Αποστολέας Θέμα: Ποιον ελαφρύ τρικάναλο ενισχυτή με παρα πολύ gain?  (Αναγνώστηκε 13870 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος johnwow13

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 43
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Καλησπέρα,


Θέλω να αγοράσω ένα ενισχυτή με τις εξής προδιαγραφές:
1) μέχρι 16 κιλά (άντε το πολύ 17) για κεφαλή ή 22 για combo. Έχω μια καμπίνα 1x12 αν χρειαστεί.
2)να είναι τρικάναλος - καθαρό,overdrive για ρυθμο και overdrive για leads. (ίσως και δικαναλος αρκεί να έχει κάποια διαφορετικά modes κάθε κανάλι που να επιλέγονται μέσω midi)
3) και να έχει πάρα πολύ gain (τόσο ώστε να μπορεί να κάνει εύκολα pinchharmonic) χωρίς να χρειάζεται  πεταλάκια (δεν τα συμπαθώ και πολύ αλλά αν χρειαστεί για να σφίξουν τον ήχο τα υπομένω αν και πιστεύω ότι αλλάζουν αρκετά την χροιά του ενισχυτή).

Τα λεφτά δεν με νοιάζουν πολύ αρκεί να είμαι ικανοποιημένος με το αποτέλεσμα.
Εχω ξαναγράψει παρόμοιο ποστ ωστόσο τώρα έχω ξεκαθαρίσει πιο πολύ τι θέλω.
Όπως έχω πει έχω ένα jvm410 και μετά που ανακάλυψα τις ανορθόδοξες ρυθμίσεις είμαι πλήρως ικανοποιημένος. Ωστόσο θα ήθελα ένα ενισχυτή λίγο πιο ελαφρύ για κάποια μικρότερα live που δεν έχουν τεράστιες απαιτήσεις.
Ένας ενισχυτής που ταιριάζει στις προδιαγραφές είναι ο EVH5150 50 wattαν και έχει το μειονέκτημα αυτό που το καθαρό κανάλι μοιράζεται το ίδιο eqκαι volumeμε το crunchαλλά θα μπορούσα να το υπομείνω.  Έχουμε κανένα άλλο που να παίζει στο παιχνίδι?

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Για την ίδια χρήση και με παρόμοιο σκεπτικό, εγώ έχω αυτον:
http://www.thomann.de/gr/hugheskettner_tubemeister_36_head.htm
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος sfanfan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Με τη κιθάρα παίζεις; Σου προτείνω ανέιφύλακτα τον EVH 5150 εκτός και αν θες crystal clear cleans που δεν τα έχει. Εγώ με gibson les paul με burstbuckers παίζω μόνο στο blue channel (το δεύτερο ας πούμε) καθαρίζω με το volume της κιθάρας για clean και για boost έχω ένα mxr micro amp στη λούπα. Το 3ο κανάλι έχει τόσο gain που δεν το χρησιμοποίησα ποτέ. Επίσης εκτός απο midi που έχει, έχει και πολύ πρακτικό on/off loop στο footswitch, για μένα που δεν θέλω πολλά, ένα delay και ένα boost στο σόλο μου, τα έχω τα εφέ on όλη την ώρα και με ένα tap από το footswitch τα βάζω/βγάζω. Πολύ απλό και φοβερά χρήσιμο. Αν πληρεί τις προδοαγραφές βάρους/όγκου που θες νομίζω είναι από τις καλύτερες επιλογές εκεί έξω. Σαν δεύτερη επιλογή θα έπαιρνα τον Laney IRT studio ο οποίος είναι 15w με επιλογή για 1w αν παίζεις σε διαμέρισμα, πολύ πρακτικό, έχει αρκετό gain -όχι όσο ο EVH αλλά έχει μπολικο. 3 κανάλια + ρυθμιζόμενο pre boost το οποίο είναι διαθέσιμο σε όλα τα κανάλια. Επίσης, reverb -ψηφιακό αλλά μια χαρά για rock/metal, fx loop, full λάμπα και αυτός, πρακτικό footswitch, και usb αν γράφεις στο pc όπωα και emulated output αν θες να παίξεις direct σε κονσολα για κάποιο λόγο. Άκουσε τον, στα λεφτά του είναι αστέρι. Και τους δύο τους έχω, όπως και πολλούς ακομα και μαζί με τον Koch Studiotone είναι η αγία τριάδα μου σε πρόβες/live γιατι τα κάνουν όλα.
White noise

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Λίγοι ενισχυτές είναι καθαρά τρικάναλοι με 3 διακριτά κανάλια και tonestack, και αυτοί είναι βαριοι (πάνω από το όριο 17kg που θετεις).
Εγώ πέρα από τον EVH 5150 III που ανεφερες θα κοιτούσα και τον Bugera Trirec Infinium με 3 διακριτά tonestack (αλλα 20Kg περιπου...) και  τον επισης 3καναλο Randall RD 100 (και οι 2 κατω του 1000ρικου με παραπάνω από αρκετό gain). Για πάνω από 1000 ευρω υπάρχουν οι Boogie, Diezel κτλ, ομως και αυτοι >17 κιλα...
Για πιο ελαφριές και compact λύσεις, μπορεις να επιλεξεις έναν 2καναλο hi-gain amp και με ενα πεταλακι boost μπροστα που θα το ενεργοποιεις/απενεργοποιεις θα εχεις το 3ο «καναλι».
Επίσης μπορεις να δεις κατι σε μοντελινγκ (Kemper KPA, Axefx) που δεν χάνουν σχεδον καθολου σε ηχο και αισθηση και εχεις σταθερη ποιοτητα ηχου χωρις φθορες λαμπων με τον χρονο, προσοχη στις μετακινησεις κτλ...


EDIT: Ξεχασα και τον Koch Studiotone XL Head που φαινεται να πληροι τις προδιαγραφες που εχεις θεσει  ;)  (τον αναφερει και ο sfanfan παραπάνω απλα δεν ξερω αν εννοει τον "απλο" ή τον XL).


Σε καθε περιπτωση δοκιμαζεις και επιλεγεις αναλογα με το δικο σου γουστο, μιας και "one man's dream, other man's nightmare"  ;D


EDIT 2  ;D : Σε περιπτωση που σου αρεσει ο ηχος του παραπανω Koch, υπάρχει και η υπερφορητη λύση του λαμπάτου προενισχυτή της (εχει και ενα υποτυπωδες τελικο 0,5Watt...):


http://guitars.gr/koch-pedaltone.html


http://www.koch-amps.com/pedaltone-ii.html
« Τελευταία τροποποίηση: 14/05/15, 10:22 από Kosthrash »
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
Μιας κι έπεσε η ιδέα των Koch, υπάρχει και ο Twintone που πήρα εγώ (που μου πρότεινε ο Adr1anos). Είναι οριακά στα kg που θέτεις βέβαια, αλλά έχει ό,τι επιθυμείς. Σχετικά με τους studiotone και studiotone xl έχει διαφορές βέβαια, αλλά ο twintone σε εξυπηρετεί λίγο περισσότερο καθώς έχει 2 κανάλια με ξεχωριστό EQ το καθένα. Βέβαια, το gain boost στηρίζεται πάνω στο δεύτερο κανάλι με το EQ του crunch (δεν είναι τρίτο κανάλι δηλαδή) αλλά προσωπικά το έχω ρυθμίσει ώστε να παίζω με το volume της κιθάρας για overdrive καταστάσεις. Λύσεις υπάρχουν όπως το βλέπω προσωπικά, το θέμα είναι πόσο χρήματα θα δώσεις και τί ηχόχρωμα σου κάθεται.   
Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
κάθε κανάλι που να επιλέγονται μέσω midi
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
κάθε κανάλι που να επιλέγονται μέσω midi




Έχεις δίκιο Αντριανέ, δεν το είχα προσέξει αυτό!


Ο Tubemeister 36 πάντως που πρότεινες κυκλοφορεί και σε combo με 1X12'' Celestion V30 (και κάτω από 20 κιλα σύμφωνα με Thomann):


http://www.thomann.de/gr/hugheskettner_tubemeister_36_combo.htm


Είδα και τον EVH 5150 III 1X12'' Combo (δεν ήξερα ότι έχει βγει), όμως είναι κομματάκι πιο βαρύς (κοντά 30 kg!!! - έχει ροδάκια βέβαια για τις μεταφορές  ;) )


http://www.thomann.de/gr/evh_5150iii_1x12_combo_ivory.htm



Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
οριακα στα κιλα που βαζεις (ειναι 17,5) βγαινει ο jvm205h ο οποιος στην πραξη εχει το clean green, crunch amber/red και od2 green/amber/red του jvm410. Τα υπολοιπα χαραμτηριστηκα ειναι ιδια με τον 410 (midi, 2χ Volume, 2x Reverb, 2χloop).

Αποσυνδεδεμένος johnwow13

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 43
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!


Λοιπόν ο Tubemeister 36 ειναι δελεαστικός γιατί από ότι είδα είναι μόνο 7 κιλά (!)ομως οι λίγες προενισχύτριες που έχει με φοβίζουν ότι το drive του μπορεί να μην μου κάνει. Διάβασα επίσης την ωραία παρουσίαση που ειχες κανει για Tubemeister 18  αλλα και για τον 36. Δυστυχώς εχω συνηθίσει την αίσθηση που εχει το drive του jvm που εχει 5 προενισχύτριες και πλέον έχω βάλει στην άκρη κάτι άλλα μηχανήματα που είχα με λιγότερες λάμπες (preamp marshall jmp1, marshall avt 100).
 
Η κιθάρα που παίζω συνήθως τις βρωμιές είναι μια  Jackson Dinky DK2
http://www.jacksonguitars.com.au/guitars/DK2_Dinky/
στην οποία πρόσφατα άλλαξα τον jb (duncan) που είχε στην bridge και έβαλα τον DiMarzio Super Distortion, αλλά μάλλον θα ξαναγυρίσω τον jb. Για πιο καθαρές καταστάσεις έχω μια stratocaster.


Γενικά από όλους αυτούς που προτείνατε μου φαίνεται ότι τείνω πιο πολύ στον Evh 50 ίσως επειδή θα έχει το πιο πολύ γκάζι από όλους. Επίσης μου αρέσει που έχει το on/off loop στο footswitch όπως είπε ο sfanfan.
 
Ο Laney Ironheart 60(ο IRT studio 15w θα μου έπεφτε λίγος)  που θα ήταν μια άλλη επιλογή  πχ από ότι κοίταξα δεν το έχει. 


Ο Koch studiotone έχει και αυτός 3 προενισχυτριες και επιφυλάσσομαι για τον ίδιο λόγο με τον tubemeister και δεν ξέρω αν μου φτάσει το γκάζι. Δυστυχώς έχω συνηθίσει το πολύ γκάζι το jvm. Επίσης και αυτός νομίζω δεν έχει επιλογή για το fx loop από το πετάλι. Ο twintone ίσως φαίνεται καλύτερη επιλογή.


Ο  Bugera Trirec δυστυχώς ξεφεύγει από την κατηγορία των κιλών που θέλω αλλά τον ψιλοέχω βάλει στο μάτι. Αντέχουνε τελικά αυτά τα μηχανήματα (bugera) ή μες στον χρόνο έχουν θέματα? Αναρωτιέμαι ηχητικά ποσό πλησιάζει τον dual rec, που αν κάποτε αποχτήσω φράγκα θα τον πάρω και αυτόν (τον reborn). Είχα κάνει μια σκέψη να έπερνα τον mark V 25 αλλά φοβάμαι οτι δεν θα με φτάσει το γκάζι του. Γενικά αν και δεν τους έχω ακούσει από κοντά αλλά μόνο από youtube, νομίζω ότι ο dual rec μου αρέσει καλύτερα από τον mark V παρότι ο τελευταίος είναι πιο ευέλικτος και έχει πιο πολλούς ήχους. 


Όσο για τον jvm, ο 205 με τα 2 κανάλια και τα 6 modes δεν είναι κακή λύση αλλά να δώσω 1300e και να έχω 2 ίδιους ενισχυτές κάπου με χαλάει. Ωστόσο αν έβγαινε ο 410 σε 50 watt και ήταν 17 κιλά θα ξεπερνούσα τον ενδοιασμό μου και θα τον είχα πάρει ασυζητητί. Γενικά αν κάποιος θέλει να πάρει jvm προτείνω ανεπιφύλακτα να πάρει τον 410 (τετρακάναλο). Και ο βασικός λόγος είναι ότι έχεις 2 OD κανάλια και μπορείς να έχεις στο ένα τις ανορθόδοξες ρυθμίσεις στο eq και το άλλο να το έχεις κανονικά για πιο μοντέρνο ήχο.  εγώ συνήθως έχω και στα 2 κανάλια τις ανορθόδοξες ρυθμίσεις , με κάποια διάφορα στο gain κυρίως και κάποιες άλλες ψιλοδιαφορές. Μόνο αν θέλω να παίξω μεταλ, βάζω το eq κανονικά σε κάποιο από τα 2 κανάλια όλα κοντα στην μεση), συνήθως στο OD2. Και άλλος είναι λόγος για να πάρεις τον τετρακαναλο είναι τα modes που έχει το καθαρο καναλι - orange clean και red clean, από τα οποία βγάζω ήχους που δεν γίνεται να βγουνε από το orange crunch και red crunch που υπάρχουν στον δικάναλο, (τα οποία υπάρχουν και στον τετρακάναλο).
« Τελευταία τροποποίηση: 15/05/15, 02:43 από johnwow13 »

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Πάντως στο Review Monsters of High Gain, o EVH 5150 παίρνει από τις χαμηλότερες βαθμολογίες:
http://www.premierguitar.com/articles/EVH_5150_III_50_Watt_Amp_Review
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος sfanfan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Θεωρώ τον EVH σαν τον καλύτερο affortable hard rock/metal ενισχυτή που υπάρχει. Προσωπικά πάντα, από τον JVM410 μου τον προτιμώ γιατί ακούγεται καλύτερα σε συνθήκες μπάντας (χροιά, ευκρίνεια, διαύγεια). Πάντως ένας ακόμα που θα έπρεπε να έχεις κατά νου, είναι και ο μικρός Peavey 6505 στα 20w ο οποίος βγαίνει στην ευρωπαϊκή αγορά τον Ιούνιο (σύμφωνα με το Musicstore). Αν σου φτάνουν τα watt, έχει και αυτός ένα σκασμό features και γκάζι να φαν και οι κότες (από τα videos πάντα μέχρι στιγμής). Μόλις τον έχω στα χέρια μου θα μπορέσω να σου πω και real, αλλά το μισό να μοιάσει στα μεγάλα του αδέλφια μου φτάνει. Επίσης έχει και αυτός Loop on/off από footswitch.
White noise

Αποσυνδεδεμένος johnwow13

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 43
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Λες δηλαδή ο Evh να ακούγεται καλύτερα από τον jvm? Βασικά ο jvm άρχισε να μου αρέσει όταν σχεδόν μηδένισα το eq, με αποτέλεσμα να πέσει πολύ η ένταση του και έτσι μπόρεσα να ανεβάσω πολύ τα volumes. Αυτό μου φαίνεται λειτουργεί σαν attunator και  έτσι οι λάμπες ζορίζονται πιο πολύ και ο ήχος παχαίνει και ξεκομπρεσσάρει και φεύγουν κάποια ενοχλητικά πρίμα. Με το eq στην μέση η αλήθεια είναι ότι είχα ψιλοαπογοητευτει και δεν μπορούσα να βγάλω ήχο, ειδικά στα σόλα. Βέβαια ακόμα τον ψάχνω αλλά είμαι σε καλό δρόμο πιστεύω. Αναρωτιέμαι αν κάτι τέτοιο μπορεί να δουλέψει και στον Evh ή μόνο στον jvm πιάνει.


Στο review of High Gain δεν κατάλαβα ακριβώς που φαίνεται η βαθμολογία (από τις πένες λογικά) άλλα όπως και να είναι νομίζω συγκρίνεται με ενισχυτές των 100 watt και αυτό δεν είναι πολύ δίκαιο :)
 

Αποσυνδεδεμένος johnwow13

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 43
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Ο μικρός Peavy 6505 από ότι βλέπω έχει και αυτός λίγες προενυσχήτριες (3), αλλα πιο πολύ αναρωτιέμαι αν εχει καθαρά (γιατί τα χρειαζομαι και αυτά), γιατί βλέπω rythm και lead chanel.

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Είχα κάνει μια σκέψη να έπερνα τον mark V 25 αλλά φοβάμαι οτι δεν θα με φτάσει το γκάζι του.


 :o :o :o


Από περιέργεια, με πόσο gain παίζεις στον JVM??? Και βασικά τι ηχοχρωμα θελεις να πλησιάσεις? (πχ ποιας γνωστης μπάντας)
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος sfanfan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Ο μικρός Peavy 6505 από ότι βλέπω έχει και αυτός λίγες προενυσχήτριες (3), αλλα πιο πολύ αναρωτιέμαι αν εχει καθαρά (γιατί τα χρειαζομαι και αυτά), γιατί βλέπω rythm και lead chanel.


Στο rythm κανάλι έχει επιλογή crunch (footswitchable), όταν την ενεργοποιείς κάνει αυτό που λέει, αλλιώς με χαμηλό το gain του καναλιού έχεις καθαρά. Βέβαια το τι καθαρά έχεις άλλο θέμα, όπως και ο EVH ο οποίος δεν έχει και κανά ιδιαίτερο καθαρό κανάλι, με high output μαγνήτες σπάει για πλάκα.
White noise

Αποσυνδεδεμένος johnwow13

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 43
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Αντιγράφω σχόλιο που διάβασα σε  φόρουμ για τον Mark V :


"Channel 3 on Extreme mode is NOT a Dual Rec sound, as some have wrongfully attested. I've never had to turn up the gain on a Dual Rec very far at all, however on the Mark V I found myself having to keep the gain constantly cranked, and it STILL never felt heavy/saturated/brutal enough. And I am definitely NOT somebody who relies on distortion, I have a very heavy picking attack - it just wasn't giving me that "high gain" feeling. Pinch harmonics were completely weak compared to a 5150 or Dual Rec, and I felt I had to dig my pick in ridiculously hard to get it to sound its best."


 Γενικά απο οτι διάβαζα δεν δίνει τόσο gain όσο ένας Engl, Peavy , jvm.. Πέρα απο ότι διάβαζα, ακουγοντας στο youtube βιντεακια νομίζω ότι θα συμφωνήσω. Βέβαια επίσης λένε ότι οι mesa χρειάζονται χρόνο για να μάθεις να τους ρυθμίζεις και να βρεις αυτό που θες.




Στον jvm το gain στα OD κανάλια  πιστεύω  αυξάνει τον όγκο, την ευαισθησία και την ζεστασιά του ήχου, αλλά δυστυχώς αν το ανεβάσεις πολύ λασπώνουν τα μπάσα. Δεν το βάζω ποτέ κάτω από την μέση γιατι ο ηχος μου φαινεται κρύος και αψυχος αν το βάλω.  Επίσης με τις ανορθοδοξες ρυθμίσεις του eq τα πραγματα αλλάζουν αρκετά. Συνήθως στην μέση το έχω αλλά καμια φορά μπορεί να παιξω καποιο σολο στο red mode με φουλ gain, για πιο γεματο στρογγυλό ήχο, άλλα βεβαία με λασπωμένες λίγο τις μπάσες. Βέβαια παίζω πολύ και με το ποτενσιομετρο της κιθάρας.
« Τελευταία τροποποίηση: 15/05/15, 12:05 από johnwow13 »

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Επειδή έχω την αίσθηση ότι οποιοσδήποτε άλλος ενισχυτης από τον JVM 410 θα είναι ψιλοσυμβιβασμος για σενα (ειτε στον ηχο ή στις ευκολιες, ή τελος στο βαρος), ξαναεπαναφέρω  ;D  την πρότασή μου για Kemper (και ευκολοδιαχειρισιμος ειναι, και δεν θα έχεις μόνο αυτούς τους ήχους... μη σου πω θα πουλησεις τον JVM και θα κρατήσεις τον Kemper  ;) )


http://www.kemper-amps.com/forum/index.php/Thread/18198-SinMix-Marshall-JVM410-Metal-Pack-Out-Now/



https://www.youtube.com/watch?v=zBQgWNmjk2o


https://www.youtube.com/watch?v=zresYL9TQJA
« Τελευταία τροποποίηση: 15/05/15, 14:20 από Kosthrash »
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος johnwow13

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 43
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Δεν καταλαβα ακριβώς τι είναι αυτός ο Kempler να πω την αλήθεια, είναι modeling?Με τα ψηφιακά παντως δεν τα πάω καλά. Έχει λάμπες?


Πάντως αν και θέλω να βρίσκεται πολύ γκάζι στον ενισχυτή μου, μέταλ δεν παίζω συχνά, ελληνικό, classic και hard rock κυρίως είναι το στυλ μου.

Αποσυνδεδεμένος harrisxr650

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 251
  • Φύλο: Άντρας
  • The souls of heaven...Are stars at night..
    • Προφίλ

Ο  Bugera Trirec δυστυχώς ξεφεύγει από την κατηγορία των κιλών που θέλω αλλά τον ψιλοέχω βάλει στο μάτι. Αντέχουνε τελικά αυτά τα μηχανήματα (bugera) ή μες στον χρόνο έχουν θέματα? Αναρωτιέμαι ηχητικά ποσό πλησιάζει τον dual rec, που αν κάποτε αποχτήσω φράγκα θα τον πάρω και αυτόν (τον reborn). Είχα κάνει μια σκέψη να έπερνα τον mark V 25 αλλά φοβάμαι οτι δεν θα με φτάσει το γκάζι του. Γενικά αν και δεν τους έχω ακούσει από κοντά αλλά μόνο από youtube, νομίζω ότι ο dual rec μου αρέσει καλύτερα από τον mark V παρότι ο τελευταίος είναι πιο ευέλικτος και έχει πιο πολλούς ήχους. 
Εχω την πρωυη γενια (αυτη που και καλα  εβγαζε καπνους) δουλευει απροβληματιστα εδω και  6 χρονια σχεδον καθε μερα εχει τραβηξει τα  πανδεινα..απο μεταφορες μεχρι και ξεχασμενος ανοιχτος 1 εβδομαδα στο studio... ακομα και χωρις τα ηχεια συνδεμενα με το master sto 8 και δεν αρπαξε τιποτα οση ωρα προσπαθουσα να καταλαβω γιατι δεν παιζει...  αν το παρεις θελεις με την μια αλλαγη λαμπες... εχουν τεραστια διαφορα προς το καλυτερο οι κινεζικες που φοραει με καλυτερες.
επισης εχω και ενα 1960 infinium  απο την πρωτη ημερα κυκλοφοριας ( αγορα απο musicstore.de)  ο οποιος εχει γινει πλεον ο main ενισχυτης μου καθως εχει εξαιρετικη χροια, φοβερα καθαρα και τα βρωμικα του ( απο crunch μεχρι lead) επισης...και αυτος δουλευει απροβληματιστα so far  οπως επισης και αυτος ηθελε λαμπες για να ζωντανεψει.
the souls of heaven...Are stars at night...

Αποσυνδεδεμένος johnwow13

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 43
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Με αυτό που λές μπορώ να βλέπω τους bugera λίγο με άλλο μάτι. Είχα μια ψιλοφοβία λίγο για το αν βγάζουν προβλήματα και το πόσο αντέχουν.


Βασικά έψαχνα τώρα λίγο τους boogie και συγκεκριμένα έπεσε το μάτι μου στον mini rectoverb 25. Η αλήθεια ειναι οτι ο κόμπο βολέυει πιο πολύ για να μην κουβαλάω επιπλέον καμπινα, και ο συγκεκριμένος ειναι 18 κιλά, 2 κανάλια με 2 modes το καθένα. Αναρωτιέμαι τα καθαρά του ποσο καθαρά ειναι. Ο μαρκ V mini μήπως ειναι καλύτερη επιλογή ανάμεσα σε αυτους τους 2? ο Μαρκ δεν βγαίνει σε κόμπο παντως.



Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
παντως να ξερεις οτι με μερικα ευκολα mods ο jvm μεταμορφωνεται. Για τους λογους που αναφερεις τον ειχα modαρει και τωρα δε τον αλλαζω με τπτ. Κανει αυτα που θες με πολυ χαμηλο volume.

Αποσυνδεδεμένος johnwow13

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 43
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
με τα OD κανάλια είχα θεμα που ακουγονταν με χαμηλο το gain πολυ κρύα και ξυρίζαν στο σολο, και με πολύ gain λασπώνανε. Με χαμηλομένο το Eq πιστευω καλυτερευει πολύ  αρκει να βρεις το σημειο που δεν χανονται τελειως τα πριμα ωστε να  γινει μουντος. Τωρα με τα mods δεν ξερω καν αν υπαρχει τεχνικος στα χανια να ξερει να τα κάνει, αν και δεν νομίζω να ειναι καμια τρομερή δουλειά.

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
καταρχην για σολο καλο ειναι να χρησημοποιεις το od1 και οχι το od2. Το 1 εχει περισσοτερα μεσαια και κοβει ωραια στη μιξη ενω το 2 ειναι πιο scooped. Λαμπες εχεις αλλαξει? περα απο το υπερβολικο κομπρεσαρισμα δεν ειχα τα προβληματα που περιγραφεις. Εβγαλα κομπρεσαρισμα και εκανα και το negative feddback mod ωστε να γινει πιο δυναμικος και να συμπεριφερεται σε χαμηλη ενταση σαν να τον εχω τσιτωμενο. Η χροια βελτιωθηκε αρδην με τις λαμπες....τεραστια διαφορα με πριν.

Αποσυνδεδεμένος johnwow13

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 43
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Τις προενισχήτριες τις εχω αλλαξει , τις τελικές οχι γιατι βαριέμαι λίγο την διαδικασία του bias. Οι τελικές μετρανε αρκετά σε μετριες εντάσεις? γιατι εφαγα 2 παρατηρησεις τωρα τελευταια απο τους γείτονες, στην τριτη θα μου δώσουν κόκκινη κάρτα  :(

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Εγω ειδα τεραστια διαφορα οταν αλλαξα pi και τελικες αλλα εβαλα kt77 οποτε ηταν λογικο.
Μπορεις να βγαλεις τις 2 απο τις τεσσερις τελικες και να μειωσεις τα watt στο μισο. Αν θες λεπτομεριες ανοιξε νεο topic καλυτερα....

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
74 Απαντήσεις
24145 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/12/07, 17:52
από panka
4 Απαντήσεις
3155 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/03/08, 14:42
από Jezus
1 Απαντήσεις
2522 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/07/08, 15:06
από Neikos
29 Απαντήσεις
8201 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/01/09, 13:17
από tech21man
3 Απαντήσεις
3459 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/09/09, 12:13
από Wise_One
0 Απαντήσεις
1661 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/03/10, 08:27
από ivikos
8 Απαντήσεις
3691 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/07/10, 23:41
από Απόλλων
2 Απαντήσεις
2480 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/06/11, 13:27
από Μelexdy
6 Απαντήσεις
4941 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/04/15, 13:53
από AnimaPura
5 Απαντήσεις
2463 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/12/22, 20:36
από Απόλλων