Αποστολέας Θέμα: προβλημα με ηχο σε ηλεκτρικη (hollow body) σε δυνατές εντάσε  (Αναγνώστηκε 3282 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος nionios16

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
Γεια σας και χαρά σας,
Μια μικρη βοηθεια ζητώ γιατί απ' όσο εχω ψάξει δεν έχω βγάλει ακρη.
Το πρόβλημα είναι το εξής: Πήρα την Α300 της stagg για να τη χρησιμοποιώ στις πρόβες αλλά τελικά κατέληξα να παίζω συνεχεια με δανεικές. Γιατί? Λοίπον όταν τη συνδέω στον ενισχυτή και παίζω σε χαμηλές εντάσεις όλα ειναι οκ. Όταν ομώς πρέπει να ψηλώσουμε ολοι για να παίξουμε, είτε στα καθαρά την έχω είτε στα βρώμικα, αρχίζει αυτο το κλασικό σφυριγμα (η χορδή αρχίζει και ταλαντώνεται ολο και περισσότερο μέχρι να μας γ@%#σει τα πρέκια και να κάνω palm mute). Το θέμα όμως είναι οτι αυτό γίνεται σε τέτοιο βαθμό που να μην μπορώ να παίξω νοτα ή συγχορδία με διάρκεια μεγαλύτερη απο 1 2 δεύτερα. Έχω δοκιμάσει διάφορους ενισχυτές, πρήζες, και αποστάσεις απ' τον ενισχύτη αλλα το αποτέλεσμα πάντα το ίδιο  ???
Καμιά ιδέα για το τι μπορεί να φταίει?
 

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Το σφύριγμα που λες λέγεται Feedback ή Ανάδραση.
Προκαλείται όταν σήμα απο το μεγάφωνο περνάει απ'ευθείας στην κιθάρα και ενισχύεται πάλι, συνεχώς.
Φταίει κυρίως το hollow body σε συνδυασμό με υψηλές εντάσεις και το πιθανότερο με μάπα μαγνήτες.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος vagtanplan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
  • Φύλο: Άντρας
  • My name is TONIC.....Pentatonic .....!!!
    • Προφίλ
Αυτος ειναι ο λογος που πουλησα την BB KING LUCILLE μετα απο δυο προβες !!
Δοκιμασε να βαλεις καλυτερους μαγνητες !! Αλλα πιθανοτατα να κοστιζουν περισοτερο απο την κιθαρα !!!
Χωρις ντιστορσιον κλπ σου κανει παλι αναδρασεις ?? Το λεω μηπως βρεις την χρυση τομη μεταξυ καθαρου και ντιστορτεντ ηχου...αλλα και παλι περιοριζεσαι !!!
 
Χαου μπλου κεν γιου γκετ.....

Αποσυνδεδεμένος elrich

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 734
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρομπούζουκο ολέ
    • Προφίλ
    • http://laikikithara.forumgreek.com
Δύο λύσεις έχεις:
1. Καλύπτεις με κάτι αφρώδες τις οπές της κιθάρας (πατέντα)
2. Παίρνεις ένα feedback killer όπως αυτό (με προσοχή διάβασε την τιμή) και κάνεις τη δουλειά σου (όχι πάντα εγγυημένα)

Αποσυνδεδεμένος vagtanplan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
  • Φύλο: Άντρας
  • My name is TONIC.....Pentatonic .....!!!
    • Προφίλ
Δύο λύσεις έχεις:
1. Καλύπτεις με κάτι αφρώδες τις οπές της κιθάρας (πατέντα)
2. Παίρνεις ένα feedback killer όπως αυτό (με προσοχή διάβασε την τιμή) και κάνεις τη δουλειά σου (όχι πάντα εγγυημένα)

 
Φιλε και συνονοματε....καλο το φιντ μπακ ...αλλα ειναι πιο ακριβο απ την κιθαρα του  ;)
Χαου μπλου κεν γιου γκετ.....

Αποσυνδεδεμένος Melman4

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 40
    • Προφίλ
και εγω το ιδιο προβλημα εχω και με ξυλο alder που θεωρειται απο τα καλυτερα...και συνεχιζει το ιδιο προβλημα.ακομα και μετα τους μαγνητες που αλλαξα.χθες την πηρα την κιθαρα και συντομα θα ανεβασω και φωτο,παρ ολα αυτα το προβλημα του feedback παραμενει... ??? οσον αφορα εσενα μια περιπτωση ειναι,αν δεν ειναι γνωστης μαρκας μαγνητες να μην εχουν περασει διαδικασια κερωματος.η αλλη περιπτωση,που πιθανον να συμβαινει και στην δικη μου κιθαρα,ισως ειναι οτι εχει πολυ υψηλη εξοδο ο μαγνητης οπως ο X2N που εχω στην γεφυρα.και μαρεσει ο ηχος του,δεν θελω να τον αλλαξω,οποτε ισως να μην μαθω και ποτε τον λογο του feedback...οσο για το πεταλ που ποσταρε ο φιλος ηθελα να ρωτησω αν υπαρχει  καποιας αλλης εταιριας παρομοια λυση σε κατι πιο φθηνο και επισεις αν κανει οντως δουλεια και αξιζει τα λεφτα του γιατι δεν ειχα ιδεα και με εβαλε σε σκεψεις...

Αποσυνδεδεμένος elrich

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 734
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρομπούζουκο ολέ
    • Προφίλ
    • http://laikikithara.forumgreek.com
Υπάρχουνε και πιο φτηνοί σίγουρα όπως αυτός της Behringer, κάνε ένα serch για feedback killer, feedback buster, anti-feedback και κάτι θα βρείς.
Αυτό που δε θα βρείς είναι η εγγύηση ότι θα σου καλύψει το πρόβλημά σου, εκτός και αν μπορεσεις (πράγμα απίθανο) να το δοκιμάσεις με την κιθάρα σου και τον ενισχυτή σου.
Μια δοκιμασμένη λύση είναι να πάρεις ενισχυτή για ακουστική κιθάρα με ενσωματωμένο anti-feedback, αλλά αποχρωματίζει τελείως τον ήχο και θα χρειαστείς ένα σκασμό πετάλια για να τον φέρεις εκεί που θέλεις...

Αποσυνδεδεμένος Melman4

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 40
    • Προφίλ
ευχαριστω elrich,σωστος κια μετρησες!θα το κοιταξω το συντομοτερο.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
25 Απαντήσεις
10832 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/12/08, 00:23
από Panagiotisrx7
46 Απαντήσεις
16721 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/02/09, 15:51
από Vicarious
3 Απαντήσεις
3115 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/01/09, 22:05
από mace
10 Απαντήσεις
5010 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/07/09, 18:05
από Johnie Darko
17 Απαντήσεις
4864 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/04/11, 22:38
από zepfan
2 Απαντήσεις
2303 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/05/11, 19:15
από truepiece
1 Απαντήσεις
2407 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/05/12, 19:47
από Απόλλων
13 Απαντήσεις
27623 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/03/15, 15:44
από saved
17 Απαντήσεις
7581 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/05/15, 01:23
από sfanfan
12 Απαντήσεις
21224 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/12/16, 14:08
από hot_sauce (φλουτσ)