Αποστολέας Θέμα: ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΑΛΛΑΓΗ ΚΑΒΑΛΑΡΗ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ  (Αναγνώστηκε 6163 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος giannis_maios84

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 17
    • Προφίλ
Καλησπερα, εχω μια epiphone ηλεκτρικη κιθαρα,σε σχημα κλασσικο les paul.δεν ειναι συνηθησμενη γιατι το σωμα της ειναι πιο λεπτο απο τα κλασσικα.την ειχα παει για service και μου ειπαν πως ειναι καλο να αλλαξω καβαλαρη γιατι ξεκουρδιζεται η κιθαρα και πως ειναι γενικα καλα αλλα ενα μικρο τριξιμο που ακουγεται οφειλεται στον καβαλαρη.μου ειπαν επειδη ειναι λιγο ιδιαιτερη ισως οι κλασσικοι καβαλαρηδες δεν κανουν και θα πρεπει να βρεθει ενας που της ταιριαζει,με λιγα λογια οταν βρουν κατι θα με ενημερωσουν και θα πρεπει να το ελενξουν στο αν ταιριαζει...αν οι κλασσικοι καβαλαρηδες δεν κανουν και αν δεν βρεθει αλλος μου ειπαν να αλλαξω μονο τα βαγονακια..αυτο που θα θελα να ρωτησω ειναι κατα ποσο μπορει να στεκει κατι τετοιο..αν δηλαδη εχει διαφορα απο καβαλαρη σε καβαλαρη η απλα θελουν να μου φανε λεφτα γιατι ειπαν πως ισοως βρουν μεταχειρησμενο.νομιζω πως εχω μπει λιγο στα βαθεια και ισως τα πραγματα ειναι πιο απλα αποτι μου τα παρουσιαζουν.αν καποιος ξερει παρακαλω ας με ενημεροσει γιατι ισως να μου διαφευγει και κατι αλλο πανω σε αυτα.ευχαρηστω

Αποσυνδεδεμένος teo_gp

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 473
  • Φύλο: Άντρας
  • Whatever happened to my rock'n'roll?
    • Προφίλ
 Αν μιλάς για το nut (το πλαστικό από το οποίο περνάνε οι χορδές πριν φτάσουν στα κλειδιά) σου λένε μπαρούφες. Δεν είναι ανάγκη να βρεις μεταχειρισμένο (δεν είναι σωστό καν). Αν πας σε κάποιο σοβαρό τεχνικό σου φτιάχνει ένα ωραίο bone nut με κανένα εικοσάευρο και ξεμπερδεύεις. Αν έχεις πρόβλημα εκεί θα έχεις τρίξιμο όταν παίζεις ελεύθερες τις χορδές. Αν το τρίξιμο είναι σε όλη την ταστιέρα και δεν διορθώνεται με ένα καλό setup τότε το πρώτο που θα πρέπει να κοιτάξεις είναι τα τάστα σου. Αυτά για το πρώτο μέρος του post σου.
 
 Επειδή μίλησες και για βαγονάκια... Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν μπορεί απλά να τα ρυθμίσει και πρέπει οπωσδήποτε να αλλαχτούν... Τόσο πολύ έχουν φθαρεί? Να ξέρεις πάντως ότι δεν είναι τόσο δύσκολο να βρεις καβαλάρη για την κιθάρα σου, ούτε τόσο τραγικό όσο σου το παρουσιάζουν. Η γνώμη μου είναι να πας την κιθάρα κάπου αλλού για να δεις τι θα σου πουν. Αν θέλεις δώσε μας κι άλλες λεπτομέρειες (ακριβές μοντέλο κιθάρας, ακριβές πρόβλημα κλπ) για να μπορέσουμε να σε βοηθήσουμε περισσότερο.
« Τελευταία τροποποίηση: 02/12/08, 11:15 από teo.gp »
I was lookin' back to see if you were lookin' back at me
to see me lookin' back at you

http://www.myspace.com/grandzero

Αποσυνδεδεμένος giannis_maios84

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 17
    • Προφίλ
Καλημερα φιλε, δεν μιλαω για το nut. μιλαω για το σιδερακι οπου ακουμπουν οι χορδες και κανουν γωνια στο κατω μερος της κιθαρας μου. οχι εκει που περνιουνται, λιγο πιο πανω. εκει μου εχουν πει πως ρυθμιζονται και οι αρμονικες της κιθαρας. καβαλαρης ειναι ολο αυτο και βαγονακια μονο τα σιδερακια που ειναι βιδωμενα πανω σε αυτο και κουνιουνται για ρυθμισμα.οποτε ο καβαλαρης λειτουργει ουσιαστικα σαν μια βαση για τα βαγονακια και η καθε χορδη εχει το δικο της.νομιζω ειμαι πιο σαφης αυτη την φορα.σευχαρηστω πολυ παντως.ισως βεβαια παω και σε ενα αλλο μαγαζι να το ρωτησω αλλα δεν θελω και να την ταλαιπωρω δηλαδη να την λυνουν συνεχεια να την κοιτανε κλπ.
αν ξερει και καποιος αλλος κατι για ολα αυτα ας μου την γνωμη του.ευχαρηστω

Αποσυνδεδεμένος teo_gp

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 473
  • Φύλο: Άντρας
  • Whatever happened to my rock'n'roll?
    • Προφίλ
 Ο καβαλάρης θα πρέπει να είναι σε πολύ χάλια κατάσταση για να χρειαστεί αλλαγή. Το ίδιο και τα βαγονάκια του. Δεν λέω ότι δεν θα βελτιώσεις την κιθάρα σου αν αλλάξεις τον καβαλάρη με κάποιον ποιοτικότερο αλλά ο καβαλάρης σπάνια ευθύνεται για τριξίματα... Πάρε και μια δεύτερη γνώμη και μην ανησυχείς, η κιθάρα σου δεν ταλαιπωρείται. Για την τσέπη σου δεν ξέρω :-\ :-\ :-\...
I was lookin' back to see if you were lookin' back at me
to see me lookin' back at you

http://www.myspace.com/grandzero

Αποσυνδεδεμένος giannis_maios84

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 17
    • Προφίλ
εχεις δικιο η τσεπη ισως ταλαιπωρειται περισσοτερο αλλα επειδη το θεμα ειναι να ειναι ενταξει η κιθαρα μου πολλες φορες δεν με νοιαζεινα τα σκαω,απλα προσεχω να μην τα σκαω και χωρις λογο.θα ρωτησω και καποιον ακομα και θα σας ενημερωσω.

Αποσυνδεδεμένος Baroness

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1321
    • Προφίλ
Ποια επιφον σε σχημα λεσπολ εχεις?....
Οποια και να εχεις παντως, δεν παιζει να μην αλλαζει ο καβαλαρης. Ειναι standard μεγεθη.

Αποσυνδεδεμένος giannis_maios84

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 17
    • Προφίλ
βασικα δεν γραφει κατι παραπανω η κιθαρα πανω...epiphone γραφει και εχει το κλασσικο σχημα.ειναι με σπαστο μπρατσο ...απλα μου ειπαν οτι και καλα ισως δεν ταιριαζει με το οργανο ο οποιοσδηποτε καβαλαρης αλλα αφου μου λες πως ειναι στανταρ μεγεθη ισως δεν μου τα λενε καλα...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
19 Απαντήσεις
17428 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/03/07, 14:15
από profsokin
6 Απαντήσεις
3391 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/11/05, 01:05
από Γιάννης [nOiz]
5 Απαντήσεις
2662 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/05/07, 21:13
από kuiper
30 Απαντήσεις
10815 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/06/08, 02:18
από Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood
8 Απαντήσεις
3691 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/05/08, 14:12
από hot_sauce (φλουτσ)
2 Απαντήσεις
2857 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/08/08, 21:44
από Giorgos K.
13 Απαντήσεις
5288 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/01/09, 01:13
από Ibanezακιας
0 Απαντήσεις
1889 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/05/09, 15:53
από theodoropoulos
8 Απαντήσεις
3910 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/09/10, 22:09
από Giannis21
4 Απαντήσεις
4731 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/01/13, 15:21
από Κωστας Λ