Αποστολέας Θέμα: Μετα το brexit τι?  (Αναγνώστηκε 9157 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Μετα το brexit τι?
« στις: 20/10/19, 20:41 »
Σημερα εμαθα οτι στις 31 αυτουνυ θα γινει το brexit και θελω 3 σετακια χορδες απο το εγγλαντ και σιγουρα δεν προλαβαινουν να μου τις ετοιμασουν και να ερθουν εδω πριν τις 31.
Οποτε?θα φορτοθω και δασμους κτλ κανονικα ολα θα παω για μαλι και θα βγω κουρεμενος,η θα εχει ενα καποιο διαστημα να μπει μια σειρα στο πραγμα?
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος Uriah

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 693
  • Φύλο: Άντρας
  • Κουλάδι με Κ κεφαλαίο!
    • Προφίλ
Απ: Μετα το brexit τι?
« Απάντηση #1 στις: 20/10/19, 21:00 »
Δεν εχω ασχοληθει καθολου με το ζητημα αλλα δεν νομιζω να αλλαξει το καθεστως σε μια νυχτα. Κανε την παραγγελεια σου αφοβα.
Do you remember when things seemed so eternal?

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Μετα το brexit τι?
« Απάντηση #2 στις: 20/10/19, 21:35 »
Του εστειλα mail του αυτουνου και του εξηγησα το σκεπτικο μου.
Οχι τιποτα αλλο,το site με το tension calculator το κατεβασε αυτος ο μαγκαφας που κοιτουσα για να κανω υπολιγισμους και δεν νομιζω να εχω κανει και screen shots..διπλη πικρα.
Ολοι με πολεμανε ρε συ...ω!! Καημενε εγω!! :P :P :P
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος Archangel

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 379
  • Φύλο: Άντρας
  • I've... seen things you people wouldn't believe...
    • Προφίλ
Απ: Μετα το brexit τι?
« Απάντηση #3 στις: 21/10/19, 11:22 »
Η επίσημη τοποθέτηση είναι πως 31.10.2019 ολοκληρώνονται οι διαδικασίες εξόδου της Αγγλίας από την Ευρωπαϊκή Ένωση.

Επίσημα ΔΕΝ θα δοθεί κάποια παράταση (και στην τελική γιατί να δοθεί, έχει περάσει ένας χρόνος).

Επίσης "επίσημα" δεν θα υπάρξει κάποια μεταβατική περίοδος στις συναλλαγές (ένα διπλό ίσως καθεστώς όπως τότε με το euro/δρχ του ναι μεν βγήκαμε αλλά αγόρασε το στην τιμή που είχαμε πει και το βλέπουμε την επόμενη φορά).

Με βάση αυτά που λέει ο Μπόρις, δεν θέλουν ούτε να πάρουν παράταση παραμονής ούτε να δώσουν παράταση στις οικονομικές δοσοληψίες τους (για την ακρίβεια έστειλε μια ανυπόγραφη επιστολή ζητώντας -ύστερα από πιέσεις- παράταση ως 31.01.2020... ενώ την ίδια μέρα υπήρξε 2η ενυπόγραφη επιστολή στην οποία επισήμαινε την βεβαιότητα του πως 31.10.2019 θα έχει τελειώσει η όλη υπόθεση).

Σε επαγγελματικό επίπεδο όσοι ξέρω έχουν κάνει τα κουμάντα τους και έχουν ολοκληρώσει τις παραγγελίες τους με την Αγγλία...
Τυπικά ωστόσο αρχής γενομένης από 01.11.2019 ο,τι βγαίνει και μπαίνει στην Αγγλία θα υπόκειται στους σχετικούς δασμούς...





Be(a)st Wishes & Bloody Kisses...


Αποσυνδεδεμένος Archangel

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 379
  • Φύλο: Άντρας
  • I've... seen things you people wouldn't believe...
    • Προφίλ
Απ: Μετα το brexit τι?
« Απάντηση #4 στις: 21/10/19, 11:27 »
επίσης η λίρα ακολουθεί μια ανοδική πορεία τον τελευταίο μήνα for what its worth...
Be(a)st Wishes & Bloody Kisses...


Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Μετα το brexit τι?
« Απάντηση #5 στις: 21/10/19, 14:17 »
λες μπρε θχειο ολα αυτα να ειναι μπαρουφες προβοκατσια και να μην γινει τιποτες τελικα?
Ασε που πηρα πικρη απαντηση σε μεηλ οτι ο φιλτατος νειλ δεν προλαβαινει να μου τις φτιαξει γιατι εχει πλακωσει πολυ δουλει (μαλλον ολοι φροντισαν να κανουν νωρις τις παραγκελιες τους σε αντιθεση με μενα) αλλα και ο ιδιος δεν εχει ιδεα τελικα τι θα γινει με το brexit και αν ωντος τελικα γινει κτλ καλα οχι οτι μπορω να στιριχτω στην αποψη του γιατι δεν ειναι ουτε πολιτικος ουτε δημοσιογραφος.
Τες πα.Τωρα την φαγαμε την πιστολα,και χορτασαμε κιολα
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Μετα το brexit τι?
« Απάντηση #6 στις: 21/10/19, 14:27 »
Παντος μου βγαζει οτι ενα γιουκει παουντ ειναι 1.16241 γιουρια που δεν μου φαινονται και τοσο τραγικα.
Αν σκεφτεις οτι πριν 3-4 χρονια επαιρνα το 5αρι σετακι 30-35 γιουρους με τα μεταφορικα μεσα..
Ενα κελεπουρι βρηκα και γω μια φορα στην ζωη μου και ολοκλιρο brexit  κανονισε το συμπαν για να με κρεμασει..  :-P :-P :-P

https://www.xe.com/currencyconverter/convert/?Amount=1&From=GBP&To=EUR
XE Currency Converter: 1 GBP to EUR = 1.16241 Euros
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος zanxion72

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 125
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μετα το brexit τι?
« Απάντηση #7 στις: 24/10/19, 11:00 »
Μέχρι να κανονιστεί και να εφαρμοστεί το νέο τελωνειακό καθεστός, θα περάσουν κανα-δυο χρόνια. Προλαβαίνεις ακόμα! Το πλαίσιο τελωνιακής διασύνδεσης έχει οριστεί αλλά τίποτα πέρα από αυτό.
Anxiety: Fear of the unknown.
Depression: Fear of he known.

Αποσυνδεδεμένος bironi

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 153
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μετα το brexit τι?
« Απάντηση #8 στις: 24/10/19, 23:35 »
Τι χρόνια λέτε? Τα τελωνεία είναι ήδη έτοιμα και έπρεπε να είναι έτοιμα από τις 31 Μαΐου για πιθανότητα τότε αποχώρησης. Αυτό που θα συμβεί από 1 Νοεμβρίου είναι πιθανόν κάποιες καθυστερήσεις στις παραδόσεις γιατί για όλον αυτόν τον όγκο παραγγελιών από το ΗΒ :

1. Απαιτείται οι εγκατεστημένοι στη χώρα μας και στα άλλα κράτη μέλη συναλλασσόμενοι με το Ηνωμένο Βασίλειο να αποκτήσουν αριθμό EORI, που χορηγείται από τις αρμόδιες Τελωνειακές Αρχές.

2. Για εμπορεύματα που εισέρχονται στο τελωνειακό έδαφος της ΕΕ από το Ηνωμένο Βασίλειο: - Θα υποβάλλονται διασαφήσεις εισαγωγής, υποχρεωτικά ηλεκτρονικά, μέσω του Ολοκληρωμένου Πληροφορικού Συστήματος ICISnet, - Θα υπόκεινται σε επιτήρηση και τελωνειακούς ελέγχους, - Θα υπόκεινται σε φυτοϋγειονομικούς και κτηνιατρικούς ελέγχους, - Θα επιβάλλονται οι σχετικοί εισαγωγικοί δασμοί, - Θα προσκομίζονται άδειες, εφόσον τα εμπορεύματα υπόκεινται σε απαγορεύσεις ή περιορισμούς για λόγους δημόσιας τάξης/ασφάλειας, προστασίας της υγείας, όπως είναι π.χ. ορισμένα χημικά προϊόντα.

3. Τα προαναφερθέντα ισχύουν και για ταχυδρομικά αντικείμενα που αποστέλλονται στη χώρα μας από το Ηνωμένο Βασίλειο, είτε μέσω ΕΛ.ΤΑ. είτε μέσω εταιρειών ταχυμεταφοράς.

4. Επίσης όλα τα ανωτέρω, αναφορικά με τους ελέγχους, τις διατυπώσεις, τα τελωνειακά παραστατικά, θα εφαρμόζονται και για τα εμπορεύματα που θα εξάγονται από το τελωνειακό έδαφος της ΕΕ προς το Ηνωμένο Βασίλειο, με εξαίρεση βέβαια την επιβολή δασμών, που ούτως ή άλως δεν επιβάλλονται στην εξαγωγή.

5. Τα προϊόντα που υπόκεινται σε Ειδικούς Φόρους Κατανάλωσης, δεν θα διακινούνται πλέον από και προς το Ηνωμένο Βασίλειο υπό καθεστώς αναστολής, αλλά θα υπόκεινται σε διατυπώσεις εισαγωγής και εξαγωγής, αντίστοιχα.

6. Πλέον, θα πραγματοποιούνται δηλώσεις και έλεγχοι ρευστών διαθεσίμων (αξίας ίσης ή μεγαλύτερης των 10.000 ευρώ) και έλεγχοι αποσκευών στους επιβάτες προέλευσης Ηνωμένου Βασιλείου. Έλεγχοι ρευστών διαθεσίμων θα πραγματοποιούνται και στους ταξιδιώτες προς το Ηνωμένο Βασίλειο.

7. Η διακίνηση των εμπορευμάτων και υπηρεσιών από το Ηνωμένο Βασίλειο προς την χώρα μας και αντίστροφα, θα υπόκειται στους κανόνες επιβολής ΦΠΑ που ισχύουν για τις τρίτες χώρες και δεν θα εφαρμόζονται οι γενικές διατάξεις για τις ενδοενωσιακές συναλλαγές. Όμως υπάρχουν λύσεις, που βασίζονται στην τελωνειακή νομοθεσία για το διαμετακομιστικό εμπόριο, και που επιτρέπουν, οι συναλλαγές που αφορούν προϊόντα που θα προέρχονται από το Ηνωμένο Βασίλειο να μην επιβαρύνονται με ΦΠΑ (ανασταλτικά καθεστώτα, καθεστώτα απαλλαγής ΦΠΑ κ.λ.π).

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Μετα το brexit τι?
« Απάντηση #9 στις: 25/10/19, 14:16 »
Θα πλερωνουμε και 2 φορες τον φπα?
Δηλαδη και στην αγγλια μιας και τα προιωντα ει ναι +φπα και μολις ερθεουν εδω θα πλερωνουμε ξανα τον φπα?
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος bironi

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 153
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μετα το brexit τι?
« Απάντηση #10 στις: 25/10/19, 14:22 »
Ισχύουν ειδικοί κανόνες όταν αγοράζετε από μια άλλη χώρα της ΕΕ αγαθά τα οποία θα παραδοθούν στη χώρα κατοικίας σας. Αν η εταιρεία από την οποία πραγματοποιείτε την αγορά πωλεί εμπορεύματα αξίας πάνω από ένα συγκεκριμένο ποσό στη χώρα σας, όπου γίνεται και η παράδοση των εμπορευμάτων, δεν μπορεί να χρεώσει ΦΠΑ στη χώρα όπου κάνατε την αγορά.

Αντίθετα, θα πρέπει να επιβάλλει ΦΠΑ στη χώρα όπου παραδίδονται τα εμπορεύματα - ΦΠΑ προορισμού. Το συνολικό ανώτατο όριο για διασυνοριακές πωλήσεις καθορίζεται από κάθε χώρα της ΕΕ σε 35.000 ευρώ ή 100.000 ευρώ. Αυτό σημαίνει ότι οι μεγαλύτεροι λιανοπωλητές στο διαδίκτυο, οι οποίοι παραδίδουν εμπορεύματα εντός της ΕΕ θα πρέπει να εφαρμόζουν τον κανόνα σχετικά με το ΦΠΑ προορισμού.


Ο κανόνας αυτός δεν εφαρμόζεται στα μεταχειρισμένα εμπορεύματα και στα αντικείμενα καλλιτεχνικής, συλλεκτικής ή αρχαιολογικής αξίας.

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Μετα το brexit τι?
« Απάντηση #11 στις: 25/10/19, 16:53 »
Δεν καταλαβα γρι ομως..
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος Uriah

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 693
  • Φύλο: Άντρας
  • Κουλάδι με Κ κεφαλαίο!
    • Προφίλ
Απ: Μετα το brexit τι?
« Απάντηση #12 στις: 25/10/19, 18:31 »
Ο κανόνας αυτός δεν εφαρμόζεται στα μεταχειρισμένα εμπορεύματα και στα αντικείμενα καλλιτεχνικής, συλλεκτικής ή αρχαιολογικής αξίας.

ελληνικος νομος αλλα ωραιος. Στην Γερμανια ο,τι κι αν αγορασεις εκτος ΕΕ, θα πληρωσεις ΦΠΑ και φορο πολυτελειας μετα απο τα 150€.
Do you remember when things seemed so eternal?

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
15 Απαντήσεις
4579 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/05/07, 13:45
από Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood
13 Απαντήσεις
4390 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/09/08, 18:51
από MISTREATED
8 Απαντήσεις
3075 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/03/09, 10:53
από gkou
6 Απαντήσεις
3888 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/07/09, 19:09
από MACMISIAS
9 Απαντήσεις
3222 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/02/10, 22:10
από ilianthos-Kanlis
0 Απαντήσεις
1435 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/02/10, 13:09
από GD
4 Απαντήσεις
2697 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/05/10, 18:36
από nick28
0 Απαντήσεις
1762 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/03/13, 18:13
από deepkokkinos
2 Απαντήσεις
25619 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/09/14, 12:58
από c_access
0 Απαντήσεις
1705 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/11/14, 17:41
από staraflur