Αποστολέας Θέμα: Mini (φορητός) Ενισχυτής - Συζήτηση  (Αναγνώστηκε 37197 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Anemos

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 260
  • Φύλο: Άντρας
  • Κάποιο πλάσμα του Ανέμου μυθικό!
    • Προφίλ
Καλημέρα σας,

δε ξέρω αν έχει τεθεί παλαιότερα κανένα άλλο θέμα σχετικό με φορητούς ενισχυτές, οπότε συγχωρέστε με αν επαναλαμβάνομαι.

Πρόσφατα αγόρασα τον microamp Marshal MS-2 ισχύος 1watt, http://www.marshallamps.com/product.asp?productCode=MS-2%20and%20MS-4&pageType=OVERVIEW, τον οποίο συνδέω σε μια Fender Double Fat Stratocaster.

Ρισκάρισα να τον αγοράσω, παρά τις διάφορες αντικρουόμενες απόψεις που είχα διαβάσει στο internet σχετικά με τους micro amplifiers. Επιπλέον, η τιμή του δεν ήταν σε καμία περίπτωση απαγορευτική.

Τον χρησιμοποιώ για πάνω απο ενάμιση μήνα τώρα και έχω μείνει αρκετά ικανοποιημένος. Θα έλεγα οτι σε πολλά σημεία ξεπέρασε τις προσδοκίες μου.

θα γίνω περισσότερο συγκεκριμένος και θα προσπαθήσω να δώσω μια αξιολόγηση (υποκειμενική πάντα):

Α. Ποιότητα ήχου:  7/10

1. στο κανονικό κανάλι (Normal) η ποιότητα του ήχου σε όλη την έκταση (πρίμα-μέσα-μπάσα) είναι αρκετά καλός και καθαρός, χωρίς παρηχήσεις. ιδανικός για Blues-Classic rock

2. στο κανάλι Overdrive προσφέρει αρκετές δυνατότητες για πειραματισμούς και αυξανει τις επιλογές για στυλ παιξίματος. Ωστόσο, σε πολύ μεγάλη ένταση (σχεδόν στο τέρμα) παρουσιάζει κάποιες ανεπιθύμητες απώλειες ήχου και ηχοχρώματος.

B. Ένταση ήχου:  7/10

έχοντας πάντα κατά νου οτι είναι ένας φορητός ενισχυτής προορισμένος για εξάσκηση στο σπίτι σε κλειστό ήσυχο χώρο με/χωρίς ακουστικά, βρίσκω την ένταση του ήχου να είναι επαρκής για το Normal channel και υπεραρκετή στο Overdrive. Θα έλεγα οτι το θέμα της έντασης του ήχου μου προκάλεσε αντικρουόμενα συναισθήματα. Απο τη μία έχουμε το Normal channel το οποίο για να ακουστεί επαρκώς σε κλειστό χώρο χωρίς ακουστικά πρέπει να το βάλεις στο τέρμα τα Volume και Tone. Το γεγονός αυτό είναι κάπως δεσμευτικό (ειδικά με το Tone) και προσωπικά με ενόχλησε, όπως και άλλους ενδεχομένως. Μάλιστα η ένταση του ήχου στο κανονικό κανάλι είναι αρκετά πιο αδύνατη απο αντίστοιχα προϊόντα άλλων εταιρειών, που δεν κρατούν καν το όνομα Marshall.
Απο την άλλη έχουμε το Overdrive στο οποίο τα πράγματα αλλάζουν εντελώς καθώς η ένταση και το εύρος του ήχου είναι σαφέστατα πιο ενισχυμένα, δίδοντας μεγαλύτερη ελευθερία. Μπορώ να πω μάλιστα οτι πριν καν φθάσεις το volume στο 50% (γύρω στο 40%) η ένταση του ήχου είναι τέτοια που είσαι σε θέση να παίξεις άνετα όχι μόνο σ κλειστό ήσυχο χώρο (δωμάτιο) αλλά και σε ανοικτό (π.χ. μπαλκόνι) και να ακούγεσαι μια χαρά. Ούτε λόγος να τερματίσεις την ένταση του OD σε κλειστό χώρο  0:) 0:) 0:) !
To καλό είναι οτι αν κρατήσεις το Tone σε κάποιο συγκεκριμένο εύρος (στα χαμηλά) και την ένταση έως το 25% μπορείς να πλησιάσεις αρκετά τις αποδόσεις του Normal Channel. Αυτό όπως καταλαβαίνετε καθιστά το Normal Mode/Channel πρακτικά άχρηστο. Εγω προσωπικά το έχω μόνιμα σε OD, εφόσον με κατάλληλη ρύθμιση μπορώ να παίζω μέχρι και ελληνικές μπαλάντες!!!  8) 8) 8)

Γ. Ποιότητα κατασκευής  9/10

Πολύ καλή. Δε δίνει την αίσθηση του προχειροφτιαγμένου και της πλαστικούρας (παρ'ότι πλαστικό στο μεγαλύτερο ποσοστό του).

Δ. Αντοχή μπαταρίας/Φορητότητα  9/10

Η 9V μπαταρία κρατάει αρκετά. Έχουν αναφερθεί 24 ώρες παιξίματος, αλλά δε το έχω τσεκάρει προσωπικά.
Στη φορητότητα συμβάλει και το κλιπάκι ζώνης που υπάρχει στο πίσω μέρος της συσκευής.
Γενικά η φορητότητα της συσκευής θα σας βάλει συχνά στο δίλημμα να πάρετε μαζί σας την ηλεκτρική/ηλεκτρακουστική κιθάρα αντί της ακουστικής/κλασικής σας. Αυτό βέβαια, μόνο θετικό μπορεί να είναι.

Ε. Αναλογία ποιότητα/τιμής  8/10



-----

Τελική Βαθμολογία  8/10


Γενικά είναι μια συσκευή που επιτελεί στο σκοπό της στο έπακρον (mini ενισχυτής προσωπικής εξάσκησης - φορητότητα) και σε αρκετά σημεία ξεπερνά τα προσδοκώμενα (π.χ. Overdrive mode), το 1Watt ισχύος που είναι μικρότερο απο άλλες συσκευές τις κατηγορίας που μπορεί να είναι στα 2 Watt.

Γενικά για τους mini amplifiers
Προφανώς, δε μπορούν σε καμιά περίπτωση να συγκριθούν με κάποιον (έστω και αδύναμο) κανονικό ενισχυτή (άλλωστε δεν είναι αυτός ο σκοπός), ωστόσο αποτελούν μια χρήσιμη αγορά για τους λάτρεις της ηλεκτρική κιθάρας καθώς βελτιώνουν αισθητά τη φορητότητα της.

Περιμένω τις απόψεις/απορίες σας, γενικώς ή ειδικώς.

Φιλικά
Δημήτρης
« Τελευταία τροποποίηση: 15/06/11, 20:13 από Anemos »
Θα με πάρω και θα με σηκώσω

Αποσυνδεδεμένος birbillis

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 39
    • Προφίλ
Απ: Mini (φορητός) Ενισχυτής - Συζήτηση
« Απάντηση #1 στις: 15/06/11, 17:23 »
Εχω τον αντιστοιχο των 4ων Watt. Πανω κατω ετσι ειναι οπως τα λες αλλα στην ιδια κατηγορια θα ελεγα πως σε καμια περιπτωση δεν ειναι αρχηγος.. για παραδειγμα τσεκαρε τον vox mini3 ή τον harley benton και οι 2 με πολλες modelling δυνατοτητες.

Αποσυνδεδεμένος lordi13

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 247
  • Φύλο: Άντρας
  • the icon of dominance
    • Προφίλ
Απ: Mini (φορητός) Ενισχυτής - Συζήτηση
« Απάντηση #2 στις: 15/06/11, 19:31 »
παιδια ο roland mobile cube λεει τιποτα?

Αποσυνδεδεμένος Anemos

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 260
  • Φύλο: Άντρας
  • Κάποιο πλάσμα του Ανέμου μυθικό!
    • Προφίλ
Απ: Mini (φορητός) Ενισχυτής - Συζήτηση
« Απάντηση #3 στις: 15/06/11, 20:16 »
Φίλε birbillis,

  ... αλλα στην ιδια κατηγορια θα ελεγα πως σε καμια περιπτωση δεν ειναι αρχηγος...
 

ίσως υπήρξα κάπως υπερβολικός  ;D ;D ;D ... σωστή λοιπόν η παρατήρησή σου.

Εσύ αναφέρεσαι στην ποιότητα κατασκευής; ή κάνεις λόγο για μια γενική αξιολόγηση; και απο θέμα κόστους; είναι στα ίδια πλαίσια; γιατί παίζει και αυτό το ρόλο του.

Φιλικά
Δημήτρης
Θα με πάρω και θα με σηκώσω

Αποσυνδεδεμένος Korgy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1442
  • Φύλο: Άντρας
  • Q the Filters 2 the F##k!!
    • Skype - korgy-
    • Προφίλ
    • το φάρμακο της περιέργειας..
Απ: Mini (φορητός) Ενισχυτής - Συζήτηση
« Απάντηση #4 στις: 15/06/11, 23:06 »
παιδια ο roland mobile cube λεει τιποτα?


σπερνει για τα λεφτα/ογκο

4 χρονια τωρα ειναι για μενα ελβετικος σουγιας ,εκει που καποιοι λαμπάτοι ισως ιδρώσουν
Ο μουσικος-καυστήρας   . Ότι αφορά ήχο ,αγορά,πρόβα και ηχογραφήσεις εδώ είμαστε!
http://www.myspace.com/korgyatopon  -> project recording studio for the open minded ears <-

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Mini (φορητός) Ενισχυτής - Συζήτηση
« Απάντηση #5 στις: 16/06/11, 00:55 »
Ο Micro Cube είναι καταπληκτικό μηχάνημα για τα λεφτά του. Το ίδιο και ο Vox DA5 που έχει περισσότερες προσομοιώσεις και εφφέ, αν και από πλευράς ποιότητας ήχου ίσως ο Micro Cube να έχει ένα ελαφρό προβάδισμα. Δεν έχω δοκιμάσει τα καινούργια φορητά μοντέλα της Vox, αλλά έχω κάποιες επιφυλάξεις για το μικρό ηχείο (3 ιντσών έναντι 6,5 του DA5).
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Stoyo

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 110
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Mini (φορητός) Ενισχυτής - Συζήτηση
« Απάντηση #6 στις: 27/08/11, 22:35 »
Σκέφτομαι να αγοράσω έναν φορητό ενισχυτή και είμαι ανάμεσα στούς:
Line 6 Micro Spider
Roland Micro Cube 
Vox Mini 3
Από όσο έψαξα πιο πολύ μου άρεσε ο Vox μετά ο Roland και τέλος ο Line 6. Το θέμα είναι ότι δεν έχω ακούσει ζωντανά κανέναν από τους 3 και θα ήθελα την γνώμη όσων γνωρίζουν και μπορουν να κάνουν μια σύγκριση - μειονεκτήματα/πλεονεκτήματα. Ευχαριστώ!
Η ταλαιπωρία είναι προσωρινή, τα έργα όμως μόνιμα.
Ευχαριστούμε για την κατανόησή σας!

Αποσυνδεδεμένος alkimel

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Απ: Mini (φορητός) Ενισχυτής - Συζήτηση
« Απάντηση #7 στις: 28/09/11, 12:47 »
βρηκα πολυ βολικό και όμορφο τον Fender MD-20.Tον χρησιμοποιώ στην παραλια ( ;) ) ,στις μετακινησεις και οταν κοιμούνται οι άλλοι με ακουστικά.Η ποιότητα ηχου είναι το κάτι αλλο για τόσο μικρό εργαλείο.

Αποσυνδεδεμένος rodort1

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 253
    • Προφίλ
Απ: Mini (φορητός) Ενισχυτής - Συζήτηση
« Απάντηση #8 στις: 06/12/11, 10:51 »
Μια μικρή βοήθεια μεταξύ των:

http://www.thomann.de/gr/marshall_ms4_micro_stack.htm

και

http://www.thomann.de/gr/fender_md20_mini_deluxe.htm

Δεν περιμένω θαύματα,απλά αν κάποιος έχει εμπειρία ας γράψει.

Classic και hard rock παίζω και ενώ ήθελα τον Marshall διάβασα στα reviews ότι είναι για πιο blues καταστάσεις.... :'(

Αποσυνδεδεμένος cbk

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 295
    • Προφίλ
Απ: Mini (φορητός) Ενισχυτής - Συζήτηση
« Απάντηση #9 στις: 16/07/15, 00:43 »
Υπάρχει κάποια πρόταση για best buy φορητό ενισχυτάκο μέχρι 100€ από την εγχώρια αγορά;
Μόνη απαίτηση να έχει παραμόρφωση γιατί με τον μεγάλο μου πρέπει να ανεβάσεις ένταση για να την πετύχεις.

edit: π.χ.:  http://www.nakas.gr/NakasMusic/default.aspx?id=19&cId=1118&pId=39963
(η μάρκα δεν με ενδιαφέρει, δεν με πειράζει αν είναι και φτηνότερος από 100€  0:)   αλλά θα ήθελα να έχει καλή αντιπροσωπεία)

edit No.2: γίνεται να έχει και fx loop ή δεν έχει νόημα να ψάχνω ήχους με ενδιάμεσα πετάλια σε αυτή την κατηγορία τιμής;
« Τελευταία τροποποίηση: 16/07/15, 01:14 από cbk »

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Mini (φορητός) Ενισχυτής - Συζήτηση
« Απάντηση #10 στις: 16/07/15, 08:32 »
Υπάρχει κάποια πρόταση για best buy φορητό ενισχυτάκο μέχρι 100€ από την εγχώρια αγορά;
Μόνη απαίτηση να έχει παραμόρφωση γιατί με τον μεγάλο μου πρέπει να ανεβάσεις ένταση για να την πετύχεις.

edit: π.χ.:  http://www.nakas.gr/NakasMusic/default.aspx?id=19&cId=1118&pId=39963
(η μάρκα δεν με ενδιαφέρει, δεν με πειράζει αν είναι και φτηνότερος από 100€  0:)   αλλά θα ήθελα να έχει καλή αντιπροσωπεία)

edit No.2: γίνεται να έχει και fx loop ή δεν έχει νόημα να ψάχνω ήχους με ενδιάμεσα πετάλια σε αυτή την κατηγορία τιμής;



Με την έννοια "φορητό" εννοείς ότι χρειάζεσαι κάτι που να λειτουργεί και με μπαταρίες, ή αναφέρεσαι μόνο στο βάρος/ όγκο του? (γιατί πχ αυτός που πόσταρες λειτουργεί μόνο με ρευμα)

Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος cbk

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 295
    • Προφίλ
Απ: Mini (φορητός) Ενισχυτής - Συζήτηση
« Απάντηση #11 στις: 16/07/15, 10:20 »
Έχεις δίκιο, δεν το διευκρίνησα.
Μάλλον δεν με ενδιαφέρουν οι μπαταρίες, αλλά πάλι, καλό δεν είναι να υπάρχει η δυνατότητα;

Άρα, θέλω 2 προτάσεις: με και χωρίς μπαταρίες!!! ;D

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Mini (φορητός) Ενισχυτής - Συζήτηση
« Απάντηση #12 στις: 16/07/15, 11:45 »
http://eshop.dihxo.gr/roland-cube-15xl.html


Θα σε βγάλει και στα καθαρά και στα "βρώμικα"  ;) .


Εναλλακτικά ψάξε στις αγγελίες για κανέναν Peavey Rage/vypyr μεταχειρισμένο.
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος Spyros Delta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1117
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • SpyrosDeltaVideos
Απ: Mini (φορητός) Ενισχυτής - Συζήτηση
« Απάντηση #13 στις: 16/07/15, 15:25 »
Προσωπικα οταν χρειαζομαι κατι για να παιξω προχειρα, που να ειναι πολυ μικρο, φορητο και κομπλε, χρησιμοποιω αυτο
http://line6.com/pocketpod/

Αποσυνδεδεμένος cbk

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 295
    • Προφίλ
Απ: Mini (φορητός) Ενισχυτής - Συζήτηση
« Απάντηση #14 στις: 16/07/15, 21:37 »
Σας ευχαριστώ πολύ και τους δύο!

(o Roland μόνο σε ένα μαγαζί! γιατί; είναι καταργημένο μοντέλο; )

Σπύρο έχω διαβάσει και παλιότερα (δικά σου νομίζω) καλά λόγια για το μηχανάκι αυτό. Το συνδέω είτε σε Η/Υ με ηχεία είτε σε ενισχυτή στερεοφωνικού ;


Αποσυνδεδεμένος Spyros Delta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1117
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • SpyrosDeltaVideos
Απ: Mini (φορητός) Ενισχυτής - Συζήτηση
« Απάντηση #15 στις: 17/07/15, 03:47 »
Σας ευχαριστώ πολύ και τους δύο!

(o Roland μόνο σε ένα μαγαζί! γιατί; είναι καταργημένο μοντέλο; )

Σπύρο έχω διαβάσει και παλιότερα (δικά σου νομίζω) καλά λόγια για το μηχανάκι αυτό. Το συνδέω είτε σε Η/Υ με ηχεία είτε σε ενισχυτή στερεοφωνικού ;
Eχει εξοδο line out, amp out και ακουστικων. http://line6.com/pocketpod/ins_outs.html
Οποτε συνδεεται οπου θελεις.
Εγω συνηθως το χρησιμοποιω οταν ειμαι εκτος, και το βαζω ειτε στο λαπτοπ,  ειτε συνδεω πανω του το τηλεφωνο (εχει εισοδο line in) να παιζει μουσικη, backing tracks κλπ, ειτε μονο του και ακουω με ακουστικα.
« Τελευταία τροποποίηση: 17/07/15, 03:50 από Spyros Delta »

Αποσυνδεδεμένος giorgos1990

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 176
    • Προφίλ
Απ: Mini (φορητός) Ενισχυτής - Συζήτηση
« Απάντηση #16 στις: 17/07/15, 13:32 »
Αν τον πετυχεις μεταχειρο ο Blackstar ht1 ειναι αστερι αλλα ειναι λιγο πιο πανω απο 100ε και δεν εχει μπαταριες..

Αποσυνδεδεμένος cbk

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 295
    • Προφίλ
Απ: Mini (φορητός) Ενισχυτής - Συζήτηση
« Απάντηση #17 στις: 31/07/15, 14:44 »
http://eshop.dihxo.gr/roland-cube-15xl.html


Θα σε βγάλει και στα καθαρά και στα "βρώμικα"  ;) .


Εναλλακτικά ψάξε στις αγγελίες για κανέναν Peavey Rage/vypyr μεταχειρισμένο.

Ο roland είναι καταργημένο μοντέλο και δεν υπάρχει.

Μου πρότεινε έναν demo Rocktron 2 channels 15W sta 100€ ως προτιμότερο από έναν πχ. Marschall MG 15CFX των 156€, ενώ μπήκε στο τραπέζι και ο VOX VT-20 PLUS στα 165€...

Το θέμα είναι πως ίσως δεν αξίζει (από ποιότητα ήχου) να πάει κανείς σε κάτι πολύ μικρό, γιατί για μελέτη ίσως είναι πολύ κουραστικο...

Τί λέτε; (εγώ πάντως για την ώρα, ως αρχάριος προτιμώ την ποιότητα από την φορητότητα).
« Τελευταία τροποποίηση: 31/07/15, 14:52 από cbk »

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Απ: Mini (φορητός) Ενισχυτής - Συζήτηση
« Απάντηση #18 στις: 31/07/15, 15:30 »
Ο roland είναι καταργημένο μοντέλο και δεν υπάρχει.


http://www.roland.com/products/micro_cube_gx/
http://www.roland.com/products/micro_cube_rx/
http://www.roland.com/products/mobile_cube/

Aν θες σε roland, έχει επιλογές για μπαταρίες...

Αποσυνδεδεμένος cbk

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 295
    • Προφίλ
Απ: Mini (φορητός) Ενισχυτής - Συζήτηση
« Απάντηση #19 στις: 31/07/15, 16:15 »
Ο roland είναι καταργημένο μοντέλο και δεν υπάρχει.


http://www.roland.com/products/micro_cube_gx/
http://www.roland.com/products/micro_cube_rx/
http://www.roland.com/products/mobile_cube/

Aν θες σε roland, έχει επιλογές για μπαταρίες...


Σε ευχαριστώ φίλε!
Πράγματι υπάρχουν αρκετές επιλογές, ο συγκεκριμένος μάλλον δεν βρίσκεται πια.
Αυτό: http://www.adagio.gr/index.php/el/mousika-organa/206/207/%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%B7%CF%84%CE%BF%CE%AF-%CE%B5%CE%BD%CE%B9%CF%83%CF%87%CF%85%CF%84%CE%AD%CF%82-%CE%BA%CE%B9%CE%B8%CE%AC%CF%81%CE%B1%CF%82-roland-mobile-cube-detail
είναι ωραίο πολυ-εργαλείο, αλλά θα ακούγεται ικανοποιητικά; είναι και ακριβό...

Αποσυνδεδεμένος cbk

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 295
    • Προφίλ
Απ: Mini (φορητός) Ενισχυτής - Συζήτηση
« Απάντηση #20 στις: 31/07/15, 17:23 »
το κομπλέ όμως πολυεργαλείο είναι το http://www.roland.com/products/micro_cube_rx/
Θα ήθελα πολύ να ακούσω φτηνότερες προτάσεις αντίστοιχων όμως δυνατοτήτων (με εφε, models, equalizer, 11 rhytms+tap tempo & footX2).
Πολύ δε περισσότερο θα ήθελα να μας έλεγε εντυπώσεις κάποιος που τον έχει ακούσει...
(Αλήθεια ο ποδοδιακόπτης είναι κάτι τελείως άσχετο με πετάλι ή μπορεί και να συνδυάζεται;  ??? ΜΗ βαράτε!!!  ;D )

Αποσυνδεδεμένος Guitar Fan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 945
    • Προφίλ
Απ: Mini (φορητός) Ενισχυτής - Συζήτηση
« Απάντηση #21 στις: 31/07/15, 22:27 »
δεν ξέρω γιατί οι VOX VT-20 είναι τόσο underrated εδώ στο φόρουμ,
από τα χαρακτηριστικά τους νομίζω ότι είναι οι καλύτεροι απ' όλους και όμως δεν βλέπω ιδιαίτερη προτίμηση;
γιατί;
I play the guitar because I like it not because I am good at it

Αποσυνδεδεμένος Καθόδιος (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1573
  • Φύλο: Άντρας
  • άιντε άιντε....!
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Σάτυροι
Απ: Mini (φορητός) Ενισχυτής - Συζήτηση
« Απάντηση #22 στις: 01/08/15, 11:11 »
Μη το λές, τον vt 30 μου, πολύ τον αγαπώ!

cbk, πετάλι και ποδοδιακόπτης είναι το ίδιο. Στην περίπτωσή μας, με αυτό κοντρολλάρεις κάποιες από τις λειτουργίες του ενισχυτή σου. Με τον διπλό, συνήθως καθαρό - βρώμικο κανάλι με το ένα και ένα εφέ για κάθε κανάλι με το δεύτερο swich. Υπάρχει και πενταπλό για περισσότερες επιλογές. Να σιγουρευτεί μόνο, ότι αυτό που θα πάρεις θα είναι συμβατό με τον ενισχυτή σου.
« Τελευταία τροποποίηση: 01/08/15, 11:24 από Καθόδιος (φλουτσ) »
To πόδι μου το αγαπώ
γι αυτό και το κουνάω
και μου είναι χρήσιμο πολύ
όταν περπατάω...

KEEP WALKING

Αποσυνδεδεμένος cbk

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 295
    • Προφίλ
Απ: Mini (φορητός) Ενισχυτής - Συζήτηση
« Απάντηση #23 στις: 01/08/15, 12:55 »
Από άλλο θέμα για ενισχυτή μέχρι 130€ της vasot:
........Πρσωπικά σου προτείνω: http://www.thomann.de/gr/fender_mustang_i_v2.htm
..αλλά αν κατάφερνες να φτάσεις τα λεφτά σου μέχρι αυτόν, θα άξιζε: http://www.thomann.de/gr/peavey_vypyr_vip_1.htm

Eξακολουθεί να είναι συγκριτικά αξιόλογος ο Peavey ;
Με προβληματίζει βέβαια που δεν υπάρχει αντιπροσωπεία, αλλά για τα λεφτά του σήμερα (159€) υπάρχει ανταγωνισμός; (φορητό δεν τον λες, είναι πιο ογκώδης από τον blues junior, όμως είναι ελαφρύς, 9kg. με 8" μεγάφωνο) 

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Mini (φορητός) Ενισχυτής - Συζήτηση
« Απάντηση #24 στις: 01/08/15, 14:17 »
δεν ξέρω γιατί οι VOX VT-20 είναι τόσο underrated εδώ στο φόρουμ, από τα χαρακτηριστικά τους νομίζω ότι είναι οι καλύτεροι απ' όλους και όμως δεν βλέπω ιδιαίτερη προτίμηση; γιατί;

Eγώ τυλάχιστον αναφερόμουν πολύ συχνά στους Vox (τη σειρά VT+ αλλά και παλιότερα μοντέλα) ως μια από τις καλύτερες επιλογές για modelling ενισχυτή. Για 150 Ευρώ που κοστίζει ο VT20+ στον Thomann, ίσως να είναι ακόμα μια καλή επιλογή για κάποιν με περιορισμένο προϋπολογισμό. Από την άλλη πλευρά όμως έχουν περάσει 5-6 χρόνια από τότε που κυκλοφόρησαν οι συγκεκριμένοι ενισχυτές και η τεχνολογία στο modelling εξελίσσεται συνεχώς. Άλλες εταιρίες όπως η Fender με τη σειρά Mustang, η Roland με τους καινύργιους Cube και άλλες έχουν δώσει κάτι πιο νέο και εξελιγμένο. Επίσης πρόσφατα έχουν κυκλοφορήσει ενισχυτές όπως οι Blackstar ID, οι Line 6 Amplifi και άλλοι που πάνε μερικά βήματα παραπέρα από πλευράς ήχων και φιλοσοφίας, ενώ παράλληλα αναπτύσσεται με ταχύτατους ρυθμούς η τεχνολογία modelling σε μορφή software, η οποία προσφέρει πολλά διακριτά πλεονεκτήματα σε σχέση με τα παραδοσιακά συστήματα ενισχυτών και πολυεφφέ. Σαν αποτέλεσμα η Vox φαίνεται να έχει μείνει λίγο πίσω από το παιχνίδι, καθώς δεν είχε παρουσιάσει κάτι καινούργιο και ενδιαφέρον τα τελευταία χρόνια, μέχρι τη σειρά VX που κυκλοφόρησε πρόσφατα. Θα πρέπει να περιμένουμε λίγο ακόμα για να δούμε τι ακριβώς λένε οι καινούργιοι αυτοί ενισχυτές. Πάντως αν κινείσαι σε αυτή την κατηγορία χρημάτων (κάτω από 200 Ευρώ) οι VT και οι VX σίγουρα είναι κάτι που πρέπει να κοιτάξεις.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
5 Απαντήσεις
2625 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/06/08, 21:30
από ε?
16 Απαντήσεις
5851 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/01/09, 06:38
από mace
3 Απαντήσεις
2540 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/01/09, 19:07
από groovymood
4 Απαντήσεις
3892 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/12/09, 02:32
από Απόλλων
28 Απαντήσεις
10029 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/07/10, 15:49
από hardim21
2 Απαντήσεις
2569 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/12/10, 19:27
από Alexisonfire
14 Απαντήσεις
12187 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/12/11, 13:00
από freemind
18 Απαντήσεις
5386 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/01/13, 04:05
από zeromancer
1 Απαντήσεις
5140 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/12/17, 18:28
από noe13
48 Απαντήσεις
26594 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/08/20, 09:15
από theycallmepacos