Αποστολέας Θέμα: Καινουργιος ενισχυτης.  (Αναγνώστηκε 8234 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: Καινουργιος ενισχυτης.
« Απάντηση #25 στις: 01/04/11, 14:36 »
(Άσχετο, αλλά το κλιπάκι τι είναι??? Τα σπάει όλα!!!)
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Καινουργιος ενισχυτης.
« Απάντηση #26 στις: 01/04/11, 15:19 »
Κι εγω τον 6505 θα προτεινα ή τον xxx. Καλοι ενισχυτες και οι 2, αλλα ειδικα ο xxx για αυτα που θες ηχητικα μπορει να ειναι ελαφρα καλυτερος (αν και προσωπικα θα προτιμουσα τον 6505).
Για boogie ξεχνα το σε τετοια τιμη... Αν πλησιασεις το 1000ρικο ή και αρκετα παραπανω, τοτε παιζει να βρεις τπτ (κυριως απο εξω).
Αν τωρα τυχει και βρεις καναν 5150 Peavey, τοτε θα ελεγα να τον κοιταξεις κι αυτον που ειναι καλυτερος απο τους 3 που ανεφερα πιο πανω, αν και λιγο θορυβωδης (φτιαχνεται με μερικες μετατροπουλες αν σε "καιει" τοσο). Απλα αυτος παιζει μονο μεταχειρισμενος πλεον...
« Τελευταία τροποποίηση: 01/04/11, 16:11 από Johnie Darko »
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Καινουργιος ενισχυτης.
« Απάντηση #27 στις: 01/04/11, 18:50 »
(Άσχετο, αλλά το κλιπάκι τι είναι??? Τα σπάει όλα!!!)

Ειναι peavey XXX και στην προκειμενη περιπτωση ο 120ρης. Κεφαλη που στο αγγλικο e-bay τη βρισκεις αρκετα φτηνα (π.χ. 500 ευρω). Η κιθαρα ειχε EMG. Το εχει κανει ενας αρκετα γνωστος στο harmony-central και το αστειο ειναι οτι εχει τρελα απλωμενο ηχο ενω ειναι ηχογραφηση με μονο ενα SM57 στον κωνο. Ο τυπος ξερει τον ηχο του.


Η σειρα XXX (πλεον 3120) ειναι μια σειρα που κατα βαση βασταει απο την παλια σειρα Ultra της peavey προενισχυτικα. Απο αυτη τη σειρα με ελαχιστες μετατροπες προηρθε η σειρα JSX του Joe Satriani. Ωστοσο η σειρα εκεινη ηταν προσανατολισμενη στο στυλ του Satriani μπορουσε ομως να brutaλιασει ανετα. Παντως οι σειρες παραμενουν πανω κατω ο ιδιος ενισχυτης και οι moddες του ενος ποιανουν στον αλλο.


Το καλο με τη σειρα αυτη αλλα και το 5150 ειναι οτι δεν ειναι "φτηνοι" φτηνοι ενισχυτες. Ακομη και ανθρωποι που τους ανοιξαν λενε οτι μεσα υπαρχουν αξιοπρεπη εως πολυ καλα υλικα. Οντως. Μετασχηματιστες γαιδουρια για τα watt τους (και ειναι ταξη ΑΒ που δεν απαιτει τεραστιους μετασχηματιστες), καμπινες απο plywood μεγαλοι μαγνητες στα μεγαφωνα, ολα μοιαζουν heavy duty και το επιβεβαιωνουν στην πραξη οταν βλεπεις τοσα συγκροτηματα απο tribute μπαντες van halen μεχρι τους machine head να μην αλλαζουν τον 5150 απλα να τον εμπλουτιζουν. Για την ιστορια οι exodus χρησιμοποιουσαν ΧΧΧ ο οποιος αλλωστε ηταν ανεπτυγμενος απο τον george lynch και θα ειχε το ονομα του αν δε χαλουσε η συμφωνια. Κατι παρομοιο ισχυει και με το satriani ο οποιος ειχε αναπτυξει και 50ρι πιο classic μοντελο JSX αλλα τα χαλασαν με την peavey. Το μοντελο αυτο λεγεται πλεον butcher και ο satriani οδευει προς signature JVM 410H JS με noise gate και modες που τον ξεκομπρεσαρουν. Τελος παρενθεσης.



Μινι οδηγος 5150/6505.


5150 mk I. Γνωστος και ως block letter απο τη γραμματοσειρα, κοινο eq στα καναλια. Ο brutal του γενους, με χαμηλα μεσαια και αβυσσαλεο ηχο. Αναρωτιεμαι τι ειχε στο μυαλο του ο van halen τοτε...


6505 ειναι το ονομα που εδωσε η peavey οταν τα χαλασε με τον van halen...

Το προθεμα + (5150+ και 6505+) συμβολιζει μια εξτρα λυχνια αν θυμαμαι καλα και ξεχωριστο eq? Αυτο δεν το θυμαμαι καλα.

5150 ΙΙ η 6505 ΙΙ. Η εξελιξη του 5150. Σφικτοτερος ηχος (ενα παραπονο για τον Mk I τον οποιο συχνα boostαραν για να σφιξει αν και ποτε δεν ηταν οσο χαλαρος ειναι ο rectifier) και πιο marshall χροιες.

5150 και 6505 212 combo. Πολλοι ισχυριζονται οτι ειναι το μοναδικο combo το οποιο ειναι ικανο για brutal στον κοσμο. Μπορεις να κουβαλησεις 40 κιλα ομως? Σημαντικη λεπτομερεια: Ειναι πιο λιγα watt απο την κεφαλη (τα μισα 60) και το bias (ρυθμισεις των τελικων λαμπων) ειναι πιο ζεστο που αλλαζει τον ηχο και μια μετατροπη που κανουν πολλοι και στις κεφαλες. Θεωρειται οτι εχει το ιδανικοτερο voicing μεταξυ του mk1 και του mk2. Ειναι τοσο φτηνοι (350 λιρες αγγλιας ειναι μια συχνη τιμη αλλα θελει και μεταφορικα). Εγω θα τον επαιρνα να τον κοψω να τον κανω κεφαλη τοσο φτηνα! Ωστοσο εχει κοινο eq.

6505+ 112 combo
Θετικα: Πολυ καλο voicing, οχι ακριβως ιδιο με τους προηγουμενους αλλα ειναι της οικογενειας. Ξεχωριστα eq και ξεχωριστα pressence ressonance για καθε καναλι. Πιο αξιοπρεπη καθαρα απο τους παλιους (εδω ποναει η οικογενεια). Φανταστικο DI για να παιζεις χαμηλα η να γραφεις η να δινεις στην κονσολα. Στο youtube εχει ενα ολοκληρο τραγουδι με το DI του 6505+ 112. To μεγαφωνο φαινεται καλο, η μπαφλα ειναι plywood. Η υπολοιπη καμπινα οπως ειπα ειναι MDF, οι μετασχηματιστες μικροι. Το πρωτο καναλι δεν εχει bright διακοπτη (που εμενα μαρεσει. Αλλα με mod λυνεται το bright δεν ειναι παρα ενας πυκνωτης με διαφορετικη αξια). Ειναι made in china και παροτι δε σημαινει και πολλα δεν εγγυαται μεταπωλητικη την οποια ουτε η σειρα 5150 ουτε η ΧΧΧ αλλα ουτε και η peavey σαν ονομα εδω που τα λεμε δεν εχει. Αυτο ειναι συμφερον οταν αγοραζεις μεταχειρισμενο.




Ολοι αξιζουν.



Απλα αν παιζεις και σολο και θελεις καθαρα-καθαρα και heavy ρυθμικο ηχο με ενα πατημα, ο ΧΧΧ δεν παιζεται σαν layout. Ολα ειναι ξεχωριστα καναλια και τερμα. Εχει καλυτερα καθαρα καλυτερο solo ηχο απο τον 5150 1000%. Για heavy ρυθμικα δεν θα πω οτι δεν φτανει τον 5150 απλα γιατι κανει κατι διαφορετικο και εχει active ρυθμιστικα. Σιγουρα δεν μπορεις ομως να μιμηθεις 5150 με ΧΧΧ ευκολα. Απο την αλλη οσο ακουω το κλιπακι πιο πανω φτανει και περισσευει ο ΧΧΧ ακομη και stock.

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: Καινουργιος ενισχυτης.
« Απάντηση #28 στις: 01/04/11, 19:38 »
Ειναι peavey XXX και στην προκειμενη περιπτωση ο 120ρης. Κεφαλη που στο αγγλικο e-bay τη βρισκεις αρκετα φτηνα (π.χ. 500 ευρω). Η κιθαρα ειχε EMG. Το εχει κανει ενας αρκετα γνωστος στο harmony-central και το αστειο ειναι οτι εχει τρελα απλωμενο ηχο ενω ειναι ηχογραφηση με μονο ενα SM57 στον κωνο. Ο τυπος ξερει τον ηχο του.

Ευχαριστώ, απλά αναφερόμουν στο κομμάτι σαν δημιουργία. Ποιος το έγραψε, αν υπάρχει κάπου διαθέσιμο κλπ. Αν μπορείς να μου δώσεις κάποια επιπλέον πληροφορία, θα σου ήμουν ευγνώμων.

Κατά τα λοιπά, δηλώνω ευτυχής κάτοχος του 6505+ 112 και θα τον συνιστούσα σε οποιονδήποτε θέλει να βγάλει σύγχρονο σκληρό ήχο, ακόμα και σε εντάσεις σπιτιού.
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος Krist

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 12
    • Προφίλ
Απ: Καινουργιος ενισχυτης.
« Απάντηση #29 στις: 01/04/11, 20:59 »
τι να πω φιλε tech21man, ευχαριστω πολυ, νασαι καλα!!!

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Καινουργιος ενισχυτης.
« Απάντηση #30 στις: 02/04/11, 21:42 »
Ειναι peavey XXX και στην προκειμενη περιπτωση ο 120ρης. Κεφαλη που στο αγγλικο e-bay τη βρισκεις αρκετα φτηνα (π.χ. 500 ευρω). Η κιθαρα ειχε EMG. Το εχει κανει ενας αρκετα γνωστος στο harmony-central και το αστειο ειναι οτι εχει τρελα απλωμενο ηχο ενω ειναι ηχογραφηση με μονο ενα SM57 στον κωνο. Ο τυπος ξερει τον ηχο του.

Ευχαριστώ, απλά αναφερόμουν στο κομμάτι σαν δημιουργία. Ποιος το έγραψε, αν υπάρχει κάπου διαθέσιμο κλπ. Αν μπορείς να μου δώσεις κάποια επιπλέον πληροφορία, θα σου ήμουν ευγνώμων.

Κατά τα λοιπά, δηλώνω ευτυχής κάτοχος του 6505+ 112 και θα τον συνιστούσα σε οποιονδήποτε θέλει να βγάλει σύγχρονο σκληρό ήχο, ακόμα και σε εντάσεις σπιτιού.


Ουπς. Δεν ειναι κατι συγκεκριμενο ετσι για demo το εκανε αν θυμαμαι καλα! Καλος ο παικτης ε?

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: Καινουργιος ενισχυτης.
« Απάντηση #31 στις: 03/04/11, 01:06 »
Καλός παίκτης και με ωραία μουσική "φρασεολογία"... 8)
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
9 Απαντήσεις
5705 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/11/05, 11:31
από *PRATINAS* The return of the King
3 Απαντήσεις
2531 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/11/07, 01:10
από GreekDudeCovers
6 Απαντήσεις
2985 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/04/09, 10:13
από Απόλλων
7 Απαντήσεις
3507 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/09/09, 17:21
από jkstigma
14 Απαντήσεις
4643 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/10/09, 21:20
από themos
34 Απαντήσεις
7916 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/01/10, 14:45
από Ragnaros
6 Απαντήσεις
2911 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/05/11, 02:09
από Eagle Of Kamelot
15 Απαντήσεις
4666 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/08/12, 19:06
από Μητσάκος
10 Απαντήσεις
4406 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/05/14, 15:37
από alexgaita93
0 Απαντήσεις
617 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/01/22, 01:45
από ΧΩΡΙΑΤΗΣ