Ψηφοφορία

Ψηφίστε τι Τάξης (Class) Ενισχυτή Κιθάρας έχετε:

Class A Λαμπάτο
Class B Λαμπάτο
Class AB Λαμπάτο
Δεν ξέρω ακόμα..
Τρανζιστοράτο

Αποστολέας Θέμα: Τι είναι Ενισχυτές Class A, AB, B και Crossover Distortion με Εικόνες  (Αναγνώστηκε 48966 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mace

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1048
  • Φύλο: Άντρας
  • I STILL LOVE MY PARKER...but I love my rack better
    • Προφίλ
    • Telos Epoxis
Χα,χα....ΟΚ....δε διαφωνουμε Jim....αν και συνεχιζω να μη ξερω ουτε εναν λαμπατο ταξης Β ενισχυτη ο οποιος κυκλοφορει στην αγορα.Φυσικα και εχεις δικιο οταν τονιζεις οτι audio εφαρμογη ΔΕΝ ειναι μονο η ενισχυτες των οργανων και φυσικα δε το εννοω κι εγω κατ'αυτον τον τροπο....
From childhood's hour I have not been...As others were; I have not seen...As others saw; I could not bring...My passions from a common spring...From the same source I have not taken...My sorrow; I could not awaken .....E.A.POE

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Καθώς πολλοί φίλοι, δηλαδή η πλειοψηφία δήλωσαν στην ψηφοφορία ότι έχουν Class A/B ενισχυτή, θέλω να επισημάνω κάτι που δεν είναι πολύ γνωστό, αλλά κάνει μεγάλη διαφορά στην μακροβιότητα των λυχνιών:

ΣΥΜΒΟΥΛΗ: *** Κάθε 3μηνο-4μηνο κάντε τον κόπο και αλλάξτε τις λυχνίες του τελικού σταδίου μεταξύ τους. ***

Αυτό είναι καλό διότι όπως προείπα στην αρχή του post, στην Τάξη Α/Β οι λυχνίες που δουλεύουν περισσότερο, δηλαδή αυτές που είναι σχεδιασμένες να δουλεύουν σε Τάξη Α σε χαμηλές εντάσεις, μπορεί και μάλλον θα γεράσουν γρηγορότερα από τις άλλες.

Με τον τρόπο αυτό, βεβαιωνόμεστε ότι οι λυχνίες μας γηράσκουν όλες μαζί και δεν υπάρχουν έντονες διαφορές απόδοσης μεταξύ τους.
(το παρομοιάζω με την αλλαγή στα λάστιχα που κάνουμε στα αμάξια από εμπρός-πίσω για να διατηρήσουμε ενιαία την φθορά σε όλα τα λάστιχα από τους κινητήριους τροχούς).

Εάν έχετε δύο, τα πράγματα είναι απλά, αλλάξτε τις μεταξύ τους.
Εάν όμως έχετε 4, τότε θα πρέπει να βρείτε ποιές είναι σε ζευγάρια και να αλλάξετε αυτές μεταξύ τους.
Αυτό σίγουρα θα απαιτήσει διάβασμα στο manual, ίσως κάποια επικοινωνία με τον κατασκευαστή, ή/και ανάγνωση σχηματικών σχεδίων του ενισχυτή.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Βλεπεις κατι τετοια ποστ και ειλικρινα νοιωθεις...μικρος.Ωραιος ρε adr1anos οχι μονο για το πολυ καλο σου ποστ αλλα για την ορεξη και γιατι στα 46 ,οπως ειπες ,δεν εχεις ακολουθησει τον ευκολο δρομο του Ξερολα και του "Εγω Ξερω οι αλλοι δεν με νοιαζει"(εδω καποιοι απο τα 10 τους το κανουν)αλλα μοιραζεσαι...Μπραβο λοιπον.(δεν σε ακουσα σε ενα θεμα που ειχα ανοιξει για wah  για τα Rmc και τωρα μονταρω cry.την αλλη φορα θυμησε μου να σε ακουσω PLZ)
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος myster maze

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 196
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • RetroLab
Adriane, για να μην είμαι offtopic στο άλλο θέμα συνεχίζω εδώ....  :)


Οφτόπικ, αλλά στο άρθρο σου πέρι τάξης λες ότι σε έναν τάξης Β ή ΑΒ, η(οι) μία(δύο) λυχνίες δουλεύουν λιγότερο! Αν το σκεφτείς λίγο θα διαπιστώσεις ότι δουλεύουν και οι δύο(τέσσερις) το ίδιο.... το push στην θετική ημιπερίοδο και το pull στην αρνητική. Η "πρόσθεση" γίνεται στον εξόδου...

Σωστά, έτσι είναι για την τάξη Β, απλά εγώ αναφέρθηκα στην τάξη ΑΒ και τον σχεδιασμό τελικών όπου κάτω από ένα επίπεδο έντασης, παύει το push pull και το τελικό στάδιο γίνεται ουσιαστικά single ended δηλαδή τάξη Α. Στην περιοχή αυτή, λειτουργεί μόνο η μία λυχνια.

Έχω την εντύπωση ότι τα έχεις μπερδέψει λίγο εκτός και αν δεν κατάλαβα καλά τι εννοείς. Στην τάξη Β αλλά και στην ΑΒ ότι ακριβώς συμβαίνει στην μία λυχνία συμβαίνει και στην άλλη αλλά με διαφορά φάσης. Και δεν γίνεται ποτέ single ended το τελικό στάδιο πάντα push pull είναι και ας "λειτουργεί/βρίσκεται" σε περιοχές τάξης Α.

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Ρϊξε μία ματιά στο σχεδιάγραμμα της τάξης ΑΒ για να έχουμε ένα κοινό πεδίο συζήτησης.
Αν δεν γίνεται ποτέ single ended το κύκλωμα, πού είναι τότε η τάξη Α στην λειτουργία της ΑΒ, και ποιά η διαφορά της από την αμιγώς Β?
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος myster maze

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 196
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • RetroLab
Το είδα το σχεδιάγραμμα και.... όχι δεν γίνεται ποτέ SE το κύκλωμα! Αν κατάλαβα καλά εννοείς να "λειτουργεί" μόνο η μία λυχνία?! Όχι λειτουργούν και η δύο, πάντα.

Στην τάξη Β λειτουργούν και οι δύο λυχνίες αλλά ενισχύουν μόνο την ημιπερίοδο. Την θετική η "push" λυχνία και την αρνητική η "pull" λυχνία. Στον εξόδου αθροίζονται τα δύο σήματα και έχουμε στο δευτερεύων όλη την περίοδο.

Στην τάξη Α λειτουργούν πάλι και οι δύο λυχνίες αλλά ενισχύουν όλη την περίοδο (με διαφορά φάσης 180 μοίρες η μία από την άλλη). Στον εξόδου πάλι αθροίζονται τα δύο σήματα.

Στην τάξη ΑΒ λειτουργούν και πάλι οι δύο λυχνίες και ενισχύουν την ημιπερίοδο συν κάτι ακόμη.... όπως λες, για αποφυγή crossover distortion.

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Η δική μου εντύπωση είναι ότι στην τάξη ΑΒ λειτουργούν σαφώς και οι δύο λυχνίες με την διαφορά ότι η μία ενισχύει την ημιπερίοδο συν κάτι ακόμη, όπως το λες, όμως η άλλη ενισχύει την ημιπερίοδο πλήν κάτι. Οπότε όταν το σήμα χαμηλώσει αρκετά, και περάσει στην χαμηλή αυτή περιοχή του συν κάτι, τότε το σήμα ενισχύεται μόνο από την πρώτη λυχνία, ενώ η δεύτερη δεν συμμετέχει. Γι'αυτό και την λέμε ΑΒ, και αυτό είναι η περιοχή της λειτουργίας της τάξης Α στην ΑΒ. Σαφώς δεν μπορείς να το πεις single ended, αλλά στην περίπτωση αυτή, μόνο η μία λυχνία ενισχύει. Τι λες?
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος myster maze

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 196
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • RetroLab
Όχι δεν είναι έτσι! Στην τάξη ΑΒ και οι δύο ενισχύουν την ημιπερίοδο συν κάτι ακόμη.

Στο σχήμα που έχεις ποστάρει η πράσινη καμπύλη είναι το σήμα που "κόβεται" και όχι το σήμα που ενισχύει η 2η λυχνία. Το σχεδιάγραμμα αφορά καθαρά την μία λυχνία.
Ένα παρόμοιο ισχύει για την 2η λυχνία αλλά με διαφορά φάσης 180 μοίρες... και όπως είπα και πριν αυτά τα δύο "αθροίζονται" στον εξόδου.

Το συν κάτι στην ΑΒ, αλληλοαναιρείται στην ουσία στον πρωτεύων και πέρνουμε στο δευτερεύων τα σήματα που βρίσκονται στην γραμμική περιοχή. Γι'αυτό και δεν έχουμε crossover παραμόρφωση.

Σκέψου ότι αν ισχύει αυτό που λες, όταν ένας push-pull βρίσκεται σε τάξη Α σημαίνει ότι άγει μόνο η μία λυχνία. Τότε ποιός ο σκοπός της άλλης?!

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Το είχα όλο τακτοποιημένο στο μυαλό μου, όμως κατάφερες να με βάλεις σε σκέψεις!..
Χαίρομαι που το συζητήσαμε γιατί έχω ένα κίνητρο να ξεθάψω τον παλιό παλμογράφο μου από το πατάρι, από τα φοιτητικά μου χρόνια και να το ψάξω λίγο περισότερο.
Και ευτυχώς έχω εύκαιρο και τον Cornford, θα τον ανοίξω πάλι και θα το δω στην πράξη, νομίζω ότι είναι τάξη ΑΒ.
Όπως και να έχει ευχαριστώ ιδιαίτερα για την χρήσιμη συζήτηση μας, πάντα υπάρχει κάτι χρήσιμο που βγαίνει.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος myster maze

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 196
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • RetroLab
Είναι βασική θεωρία push-pull κυκλώματος. Είμαι σίγουρος ότι θα βρεις και πολλά άρθρα στο ίντερνετ. Βέβαια αν ξεθάψεις τον παλμογράφο, ακόμη καλύτερα!

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Μπράβο για το ωραίο post Ανδριανέ.
Ψήφισα Class A γιατί ο καινούργιος έτσι λέει στην πρόσοψη (Hayden MoFo  με 4 EL84). Αν κρίνω από το γεγονός ότι οι λάμπες ανάβουν το ίδιο ανεξαρτήτως Master Volume και βγάζουν σταθερά κάμποση ζέστη μάλλον αλήθεια λένε. Ευτυχώς το σασί είναι μεταλικό full αεριζόμενο και δεν έχει ανάγκη για ανεμιστηράκια.


Ο παλιός (τον οποίο αποχωρίζομαι συντόμως  >:( ) είναι ένας Peavey Bravo του '92 με 2 EL84 99% σε AB class. Έχεις δίκιο για την αλλαγή τελικών μεταξύ τους. Κυρίως η μία από τις δύο την άκουγε.


Βασική διαφορά στο χαρακτήρα που παρατήρησα (εντάξει, παίζουν ρόλο και ένα κάρο άλλοι παράγοντες) είναι η 'ωμότητα' του drive στον class A και η σταθερότητα στην ποιότητά του ανεξαρτήτως έντασης.


Παρόλα αυτά υπάρχουν ένα κάρο απίστευτοι ενισχυτές που δουλεύουν σε ΑΒ και αρκετοί μετριότατοι σε τάξη Α οπότε καλό είναι να αφήνουμε τα αυτιά μας να αποφασίσουν.


Αποσυνδεδεμένος myster maze

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 196
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • RetroLab
Καθώς πολλοί φίλοι, δηλαδή η πλειοψηφία δήλωσαν στην ψηφοφορία ότι έχουν Class A/B ενισχυτή, θέλω να επισημάνω κάτι που δεν είναι πολύ γνωστό, αλλά κάνει μεγάλη διαφορά στην μακροβιότητα των λυχνιών:

ΣΥΜΒΟΥΛΗ: *** Κάθε 3μηνο-4μηνο κάντε τον κόπο και αλλάξτε τις λυχνίες του τελικού σταδίου μεταξύ τους. ***

Αυτό είναι καλό διότι όπως προείπα στην αρχή του post, στην Τάξη Α/Β οι λυχνίες που δουλεύουν περισσότερο, δηλαδή αυτές που είναι σχεδιασμένες να δουλεύουν σε Τάξη Α σε χαμηλές εντάσεις, μπορεί και μάλλον θα γεράσουν γρηγορότερα από τις άλλες.

Με τον τρόπο αυτό, βεβαιωνόμεστε ότι οι λυχνίες μας γηράσκουν όλες μαζί και δεν υπάρχουν έντονες διαφορές απόδοσης μεταξύ τους.

Ο παλιός (τον οποίο αποχωρίζομαι συντόμως  >:( ) είναι ένας Peavey Bravo του '92 με 2 EL84 99% σε AB class. Έχεις δίκιο για την αλλαγή τελικών μεταξύ τους. Κυρίως η μία από τις δύο την άκουγε.

Παιδιά δεν ισχύει αυτό! Όλες οι λυχνίες "δουλέυουν" το ίδιο! Είτε είναι τάξη Α, είτε ΑΒ. Δεν "δουλεύει" κάποια περισσότερο και κάποια λιγότερο!

Παρόλα αυτά υπάρχουν ένα κάρο απίστευτοι ενισχυτές που δουλεύουν σε ΑΒ και αρκετοί μετριότατοι σε τάξη Α οπότε καλό είναι να αφήνουμε τα αυτιά μας να αποφασίσουν.
+1
Προσωπική άποψη κιόλας είναι ότι δεν υπάρχει νόημα να μιλάμε για τάξεις στους ενισχυτές κιθάρας. Ειδικά όταν αγαπάμε το overdrive! Είναι καθαρά marketing το θέμα!

 
« Τελευταία τροποποίηση: 09/05/10, 12:07 από myster-maze »

Αποσυνδεδεμένος kotsifos13

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
Γεια χαρα..μπορω να ρωτησω εγω τι ειναι ο ορος "bias";
Ευχαριστω!!!

Αποσυνδεδεμένος Guitar Fan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 945
    • Προφίλ
πολλές ευχαριστίες στον Αδριανό για το κατατοπιστικό άρθρο του
I play the guitar because I like it not because I am good at it

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
4 Απαντήσεις
3705 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/05/08, 02:37
από harisz
22 Απαντήσεις
9012 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/04/12, 01:36
από Jezus
6 Απαντήσεις
4168 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/03/09, 01:27
από Jezus
4 Απαντήσεις
3853 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/04/09, 11:17
από tech21man
82 Απαντήσεις
112816 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/04/16, 08:44
από mixanobios
2 Απαντήσεις
3001 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/08/10, 13:49
από Kosthrash
13 Απαντήσεις
5495 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/04/12, 14:25
από delus
1 Απαντήσεις
4197 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/02/15, 10:29
από saved
2 Απαντήσεις
4285 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/06/15, 17:20
από kotsos.a
3 Απαντήσεις
4199 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/09/15, 16:34
από saved