Αποστολέας Θέμα: Πανεπιστιμιο ηλ.κιθαρας η μπασσου?  (Αναγνώστηκε 4619 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος felixk

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 39
    • Προφίλ
Πανεπιστιμιο ηλ.κιθαρας η μπασσου
γεια σας φολκς.
παιζω εδω και 1.5 χρονια ηλ κιθαρα.δηλαδη ξεκινησα με ηλεκτρικη και μου αρεσει πολυ.επισης μου αρεσει πολυ το μπασο αν και δεν κανω.
θα ηθελα να ρωτησω αν υπαρζει εντος ελλαδας καποιο πανεπιστημιο η  σχολη για μπασσο η ηλεκτρικη κιθαρα.
ποσα επισης μορια χρειαζονται για να περασω σε αυτη τη σχολη
αν υπαρχει για μπασσο θα ξεκινησω και απο αυτο γιατι θελω να ασκησω το εππαγελμα του μπασσιστα η του ηλ.κιθαριστα
ειναι νωρις ακομα διοτι παω μολις δευτερα γυμνασιου
και βλεπω τις σημερινες συνθηκες και οπως λεει ο λαος μαθε τεχνη και αστηνε και αμα πεινασεις πιαστηνε


Αποσυνδεδεμένος Guitarholic_punk

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 155
  • Φύλο: Άντρας
  • punk's not dead!!!
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστιμιο ηλ.κιθαρας η μπασσου?
« Απάντηση #1 στις: 21/03/11, 20:53 »
Εχω να σε συμβουλευσω κατι... Καραρχας αν ειναι να πας σε τετοιο πανεπιστημιο να πας να μαθεις κιθαρα γιατι μετα μπορεις να μαθεις πολυ ευκολα μπασο... Το θεμα ειναι οτι εδω(δλδ στην Ελλαδα) πρεπει να εισαι πολυ τυχερος για να βρεις δουλεια ως μουσικος κ ειδικοτερα σε περιοδο οικονομικης υφεσης γι'αυτο αν ειναι πηγαινε εξωτερικο αν κ κει μην νομιζεις οτι θα εχει μεγαλυτερη διαφορα... Κ εγω ειχα κ εχω αυτη την φιλοδοξια να γινω ενας πετυχημενος μουσικος, να βγαζω δισκους, live κλπ κλπ... Παρολαυτα οι μεγαλοι κ κυριως οι γονεις μου μου κατεριψαν το ονειρο κ μου εμαθαν σε τι σκατα εχουν φερει μονοι τους τον κοσμο(κ το χειροτερο θα γινουμε σαν κ αυτους)... Πολυ απλα αν γινω μουσικος, το πιθανοτερο ειναι να ειμαι στους δρομους κ να ζητιανευω εκτος κ ΑΝ βρω δουλεια σε ωδειο η τπτ αλλο.... Αλλα κ παλι αυτο ειναι ρισκο.... Τελικα αποφασισα να κανω ενα επαγγελμα που μαρεσει (αρχιτεκτονας) κ παραλληλα οταν γινω με το καλο φοιτητης θα παω σε ωδειο, θα ηχογραφω τραγουδακια μηπως κ γινει τιποτα στο μελλον.... Γιαυτο σου λεω βρες κ συ μια καβατζα(επαγγελμα) που να γουσταρεις κ ασχολησου με την κιθαρα κ αν δεις τα δυσκολα ασκησε το επαγγελμα σου. Σηγγνωμη ειλικρινα αν σου διελυσα το ονειρο... Σε νιωθω ρε φιλε γιατι κ γω μικρος ειμαι (2α λυκειου) κ δεν εχω ξεπερασει το σοκ... απλως συνεχεισε να προσπαθεις με ολες σου τις δυναμεις κ να θυμασαι οτι ο ανθρωπος μπορει να κανει τα παντα ;)
Η κι8αρα ειναι η ποιο πιστη γκομενα!!!

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστιμιο ηλ.κιθαρας η μπασσου?
« Απάντηση #2 στις: 22/03/11, 00:29 »
Εχω να σε συμβουλευσω κατι... Καραρχας αν ειναι να πας σε τετοιο πανεπιστημιο να πας να μαθεις κιθαρα γιατι μετα μπορεις να μαθεις πολυ ευκολα μπασο...

Γκούχου.... Δε νομίζω...Έχουν διαφορετικές νοοτροπίες...Φιλικά...
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος Guitarholic_punk

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 155
  • Φύλο: Άντρας
  • punk's not dead!!!
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστιμιο ηλ.κιθαρας η μπασσου?
« Απάντηση #3 στις: 22/03/11, 13:54 »
Ε οκ... Φιλικα... συνηθως οσοι ξερουν μπασο εχουν αρχισει απο κιθαρα.... (συνηθως βεβαια, δεν λεω οτι ειναι στερεοτυπο)
Η κι8αρα ειναι η ποιο πιστη γκομενα!!!

Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
Απ: Πανεπιστιμιο ηλ.κιθαρας η μπασσου?
« Απάντηση #4 στις: 22/03/11, 15:33 »
Ε οκ... Φιλικα... συνηθως οσοι ξερουν μπασο εχουν αρχισει απο κιθαρα.... (συνηθως βεβαια, δεν λεω οτι ειναι στερεοτυπο)

Και αυτός είναι ένας λόγος που δεν υπάρχουν καλοί μπασίστες...

Αποσυνδεδεμένος bassman(4 String Suicide!)

  • O Πολεμιστής του Φωτός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1255
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μπασο ΔΕΝ ειναι μονο συνοδευτικο οργανο...
    • Προφίλ
    • Ο Πολεμιστης του Φωτος
Απ: Πανεπιστιμιο ηλ.κιθαρας η μπασσου?
« Απάντηση #5 στις: 22/03/11, 16:21 »
To να μαθει κανεις μπασο η κιθαρα ειναι 2 διαφορετικα πραγματα.Αυτο που βοηθαει στην μεταβαση κιθαρας-μπασου ειναι το γεγονος οτι το ηλεκτρικο μπασο αντιθετα με το κοντραμπασο..εχει κιθαροειδες σχημα και ταστα.Ετσι ειναι σαφως πιο ευκολο για εναν κιθαριστα να μαθει μπασο αφου παιζει ενα οργανο με ομοιοτητες.

Ομως...η προσεγγιση που εχει το καθε οργανο ειναι διαφορετικη.Αυτο που ειναι ευκολο ειναι να εισαι ενας κιθαριστας που παιζει και μπασο.Αυτο που ειναι δυσκολο ειναι να γινεις κανονικος μπασιστας.Εγω ξεκινησα στα 14-15 με κιθαρα και μετα απο 4 χρονακια δοκιμαζοντας το μπασο αποφασισα οτι μου παει καλυτερα.Ομως εκανα μαθηματα για να μπορεσω να βγαλω τον "κιθαριστα" απο μεσα μου και να προσπαθησω να εστιασω καλυτερα στην φιλοσοφια του μπασου.

Οποτε το ηθικο διδαγμα.Το να παιξεις μπασο αν γνωριζεις κιθαρα ειναι ευκολο.Ομως το να υιοθετησεις την σωστη προσεγγιση του μπασου ειναι μια αλλη ιστορια που θελει κοπο και μελετη.
It's all about the Groove!

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστιμιο ηλ.κιθαρας η μπασσου?
« Απάντηση #6 στις: 22/03/11, 19:13 »
tell me about it....
είμαι κιθαρίστας που παίζει μπάσο.
άααπειρα προβλήματα νοοτροπίας και κιθαριστικής συνοδείας σε κομμάτια που απαιτούν....βαρβάτο μπασο!

Αποσυνδεδεμένος Guitarholic_punk

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 155
  • Φύλο: Άντρας
  • punk's not dead!!!
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστιμιο ηλ.κιθαρας η μπασσου?
« Απάντηση #7 στις: 22/03/11, 20:32 »
Βασικα ειναι οτνως αναλογα το στυλ που προτιμαει ο καθενας... αυτος που γουσταρει να κραταει το τραγουδι παιζει μπασο κ αυτος που θελει να το στολισει περισσοτερο με συγχορδιες κ σολο παιζει κιθαρα(χωρις βεβαια να μην μπορει να γινει κ το αναποδο) Αυτο που λεει ο muster of puppets δεν ισχυει παντα... Εγω ξερω ενα παιδι που παιζει πολλα χρονια κιθαρα ενω πριν απο κανενα χρονο που αρχισε να παιζει μπασο, παιζει παπαδες (σχεδον καλυτερα απο οτι κιθαρα)!
Η κι8αρα ειναι η ποιο πιστη γκομενα!!!

Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
Απ: Πανεπιστιμιο ηλ.κιθαρας η μπασσου?
« Απάντηση #8 στις: 22/03/11, 21:14 »
Αυτο που λεει ο muster of puppets δεν ισχυει παντα... Εγω ξερω ενα παιδι που παιζει πολλα χρονια κιθαρα ενω πριν απο κανενα χρονο που αρχισε να παιζει μπασο, παιζει παπαδες (σχεδον καλυτερα απο οτι κιθαρα)!

Εγώ προσωπικά δεν έχω γνωρίσει κιθαρίστα που να μπορεί να παίξει σωστά μπάσο... είναι σα να λες ότι αυτός που παίζει τουμπερλέκι μπορεί να παίξει ντραμς....

Αποσυνδεδεμένος Υπνοβάτης...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1369
  • Φύλο: Άντρας
  • I love it when it rains potatoes
    • Προφίλ
    • Ypnovatis
Απ: Πανεπιστιμιο ηλ.κιθαρας η μπασσου?
« Απάντηση #9 στις: 23/03/11, 00:15 »
Είσαι μικρός ακόμη για να καταλάβεις την έννοια του "groove"... Οι πιο "ψαγμένοι" με το θέμα μπάσο-κιθάρα με νιώθουν είμαι σίγουρος.;D
Παρόλαυτα, σπουδές για το όργανο ακολουθείς μέσω των ωδείων. Και υπάρχει πάντα και η μουσικολογία αν και δεν αξίζει ιδιαίτερα τον κόπο.

Από τα μαθήματα που κάνεις και τις σχολές που γνωρίζεις ότι υπάρχουν, τι σου αρέσει περισσότερο ως ιδέα;

Ερώτηση: ΣΕΠ δεν κάνετε; αν και ξέρω ήδη την απάντηση...

Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
Απ: Πανεπιστιμιο ηλ.κιθαρας η μπασσου?
« Απάντηση #10 στις: 23/03/11, 00:20 »
Ερώτηση: ΣΕΠ δεν κάνετε; αν και ξέρω ήδη την απάντηση...

LOL.... ;D αφόδευε ψηλά και αγνάντευε φίλος....και ΣΕΠ να κάνουν θα το κάνει κανένας άσχετος για να συμπληρώσει ώρες...(σε μας το έκανε η γυμνάστρια... :P )

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστιμιο ηλ.κιθαρας η μπασσου?
« Απάντηση #11 στις: 23/03/11, 22:39 »
Παιδιά δεν είναι όλες οι μπασογραμμές γκρουβάτες, με ιδιαίτερη προσέγγιση κλπ κλπ... Υπάρχουν πάρα πολλές περιπτώσεις (σε αυτές συνήθως χρησιμοποιείται πένα) που το μπάσο έχει πιο κιθαριστική προσέγγιση.. Όπως επίσης υπάρχουν κιθαρίστες που παίζουν εξαιρετικό (!) μπάσο αλλά και το αντίθετο...

Βασικά είναι το τι θέλει κανείς να κάνει...

Αποσυνδεδεμένος Guitarholic_punk

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 155
  • Φύλο: Άντρας
  • punk's not dead!!!
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστιμιο ηλ.κιθαρας η μπασσου?
« Απάντηση #12 στις: 24/03/11, 21:30 »
Συμφωνω απολυτα με τον gers! Επισης για τον ΣΕΠ που γινεται στο σχολειο ουτε λεξη... Εδω τα  μαθηματα που μας κανουν δεν ειναι καν αρκετα κ τα βιβλια ειναι κακκογραμμενα... Ε γω προσσωπικα πληρωσα για να κανω ενα τεστ που λεγεται holland το οποιο μπορει να κανει κ ο μικρος που εγραψε το thread ετσι ωστε να βρει τι του αρεσει.... Αλλα ακομα ειναι νωρις....(εννοωντας για 2α γυμνασιου)
Η κι8αρα ειναι η ποιο πιστη γκομενα!!!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
29 Απαντήσεις
22311 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/11/05, 14:51
από YmiRLinG
14 Απαντήσεις
13443 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/01/08, 21:05
από ogyon21
4 Απαντήσεις
4642 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/07/08, 09:52
από Aenima
ΑΓΟΡΑ ΜΠΑΣΣΟΥ

Ξεκίνησε από SIFIS14 Μπάσο

14 Απαντήσεις
6618 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/06/08, 03:09
από NickNT
4 Απαντήσεις
2923 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/11/08, 16:45
από Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood
13 Απαντήσεις
5054 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/07/10, 13:02
από j.k.
1 Απαντήσεις
2202 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/12/09, 23:09
από Nikoubis
3 Απαντήσεις
2649 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/06/10, 22:10
από bassman(4 String Suicide!)
2 Απαντήσεις
2382 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/01/11, 11:59
από adr1anos
4 Απαντήσεις
2901 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/04/11, 14:24
από rockflea