Αποστολέας Θέμα: Κιθάρα........Βούλωστο!!  (Αναγνώστηκε 13526 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Staggάρης

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 185
  • Φύλο: Άντρας
  • και όχι Tsaggάρης
    • Προφίλ
    • Karting
Κιθάρα........Βούλωστο!!
« στις: 02/11/05, 22:50 »
Ψάχνοντας βρήκα ένα αρκετά καλό site με modifications για κιθάρες....  Το συγκεκριμένο άρθρο έχει εναν τρόπο για να μειώσεις τον θόρυβο μίας strat. Υποστηρίζει ότι είναι αρκετά αποτελεσματίκό...

http://www.guitarnuts.com/wiring/shielding/shield3.php

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Κιθάρα........Βούλωστο!!
« Απάντηση #1 στις: 02/11/05, 23:06 »
Δεν κινδυνευει να χασει την αυθεντικοτητα της?
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος Boogieman (του Kithara.gr!!!)

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 434
  • Φύλο: Άντρας
  • Αυτός στο Noiz.gr είναι άλλος!!!
    • Προφίλ
Απ: Κιθάρα........Βούλωστο!!
« Απάντηση #2 στις: 02/11/05, 23:24 »
Δεν κινδυνευει να χασει την αυθεντικοτητα της?

Δεν νομίζω να συμβεί κάτι τέτοιο.

Κυρίως εστιάζει στο ζήτημα καλής γείωσης και καλών συνδέσεων.

Άλλωστε οι περισσότεροι επαγγελματίες κιθαρίστες προβαίνουν σε τέτοιες μετατροπές αφού το Hum μερικές φορές δεν αντέχεται...
Υπάρχουν άνθρωποι που καταλαβαίνουν όσα βλέπουν και άνθρωποι που βλέπουν όσα καταλαβαίνουν.

Αποσυνδεδεμένος Staggάρης

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 185
  • Φύλο: Άντρας
  • και όχι Tsaggάρης
    • Προφίλ
    • Karting
Απ: Κιθάρα........Βούλωστο!!
« Απάντηση #3 στις: 02/11/05, 23:52 »
Όντως το hum είναι πολύ ενοχλητικό μερικές φορές... Λέω να το επιχειρήσω στην Squier μου...Θα αλλάξω την συνδεσμολογία όπως λέει, και θα μονώσω το χώρο των ηλεκτρικών, μιάς και δεν έχει pickguard, και θα δούμε τί θα γίνει....


Αποσυνδεδεμένος Boogieman (του Kithara.gr!!!)

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 434
  • Φύλο: Άντρας
  • Αυτός στο Noiz.gr είναι άλλος!!!
    • Προφίλ
Απ: Κιθάρα........Βούλωστο!!
« Απάντηση #4 στις: 03/11/05, 00:24 »
Όντως το hum είναι πολύ ενοχλητικό μερικές φορές... Λέω να το επιχειρήσω στην Squier μου...Θα αλλάξω την συνδεσμολογία όπως λέει, και θα μονώσω το χώρο των ηλεκτρικών, μιάς και δεν έχει pickguard, και θα δούμε τί θα γίνει....

Πρίν αρχίσεις να ξεκολλάς καλώδια, πάρε ένα χαρτί και ένα μολύβι και σχεδίασε την υπάρχουσα συνδεσμολογία.

Έτσι αν κάτι δεν σου πάει καλά θα μπορέσεις να φέρεις την κιθάρα στην αρχική της κατάσταση. ;)
Υπάρχουν άνθρωποι που καταλαβαίνουν όσα βλέπουν και άνθρωποι που βλέπουν όσα καταλαβαίνουν.

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Κιθάρα........Βούλωστο!!
« Απάντηση #5 στις: 04/11/05, 08:05 »
Αυτά είναι απλά και λογικά πράγματα που θα μπορούσαν να έχουν εφαρμοστεί εκ κατασκευής!

Απορώ πως γινεται οι κατασκευαστες να ζητανε εκατονταδες ή χιλιαδες ευρω χωρις να προσφερουν μια καλη γειωση και ηλεκτρομαγνητικη θωρακιση που δεν στοιχιζει σχεδον τιποτα παραπανω!

Αποσυνδεδεμένος Kerwyn

  • The Epic Rogue
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 661
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κιθάρα........Βούλωστο!!
« Απάντηση #6 στις: 11/11/05, 01:52 »
Χμμμ...Αρκετα ενδιαφερον...Επειδη διαθετω και πατερα ηλεκτρολογο, θα το επιχειρησω...
Let me bleed inside your arms and let me die beneath your eyes...

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Κιθάρα........Βούλωστο!!
« Απάντηση #7 στις: 11/11/05, 14:47 »
Αυτά είναι απλά και λογικά πράγματα που θα μπορούσαν να έχουν εφαρμοστεί εκ κατασκευής!

Απορώ πως γινεται οι κατασκευαστες να ζητανε εκατονταδες ή χιλιαδες ευρω χωρις να προσφερουν μια καλη γειωση και ηλεκτρομαγνητικη θωρακιση που δεν στοιχιζει σχεδον τιποτα παραπανω!
Για να σου ξαναζητησουν αλλες τοσες χιλιαδες ευρω ισως....
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3353
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
Απ: Κιθάρα........Βούλωστο!!
« Απάντηση #8 στις: 13/11/05, 17:46 »
Μη ξεχνάμε ότι τα σέρβις στις κιθάρες αποφέρουν πολλά εκατομμύρια, ίσως κάποτε πιο πολλά και απ'τις πωλήσεις  :P

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
Απ: Κιθάρα........Βούλωστο!!
« Απάντηση #9 στις: 15/11/05, 16:05 »
Πολύ καλό link. Thankz
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος Staggάρης

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 185
  • Φύλο: Άντρας
  • και όχι Tsaggάρης
    • Προφίλ
    • Karting
Απ: Κιθάρα........Βούλωστο!!
« Απάντηση #10 στις: 18/11/05, 23:28 »
Λόγω διαβασμάτων εγώ θα το επιχειρήσω στις διακοπές των χριστουγέννων... Αν κάποιος το κάνει νωρίτερα ας μας ενημερώσει... 


Αποσυνδεδεμένος Andreoulis

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 41
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κιθάρα........Βούλωστο!!
« Απάντηση #11 στις: 21/11/05, 01:50 »
Μόλις τελειωσα τη μετατροπή...
Αντί για αλουμινόχαρτο έβαλα φύλο χαλκού (0,12 mm από το μοναστηράκι - 4 ευρώ και μου έμεινε άλλο τόσο) με βενζινόκολλα στο σώμα και στο pickguard ( η βενζινόκολλα μπήκε με το σκεπτικό οτί μπορεί να αφαιρεθεί αν κάτι πάει στραβα- μπορεί να αντικατασταθεί με εποξική που είναι αθάνατη!). Το 0,12 mm είναι πολύ χοντρό και δυσχρηστο, αν μπορείτε να βρείτε λεπτοτερο- εγώ δεν τα καταφερα.
Εντυπώσεις: Η μετατροπή έγινε σε μια στρατ, και τα επίπεδα θορύβου πραγματικά έπεσαν! δεν εξαφανίστηκαν αλλά η διαφορά είναι αισθητή. Βέβαια δεν έχω προλάβει ακόμα να ρυθμίσω το ύψος των μαγνητών ούτε να την ακούσω στο στουντιο σε μια πιο "αληθινη" δοκιμή...
Συμπεράσματα: Η διαφορά είναι αρκετά μικρή, και αν και έχει πλακα να το κάνεις, δεν θα το προτινα σε κάποιον που δεν έχει το ζιζάνιο να ανοιγει την κιθαρα του για ψύλλου πήδημα. Η διαφορά δεν αξίζει το ρίσκο του να καταστρέψεις την κιθαρα σου (αν δεν ξέρεις τι έχει μέσα και τι κολλάς με τι..), ούτε το κόστος να στο κάνει κάποιος τεχνίτης (Μου πήρε ενα σαββατοκύριακο, άρα ένας τεχνίτης δεν θα το χρεώσει κάτω από 60-70 ευρω.)
Ουσιαστικά, ξεκολλάς και ξανακολλάς όλα τα ηλεκτρικά. Το πιο δύσκολο ήταν να τοποθετήσεις τη θωράκιση στιν κοιλότητες των ηλεκτρικών.
Προσωπική άποψη βεβαια...
Κανένας άλλος;;;;
Άλλο μπαχ και άλλο σαμπάχ...

Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3353
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
Απ: Κιθάρα........Βούλωστο!!
« Απάντηση #12 στις: 21/11/05, 02:39 »
Αφού μειώθηκε ο θόρυβος σημαίνει ότι στο λινκ τα λέει καλά.

Ισως με άλλα υλικά andreoulis να ήταν καλύτερο το αποτέλεσμα, εικάζω βέβαια  8)

Αποσυνδεδεμένος Staggάρης

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 185
  • Φύλο: Άντρας
  • και όχι Tsaggάρης
    • Προφίλ
    • Karting
Απ: Κιθάρα........Βούλωστο!!
« Απάντηση #13 στις: 21/11/05, 13:27 »
Μόλις τελειωσα τη μετατροπή...
Αντί για αλουμινόχαρτο έβαλα φύλο χαλκού (0,12 mm από το μοναστηράκι - 4 ευρώ και μου έμεινε άλλο τόσο) με βενζινόκολλα στο σώμα και στο pickguard ( η βενζινόκολλα μπήκε με το σκεπτικό οτί μπορεί να αφαιρεθεί αν κάτι πάει στραβα- μπορεί να αντικατασταθεί με εποξική που είναι αθάνατη!). Το 0,12 mm είναι πολύ χοντρό και δυσχρηστο, αν μπορείτε να βρείτε λεπτοτερο- εγώ δεν τα καταφερα.
Εντυπώσεις: Η μετατροπή έγινε σε μια στρατ, και τα επίπεδα θορύβου πραγματικά έπεσαν! δεν εξαφανίστηκαν αλλά η διαφορά είναι αισθητή. Βέβαια δεν έχω προλάβει ακόμα να ρυθμίσω το ύψος των μαγνητών ούτε να την ακούσω στο στουντιο σε μια πιο "αληθινη" δοκιμή...
Συμπεράσματα: Η διαφορά είναι αρκετά μικρή, και αν και έχει πλακα να το κάνεις, δεν θα το προτινα σε κάποιον που δεν έχει το ζιζάνιο να ανοιγει την κιθαρα του για ψύλλου πήδημα. Η διαφορά δεν αξίζει το ρίσκο του να καταστρέψεις την κιθαρα σου (αν δεν ξέρεις τι έχει μέσα και τι κολλάς με τι..), ούτε το κόστος να στο κάνει κάποιος τεχνίτης (Μου πήρε ενα σαββατοκύριακο, άρα ένας τεχνίτης δεν θα το χρεώσει κάτω από 60-70 ευρω.)
Ουσιαστικά, ξεκολλάς και ξανακολλάς όλα τα ηλεκτρικά. Το πιο δύσκολο ήταν να τοποθετήσεις τη θωράκιση στιν κοιλότητες των ηλεκτρικών.
Προσωπική άποψη βεβαια...
Κανένας άλλος;;;;

Την μετατροπή στα ηλεκτρικά την έκανες ? Εννοώ το σημείο με τις γειώσεις όπου τις ενώνει όλες μαζί σε ένα δαχτυλίδι...   Μπορεί και έτσι να μειωθεί ακόμα περισσότερο ο θόρυβος.. ;)

Αποσυνδεδεμένος Andreoulis

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 41
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κιθάρα........Βούλωστο!!
« Απάντηση #14 στις: 21/11/05, 15:24 »
Ακολούθησα ακριβώς τις οδηγίες (και δαχτυλίδια και και σκουλαρίκια! ;D) - ιδέα είναι να βγάλεις τις γειώσεις από τα ποτενσιομετρα και να τις βάλεις σε ένα κεντρικό σημείο. Επίσης βάζεις την γείωση των χορδών απευθείας στη θωράκιση. Τελος, βάζεις και ένα πυκνωτή 0,33uf για προστασία από ηλεκτροσόκ.
Η μόνη διαφοροποίηση είναι οτί αντί για αλουμίνιο έβαλα χαλκό, που θεωρητικά κάνει τη δουλειά καλύτερα (απλά δεν ξέρω πως θα κρατήσουν οι κόλλες στο μέλλον).
Όσο για το θόρυβο, και στο σάιτ λέει οτί δεν εξαφανίζεται τελείως, απλά μειώνεται παρα πολύ (που είναι και αυτό που διαπίστωσα)
Θα στείλω και 1-2 φωτό αργότερα
Άλλο μπαχ και άλλο σαμπάχ...

Αποσυνδεδεμένος Andreoulis

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 41
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κιθάρα........Βούλωστο!!
« Απάντηση #15 στις: 24/11/05, 12:29 »
Να και οι φωτογραφίες:
http://rapidshare.de/files/8079005/Shielding.zip.html
Το φύλλο του χαλκού, το pickguard, ο χαλκός στις κοιλότητες και η συνδεσμολογία
Άλλο μπαχ και άλλο σαμπάχ...

Αποσυνδεδεμένος Staggάρης

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 185
  • Φύλο: Άντρας
  • και όχι Tsaggάρης
    • Προφίλ
    • Karting
Απ: Κιθάρα........Βούλωστο!!
« Απάντηση #16 στις: 28/01/06, 19:22 »
Λοιπόν... έκανα και εγώ την πατέντα στην δικιά μου Squier Strat και όντως μειώθηκε  ο θόρυβος....  Δεν λέω ότι μειώθηκε γιατί αν βάλεις το volume στο τέρμα είναι ακόμα ενοχλητικό αλλά ένα τσακ πριν το τέρμα δεν ακούγεται τπτ... 
Γενικά, άξιζε η μετατροπή, αφού το hum με είχε πρήξει και μιας και χρησιμοποιώ πολύ τους μονούς.....

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
5 Απαντήσεις
3621 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/05/07, 03:14
από ScullShot
87 Απαντήσεις
31683 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/10/07, 16:00
από GreekDudeCovers
17 Απαντήσεις
7242 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/11/07, 02:04
από Jezus
51 Απαντήσεις
50955 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/07/09, 20:38
από Jezus
32 Απαντήσεις
12490 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/01/08, 02:39
από Heatseeker
28 Απαντήσεις
10651 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/01/08, 00:38
από JeffLoomis
4 Απαντήσεις
3888 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/02/08, 12:44
από Απόλλων
11 Απαντήσεις
14904 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/03/08, 23:25
από Fteo
30 Απαντήσεις
11558 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/03/08, 22:23
από newGuitarMan
27 Απαντήσεις
16279 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/05/08, 02:40
από italos -_-