Αποστολέας Θέμα: Cracked neck(Ηλεκτρική κιθάρα)  (Αναγνώστηκε 7596 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος rockrules

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 43
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρωδοί όλα καλά?!
    • Προφίλ
Cracked neck(Ηλεκτρική κιθάρα)
« στις: 08/01/08, 13:12 »
Παιδιά S.O.S!!!!Θέλω να ξέρω πόσο <<επικίνδυνο>> είναι να πάρω μια κιθάρα ολοκαίνουργια η οποία είχε --cracked neck-- που επιδιορθώθηκε ..
Περιμένω τα φώτα σας!Επείγει!!!

Αποσυνδεδεμένος RORY GALLAGHER

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 476
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Cracked neck(Ηλεκτρική κιθάρα)
« Απάντηση #1 στις: 08/01/08, 13:59 »
ολοκαίνουρια τι εννοείς?Μεταχειρισμένη θες να πεις μάλλον!

Anyway,πάντως επειδή είχα και γω την ατυχή εμπειρία να μου σπάσει ο λαιμός στα δυο (σε μια lespaul epi) o μάστορας μου είπε ότι στο ίδιο σημείο αποκλείεται να ξανασπάσει...την κόλλησε και έβαλε και κάτι σαν σφήνες για ενίσχυση(δε μπορώ να το περιγράψω καλά)...
Πάντως παίζει κανονικά,στον ήχο όλα κομπλέ,καμία διαφορά,και εδώ και 1,5 χρόνο που την έχω κολλημένη, δεν έχει  κάποιο πρόβλημα(του στυλ να πετάξει το χρώμα,ή να κάνει εξόγκωμα ή κάτι τέτοιο)

Δηλαδή,αν ο μάστορας που την κόλλησε δεν έκανε δουλειά του ποδαριού,δεν θα έχεις πρόβλημα ;)

ΥΓ:Εξυπακούεται,ότι λόγω cracked θα ζητήσεις να πέσει η τιμή! ;D

Α επίσης, απότι ξέρω όσο πιο πλάγια είναι η τομή στο λαιμό,τόσο πιο light είναι το πρόβλημα.....το πακέτο είναι να σπάσει τελείως κάθετα ::)
.......sex fai skata kai ypnos!

Αποσυνδεδεμένος rockrules

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 43
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρωδοί όλα καλά?!
    • Προφίλ
Απ: Cracked neck(Ηλεκτρική κιθάρα)
« Απάντηση #2 στις: 08/01/08, 14:31 »
Ολοκαίνουργια!!!Σε μαγαζί!Έπεσε και ράγισε ...Ευχαριστώ πολύ για την βοήθειά σου!Δεν νομίζω να έγινε δουλειά του ποδαριού γιατί είναι καθώς πρέπει κατάστημα!άρα να το σκεφτώ...έτσι??

Αποσυνδεδεμένος RORY GALLAGHER

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 476
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Cracked neck(Ηλεκτρική κιθάρα)
« Απάντηση #3 στις: 08/01/08, 14:34 »
αν έπεσε στο κατάστημα,βλακεία μου ακούγεται να την πάρεις και να μην τους πεις να σου δώσουν καινούρια!
Εκτός φυσικά αν κόψουν πολλάααα!!

Για τι κιθάρα πρόκειται? Δε πιστεύω να είναι καμιά guibson η καμια fender του διχιλιαρου και να το σκεφτεσαι ::)
.......sex fai skata kai ypnos!

Αποσυνδεδεμένος sotoman

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 400
  • Φύλο: Άντρας
  • just like Sister Ray said
    • Προφίλ
Απ: Cracked neck(Ηλεκτρική κιθάρα)
« Απάντηση #4 στις: 08/01/08, 14:41 »
ρωτα και για εγγυηση  ;)


εννοειται θα κοψουν πολλα, αλλα και λιγα να κοψουν (10% πχ) εμενα μου ακουγεται βλακεια να μην παρεις την φθηνη   :D :D :D
ως και σε μένα, σε μένα ακόμα που σας ιστορώ
αντισταθείτε.

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Cracked neck(Ηλεκτρική κιθάρα)
« Απάντηση #5 στις: 08/01/08, 14:55 »
Αμα σου κοψουν τουλαχιστον 40% σκεψου να την παρεις, αμα δεν σου κανει τη δινεις αφηνωντας τον αγοραστη να επιλεξει γνωριζοντας το προβλημα.
Ενας φιλος παντως ειναι ενα μπασο Gibson Thunderbird (αν λεω σωστα το μοντελο), βινταζ απο περασμενες δεκαετιες, και εσπασε το χεντστοκ (τρακαρε με χεντστοκ κιθαρας σε προβα). Ο μαστορας το εφτιαξε σαν καινουργιο, δεν εβλεπες οτι εχει γινει τετοια δουλεια, αλλα συμφωνα με τα λεγωμενα του φιλου παντα η ηχητικη αποδοση και η ευσταθεια κουρδισματος ειχαν μειωθει καπως...
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος fenderiarhs

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 583
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Cracked neck(Ηλεκτρική κιθάρα)
« Απάντηση #6 στις: 08/01/08, 15:21 »
σπασιμο στο neck joint ειναι συνηθισμενο φαινομενο σε κιθαρες με angled headstock οπως  les  paul κ.λ.π

Εχω παρει δυο κιθαρες με τετοιο προβληματακι οι οποιες παιζουν τελεια (η μια εχει ενα απλο crack sto finirisma και η αλλη εχει επισκευαστει απο τον guitar tech του Ν Gallagher) και θα σου ελεγα να παρεις και εσυ εφ οσον ειναι σε παρα πολυ καλη τιμη και εφοσον πληρουνται καποιες προυποθεσεις:

-Να μπορεις αυτοπροσωπως να ελεγξεις την κιθαρα και να δεις τi δουλεια εχει γινει
-Να ξερεις οτι η αξια μεταπωλησης της θα εινια πολυ μικρη και θα ειναι και πολυ δυσκολο να τη δωσεις
-Να βεβαιωθεις αν προκειται για απλο crack στο finish, αν προκειται για σπασιμο στο ξυλο, η αν εχει σπασει τελειως και εχει αποκολληθει ολοκληρο το headstock (μακρια.............)
-ξαναλεω.....να ελεγξεις εξονυχιστικα ο ιδιος την κιθαρα

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
Απ: Cracked neck(Ηλεκτρική κιθάρα)
« Απάντηση #7 στις: 08/01/08, 16:47 »
Προσωπικά δεν μπορώ να σου απαντήσω στη συγκεκριμένη ερώτηση.
Παρόλ'αυτά, πριν 3 χρόνια μου είχε βρεθεί στο Ζόζεφ μία ηλεκτροακουστική
gibson bluesking electro, vintage reissue όπου το λογότυπο στο headstock αναφερόταν με τα πιο καλλιγραφικά γράμματα που είχε η gibson παλιά.
Η εν λόγω κιθάρα είχε σκάσιμο στο βερνίκι...Ο Ζόζεφ πάντως μου την έδινε με εγγυήσεις κομπλέ, κλπ κλπ 1200 ευρώ από 2500 αρχική...
Δεν την πήρα και βεβαίως το μετάνιωσα εκ των υστέρων...Απλά με πόναγε να την βλέπω με σκασμένο βερνίκι, καθώς επίσης δεν σκόπευα να προβώ σε αγορά εκείνη την περίοδο...
Σου δίνω το παράδειγμα για να δεις περίπου μέχρι και τί ποσοστό κάτω της αρχικής τιμής μπορείς να ζητήσεις...
Αν πάντως μιλάς για τέτοια διαφορά στην τιμή, και στην δίνει με εγγυήσεις κλπ κλπ νομίζω πως δεν χρειάζεται να το σκέφτεσαι και πολύ και σύμφωνα πάντα με τα όσα σου είπαν τα παιδιά παραπάνω...
cu
« Τελευταία τροποποίηση: 08/01/08, 16:49 από Mistral »
Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

Αποσυνδεδεμένος TASOSGR

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 151
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Cracked neck(Ηλεκτρική κιθάρα)
« Απάντηση #8 στις: 08/01/08, 22:17 »
Αν προκειτε για ηλεκτρικη επειδη δεν καταλαβα τι κιθαρα ειναι,και εχει floyd rose με τιποτα!!! αλλα και παλι δεν θα την επερνα. μονο σε εξευτιλιστικη τιμη.....παντα θα το σκεφτεσαι το σπασιμο οταν παιζεις.... :-\ :-\ :-\

Αποσυνδεδεμένος rockrules

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 43
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρωδοί όλα καλά?!
    • Προφίλ
Απ: Cracked neck(Ηλεκτρική κιθάρα)
« Απάντηση #9 στις: 13/01/08, 23:04 »
Ευχαριστώ πολύ παίδες για τις απόψεις σας..Η κιθάρα είναι Wasburn wi66pro και βγαίνει καινούργια από 890 μέχρι 1200 $ Αυτός την δίνει 250$!

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Cracked neck(Ηλεκτρική κιθάρα)
« Απάντηση #10 στις: 14/01/08, 09:53 »
Αν ειναι απο εξωτερικο (επειδη μιλας για $) μαζι με μεταφορικα, τελωνεια κτλ θα σου παει καμια 500αρα...
Δεν νομιζω να αξιζει το ρισκο... Γενικα εγω κιθαρα με ΣΠΑΣΜΕΝΟ λαιμο δε θα επαιρνα... Το θεμα ειναι αν ειναι σπασμενο στο σημειο που λες και επισκευασμενο ή αν απλα εχει ραγισει το χρωμα/βερνικι...
Αν μιλαμε απλα για ραγισματακι, οκ... Αν μιλαμε για σπασιμο, ειδικα αν ειναι καθετο και στο headstock, μακρυα...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Cracked neck(Ηλεκτρική κιθάρα)
« Απάντηση #11 στις: 14/01/08, 13:47 »
Εγώ πάντως βρήκα μια κλασική κιθάρα της πλάκας στα σκουπίδια, με σπασμένο το "κεφάλι" κοντά στα κλειδιά. Την μάζεψα, την κόλλησα με μια δυνατή κόλλα για ξύλα, και τώρα είναι μια χαρά :) Εντάξει, οι πλαστικές χορδές δεν έχουν μεγάλη τάση, αλλά αν σκεφτεί κανείς ότι η επιφάνεια συγκόλλησης ήταν μικρή και το ξύλο φτηνό, τότε μιλάμε για επιτυχία ;)

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Cracked neck(Ηλεκτρική κιθάρα)
« Απάντηση #12 στις: 15/01/08, 00:43 »
Οι Ιdol ειναι φοβερες κιθαρες παντως, οποτε αν θελεις να παρεις μια γενικα αξιζει τον κοπο!
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος pureanalog

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 142
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Απ: Cracked neck(Ηλεκτρική κιθάρα)
« Απάντηση #13 στις: 15/01/08, 18:23 »
αν ο μάστορας είναι καλός, και η δουλειά πετύχει, τότε δεν έχει καμμία διαφορά.

Παρόλαυτα πιστεύω είναι ότι αν πάρεις κιθάρα με σπασμένο headstock καλό θα ήταν να την πάρεις αφότου περάσει ένα χρονικό διάστημα όπου και θα φανεί αν "έκατσε" η επισκευή, από αποψη σκευρωμάτων, υπαναχώρησης του crack, αν έχει στρώσει σωστα το βερνικι και δε σκάει κλπ.

Αν σου λενε οτι η επισκευή δεν εχει "μολις γινει" και οτι πέτυχε καλά παρτην.


Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Cracked neck(Ηλεκτρική κιθάρα)
« Απάντηση #14 στις: 15/01/08, 20:42 »
Δεν εχει και λοκ αλλιως θα ηταν πιο ευκολη η επιλογη.
Παντως ειχα δει ενα βιντεο οπου ο γκιταρ-τεκ του χαμετ ελεγε ποσες φορες ειχε κοληζει την κιθαρα που εσπαγε ο χαμετ καθε βραδυ, μεχρι που καποια στιγμη εσπαγε καθετα στη ταστιερα και εκει τελειωνε η ζωη της συνηθως  :D
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος pureanalog

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 142
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Απ: Cracked neck(Ηλεκτρική κιθάρα)
« Απάντηση #15 στις: 15/01/08, 23:22 »
Προσωπικά δεν μπορώ να σου απαντήσω στη συγκεκριμένη ερώτηση.
Παρόλ'αυτά, πριν 3 χρόνια μου είχε βρεθεί στο Ζόζεφ μία ηλεκτροακουστική
gibson bluesking electro, vintage reissue όπου το λογότυπο στο headstock αναφερόταν με τα πιο καλλιγραφικά γράμματα που είχε η gibson παλιά.
Η εν λόγω κιθάρα είχε σκάσιμο στο βερνίκι...Ο Ζόζεφ πάντως μου την έδινε με εγγυήσεις κομπλέ, κλπ κλπ 1200 ευρώ από 2500 αρχική...
Δεν την πήρα και βεβαίως το μετάνιωσα εκ των υστέρων...Απλά με πόναγε να την βλέπω με σκασμένο βερνίκι, καθώς επίσης δεν σκόπευα να προβώ σε αγορά εκείνη την περίοδο...
Σου δίνω το παράδειγμα για να δεις περίπου μέχρι και τί ποσοστό κάτω της αρχικής τιμής μπορείς να ζητήσεις...
Αν πάντως μιλάς για τέτοια διαφορά στην τιμή, και στην δίνει με εγγυήσεις κλπ κλπ νομίζω πως δεν χρειάζεται να το σκέφτεσαι και πολύ και σύμφωνα πάντα με τα όσα σου είπαν τα παιδιά παραπάνω...
cu

Αυτή τη κιθάρα την πήρε ένας φίλος μου. Προφανώς είσαι από Θεσσαλονίκη.

Αυτή η κιθάρα δεν είχε κανένα άλλο ελάττωμα και το σκάσιμο του βερνικιού φυσικά δεν επηρεάζει το παίξιμο. Τώρα τα 2500 ήταν Ελληνικη Τιμή προ-πενταετίας, δλδ έξω μπορεί να είχε και 1800.

Τεσπα απίστευτη κιθάρα, η καλύτερη ακουστικη που έχω δει ως τώρα...

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
Απ: Cracked neck(Ηλεκτρική κιθάρα)
« Απάντηση #16 στις: 16/01/08, 01:31 »
pureanalog προφανώς αυτή θα είναι...
Δεν είμαι από Θεσσαλονίκη αλλά βρίσκομαι Θεσσαλονίκη (για μορφωτικούς λόγους  ;D) 6 χρόνια τώρα...
Ναι ήταν όντως τρομερή κιθάρα...από τις καλύτερες που έχω παίξει...
Όντως μόνο σκάσιμο βερνικιού είχε, δεν επηρρέαζε καθόλου στο παίξιμο και το γεγονός πως ο Ζόζεφ έδινε και όλες τις εγγυήσει μαζί λέει πολλά...
Η τιμή της έξω πάντως κάπου στα ίδια λεφτά ήταν (αν όχι 2500 2200-2300) και τότε που είχε κοιτάξει...
Προσωπικά το σκάσιμο αισθητικά δεν μου άρεσε συν το γεγονός βέβαια πως βρέθηκα τυχαία στο κατάστημα και απλά κόλλησα με την κιθάρα αυτή, δηλαδή δεν είχα προβλέψει αγορά 1200 ευρώ...
Χαιρετίσματα στην κιθάρα λοιπόν, αφού βρήκαμε τον αγοραστή και να την προσέχει...Έχει ιστορία!!:)
cu

P.S Μου χε κάνει εντύπωση ότι την είχαν στο μαγαζί με παμπάλαιες χορδές (μόνο σκουριά δεν είχαν πιάσει) 12αρες και παρόλ'αυτά κελαηδούσε...:)

Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
10 Απαντήσεις
7984 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/04/03, 11:42
από kabamaru-x-
18 Απαντήσεις
6806 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/05/06, 17:26
από Ommadawn
53 Απαντήσεις
72825 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/05/12, 12:08
από psit kostas
26 Απαντήσεις
27143 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/04/11, 14:27
από fedstog
49 Απαντήσεις
18043 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/04/08, 16:08
από thanasis93
16 Απαντήσεις
7066 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/02/08, 00:21
από rokaaaki
11 Απαντήσεις
5500 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/03/08, 17:29
από Vicarious
5 Απαντήσεις
3666 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/09/08, 11:10
από JP.M
6 Απαντήσεις
3705 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/11/08, 22:10
από ag313
17 Απαντήσεις
12438 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/12/12, 15:33
από Υπνοβάτης...