Αποστολέας Θέμα: Εκοιμήθη ο Αρχιεπίσκοπος Χριστόδουλος  (Αναγνώστηκε 41634 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Εκοιμήθη ο Αρχιεπίσκοπος Χριστόδουλος
« Απάντηση #125 στις: 31/01/08, 17:34 »
Χωρίς να θέλω να υπερασπιστώ την Εκκλησία της Ελλάδος (έχω να πατήσω κάτι χρόνια, εκτός βέβαια πριν από 15 μέρες που παντρεύτηκε η αδερφή μου :D), όλοι όσοι αναφέρετε για την τεράστια περιουσία της Εκκλησίας, γνωρίζετε ότι το μεγαλύτερο ποσοστό της Εκκλησίας είναι ακίνητη περιουσία; Δεν είναι τόσο εύκολο να πουλήσεις μια ακίνητη περιουσία (ρωτήστε και τη θεία μου που δουλεύει στο real estate), γιαυτό και τα χρήματα αυτά δεν έχουν ρευστότητα.. Πολλές φορές τα πράγματα δεν είναι μόνο άσπρα ή μαύρα..

Edit: typo

Κάνεις λάθος φίλε μου, η εκκλησία έχει τεράστια ποσά σε ρευστό. Επίσης η ακίνητη περιουσία τους ανέρχεται σε δις οπότε και φτηνότερα να πουλήσουν θα βγάλουν απίστευτα χρήματα. Επίσης οι δωρέες όπως προείπαν γίνονται κυρίως σε χρήματα οπότε...

Πόσο είναι αυτό το τεράστιο ποσό σε ρευστό που κατέχει η Εκκλησία; Με τεκμηρίωση βέβαια (κάποια παραπομπή), όχι ένα σκέτο αριθμό..
Αν ηταν ρε φιλε τοσο ευκολο να σου δωσουμ ενα λινκ που να λεει "η εκκλησια εχει 50 εκ. ευρω" δεν θα το καναμε? Μπορει αν τεκμηριωθει και αλλιως αυτο το πραγμα. Αν δεν παρεις συγκεκριμενο ποσο δεν προκειται να πειστεις? Αυτο εγω το λεω προβοκατσια...
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Εκοιμήθη ο Αρχιεπίσκοπος Χριστόδουλος
« Απάντηση #126 στις: 31/01/08, 17:47 »
Χωρίς να θέλω να υπερασπιστώ την Εκκλησία της Ελλάδος (έχω να πατήσω κάτι χρόνια, εκτός βέβαια πριν από 15 μέρες που παντρεύτηκε η αδερφή μου :D), όλοι όσοι αναφέρετε για την τεράστια περιουσία της Εκκλησίας, γνωρίζετε ότι το μεγαλύτερο ποσοστό της Εκκλησίας είναι ακίνητη περιουσία; Δεν είναι τόσο εύκολο να πουλήσεις μια ακίνητη περιουσία (ρωτήστε και τη θεία μου που δουλεύει στο real estate), γιαυτό και τα χρήματα αυτά δεν έχουν ρευστότητα.. Πολλές φορές τα πράγματα δεν είναι μόνο άσπρα ή μαύρα..

Edit: typo

Κάνεις λάθος φίλε μου, η εκκλησία έχει τεράστια ποσά σε ρευστό. Επίσης η ακίνητη περιουσία τους ανέρχεται σε δις οπότε και φτηνότερα να πουλήσουν θα βγάλουν απίστευτα χρήματα. Επίσης οι δωρέες όπως προείπαν γίνονται κυρίως σε χρήματα οπότε...

Πόσο είναι αυτό το τεράστιο ποσό σε ρευστό που κατέχει η Εκκλησία; Με τεκμηρίωση βέβαια (κάποια παραπομπή), όχι ένα σκέτο αριθμό..
Αν ηταν ρε φιλε τοσο ευκολο να σου δωσουμ ενα λινκ που να λεει "η εκκλησια εχει 50 εκ. ευρω" δεν θα το καναμε? Μπορει αν τεκμηριωθει και αλλιως αυτο το πραγμα. Αν δεν παρεις συγκεκριμενο ποσο δεν προκειται να πειστεις? Αυτο εγω το λεω προβοκατσια...
Ώπα βρε παιδιά, με παρεξηγήσατε..
Να προβοκάρω εγώ την εκκλησία για ποιο λόγο; Μου έδωσε τίποτα; Τίποτα απολύτως..
Απλά η δουλειά μου (και έχω καεί πολλές φορές γι'αυτό) δεν μου επιτρέπει να μην τεκμηριώνω (documentation) αυτό που λέω στον αέρα (όχι, δεν είμαι δικηγόρος πάντως :D).. Όσο για το link που λες, ευτυχώς ή δυστυχώς το internet είναι αχανές και αργά ή γρήγορα μπορείς να βρεις σχεδόν όποια πληροφορία θέλεις..
Νομίζω ότι κουβέντα κάναμε.. Τώρα αν με θεωρείς προβοκάτορα επειδή διαφωνούμε, τι να σου πω; Λες να είμαι και να μην το έχω καταλάβει; :D

Αποσυνδεδεμένος FAIRY-The return!

  • Νεραϊδοπαρμένη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 862
  • Φύλο: Γυναίκα
  • que serra serra.
    • Προφίλ
    • 90ίλες
Απ: Εκοιμήθη ο Αρχιεπίσκοπος Χριστόδουλος
« Απάντηση #127 στις: 31/01/08, 17:48 »
δεν μου βγαζει τις φωτος !!!!!   >:( >:( >:( >:(

το λινκ ειναι αυτο http://prezatv.blogspot.com/2008/01/14.html και παρακαλω ευασθητα ατομα, ή που δεν εχουν ορεξη ή δεν αντεχουν σκληρες εικονες να μην το ανοιξουν. ΠΕΡΙΕΧΕΙ ΣΚΛΗΡΕΣ ΚΑΙ ΑΗΔΕΙΑΣΤΙΚΕΣ ΕΙΚΟΝΕΣ.
δεν το ανεβάζω και σε κανενα παιδικο φόρουμ  :P ΟΙ μισοι εδω μεσα εχουν δει το χανιμπαλ και ακουνε canibal corpse  :P
(σορρυ παρλατς, εκανα οτι μπορουσα)
« Τελευταία τροποποίηση: 31/01/08, 17:55 από scurlet fairy »

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Εκοιμήθη ο Αρχιεπίσκοπος Χριστόδουλος
« Απάντηση #128 στις: 31/01/08, 17:53 »

Ώπα βρε παιδιά, με παρεξηγήσατε..
Να προβοκάρω εγώ την εκκλησία για ποιο λόγο; Μου έδωσε τίποτα; Τίποτα απολύτως..
Απλά η δουλειά μου (και έχω καεί πολλές φορές γι'αυτό) δεν μου επιτρέπει να μην τεκμηριώνω (documentation) αυτό που λέω στον αέρα (όχι, δεν είμαι δικηγόρος πάντως :D).. Όσο για το link που λες, ευτυχώς ή δυστυχώς το internet είναι αχανές και αργά ή γρήγορα μπορείς να βρεις σχεδόν όποια πληροφορία θέλεις..
Νομίζω ότι κουβέντα κάναμε.. Τώρα αν με θεωρείς προβοκάτορα επειδή διαφωνούμε, τι να σου πω; Λες να είμαι και να μην το έχω καταλάβει; :D
Μα αμα μου ζητας κατι το οποιο γνωριζεις οτι ειναι αδυνατον και φαινεσαι απροθυμος να πειστεις αλλιως προβοκατορικο ειναι. Με συγκεκριμενους αριθμους λοιπον ειναι αδυνατον να τεκμηριωσουμε την περιουσια της εκκλησιας, κυριως γιατι δεν ειναι βλακες οι της εκκλησιας για να μπορεις τοσο ευκολα να τους κατηγορησεις. Αλλιως θα ειχε γινει καιρο τωρα.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος giorgos_z

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 155
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Εκοιμήθη ο Αρχιεπίσκοπος Χριστόδουλος
« Απάντηση #129 στις: 31/01/08, 18:09 »
θα πω εγω εναν μικρο και ΑΣΗΜΑΝΤΟ αριθμο: 1.000.000 ευρω ειχε μαζεψει το αλλο το λαμογιο οπως ειπε ''για τη συνταξη ρε παιδια...''.φαντασου λοιπον ποσα μαγκωνει ο καθε αρχι τραγοπαπας και ποσα λεφτα κυκλοφορουν μεσα στη πολυεθνικη ΕΚΚΛΗΣΙΑ κ ΣΙΑ Α.Ε.με αυτα τα λεφτα να τους θαψουνε τους τσατσους.
Κάθε σου ώρα κ'ένα λουλούδι σου τραγουδάει μέσα στην καρδιά
Ο χρόνος σου είναι η μουσική που πηγάζει απο μέσα σου βαθιά

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Εκοιμήθη ο Αρχιεπίσκοπος Χριστόδουλος
« Απάντηση #130 στις: 31/01/08, 18:19 »
Ελεος ρε!!! Θα τρελαθουμε τελειως!!! Ποιος ηταν ο Χριστοδουλος μωρε? Ο Αλ Καπονε??? Τι δολοπλοκιες και Μ***κιες...Ηταν κανενας μπροστα και το ξερει??? ΗΜΑΡΤΟΝ!!! Κατηγορουν την εκκλησια ατομα που δεν ξερουν πως μοιαζει ενας ναος...Ο,ΤΙ ΝΑ 'ΝΑΙ!!! Και τι με την περιουσια??? Απαγορευεται?? Οργανισμος ειναι η εκκλησια, το συμφερον της κοιταζει....Και κανει και εργο...ΠΡΟΣΟΧΗ!!! Δε λεω οτι ειναι αγιοι οι της εκκλησιας αλλα μην τρελαινομαστε κιολας. Δεν ειναι αυτο το προβλημα μας!!! Λεει ο αλλος: "Με αφηνει αδιαφορο το γεγονος γιατι ολοι ξερουμε ποιος ηταν"...Σιγα ρε!!! Που ξερεις εσυ ποιος ηταν??? Μαζι τα κανατε ολα? Η' το απο πανω ποστ...Αφου τρωνε ρε φιλε γιατι δε γινεσαι κι εσυ παπας να ζησεις μες τη χλυδα??? ΟΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΟ ΧΟΡΟ ΠΟΛΛΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΛΕΕΙ!!! Αφηστε τον ανθρωπο να αναπαφθει γιατι κανεις δεν ξερει αν ηταν καλυτερος ή χειροτερος απο τον καθένα...

Αποσυνδεδεμένος giorgos_z

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 155
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Εκοιμήθη ο Αρχιεπίσκοπος Χριστόδουλος
« Απάντηση #131 στις: 31/01/08, 18:30 »
Ελεος ρε!!! Θα τρελαθουμε τελειως!!! Ποιος ηταν ο Χριστοδουλος μωρε? Ο Αλ Καπονε??? Τι δολοπλοκιες και Μ***κιες...Ηταν κανενας μπροστα και το ξερει??? ΗΜΑΡΤΟΝ!!! Κατηγορουν την εκκλησια ατομα που δεν ξερουν πως μοιαζει ενας ναος...Ο,ΤΙ ΝΑ 'ΝΑΙ!!! Και τι με την περιουσια??? Απαγορευεται?? Οργανισμος ειναι η εκκλησια, το συμφερον της κοιταζει....Και κανει και εργο...ΠΡΟΣΟΧΗ!!! Δε λεω οτι ειναι αγιοι οι της εκκλησιας αλλα μην τρελαινομαστε κιολας. Δεν ειναι αυτο το προβλημα μας!!! Λεει ο αλλος: "Με αφηνει αδιαφορο το γεγονος γιατι ολοι ξερουμε ποιος ηταν"...Σιγα ρε!!! Που ξερεις εσυ ποιος ηταν??? Μαζι τα κανατε ολα? Η' το απο πανω ποστ...Αφου τρωνε ρε φιλε γιατι δε γινεσαι κι εσυ παπας να ζησεις μες τη χλυδα??? ΟΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΟ ΧΟΡΟ ΠΟΛΛΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΛΕΕΙ!!! Αφηστε τον ανθρωπο να αναπαφθει γιατι κανεις δεν ξερει αν ηταν καλυτερος ή χειροτερος απο τον καθένα...
γιατι ρε εξυπνακια της κακιας ωρας ποιος σου ειπε οτι η κριτικη που γινεται για τα χρηματα και τα τσιφλικια της εκκλησιας ειναι επειδη εμεις ειμαστε εξω απ το χορο η ο,τι αλλο νομιζεις?δλδ πρεπει να θελουμε ντε και καλα να ειμαστε πλουσιοι η να τα μαγκωνουμε?ε οχι ρε μαγκα.δεν γουσταρω ουτε να τα μαγκωνω εγω ουτε να τα μαγκωνει κανεις αλλος.
εσυ εχε ο,τι αποψη θες για την εκκλησια και στη γιαγια μου το ιδιο λεω.ασε εμενα να εχω τη δικη μου.
Κάθε σου ώρα κ'ένα λουλούδι σου τραγουδάει μέσα στην καρδιά
Ο χρόνος σου είναι η μουσική που πηγάζει απο μέσα σου βαθιά

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Εκοιμήθη ο Αρχιεπίσκοπος Χριστόδουλος
« Απάντηση #132 στις: 31/01/08, 18:33 »
Ναι μαγκα οκ, αλλα οταν θα αποδειξεις οτι ο αλλος τα μαγκωνει τοτε πες το!!! Οχι λογια του αερα...και τους χαρακτηρισμους σπιτι σου!!!

Αποσυνδεδεμένος geosim

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 131
  • Φύλο: Άντρας
  • η ώρα είναι μία
    • Προφίλ
Απ: Εκοιμήθη ο Αρχιεπίσκοπος Χριστόδουλος
« Απάντηση #133 στις: 31/01/08, 18:36 »
Ο αρχιεπισκοπος Χριστοδουλος ηταν μια απο τις μεγαλυτερες μορφες της συγχρονης Ελλαδος, πνευματικος φωτισμενος ηγετης, βαθυς γνωστης της θεολογιας, δεινος ρητωρ και διανοουμενος χαλκεντερος, εργατης των γραμματων, προστατης πτωχων και αδυνατων, ευαισθητος συμπαραστατης των αναξιοπαθουντων, αρωγος των πληγεντων, παραδειγμα φωτιζων τα μελλοντα, διακονος του Ευαγγελιου. Του Κυριου η γη και το πληρωμα αυτης. Αιωνια σου η μνημη αδελφε. Την ευχη σου.

Επειδή το παραπάνω ταιριάζει σε προφίλ "αγίου", επειδή το παραπάνω προφίλ του το αποδίδουν (του χριστόδουλου) εκατομμύρια κόσμου (αν κρίνω από τις υπογραφές) και επειδή υπάρχουν ιστορικά προηγούμενα, να μου το θυμηθείτε ότι δεν θα αργήσει ο καιρός, που θα πληθύνουν οι φωνές για αγιοποίησή του. (κάπου εκατό χρόνια νομίζω χρειάζονται-υποθέτω τα 100 χρόνια χρειάζονται για να σβήσει η λήθη τα όποια μελανά.)

Αυτά, για να μην έχουμε αυταπάτες για τους άγιους 

Υ.Γ. Κάποιος έγραψε για Σεραφειμ,σιωπη,επταετία. Ο Σεραφειμ εγινε αρχιεπίσκοπος το 74, λίγους μήνες πριν την μεταπολίτευση. Το σιωπή-επταετία με κάποιον άλλον ταυτίστηκε, αλλά αυτό είναι μια άλλη αμαρτωλή ιστορία
« Τελευταία τροποποίηση: 31/01/08, 18:43 από geosim »

Αποσυνδεδεμένος bairn of mosul

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 634
  • Φύλο: Άντρας
  • pisteveis afto p theleis na pisteveis
    • Προφίλ
    • myspace
Απ: Εκοιμήθη ο Αρχιεπίσκοπος Χριστόδουλος
« Απάντηση #134 στις: 31/01/08, 19:39 »
θα πω εγω εναν μικρο και ΑΣΗΜΑΝΤΟ αριθμο: 1.000.000 ευρω ειχε μαζεψει το αλλο το λαμογιο οπως ειπε ''για τη συνταξη ρε παιδια...''.φαντασου λοιπον ποσα μαγκωνει ο καθε αρχι τραγοπαπας και ποσα λεφτα κυκλοφορουν μεσα στη πολυεθνικη ΕΚΚΛΗΣΙΑ κ ΣΙΑ Α.Ε.με αυτα τα λεφτα να τους θαψουνε τους τσατσους.
pes ta pes ta
η πληρης εκμεταλλευση των καλοπιστων
« Τελευταία τροποποίηση: 31/01/08, 20:43 από bairn of mosul »
otan oi alloi prospathoysan na paiksoyn mousikh oi P!nk Floyd aplws to ekanan

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Εκοιμήθη ο Αρχιεπίσκοπος Χριστόδουλος
« Απάντηση #135 στις: 31/01/08, 21:03 »
Ναι μαγκα οκ, αλλα οταν θα αποδειξεις οτι ο αλλος τα μαγκωνει τοτε πες το!!! Οχι λογια του αερα...και τους χαρακτηρισμους σπιτι σου!!!
Για χαλαρωσε. Δεν εχεις ιδεα ποιος ειναι μεσα η εξω απο την εκκλησια και ποιος γνωριζει και τι. Και δεν νομιζω καποιος εδω περα να πεταει ετσι χαρακτηρισμους και να φευγει. Εσυ δηλαδη εισαι μεσα στον χορο και τα ξερεις ολα? Για διαφωτισε μας και εμας τους αμαθεις τοτε.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος Neikos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1500
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Deserted Sea
Απ: Εκοιμήθη ο Αρχιεπίσκοπος Χριστόδουλος
« Απάντηση #136 στις: 31/01/08, 21:30 »
Ναι μαγκα οκ, αλλα οταν θα αποδειξεις οτι ο αλλος τα μαγκωνει τοτε πες το!!! Οχι λογια του αερα...και τους χαρακτηρισμους σπιτι σου!!!
Για χαλαρωσε. Δεν εχεις ιδεα ποιος ειναι μεσα η εξω απο την εκκλησια και ποιος γνωριζει και τι. Και δεν νομιζω καποιος εδω περα να πεταει ετσι χαρακτηρισμους και να φευγει. Εσυ δηλαδη εισαι μεσα στον χορο και τα ξερεις ολα? Για διαφωτισε μας και εμας τους αμαθεις τοτε.
Ναι μαγκα οκ, αλλα οταν θα αποδειξεις οτι ο αλλος τα μαγκωνει τοτε πες το!!! Οχι λογια του αερα...και τους χαρακτηρισμους σπιτι σου!!!
Για χαλαρωσε. Δεν εχεις ιδεα ποιος ειναι μεσα η εξω απο την εκκλησια και ποιος γνωριζει και τι. Και δεν νομιζω καποιος εδω περα να πεταει ετσι χαρακτηρισμους και να φευγει. Εσυ δηλαδη εισαι μεσα στον χορο και τα ξερεις ολα? Για διαφωτισε μας και εμας τους αμαθεις τοτε.

ο φιλος bairn of mosul με κατηγορησε οτι φοραω παρωπιδες ενω με την παραθεση μου αποδεικνυω αντιθετο καθως εγω καθετι που υποστηριζα το τεκμηριωνα...τωρα αν καποιος θελει να πιπηλαει την ιδια καραμελα με πλουτο-εξουσια-εκκλησια-αρχιεπισκοπο τι να πω...και εγω τοτε ας αρχισω να μιλαω για κατι που δεν ξερω αλλα το ακουσα απο καπου και επειδη το ειπε η ταδε παραταξη και ισως να εγινε ετσι ή αλλιως...λοιπον επειδη ποτε στα φορουμ δεν εχω δει ενα υγιη διαλογο θα σας παρακαλεσω να σοβαρευτειτε.

ανατρεχοντας στην ιστορια θα δειτε πως καποια πραγματα που τα ανακαλυπτεται τωρα....παρεμβατικωτητα της εκκλησιας, πλουτος, πουστιδες παπαδες, σχησματα και πολλα αλλα υπηρχαν....αυτα γινονται οταν απουσιαζει η παιδεια και βαζει για καλα το χερι του ο ανθρωπος....


Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Εκοιμήθη ο Αρχιεπίσκοπος Χριστόδουλος
« Απάντηση #137 στις: 31/01/08, 21:39 »


ο φιλος bairn of mosul με κατηγορησε οτι φοραω παρωπιδες ενω με την παραθεση μου αποδεικνυω αντιθετο καθως εγω καθετι που υποστηριζα το τεκμηριωνα...τωρα αν καποιος θελει να πιπηλαει την ιδια καραμελα με πλουτο-εξουσια-εκκλησια-αρχιεπισκοπο τι να πω...και εγω τοτε ας αρχισω να μιλαω για κατι που δεν ξερω αλλα το ακουσα απο καπου και επειδη το ειπε η ταδε παραταξη και ισως να εγινε ετσι ή αλλιως...λοιπον επειδη ποτε στα φορουμ δεν εχω δει ενα υγιη διαλογο θα σας παρακαλεσω να σοβαρευτειτε.

ανατρεχοντας στην ιστορια θα δειτε πως καποια πραγματα που τα ανακαλυπτεται τωρα....παρεμβατικωτητα της εκκλησιας, πλουτος, πουστιδες παπαδες, σχησματα και πολλα αλλα υπηρχαν....αυτα γινονται οταν απουσιαζει η παιδεια και βαζει για καλα το χερι του ο ανθρωπος....


Δεν θα μου μαθεις ιστορια. Κανενας δεν ειπε οτι αυτα τα οποια λεμε εγιναν τωρα. Εσυ εισια που φανατικα υποστηριζεις την εκκλησια.

Ο παρωπιδισμος δεν σημαινει μη τεκμηριωση. Σημαινει κολλημα σε μια συγκεκριμενη θεση/αποψη που μπορει να τεκμηριωνεται αυτο ομως δεν σημαινει οτι και καθε τεκμηριωμενη αποψη ειναι και σωστη. Στην προκειμενη τα τεκμηρια σου οχι μονο δεν πειθουν αλλα δειχνουν και ενα κολλημα σε συγκεκριμενα πραγματα.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος Amylo

  • Και αν δεν σας αρέσει...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΑΡΑΝΟΜΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΦΑΣΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ
    • Προφίλ
Απ: Εκοιμήθη ο Αρχιεπίσκοπος Χριστόδουλος
« Απάντηση #138 στις: 31/01/08, 21:42 »
Ελεος ρε!!! Θα τρελαθουμε τελειως!!! Ποιος ηταν ο Χριστοδουλος μωρε? Ο Αλ Καπονε??? Τι δολοπλοκιες και Μ***κιες...Ηταν κανενας μπροστα και το ξερει??? ΗΜΑΡΤΟΝ!!! Κατηγορουν την εκκλησια ατομα που δεν ξερουν πως μοιαζει ενας ναος...Ο,ΤΙ ΝΑ 'ΝΑΙ!!! Και τι με την περιουσια??? Απαγορευεται?? Οργανισμος ειναι η εκκλησια, το συμφερον της κοιταζει....Και κανει και εργο...ΠΡΟΣΟΧΗ!!! Δε λεω οτι ειναι αγιοι οι της εκκλησιας αλλα μην τρελαινομαστε κιολας. Δεν ειναι αυτο το προβλημα μας!!! Λεει ο αλλος: "Με αφηνει αδιαφορο το γεγονος γιατι ολοι ξερουμε ποιος ηταν"...Σιγα ρε!!! Που ξερεις εσυ ποιος ηταν??? Μαζι τα κανατε ολα? Η' το απο πανω ποστ...Αφου τρωνε ρε φιλε γιατι δε γινεσαι κι εσυ παπας να ζησεις μες τη χλυδα??? ΟΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΟ ΧΟΡΟ ΠΟΛΛΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΛΕΕΙ!!! Αφηστε τον ανθρωπο να αναπαφθει γιατι κανεις δεν ξερει αν ηταν καλυτερος ή χειροτερος απο τον καθένα...
Ας πουμε φιλε οτι δεν εχουμε προβλημα που τα τρωνε..αλλα μην μας πασαρουν και το παραμυθακι περι χριστιανοσυνης και ο εχει δυο χιτωνες...κα....οσο για το αν ξερουμε περι των οικονομικων της..ο βηχας ο ερωτας και τυο χρημα φιλε δεν κρυβονται...πγαινε στην εκκλησια της κοινωτητας σου και κοιτα μονο το πολυφωτο..μετα πηγαινε στην μεγαφωνικη..(μικροφωνα.ηχεια και στερεο) και μετα πηγαινε να δεις σε εναν γαμο ποσα σκαει ο κουμπαρος ή ο νονος αν αφορα βαφτισια....τελος πηγαινε να δεις τους υπολογιστες στο γραφειο...(ενταξει το τελευταιο μπορει να μην ειναι και δειγμα πλουτου αλλα τα υπολοιπα..)
οταν καποιο βραδυ ξυπνησεις απο την αποτομη κραυγη σου...κ τρεξεις στην μαμα σου να το πεις...κ εκεινη τρομαγμενη κλεισει την φωνη σου στο ψυγειο...τοτε θα ναι αργα,μεσανυχτα..και θα χεις κουραστει.....

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Εκοιμήθη ο Αρχιεπίσκοπος Χριστόδουλος
« Απάντηση #139 στις: 31/01/08, 21:56 »
Σας παρακαλω, ηρεμηστε λιγο..
Ενταξει, υπαρχουμε μερικοι που υποστηριζουμε καποιους θεσμους, οπως και μερικοι που τους "φτυνουμε". Λιγο καλυτερη γλωσσα ομως δεν βλαπτει κανεναν. Δεν ειναι ΠΑΟ-ΟΣΦΠ το θεμα δηλαδη. Κριμα.
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Mίκα

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1036
  • Φύλο: Γυναίκα
  • We are the facilitators of our own creative evolut
    • Προφίλ
Απ: Εκοιμήθη ο Αρχιεπίσκοπος Χριστόδουλος
« Απάντηση #140 στις: 31/01/08, 23:03 »
Eπειδή σας βλέπω ότι κάπως τα χάσατε τα πράγματα και αφού ζητάτε ιστορικά και ποσοτικά δεδομένα, θα απαντήσω ως εξής:

 Η Ορθόδοξη Εκκλησία έζεχνε, ζέχνει και θα ζέχνεί από παντού και για πάντα. Τα τσιφλίκια που έχει δεν είναι τωρινό της απόκτημα.Τα κατέχει πρίν ακόμα γίνει η σύσταση του Ελληνικού κράτους (1830), δηλαδή όταν ήταν υπο Οθωμανική Κατοχή ακόμα. Θα πάω πολύ μακριά, αλλα πρέπει επιτέλους να ξεκαθαριστούν κάποια πράγματα.
 Πριν ακόμα ξεσπάσει η Ελληνική Επανάσταση το 1821 η ορθόδοξη εκκλησία (που ναι υπήρχε και τότε), δηλαδή οι παπάδες με άλλα λόγια, τακήμισιαν με τους Τούρκους ώστε να μη γίνει η Επανάσταση.Δηλαδή η εκκλησία δεν ενέκρινε ποτέ την Επανάσταση και όχι μόνο αυτό αλλά την υπονόμευε και όλας, αφού την λάδωναν οι κοτζαμπάσηδες και οι Τούρκοι. Ακόμα, σκεφτείται ότι το Άγιον Όρος πλήρωσε εκείνη ην εποχή ένα τεράστιο ποσό στον Σουλτάνο Σελιμ Β' για να εξαγοράσει την ανεξαρτησία του. Και να πως αυτή τη στιγμή το Άγιον Όρος είναι ουσιαστικά ένα κράτος έν κράτει (μην παρεξηγησει κανενας τα λεγόμενα μου, εννοώ κάτι σαν αυτόνομο κρατίδιο).Άρα για να πληρώσει το Όρος ένα σχεδόν μυθικό ποσό στον Σουλτάνο το 1821 φαβταστείτε τί ποσά είχε για να μπορεί ακόμα να υπάρχει
 Ακόμα έχετε σκεφτεί για τις εκκλησίες των Νέων Χωρών?? Πώς δημιουργήθηκαν??Γιατί δημιουργήθηκαν??? Ωωωω κακοί, κακοί επαναστάτες και εξεγερμενοι Έλληνες!!!Δεν μπορείτε να λέγεστε Χριστιανοί Ορθόδοιξοι!!Να μια απόσχηση από το Πατριαρχείο για σας τους εξεγερμένους (και όποιος κατάλαβε, κατάλαβε..!)
 
 Τα χωράφια και την περιουσία της λοιπόν η Εκκλησία έτσι τα απέκτησε αρχικά, από τακημιασμό με τις Τουρκικές αρχες!!Ωραία μας μαθαίνουν στα σχολειά και για τον Παπαφλέσσα και για τον άλλον τον παπα στην Κρητη που μπαρούτιασε την εκκλησία για να μην μπουν μέσα οι Τούρκοι.Ε πως αλλιώς θα διατηρήσουμε το θρησκευτικό μας αίσθημα σφριγιλό και ακμαίο??? Ναι ήταν ήρωες αυτοί.Αλλά ήταν μόνο αυτοί!!!! Ως πότε επιτέλους θα κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλο μας και δεχόμαστε κάθε ψευτιά που μας σερβίρουν για την οσία εκκλησία μας?? Ως πότε θα σκύβουμε το κεφάλι καρτερικά και συμβιβαστικά σε ανθρωπους που τα ράσα τους κρύβουν από μέσα τους γαγκραινες?? Ε όχι, δεν με νοιάζει τί θα πείτε, και αν  αυτά που λέω είναι πολύ βαριά για τα αυτιά σας!! Αυτά που ανέγραψα παραπάνω τα βρήκα από ιστορικές πηγές και δεν τα έβγαλα από το μυαλό μου!!Και είναι η αλήθεια που δεν μας έμαθε κανένα βιβλίο και κανενας δάσκαλος..!! Και αν με βρίσκετε υπερβολική πρόβλημα σας..!Απλά δεν δέχομαι να ζω σε μία πλανη ή τουλάχιστον προσπαθώ να μετριάσω λίγο το ψέμα στη ζωή μου μαθαίνοντας κάποια πράγματα για την '' Οσία'' εκκλησία μας, που πραγματικα δεν φαίνεται να ήταν ποτέ ''οσία''...
« Τελευταία τροποποίηση: 01/02/08, 00:20 από Mίκα -Ireth Elendil »

Αποσυνδεδεμένος giorgos_z

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 155
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Εκοιμήθη ο Αρχιεπίσκοπος Χριστόδουλος
« Απάντηση #141 στις: 01/02/08, 09:47 »
και φυσικα να μην ξεχναμε την παιδεραστια και το νταβατζιλικι που παιζει παντου και σε ολες τις βαθμιδες...τωρα αν και αυτα δεν τα ''ξερει'' κανεις ε τι να πω τοτε...
Κάθε σου ώρα κ'ένα λουλούδι σου τραγουδάει μέσα στην καρδιά
Ο χρόνος σου είναι η μουσική που πηγάζει απο μέσα σου βαθιά

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Εκοιμήθη ο Αρχιεπίσκοπος Χριστόδουλος
« Απάντηση #142 στις: 01/02/08, 11:11 »
Eπειδή σας βλέπω ότι κάπως τα χάσατε τα πράγματα και αφού ζητάτε ιστορικά και ποσοτικά δεδομένα, θα απαντήσω ως εξής:
.................................
 
 Ακόμα έχετε σκεφτεί για τις εκκλησίες των Νέων Χωρών?? Πώς δημιουργήθηκαν??Γιατί δημιουργήθηκαν??? Ωωωω κακοί, κακοί επαναστάτες και εξεγερμενοι Έλληνες!!!Δεν μπορείτε να λέγεστε Χριστιανοί Ορθόδοιξοι!!Να μια απόσχηση από το Πατριαρχείο για σας τους εξεγερμένους (και όποιος κατάλαβε, κατάλαβε..!)

Εφόσον δεν είμαστε ικανοί να αξιολογήσουμε τα ιστορικά στοιχεία ας κατορθώσουμε τουλάχιστον να αναλύσουμε την επικαιρότητα.

Η μητρόπολη Θεσσαλονίκης ήταν υπό την εποπτεία του Πατριαρχείου μέχρι το 2004. Αυτό σημαίνει ότι οι Θεσσαλονικείς δεν εξεγέρθηκαν?
Επίσης οι Επίσκοποι της Κρήτης πρόσκειντε και δίνουν λόγο ακόμα και σήμερα στο Οικουμενικό Πατριαρχείο, αυτό σημαίνει ότι οι Κρητικοί είναι φιλότουρκοι?

Εν κατακλείδι, Μίκα, δεν κατηγορείς την εκκλησία μ' αυτό σου το ατόπημα αλλά τους Θεσσαλονικείς και τους Κρητικούς!
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Εκοιμήθη ο Αρχιεπίσκοπος Χριστόδουλος
« Απάντηση #143 στις: 01/02/08, 12:14 »
Eπειδή σας βλέπω ότι κάπως τα χάσατε τα πράγματα και αφού ζητάτε ιστορικά και ποσοτικά δεδομένα, θα απαντήσω ως εξής:

Τα χωράφια και την περιουσία της λοιπόν η Εκκλησία έτσι τα απέκτησε αρχικά, από τακημιασμό με τις Τουρκικές αρχες!!Ωραία μας μαθαίνουν στα σχολειά και για τον Παπαφλέσσα και για τον άλλον τον παπα στην Κρητη που μπαρούτιασε την εκκλησία για να μην μπουν μέσα οι Τούρκοι.Ε πως αλλιώς θα διατηρήσουμε το θρησκευτικό μας αίσθημα σφριγιλό και ακμαίο??? Ναι ήταν ήρωες αυτοί.Αλλά ήταν μόνο αυτοί!!!! Ως πότε επιτέλους θα κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλο μας και δεχόμαστε κάθε ψευτιά που μας σερβίρουν για την οσία εκκλησία μας?? Ως πότε θα σκύβουμε το κεφάλι καρτερικά και συμβιβαστικά σε ανθρωπους που τα ράσα τους κρύβουν από μέσα τους γαγκραινες?? Και αν με βρίσκετε υπερβολική πρόβλημα σας..!Απλά δεν δέχομαι να ζω σε μία πλανη ή τουλάχιστον προσπαθώ να μετριάσω λίγο το ψέμα στη ζωή μου μαθαίνοντας κάποια πράγματα για την '' Οσία'' εκκλησία μας, που πραγματικα δεν φαίνεται να ήταν ποτέ ''οσία''...

---------------Θυμός mode on------------------
Επειδή νιώθω ότι βάλλομαι για μια πολύ λογική κουβέντα που είπα (περί τεκμηρίωσης όσων λέμε) θα απαντήσω μόνο σε εσένα γιατί με μερικούς προλαλλήσαντες δεν αξίζει καν να τους απευθύνεις τον λόγο.. Ας μάθουν πρώτα να μιλάνε ευγενικά και με σεβασμό στο συνομιλητή τους και έπειτα ίσως κάτι να κερδίσουν από αυτό.. Μερικές φορές ίσως να έχουν δίκιο κάποια άλλα forum που έχουν "επιπλήξεις" σε ανάρμοστες συμπεριφορές και έπειτα από ένα αριθμό επιπλήξεων το μέλος γίνεται banned.. Ο νοών νοείτω.. Μια φίλη μου μου είχε μάθει να σέβομαι τις συμπεριφορές των άλλων διότι κανείς δεν μπορεί να καταλάβει τον τρόπο που σκέφτεται ο άλλος.. Αλλά μερικές φορές η καφρίλα είναι ανίκητη..
---------------Θυμός mode off------------------
Λοιπόν, σε όλα όσα λες πιστεύω ότι έχεις δίκιο.. Αν και θα ήθελα πραγματικά να διαβάσω και εγώ τον ιστορικό που διάβασες (δεν πρέπει να είναι η ιστορία του Παπαρηγόπουλου πάντως) δεν θέλω να σε βάζω σε κόπο να θυμηθείς από που τα άντλησες τα παραπάνω.. :D

Όσο για την ουσία της υπόθεσης.. Τα πράγματα είναι ιδιαίτερα μπλεγμένα σχετικά με την περιουσία της εκκλησίας.. Μερικές χιλιάδες Ν.Π.Δ.Δ. που ανήκουν στη σκέπη της εκκλησίας, διαχειρίζονται χρήματα τα οποία φυσικά πλέον δεν φορολογούνται.. Παλιά η εκκλησία πλήρωνε το 10% των εσόδων από ακίνητα, ενώ επίσης πλήρωνε και το 35% (σαν μια κανονική επιχείρηση) των εσόδων από μυστήρια, κεριά, κ.λπ.. Τώρα δεν ισχύει αυτός ο φορολογικός νόμος..

Επίσης, είναι πασίγνωστο, ότι η ακίνητη περιουσία της εκκλησίας είναι τεράστια.. Δάση, λιβάδια, και άλλες περιοχές, εντός και εκτός σχεδίου και ακίνητη περιουσία σε γραφεία, καταστήματα, κ.λπ., η οποία τελευταία όμως δεν υπερβαίνει την αντίστοιχη περιουσία της ΕΤΕ για παράδειγμα (μάλιστα κάποιοι υποστηρίζουν ότι η τελευταία είναι 10πλάσια της εκκλησίας)..
Το θέμα σχετικά με την ακίνητη δασική περιουσία είναι ότι δεν βρίσκεται σε εκτάσεις που μπορούν να πωληθούν (π.χ. βουνά, απομακρυσμένες από χωριά περιοχές).. Επίσης το κράτος, προέβη σε απαλλοτριώσεις ακίνητης περιουσίας της εκκλησίας, την οποία μέχρι στιγμής δεν έχει εξοφλήσει..
Αντικειμενικά, το ίδιο πρόβλημα άλλωστε έχουν και πολλά πανεπιστήμια στη Ελλαδα (η ΝΟΠΕ είναι ένα καλό παράδειγμα), η ακίνητη περιουσία αυτή δεν έχει ρευστότητα και επομένως είναι σχεδόν αδύνατο να αξιοποιηθεί.. Θα μου πείτε πως έφτασε στα χέρια της εκκλησίας τόσο μεγάλη ακίνητη περιουσία.. Ι wish I knew.. Το παραπάνω post σου εξηγεί κάποια πράγματα, απλά θα ήθελα να τα διαβάσω και εγώ, έτσι από περιέργεια..

Πάμε λοιπόν στη μη ακίνητη περιουσία.. Υπάρχουν φυσικά οι μετοχές στη ΕΤΕ, οι οποίες πάλι δεν πωλούνται γιατί θεωρούνται πάγια και όχι επενδύσεις.. Σύμφωνα με τον Εθνικό Προυπολογισμό, η Εκκλησία λαμβάνει € 25-30 εκατ. κάθε χρόνο.. Νομίζω ότι είναι αρκετά μεγάλο ποσό, αλλά όχι και τεράστιο.. Σκεφτείτε μόνο ότι κάθε 10 χλμ υπάρχει και μια εκκλησία.. Θα μου πείτε ποιες είναι οι ανάγκες που δικαιολογούν το εν λόγω ποσό αφού παράλληλα τρέχουν και δωρεές;
Αυτό το θέμα δεν το γνωρίζω.. Φαντάζομαι όμως ότι έχουν να κάνουν με μισθοδοσίες και συντάξεις των ιερέων, κάποιες συντηρήσεις στις εκκλησίες, κάποια εκπαιδευτικά κέντρα τα οποία πολλές εκκλησίες λειτουργούν, και άλλα.. Είμαι εντελώς έξω από το χωρό και έτσι δεν μπορώ να ξέρω..

Απλά θέλω να θέσω το εξής ερώτημα.. Διαλέγουμε 100 τυχαίους ανθρώπους και τους λέμε ότι μπορούν να ανοίξουν μια επιχείρηση στην οποία τα έσοδα τους δεν θα φορολογούνται (κοινώς δεν μπορεί να ελεχθεί τι μπαίνει και τι βγαίνει).. Πιστεύετε ότι οι συγκεκριμένοι 100 κύριοι και κυρίες δεν θα προβούν σε οικονομικά σκάνδαλα, ακρότητες, και για να το πω λαϊκά, θα πλουτίσουν μέσα σε μια μέρα; Η εκκλησία γιατί να διαφέρει, δεδομένου ότι και οι παπάδες είναι άνθρωποι; Γιατί, ας πούμε, ανέχεστε τον Κόκκαλη και τον κάθε Κόκκαλη, που επί ΠΑΣΟΚ έπαιρνε όλες τις συμβάσεις του δημοσίου χωρίς διαγωνισμό (πωπω τι είπα; ελπίζω μην μου την πέσουν οι ψηφοφόροι του ΠΑΣΟΚ γιατί τότε την έχω άσχημα :D) ή ανέχεστε τις εταιρίες σας που αναγκαστικά σας καταβάλλουν τη μισθοδοσία σε τράπεζες στις οποίες μια απλή μεταφορά χρεώνεται; Η εκκλησία σας πείραξε; Εμένα αυτό με παρακίνησε να γράψω το πρώτο σχόλιο.. Δεν πιστεύω στη αγιότητα κανενός.. Η Εκκλησία ήταν εκείνη που έφερε την ιερά εξέταση και η εκκλησία είναι εκείνη που όταν είναι να εκλεγούν οι καρδιναλίοι και οι λοιποί καθολικοί ιερείς, πράκτορες τρώνε τον ένα μετά τον άλλον για να πάρει τη θέση αυτός που έχει λαδώσει περισσότερο τον Πάπα.. Απλά, η εκκλησία κάτι κάνει τουλάχιστον.. Ίσως όχι ότι της αναλογεί ή της πρέπει, αλλά κάτι κάνει.. Αρκετοί γνωστοί μου σπούδασαν με υποτροφίες από την ιερά σύνοδο.. Το έχω δει με τα μάτια μου, δεν το λέω τυχαία.. Οι πολιτισμικοί σύλλογοι που τα τσεπώνουν κάθε χρόνο, τι παράγουν; Μήπως πολιτισμό; Αστεία πράγματα..

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Εκοιμήθη ο Αρχιεπίσκοπος Χριστόδουλος
« Απάντηση #144 στις: 01/02/08, 12:41 »
Αναπόδεικτες φήμες  , ύβρεις ,προσβολές ,διάλογος ,αντιπαραθέσεις ,τεκμηριωμένα επιχειρήματα, 145 απαντήσεις ,πάνω από 1000 αναγνώσεις ,αποδείχθηκε από τα πράγματα πόσο ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ μορφή υπήρξε ο Χριστόδουλος! Αυτό είναι το σπουδαιότερο επίτευγμα του εκλιπόντος.Μας έκανε να συζητάμε πάλι για την Εκκλησία και να ασχολούμαστε με τη Θρησκεία μας .Επίσης αυτό που κατάφερε (και το λέω σαν παιδί των 80s) είναι ότι ακόμα και εαν η αναλογία μεταξύ υποστηρικτών και μη ήταν 40-60 ,πριν από 20 χρόνια θα ήταν 10-90 .Και εγώ τότε στο 90 ήμουν.
                      Όσο για τον φανατισμό,τις παρωπίδες και τα "κλειστά μάτια", που αναφέρονται παραπάνω σε πολλά σημεία ,από τον τρόπο που εκφράστηκαν οι περισσότεροι μη υποστηρικτές του σε αντίθεση με τους υποστηρικτές όλοι καταλαβαίνουν ποιός είναι "μουτζαχεντίν" και ποιός όχι...
                       Η Εκκλησία είναι ένας οργανισμός που όπως κάθε οργανισμός ζωντανός μπορεί και να νοσήσει.Και όταν λέω ζωντανός οργανισμός κυριολεκτώ. Γιατί Εκκλησία είμαστε όλοι εμείς.Και έχουμε δικαιώματα και υποχρεώσεις.Όπως ακριβώς έχουμε σαν πολίτες .Όταν δεν ενδιαφερόμαστε σαν πολίτες η εξουσία αλωνίζει.Όταν δεν ενδιαφερόμαστε σαν μέλη της Εκκλησίας κάποιοι απλά χοντραίνουν τις κοιλιές τους.Κληρικοί και λαικοί.Περισσότερη σημασία για μένα όμως έχει να περνάει τα μηνύματα του Χριστιανισμού,γιατί εγώ πιστεύω.Για μένα... επιμένω...Για άλλους δεν έχει καμμιά σημασία...Αναφθαίρετο δικαίωμά τους.Απλά ας σκεφτούν ότι κάποτε η Εκκλησία "αφόριζε" έναν Καζαντζάκη. Μήπως τώρα μπαίνουν αυτοί στη θέση εκείνης της Εκκλησίας και "αφορίζουν" και αυτοί συλίβδην;
                        
« Τελευταία τροποποίηση: 01/02/08, 15:56 από MACMISIAS »
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος King Lui

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
  • Φύλο: Άντρας
  • "Have two bananas!!"
    • Προφίλ
    • King Lui
Απ: Εκοιμήθη ο Αρχιεπίσκοπος Χριστόδουλος
« Απάντηση #145 στις: 01/02/08, 12:51 »
Μας έκανε να συζητάμε πάλι για την Εκκλησία και να ασχολούμαστε με τη Θρησκεία μας.

Μια μικρή διαφωνία... Αυτά δυστυχώς σήμερα είναι δύο τελείως διαφορετικά πράγματα.
"Experience is the name someone gives to his mistakes" - Oscar Wilde

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Εκοιμήθη ο Αρχιεπίσκοπος Χριστόδουλος
« Απάντηση #146 στις: 01/02/08, 13:05 »
Μας έκανε να συζητάμε πάλι για την Εκκλησία και να ασχολούμαστε με τη Θρησκεία μας.

Μια μικρή διαφωνία... Αυτά δυστυχώς σήμερα είναι δύο τελείως διαφορετικά πράγματα.
Δεν διαφωνώ.Και όχι μόνο σήμερα.Από τη στιγμή που η Εκκλησία πήρε κοσμική εξουσία στα "χέρια" της...
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος Moonchild_

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 984
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Εκοιμήθη ο Αρχιεπίσκοπος Χριστόδουλος
« Απάντηση #147 στις: 01/02/08, 13:07 »
Μας έκανε να συζητάμε πάλι για την Εκκλησία και να ασχολούμαστε με τη Θρησκεία μας.

Μια μικρή διαφωνία... Αυτά δυστυχώς σήμερα είναι δύο τελείως διαφορετικά πράγματα.
Μπορει και αντιθετα  :-\ Αλλα σημασια δεν εχει να κρινουμε τους παπαδες, την Εκκλησια, και να πουμε τα αυτονοητα, αυτο ειναι κατι ευκολο. Εξαλου ολοι θα κριθουνε στο τελος.
Το δυσκολο ειναι να κοιταξουμε τι κανουμε εμεις για να ειμαστε σωστοι.
« Τελευταία τροποποίηση: 01/02/08, 13:10 από Vampovorator »

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Εκοιμήθη ο Αρχιεπίσκοπος Χριστόδουλος
« Απάντηση #148 στις: 01/02/08, 13:24 »
Ο αρχιεπισκοπος Χριστοδουλος ηταν μια απο τις μεγαλυτερες μορφες της συγχρονης Ελλαδος, πνευματικος φωτισμενος ηγετης, βαθυς γνωστης της θεολογιας, δεινος ρητωρ και διανοουμενος χαλκεντερος, εργατης των γραμματων, προστατης πτωχων και αδυνατων, ευαισθητος συμπαραστατης των αναξιοπαθουντων, αρωγος των πληγεντων, παραδειγμα φωτιζων τα μελλοντα, διακονος του Ευαγγελιου. Του Κυριου η γη και το πληρωμα αυτης. Αιωνια σου η μνημη αδελφε. Την ευχη σου.

Επειδή το παραπάνω ταιριάζει σε προφίλ "αγίου", επειδή το παραπάνω προφίλ του το αποδίδουν (του χριστόδουλου) εκατομμύρια κόσμου (αν κρίνω από τις υπογραφές) και επειδή υπάρχουν ιστορικά προηγούμενα, να μου το θυμηθείτε ότι δεν θα αργήσει ο καιρός, που θα πληθύνουν οι φωνές για αγιοποίησή του. (κάπου εκατό χρόνια νομίζω χρειάζονται-υποθέτω τα 100 χρόνια χρειάζονται για να σβήσει η λήθη τα όποια μελανά.)

Αυτά, για να μην έχουμε αυταπάτες για τους άγιους 

Υ.Γ. Κάποιος έγραψε για Σεραφειμ,σιωπη,επταετία. Ο Σεραφειμ εγινε αρχιεπίσκοπος το 74, λίγους μήνες πριν την μεταπολίτευση. Το σιωπή-επταετία με κάποιον άλλον ταυτίστηκε, αλλά αυτό είναι μια άλλη αμαρτωλή ιστορία
Κάποιος μπορεί να ανακυρηχθεί Άγιος σε πολύ λιγότερο χρονικό διάστημα από τα 100 χρόνια που αναφέρεις.Για παράδειγμα ,γίνοντε συζητήσεις αγιοποίησης για τον Γέροντα Παΐσιο που κοιμήθηκε το 1994.Τώρα αυτό για τις "αυταπάτες" για τους Αγίους είναι λίγο...foul .Αλλά φυσικά ,άποψή σου και δικαίωμά σου, δεν το συζητάμε. Επίσης +1000 στον faser γιατί μάθαμε και κάτι και +1000 στον Vamporovator γιατί είμαι και εγώ της άποψης ότι πρωτίστως έχει σημασία τι κάνουμε εμείς...
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος Mίκα

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1036
  • Φύλο: Γυναίκα
  • We are the facilitators of our own creative evolut
    • Προφίλ
Απ: Εκοιμήθη ο Αρχιεπίσκοπος Χριστόδουλος
« Απάντηση #149 στις: 01/02/08, 13:49 »
Eπειδή σας βλέπω ότι κάπως τα χάσατε τα πράγματα και αφού ζητάτε ιστορικά και ποσοτικά δεδομένα, θα απαντήσω ως εξής:
.................................
 
 Ακόμα έχετε σκεφτεί για τις εκκλησίες των Νέων Χωρών?? Πώς δημιουργήθηκαν??Γιατί δημιουργήθηκαν??? Ωωωω κακοί, κακοί επαναστάτες και εξεγερμενοι Έλληνες!!!Δεν μπορείτε να λέγεστε Χριστιανοί Ορθόδοιξοι!!Να μια απόσχηση από το Πατριαρχείο για σας τους εξεγερμένους (και όποιος κατάλαβε, κατάλαβε..!)

Εφόσον δεν είμαστε ικανοί να αξιολογήσουμε τα ιστορικά στοιχεία ας κατορθώσουμε τουλάχιστον να αναλύσουμε την επικαιρότητα.

Η μητρόπολη Θεσσαλονίκης ήταν υπό την εποπτεία του Πατριαρχείου μέχρι το 2004. Αυτό σημαίνει ότι οι Θεσσαλονικείς δεν εξεγέρθηκαν?
Επίσης οι Επίσκοποι της Κρήτης πρόσκειντε και δίνουν λόγο ακόμα και σήμερα στο Οικουμενικό Πατριαρχείο, αυτό σημαίνει ότι οι Κρητικοί είναι φιλότουρκοι?

Εν κατακλείδι, Μίκα, δεν κατηγορείς την εκκλησία μ' αυτό σου το ατόπημα αλλά τους Θεσσαλονικείς και τους Κρητικούς!
Πρώτα από ολα faser συμφωνώ μαζί σου!Και φυσικά δεν τα διάβασα στον Παπαρηγόπουλο και αν θέλεις μπορώ να σου πω κάποια βιβλία...! ;)
 Επίσης, παππού μην παρερμηνεύεις αυτά που λέω...!Είπα ότι τις περιουσίες της η εκκλησία της απέκτησε σε συμμαχία και σε συνεχές αλησβερίσι με την Οθωμανική Αυτοκρατορία (παράδειγμα το Άγιον Όρος) .
 Όσο για τις εκκλησίες των Νέων Χωρών, είναι γνωστό φαντάζομαι ότι δημιουργήθηκαν μετα τους Βαλκανικούς Πολέμους, όπου στην ουσία δημιουργήθηκαν 2 εκκλησίες, μία  της Αυτοκεφάλου Εκκλησίας της Ελλάδος και μία των Επαρχιών του Οικουμενικού Θρόνου στις νεοαπελευθερωθείσες περιοχές με κύριο μοχλό διοίκησης τη Σύνοδο Ιεραρχών.Ακόμα ,το 1928 οι Μητροπόλεις των Νέων Χωρών παραχωρήθηκαν στην εκκλησία της Ελλάδος αλλά παρέμειναν στη πνευματική δικαιοδοσία του Οικουμενικού θρόνου. Το 2004 που αναφέρεις έγινε με λόγο την εκλογή του Μητροπολίτη Θεσσαλονίκης και Κοζάνης.Κατά τη διαδικασία της εκλογής, ο Αρχιεπίσκοπος Χριστόδουλος, ακολουθώντας τη διαμορφωθείσα από τους προκατόχους του τακτική, δεν απέστειλε στο Οικουμενικό Πατριαρχείο τον κατάλογο των εκλογίμων, όπως προβλεπόταν από την Πατριαρχική Πράξη του 1928. Το Πατριαρχείο συγκάλεσε Μείζονα, Ενδημούσα Σύνοδο, η οποία αποφάσισε τη διακοπή της κοινωνίας των Αρχιερέων του Οικουμενικού Θρόνου με τον Αρχιεπίσκοπο Χριστόδουλο. Τελικά, μετά από αμοιβαίες υποχωρήσεις, οι νεοεκλεγέντες Μητροπολίτες αναγνωρίστηκαν και νέα Μείζων, Ενδημούσα Σύνοδος ήρε την ακοινωνησία με τον Αρχιεπίσκοπο Αθηνών και αποκατέστησε τη μνημόνευση του ονόματός του στα δίπτυχα της Εκκλησίας της Κωνσταντινουπόλεως.(Ναι είναι copy/paste απο το βικιπαίδεια γιατί βαριόμουν να γράφω.. :P)
 
 Στην ουσία λοιπόν!Το Πατριαρχείο δεν αναγνώρισε την Ελληνική Επανάσταση γιαυτό και η εκκλησία της Ελλάδος αποκόπηκε από αυτό!Δεν εχει να κάνει με κάμια Θεσσαλονίκη και Κρήτη!Αυτό που λέω είναι ότι η ύπαρξη 2 εκκλησιών στην ουσία στην Ελλάδα δείχνει και την αποσχηση της ελληνικής εκκλησίας από τον Οικουμενικό Θρόνο επειδή ο δεύτερος δεν ήθελε την Επανάσταση επειδή είχε συμμαχίσει με τις τοπικές αρχές..!!! Πόσο πιο λιανά να το κάνω..??

PS Και για την ιστορία το Πατριαρχείο αφόρισε τους Φερραίο, Τσακάλωφ, Σκουφά,Ξάνθο, Καραισκάκη,Υψηλάντη και γενικά αφόρισε όλη την Επανασταση του 1821...
« Τελευταία τροποποίηση: 01/02/08, 14:00 από Mίκα -Ireth Elendil »