Αποστολέας Θέμα: Ποια Headphones για ηχογραφηση κιθαρας στο σπιτι?  (Αναγνώστηκε 5452 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Adno

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 158
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Καλησπέρα/Καλημέρα,

Αφού βρήκα ποια κάρτα ήχου θα παραγγείλω μένει να βρω και ποια ακουστικά θα πάρω.

Όπως εγραψα και στο θέμα θα ηχογραφώ κιθάρα στο σπίτι οπότε δε νομίζω ότι χρειάζομαι κάτι φοβερό η μήπως όχι?

Αν μπορείτε να μου προτείνετε κάποια ακουστικά απο αυτή τη λίστα θα σας είμαι ευγνώμων -->http://www.thomann.de/gr/cat.html?gf=studio_headphones&oa=pra

Η γενικά όποια άλλη πρόταση, γνώμη, εμπειρία, κράξιμο, βρισίδι κτλ καλοδεχουμενα όλα:P

Ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος Fteo

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1423
  • Φύλο: Άντρας
  • If it's too loud, you are too old!
    • Προφίλ
    • The Thermoshredders
Αν ηχογραφήσεις την κιθάρα από μικρόφωνο θα χρειαστείς οπωσδήποτε κλειστού τύπου, για να μπορείς να ακούς τι πιάνει το μικρόφωνο την ώρα που το στήνεις.

Αποσυνδεδεμένος Adno

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 158
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Αν ηχογραφήσεις την κιθάρα από μικρόφωνο θα χρειαστείς οπωσδήποτε κλειστού τύπου, για να μπορείς να ακούς τι πιάνει το μικρόφωνο την ώρα που το στήνεις.

Ναι εννοειται οτι θα παρω κλειστου, αν δεις στη λιστα ολα κλειστου ειναι.

Αποσυνδεδεμένος vagtanplan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
  • Φύλο: Άντρας
  • My name is TONIC.....Pentatonic .....!!!
    • Προφίλ
Σε κλειστου τυπου μονο ..οχι ημικλειστα γιατι θα περνανε διαφορα...η προταση μου ειναι AKG τα χρησιμοποιω χρονια απο dj sets μεχρι ραδιοφωνο και ηχογραφησεις...Τα μοντελα Κ 171 και Κ172 ειναι απλα αψογα.....ΤΟ καλυτερο βεβαια να παρεις τα 271 ΜΚ 2 εαν παιζεις σε αυτα τα χρηματα.

http://www.gpanagopoulos.com/eshop/gr/professional-audio/headphones/studio-headphones-page-full_list.html?sort_by=product&sort_order=asc

Πιστευω οτι χρειαζεσαι πολυ καλα ακουστικα για να εχεις σωστη αποψη του τι παιζεις και του τι πραγματικα ηχογραφεις, μου εχει τυχει με φτηνοτερα ακουστικα να αλλαζουν πληρως το σημα πχ με overdrive H distortion και να περνανε μεσα τριγμοι και διαφορα $%&#$.

Σε επισης καλη ποιοτητα βαση παντα δικης μου χρησης και εμπειριας ειναι τα Sennheizer παντα κλειστου τυπου (οχι με τρυπες στο πλαϊ !!!!!!!)
« Τελευταία τροποποίηση: 07/12/09, 09:21 από vagtanplan »
Χαου μπλου κεν γιου γκετ.....

Αποσυνδεδεμένος IxNiLaTiS

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 254
  • ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ
    • Προφίλ
    • ixnilatis33
Πώς ακριβώς θα κάνεις την ηχογράφηση;
Με σοφτγουέαρ ή με αληθινά τζουμπλέκια;
Θα είσαι στο ίδιο δωμάτιο με τον ενισχυτή;
Εσύ θα είσαι ο ηχολήπτης;
Δώσε μας πληροφορίες ντε …   ;D
https://soundcloud.com/ixnilatis-1   -  ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ

Αποσυνδεδεμένος Adno

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 158
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Πώς ακριβώς θα κάνεις την ηχογράφηση;
Με σοφτγουέαρ ή με αληθινά τζουμπλέκια;
Θα είσαι στο ίδιο δωμάτιο με τον ενισχυτή;
Εσύ θα είσαι ο ηχολήπτης;
Δώσε μας πληροφορίες ντε …   ;D



Θα παρω καρτα ήχου, συγκεκριμενα αυτη, http://www.thomann.de/gr/esi_duafire.htm.
Για αρχη θα ηχογραφω μονο με software αλλα αργοτερα θα τσιμπησω και ενα μικροφωνο για να παιρνω ηχο απτον ενισχυτη. Αν καποιος εχει να προτινει κανα φθηνο αλλα αξιοπρεπες mic θα με βοηθουσε να τα παραγγειλω ολα τωρα να μαι ready.

O ενισχυτης θα ναι στο ιδιο δωματιο με μενα, πισω απο μενα και να εγω θα μαι ο "ηχοληπτης":P


Αποσυνδεδεμένος Fteo

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1423
  • Φύλο: Άντρας
  • If it's too loud, you are too old!
    • Προφίλ
    • The Thermoshredders
Πόσα θες να διαθέσεις περίπου;

Αποσυνδεδεμένος Adno

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 158
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Κανα 30αρι για τα ακουστικα και κανα 50αρι για το μικροφωνο. καλα δεν ειναι για απλη ηχογραφηση κιθαρας στο σπιτι? χαλαρα πραγματα :P

Αποσυνδεδεμένος Fteo

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1423
  • Φύλο: Άντρας
  • If it's too loud, you are too old!
    • Προφίλ
    • The Thermoshredders
Για τα ακουστικά είναι οκ αλλά για το μικρόφωνο θεωρώ ότι είναι λίγα. Γνώμη είναι να κάνεις υπομονή και να διαθέσεις γύρω στα 100ε για το μικρόφωνο και να πάρεις κάτι καλό που θα σε καλύψει για πολλές χρήσεις (Shure SM58, Shure SM57). Γιατί αλλιώς θα πάρεις κάτι που αργά η γρήγορα θα το πετάξεις ή θα το δώσεις σε κανένα πιτσιρίκι να κάνει καραόκε.

Τώρα στα ακουστικά πάρε τα Behringer HPS 3000 να κάνεις την δουλειά σου και αν θέλεις ποτέ να επενδύσεις σε καλά ακουστικά, μάζεψε 150ε και πήγαινε κατευθείαν σε Beyer Dynamic!!!  ;D

Αποσυνδεδεμένος Wise_One

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 489
  • Φύλο: Άντρας
  • I have the power of HyBrit!!!
    • Προφίλ
    • WisePlace
Παλιό thread αλλά δεν υπάρχει λόγος ν' ανοίγω καινούργιο. Λοιπόν, αφού αποφάσισα να πάρω ακουστικά για να ηχογραφώ τα σούπερ-κουλ-power-metal-meets-heavy-meets-thrash riffs μου, είμαι κάαααπως σε δίλλημα. Είμαι μεταξύ των AKG K-240 Studio και AKG K-240 MKII (search results)

Η διαφορά στην τιμή δεν είναι τεράστια, είναι κορυφαία ακουστικά, πολύς κόσμος τα προτείνει, τα ΜΚΙΙ έχουν και κάποια έξτρα, τα ΜΚΙΙ έχει κι ένας φίλος και τα προτείνει ανεπιφύλακτα, τα χρησιμοποιεί πολύ καιρό κι είναι απολύτως ευχαριστημένος. Μου λέει επίσης ότι είναι πιο έυκολο να οδηγηθούν από κάρτες κλπ αν και η EMU 0202 που έχω έχει προενισχυτή ακουστικών άρα και με τα Studio θα είμαι εντάξει (με μια ανάσα). Τα ΜΚΙΙ είναι ψηλότερα στις αγορές στο τομάν.

Μήπως να μη το ζορίσω το πράγμα και να χτυπήσω τα ΜΚΙΙ να ξεμπερδεύω; Διάολε, είναι κι αναβαθμισμένο μοντέλο των Studio κι έχει και κάτι άλλες ακουστικές τεχνολογίες  που τώρα δε θυμάμαι...

How to program a metalhead?

Αποσυνδεδεμένος Fteo

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1423
  • Φύλο: Άντρας
  • If it's too loud, you are too old!
    • Προφίλ
    • The Thermoshredders
Από τη στιγμή που λες ότι τα αντέχει η τσέπη σου, θα έλεγα να πας προς τα MKII.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
9 Απαντήσεις
6502 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/08/08, 01:59
από Arg0
9 Απαντήσεις
7098 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/12/08, 10:52
από ogyon21
15 Απαντήσεις
5112 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/11/10, 22:14
από Korgy
19 Απαντήσεις
7248 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/01/14, 00:10
από Απόλλων
40 Απαντήσεις
16686 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/10/12, 21:07
από PAPADOPOYLOS
2 Απαντήσεις
3727 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/10/11, 23:04
από Wise_One
29 Απαντήσεις
10579 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/09/12, 16:10
από Tasos_G
11 Απαντήσεις
6747 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/01/13, 23:13
από freemind
14 Απαντήσεις
47718 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/06/13, 10:20
από zeromancer
6 Απαντήσεις
4750 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/07/13, 23:00
από Anastasia.M.Ribas