Αποστολέας Θέμα: Μάθημα στιχουργικής από έναν άσχετο για άλλους άσχετους.  (Αναγνώστηκε 16351 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος bluechild

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 618
  • Φύλο: Άντρας
  • Peace
    • Προφίλ
    • bluechild
   Δυο άστρα χορεύουν αγκαλιά
   στον άδειο, άξεστο ουρανό,
   στο μαύρο το βυθό βουτάνε,
   εδώ κι εκεί κι εδώ ρωτάνε
   αν ξέρουν για το φονικό,
   των στίχων τον Τιτανικό.
   "Πείτε μου σας παρακαλώ,
   πού να τον βρω ; Πού να τον βρω ;"
   - "Δικοί μας στίχοι και συνθέσεις,  
   κιθάρα τζιάρ και ντοτ και κο !".

   Το 90% των στίχων εδώ μέσα πάσχει από υπερκουλτουρίαση. Και δεν είναι αυτό το κακό, αλλά οτι γίνεται με τέτοιο τρόπο ώστε τελικά όλα μοιάζουν ίδια. Δεν σας λέω μη γράφετε και μη δημοσιεύετε, απλώς βαρέθηκα να διαβάζω το ίδιο "ποιήμα" από 1000 διαφορετικά άτομα με διαφορετικές ωραίες λέξεις, κοσμητικά επίθετα και "εύστοχες" παρομοιώσεις που παραπέμπουν σε σουρεαλιστικές μαγικές εικόνες :P Νισάφι πια ! Κάποιος πρέπει να σας πει οτι "μέτρον άριστον". Όταν γίνεται κατάχρηση της παρομοίωσης (ειδικά απ' όλους) καταντάει γελοίο στο τέλος. Διαβάστε τί γράψατε πριν το στείλετε και αν μοιάζει με όλα τα άλλα που υπάρχουν εδώ σεβαστείτε τον εαυτό σας και μη το στείλετε. Θενκς α λοτ φορ λισ'νιν'.
« Τελευταία τροποποίηση: 13/11/04, 21:25 από bluechild »

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Επισης να μην ξεχναμε τους ειδικους που τα κρινουν ολα, χωρις ακριβως να ξερουν τι ακουν ή τι διαβαζουν ή ακομα χειροτερα, χωρις να κοιτανε την ουσια, αλλα τα "φρου φρου" ;D
« Τελευταία τροποποίηση: 14/11/04, 02:53 από freemind »
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος bluechild

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 618
  • Φύλο: Άντρας
  • Peace
    • Προφίλ
    • bluechild
^ Σωστό κι αυτό. Η διαφορά είναι οτι για τον ειδικό δεν ξέρεις πάντα στα σίγουρα αν είναι ειδικός ή όχι. Ενώ ο "ποιητής" φαίνεται ;)

Αποσυνδεδεμένος pascal.

  • Δεν Είμαι Δικηγόρος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 699
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Αυτό είναι η ζωή; Ε τότε, άλλη μια φορά!
    • Προφίλ
Άλλο κακό μας βρήκε πάλι...

Απαντάω επειδή είμαι μια άσχετη στιχουργός, ίσως η ασχετότερη όλων. Ρε παιδιά, αν χαλιέται και προσβάλλεται τόσο η αισθητική σας, απλά προσπεράστε. Σιγά μη ζητήσω και άδεια από κριτική επιτροπή πριν αποφασίσω να ανεβάσω κάτι. Μέσα στην τόση μπούρδα που ανεβαίνει εδώ μέσα, σε όλες τις ενότητες, το λιγότερο που μπορεί να θεωρηθεί ένας -κοινότυπος κατά τα άλλα- στίχος, είναι ανεκτός.

Επισης να μην ξεχναμε τους ειδικους που τα κρινουν ολα, χωρις ακριβως να ξερουν τι διαβαζουν ή ακομα χειροτερα, χωρις να κοιτανε την ουσια, αλλα τα "φρου φρου"

Ακριβώς σε αυτές τις κατηγορίες ανθρώπων φαίνονται ίδιοι δύο στίχοι. Εκτός των περιπτώσεων της αντιγραφής, δύο φαινομενικά παρόμοιοι στίχοι μπορεί να λένε τα ακριβώς αντίθετα.
« Τελευταία τροποποίηση: 14/11/04, 13:44 από pascal. »
Όσα ξέρει η γυναίκα του κιθαρίστα δεν τα ξέρει ο κόσμος όλος!

Αποσυνδεδεμένος Ashen Lord

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Φύλο: Άντρας
  • Hate, cant't control it any more!
    • Προφίλ
θα συμφωνησω με την Pascal προσθετοντας απλα καποιο σχολιο το οποιο ειναι καθαρα προσωπικη, υποκειμενικη αποψη κ σε καμια περιπτωση δεν αποτελει αντικειμενικη κ αμεροληπτη εκτημητρια της πραγματικοτητας. Το θεμα ειναι οτι εχει παραγινει το πραγμα με τους ελληνικους στιχους. Τελικα δεν υπαρχει αλλο θεμα απο την καψουρα??? οχι οτι ειναι επουσιωδες (ισα ισα που μας αφορα ολους) αλλα πραγματικα αναρωτιεμαι αν οι ελληνες στιχουργοι αδιαφορουν ΤΟΣΟ ΜΑ ΤΟΣΟ για αλλα θεματα οπως οι επιθυμιες και οι στοχοι του καθε ανθρωπου αλλα κ η διαδικασια του αγωνα για να τους κατακτησει...η οτιδηποτε αλλο τελος παντων... Ισως ειμαστε πολυ αγαπισιαρηδες σαν λαος... σε σημειο αηδιας...
Hate! Can't control it anymore, I see the Red Light more and more...

Αποσυνδεδεμένος Mithradir White Wizard

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 254
  • Φύλο: Άντρας
  • ελάτε μια βόλτα www.xroupista.gr
    • Προφίλ
...παλιοκουλτουριαρηδες χαμενοι στη μεταφραση ενωθειτε!Αν ποτε καποιος με αποκαλουσε ετσι θα το θεωρουσα τιμη,αλλα αναθεμα αν ξερει κανεις τι ειναι η κουλτουρα,κι εγω ακομα που το λεω δε μπορω να το μεταφρασω.Τι παει να πει κουλτουρα?.Κατα την δικη μου γνωμη δεν θα πρεπε αυτο το πολυπλοκο κατασκευασμα να το αποκαλουν ετσι.
www.xroupista.gr Απανταχού Αργίτες το e-στεκι σας είναι εδώ...ελάτε

Αποσυνδεδεμένος atzolina

  • Η εκδίκηση της ξανθιάς !!!
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 532
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Είμαι ζωντανή,επειδή σε αγάπησα......
    • Προφίλ
  Το 90% των στίχων εδώ μέσα πάσχει από υπερκουλτουρίαση. Και δεν είναι αυτό το κακό, αλλά οτι γίνεται με τέτοιο τρόπο ώστε τελικά όλα μοιάζουν ίδια.

Σαν άσχετη στιχουργός και εγώ,θα πω για πολλοστή φορά ότι ο στίχος δεν έχει ''συνταγές'' ούτε ''κανόνες'' !!!
Κυκλοφορούν χιλιάδες τραγούδια...με πανομοιότυπους στίχους...το τι ανεβαίνει στο ''Δικοί μας στίχοι και συνθέσεις'' ,  σε ενόχλησε ?

Δεν σας λέω μη γράφετε και μη δημοσιεύετε, απλώς βαρέθηκα να διαβάζω το ίδιο "ποιήμα" από 1000 διαφορετικά άτομα με διαφορετικές ωραίες λέξεις, κοσμητικά επίθετα και "εύστοχες" παρομοιώσεις που παραπέμπουν σε σουρεαλιστικές μαγικές εικόνες :P Νισάφι πια ! Κάποιος πρέπει να σας πει οτι "μέτρον άριστον". Όταν γίνεται κατάχρηση της παρομοίωσης (ειδικά απ' όλους) καταντάει γελοίο στο τέλος.

Και ποιος σε υποχρεώνει να τα διαβάσεις ?
Αφού κρίνεις ότι όλα είναι '' μια απ'τα ίδια '' και έχει χαθεί το μέτρο και η αισθητική ,γιατί - όπως πολύ σωστά λέει και η pascal - δε το προσπερνάς ?


 
Διαβάστε τί γράψατε πριν το στείλετε και αν μοιάζει με όλα τα άλλα που υπάρχουν εδώ σεβαστείτε τον εαυτό σας και μη το στείλετε. Θενκς α λοτ φορ λισ'νιν'.

Εγώ προσωπικά ,αγαπητέ  bluechild,όταν θα θέλω να ''ανεβάσω'' κάτι ,θα το ''ανεβάσω'' κι ας μοιάζει με χίλια άλλα !!!
Επίσης ,ξέρω πάρα πολύ καλά τι γράφω και πιστεψε με δε δείχνω καμία απολύτως ασέβεια προς τον εαυτό μου...κάνω το ακριβώς αντίθετο !!!  ;)
Κοιτάζω την ταυτότητα,
ετών τριάντα...θα μείνω πάντα.

Αποσυνδεδεμένος gon

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 146
  • Φύλο: Άντρας
  • goodbye cruel world
    • Προφίλ
Bluechild ειχα δει την απεχθεια σου προς αυτους τους στοιχους και τα τραγουδακια και σ'αλλα ποστ αλλα νομιζω  δεν μπορεις να απαγορευσεις σε κανεναν να ποσταρει αυτο που θελει.Και εγω την ιδια αποψη με σενα εχω, και τις πιο πολλες φορες φτανει να δω τον πρωτο στοιχο ενος καψουροτραγουδου για να το προσπερασω σε αντιθεση με αλλα που μιλανε για αλλο θεμα και μου τραβαν την προσοχη.Απλα μην δινεις σημασια ;)
Predestined or punished
By man or god?

Αποσυνδεδεμένος Mithradir White Wizard

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 254
  • Φύλο: Άντρας
  • ελάτε μια βόλτα www.xroupista.gr
    • Προφίλ
...τι παει να πει κουλτουρα ρε παιδια θα μου εξηγηση καποιος.Γιατι συζητατε και δε μιλατε επι της ουσιας.Ο καθενας εχει το δικαιωμα να γραφει οτι θελει οσο βαρετο και οσο ιδιο μοαιζει,καλως,απου που γεννιεται η κουλτουρα ομως
www.xroupista.gr Απανταχού Αργίτες το e-στεκι σας είναι εδώ...ελάτε

Αποσυνδεδεμένος Πελαργός

  • Ασσασινος κατοικος Κιθαρισταν
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 266
  • Φύλο: Άντρας
  • Το Πετρωμενον Φαγειν Αδυνατον
    • Προφίλ
Αγαπητέ μπλε παιδί. :)

Καταρχήν δεν κατάλαβα πως κάποιος άσχετος μπορεί να κάνει μάθημα σε άλλους άσχετους.

Δεύτερη ένσταση είναι η ένταση της παρότρυνσης σου. Μεγάλο μένος και δεν κατάλαβα το λόγω. Αν σε χαλάνε τόσο οι στίχοι αυτοί απλά μην τους διαβάζεις.

Για την ιστορία δεν έχω στείλει ποτέ στίχους ,γιατί δεν μπορώ σίγουρα να γράψω αυτό που θα μου άρεσε και σχεδόν ποτέ δεν διαβάζω τους στίχους που στέλνονται.

Πραγματικά δεν καταλαβαίνω πως μπορούμε να περιμένουμε να είναι όλοι μεγάλοι "ποιητές". Αν ήταν τόσο εύκολο δεν θα πάλευαν όλοι να γράψουν και δεν θα είχε καμία άξια να το κάνουν. Όσοι όμως τελικά γράφουν το κάνουν σίγουρα γιατί με οποιανδήποτε τρόπο έχουν την ανάγκη να το πράξουν. Είτε γιατί είναι ψώνια είτε γιατί κατακλύζονται από συναισθήματα.
Όπως και να έχει η καθαρά προσωπική άποψη καθενός μας θα πρέπει σίγουρα να είναι πάνω στο αποτέλεσμα και όχι να αφορά την προσπάθεια. Έστω και ένα στίχο να βρει ένας από μας μέσα σε όσες βλακείες και τυπικούρες γράφονται αξίζει.
Άλλωστε δε νομίζω να μπορεί κανείς να διδάξει σε κάποιον πως να γράφει "καλά" και "σωστά". Αν ήταν έτσι ακόμα θα μουγκρίζαμε.
το ΕΙΝΑΙ ειναι αβασταχτα ελαφρυ

Αποσυνδεδεμένος Mithradir White Wizard

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 254
  • Φύλο: Άντρας
  • ελάτε μια βόλτα www.xroupista.gr
    • Προφίλ

ιγά μη ζητήσω και άδεια από κριτική επιτροπή πριν αποφασίσω να ανεβάσω κάτι.[/b] Μέσα στην τόση μπούρδα που ανεβαίνει εδώ μέσα


...γεια σου ρε πληγωμενο νιατο.Εμενα παντως μου εδωσες πολυ καλους στιχους αν και για να ειμαι ειλικρινης θα πρεπει να βρεθουμε να μου τους κανεις σε ψιλα για να πιασω το νοημα 100% ;D ;D ;D 8) 8) 8)
www.xroupista.gr Απανταχού Αργίτες το e-στεκι σας είναι εδώ...ελάτε

Αποσυνδεδεμένος bluechild

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 618
  • Φύλο: Άντρας
  • Peace
    • Προφίλ
    • bluechild
   Πρώτα απ' όλα πρέπει να μάθετε να διακρίνετε την "ειρωνεία" από το "μένος". Σας ειρωνεύτηκα (κάποιους) δε σας έβρισα :P Δεύτερον, αν χαλιέται η αισθητική μου έχω κάθε δικαίωμα να το πω. Όσοι το παίζουν έξυπνοι εδώ μέσα και κοροϊδεύουν το Ρουβά, της Hi-5 και τις 2-lips (κι εγώ μέσα) τώρα πειράχτηκαν ; Δηλαδή όταν θέλουμε να κάνουμε το κομμάτι μας και να το παίξουμε μάγκες κοροϊδεύουμε και όταν βλέπουμε άλλους να κρίνουν αρνητικά δικούς μας στίχους τους λέμε να προσπεράσουν "άμα δε γουστάρουν" ; Ωραίοι είστε εσείς ... Αντί να ακούσετε μια κριτική και να τη λάβετε υπόψη σας όσο σκληρή κι αν ακούγεται στα, απελευθερωμένα κατά τ' άλλα, αυτάκια σας προτιμάτε να πείτε το έτοιμο ποιηματάκι σας : μπλα μπλα μπλα δε σε υποχρεώνει κανείς μπλα μπλα μπλα προσπέρασε μπλα μπλα μπλα μπλα ...
     Τρίτον, δε μίλησα εγώ για το οτι ο στίχος είναι "ερωτικός". Το θεωρώ απόλυτα φυσιολογικό. Μίλησα για τον τρόπο με τον οποίο γίνεται. Αποσμασματικά, σε δόσεις, με κοινοτοπίες, με καταχρήσεις, με φτήνια. Φτήνια, φτήνια, φτήνια. Αμέ ! Δεν είναι μόνο οι στίχοι της Δρούτσα φτηνοί. Απλώς αυτούς σας αρέσει εσάς να κρίνετε. Υπάρχουν κι εδώ μέσα φτηνοί στίχοι, αλλά εδώ προσπερνάμε αν δε μας αρέσει :P Δεν κρίνουμε ποτέ αυστηρά ! Ούτε τον εαυτό μας, ούτε τους άλλους.
      Και τέλος, αν διαβάσετε καλά το πρώτο μου μήνυμα όσοι πέσατε να με φάτε, θα δείτε οτι δεν απαγορεύω να δημοσιεύσετε :P "Παρότρυνση" λέγεται αυτό που κάνω και δεν είναι για το δικό μου καλό. Όχι οτι είμαι αλτρουιστής, απλώς έτσι μου κάθησε τώρα να σας το πω. Ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος bluechild

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 618
  • Φύλο: Άντρας
  • Peace
    • Προφίλ
    • bluechild
   Όσο για το τι είναι "κουλτουριάρικο", είναι κάτι προσεγμένο, φτιαγμένο με αγάπη και πολλές φορές με κόπο, ολοκληρωμένο, με συνοχή, χωρίς να χρειάζεται να περιέχει δύσκολες λέξεις και έννοιες και πάνω απ' όλα (και αυτό λείπει κυρίως σε ότι κορόιδεψα) : χωρίς να είνια γραμμένο με την πρόθεση να ακούγεται "κουλτουριάρικο". Αυθόρμητο.

   Αν θέλετε να διαβάσετε κάτι κουλτουριάρικο, ή μάλλον καλύτερα "κάτι που έχει κουλτούρα" διαβάστε κάτι της Vagabond, τη Μύγα του pimami και οτιδήποτε του kostaskapa. Και βάλτε τα για στόχο σας, δε θα σας κάνει κακό.
« Τελευταία τροποποίηση: 14/11/04, 19:34 από bluechild »

Αποσυνδεδεμένος Carpe_Diem

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 62
  • Φύλο: Άντρας
  • -Πελάτης:Θέλω ADSL. -Ο.Τ.Ε.:Aχαχαχαχα!
    • Προφίλ
Kαλοι η κακοι στιχοι ειναι σχετικο... κανενας στιχος δεν ειναι καλος αν δεν δει το φως της δημοσιοτητας!  8)
Οταν ο Ο.Τ.Ε μας φερει DSL δεν θα τη χρειαζομαστε γιατι θα εχει ανακαλυφθει το το μηχανημα της τηλεμεταφορας!!

Αποσυνδεδεμένος pimami

  • Ανεμοσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 781
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Φωταγωγός
ας μην ξεχνάμε ότι ο καθένας από αυτούς που έχουν δημοσιεύσει κάτι εδώ μέσα έχει καταθέσει κάτι από την ψυχούλα του, την οποία ψυχούλα του δεν έχει κανείς το δικαίωμα να ειρωνευτεί...
Θα μου πείτε κανείς δεν ειρωνεύτηκε την ψυχούλα κανενός. Κριτική στον γραπτό λόγο που δημοσίευσε κάνουμε και μέσα στα πλαίσια αυτής εκφράστηκε και η ειρωνία.
Συμφωνώ! απλά θα προτιμούσα να γίνει στον καθένα ξεχωριστά και όχι με ένα κείμενο που απευθύνεται αόριστα!
"τα ελατήρια του στρώματος βουίζουν όνειρα"

Αποσυνδεδεμένος bluechild

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 618
  • Φύλο: Άντρας
  • Peace
    • Προφίλ
    • bluechild
^ Το οτι απευθύνθηκα συνολικά δεν έγινε ούτε λόγω δειλίας, ούτε απλώς για να προκαλέσει μαζικές αντιδράσεις. Απλώς το θεωρώ άσκοπο να πω σε κάποιον απευθείας ο,τι "Ξέρεις κάτι ; Δε γράφεις καλά !". Τότε αφού θα το ξέρει από πρώτο χέρι θα αλλάξει μεν, αλλά και πάλι θα λείπει το "αυθόρμητο". Θα προκαλέσω εγώ αποτέλεσμα, όχι αυτός. Έτσι όπως το έθεσα τώρα θα έχει πολύ καλύτερο αποτέλεσμα και το καλύτερο ; Μόνο σε όσους δεν είναι αρκετά αλαζόνες για να επαναπαυτούν και να πουν "Εντάξει, εγώ είμαι στο 10%".

Αποσυνδεδεμένος pimami

  • Ανεμοσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 781
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Φωταγωγός
bluechild, και αυτό δεκτό! όμως μήπως αποθαρρύνονται κάποιοι να δημοσιεύσουν κάτι που είναι πραγματικά καλό?
εφ όσον δίνεται η ευκαιρία να δημοσιεύσουν όσοι το αποφασίσουν κάτι από τα δημιουργήματά τους θα πρέπει να είμαστε έτοιμοι να συναντήσουμε κάθε είδους δημιουργία.
αλλά και έτοιμοι να δεχτούμε την σφαλιάρα ενός αρνητικού σχόλιου, μεχρι και ειρωνικού!
« Τελευταία τροποποίηση: 14/11/04, 20:02 από pimami »
"τα ελατήρια του στρώματος βουίζουν όνειρα"

Αποσυνδεδεμένος Mithradir White Wizard

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 254
  • Φύλο: Άντρας
  • ελάτε μια βόλτα www.xroupista.gr
    • Προφίλ
bluechild εχεις χιλια δικια,οπως και ολοι οι αλλοι.Το θεμα ειναι απλο,αν δε σαρσει κατι το εκφραζεις ελευθερα(και καλως το εκανες)...τωρα αν απευθηνεσαι συγκεκριμενα καπου αυτο εινα αλλο βιολι.Καλος η κακος στιχουργος , κουλτουριαρης η μη ενα εναι το θεμα...για καποιον λογο θα γραφει και αυτος τα στιχακια του(ΕΓΩ ΠΑΝΤΩς ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΝΑ ΞΕΧΩΡΙΖΩ ΤΗΝ ΚΟΥΛΤΟΥΡΑ ΑΠΟ ΤΗ ΜΗ ΚΟΥΛΤΟΥΡΑ) 8) 8)
www.xroupista.gr Απανταχού Αργίτες το e-στεκι σας είναι εδώ...ελάτε

Αποσυνδεδεμένος Jo.

  • Great Melaggeus
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 519
  • Φύλο: Άντρας
  • Έχω ανάγκη ν' αγαπάω.....
    • Προφίλ
Ego nomizo pos yparxoun anthropoi pou grafoun giati etsi tous vgenei,etsi mporoun na ekfrasoun ayta pou niothoun,to an einai "poihma" einai asxeto,to thema paramenei oti apla eikonizoun tin psyxi tous.
Apo ekei kai pera sigoura yparxoun kai alloi pou psaxnoun na vroun oraies lexeis i poihtikes kai na kolisoun ena stixo apla kai mono gia na einai ekthampotikos.

Sigoura den mporoume na xeroume poia apo tis dyo odous epilegei kapoios opote kai den mporoume na to krinoume ,kai sigoura oxi apo ayto pou diavazoume

Apo tin alli poses fores grafoume kati kai theloume na to deixoume se kapoion?na mas pei tin gnomi tou,mia antikeimeniki apopsi sigoura mas odigei se pio sosta symperasmata gia to pos grafoume. Kata tin gnomi mou,to kithara logo tou oti sxetizete perissotero kai me to tragoudi genikotera alla kai me tin stixourgiki einai poly kalo to opoios sxolio mas kanoun stous stixous mas
« Τελευταία τροποποίηση: 14/11/04, 21:49 από William Wallace »
Call me Jo

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Βασικά, όλα είναι θέμα γούστου. Σε κάποιους αρέσουν οι απλοί στίχοι για να μπορούν να τους καταλαβαίνουν και να τους "χωνεύουν" εύκολα και σε άλλους αρέσουν οι πολύπλοκοι για να μπορούν να σκέπτονται και να φαντάζονται διάφορες εικόνες και νοήματα...
Μέσα σε αυτά, τα διάφορα θέματα και οι διάφορες τεχνοτροπίες έχουν τους υποστηρικτές τους. Αλλά και πάλι, τίποτα δεν είναι απόλυτο. Μπορεί να μας αρέσει ένα ερωτικό τραγούδι με απλό στίχο και ένα κοινωνικό με σουρεαλιστικό στίχο.

Προσωπικά, συμφωνώ με τη morenita, στο οτι η τέχνη (πρέπει να) βασίζεται στη πρωτοτυπία, μόνο που θέλει προσοχή γιατί στο κυνήγι της πρωτοτυπίας μπορεί να χάσουμε τα άλλα που πρέπει να διαθέτει ένα ποίημα/στίχος, όπως ειρμό, συνοχή, νόημα (έστω και δύσκολο), μέτρο και ρίμα (ανάλογα τη περίσταση)

Βάλτε σε τάξη τη τρικυμία στο μυαλό σας για να μη καταλήξετε να γράφετε κάτι τέτοιο... χεχε... ;)

Αποσυνδεδεμένος atzolina

  • Η εκδίκηση της ξανθιάς !!!
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 532
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Είμαι ζωντανή,επειδή σε αγάπησα......
    • Προφίλ
Αν θέλετε να διαβάσετε κάτι κουλτουριάρικο, ή μάλλον καλύτερα "κάτι που έχει κουλτούρα" διαβάστε κάτι της Vagabond, τη Μύγα του pimami και οτιδήποτε του kostaskapa. Και βάλτε τα για στόχο σας, δε θα σας κάνει κακό.

Προσωπικά,σε ευχαριστώ για την '' παρότρυνση''...αλλά λυπάμαι που δε μπορώ να τη δεχτώ από έναν ''άσχετο'' !!!

Την αρνητική κριτική σου θα τη σεβαστώ και θα τη δεχτώ...την ''παρότρυνση'' σου όμως,όχι !!!
Δηλώνεις ''άσχετος'' με το θέμα,πράγμα που δε σου επιτρέπει να κάνεις τέτοιου είδους υποδείξεις !!!
Το τι θα βάλω εγώ στόχο...να είσαι σίγουρος πως δεν είσαι εσύ εκείνος που θα μου το υποδείξει !!!

Και για μια ακόμα φορά σου λέω,πως αντί να κάθεσαι και να λες...να λες...να λες ,σαν να είσαι ο πλέον ειδήμων...καλύτερα να το προσπεράσεις !!! ::)

Α...και προς αποφυγή παρεξηγήσεων...δεν έχω απολύτως καμία εμπάθεια προς το προσωπό σου...απλά σου ανταποδίδω την ειρωνεία !!! ;)
Κοιτάζω την ταυτότητα,
ετών τριάντα...θα μείνω πάντα.

Αποσυνδεδεμένος Mithradir White Wizard

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 254
  • Φύλο: Άντρας
  • ελάτε μια βόλτα www.xroupista.gr
    • Προφίλ
....Αντζολινα...καλα το λεει η υπογραφη σου....

Η ΕΚΔΙΚΗΣΗ ΤΗΣ ΞΑΝΘΙΑΣ!!! :P :P :P ;) ;) ;)
« Τελευταία τροποποίηση: 15/11/04, 17:31 από Mithradir White Wizard »
www.xroupista.gr Απανταχού Αργίτες το e-στεκι σας είναι εδώ...ελάτε

Αποσυνδεδεμένος bluechild

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 618
  • Φύλο: Άντρας
  • Peace
    • Προφίλ
    • bluechild
atzolina my love δεν έχω σπουδάσει στιχουργός και γι αυτό δηλώνω άσχετος. Γιατί τόση κόντρα όμως ; Μίλησα εγώ για σένα ή όποιος έχει τη μύγα μυγιάζεται ; Πάρε και το χαμογελάκι για να μη με παρεξηγήσεις ;) :P

Αποσυνδεδεμένος gerontas

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Γιατι την πεσατε ετσι στον bluechild; Απο τη στιγμη που δημοσιοποιειτε κατι πρεπει να ειστε ετοιμοι να δεχτειτε κριτικη. Κι οπως ειναι δικαιωμα σας να γραφετε οτι θελετε και να το στελνετε οπου θελετε, ετσι ειναι και δικαιωμα του να λεει την αποψη του για αυτα που διαβασε. Δε καταλαβαινω γιατι πρεπει να "προσπερασει" , "να μην τα διαβαζει' κλπ κλπ. Να μην τα στελνατε τοτε κι εσεις. Σε αλλα post που σας λενε καλα λογια δεν ειδα να τους λετε "να μην τα διαβαζουν". Μονο τα καλα σχολια ειναι δεκτα; Ασε που, κατα τη δικη μου αποψη, εχει και δικιο. Η πλειοψηφια αυτων που εχω διαβασει κι εγω, ειναι απο αδιαφορη εως κακη. Και τεχνικα και θεματικα. Ελαχιστα ξεχωριζουν. Και πριν μου τη πεσετε κι εμενα να σας πω οτι αυτο δε σημαινει οτι δεν πρεπει να γραφετε η να τα στελνετε , καλα κανετε. Αλλα, για να καταλαβετε την αντιδραση σας, αρκει να σας πω οτι παρ' ολο που η φωνη μου ειναι κακη τραγουδαω συνεχεια και το απολαμβανω. Αν ομως ερθει και μου πει καποιος "ρε τι γαιδουροφωναρα ειναι αυτη που εχεις" και του βαλω και χερι απο πανω, τοτε η δεν εχω συναισθηση της πραγματικοτητας η ειμαι ηλιθιος.
« Τελευταία τροποποίηση: 15/11/04, 23:24 από gerontas »

Αποσυνδεδεμένος *Ελένη*

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 272
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
egw bluechild simfwnw mazi sou,kai kiriws se ayto pou egrapses sxetika me tin kaki kritiki pou kanoume polles fores se epaggelmaties emporikous stihourgous kai allous kallitexnes enw ayta pou grafoume emeis mporei na einai 100 fores pio phtina...omws mi xehnas oti kaneis de dilwse apo osous anevazoun tous stihous tous edw oti theloun na asxolithoun epaggelmatika.an kapoios to dilwse sigoura prepei na krithei me aystirotera kritiria...(gnwmi mou)...padws kala ta les
« Τελευταία τροποποίηση: 16/11/04, 02:03 από eleni23 »
oi xenoi einai filoi pou den exeis gnwrisei akoma...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
16 Απαντήσεις
6261 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/07/08, 13:44
από Giorgos K.
7 Απαντήσεις
4019 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/12/08, 17:21
από a7xjoey
3 Απαντήσεις
2751 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/06/09, 03:21
από FABRICAUDIO
5 Απαντήσεις
3664 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/12/10, 12:26
από vaig3
1 Απαντήσεις
3507 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/02/11, 19:05
από Μητσάκος
2 Απαντήσεις
2632 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/03/11, 21:30
από vagtanplan
1 Απαντήσεις
9049 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/09/11, 08:00
από Βραζίλης
1 Απαντήσεις
3628 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/08/14, 16:53
από noe13
3 Απαντήσεις
4308 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/08/22, 11:13
από annoula85
0 Απαντήσεις
1161 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/01/20, 16:41
από diwattos