Αποστολέας Θέμα: "Νεροποντή" Αλκίνοος Ιωαννίδης  (Αναγνώστηκε 12348 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Mrs Brightside

  • Illusion User
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1171
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ...as we kiss goodbye the sun sets...
    • Προφίλ
 
  Και ναι!! Είναι γεγονός!! Μετά από έξι ολόκληρα από την τελευταία του προσωπική δισκογραφική δουλειά και δύο χρόνια μετά τις τελευταίες του εμφανίσεις σε μουσική σκηνή, ο Αλκίνοος Ιωαννίδης επιστρέφει με τον νέο του δίσκο με τίτλο "Νεροποντή" και με εμφανίσεις στο Γυάλινο Μουσικό Θέατρο από Παρασκευή 20 Μαρτίου.
 Ο τίτλος «Νεροποντή» παραπέμπει στην αντίθεση ανάμεσα στην 6χρονη, φαινομενική δημιουργική του «ξηρασία» και στην καταιγιστική έμπνευσή του για τη συγγραφή τραγουδιών, αφού εν τω μεταξύ κυκλοφόρησε το άλμπουμ «Πού Δύσην ως Ανατολήν» με κυπριακά παραδοσιακά τραγούδια, έγραψε μουσική για θεατρικές παραστάσεις, μπαλέτο και έκανε επιπλέον μαθήματα κλασικής μουσικής στη Ρωσία.

  Στο δίσκο με τίτλο «Νεροποντή», τα καινούρια τραγούδια του Αλκίνοου δείχνουν την εξέλιξη του ύφους του.  Δίνοντας τον πρώτο λόγο στη φόρμα της κλασικής μουσικής, με τη συμμετοχή συμφωνικής ορχήστρας, φωνητικών συνόλων αλλά και με αποχρώσεις της ελληνικής παραδοσιακής και της τζαζ, καταφέρνει να δώσει έναν ήχο ιδιαίτερο.  Οι σαφείς κοινωνικοπολιτικές αναφορές του πλέκονται με την κατάθεση των εσωτερικών αναζητήσεών του, μέσα από τους στίχους.
  Ωστόσο, παρά τη συμφωνική ορχήστρα, υπάρχει και ένα τραγούδι δοσμένο σε αφηγηματική μορφή με τίτλο «Πατρίδα», ενώ το τραγούδι «Παιδί» το τραγουδά μόνο με την κιθάρα του, εμπνεόμενος από το γεγονός ότι έγινε πατέρας.
  Περιλαμβάνει και δύο τραγούδια με αυτοσαρκαστικό στίχο, το τετράστιχο τραγούδι «Επιτυχία!» και το «Ήταν ανάγκη;». Στο τελευταίο κομμάτι του δίσκου καταγράφεται μέχρι και ο ήχος από μια αναποδογυρισμένη άρπα.  Το cd «Νεροποντή» κυκλοφορεί στα δισκοπωλεία από τη Δευτέρα 16 Μαρτίου.


To παρακάτω τραγούδι ονομάζεται "
Πατρίδα
", περιλαμβάνεται στο νέο cd. Το είχε τραγουδήσει στις 19/12/08 στη συναυλία στα Προπύλαια, ενάντια στην αστυνομική βία. Προσέξτε τους στίχους...


Το τραγούδι αναφέρεται στην αιχμαλωσία της μητέρας του (εκφωνήτριας στο ΡΙΚ) από τους χουντικούς, τον βομβαρδισμό της Κύπρου και την εισβολή, τον βομβαρδισμό της Σερβίας (όπου είχε βρεθεί για λίγες μέρες), τους ορφανούς από πολέμους γονείς του, τους .....αστυνομικούς που είδε όπως δήλωσε να ρίχνουν δακρυγόνα χλευάζοντας στους πυροσβέστες που προσπαθούσαν να σώσουν ανθρώπους από φλεγόμενο κτίριο στη συμβολή Πανεπιστημίου και Ομονοίας (όπου κάποιοι κάηκαν ζωντανοί)..., την πρόταση που του έγινε να συμμετάσχει στην τελετή λήξης των Ολυμπιακών Αγώνων και την άρνηση του, κάποιους Ελληνοκύπριους πρόσφυγες που μετά μανίας επισκέπονταν τα κατεχόμενα μετά το άνοιγμα της Πράσινης Γραμμής μόνο για να παίξουν στο καζίνο ή για να ψωνίζουν φθηνότερα, τη δική του έπαρση. Για την Ακροδεξιά, που έχει μόνο απαντήσεις. Για την βιαιότητα και τη βεβαιότητα πως είμαστε καλύτεροι...


Πηγή

Y.Γ.1: Ελπίζω σύντομα να έχω κ εγώ τον δίσκο για να τον ακούσω και να πω κι εγώ την άποψή μου.
Υ.Γ.2: Και να λείπουν άσχετα σχόλια, τύπου "Μόνο η Lunacy ανοίγει θέματα για τον Αλκίνοο Ιωαννίδη", άντε!
  :P :P ;D ;D ;D 8)

...when the hardest part is over we'll be here and our dreams will break the boundaries of our fear...

http://www.facebook.com/TheKillersGreekFanClub
https://www.facebook.com/killersnerdia

Αποσυνδεδεμένος Mrs Brightside

  • Illusion User
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1171
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ...as we kiss goodbye the sun sets...
    • Προφίλ
Απ: "Νεροποντή" Αλκίνοος Ιωαννίδης
« Απάντηση #1 στις: 17/03/09, 23:09 »
Υπάρχει και η συνέντευξη που έδωσε σήμερα ο Αλκίνοος στον Οδυσσέα Ιωάννου στον Μελωδία FM, κατά τη διάρκεια της οποίας ακούγονται όλα τα κομμάτια του δίσκου. Όποιος ενδιαφέρεται, pm!  ;)

Θα πόσταρα εδώ τα links αλλά δεν ξέρω κατά πόσο το επιτρέπουν οι κανονισμοί του forum... :-\
...when the hardest part is over we'll be here and our dreams will break the boundaries of our fear...

http://www.facebook.com/TheKillersGreekFanClub
https://www.facebook.com/killersnerdia

Αποσυνδεδεμένος FSL

  • Αδιόρθωτη Xιονάτη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2327
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όλα είναι στο μυαλό,πόνος και γιατρειά...
    • Προφίλ
Απ: "Νεροποντή" Αλκίνοος Ιωαννίδης
« Απάντηση #2 στις: 18/03/09, 06:46 »
Επιτέλους νέο υλικό!
www.ektakta.gr
μάθε άμεσα ό,τι επηρεάζει την καθημερινότητά σου...απεργίες, εφημερίες νοσοκομείων, τηλέφωνα δημοσίων υπηρεσιών, έκτακτη επικαιρότητα...

Αποσυνδεδεμένος Mrs Brightside

  • Illusion User
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1171
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ...as we kiss goodbye the sun sets...
    • Προφίλ
Απ: "Νεροποντή" Αλκίνοος Ιωαννίδης
« Απάντηση #3 στις: 18/03/09, 18:07 »
Όποιος θέλει τον δίσκο, pm...  8)
...when the hardest part is over we'll be here and our dreams will break the boundaries of our fear...

http://www.facebook.com/TheKillersGreekFanClub
https://www.facebook.com/killersnerdia

Αποσυνδεδεμένος bassman(4 String Suicide!)

  • O Πολεμιστής του Φωτός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1255
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μπασο ΔΕΝ ειναι μονο συνοδευτικο οργανο...
    • Προφίλ
    • Ο Πολεμιστης του Φωτος
Απ: "Νεροποντή" Αλκίνοος Ιωαννίδης
« Απάντηση #4 στις: 18/03/09, 18:19 »
Δεν ειμαι ο πιο φανατικος οπαδος του Ιωαννιδη...αλλα μπορω να πω οτι παντα μου αρεσε η μουσικη του.Μεχρι στιγμης εχοντας ακουσει τον δισκο μια φορα μοναχα...ξεχωρισα το "Μια νυχτα".."Ελα κοντα"..το "Ειπα να ζησω".

Γενικα..ακουγοντας τον..αισθανθηκα μια πληθωρα μουσικων και ηχοχρωματων.Πολυ ωραιες μουσικες.Δεν θα περιμενα τπτ λιγοτερο απο τον Αλκινοο.Και μπραβο του ..που φτιαχνει ωραιες κ ποιοτικες μουσικες..γιατι πηξαμε στις σαβουρες.
It's all about the Groove!

Αποσυνδεδεμένος PENY76

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: "Νεροποντή" Αλκίνοος Ιωαννίδης
« Απάντηση #5 στις: 06/04/09, 21:22 »
Είμαι χρόνια φαν του Αλκίνοου...Πάντα αγοράζω αυθεντικές τις δουλειές του...
Έτσι τώρα και με τη Νεροποντή...η οποία μου άρεσε πολύ!...Νομίζω ότι ο Αλκίνοος είναι λίγο πιο εξωστρεφής εδώ...με την έννοια ότι εκφράζει πιο έντονα τις εσωτερικές του ανησυχίες για όσα γίνονται κι όσα θα έρθουν...
Ίσως το ό,τι έγινε πατέρας συνέβαλε σ' αυτό...
Οπότε σας προτείνω ανεπιφύλακτα να αγοράσετε αυτή τη δουλειά...έχει κι εξαιρετικές μελωδίες...Φοβερή στιγμή το κομμάτι με τη σοπράνο Σόνια Θοδωρίδου...
Δεν είναι εδώ Βαλκάνια, σου το 'πα
εδώ είναι παίξε γέλασε και σώπα...

Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
Απ: "Νεροποντή" Αλκίνοος Ιωαννίδης
« Απάντηση #6 στις: 06/04/09, 21:59 »
Μόνο εμένα με ξενέρωσε η δουλειά του?  :-\ πολύ τυποποιημένη....με προσπάθειες να γράψει κάτι εμπορικό (χωρις να του βγει)....στις εμφανίσεις του στη θεσσαλονίκη μέχρι που με ενοχλησε η στάση του...(είπαμε...σεβασμο στο καλλιτέχνη.....οκ.....αλλά δεν ήμαστε σε εκκλησία κύριε αλκίνοε.... :-\)...δεν ξέρω....έχει χάσει κάτι απο τον παλιό καλό αλκίνοο.....νομίζω έχει γίνει ένας "εντεχνος" χατζηγιάννης και με λυπεί που το λέω....απο τον δίσκο ξεχώρισα ένα κομμάτι....το εναρκτήριο...ο δρόμος σου είσαι εσύ....σε όλον το υπόλοιπο δίσκο απλα εκανα υπομονή μέχρι να τελειώσει.....

Αποσυνδεδεμένος Mrs Brightside

  • Illusion User
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1171
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ...as we kiss goodbye the sun sets...
    • Προφίλ
Απ: "Νεροποντή" Αλκίνοος Ιωαννίδης
« Απάντηση #7 στις: 07/04/09, 00:55 »
στις εμφανίσεις του στη θεσσαλονίκη μέχρι που με ενοχλησε η στάση του...(είπαμε...σεβασμο στο καλλιτέχνη.....οκ.....αλλά δεν ήμαστε σε εκκλησία κύριε αλκίνοε.... :-\)...δεν ξέρω....έχει χάσει κάτι απο τον παλιό καλό αλκίνοο.....νομίζω έχει γίνει ένας "εντεχνος" χατζηγιάννης και με λυπεί που το λέω....

Μάλλον γέρασε... :B

  Λοιπόν έχω ακούσει αρκετές φορές τον δίσκο και σε γενικές γραμμές μου άρεσε. Καμία σχέση βέβαια με τον Αλκίνοο που ξέραμε πριν 6 χρονια. Δεν θα έλεγα ότι ειναι κακή αυτή η αλλαγή όμως.  ::)
  Στον δίσκο αυτόν είδα πολλές καινούριες ιδέες, διαφορετικό ύφος (άλλος θα το έλεγε πιο χαλαρό, άλλος πιο υποτονικό, άλλος πιο βαρετό, δεν ξέρω) εγώ το λέω απλά διαφορετικό κ ενδιαφέρον. Έχω ξεχωρίσει κάποια κομμάτια, όπως το "Μη με κλειδώνεις" το οποίο έχω αγαπήσει :D, το "Ήταν ανάγκη" το οποίο έχει έξυπνο στίχο και χαριτωμένη μουσική, χωρίς πολλά φρου-φρου κ αρώματα;), το "Μια νύχτα" στο οποίο μου άρεσε το ακκορντεόν και το "Πατρίδα" το οποίο έχει πραγματικά συγκλονιστικούς στίχους, αναφέρεται σε αληθινά και προσωπικά γεγονότα και δεν ξέρω αν κάποιος  άλλος θα τολμούσε να γράψει κάτι ανάλογο ::). Επιπλέον μου άρεσαν τα "Ο δρόμος σου είσαι εσύ" και "Απόψε", τα οποιά κυκλοφορούν εδώ και 2,5-3 χρόνια, από μια συναυλία στον ζυγό. Πιστεύω οτι οι εκτελέσεις που κυκλοφορούσαν ήταν πολύ πιο δυναμικές, καθώς επίσης κ οι εκτελέσεις που άκουσα πριν μερικές βδομάδες στην πρεμιέρα του στο Γυάλινο. Αισθάνθηκα οτι από το τελικό αποτέλεσμα αυτων των κομματιών έλλειπε κάτι :-\. Υπάρχει κ ένα τρίτο κομμάτι, το "Έλα κοντά", το οποίο σε όλες τις περιπτώσεις προσωπικά με αφήνει αδιάφορη και μου φέρνει στο μυαλό το "Come together" των Lennon/McCartney ::)) (το οποίο ο Αλκίνοος έχει τραγουδήσει στο παρελθόν και περιλαμβάνεται στο live "εκτός τόπου κ χρόνου". Επιπροσθέτως, μου άρεσε αρκετά το "Πέρασμα" με την Θεοδωρίδου, αλλά (αν και είμαι μέλος σε χορωδία και γενικότερα λιώνω να ακούω σοπράνες να τραγουδάνε :D) πιστεύω οτι θα το προτιμούσα χωρίς αυτή.  :)Όλα τα υπόλοιπα τραγούδια, απλά συμπαθητικά, κατ' εμε. :) Γενικότερα θα ήθελα ο δίσκος να περιέχει και λίγο περισσότερο το rock στοιχείο, όπως συμβαίνει σε άλλα κομμάτια του Αλκίνοου (βλεπε "Γιατί δεν έρχεσαι ποτέ;") και σε τελική ανάλυση τι μας την κοτσάρεις την ηλεκτρική κιθάρα στο εσώφυλλο κύριε Αλκίνοε, αφού δεν τη βάζεις να παίξει τη ρημάδα; ::) :P
 
« Τελευταία τροποποίηση: 07/04/09, 01:03 από Lunacy »
...when the hardest part is over we'll be here and our dreams will break the boundaries of our fear...

http://www.facebook.com/TheKillersGreekFanClub
https://www.facebook.com/killersnerdia

Αποσυνδεδεμένος jim.ni

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 817
  • Φύλο: Άντρας
  • The Day That Never Comes
    • Προφίλ
Απ: "Νεροποντή" Αλκίνοος Ιωαννίδης
« Απάντηση #8 στις: 07/04/09, 01:17 »
Παράθεση
Μόνο εμένα με ξενέρωσε η δουλειά του?

και εμένα με ξενέρωσε, θα τον κάνω delete  ;D
Εχω λαμπατο LePou.......  :run

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: "Νεροποντή" Αλκίνοος Ιωαννίδης
« Απάντηση #9 στις: 07/04/09, 11:11 »
καντον και block απ το μσν... :P ;D

Αποσυνδεδεμένος PENY76

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: "Νεροποντή" Αλκίνοος Ιωαννίδης
« Απάντηση #10 στις: 08/04/09, 03:03 »
έχω πολύ καιρό να δω τον Αλκίνοο λάιβ και μου έκανε εντύπωση το σχόλιο περί εκκλησίας...
επίσης δε συμφωνώ ότι στροφάρει στο εμπορικό...αν συνέβαινε αυτό τότε η συγκεκριμμένη δουλειά δε θα είχε μεγαλύτερη προβολή ή αποδοχή;
Δεν είναι εδώ Βαλκάνια, σου το 'πα
εδώ είναι παίξε γέλασε και σώπα...

Αποσυνδεδεμένος Kli Klis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 293
  • Φύλο: Άντρας
  • Σαλιγκάρια και Μπανάνες!!!
    • Προφίλ
    • The Derive-ational Arcade
Απ: "Νεροποντή" Αλκίνοος Ιωαννίδης
« Απάντηση #11 στις: 08/04/09, 04:19 »
Μόνο εμένα με ξενέρωσε η δουλειά του?  :-\ πολύ τυποποιημένη....με προσπάθειες να γράψει κάτι εμπορικό (χωρις να του βγει)....στις εμφανίσεις του στη θεσσαλονίκη μέχρι που με ενοχλησε η στάση του...(είπαμε...σεβασμο στο καλλιτέχνη.....οκ.....αλλά δεν ήμαστε σε εκκλησία κύριε αλκίνοε.... :-\)...δεν ξέρω....έχει χάσει κάτι απο τον παλιό καλό αλκίνοο.....νομίζω έχει γίνει ένας "εντεχνος" χατζηγιάννης και με λυπεί που το λέω....απο τον δίσκο ξεχώρισα ένα κομμάτι....το εναρκτήριο...ο δρόμος σου είσαι εσύ....σε όλον το υπόλοιπο δίσκο απλα εκανα υπομονή μέχρι να τελειώσει.....

Όσον αφορά το τυποποιημένο, κατ' εμέ οι πιο πολλές κινήσεις του εδώ και αρκετό καιρό είναι αντιεμπορικές. Απο τον Κυπριακό δίσκο, μέχρι το περιβόητο πλέον ταξίδι του στην Ρωσία, είναι πράγματα που κάθε άλλο παρά εμπορικότητα δείχνουν... Φαίνεται νομίζω και στην ενορχήστρωση του καινούριου δίσκου ή την ύπαρξη του 7λεπτου Απόψε.

Αυτό με το περί συναυλίας, για μένα πάρα πολύ καλώς έκανε, γιατί μετά το ξεφτιλιστικό κοινό του Ζυγού, και εγώ θα είχα πάρει ανάποδες. Ο Έλληνας ακόμα δεν έχει μάθει πώς να φέρεται σε συναυλίες, και το βλέπω ενοχλητικά πολύ και σε πολύ διαφορετικά είδη συναυλιών: Μια παίζει σημείο που κόβει ανάσα και ο άλλος μιλάει για το φαγητό που έφαγε χθές, μια τα σπάει το κομμάτι και ο άλλος στέκεται παγοκολώνα.

Τώρα δεν έχω προλάβει να μελετήσω πολύ τον δίσκο, αλλά για την ώρα μου αρέσει αρκετά, οι καινούριες ιδέες αρκετά όμορφα δοσμένες και ίσως με μεγαλύτερο μέτρο απ' ό,τι θα ήθελα (αν και ούτως ή άλλως ποτέ οι πειραματισμοί του Αλκίνοου δεν ξεπέρασαν το όριο του διακριτικού), φαίνεται ευτυχώς πως ο άνθρωπος τείνει να κάνει καινούρια πράγματα και το χαίρομαι που δεν ξανακούω τον ίδιο Ιωαννίδη πριν 6 χρόνια ή ακόμα και 3 χρόνια με το Που Δύσην. Όταν το ακούσω καλύτερα και σχηματίσω πιο ολοκληρωμένη γνώμη θα αναλύσω περεταίρω. Αυτιά για την ώρα απο μένα ^^
« Τελευταία τροποποίηση: 08/04/09, 05:01 από Kli Klis »
I found Wonderland but Alice wasn't there
The Derive-ational Arcade

Is all that we see or seem
But a dream within a dream?
~Edgar Allan Poe, "A Dream Within A Dream

Αποσυνδεδεμένος CLIFF EM ALL

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 73
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: "Νεροποντή" Αλκίνοος Ιωαννίδης
« Απάντηση #12 στις: 20/09/09, 17:38 »
Μόνο εμένα με ξενέρωσε η δουλειά του?  :-\ πολύ τυποποιημένη....με προσπάθειες να γράψει κάτι εμπορικό (χωρις να του βγει)....στις εμφανίσεις του στη θεσσαλονίκη μέχρι που με ενοχλησε η στάση του...(είπαμε...σεβασμο στο καλλιτέχνη.....οκ.....αλλά δεν ήμαστε σε εκκλησία κύριε αλκίνοε.... :-\)...δεν ξέρω....έχει χάσει κάτι απο τον παλιό καλό αλκίνοο.....νομίζω έχει γίνει ένας "εντεχνος" χατζηγιάννης και με λυπεί που το λέω....απο τον δίσκο ξεχώρισα ένα κομμάτι....το εναρκτήριο...ο δρόμος σου είσαι εσύ....σε όλον το υπόλοιπο δίσκο απλα εκανα υπομονή μέχρι να τελειώσει.....

Όσον αφορά το τυποποιημένο, κατ' εμέ οι πιο πολλές κινήσεις του εδώ και αρκετό καιρό είναι αντιεμπορικές. Απο τον Κυπριακό δίσκο, μέχρι το περιβόητο πλέον ταξίδι του στην Ρωσία, είναι πράγματα που κάθε άλλο παρά εμπορικότητα δείχνουν... Φαίνεται νομίζω και στην ενορχήστρωση του καινούριου δίσκου ή την ύπαρξη του 7λεπτου Απόψε.

Αυτό με το περί συναυλίας, για μένα πάρα πολύ καλώς έκανε, γιατί μετά το ξεφτιλιστικό κοινό του Ζυγού, και εγώ θα είχα πάρει ανάποδες. Ο Έλληνας ακόμα δεν έχει μάθει πώς να φέρεται σε συναυλίες, και το βλέπω ενοχλητικά πολύ και σε πολύ διαφορετικά είδη συναυλιών: Μια παίζει σημείο που κόβει ανάσα και ο άλλος μιλάει για το φαγητό που έφαγε χθές, μια τα σπάει το κομμάτι και ο άλλος στέκεται παγοκολώνα.

Τώρα δεν έχω προλάβει να μελετήσω πολύ τον δίσκο, αλλά για την ώρα μου αρέσει αρκετά, οι καινούριες ιδέες αρκετά όμορφα δοσμένες και ίσως με μεγαλύτερο μέτρο απ' ό,τι θα ήθελα (αν και ούτως ή άλλως ποτέ οι πειραματισμοί του Αλκίνοου δεν ξεπέρασαν το όριο του διακριτικού), φαίνεται ευτυχώς πως ο άνθρωπος τείνει να κάνει καινούρια πράγματα και το χαίρομαι που δεν ξανακούω τον ίδιο Ιωαννίδη πριν 6 χρόνια ή ακόμα και 3 χρόνια με το Που Δύσην. Όταν το ακούσω καλύτερα και σχηματίσω πιο ολοκληρωμένη γνώμη θα αναλύσω περεταίρω. Αυτιά για την ώρα απο μένα ^^
...φιλε και εμενα με ξενερωνει αφανταστα ο κολοαντιγραφεας......

Αποσυνδεδεμένος Panos the Greek

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 382
  • Φύλο: Άντρας
  • Unforgettable, Irreplaceable, Immortal
    • Προφίλ
Απ: "Νεροποντή" Αλκίνοος Ιωαννίδης
« Απάντηση #13 στις: 20/09/09, 19:31 »
φιλε και εμενα με ξενερωνει αφανταστα ο κολοαντιγραφεας......
Λίγος σεβασμός στον Αλκίνοο...

Αποσυνδεδεμένος Mrs Brightside

  • Illusion User
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1171
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ...as we kiss goodbye the sun sets...
    • Προφίλ
Απ: "Νεροποντή" Αλκίνοος Ιωαννίδης
« Απάντηση #14 στις: 20/09/09, 19:44 »

...φιλε και εμενα με ξενερωνει αφανταστα ο κολοαντιγραφεας......

Για να είμαι ειλικρινής, δυσκολεύομαι να κατανοήσω την σημασία του χαρακτηρισμού αυτού... ::)


[off topic]Ήταν κανείς από εδώ χθες στο Θέατρο Πέτρας?? Πόσο πολύ παίζει να τα έσπασε ο τύπος?[/off topic]
...when the hardest part is over we'll be here and our dreams will break the boundaries of our fear...

http://www.facebook.com/TheKillersGreekFanClub
https://www.facebook.com/killersnerdia

Αποσυνδεδεμένος corpse_bride

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 95
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: "Νεροποντή" Αλκίνοος Ιωαννίδης
« Απάντηση #15 στις: 21/09/09, 02:35 »
Ιδιαιτερα "δυνατο" το 'ο δρομος σου εισαι εσυ'. Επισης με συγκλονισε η 'πατριδα'...πολυ αποκαλυπτικο τραγουδι. Τωρα οσον αφορα τα αλλα, μου αρεσε το 'αποψε', 'μη με κλειδωνεις', 'περασμα'. Τα υπολοιπα κομματια μουσικα δε μου ειπαν πολλα. Η αληθεια ομως ειναι οτι δεν προσεξα στιχους, επομενως δεν μπορω να εκφερω ολοκληρωμενη αποψη :-X
ΥΓ: τι ειπε ο αλκινοος στο λαιβ του στο ζυγο για το οποιο σχολιασατε πριν?
ευωδιαζουν αγριοκερασα οι σιωπες....

Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3353
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
Απ: "Νεροποντή" Αλκίνοος Ιωαννίδης
« Απάντηση #16 στις: 21/09/09, 10:16 »
...φιλε και εμενα με ξενερωνει αφανταστα ο κολοαντιγραφεας......

Ο καθένας είναι υπεύθυνος για τα σχόλιά του αλλά μεγάλε τέτοιες κατηγορίες πρέπει να τις εκτοξεύεις άμα έχεις αποδείξεις. Από τη στιγμή που δεν αναφέρεις τις πηγές αντιγραφής και τα αποδεικτικά στοιχεία των γραπτών σου, αν ήμουν Αλκίνοος θα σε είχα μηνύσει. Επίσης, οι μουσικοί του Αλκίνοου διαβάζουν το φόρουμ και είναι προφανές ότι θα δουν και αυτό που έγραψες.

Αποσυνδεδεμένος Kli Klis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 293
  • Φύλο: Άντρας
  • Σαλιγκάρια και Μπανάνες!!!
    • Προφίλ
    • The Derive-ational Arcade
Απ: "Νεροποντή" Αλκίνοος Ιωαννίδης
« Απάντηση #17 στις: 23/09/09, 19:57 »
φιλε και εμενα με ξενερωνει αφανταστα ο κολοαντιγραφεας......
Λίγος σεβασμός στον Αλκίνοο...

Πρώτα απ' όλα, που ακριβώς κόλλαγε στο ποστ μου και το έκανες quote? Αν εννοούσες το σχόλιο του Master of Puppets, πάλι μάλλον δεν διάβασες καλά...

Δεύτερον, μια μόνο περίπτωση (προφανέστατη) έχω υπ' όψη που μπορεί κανείς να ισχυριστεί εύκολα αντιγραφή (αν και φυσικά, παραμένει να είναι απο τις καλύτερες αντιγραφές που έχουν υπάρξει), τουλάχιστον της αρχής: Street Spirit - Θα 'Μαι Κοντά Σου...
Αν έχεις καμιά άλλη υπ' όψη σου, παρακαλώ, να ακούσουμε επιχειρήματα... Και δεν το πάω με την λογική του "Σεβασμός στον Αλκίνοο" ο οποίος μου φαίνεται λίγο αφελής. Στην τελική, δεν μου είναι κάποιος κοντινός για να τον υπερασπιστώ. Αλλά όταν κανείς μιλάει με τέτοιο ύφος, καλό είναι να υπερασπίζεται με κάτι βάσιμο την "σκληρότητά" του και να μην το κάνει χάριν πρόκλησης ή απλά ηθελημένης άγνοιας.

Τρίτον, Parlats, το οτι μπορεί να το κάνει μου φαίνεται υπερβολή να προβάλλεται σαν επιχείρημα. Εγώ τουλάχιστον ένιωσα οτι πήγες να κάνεις τον μπαμπούλα χωρίς λόγο... (χωρίς να το λέω προσβλητικά)
« Τελευταία τροποποίηση: 23/09/09, 20:02 από Kli Klis »
I found Wonderland but Alice wasn't there
The Derive-ational Arcade

Is all that we see or seem
But a dream within a dream?
~Edgar Allan Poe, "A Dream Within A Dream

Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3353
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
Απ: "Νεροποντή" Αλκίνοος Ιωαννίδης
« Απάντηση #18 στις: 24/09/09, 15:42 »
Τρίτον, Parlats, το οτι μπορεί να το κάνει μου φαίνεται υπερβολή να προβάλλεται σαν επιχείρημα. Εγώ τουλάχιστον ένιωσα οτι πήγες να κάνεις τον μπαμπούλα χωρίς λόγο... (χωρίς να το λέω προσβλητικά)

Φίλε, μπορεί να σου φαίνεται υπερβολή αλλά πρέπει να συμφωνείς ότι αυτό δεν είναι απίθανο να γίνει από τη στιγμή που πολλοί τρέχουν στα δικαστήρια για μηδαμινούς και ανύπαρκτους λόγους. Στο θέμα αυτό, για ένα μουσικό δεν μετράνε μόνο οι πωλήσεις των δίσκων του και πόσα θα πάρουν από τις συναυλίες (Μιλάμε για σοβαρούς καλλιτέχνες). Μετράει επίσης και η υστεροφημία και βέβαια μετράει και το πώς πλασάρονται στο κοινό. Για το συγκεκριμένο καλλιτέχνη δεν ασχολήθηκαν ποτέ τα σκανδαλοθήρικα περιοδικά και εφημερίδες, ούτε οι μεσημβρινές εκπομπές. Είναι άτομο που κάνει τη δουλειά του και την παρουσιάζει χωρίς να γίνεται αντικείμενο ποικίλων σχολίων. Αυτό και μόνο είναι λόγος να προσβάλλεται από τα λεγόμενα του καθένα από τη στιγμή που ο καθένας απλά γράφει χωρίς αποδείξεις και βάλλεται εναντίον κάποιου.

Εγώ δεν είμαι μπαμπούλας, απλά γράφω την άποψή μου με επιχειρήματα κάτι που δεν ασχολούνται πολλοί να κάνουν. Αμα διαφωνείς, κανένα πρόβλημα, αλλά κατέχουμε το δικαίωμα να καταθέτουμε τις απόψεις μας. Αν τώρα όλοι ασχολούνταν να παραθέτουν και επιχειρήματα για το κάθε τι που λένε, θα ήταν τέλειο αλλά...  ;) 

Αποσυνδεδεμένος CLIFF EM ALL

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 73
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: "Νεροποντή" Αλκίνοος Ιωαννίδης
« Απάντηση #19 στις: 02/10/09, 13:19 »
...φιλε και εμενα με ξενερωνει αφανταστα ο κολοαντιγραφεας......

Ο καθένας είναι υπεύθυνος για τα σχόλιά του αλλά μεγάλε τέτοιες κατηγορίες πρέπει να τις εκτοξεύεις άμα έχεις αποδείξεις. Από τη στιγμή που δεν αναφέρεις τις πηγές αντιγραφής και τα αποδεικτικά στοιχεία των γραπτών σου, αν ήμουν Αλκίνοος θα σε είχα μηνύσει. Επίσης, οι μουσικοί του Αλκίνοου διαβάζουν το φόρουμ και είναι προφανές ότι θα δουν και αυτό που έγραψες.
.....creep the call of ctullu κα....και μην ανησυχεις ξερει και αυτος και οι μουσικοι του γτ ακριβως μιλαω....!!!! ;) :P

Αποσυνδεδεμένος Kli Klis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 293
  • Φύλο: Άντρας
  • Σαλιγκάρια και Μπανάνες!!!
    • Προφίλ
    • The Derive-ational Arcade
Απ: "Νεροποντή" Αλκίνοος Ιωαννίδης
« Απάντηση #20 στις: 08/10/09, 14:07 »
Κάτι πιο συγκεκριμένο? Σε ποιά κομμάτια του Ιωαννίδη φαίνονται αυτές οι αντιγραφές? (μα Call of Ktulu?!)

Όχι οτι πλέον με ενδιαφέρει ιδιαίτερα να κάνω διάλογο, αλλά πραγματικά έχω περιέργεια να δω που στηρίζεις τόση φανατίλα ενάντια...
I found Wonderland but Alice wasn't there
The Derive-ational Arcade

Is all that we see or seem
But a dream within a dream?
~Edgar Allan Poe, "A Dream Within A Dream

Αποσυνδεδεμένος FSL

  • Αδιόρθωτη Xιονάτη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2327
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όλα είναι στο μυαλό,πόνος και γιατρειά...
    • Προφίλ
Απ: "Νεροποντή" Αλκίνοος Ιωαννίδης
« Απάντηση #21 στις: 11/11/09, 16:41 »
Χμ πως μου ξέφυγε το θέμα και αφού άκουσα το δίσκο?
Με ξένισε στην αρχή την αγάπησα μετά αυτή τη δουλειά.
Εκτός από ένα δυο κομμάτια τα υπόλοιπα παίζουν πάντα χωρίς να προσπερνώ κάποιο.
Τα γενεθλια, το μη με κλειδώνεις μου χουν μείνει πιο πολύ.

Όσο για το εμπορικό του πράγματος πραγματικά έβαλα τα γέλια όταν διάβασα το χαρακτηρισμό.Άκου εμπορικός ο Αλκίνοος και μάλιστα σε βαθμό σύγκρισης με το Μιχαλάκη.
www.ektakta.gr
μάθε άμεσα ό,τι επηρεάζει την καθημερινότητά σου...απεργίες, εφημερίες νοσοκομείων, τηλέφωνα δημοσίων υπηρεσιών, έκτακτη επικαιρότητα...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
623 Απαντήσεις
214922 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/05/13, 14:58
από lhda
17 Απαντήσεις
11689 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/09/11, 12:56
από Alex_Under
34 Απαντήσεις
13636 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/09/05, 17:17
από schizm
12 Απαντήσεις
12826 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/05/05, 06:48
από Petrucci
3 Απαντήσεις
5509 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/07/06, 23:14
από kixem
7 Απαντήσεις
8069 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/05/06, 18:49
από analogia
15 Απαντήσεις
10462 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/11/06, 00:59
από zoltan
1 Απαντήσεις
2903 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/12/06, 21:04
από FSL
17 Απαντήσεις
9111 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/03/05, 16:41
από marinos21
7 Απαντήσεις
4832 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/11/08, 23:39
από Νεφελοβάτης