Ξερω κιθαριστες που χρησιμοποιουν μεγαλες ταχυτητες γιατι δε μπορουν να παιξουν κατι ΜΕΛΩΔΙΚΟ με 6-7 νοτες...αλλους για ποζερια και αλλους γιατι "το κανει ο malmsteen".

 Το πατερ υμων του ελληνα κιθαριστα (απ'οτι βλεπω) της κιθαρας ειναι η ταχυτητα και η ΑΡΙΣΤΗ τεχνικη.....Ολοι αναζητουν την τελειοτητα σαν ΠΑΙΚΤΕΣ και ΟΧΙ σαν ΜΟΥΣΙΚΟΙ . Γιατι κατα τη γνωμη μου η κιθαρα ειναι φαντασια, ειναι δημιουργια . Ενα shredd σολο δε μου κανει αισθηση.....ενα σολακι του bb king με ανατριχιαζει....Δε πιστευετε πως χανεται η ΜΟΥΣΙΚΟΤΗΤΑ?Η νοοτροπια οτι "ο καλος ο κιθαριστας ειναι ο γρηγορος κιθαριστας"εχει κολλησει στο μυαλο ολων , παικτων και μη.


    Δε θελω να κατηγορησω τους shredders του forum . Απλα αναφερω την αποψη μου σχετικα με το κολλημα που υπαρχει στην τεχνικη και οχι στη μουσικοτητα.....

     
everything that has a begining  , has an end...

Αποσυνδεδεμένος Fteo

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1423
  • Φύλο: Άντρας
  • If it's too loud, you are too old!
    • Προφίλ
    • The Thermoshredders
Απ: Ο ορισμός του κολληματος......
« Απάντηση #1 στις: 27/03/08, 03:25 »
Δεν μπορείς να φανταστείς πόσο συμφωνώ μαζί σου...

Αποσυνδεδεμένος RORY GALLAGHER

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 476
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ο ορισμός του κολληματος......
« Απάντηση #2 στις: 27/03/08, 05:19 »
+1111

Προφανώς για λόγους επίδειξης.....όποιος δεν έχει να παρουσιάσει ιδέες,μελωδικότητα,μουσική..... παρουσιάζει ταχύτητα

Καλώς ή κακώς(κακώς κατά τη γνώμη μου) υπάρχει πολύς κόσμος που εντυπωσιάζεται και γι αυτό έχει επιβληθεί σαν μόδα η δεν ξέρω εγω τι ???

.......sex fai skata kai ypnos!

Αποσυνδεδεμένος GreekDudeCovers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1677
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • GreekDudeCovers on YouTube
Απ: Ο ορισμός του κολληματος......
« Απάντηση #3 στις: 27/03/08, 07:55 »
Δεν είναι κακό να μπορείς να παίξεις γρήγορα, και κακά τα ψέμματα, είναι το "trend", αν θέλεις, της εποχής. Απλά το θέμα είναι πως με ολοένα και περισσότερους κιθαρίστες να έχουν τη συγκεκριμένη τεχνική, λογικό είναι να ακολουθούν και πολλοί άλλοι. Σίγουρα όμως, υπάρχει μια έμφαση καθαρά στην τεχνική, και όχι στη μελωδία, αλλά επίσης σκέψου πως με τέτοια τεχνική, όλοι αυτοί οι κιθαρίστες, ξέροντας πολύ καλά το "δρόμο" τους πάνω στην ταστιέρα, μπορούν κάλλιστα να παίξουν μελωδικά, απλά παίζουν αυτό που έχει απήχηση. Δεν είμαι ούτε τέρμα υπέρ, ούτε τέρμα κατά του shred, αν και προσωπικά δεν μπορώ να shredάρω τόσο άνετα όσο πολλοί άλλοι στο forum, αλλά δεν θα με χαλούσε να μπορούσα να παίζω έτσι (δεν μπορώ λόγω προβλήματος στο χέρι). Ούτως ή άλλως, στη μουσική που παίζω δεν χρειάζεται να παίζω 100 νότες σ'ένα μέτρο, οπότε δεν με πολυνοιάζει κιόλας!  ;D Αλλά σκέψου πως και το είδος μουσικής που παίζει κανείς είναι μεγάλο κριτήριο. Π.χ. σε μια hard rock/poser μπάντα, ε όπως και να το κάνουμε δεν μπορείς ν'αρχίσεις τα αργά και μελωδικά σόλο, θες κάτι το οποίο θα τραβήξει την προσοχή, κάτι πιο γρήγορο και εντυπωσιακό. Είναι πραγματικά προσωπικές απόψεις περί shred, είναι το πως το βλέπει και τ'ακούει ο καθένας, δεν πιστεύω πως υπάρχει αντικειμενικό κριτήριο στο συγκεκριμένο θέμα.

Αποσυνδεδεμένος fenderiarhs

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 583
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ο ορισμός του κολληματος......
« Απάντηση #4 στις: 27/03/08, 14:17 »
Well , ανοιγω αυτο το topic με αφορμη την ταχυτητα παιξιματος στη κιθαρα...



 Βλεπω τους περισσοτερους κιθαριστες , να θελουν συνεχεια καλυτερη τεχνικη....τεχνικη και παλι τεχνικη . Βελτιωση ταχυτητας , βελτιωση δεξιου χεριου και ενα σωρο αλλα πραγματα....

 Τις προαλλες ημουν μεα ενα φιλο και παιζαμε το johnny be good toy chuck berry...αρχισε το shredding σε ενα παραδοσιακο rock'n'roll κομματι.....οταν τον ρωτησα γαιτι αρχισε να βαζει φωτια στην ταστιερα λογω ταχυτητας η απαντηση ηταν "γιατι αυτο μπορω να κανω καλυτερα".Ξερω κιθαριστες που χρησιμοποιουν μεγαλες ταχυτητες γιατι δε μπορουν να παιξουν κατι ΜΕΛΩΔΙΚΟ με 6-7 νοτες...αλλους για ποζερια και αλλους γιατι "το κανει ο malmsteen".

 Το πατερ υμων του ελληνα κιθαριστα (απ'οτι βλεπω) της κιθαρας ειναι η ταχυτητα και η ΑΡΙΣΤΗ τεχνικη.....Ολοι αναζητουν την τελειοτητα σαν ΠΑΙΚΤΕΣ και ΟΧΙ σαν ΜΟΥΣΙΚΟΙ . Γιατι κατα τη γνωμη μου η κιθαρα ειναι φαντασια, ειναι δημιουργια . Ενα shredd σολο δε μου κανει αισθηση.....ενα σολακι του bb king με ανατριχιαζει....Δε πιστευετε πως χανεται η ΜΟΥΣΙΚΟΤΗΤΑ?Η νοοτροπια οτι "ο καλος ο κιθαριστας ειναι ο γρηγορος κιθαριστας"εχει κολλησει στο μυαλο ολων , παικτων και μη.


    Δε θελω να κατηγορησω τους shredders του forum . Απλα αναφερω την αποψη μου σχετικα με το κολλημα που υπαρχει στην τεχνικη και οχι στη μουσικοτητα.....

     

Συμφωνω μαζι σου......και ειδικα στην Ελλαδα η εννοια της ηλεκτρικης κιθαρας ειναι συννωνυμη του παιζω γρηγορα.......στα 300bpm....Ο τροπος αυτος των "γρηγορων" μου θυμιζει διαγωνισμο "ποιος την εχει πιο μεγαλη"  ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D.................Τι να το κανεις ομως οταν "τελειωνουν" στα πρωτα 3 δευτερολεπτα??????????????? ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος Ikaros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1194
  • Φύλο: Άντρας
  • When i found her,i lost my mind...
    • Προφίλ
Απ: Ο ορισμός του κολληματος......
« Απάντηση #5 στις: 27/03/08, 14:18 »
Well , ανοιγω αυτο το topic με αφορμη την ταχυτητα παιξιματος στη κιθαρα...



 Βλεπω τους περισσοτερους κιθαριστες , να θελουν συνεχεια καλυτερη τεχνικη....τεχνικη και παλι τεχνικη . Βελτιωση ταχυτητας , βελτιωση δεξιου χεριου και ενα σωρο αλλα πραγματα....

 Τις προαλλες ημουν μεα ενα φιλο και παιζαμε το johnny be good toy chuck berry...αρχισε το shredding σε ενα παραδοσιακο rock'n'roll κομματι.....οταν τον ρωτησα γαιτι αρχισε να βαζει φωτια στην ταστιερα λογω ταχυτητας η απαντηση ηταν "γιατι αυτο μπορω να κανω καλυτερα".Ξερω κιθαριστες που χρησιμοποιουν μεγαλες ταχυτητες γιατι δε μπορουν να παιξουν κατι ΜΕΛΩΔΙΚΟ με 6-7 νοτες...αλλους για ποζερια και αλλους γιατι "το κανει ο malmsteen".

 Το πατερ υμων του ελληνα κιθαριστα (απ'οτι βλεπω) της κιθαρας ειναι η ταχυτητα και η ΑΡΙΣΤΗ τεχνικη.....Ολοι αναζητουν την τελειοτητα σαν ΠΑΙΚΤΕΣ και ΟΧΙ σαν ΜΟΥΣΙΚΟΙ . Γιατι κατα τη γνωμη μου η κιθαρα ειναι φαντασια, ειναι δημιουργια . Ενα shredd σολο δε μου κανει αισθηση.....ενα σολακι του bb king με ανατριχιαζει....Δε πιστευετε πως χανεται η ΜΟΥΣΙΚΟΤΗΤΑ?Η νοοτροπια οτι "ο καλος ο κιθαριστας ειναι ο γρηγορος κιθαριστας"εχει κολλησει στο μυαλο ολων , παικτων και μη.


    Δε θελω να κατηγορησω τους shredders του forum . Απλα αναφερω την αποψη μου σχετικα με το κολλημα που υπαρχει στην τεχνικη και οχι στη μουσικοτητα.....

     

Συμφωνω μαζι σου......και ειδικα στην Ελλαδα η εννοια της ηλεκτρικης κιθαρας ειναι συννωνυμη του παιζω γρηγορα.......στα 300bpm....Ο τροπος αυτος των "γρηγορων" μου θυμιζει διαγωνισμο "ποιος την εχει πιο μεγαλη"  ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D.................Τι να το κανεις ομως οταν "τελειωνουν" στα πρωτα 3 δευτερολεπτα??????????????? ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D


  ΕΓΡΑΨΕΣ fenderiarh   8)
…χαρά στον Ίκαρο αψήφιστα που υψώθη φτεροπλάστης…

Αποσυνδεδεμένος newGuitarMan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 516
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ο ορισμός του κολληματος......
« Απάντηση #6 στις: 27/03/08, 14:34 »
Συμφωνώ εν μέρει απλά πιστεύω ότι το να παίζει κανείς αργά "μελωδικά" (δεν μπορώ να καταλάβω γιατί τα γρήγορα δεν έχουν μελωδία) είναι αρκετά πιο δύσκολο απο τα γρήγορα γιατί αν δεν έχεις κάτι πρωτότυπο, κάτι φρέσκο να πεις συνήθως ακούγεται πολύ κλασικό και δεν ξεχωρίζει.

Εδιτ: ωχ, τι πάτησα ο βλάκας και το έστειλε πριν τελειώσω :P
Ήθελα επίσης να πω ότι συνήθως όταν λέει πολύς κόσμος ότι θέλει να βελτιώσει την τεχνική του, δεν εννοεί μόνο την ταχύτητα αλλά και την έκφραση, δηλαδή το phrasing οπότε αυτό δεν είναι κακό αντιθέτα μάλιστα είναι μια χαρά :)

Ερώτηση: Λέγοντας γρήγορα και κανονικά σόλοζ τι εννοείτε περίπου (κανένα παράδειγμα) γιατί μπορεί να μην έχουμε και το ίδιο πράγμα στο νου ;)
« Τελευταία τροποποίηση: 27/03/08, 14:41 από newGuitarMan »

Αποσυνδεδεμένος Joevaicci

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1302
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα Riff...
    • Προφίλ
Απ: Ο ορισμός του κολληματος......
« Απάντηση #7 στις: 27/03/08, 14:51 »
Κανονικό - Gilmour
Γρήγορο - ΜΑΒ, Μalmsteen
''My advice to aspiring guitarists? -Always wear sunblock and use a condom!'' - Steve Vai

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ο ορισμός του κολληματος......
« Απάντηση #8 στις: 27/03/08, 14:53 »
Πάντως υπάρχουν και πολλές περιπτώσεις που το γρήγορο είναι και μελωδικό οπότε μην τα ισοπεδώνουμε κι όλα...

Αποσυνδεδεμένος newGuitarMan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 516
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ο ορισμός του κολληματος......
« Απάντηση #9 στις: 27/03/08, 15:38 »
Κανονικό - Gilmour
Γρήγορο - ΜΑΒ, Μalmsteen
Και εγώ κάτι τέτοιο στο νου μου οπότε συμφωνούμε. Τελικά πιστεύω ότι σημαντικό θέμα είναι πρωτοτυπία. Γιατί και ο Malmsteen και ο Vai παίζουν πολύ γρήγορα και τεχνικά αλλά, κατά τη γνώμη μου τουλάχιστον, ο Vai δε μένει στα ίδια! Παρόλα αυτά δεν είναι και έυκολο να παίζεις καινούρια μουσική συνέχεια και γι'αυτό δεν είμαι αρνητικά προκατειλημμένος (δεν νομίζω να γράφεται έτσι αλλα τεσπαν) στους περισσότερους shredders.

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Ο ορισμός του κολληματος......
« Απάντηση #10 στις: 27/03/08, 16:51 »
Κατά τη γνώμη μου, η ικανότητα του να παίζεις όμορφα σόλο (γρήγορα ή αργά, δεν έχει σημασία) είναι κάτι με το οποίο γεννιέσαι, δεν μαθαίνεις.. Δεν νομίζω ότι ο καθένας μας μπορεί να γράψει το σόλο του Time για παράδειγμα.. Η ταχύτητα όμως, είναι κάτι το οποίο αποκτιέται με εξάσκηση (ο καθένας στο μέτρο των δυνατοτήτων του βέβαια).. Επομένως, αν κάποιος κιθαρίστας επιθυμεί να μελετήσει, τότε δυστυχώς δεν μπορεί να μελετήσει στο να συνθέτει μελωδικά σόλο, αλλά στο να αποκτήσει καλύτερη τεχνική.. Έτσι εξηγείται και το φαινόμενο των υπερπαιχταράδων που μπορεί να παίζουν στα 220bmp αλλά να παίζουν στείρα και προβλέψιμα ανεβοκατεβάσματα κλιμάκων και σκουπίσματα σε σημείο που να μοιάζει ο καθένας με τον προηγούμενο και τον επόμενο.. Αυτό βέβαια δεν είναι κάτι το μεμπτό..

Το κακό ξεκινά, όταν αυτός ο υπερπαιχταράς, αφού έχει κατακτήσει την τεχνική που ήθελε, αρχίζει να συνθέτει τραγούδια και solo.. Πάρα πολύ λίγοι καταφέρνουν να συνθέσουν μελωδικά solo.. Εκεί δεν φταίει το hype της ταχύτητας αλλά η έλλειψη έμπνευσης..

Εν κατακλείδει, και τα αργά solo είναι όμορφα και τα γρήγορα επίσης.. Το θέμα δεν είναι η ταχύτητα αυτή καθ'αυτή, αλλά πως ο καθένας μας την χρησιμοποιεί..

« Τελευταία τροποποίηση: 27/03/08, 16:53 από faser »

Αποσυνδεδεμένος Ax_Wield

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 343
  • Φύλο: Άντρας
  • Nothing is real!
    • Προφίλ
Απ: Ο ορισμός του κολληματος......
« Απάντηση #11 στις: 27/03/08, 18:10 »
Συμφωνώ στο οτι οι περισσότεροι το παρακάνουν με το shredding...είμαι της άποψης οτι ο κιθαρίστας ΠΡΕΠΕΙ να θέλει να βελτιώνεται και να κατέχει άριστα τη τεχνική του οργάνου όπως επίσης και να μην επαναπαύεται, αλλά για τον απλούστατο λόγο οτι αν έχει κάποια ιδέα να μπορεί να την υλοποιήσει είτε εκτελεστικά είτε συνθετικά...σκέφτείτε π.χ. να ξέρει κάποιος τι θέλει να παίξει και να μη μπορεί να το παίξει λόγω έλλειψης τεχνικής...όμως ειδικά στα σόλο έχει χαθεί το νόημα το τελευταίο καιρό και όλοι νομίζουν οτι το όλο θέμα είναι να χώσεις 5000 νότες σε δυο μέτρα...το συναίσθημα πρέπει να έρχεται πρώτο και η τεχνική να λειτουργεί υπέρ της μουσικής σύνθεσης και έκφρασης και οχι το αντίθετο...πάντως για να πω την αλήθεια εκει που πιστεύω οτι υστερεί πραγματικά η συντριπτική πλειονότητα των σημερινών κιθαριστών είναι στο θέμα της σύνθεσης...ο καθένας μπορεί να παίξει σα το Malmsteen ή τον οποιονδήποτε Malmsteen αν πραγματικά το θέλει, τι να το κάνεις όμως αν δεν έχει ουσιαστικά τίποτα να δώσει; Και επίσης, πόσοι δίνουν στους ρυθμικούς κιθαρίστες τη πραγματική προσοχή που τους αξίζει; Γιατι δεν έχω δει (και διορθώστε με αν κάνω λάθος) κανένα θέμα σχετικά με ρυθμική κιθάρα και ρυθμικούς κιθαρίστες...

Αποσυνδεδεμένος newGuitarMan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 516
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ο ορισμός του κολληματος......
« Απάντηση #12 στις: 27/03/08, 18:24 »
Και επίσης, πόσοι δίνουν στους ρυθμικούς κιθαρίστες τη πραγματική προσοχή που τους αξίζει; Γιατι δεν έχω δει (και διορθώστε με αν κάνω λάθος) κανένα θέμα σχετικά με ρυθμική κιθάρα και ρυθμικούς κιθαρίστες...
+1
Όχι μόνο δε δίνεται πολλή σημασία στη ρυθμική κιθάρα αλλά πολλοί κιθαρίστες δεν ασχολούνται καν με το ρυθμό γενικά και αυτό φυσικά τους περιορίζει ΚΑΙ στα σόλο (τα πιο ελεϊνά παραδείγματα είναι: "εγώ είμαι lead ή εγώ είμαι ρυθμικός κιθαρίστας αποκλειστικά"...) 

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ο ορισμός του κολληματος......
« Απάντηση #13 στις: 27/03/08, 18:33 »
Πέρα του ότι πολλοί νομίζουν πως το ρυθμικό παίξιμο είναι εύκολο!! :o (δε θα έχουν ακούσει iced earth ::) :P)

Αποσυνδεδεμένος Maestros

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 98
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το YaBB SE!
    • Προφίλ
Απ: Ο ορισμός του κολληματος......
« Απάντηση #14 στις: 27/03/08, 20:28 »
Να πω και γω, οτι το γρηγορο σολο εχει και μπολικο παπατζιλικι......Το λεω γιατι και εγω παιζω με ταχυτητες αλλα οι μισες νοτες εχουν να κανουν με χρωματικη προσεγγιση....Παπατζα κοινως, ετσι για να ψαρωσει ο αλλος. Θα συμφωνησω οτι υπαρχουν κιθαριστες (μεγαλοι ) οι οποιοι σε καθηλωνουν, σε καρφωνουν στη θεση σου με 5 νοτες.....Οχι οτι δεν ειναι μαγκια η τρελες ταχυτητητες αλλα το θεμα ειναι το εξης(οπως λεω και σε αρκετους μαθητες μου), μπορεις να με καρφωσεις με 2 νοτες?

Να τονισω οτι και τα περισσοτερα γρηγορα solos των μεγαλων κιθαριστων εχουν σαν αρχη _ καλος ηχος με εντασεις τρελες, φωτα πολυχρωμα και μπολικο ψαρωμα_

Καποιοι μπορει να μη συμφωνησουν, αλλα ετσι ειναι...Και ξαναλεω, ειμαι απο αυτους που προτιμουν το γρηγορο σολο  8)

Αποσυνδεδεμένος Zeppelin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 749
  • Φύλο: Άντρας
  • Κοχλιωτός κριθαρένιος λαμπτήρας...
    • Προφίλ
Απ: Ο ορισμός του κολληματος......
« Απάντηση #15 στις: 27/03/08, 20:57 »
Συμφωνώ με τα λεγόμενα του Ax_Wield.

Προφανώς η απάντηση στο ερώτημα του σε σχέση με τους ρυθμικούς κιθαρίστες (οι οποίοι συνήθως είναι κ συνθέτες) είναι ότι οι lead κιθαρίστες ιεραρχικά αποτελούν μετά τον τραγουδιστή την κύρια εκφραστική εικόνα της μπάντας προς το ευρύ κοινό.
Δλδ όταν χαρακτηρίζουμε ένα συγκρότημα, συνήθως αναφερόμαστε στην χαρακτηριστική φωνή του τραγουδιστή κ στην κιθαριστική ικανότητα του lead κιθαρίστα. Αυτά αρκούν.

Βέβαια, αυτό είναι μέγα λάθος, κ υπάρχουν ζωντανά παραδείγματα που το αποδεικνύουν.

Πάντως, αυτό ιστορικά ξεκίνησε από την εποχή των 80s, αν κ (γνώμη μου πάντα) οι lead κιθαρίστες της εποχής, ήταν συνθετικά πολύ ανώτεροι από τους τωρινούς.
Σήμερα, το θέμα είναι ποιός παίζει γρηγορότερα, αλλά αν αναρωτηθούμε, θα δούμε ότι ίσως πια έχουμε φτάσει σε έναν κορεσμό της ηλεκτρικής κιθάρας.

Αν δώσουμε βάση στα ρυθμικά μέρη, θα δούμε πράγματα που δεν φανταζόμαστε ότι υπήρχαν.
The world is full of kings and queens,
who will blind your eyes and steal your dreams,
IT'S HEAVEN AND HELL!

Αποσυνδεδεμένος buckethead RULES!!

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 497
  • Φύλο: Άντρας
  • Slaughterhouse on the Prairie
    • Προφίλ
Απ: Ο ορισμός του κολληματος......
« Απάντηση #16 στις: 27/03/08, 21:05 »
Ένα γρήγορο σόλο μπορεί να είναι πολύ βαρετό και ένα άλλο γρήγορο σόλο να είναι ιδιαίτερα συναρπαστικό. Ένα σόλο του Gilmour μπορεί να με ανατριχιάσει, ένα άλλο σόλο του Gilmour να με ρίξει σε βαθύτατο λήθαργο. Το ίδιο ισχύει και για τον Malmsteen. Εκπληκτική η νότα με το ατελείωτο sustain που κρατάει ο Gary Moore στο Parissiene.... αλλά φαντάζεστε να έκανε το ίδιο σε κάθε σόλο κάθε τραγουδιού σε κάθε άλμπουμ του? Έλεος. Όσο βαρετά βρίσκω κάποια shred licks, άλλο τόσο δεν μου λένε τίποτα 15 bend των 50 δευτερολέπτων για να δείξω ένα υποτίθεται feeling. Όσο κόλλημα είναι η αντίληψη "ταχύτητα σώνει και καλά και τίποτα άλλο" άλλο τόσο κόλλημα είναι και το να ΜΗΝ θέλει να παίξει κανεις γρήγορα ακόμα κι αν απειλείται η ζωή του... H μουσική έχει το Largo έχει και το Presto. Υπάρχουν ΚΑΙ τα δυο.

Αυτά.

YΓ. Όσοι γουστάρετε ανελέητο shred KAI αργό, μέχρι αυτοκτονίας, παίξιμο μην ανησυχείτε. Υπάρχει λύση. Ακούστε Buckethead.

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Ο ορισμός του κολληματος......
« Απάντηση #17 στις: 27/03/08, 21:13 »
Όποιος την έχει τη ταχύτητα μπράβο του...Αλλά πάνω απ'όλα τα solos ή τα όποια σχήματα ,σημασία έχει να έχουν νόημα μουσικά-συνθετικά.Ο κιθαρίστας που ξεχνάει ότι είναι συνθέτης πάνω απ'όλα είναι απλά αδιάφορος...ή έστω ένα χρήσιμο εργαλείο σε μια μπάντα,χωρίς να ξεχωρίζει ποτέ...
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος Ax_Wield

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 343
  • Φύλο: Άντρας
  • Nothing is real!
    • Προφίλ
Απ: Ο ορισμός του κολληματος......
« Απάντηση #18 στις: 27/03/08, 21:21 »
Αν δώσουμε βάση στα ρυθμικά μέρη, θα δούμε πράγματα που δεν φανταζόμαστε ότι υπήρχαν.

Αυτό είναι μεγάλη αλήθεια...και μη ξεχνάμε οτι η ρυθμική κιθάρα δίνει το 'πάτημα' στο lead κιθαρίστα να αυτοσχεδιάσει...είχα διαβάσει κάποτε σε ένα βιβλίο εκμάθησης ηλεκτρικής κιθάρας οτι 'ο lead κιθαρίστας δεν είναι παρά μια ρυθμομηχανή με πολλές ώρες μελέτης...όποιος δεν έχει βάση στο ρυθμο απλά δε μπορεί να αυτοσχεδιάσει ούτε πάνω στο πιο απλό chord progression, πόσο μάλλον σε πολύπλοκα riffs' και δε μπορώ παρά να συμφωνήσω απόλυτα...συμφωνώ επίσης και με το φίλο gers...όποιος νομίζει οτι είναι εύκολο το ρυθμικό παίξιμο ας δοκιμάσει να ηχογραφήσει τον εαυτό του και να δει τα λάθη του...πολλές φορές το ρυθμικό παίξιμο ξεπερνάει σε δυσκολία τα σολο γιατί δεν είναι μόνο το τι θα παίξεις, αλλά το πως, με τι δυναμικές, να μη φύγεις από το ρυθμό και άλλα πολλά...όσο για τους Iced Earth εντάξει, δεν είμαι και ο φανατικότερος οπαδός τους αλλά σίγουρα έχουν δυνατά ρυθμικά μέρη αν και αρκετά μονότονα κατά τη γνώμη μου...προτρέπω όποιον ενδιαφέρεται να ακούσει καλή ρυθμική κιθάρα να τσεκάρει Annihilator, Testament, Death, Forbidden και γενικά τέτοια συγκροτήματα με πολύ καλούς ρυθμικούς (και lead βέβαια) κιθαρίστες...σίγουρα όποιος ασχοληθεί δε θα βγει χαμένος!  ;)

Αποσυνδεδεμένος Zeppelin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 749
  • Φύλο: Άντρας
  • Κοχλιωτός κριθαρένιος λαμπτήρας...
    • Προφίλ
Απ: Ο ορισμός του κολληματος......
« Απάντηση #19 στις: 27/03/08, 21:26 »
Να προσθέσω στη λίστα τον προσωπικό μου αγαπημένο Alex Lifeson των Rush.
Απλά η επιτομή του συνδυασμού lead/ρυθμικού κιθαρίστα!
The world is full of kings and queens,
who will blind your eyes and steal your dreams,
IT'S HEAVEN AND HELL!

Αποσυνδεδεμένος Symeon

  • Έκπτωτος Άγιος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1474
  • Φύλο: Άντρας
  • Elen sila lumenn omentielvo
    • Προφίλ
Απ: Ο ορισμός του κολληματος......
« Απάντηση #20 στις: 27/03/08, 22:30 »
buckethead....για αλλη μια φορα....αγόρι μου...σε ΠΑΩ!
My spirit is crying for love so tired of being alone
I Remember He came here to steal, and You are his stealer of souls

http://img74.imageshack.us/img74/4245/53408797vz8.jpg

Αποσυνδεδεμένος Joevaicci

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1302
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα Riff...
    • Προφίλ
Απ: Ο ορισμός του κολληματος......
« Απάντηση #21 στις: 27/03/08, 22:55 »
Και φυσικά ο αιωνίως κατηγορούμενος ως άψυχος shreddας Petrucci. Άμα είναι να παίξει σόλο σε ένα κομμάτι βαρύ και γρήγορο ε να μην παίξει παπάδες? Έχει πολλά αργά σόλο σε πιο αργά κομμάτια. Δηλαδή θα σας άρεσε σε ένα γρήγορο κομμάτι Iron Maiden ένα σόλο αλά Gilmour (από τα αργά του)?  Ο καλός ο κιθαρίστας είναι αυτός που είναι all rounded. Να παίζει αυτό
να παίζει κι αυτό
''My advice to aspiring guitarists? -Always wear sunblock and use a condom!'' - Steve Vai

Αποσυνδεδεμένος GreekDudeCovers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1677
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • GreekDudeCovers on YouTube
Απ: Ο ορισμός του κολληματος......
« Απάντηση #22 στις: 27/03/08, 22:55 »
Να προσθέσω στη λίστα τον προσωπικό μου αγαπημένο Alex Lifeson των Rush.
Απλά η επιτομή του συνδυασμού lead/ρυθμικού κιθαρίστα!

Πες ταααα!!! ΠΕΣ ΤΑΑΑΑΑ!!!  ;D

Αποσυνδεδεμένος harisz

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 110
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ο ορισμός του κολληματος......
« Απάντηση #23 στις: 27/03/08, 23:11 »
το 8έμα είναι να μπορείς να δημιουργείς μουσικές φράσεις - και το 8έμα έγκειται στο γεγονός πως οι περισσότεροι που παίζουν συνεχώς γρήγορα δεν το καταφέρνουν και επιδίδονται σε ένα κι8αριστικό ¨αυνανισμό¨
επί της ταστιέρας!!

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
68 Απαντήσεις
20876 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/07/09, 22:53
από Garvin