Αποστολέας Θέμα: Radiohead In rainbows  (Αναγνώστηκε 4005 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Moonchild_

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 984
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Radiohead In rainbows
« στις: 11/10/07, 16:28 »
Οι Radiohead ανακοίνωσαν την διάθεση του νέου τους album με τίτλο In Rainbows με ημερομηνία κυκλοφορίας στα δισκοπωλεία 10 Οκτώβρη. Πριν όμως κάποιοι πληρώσουν το αντίτιμο για το CD, βινύλιο, το προσεγμένο artwork κλπ κάποιοι μπορούν ήδη να κατεβάσουν τα νέα τραγούδια δωρεάν ή σχεδόν δωρεάν.

Το συγκρότημα δεν ζητάει χρήματα για το album, θεωρώντας ότι ο κάθε χρήστης μπορεί να πληρώσει από τίποτε μέχρι όσα νομίζει ότι αξίζει να πληρώσει για τους Radiohead και την μουσική τους.

Χαρακτηριστικά το περιοδικό TIME αναφέρει το εξής για την τιμή: Click it, and the prompt “It’s Up To You” appears. Click again and it refreshes with the words “It’s Really Up To You”.

Μένει να δούμε πως θα εξελιχθεί αυτό το κοινωνικό πείραμα και αν μπάντες όπως οι Radiohead μπορούν να τα βγάλουν πέρα χωρίς δισκογραφικές με την βοήθεια ενός τρελού για τα σημερινά δεδομένα business model.

http://www.inrainbows.com/
http://www.pestaola.gr/2007/10/01/radiohead-in-rainbows-is-almost-free/
« Τελευταία τροποποίηση: 11/10/07, 16:37 από Vampovorator »

Αποσυνδεδεμένος Τσάκι

  • Ο ονειροπόλος
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 285
  • Φύλο: Άντρας
  • Ειμαι αυτο που κυνηγαω....
    • Προφίλ
    • tsaki's musicpage
Απ: Radiohead In rainbows
« Απάντηση #1 στις: 13/10/07, 09:33 »
πολυ σωστα πραττουν οι radiohead και το δινουν ονλαιν ,και δωρεαν...ας σταματησει η καραμελα της πειρατειας που σκοτωνει τη μουσικη...μονο τις εταιρειες σκοτωνει..
και επισης αν αναλογιστει κανεις οτι τα κερδη απο τα downloads αυξηθηκαν κατα σχεδον 50 τοις εκατο απο περσι, θα καταλαβει οτι και το downloading ειναι μια πολυ καλη επιχειρηση αν ξερεις να την εκμεταλευτεις.  ;)
Ολα τελειώνουνε κι όλα περνάνε...

Αποσυνδεδεμένος GreekDudeCovers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1677
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • GreekDudeCovers on YouTube
Απ: Radiohead In rainbows
« Απάντηση #2 στις: 14/10/07, 03:02 »
Και οι Radiohead ρε παιδιά που τόσο καιρό υποτίθεται ότι ζούν από αυτές τις πωλήσεις τώρα με τί θα τη βγάλουν? Πραγματικά πιστεύετε πως έχουν μέλλον τέτοιες κινήσεις? Ρε ο ulrich θέλει καινούρια βίλλα, δεν παίζει!  ;D

Αποσυνδεδεμένος schizm

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1277
    • Προφίλ
Απ: Radiohead In rainbows
« Απάντηση #3 στις: 14/10/07, 03:15 »
Πανέξυπνα σκέφτηκαν οι Radiohead...ακόμα και με αμιγώς επιχειρηματικά κριτήρια.

Μήπως αγνοούν πως το εκπόνημα θα προέκυπτε στις διαδικτυακές "μαύρες" αγορές πολύ πριν καν βρεθεί στα ράφια; Όχι φυσικά...άλλωστε έτσι την είχαν πατήσει και με κάθε προηγούμενη κυκλοφορία. Τι λοιπόν πιο συνετό από το να το προσφέρουν οι ίδιοι και μάλιστα σε ποιότητα τέτοια που να λειτουργεί ως sampling υλικό, για να αυξηθούν κι οι πωλήσεις του επίσημου box, καθώς και εκείνες μιας ενδεχόμενης δισκογραφικής παρουσίας από το νέο έτος;

Δεν έχω καμία αμφιβολία δε, πως πρόκειται να βγάλουν κι αρκετά φράγκα από κάθε "πιστό" που θα εκτιμήσει (και καλώς θα κάνει) την εν λόγω κίνηση, δίνοντας το κατιτίς του κατευθείαν στον καλλιτέχνη. Για αυτό άλλωστε δεν έχουν χυθεί και τόνοι ηλεκτρονικού κι όχι μόνο μελανιού, σε μια προσπάθεια να δικαιολογήσουμε την επιλογή μας να μην αγοράσουμε το original, μια και τα κέρδη καταλήγουν κυρίως στις αδηφάγες εταιρείες; Ιδού λοιπόν η Ρόδος, ιδού και το πήδημα, για να καταφανεί αν εννοούμε τα όσα λέμε ή υποκρινόμαστε, υπεκφεύγουμε και κοιτάμε μονάχα την τσέπη μας. Εκτός κι αν ξεκινήσουν πάλι τα γνωστά "είναι χαμηλή ποιότητα...δεν τα έχουν ανάγκη τα μπικικίνια αυτοί" κοκ.
« Τελευταία τροποποίηση: 14/10/07, 03:17 από schizm »

Αποσυνδεδεμένος centrefold

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Απ: Radiohead In rainbows
« Απάντηση #4 στις: 15/10/07, 19:23 »
Eiμαι σχετικα νέο μελος, και αυτό το 2ο post μου. Sry.
Σάν φαν των Radiohead, θεωρω οτι η κινισή αυτη απο τον Thom ηταν κυριως κοινονιοπολιτικη και οχι marketing strategy.
Γιατι κανοντας κατι τετοιο, δημοσιευοντας δλδ κομματια απο το το In rainbows free στο διαδυκτιο, ειναι σαν να μουντζωνει τις εταιριες (''Οριστε! Δεν χρειαζομαστε ουτε της δισκογραφικες σας, ουτε τιποτε!'')
Μιά υποθεση κανω, Sry αν ειπα ******ια  :(

Αποσυνδεδεμένος zoltan

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 125
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο Scofield δεν πιανεται.
    • Προφίλ
Απ: Radiohead In rainbows
« Απάντηση #5 στις: 15/10/07, 20:55 »
Ρε παιδια τι να λεμε τωρα για τους Radiohead?? Οι ανθρωποι ειναι πολυ μπροστα......Δισκαρα το In rainbows.

Αποσυνδεδεμένος vangelis

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1239
  • Φύλο: Άντρας
  • ..pera apo ton orizonta...
    • Προφίλ
    • Music
Απ: Radiohead In rainbows
« Απάντηση #6 στις: 14/01/08, 11:57 »
Ο δίσκος αυτός (εγώ τον αγόρασα σε cd λόγο ποιότητας του ήχου), είναι ο ορισμός της λέξης "αριστούργημα" . Κατάλαβα τι σημαίνει τρισδιάστατος ήχος, τι σημαίνει βάθος.
Vangelis
― Παλιέ μου φίλε τί γυρεύεις;
χρόνια ξενιτεμένος ήρθες
με εικόνες που έχεις αναθρέψει
κάτω από ξένους ουρανούς
μακριά απ' τον τόπο το δικό σου.
Seferis

Αποσυνδεδεμένος Αλκιβιάδης

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 255
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Radiohead In rainbows
« Απάντηση #7 στις: 30/01/08, 16:52 »
Πολύ καλός δίσκος!

Αποσυνδεδεμένος Fteo

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1423
  • Φύλο: Άντρας
  • If it's too loud, you are too old!
    • Προφίλ
    • The Thermoshredders
Απ: Radiohead In rainbows
« Απάντηση #8 στις: 30/01/08, 17:54 »
Φοβερος δισκος με πολυ βαθος, χρειαζεται αρκετα ακουσματα για να συνειδητοποιησεις τι γινεται εκει μεσα. Αρχικα δινει την εντυπωση μιας πολυ μινιμαλ ενορχηστρωσης, καποιος θα μπορουσε να πει κ ντεμο, αλλα πραγματικα υπαρχουν απιστευτα πραγματα που γινονται στο background. Ηχητικα πολυ καλος, με πολυ εξυπνη παραγωγη κ μιξη... Πραγματικα πολυ αξιολογη δουλεια. Κατι που θα περιμενε κανεις απο τους Radiohead, απο τους λιγους "καλιτεχνες" που μας εχουν μεινει, δυστυχως

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Radiohead In rainbows
« Απάντηση #9 στις: 30/01/08, 23:33 »
Εμένα γιατί μου γράφει in rainbows is no longer available as a download? ::)

Αποσυνδεδεμένος Fteo

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1423
  • Φύλο: Άντρας
  • If it's too loud, you are too old!
    • Προφίλ
    • The Thermoshredders
Απ: Radiohead In rainbows
« Απάντηση #10 στις: 31/01/08, 00:21 »
Στις αρχες του Δεκεμβρη οι Radiohead ανακοινωσαν οτι εκλεισαν συμβολαιο με την XL (White Stripes, Thom Yorke, Gotan Project...) και οτι το album θα κυκλοφορησει σε συμβατικη μορφη στα δισκοπωλεια απο 1/1/2008. Μεχρι τοτε το album θα διατιθεται μεσω του site σαν free download και απο την πρωτοχρονια κ μετα, θα διατιθεται μονο το box set μεσω του site.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
17 Απαντήσεις
6202 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/04/05, 13:54
από kida
1 Απαντήσεις
1607 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/12/06, 02:04
από schizm
17 Απαντήσεις
5778 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/01/06, 19:07
από Fteo
3 Απαντήσεις
2513 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/11/07, 01:10
από GreekDudeCovers
8 Απαντήσεις
5197 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/03/08, 23:52
από Kli Klis
4 Απαντήσεις
2452 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/03/11, 01:06
από Theoharris
8 Απαντήσεις
2962 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/07/11, 12:47
από constantinos9
0 Απαντήσεις
1115 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/04/20, 17:12
από MARIOS F