Αποστολέας Θέμα: Πρώτα βήματα για δημιουργία μπάντας  (Αναγνώστηκε 5157 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος The Rocker

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 47
  • Φύλο: Άντρας
  • I'm on the highway to hell...
    • Προφίλ
Paidia opws anaferei kai o titlos 8a h8ela na me boh8hsetai me kapoies sumboules gia dhmiourgia mousikou sxhmatos(ti e3oplismo 8a xreiastw,ti gnwseis 8a prepei na dia8etw,pws 8a brw atoma gia to sxhma,pws 8a prepei a 3ekinhsw kai genika oti sumboules pisteuete oti 8a boh8hsoun).H mpanta 8a einai rock,alternative,hard rock kai prospa8w me enan filo mou na 3ekinhsoume kapws,autos 8a paizei rythm guitar kai 8a ektelei xreh tragoudisth kai egw 8a eimai o lead guitarist, opote upo8etw oti sigoura 8a xreiastoume ena bassista kai ena drummer,dn 3erw an xreiazomaste kapoio allo organo,an exete kati na protinete mh distasete.
« Τελευταία τροποποίηση: 03/11/14, 11:15 από hot_sauce »

Αποσυνδεδεμένος Καθόδιος (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1573
  • Φύλο: Άντρας
  • άιντε άιντε....!
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Σάτυροι
Απ: Prwta bhmata gia dhmiourgia mpantas
« Απάντηση #1 στις: 02/11/14, 05:31 »
Καλώς τον. Αρχικά γράφει ελληνικά για να μη στραβωνόμαστε.
Έπειτα, ξεκίνησε τα πρώτα τζαμαρίσματα με το φίλο σου. Αποφάσιστε αν θα παίζετε δικά σας κομμάτια ή άλλων και ξεκίνησε να δουλεύετε. Το τι άλλους μουσικούς θα χρειαστείτε θα το αποφασίσετε εσείς. Εγώ μπορώ να σου πω βες ένα μπουζουξής και ενα φαγκοτίστα!
Μέλη θα βρείτε είτε απο παρέες είτε απο καποια αγγελία.
Οταν λοιπόν μαζευτειτε ολοι μαζί, επιλέγετε στούντιο και ξεκινάτε πρόβες.
Ξέχασα το βασικό. Το πρώτο πράγμα που χρειάζεστε είναι όργανα και μια στοιχειώδης γνώση πάνω σε αυτά.
Α! Και πολύ όρεξη!
To πόδι μου το αγαπώ
γι αυτό και το κουνάω
και μου είναι χρήσιμο πολύ
όταν περπατάω...

KEEP WALKING

Αποσυνδεδεμένος The Rocker

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 47
  • Φύλο: Άντρας
  • I'm on the highway to hell...
    • Προφίλ
Απ: Prwta bhmata gia dhmiourgia mpantas
« Απάντηση #2 στις: 02/11/14, 14:29 »
Ευχαριστώ για τη σύντομη ανταπόκριση και συγνώμη για τα greeklish  :P .Ναι βασικές γνώσεις έχουμε και τα βασικά όργανα έχουμε,απλά όσον αφορά τον τεχνικό εξοπλισμό τι ακριβώς θα χρειαστούμε;Ρωτάω για εξοπλισμό γιατί λογικά δεν θα παίζουμε σε στούντιο διότι έχουμε δικό μας χώρο.Πάντως επειδή είμαι μου δημιουργήθηκε η περιέργια,πόσο κοστίζει να νοικιάσεις ένα στούντιο και επίσης ενισχυτές και γενικά συστήματα ήχου έχει ή πρέπει να φέρνουμε τα δικά μας;
Παρεπιπτώντος έχουμε και πολύ όρεξη για να παίξουμε  ;D

Αποσυνδεδεμένος ΡιχάρδοςΜαυροπερισσότερος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 828
  • Φύλο: Άντρας
  • Το να υπάρχει μονάχα, πάντα του ήταν λίγο.
    • Προφίλ
Απ: Prwta bhmata gia dhmiourgia mpantas
« Απάντηση #3 στις: 02/11/14, 16:46 »
Σε στούντιο παρέχονται συνήθως ντραμς (λιγότερο ή περισσότερο πλήρη), και ενισχυτές μπάσου και κιθάρων. Οι τιμές είναι 8-12 ευρώ την ώρα. Θα πρότεινα τουλάχιστον για αρχή να προτιμήσετε τη λύση του στούντιο για να δείτε πως πάει, γιατί η αγορά εξοπλισμού για να προβάρει κανείς σε δικό του χώρο μπορεί να αποδειχθεί από ακριβό εως ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΑΚΡΙΒΟ σπορ...Σκέψου ότι χρειάζονται ντραμς, ενισχυτές οργάνων, ηχεία, κονσόλες, μικρόφωνα, σταντ, καλώδια και πιθανόν ηχομονωτικά υλικά. Μιλάμε λογικά για τετραψήφιο αριθμο.

Αποσυνδεδεμένος The Rocker

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 47
  • Φύλο: Άντρας
  • I'm on the highway to hell...
    • Προφίλ
Απ: Prwta bhmata gia dhmiourgia mpantas
« Απάντηση #4 στις: 02/11/14, 17:32 »
Μάλιστα,τα μουσικά όργανα και ενισχυτές υπάρχουν.Απλά να ρωτήσω κάτι,αυτός ο εξοπλισμός που μου πρότεινες είναι απαραίτητος και για μία ερασιτεχνική ας πούμε μπάντα ή θα τον χρειαστούμε μόνο αν τελικά θέλουμε να κάνουμε κάτι πιο σοβαρό,ας πούμε πρόβες για να παίξουμε κάπου η να κάνουμε κάποια ηχογράφηση;
Και έτσι για αρχή ας πούμε πια είναι τα πολύ βασικά πράγματα από τον εξοπλισμό που παρέθεσες παραπάνω για να ξεκινήσουμε ένα σχήμα πέρα απ' τα όργανα και τους ενισχυτές που όπως ανέφερα τα διαθλετουμε;

Αποσυνδεδεμένος Korgy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1442
  • Φύλο: Άντρας
  • Q the Filters 2 the F##k!!
    • Skype - korgy-
    • Προφίλ
    • το φάρμακο της περιέργειας..
Απ: Prwta bhmata gia dhmiourgia mpantas
« Απάντηση #5 στις: 02/11/14, 19:01 »
το πατε απο τώρα πολύ μακριά. ακομα και αν εχετε δικο σας χωρο, πρεπει να σεβαστείτε τους γείτονες και τα αυτιά σας!


προβάρετε στο στουντιο και μετα απο μερικά χρόνια ισως να θελετε να κανετε μια δική σας μουσική φωλιά, εχοντας μαζεψει κανα 5000ρο στο νερό για τα πολύ βασικα ΓΙΑ ΠΡΟΒΕΣ .  Αν θελετε χωρο για ηχογραφήσεις τότε μόνο στούντιο, εκτος αν καποιος απο την μπαντα διαθέτει γνώσεις ηχοληψίας και παραγωγής και φυσικά πολύ χρήμα για εξοπλισμο ;D
Ο μουσικος-καυστήρας   . Ότι αφορά ήχο ,αγορά,πρόβα και ηχογραφήσεις εδώ είμαστε!
http://www.myspace.com/korgyatopon  -> project recording studio for the open minded ears <-

Αποσυνδεδεμένος The Rocker

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 47
  • Φύλο: Άντρας
  • I'm on the highway to hell...
    • Προφίλ
Απ: Prwta bhmata gia dhmiourgia mpantas
« Απάντηση #6 στις: 02/11/14, 19:18 »
Οκ.Ευχαριστώ πολύ για τις διαφωτιστικές σας απαντήσεις πραγματικά με βοηθήσατε  :) .Οπότε κατάλαβα οτι για αρχή πρέπει να πάμε σε στούντιο.Σχετικά με αυτό λοιπόν θα ήθελα να μου προτείνετε αν ξέρετε κάποιο καλό στούντιο για θεσσαλονίκη μεριά και στο που κυμαίνονται οι τιμές,αν χρειάζεται κάποια ιδιαίτερη διαδικασία για να κλείσεις το χώρο και τι ακριβώς έχει ένα στούντιο επειδή δεν έχει τύχει να πάω ποτέ σε κανένα και δεν γνωρίζω ούτε τις βασικές πληροφορίες για το θέμα  :P .
Όσο για τους γείτονες φίλε Korgy μην ανησυχείς είναι και αυτοί μουσικοί οι περισσότεροι οπότε οι γειτονιά είναι ήδη αρκετά θορυβόδης  >:D .

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Prwta bhmata gia dhmiourgia mpantas
« Απάντηση #7 στις: 02/11/14, 21:07 »
Εγω θα ερθω σε αντηθεση με τους φιλους συμφορουμητες.Εαν παιζετε χαμηλα στις προβες δεν θα ενοχλητε τους γειτωνες.Και αυτο το χαμηλα ειναι αρκετα πιο δυνατα απο το "ακουω τον τακη που σερνει της παντοφλες του" για εσας και χωρις προβληματα.Πιστευω πως αν μπει ενας ντραμερ στο σχημα τοτε ο χορος που εχει την ντραμα ειναι ο καταληλος γιατι ειναι δυσκολο να την μεταφερει συνεχος και γιατι σιγουρα εχει λυσει αυτος εδω και καιρω το προβλημα με τον θορυβο.Εγω προσωπικα ειμαι απο επαρχια και οταν ειχα στησει μια μπαντα θρας βολεθομασταν πολυ ευκολα με αυτα που σου ειπα.μικροι ενησχητες και εναν πληρος νυφαλιο ντραμερ.Αργοτερα πηραμε πιο δυνατα μηχανηματα και κοπανουσαμε πολυ.Ειπα εδω επαρχια,χοριο,1 το βραδυ κοπανουσαμε φουλ με 100 βατ η κιθαρα και 150 βατ το μπασο (RMS) και κανενα προβλημα.αλλες φορες παιρναμε γενητρια και παιζαμε στην εξοχη με τα πουλακια αλλα αλλη φαση.Και πραγματηκα το χαβαλε να παιζεις ετσι παρεηστικα ειναι φοβερο και δεν ξερω εαν αυτο μπωρεις να το κανεις σε στουντιο.Τες πα τωρα που παιζω με κατι παιδια μεσα σε πολη σε ισογειο με ντραμς,πιανο,αρμονιο,2 κιθαρες,μπασο και 3 εως 5 φωνες μεσα απο κονσολα και σχετικα δυνατα,ειδικα οταν πορωθει ο πιανιστας,εδω και 3 περιπου χρονια δεν εχει τυχει να μας κανει κανεις θεμα.Εκτως αν ειχε γινει πιο παλια πριν μπω και εγω στο γκρουπ.
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος The Rocker

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 47
  • Φύλο: Άντρας
  • I'm on the highway to hell...
    • Προφίλ
Απ: Prwta bhmata gia dhmiourgia mpantas
« Απάντηση #8 στις: 02/11/14, 23:33 »
Φίλε saved μου έφτιαξες τη μέρα  ;D . Κοίτα εμείς δεν κάνουμε και πολύ θόρυβο,για να φανταστείς οι ενισχυτές ειναι 30 watt,drummer δεν έχουμε ακόμη και όταν βρούμε τα drums θα μπούνε στο χώρο που έχουμε και γενικά όπως ανέφερα πιο πάνω δεν υπάρχει θέμα να ενοχλήσουμε κάποιον,στο κάτω κάτω σε ώρες κοινής ησυχίας δεν θα παίζουμε,απλά άρχισα να αμφιβάλω για το χώρο μας επειδή παραπάνω αναφέρθηκε οτι ο εξοπλισμός του στούντιο είναι απαραίτητος.Οπότε παιδιά ο χώρος που έχουμε είναι ικανοποιητικός για jammarisma και για πρόβες;Φυσικά εάν πετύχει το σχήμα και "δεθούμε" με τα παιδιά θα αγοράσουμε και καλύτερο εξοπλισμό εφόσον υπάρχουν τα λεφτά και εφόσον αποφασίσουμε να ασχοληθούμε πιο σοβαρά με το θέμα της μπάντας.

Αποσυνδεδεμένος Καθόδιος (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1573
  • Φύλο: Άντρας
  • άιντε άιντε....!
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Σάτυροι
Απ: Prwta bhmata gia dhmiourgia mpantas
« Απάντηση #9 στις: 03/11/14, 01:27 »
Σαφώς και μπορείτε να τζαμαρετε με τον εξοπλισμό που έχετε. Θυμάμαι προ αμνημονεύτων ετων που κάναμε πρόβες με κάτι φίλους στο σαλόνι του ντράμερ με τύμπανα και 10άρηδες ενισχυτάκους της πλάκας. Ο τραγουδιστής ξελαρυγγιαζόταν και πάλι δεν τον ακούγαμε!
Εμείς απλά σου αναφέρουμε με ποιό τρόπο μπορείς να κάνεις μία αξιοπρεπή πρόβα με σκοπό να γίνει σωστή δουλειά.
To πόδι μου το αγαπώ
γι αυτό και το κουνάω
και μου είναι χρήσιμο πολύ
όταν περπατάω...

KEEP WALKING

Αποσυνδεδεμένος The Rocker

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 47
  • Φύλο: Άντρας
  • I'm on the highway to hell...
    • Προφίλ
Απ: Prwta bhmata gia dhmiourgia mpantas
« Απάντηση #10 στις: 03/11/14, 04:03 »
Λοιπόν παιδιά,καταρχάς να σας ευχαριστήσω όλους για τις πολύτιμες συμβουλές.Αποφάσισαμε τελικά να κάνουμε ένα συνδιασμό από αυτα που προτείνατε και καταλήξαμε οτι θα κάνουμε αρχικά τις περισσότερες πρόβες στο χώρο που έχουμε και μπορολυμε να σκεφτούμε την ιδέα να γίνουν πρόβες σε στούντιο αργότερα όταν θα έχουμε βρει όλα τα μέλη του μουσικού σχήματος.Και πάλι ευχαριστώ για τη βοήθειά σας γιατί δεν ήξερα από που να αρχίσω και από που να τελειώσω  :P .


Υ.Γ.Αν είναι εύκολο για να κλείσουμε με αυτό το θέμα καθώς οι απορίες για το πως να στήσω μία μπάντα μου λύθηκαν θέλω να ρωτήσω αν μπορείτε να μου προτείνεται και κάποια στούντιο στη θεσσαλονίκη καθώς και τις τιμές τους αν γνωρίζεται και αν είναι καλό τπ περιβάλλον σε αυτά(προσωπικό,χώρος κτλπ.)

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Prwta bhmata gia dhmiourgia mpantas
« Απάντηση #11 στις: 03/11/14, 08:30 »
Για χαλαρή πρόβα, μελέτη/ανάπτυξη κομματιών και ιδεών, χωρίς ντράμερ, είναι ΟΚ το σπίτι. Αλλά όταν μάθετε τα κομμάτια καλά, θα πρέπει να παίξετε όλοι μαζί και δυνατά. Εκεί θα φανεί καλύτερα το δέσιμο (ή μη) όλων μελών της μπάντας. Και αν τα πάτε καλά, θα γουστάρετε τρελά, η πρόβα στο στούντιο θα είναι σαν οργασμός...

Λίστα στούντιο υπάρχει εδώ: Λίστα Στούντιο
(πρέπει να αναζητήσεις μέσα στα μηνύματα, ποια αφορούν στην Θεσσαλονίκη)
« Τελευταία τροποποίηση: 03/11/14, 08:32 από Βραζίλης »

Αποσυνδεδεμένος The Rocker

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 47
  • Φύλο: Άντρας
  • I'm on the highway to hell...
    • Προφίλ
Απ: Πρώτα βήματα για δημιουργία μπάντας
« Απάντηση #12 στις: 03/11/14, 13:54 »
Ορεα!Ακριβώς αυτό πού έψαχνα,μία λίστα.Ευχαριστώ πολύ που την παρέθεσες γιατι έψαχνα στο φορουμ και δεν μπορούσα να βρω κάτι σχετικό.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
177 Απαντήσεις
125249 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/02/10, 03:25
από Petros1
2 Απαντήσεις
4002 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/04/08, 22:24
από kiwi
4 Απαντήσεις
3950 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/10/09, 20:52
από Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood
3 Απαντήσεις
3330 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/06/10, 15:43
από sofitia
5 Απαντήσεις
3604 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/09/10, 15:41
από drosatos
2 Απαντήσεις
3365 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/04/11, 20:11
από zepfan
8 Απαντήσεις
6070 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/10/11, 12:23
από Vaiking
2 Απαντήσεις
4703 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/07/13, 15:45
από kyriakos_t
6 Απαντήσεις
16265 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/01/18, 19:55
από saved
11 Απαντήσεις
6455 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/12/17, 08:21
από mouz