Σελίδες:
  • #1 από markos_geo στις 04 Nov 2011
  • παιδια ξερετε κανενα προγραμμα για επεξεργασια φωνης(εφε,κτλ) που να τρεχει μεσω cubase?Ακομα υπαρχει δυνατοτητα να προσθεσω εφε σε ηχογραφημενο οργανο στο cubase ?συγνωμη για τις ακυρες ερωτησεις αλλα ειμαι αρχαριος στο προγραμμα...
  • #2 από freemind στις 04 Nov 2011
  • Προτεινω να διαβασεις το manual του προγραμματος. Εχει ολες τις απαντησεις που θελεις. Θα το βρεις στο μενου Help.
  • #3 από markos_geo στις 04 Nov 2011
  • Σε ευχαριστω για την απαντηση....να σε ρωτησω τωρα....οταν ηχογραφω σε διαφορετικα τρακς γινεται σε καθενα απο αυτα ο ηχος να ειναι απομονομενος?Επεξηγω...οταν ηχογραφω το πρωτο τρακ ο ηχος ειναι απομονομενος...οταν ηχογραφω το επομενο ο ηχος περιλαμβανει και το προηγουμενο τρακ...και γενικα καθε επομενο τρακ περιλαμβανει ολα τα προηγουενα...Καταλαβαινω οτι ηχογραφω πανω σε αυτα αλλα υπαρχει τροπος ο ηχος να ειναι απομονομενος ωστε να ελεγχω καλυτερα τη μηξη?
  • #4 από Υπνοβάτης... στις 05 Nov 2011
  • Αυτό πως ακριβώς το κατάφερες;

    Νομίζω ότι κάτι δεν έπιασα σωστά...
  • #5 από happydreamer στις 05 Nov 2011
  • Μήπως όταν ηχογραφείς σε άλλο τρακ,έχεις την επιλογή record των προηγούμενων ενεργοποιημένη;Είναι το γνωστό κουμπάκι με τον κύκλο,εκεί μαζί με το read(R) και το write(W).Δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο.Αν και δεν νομίζω να έχω καταλάβει ακριβώς τι εννοείς. ???
  • #6 από markos_geo στις 07 Nov 2011
  • Aν ειχα αφησει πατημενο το ρεκορντ τοτε σβηνοταν οτι ειχα γραψει και ολα τα τρακς θα ειχαν το ιδιο περιεχομενο...Εννοω οτι τωρα αν στον μηκτη κλεισω τελειως την ενταση ολων των τρακς πλυν του τελευταιου τοτε θα ακουγα κανονικα ολα τα τρακς επειδη συμπεριλαμβανονται στο τελευταιο....
  • #7 από Μάνος Καμπούρης (m.k.) στις 07 Nov 2011
  • Αν κατάλαβα καλά, θέλεις να μην ακούγονται κάποια tracks την ώρα που ηχογραφείς.
    Πάνω στα tracks υπάρχουν κάποια "κουμπάκια". Ένα από αυτά γράφει M (mute) και ένα άλλο γράφει S (solo).
  • #8 από markos_geo στις 07 Nov 2011
  • Αμα πατησω mute τοτε καθως θα ηχογραφω δεν θα ακουω τα προηγουενα τρακς....
  • #9 από Μάνος Καμπούρης (m.k.) στις 09 Nov 2011
  • Κάτσε, γιατί δε μας τα εξηγείς καλά...
    Όταν κάνεις περισσότερα από ένα take σε κάποιο track, δεν θες να ακούγονται τα προηγούμενα, σωστά;
    Μπορείς να επιλέξεις με αριστερό κλικ την κυματομορφή κάθε προηγούμενης και με κάποιο πλήκτρο (συνήθως το k), της κάνεις mute.
    Η άλλη λύση είναι αυτή της λούπας, όπου αυτόματα κάνει mute στα προηγούμενα takes.
    Και η καλύτερη λύση είναι μία: RTFM!

  • #10 από markos_geo στις 09 Nov 2011

  • Και η καλύτερη λύση είναι μία: RTFM!


    αν και το χω διαβασει,θα το ξανακοιταξω ξανα και ξανα...
    ευχαριστω για το χρονο σας παιδια ακομα κ αν δεν καταφεραμε να συνεννοηθουμε....
  • #11 από markos_geo στις 09 Nov 2011
  • Ψιλοασχετο με το θεμα αλλα δεν ηθελα να ανοιξω αλλο θεμα..Εχοντας κανει ηχογραφηση το αρχειο που προκυπτει αφου το κανω export εχει σχετικα χαμηλη ενταση αν και εχω ηχογραφησει σε μεγαλες εντασεις (μεσα σε ορια).....πρεπει να αλλαξω κατι η μηπως υπαρχει καποιο προγραμμα να επεξεργαστω το wav και να του αυξησω την ενταση,κ αν ναι ποιο?
    Και παλι συγνωμη για τις πολλες ερωτησεις....
Σελίδες: