Αποστολέας Θέμα: Ενδυμάνωση δακτύλων  (Αναγνώστηκε 16650 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος PunkeR

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 31
  • Φύλο: Άντρας
  • On my own~
    • Προφίλ
Ενδυμάνωση δακτύλων
« στις: 12/07/10, 18:17 »
Καλησπέρα σε όλους τους μουσικούς!! Αρχικά να πω ότι δεν ήξερα αν έπρεπε να κάνω αυτό το πόστ στην κατηγορία "Υγεία" ή εδώ  :P Ας μπω στο θέμα...Παίζω μπάσο περίπου 9 μήνες και είμαι αυτοδίδαχτος. Έχω όμως ένα πρόβλημα....Τα 2 μικρότερα δάκτυλα του αριστερού χεριού μου είναι πιο αδύναμα σε σχέση με τα υπόλοιπα και αυτό μου δημιουργεί πρόβλημα στο παίξιμο διότι δεν μπορώ να πατήσω καλά τις χορδές. Όταν προσπαθώ να παίξω με αυτά με πονάνε και πολλές φορές δεν ακούγεται ο ήχος που θέλω. Υπάρχει λοιπόν κανένας τρόπος για να δυναμώσουν εκτός από την εξάσκηση ? Δώστε τα φώτα σας  ::) ;D

Αποσυνδεδεμένος parantox

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 167
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ενδυμάνωση δακτύλων
« Απάντηση #1 στις: 12/07/10, 20:15 »
Δε νομίζω να μπορείς να κάνεις κάτι άλλο πέραν του να κάνεις ασκήσεις. Δε ξέρω αν το κάνεις ήδη, αλλά και ένα "ζέσταμα" του χεριού πριν παίξεις ίσως σε βοηθήσει.

Πιστεύω πάντως πως μόνο με εξάσκηση πάνω στην τεχνική θα τα δυναμώσεις.
They asked a guitar player to play with some dynamics and he said "What are you talking about, I'm playing as loud as I can!"...Heh, I tell that joke a lot.

Αποσυνδεδεμένος BASSKILLER

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 47
    • Προφίλ
Απ: Ενδυμάνωση δακτύλων
« Απάντηση #2 στις: 12/07/10, 21:15 »
Μηπως ειναι καλύτερα να βρείς ένα μπασίστα να κάνεις εστω κάποια μαθήματα για να σε βάλει σ ένα δρόμο πως να μελετάς να σου δείξει δαχτυλοθεσία κλπ.Αν δεν θέλεις να κάνεις μαθήματα  καποιον φίλο,γνωστό να σου δείξει 2-3  πράγματα. :solo

Αποσυνδεδεμένος PunkeR

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 31
  • Φύλο: Άντρας
  • On my own~
    • Προφίλ
Απ: Ενδυμάνωση δακτύλων
« Απάντηση #3 στις: 12/07/10, 21:55 »
Μηπως ειναι καλύτερα να βρείς ένα μπασίστα να κάνεις εστω κάποια μαθήματα για να σε βάλει σ ένα δρόμο πως να μελετάς να σου δείξει δαχτυλοθεσία κλπ.Αν δεν θέλεις να κάνεις μαθήματα  καποιον φίλο,γνωστό να σου δείξει 2-3  πράγματα. :solo
Το έχω σκεφτεί και μάλλον θα το κάνω...Αν και έχω δει κάποια πράγματα σε site θα έπρεπε να κάνω μαθήματα....Απλώς αν υπήρχε κάποιος τρόπος να δυναμώσω τα δάκτυλα θα ήθελα να το κάνω....Όσον αφορά την δακτυλοθεσία έχω μάθει περίπου  :clap

Αποσυνδεδεμένος JP.M

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 481
  • Φύλο: Άντρας
  • R'n'R DAMNATION
    • Προφίλ
Απ: Ενδυμάνωση δακτύλων
« Απάντηση #4 στις: 13/07/10, 10:57 »
Συνέχισε να παίζεις φίλε μου και τα δάκτυλά σου θα δυναμώσουν με τον καιρό και η τεχνική σου θα φτιάξει και γενικά με την τριβή στο όργανο και την δουλειά θα βελτιώνεσαι σε όλους τους τομείς.
Αν δεν θες να πάρεις μερικά μαθήματα,πάρε τουλάχιστόν σε βιβλίο μία μέθοδο εκμάθησης μπάσου για αρχάριους,να δεις και τίποτα κλίμακες που θα σε βοηθήσουν πολύ.

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
Απ: Ενδυμάνωση δακτύλων
« Απάντηση #5 στις: 13/07/10, 16:15 »
Αν και κιθαρίστας, πρέπει να σου πώ πως το 4ο δάχτυλο είναι αρκετά αδύναμο και επίσης δε μπορεί να κινηθεί ανεξάρτητα απο το 3ο χωρίς να γίνει πολύ καλή εξάσκηση σε αυτό τον τομέα. Η στάση του χεριού επίσης παίζει τεράστιο ρόλο στο να μπορούν τα δάχτυλα να κινούνται άνετα και πιο ξεκούραστα. Και αν αυτό είναι γενική παρατήρηση στην κιθάρα, στο μπάσο που οι χορδές είναι πιο χοντρές και τα διαστήματα μεταξύ των τάστων μεγαλύτερα η αναγκαιότητά σωστής στάσης θα είναι ακόμα πιο έντονη!

Καλό θα είναι να βρείς κάποιον να σου δείξει και μετά απο αρκετή εξάσκηση το χέρι σου θα φτιάξει. Μην το παρακάνεις όμως. Αλλο πράγμα η εξάσκηση και άλλο η "τενοντίτιδα"!!! :)
The most important second of our lives is the last one...

Αποσυνδεδεμένος PunkeR

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 31
  • Φύλο: Άντρας
  • On my own~
    • Προφίλ
Απ: Ενδυμάνωση δακτύλων
« Απάντηση #6 στις: 13/07/10, 17:12 »
Τελικά μάλλον θα κάνω μαθήματα στα βασικά να μην έχω προβλήματα...Όλα λοιπόν είναι θέμα εξάσκησης!  ;D Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!

Αποσυνδεδεμένος Χορδοτσίμπης

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ενδυμάνωση δακτύλων
« Απάντηση #7 στις: 03/04/18, 13:57 »
Καλησπέρα σε όλους τους μουσικούς!! Αρχικά να πω ότι δεν ήξερα αν έπρεπε να κάνω αυτό το πόστ στην κατηγορία "Υγεία" ή εδώ  :P Ας μπω στο θέμα...Παίζω μπάσο περίπου 9 μήνες και είμαι αυτοδίδαχτος. Έχω όμως ένα πρόβλημα....Τα 2 μικρότερα δάκτυλα του αριστερού χεριού μου είναι πιο αδύναμα σε σχέση με τα υπόλοιπα και αυτό μου δημιουργεί πρόβλημα στο παίξιμο διότι δεν μπορώ να πατήσω καλά τις χορδές. Όταν προσπαθώ να παίξω με αυτά με πονάνε και πολλές φορές δεν ακούγεται ο ήχος που θέλω. Υπάρχει λοιπόν κανένας τρόπος για να δυναμώσουν εκτός από την εξάσκηση ? Δώστε τα φώτα σας  ::) ;D
Συμπάσχω φίλε.
Για ενδυνάμωση θα βοηθήσει η συνεχής εξάσκηση.
Επιπλέον πήρα και αυτό:

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: Ενδυμάνωση δακτύλων
« Απάντηση #8 στις: 03/04/18, 15:02 »
Επιπλέον πήρα και αυτό:

πέτα το όπως είναι. ειδικά για κάποιον αρχάριο είναι ό,τι πρέπει για τενοντίτιδα. αν πάθει κάποιος τενοντίττιδα το πιο πιθανό είναι να μην απαλλαχθεί ποτέ εντελώς απο αυτή
τα δαχτυλα σου θα δυναμώσουν σιγά-σιγά με την εξάσηση . άλλωστε δε χρειάζεται καμιά ιδιαίτερη δύναμη για να πατήσεις τη χορδή στο τάστο. αν δυσκολέυεσαι κατεβάζεις λίγο το action (φέρνεις τις χορδές πιο κοντά στην ταστιέρα= λιγότερη απαιτούμενη δύναμη) ή/και πας σε μικρότερου διαμετρήματος χορδές
υπομονή θέλει .
φιλική συμβουλή από παθόντα
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος BitCollector

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 509
  • Φύλο: Άντρας
  • 11110101110
    • Προφίλ
Απ: Ενδυμάνωση δακτύλων
« Απάντηση #9 στις: 03/04/18, 15:14 »
Συμφωνώ με τον modfori.
Πρόσφατα πέτυχα ένα σχετικό βίντεο, από έναν τύπο που παίζει μπάσο.
Νομίζω έχει ενδιαφέρον...
https://www.youtube.com/watch?v=S_RdSSQeqU0

Αποσυνδεδεμένος Uriah

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 693
  • Φύλο: Άντρας
  • Κουλάδι με Κ κεφαλαίο!
    • Προφίλ
Απ: Ενδυμάνωση δακτύλων
« Απάντηση #10 στις: 03/04/18, 16:33 »
Εξάσκηση, εξασκηση κι εξασκηση. Τα υπολοιπα ερχονται σιγα-σιγα. Ωσπου να διορθώσουμε εναλλαγη δακτυλων στο δεξι, θεση αριστερού χεριου, πατημα στα ταστα ταυτοχρονα θα δουλευει και το μικρο δαχτυλο. Κι εγω το πρωτο πραγμα που εμαθα απο τον δασκαλο ηταν η εξασκηση.
Do you remember when things seemed so eternal?

Αποσυνδεδεμένος STEFANOS604

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 419
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Ενδυμάνωση δακτύλων
« Απάντηση #11 στις: 03/04/18, 21:19 »



Περισσότερες πληροφορίες και video ΕΔΩ :
‘’Αν δεν μπορείς να το εξηγήσεις με απλά λόγια, ούτε εσύ ο ίδιος το έχεις καταλάβει καλά’’: Einstein

Αποσυνδεδεμένος Χορδοτσίμπης

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ενδυμάνωση δακτύλων
« Απάντηση #12 στις: 04/04/18, 20:56 »

Ευχαριστώ για τις πολύτιμες συμβουλές σας !
 :)

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
27 Απαντήσεις
17488 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/08/06, 04:13
από Zakk
20 Απαντήσεις
13063 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/01/09, 20:35
από master of puppets
1 Απαντήσεις
3390 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/03/12, 09:32
από MindCircus
3 Απαντήσεις
38533 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/06/12, 23:40
από kopaniamento
34 Απαντήσεις
20782 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/10/12, 02:07
από noe13
0 Απαντήσεις
2608 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/06/21, 19:52
από Ioannis Anastassakis