Αποστολέας Θέμα: γενικη ελλειψη schecter (μαλλον απο το εργοστασιο)  (Αναγνώστηκε 14944 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Ibanezακιας

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 779
  • Φύλο: Άντρας
  • Do you see me?
    • Προφίλ
Όπως και με τις Leo Fender που τις φτιάχνει επίσης το εργοστάσιο της Cort

Αποσυνδεδεμένος Baroness

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1321
    • Προφίλ
To θεμα ειναι οτι η ποιοτητα υπαρχει, ασχετα με το πως την κοστολογει η εκαστοτε εταιρια...

Αποσυνδεδεμένος MechMech

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 591
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Η ποιοτητα, φιλε, ειναι σχετικο μεγεθος, οχι απολυτο.

Παντα κατι ειναι ποιοτικο η οχι, σε σχεση με κατι αλλο.

Απολυτο μεγεθος ειναι η σχεση ποιοτητας-τιμης. Αυτο μαλιστα.

Δεν μπορεις να πεις "κατι ειναι ποιοτικο".

Μπορεις να πεις "κατι ειναι ποιοτικοτερο σε σχεση με κατι αλλο που κοστιζει το ιδιο".

Ενα yaris δεν με ενδιαφερει να ναι "ποιοτικο".
Με ενδιαφερει που ναι σχετικα "ποιοτικο" για τα 10 χιλιαρικα που κανει.

Οποτε την Gibson δεν την παιρνει καθολου, διοτι σε καμια περιπτωση μια στανταρ δεν ειναι ποιοτικοτερη, απο οποιαδηποτε αποψη, απο μια ΤΟΚΑΙ πχ, που κανει τα μισα λεφτα.


Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
πλάκα πλάκα...σκέφτεστε αν κάποιος που σκοπεύει να διαθέσει 3.000Ε για μια Γκίμπσον τα ρίξει για μια κιθάρα των Cort, Schechter, Tokai κτλ με τι όργανο θα μείνει τελικά?  ;)

Αποσυνδεδεμένος freddy692000

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 20
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Tα κλασσικα ,παλι εχει ξεφυγει το θεμα τελειως ,τεσπα.Καποιος ειπε για Ιβανεζ 7 χορδη πηγα Τριμη και δεν ειχε καμια 7 χορδη αμα φερει μου ειπε κτλ τκλ.Οσο για για τα αλλα που λετε περι ποιοτητας η ποιοτητα δεν ειναι υποκειμενικη ειναι αντικειμενικη σε ακριβια ανωτερων μαθηματικων δλδ τα βαζεις κατω τα χαρακτηριστικα τις μιας και την τιμη και της αλλης και τιμη της και βλεπεις ,ειναι σαν να εχεις μια ζυγαρια και να βαζεις τα υπερ τις μιας και τις αλλης και να δεις προς ποια μερια γερνει (βεβαια υπαρχει και το θεμα του ποια σου αρεσει περισσοτερο που σε μερικους ειναι το 80%).Γενικα ειμαι τις αποψης οτι τα ακριβα οργανα δεν ειναι ακριβα λογο ποιοτητας κατασκευεις και εργατικων αλλα λογο ονοματος.Το θεμα ειναι οτι πρωτες υλες και επεξεργασια στην καλυτερη κιθαρα αποκλειεται να εχουν πανω απο 1000ευρω(δεν μιλαω για χειροποιητες).Τωρα γνωμη μου ειναι αυτη και αμα δεν σας αρεσει μην αρχισετε να βριζεται γιατι ο καθενας εχει την γνωμη του τεκμειριωμενη ή μη και δεν την αλλαζει με τπτ ο θεος να κατεβει να του πει.

Παντωσ για να επαρερθουμε στο θεμα μας πιστευω οτι η schecter ειναι μια εταιρια με καλη πολιτικη και καλο management αλλα κακο και σχεδον ανιπαρκο marketing αντιθετως η Dean τα τελευταια 1-2 χρονια πρεπει να αλλαξε διευθηντη marketing και εχει μια πολυ καλη πολιτικη και προωθηση προιοντων (μην κοιτατε ΝΑΚΑ).Οι τιμες τις schecter ειναι καλες και τα οργανα αξιοπιστα αλλα δεν μπορεις να βρε πουθενα στην ελλαδα...Και φτανουμε στο τελος οπου το συμπερασμα ειναι που σκατα θα βρω xελλραισερ η λοομιw 7 χορδη???

Αποσυνδεδεμένος freddy692000

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 20
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
βασικα ξερει κανεισ που εχει ο λογοθετης μαγαζι με καλη συλλογη απο CORT μεσα να δοκιμασω μερικες???

Αποσυνδεδεμένος Panos-Echidna

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 164
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Echidna Myspace
ΑΑΑ εχω και μια αλλη ερωτηση.Η loomis 7 και η hellraiser 7 made in?????USA?? μπα δεν νομιζω...
Made in S.Korea, Setup USA (H Loomis σίγουρα, η Hellraiser νομίζω)

Αποσυνδεδεμένος MechMech

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 591
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Ολες οι Diamond series σεταπ στις Ηπα....

Πλακα πλακα εχει πολυ δικιο ο φιλος παραπανω.

Πολυ χαλια μαρκετινγκ η Σεκτερ, κριμα... Ουτε σωστο δικτυο πωλητων, ουτε να καλυψει την τεραστια ζητηση μπορει, ουτε καν δικο της φορουμ δεν εχει (μην γελατε, παιζει πολυ ρολο σημερα να εχεις ενα διαδικτυακο χωρο οπου συσπειρωνονται οι οπαδοι των προιοντων σου - βλεπε Musicman φορουμ).

Αποσυνδεδεμένος freddy692000

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 20
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Ολες οι Diamond series σεταπ στις Ηπα....

Πλακα πλακα εχει πολυ δικιο ο φιλος παραπανω.

Πολυ χαλια μαρκετινγκ η Σεκτερ, κριμα... Ουτε σωστο δικτυο πωλητων, ουτε να καλυψει την τεραστια ζητηση μπορει, ουτε καν δικο της φορουμ δεν εχει (μην γελατε, παιζει πολυ ρολο σημερα να εχεις ενα διαδικτυακο χωρο οπου συσπειρωνονται οι οπαδοι των προιοντων σου - βλεπε Musicman φορουμ).


Χερομαι που επιασες το νοημα απο οτι εχω ακουσει οι schecter ειναι καλες κιθαρες και αμα ψαξεις δεν βρισκεις πουθενα λες και δεν υπαρχουν ,επισης θα επρεπε να τα σκασει σε κιθαριστες να πανε με την schecter να φτιαξει και καμια signature ,που οι κιθαριστες ειναι καλη προωθηση (βλ. ibanez,Dean).Βεβαια εχει τον loomis ο οποιος ειναι πολυ καλος και ειμαι fun αλλα δεν ειναι πολυ γνωστος ακομα σαν τον mustaine,dimebag,vai,satriani που τους εχει παρει η dean και η ibanez τα εχουν σκασει και εχουν την καλητερη διαφιμιση.H DEAN εκανε και το shredder search αν ηερετε πανεξυπνη ιδεα.H schecter καθετε με τα χερια και περιμενει να ψαξουμε εμεις να την βρουμε ακου εκει δεν προλαβαινει να βγαζει κιθαρες τι ειναι σουβλατζιδικο???Σαν τοσο μεγαλη εταιρια θα επρεπε να τα ειχαν σκεφτει αυτα αλλα μαλλον θα βαδιζει βαση του ρητου " Το καλο πραμα αργει να γινει".Αυτα κι απο μενα...

Αποσυνδεδεμένος jamest

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 14
    • Προφίλ
1ov όλες οι Schecter  in made in South Korea(εκτος απο τα custom models που γίνονται παραγγελία αποκλειστηκά στο custom shop της Shecter)
2oν Το όλο θέμα "set up in Schecter Custom shop in Usa"είναι επικοινωνιακό trick.
3oν Για τα λεφτά τους είναι απο τις καλύτερες επιλογές(μιλάω για hellraiser c1 και Jeff Loomis models για τα άλλα μοντέλα δεν γνωρίζω)
4ον Ανεπίτρεπτο μια εταιρία σαν την schecter να μην διαθέτει στοκ(αν και οταν ειχα παραγγείλει μια out of stock ήρ8ε σε δέκα ημέρες).

Εαν κανεις ψάχνει για Schecter Hellraiser c1 FR πουλάω την δικιά μου(6 εβδομάδες την έχω)
http://forum.kithara.gr/index.php?action=classifieds;sa=view;id=5226

Αποσυνδεδεμένος taxfreesax

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 940
  • Φύλο: Άντρας
  • why so serious ?
    • Προφίλ
σορρυ guys,δε ξερω τι λετε εσεις, μπορει να μενω στα Γιανεννα αλλα σημερα δοκιμασα μια απο τις πολλες Schecter (την sunset custom)-μιας και δεν ειχα πολυ χρονο (αυτη με το reverse headstock) και -ενταξει - η κιθαρα εχει πολυ καλη δουλεια επανω της και για την τιμη της ειναι super υποψηφια για επομενη μου κιθαρα..χαλαρα!

Αποσυνδεδεμένος Giorgos K.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 686
  • Φύλο: Άντρας
  • Προσωπικό κείμενο
    • Προφίλ
Ολες οι Diamond series σεταπ στις Ηπα....

Πλακα πλακα εχει πολυ δικιο ο φιλος παραπανω.

Πολυ χαλια μαρκετινγκ η Σεκτερ, κριμα... Ουτε σωστο δικτυο πωλητων, ουτε να καλυψει την τεραστια ζητηση μπορει, ουτε καν δικο της φορουμ δεν εχει (μην γελατε, παιζει πολυ ρολο σημερα να εχεις ενα διαδικτυακο χωρο οπου συσπειρωνονται οι οπαδοι των προιοντων σου - βλεπε Musicman φορουμ).


Χερομαι που επιασες το νοημα απο οτι εχω ακουσει οι schecter ειναι καλες κιθαρες και αμα ψαξεις δεν βρισκεις πουθενα λες και δεν υπαρχουν ,επισης θα επρεπε να τα σκασει σε κιθαριστες να πανε με την schecter να φτιαξει και καμια signature ,που οι κιθαριστες ειναι καλη προωθηση (βλ. ibanez,Dean).Βεβαια εχει τον loomis ο οποιος ειναι πολυ καλος και ειμαι fun αλλα δεν ειναι πολυ γνωστος ακομα σαν τον mustaine,dimebag,vai,satriani που τους εχει παρει η dean και η ibanez τα εχουν σκασει και εχουν την καλητερη διαφιμιση.H DEAN εκανε και το shredder search αν ηερετε πανεξυπνη ιδεα.H schecter καθετε με τα χερια και περιμενει να ψαξουμε εμεις να την βρουμε ακου εκει δεν προλαβαινει να βγαζει κιθαρες τι ειναι σουβλατζιδικο???Σαν τοσο μεγαλη εταιρια θα επρεπε να τα ειχαν σκεφτει αυτα αλλα μαλλον θα βαδιζει βαση του ρητου " Το καλο πραμα αργει να γινει".Αυτα κι απο μενα...
γιατί δεν αγοράζουν 5-6 εργοστάσια ακόμα να κάνουν πιο μαζική παραγωγή να ξεμπερδεύουμε..?αυτό δεν σημαίνει απαραίτητα οτι θα πέσει η ποιοτητα..άντε ρε!
Υπογραφή

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Μπραβο στο φιλο καταρχας που ανοιξε το θεμα για τις Schecter οι οποιες κατα τη γνωμη μου ειναι απο τις κορυφαιες value for money μαρκες κιθαρας...
Αλλα θα θελα να σας ρωτησω και κατι αλλο: Eιναι κανεις σε θεση να μου σχολιασει τη Schecter Hollywood classic..???
Εξηγουμαι...Neck through, εβενινη ταστιερα και αλλα καλουδια τα οποια δεν αναφερω για να μην τρωω χρονο...Μου φαινεται αψογη τοσο κατασκευαστικα οσο και εμφανισιακα...Γνωριζει καποιος αν ερθει ποτε Ελλαδα???
Και εχει παιξει καποιος με αυτη???


Αποσυνδεδεμένος MechMech

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 591
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Μεχρι τα χριστουγεννα θα εχω μια Hollywood Classic.

Δεν την εχω παιξει, διοτι δεν υπαρχει σε κανενα καταστημα της ευρωπης ακομα (κι εγω απο ΗΠΑ θα την φερω), αλλα ξερω το μπρατσο της, ιδιο καθως ειναι με της απλης Κλασσικ, και μου αρκει. Οι μαγνητες της ειναι και γ**ω, και ολα τα αλλα καλουδια που κουβαλαει, απλα προσθετουν στο ηδη γαματο συνολο.

Αν θες να περιμενεις 2 μηνακια, θα σου εχω ενα review.

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Μεχρι τα χριστουγεννα θα εχω μια Hollywood Classic.

Δεν την εχω παιξει, διοτι δεν υπαρχει σε κανενα καταστημα της ευρωπης ακομα (κι εγω απο ΗΠΑ θα την φερω), αλλα ξερω το μπρατσο της, ιδιο καθως ειναι με της απλης Κλασσικ, και μου αρκει. Οι μαγνητες της ειναι και γ**ω, και ολα τα αλλα καλουδια που κουβαλαει, απλα προσθετουν στο ηδη γ**ατο συνολο.

Αν θες να περιμενεις 2 μηνακια, θα σου εχω ενα review.
Πολυ ευχαριστως φιλτατε, θα περιμενω με ανυπομονησια, καθως δε φαινεται να της λειπει και τιποτα!!! Καλως να τη δεχτεις!!!
Απο το Internet την παρηγγειλες?? Και σε τι τιμη αν βεβαια επιτρεπεται???
Να επισημανω πως αυτο το χρονικο διαστημα(με τις δυσαρεστες οικονομικες εξελιξεις) προσφερεται για εμας τους Ευρωζωνιτες (παναθεμα μας) πιθανη αγορα απο Αμερικη, καθοτι μας ευνοει η ισοτιμια Ευρω-Δολλαριου...


Αποσυνδεδεμένος MechMech

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 591
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Δεν την εχω παραγγειλει ακομα, διοτι υπαρχει ελλειψη και ετοιμοπαραδοτα δεν υπαρχουν στα καταστηματα που εχω υποψιν...

Περιμενω να σκασει, και θα την χτυπησω επιτοπου.

Ε λοιπον οχι, δεν της λειπει τιποτα της ατιμης.

Οσο για τα οικονομικα, οσο και γινει η ισοτιμια φιλε, οι Σεκτερ παντα θα συμφερουν απο Ebay.

Αποσυνδεδεμένος coolalekos

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Είμαι κάτοχος μιας Gibson Explorer 76 και μίας Fender Stratocaster Classic. Πρόσφατα θέλησα όπως και ο φίλος που δημιούργησε το topic αυτό να πάρω μία κιθάρα που να ξεφεύγει από τα κλασσικά Fender-Gibson πρότυπα.

Ήθελα μια 7χορδι σε λογική τιμή και αν γίνεται με ενεργούς μαγνήτες. Έτσι πήρα μια μεταχειρισμένη Schecter Hellraiser C7. Στο παρελθόν έχω παίξει αρκετά με Carvin και Godin και δεν έμεινα καθόλου ικανοποιημένος (είμαι κολλημένος με Gibson και Fender… ;D) έτσι δεν περίμενα και πολλά από την Schecter.

Παιδία όλο αυτό το διάστημα που την έχω, με έχει αφήσει μα***α!!!!!!!! Την πήρα 550€ και η αξία τις στον thomann δεν ξεπερνά τα 800€! Πιστεύω πως βάζει τα γυαλιά σε πολλές κιθάρες των 1000 – 1300€ (Jackson – LTD – Ibanez). Όπως διάβασε και ένας φίλος μου στο περιοδικό Guitar World «Purchase a Schecter before the company realizes that the guitar is under-priced…».

Πιθανότατα αυτός είναι και ο λόγος έλλειψης από την αγορά….

Αποσυνδεδεμένος xTitan

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 174
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
+1000

Ι got GAS for this: http://www.thomann.de/gr/schecter_diamond_jeff_loomis.htm
http://www.thomann.de/gr/schecter_diamond_c7_blackjack.htm
αχ αν ειχα τα λεφτα τωρα... θα επαιρνα Loomis η C1...

δεν εχω παρει ακομα το δωρο μου :(

«Purchase a Schecter before the company realizes that the guitar is under-priced…».

Λεω κ΄γω.

« Τελευταία τροποποίηση: 27/12/08, 02:06 από FendeR. »
More guitars please!!!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
22 Απαντήσεις
9302 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/06/06, 01:17
από Gazaki
4 Απαντήσεις
3666 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/05/08, 01:34
από Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood
16 Απαντήσεις
5332 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/05/08, 13:27
από Raz
6 Απαντήσεις
3927 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/07/08, 13:44
από nikosgr123
0 Απαντήσεις
1133 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/07/09, 17:28
από augo
2 Απαντήσεις
2734 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/03/10, 11:14
από Wise_One
9 Απαντήσεις
3336 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/03/11, 14:29
από mick77
9 Απαντήσεις
7595 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/11/19, 14:29
από Guitar Fan
9 Απαντήσεις
34343 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/04/14, 14:43
από Βραζίλης
9 Απαντήσεις
4339 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/04/14, 15:39
από Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood