Αποστολέας Θέμα: GRUNGE!  (Αναγνώστηκε 18253 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Garvin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 903
  • Φύλο: Άντρας
  • There's no business like show business!
    • Προφίλ
GRUNGE!
« στις: 06/01/09, 02:55 »
Ας ανοιξουμε θεμα για τους nirvana,τους pearl jam,τους soundgarden κλπ κλπ....και ας ανεφερθουμε και στους σημερινούς λιγοτερο ή περισσότερο επηρεασμενους απο αυτούς όπως πχ foo fighters,nickelback,staind,seether,breaking benjamin

Αποσυνδεδεμένος sotoman

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 400
  • Φύλο: Άντρας
  • just like Sister Ray said
    • Προφίλ
Απ: GRUNGE!
« Απάντηση #1 στις: 06/01/09, 03:08 »
grunge! γ**ω!

ειναι λιγο αυθαίρετη η τοποθέτηση κατω απο το ίδιο ονομα των nirvana και των mudhoney με των αλλων γιατι δεν εχουν πολλα κοινα μουσικά.

σιγουρα το grunge (και καλως η κακως 80% οι nirvana) εχουν επηρεάσει ολο το alternative μετα το 95, είτε έμεσα είτε άμεσα.

Ο cobain σίγουρα ήταν μουσική ιδιοφυία. Εγραφε φοβερα κομματια (που περα απο το hype του MTV ειναι φοβερά) χωρίς σχεδόν κανένα στοιχείο (mainstream) αρμονίας.

εδωσα βασεις για συζήτηση, ορμάτε!!!  ;)
ως και σε μένα, σε μένα ακόμα που σας ιστορώ
αντισταθείτε.

Αποσυνδεδεμένος buckethead RULES!!

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 497
  • Φύλο: Άντρας
  • Slaughterhouse on the Prairie
    • Προφίλ
Απ: GRUNGE!
« Απάντηση #2 στις: 06/01/09, 03:09 »
Ας ανοιξουμε θεμα για τους nirvana
Καλά τα nevermind και Unplugged, τα υπόλοιπα για τα μπάζα.


pearl jam
Κάτι πήγαν να πούν, αλλά έμειναν στην προσπάθεια


soundgarden
;D ;D

Sorry

Αποσυνδεδεμένος KgSoloman5000

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 264
  • Φύλο: Άντρας
  • c'mon kage, bring the thunderrrrrr!
    • Προφίλ
Απ: GRUNGE!
« Απάντηση #3 στις: 06/01/09, 03:11 »
ξέχασες τους Mudhoney (για πολλούς αυτοί δημιούργησαν το grunge) και Queens of the stone age και Stone temple pilots(από τους πιο "καινούργιους").

Νομίζω πως το grunge έπαθε ότι και η alternative, βγήκαν λίγα μεγάλα συγκροτήματα τα οποία άρχισαν να σβήνουν (ειδικά στο grunge διαλύθηκαν γρήγορα και κοντά κοντά χρονικά) χωρίς να υπάρχουν αρκετά καλά σχήματα στη σκηνή να διατηρήσουν το ενδιαφέρον. Ο κάθε κουλός μουσικός άρχισε να το παίζει grunge για να γίνει ο νέος Cobain και κάπου χάθηκε.

Έχει ακούσει κανείς δείγματα από το καινούργιο του Cornell ? Σίγουρα δε θυμίζει σε τίποτα τον τύπο που ξεσήκωνε ροκάδες και μεταλλάδες τραγουδώντας το Jesus Christ pose

Αποσυνδεδεμένος sotoman

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 400
  • Φύλο: Άντρας
  • just like Sister Ray said
    • Προφίλ
Απ: GRUNGE!
« Απάντηση #4 στις: 06/01/09, 03:18 »
απο nirvana in utero απο τα κορυφαία albums ολων των εποχών. Αίμα τελείως.

ως και σε μένα, σε μένα ακόμα που σας ιστορώ
αντισταθείτε.

Αποσυνδεδεμένος buckethead RULES!!

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 497
  • Φύλο: Άντρας
  • Slaughterhouse on the Prairie
    • Προφίλ
Απ: GRUNGE!
« Απάντηση #5 στις: 06/01/09, 03:45 »
σιγουρα το grunge (και καλως η κακως 80% οι nirvana) εχουν επηρεάσει ολο το alternative μετα το 95, είτε έμεσα είτε άμεσα.

Kαι μόνο γι αυτό πρέπει το grunge να καταδικαστεί αιώνια στη συνείδηση των μουσικόφιλων  ;D ;D ;D

Πέρα απο αυτά, το grunge εμφανίστηκε σαν ένα κίνημα-ρεύμα κόντρα στο LA poser των 80's. Παρόλο που γουστάρω το poser θα παραδεχτώ ότι το κακό είχε παραγίνει και το grunge εμφανίστηκε σαν ένας άνεμος ανανέωσης και φρεσκάδας στο ευρύτερο χώρο του ροκ. Το θέμα είναι ότι έγινε σε χρόνο dt απίστευτα βαρετό και προβλέψιμο...

Ο cobain σίγουρα ήταν μουσική ιδιοφυία.
Διαφωνώ 100%.
Επειδή έζησα εκείνη την εποχή, πιστεψέ με ότι ο Cobain ξεφούσκωσε για πολύ κόσμο πάρα πολύ γρήγορα και μάλιστα αρκετοί πρώην οπαδοί του απορούσαν τι του βρήκαν. Οι nirvana και ο Cobain έγιναν σύντομα καμμένα χαρτιά μέχρι που....


... Ο Cobain αποφάσισε να κερατώσει την Cortney (απίστευτο σούργελο) και να κάνει one night stand με την καραμπίνα του!!!! Και ως εκ θαύματος μετατράπηκε αυτός ο επιεικώς μετριότατος songwriter(είχε βέβαια και κάποιες κρίσεις έμπνευσης, θα του το αναγνωρίσω) σε icon, είδωλο και ότι άλλο θέλετε.Έχω σοβαρότατες αμφιβολίες για το αν θα γινοταν αυτό αν δεν είχε κολλήσει την εγκεφαλική του ουσία στον τοίχο..
My opinion..

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: GRUNGE!
« Απάντηση #6 στις: 06/01/09, 03:59 »
Bloody f**k**g boring music of the 90's...
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος sotoman

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 400
  • Φύλο: Άντρας
  • just like Sister Ray said
    • Προφίλ
Απ: GRUNGE!
« Απάντηση #7 στις: 06/01/09, 04:32 »
άσχετα απο το πως πλασαρόταν ή τι εκανε και πώς, ο τύπος με 0 μουσικές γνώσεις έγραψε απίστευτα τραγούδια και σίγουρα αν είχε πιο σοβαρά ακούσματα, πχ αν αντί για το aberdeen είχε γεννηθεί στην νέα υόρκη αυτή τη στιγμή θα ήταν πολυ καλός μουσικός, καθώς απο το in utero φαινεται οτι εχει και εναν πειραματικο/avant-garde εαυτο, που δεν μπόρεσε βέβαια να βγάλει ποτε.

με τα εργαλεία που είχε (power chords, ιδιαίτερη φωνή και πρέζα) για μένα εκανε ο,τι καλύτερο μπορούσε και σίγουρα παραπάνω αποτι θα μπορούσα να κανω εγω.

Και δεν με νοιάζει καθολου ο cobain ως showman ή ως ο ομορφος τυπος με το ξανθο μαλι που θελω να με πηδηξει και εχω ερωτευτεί μαζι του, καθαρα μουσικά τον κρίνω και το in utero είναι φοβερό album (εκανε και τα μαγικά του ο albini βέβαια).

Τέλος αν δεν υπήρχε ο cobain αυτη την στιγμή θα παλέυαμε ακόμη με τις περμανάντ, τα chorus και τα κιτς synth.

ως και σε μένα, σε μένα ακόμα που σας ιστορώ
αντισταθείτε.

Αποσυνδεδεμένος mesimeriaris

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 35
    • Προφίλ
Απ: GRUNGE!
« Απάντηση #8 στις: 06/01/09, 08:51 »

Τέλος αν δεν υπήρχε ο cobain αυτη την στιγμή θα παλέυαμε ακόμη με τις περμανάντ, τα chorus και τα κιτς synth.



Για αυτο το λογο ειναι και αντιπαθης στο μεσο ελληνα ροκα. >:D >:D >:D >:D

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: GRUNGE!
« Απάντηση #9 στις: 06/01/09, 14:03 »
Παραπάνω έστειλα ένα μήνυμα στις 4 η ώρα τη νύχτα που με εξέφραζε εκείνη την ώρα μιας και νύσταζα κιόλας αλλά τώρα θα πω και κάτι παραπάνω για να αιτιολογήσω και το πυροτέχνημά μου. Έχουν αναφερθεί 3 μπάντες ως επί το πλείστον που αν τα πράγματα ήταν μόνο γύρω από αυτές θα έλεγα και εγώ ότι δεν ήταν και τόσο άσχημα τελικά. Όμως το grunge και γενικά η δεκαετία του 90 ήταν ένα μεγάλο πισωγύρισμα για το ροκ και γιατί το λέω αυτό. Οι περισσότερες μπάντες που έφτιαχναν μουσική τότε για εμάς τους μεγαλύτερους που είχαμε πάρει και λίγο μυρωδιά από τέλη 70'ς και από 80'ς, μας δώσανε την εξής εντύπωση. Βασικά απλές φόρμες στη μουσική, τόσο απλές που θύμιζαν έντονα πανκ, αλλά χωρίς την ενέργεια, το μήνυμα και την εξέγερση, αλλά μπόλικη "εντεχνίλα"( αδόκιμος όρος σόρρυ) που δεν εξυπηρετούσε ούτε τη τάση να δείξουνε ότι ξέρανε κάτι παραπάνω στη μουσική, αλλά έκοβε και σε ενέργεια. Θέλω να πω δηλαδή ότι όπως ο ημιμαθής είναι και αυτός που έχει την χειρότερη άγνοια, έτσι και οι μπάντες του 90 δεν κάνανε (εκτός ελαχίστων εξαιρέσεων) τίποτε άλλο παρά να αναμασήσουνε είδη και στυλ παλαιοτέρων εποχών. Αν τώρα σε όλα αυτά βάλετε και τη θεματολογία των στίχων του στυλ "έχω προβλήματα, είμαι κακομοίρης και το ίδιο είστε και όλοι εσείς που με ακούτε", καταλήγω στο συμπέρασμα ότι στα 90'ς βαρέθηκα όσο ποτέ άλλοτε. Χώρια ότι και οι μεγάλες εταιρείες ,στη τελευταία εποχή του βυνιλίου προσπάθησαν να εκμεταλλευτούν όλους αυτούς τους ανθρώπους, προσπαθώντας να τους κάνουν ποπ σταρ ουσιαστικά και το μόνο που κατάφεραν ήταν να παράγουν κλώνους του ίδιου πράγματος οπτικά και ακουστικά. Άλλωστε τα 90'ς ήταν και η εποχή που η μόδα και το styling άρχισε να γίνεται μιά τεράστια βιομηχανία που στο βωμό του κέρδους, έτσι κι αλλοιώς δημιούργησε fashion victims χωρίς προσωπικότητα και έκανε πρότυπα τα μοντέλα. Οπότε τα 90'ς ήταν ένα κράμα πανκ, έντεχνου ροκ,απογοήτευσης,marketing και styling. Για αυτό λοιπόν για μένα και το grunge αλλά και γενικότερα η δεκαετία του 90 υπήρξε μιά πολύ βαρετή και με ελάχιστες μεγάλες στιγμές δεκαετία.

Υ.Γ Πλάκα πλάκα αν είχε κάτι ενδιαφέρον αυτή η δεκαετία για εμάς τους Έλληνες ήτανε το Ελληνικό ροκ...
« Τελευταία τροποποίηση: 06/01/09, 14:28 από MACMISIAS »
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος jimmy 1916

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 261
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • spicy rice
Απ: GRUNGE!
« Απάντηση #10 στις: 06/01/09, 15:15 »
Seattle killed the rock star....ΑΛΛΑ...κάτι τόσο φρέσκο και ιδιαίτερο σαν αυτό που δημιούργησε ο kurt μόνο ο jack white κατάφερε να κάνει έκτοτε (άντε κ ο m bellamy)

Αποσυνδεδεμένος Kundera

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 102
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: GRUNGE!
« Απάντηση #11 στις: 06/01/09, 15:46 »
Ο ημιμαθής είναι και αυτός που έχει την χειρότερη άγνοια.

Να χαρώ εγώ αυτογνωσία.

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: GRUNGE!
« Απάντηση #12 στις: 06/01/09, 18:16 »
Macmisia οι εταιριες δεν εκμεταλλευτηκαν μονο αυτους τους τυπους για να τους κανουν ροκσταρς.Και στα 80s το ιδιο γινοταν.Και οποτε το ροκ καταφερνε να ειναι τοσο mainstream το ιδιο γινοταν.Xωρις να ειμαι φαν της συγκεκριμενης σκηνης σιγουρα καποιο καλο εκαναν.Το κακο για μενα ηταν η μετα-grunge μπαντες τις οποιες δεν αντεχω και φυσικα σε αυτους δεν πιανονται οι queens of the stone age οι οποιοι ειναι πολυ πιο heavy rock/stoner φαση ειδικα στη δισκαρα songs for the deaf(κατα τα αλλα μ τη σπανε λιγο)..Seether ειχα και ενα αυθεντικο σιντι καποτε αλλα μ φαινοντουσαν πολυ ανιαροι στην προσπαθεια τους να φτιαξουν καποια μοδα...
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: GRUNGE!
« Απάντηση #13 στις: 06/01/09, 20:22 »
Ο ημιμαθής είναι και αυτός που έχει την χειρότερη άγνοια.

Να χαρώ εγώ αυτογνωσία.
Με αποκαλείς ημιμαθή; Είμαι!!! Είσαι εντάξει τώρα; Καλό σου βράδυ και ότι πεις εσύ...

Macmisia οι εταιριες δεν εκμεταλλευτηκαν μονο αυτους τους τυπους για να τους κανουν ροκσταρς.Και στα 80s το ιδιο γινοταν.Και οποτε το ροκ καταφερνε να ειναι τοσο mainstream το ιδιο γινοταν.Xωρις να ειμαι φαν της συγκεκριμενης σκηνης σιγουρα καποιο καλο εκαναν.Το κακο για μενα ηταν η μετα-grunge μπαντες τις οποιες δεν αντεχω και φυσικα σε αυτους δεν πιανονται οι queens of the stone age οι οποιοι ειναι πολυ πιο heavy rock/stoner φαση ειδικα στη δισκαρα songs for the deaf(κατα τα αλλα μ τη σπανε λιγο)..Seether ειχα και ενα αυθεντικο σιντι καποτε αλλα μ φαινοντουσαν πολυ ανιαροι στην προσπαθεια τους να φτιαξουν καποια μοδα...
Kiratzo συμφωνώ με την διαφορά ότι όπως λες και εσύ τότε τους κάνανε ροκ-σταρς , ενώ τους γκραντζάδες τους κάνανε ποπ-στάρς αν καταλαβαίνεις τη διαφορά. Αν μάλιστα έχεις δει και την πολύ καλή-ανάλαφρη κωμωδία που λέγεται "School of rock" με τον Jack Black, εκεί θα καταλάβεις ακόμα καλύτερα τη διαφορά βλέποντας την πρώην μπάντα του Black και την πορεία της. Ωραία γυμνασμένα αγόρια με ολίγη αξυρισιά,λίγο αλητάμπουρες,σκουλαρικάκια και τατού, μεσαίου μήκους μαλλάκια και κιθάρες μες τη παραμόρφωση αλλά φωνητικά καθαρά και σαγηνευτικά και στιχάκια "γλυκειά μου γιατί με άφησες και ζω μες το σκοτάδι,χωρίς εσένα κάθε βράδυ" κλπ,κλπ,κλπ. :P
« Τελευταία τροποποίηση: 06/01/09, 21:00 από MACMISIAS »
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: GRUNGE!
« Απάντηση #14 στις: 06/01/09, 22:17 »
Βασικά απλές φόρμες στη μουσική, τόσο απλές που θύμιζαν έντονα πανκ, αλλά χωρίς την ενέργεια, το μήνυμα και την εξέγερση, αλλά μπόλικη "εντεχνίλα"( αδόκιμος όρος σόρρυ) που δεν εξυπηρετούσε ούτε τη τάση να δείξουνε ότι ξέρανε κάτι παραπάνω στη μουσική, αλλά έκοβε και σε ενέργεια.

Τελικά το ότι είχαν "απλές φόρμες στην μουσική" είναι καλό ή κακό; Η πανκ που έχει "ενέργεια" είναι καλή; (όμως απ'ότι ξέρω, δεν σου αρέσει η πανκ). Η "εντεχνίλα" είναι "κακή" και χωρίς "ενέργεια"; (όμως απ'οτι ξέρω σου αρέσουν "τεχνικά" κομμάτια του '70)

Θέλω να πω δηλαδή ότι όπως ο ημιμαθής είναι και αυτός που έχει την χειρότερη άγνοια, έτσι και οι μπάντες του 90 δεν κάνανε (εκτός ελαχίστων εξαιρέσεων) τίποτε άλλο παρά να αναμασήσουνε είδη και στυλ παλαιοτέρων εποχών.

Όπως ακριβώς έκαναν και οι μπάντες του '60 και '70 και '80, που αναμάσησαν το ροκ εν ρολ, ροκ, ψυχεδέλεια, πανκ, μέταλ, κ.ο.κ.
Αλλά μέσα απ'αυτό το ανακάτεμα, συχνά βγαίνει κάτι καινούργιο. Αν έχεις αντίρρηση ειδικά για την grunge και πιστεύεις ότι η υπόλοιπη "ροκ" δημιουργήθηκε από το μηδέν, τότε ας σταματήσουμε την συζήτηση εδώ.

Χώρια ότι και οι μεγάλες εταιρείες ,στη τελευταία εποχή του βυνιλίου προσπάθησαν να εκμεταλλευτούν όλους αυτούς τους ανθρώπους, προσπαθώντας να τους κάνουν ποπ σταρ ουσιαστικά και το μόνο που κατάφεραν ήταν να παράγουν κλώνους του ίδιου πράγματος οπτικά και ακουστικά.

Υπήρχε κάποια εποχή στην σύγχρονη ιστορία της μουσικής όπου δεν συνέβαινε αυτό;

Άλλωστε τα 90'ς ήταν και η εποχή που η μόδα και το styling άρχισε να γίνεται μιά τεράστια βιομηχανία που στο βωμό του κέρδους, έτσι κι αλλοιώς δημιούργησε fashion victims χωρίς προσωπικότητα και έκανε πρότυπα τα μοντέλα.

Όπως ακριβώς έγινε μόδα σε άλλες δεκαετίες και τα: ροκ-εν-ρολ, ροκαμπίλι, beatlesmania, hippies, punk, disco, heavy metal, κλπ κλπ.

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: GRUNGE!
« Απάντηση #15 στις: 07/01/09, 00:47 »
Βασικά απλές φόρμες στη μουσική, τόσο απλές που θύμιζαν έντονα πανκ, αλλά χωρίς την ενέργεια, το μήνυμα και την εξέγερση, αλλά μπόλικη "εντεχνίλα"( αδόκιμος όρος σόρρυ) που δεν εξυπηρετούσε ούτε τη τάση να δείξουνε ότι ξέρανε κάτι παραπάνω στη μουσική, αλλά έκοβε και σε ενέργεια.

Τελικά το ότι είχαν "απλές φόρμες στην μουσική" είναι καλό ή κακό; Η πανκ που έχει "ενέργεια" είναι καλή; (όμως απ'ότι ξέρω, δεν σου αρέσει η πανκ). Η "εντεχνίλα" είναι "κακή" και χωρίς "ενέργεια"; (όμως απ'οτι ξέρω σου αρέσουν "τεχνικά" κομμάτια του '70)

Θέλω να πω δηλαδή ότι όπως ο ημιμαθής είναι και αυτός που έχει την χειρότερη άγνοια, έτσι και οι μπάντες του 90 δεν κάνανε (εκτός ελαχίστων εξαιρέσεων) τίποτε άλλο παρά να αναμασήσουνε είδη και στυλ παλαιοτέρων εποχών.

Όπως ακριβώς έκαναν και οι μπάντες του '60 και '70 και '80, που αναμάσησαν το ροκ εν ρολ, ροκ, ψυχεδέλεια, πανκ, μέταλ, κ.ο.κ.
Αλλά μέσα απ'αυτό το ανακάτεμα, συχνά βγαίνει κάτι καινούργιο. Αν έχεις αντίρρηση ειδικά για την grunge και πιστεύεις ότι η υπόλοιπη "ροκ" δημιουργήθηκε από το μηδέν, τότε ας σταματήσουμε την συζήτηση εδώ.

Χώρια ότι και οι μεγάλες εταιρείες ,στη τελευταία εποχή του βυνιλίου προσπάθησαν να εκμεταλλευτούν όλους αυτούς τους ανθρώπους, προσπαθώντας να τους κάνουν ποπ σταρ ουσιαστικά και το μόνο που κατάφεραν ήταν να παράγουν κλώνους του ίδιου πράγματος οπτικά και ακουστικά.

Υπήρχε κάποια εποχή στην σύγχρονη ιστορία της μουσικής όπου δεν συνέβαινε αυτό;

Άλλωστε τα 90'ς ήταν και η εποχή που η μόδα και το styling άρχισε να γίνεται μιά τεράστια βιομηχανία που στο βωμό του κέρδους, έτσι κι αλλοιώς δημιούργησε fashion victims χωρίς προσωπικότητα και έκανε πρότυπα τα μοντέλα.

Όπως ακριβώς έγινε μόδα σε άλλες δεκαετίες και τα: ροκ-εν-ρολ, ροκαμπίλι, beatlesmania, hippies, punk, disco, heavy metal, κλπ κλπ.

Πρώτον...Τρελλαίνομαι για πανκ, δηλαδή για Sex Pistols,Clash,Damned,Jam και Stranglers (μιλάω για τη πρώτη τους εποχή,αλλά φυσικά και η δεύτερη μου αρέσει) όπως και για αμερικάνικο garage-punk όπως ήταν των Ramones και των Stooges. Μάλλον λάθος εντύπωση σου έχω δώσει...Οι απλές φόρμες στη μουσική μπορούν να καταλήγουνε και σε αριστουργήματα, αρκεί να υπάρχει ψυχή και αυθεντικότητα που κατά τη γνώμη μου έλειψε από το grunge.Ταπεινή μου άποψη αυτή...Τα "τεχνικά" κομμάτια του 70 που μου αρέσουν δεν έχουν καμμιά σχέση με την προσπάθεια των συγκροτημάτων του 90 να βάλουν (επιμένω) "εντεχνίλα" στη μουσική τους μόνο με περίεργα ακκόρντα ή σώνει και καλά κόντρα τέμπο και "τζαζιστικούς", αλλά "βαβουριάρικους" αυτοσχεδιασμούς( και πάντα εδώ κι εκεί, όχι σε ολόκληρο κομμάτι, συνήθως στις εισαγωγές,στα κουπλέ και στα σόλο,ο Θεός να τα κάνει, γιατί τα ρεφρέν ήταν "άιντε όλοι μαζί" λαλαλα...). Οι μεγάλες art-rock μπάντες του '70(έτσι λεγόταν τότε το έντεχνο ροκ) ήταν μουσικοί κλασσικά σπουδαγμένοι που βάζαν αυτά τα κλασσικά στοιχεία μέσα στο ροκ, πειραματιζόμενοι με την αντίστιξη και τη φούγκα και το αποτέλεσμα ήταν κομμάτια μεγάλης διάρκειας, που μοιάζαν περισσότερο με συμφωνίες παρά τραγούδια. Οπότε δεν έχουν καμμιά σχέση νομίζω αυτά που έκαναν οι Eloy, οι Camel ακόμα ακόμα και οι Barclay James Harvest με τις μπάντες του '90. 
Δεύτερον. Οι μπάντες 60,70 (και όχι τόσο του 80) ήταν μουσικοί που ακούσανε ροκ'ν'ρολ ,μπλουζ και τζαζ, ανακατέψανε τη τράπουλα και κάνανε το ροκ,τη ψυχεδέλεια,το πανκ ,το χάρντ ροκ,το μέταλ . Είδη δηλαδή συγγενικά ως προς αυτά που αναφέρεις, αλλά και αυθύπαρκτα.Το 80 το καινούργιο ήταν στην Αγγλία με το New Wave πάσης μορφής, ελαφρύ ή βαρύ, light ή σκοτεινό. Ακόμα και το NWOBHM με όλη του τη φρεσκάδα και τα πολύ ωραία κομμάτια που μας χάρισε δεν ήταν και η τόσο μεγάλη εξέλιξη.To grunge όμως δεν ήταν αυθύπαρκτο, ήταν συνοθύλευμα και ήταν λογικό να χαθεί μέσα στις επαναλήψεις του ίδιου του εαυτού του.Κάτι σαν τη σκηνή του Manchester στις αρχές του 90 που και εκείνη δεν προχώρησε για τους ίδιους (μουσικούς) λόγους.Από αυτό το "ανακάτεμα" λοιπόν δεν προέκυψε κάτι καινούργιο και εάν έχει προκύψει ενημέρωσέ με, με μεγάλη χαρά  να το ανακαλύψω και εγώ.
Τρίτον. Ότι απάντησα και στον Kiratzohari. Η διαφορά βρίσκεται στο ότι προσπάθησαν να περάσουνε με ποπ όρους, "ροκ καταστάσεις". Ενδεικτικό λοιπόν και αυτό για την ειλικρίνεια των προθέσεων και των καλλιτεχνών.Πάντα οι εταιρείες προωθούσανε εικόνα και κουτσομπολιά για αυτούς που θέλανε να κάνουνε είδωλα. Άλλο είδωλο όμως ο Mick Jagger και άλλο η Britney Spears. Δεν μπορείς να είσαι η Spears και να αυτοαποκαλείσε ροκ...
Και τέταρτον θες να μου πεις ότι η δύναμη της μόδας ήταν ίδια στα 60'ς,70'ς και early 80'ς με τα 90'ς.
Ωραία τότε θέλω να παίξουμε ένα παιχνίδι...Πες μου 5 μοντέλα που σου έρχονται στο μυαλό από αυτές τις 2.5 δεκαετίες και 10 μόνο από τη περίοδο 1988-2000. Αυτή είναι και η απάντηση για μένα ως προς τη δύναμη του styling σε σχέση με το πραγματικό ζήτημα που είναι η μουσική.

Βραζίλη μου καλέ το grunge απ'ότι φαίνεται σου αρέσει.Εγώ το βαριέμαι. Δεν σε κατηγορώ για αυτό, καλά κάνεις, έχεις τις αναμνήσεις σου και τα βιώματά σου,επέτρεψέ μου να έχω και εγώ την άποψή μου. Για μένα η δεκαετία του 90 ήταν χαμένη δεκαετία για το ροκ και η κατάσταση θα συνεχίζεται όσο οι ροκάδες δεν γνωρίζουν τις πραγματικές τους μουσικές ρίζες (μπλουζ,τζαζ,ροκ'ν'ρολ γιατί όχι και κλασσική μουσική...) αλλά προσπαθούνε για να είναι "μοντέρνοι" να βάζουν άλλα στοιχεία εντελώς άσχετα με το ροκ. Τα είδη που προκύψανε το 60 και το 70 δεν έχουνε τελειώσει γιατί έχουνε λόγο ύπαρξης. Το grunge και οι διάφορες "σκηνές" κάποιων πόλεων είναι εφήμερες καταστάσεις και μόνο για τον ιστορικό του μέλλοντος. Και για να σε κάνω να χαμογελάσεις και λίγο, το οξύμωρο είναι ότι ο τελευταίος πραγματικά ροκ "ύμνος", ήταν το Smell like teen spirit...Και αυτό λέει πολλά για την "εξέλιξη" ή την "μη εξέλιξη"...
« Τελευταία τροποποίηση: 08/01/09, 02:09 από MACMISIAS »
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος opethfan21

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: GRUNGE!
« Απάντηση #16 στις: 16/01/09, 23:53 »
Προφανως ο καθενας εχει την αποψη του αλλα το να ακους οτι απο το γκραντζ ελειπε η ψυχη και η αυθεντικοτητα πραγματικα ειναι εκτος πραγματικοτητας.
Ακουστε τον Κομπειν να βγαζει τη ψυχη του στο Were did u sleep last night στο unplugged, τον Staley,τον Cornell, τον Vedder..
Προσωπικα εχω μεγαλωσει με Soundgarden, Alice in Chains και Pearl Jam και πιστευω οτι, δυστυχως, τετοια συγκροτηματα δεν προκειται να ξαναβγουν

Αποσυνδεδεμένος Μάνος Καμπούρης (m.k.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 847
  • Φύλο: Άντρας
  • Stranger in us all...
    • Skype - manos.kampouris1
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: GRUNGE!
« Απάντηση #17 στις: 17/01/09, 15:13 »
Δεν θέλω να μιλήσω και να σχολιάσω όλα όσα αναφέρθηκαν παραπάνω. Η άποψη μου είναι ότι η grunge έκανε κάτι που είχε πολλά χρόνια να γίνει: Έκανε τη σύγχρονη (για την εποχή) ροκ μουσική να ακουστεί από τα ραδιόφωνα, μουσικά κανάλια, καφετέρειες, μπαρ κοκ που παίζανε μουσική ποικίλης ύλης και τη ροκ γενικά την είχαν στην απ'έξω.

Αποσυνδεδεμένος Ogun-Sotis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 366
  • Φύλο: Άντρας
  • Πωτς γκένεν αυτό?
    • Προφίλ
Απ: GRUNGE!
« Απάντηση #18 στις: 17/01/09, 15:46 »
Δεν θέλω να μιλήσω και να σχολιάσω όλα όσα αναφέρθηκαν παραπάνω. Η άποψη μου είναι ότι η grunge έκανε κάτι που είχε πολλά χρόνια να γίνει: Έκανε τη σύγχρονη (για την εποχή) ροκ μουσική να ακουστεί από τα ραδιόφωνα, μουσικά κανάλια, καφετέρειες, μπαρ κοκ που παίζανε μουσική ποικίλης ύλης και τη ροκ γενικά την είχαν στην απ'έξω.
και είναι καλό αυτό?

Αποσυνδεδεμένος Giorgos K.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 686
  • Φύλο: Άντρας
  • Προσωπικό κείμενο
    • Προφίλ
Απ: GRUNGE!
« Απάντηση #19 στις: 17/01/09, 16:24 »

Άλλωστε τα 90'ς ήταν και η εποχή που η μόδα και το styling άρχισε να γίνεται μιά τεράστια βιομηχανία που στο βωμό του κέρδους, έτσι κι αλλοιώς δημιούργησε fashion victims χωρίς προσωπικότητα και έκανε πρότυπα τα μοντέλα.

Όπως ακριβώς έγινε μόδα σε άλλες δεκαετίες και τα: ροκ-εν-ρολ, ροκαμπίλι, beatlesmania, hippies, punk, disco, heavy metal, κλπ κλπ.

ακριβώς.
μέχρι σήμερα όλοι άκουγαν ένα στίλ μουσικής επειδή ηταν μόδα.'ωρα πια που υπάρχει κορεσμός στην μουσική σε όλα τα στίλ,οι άνθρωποι θα αρχίσουν επιτέλους να ακούν την μουσική που τους αρέσει πραγματικά,και τους εκφράζει αντί να γίνονται πρόβατα της μόδας...??


MAKARI MAKARI !
ήρθε καιρός να λάμψει η αληθινή μουσική και το ταλέντο??
MAKARI MAKARI !

μήπως είναι λίγο ουτοπικά αυτα που λέω?
MAKARI MAKARI ! οχι
Υπογραφή

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: GRUNGE!
« Απάντηση #20 στις: 17/01/09, 16:42 »
Προφανως ο καθενας εχει την αποψη του αλλα το να ακους οτι απο το γκραντζ ελειπε η ψυχη και η αυθεντικοτητα πραγματικα ειναι εκτος πραγματικοτητας.
Ακουστε τον Κομπειν να βγαζει τη ψυχη του στο Were did u sleep last night στο unplugged, τον Staley,τον Cornell, τον Vedder..
Προσωπικα εχω μεγαλωσει με Soundgarden, Alice in Chains και Pearl Jam και πιστευω οτι, δυστυχως, τετοια συγκροτηματα δεν προκειται να ξαναβγουν
Μίλησα και παραπάνω για την εξαίρεση την οποία αποτελούσαν οι Nirvana και οι Pearl Jam( 'οχι με την έννοια του grunge αλλά με την έννοια μπάντες που δημιουργούν στα 90's...)
Δεν θέλω να μιλήσω και να σχολιάσω όλα όσα αναφέρθηκαν παραπάνω. Η άποψη μου είναι ότι η grunge έκανε κάτι που είχε πολλά χρόνια να γίνει: Έκανε τη σύγχρονη (για την εποχή) ροκ μουσική να ακουστεί από τα ραδιόφωνα, μουσικά κανάλια, καφετέρειες, μπαρ κοκ που παίζανε μουσική ποικίλης ύλης και τη ροκ γενικά την είχαν στην απ'έξω.
Δεν θέλω να μιλήσω και να σχολιάσω όλα όσα αναφέρθηκαν παραπάνω. Η άποψη μου είναι ότι η grunge έκανε κάτι που είχε πολλά χρόνια να γίνει: Έκανε τη σύγχρονη (για την εποχή) ροκ μουσική να ακουστεί από τα ραδιόφωνα, μουσικά κανάλια, καφετέρειες, μπαρ κοκ που παίζανε μουσική ποικίλης ύλης και τη ροκ γενικά την είχαν στην απ'έξω.
και είναι καλό αυτό?
Ακριβώς.Όλο αυτό δείχνει το πόσο pop υπόβαθρο είχε αυτή η ιστορία...
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος sotoman

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 400
  • Φύλο: Άντρας
  • just like Sister Ray said
    • Προφίλ
Απ: GRUNGE!
« Απάντηση #21 στις: 17/01/09, 18:45 »
Προφανως ο καθενας εχει την αποψη του αλλα το να ακους οτι απο το γκραντζ ελειπε η ψυχη και η αυθεντικοτητα πραγματικα ειναι εκτος πραγματικοτητας.
Ακουστε τον Κομπειν να βγαζει τη ψυχη του στο Were did u sleep last night στο unplugged, τον Staley,τον Cornell, τον Vedder..
Προσωπικα εχω μεγαλωσει με Soundgarden, Alice in Chains και Pearl Jam και πιστευω οτι, δυστυχως, τετοια συγκροτηματα δεν προκειται να ξαναβγουν
Μίλησα και παραπάνω για την εξαίρεση την οποία αποτελούσαν οι Nirvana και οι Pearl Jam( 'οχι με την έννοια του grunge αλλά με την έννοια μπάντες που δημιουργούν στα 90's...)
Δεν θέλω να μιλήσω και να σχολιάσω όλα όσα αναφέρθηκαν παραπάνω. Η άποψη μου είναι ότι η grunge έκανε κάτι που είχε πολλά χρόνια να γίνει: Έκανε τη σύγχρονη (για την εποχή) ροκ μουσική να ακουστεί από τα ραδιόφωνα, μουσικά κανάλια, καφετέρειες, μπαρ κοκ που παίζανε μουσική ποικίλης ύλης και τη ροκ γενικά την είχαν στην απ'έξω.
Δεν θέλω να μιλήσω και να σχολιάσω όλα όσα αναφέρθηκαν παραπάνω. Η άποψη μου είναι ότι η grunge έκανε κάτι που είχε πολλά χρόνια να γίνει: Έκανε τη σύγχρονη (για την εποχή) ροκ μουσική να ακουστεί από τα ραδιόφωνα, μουσικά κανάλια, καφετέρειες, μπαρ κοκ που παίζανε μουσική ποικίλης ύλης και τη ροκ γενικά την είχαν στην απ'έξω.
και είναι καλό αυτό?
Ακριβώς.Όλο αυτό δείχνει το πόσο pop υπόβαθρο είχε αυτή η ιστορία...


Και όπως ξέρουν ακόμη και οι πετρες pop/mainstream= ΦΤΟΥ ΚΑΚΑ. καλυτερα να πεθάνω παρα να γίνω mainstream. ΜΑΚΡΙΑ ΜΑΛΛΙΑ, βρωμα απο την απλυσιά, παρεα με αλλους 3 περιθωριακούς rokoμεταλλάδες, και live στα οποια παιζει ξυλο FOR LIFE. ακου εκει θα γίνουμε...  mainstream  ;D ;D ;D
ως και σε μένα, σε μένα ακόμα που σας ιστορώ
αντισταθείτε.

Αποσυνδεδεμένος buckethead RULES!!

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 497
  • Φύλο: Άντρας
  • Slaughterhouse on the Prairie
    • Προφίλ
Απ: GRUNGE!
« Απάντηση #22 στις: 17/01/09, 19:36 »
Aς ήταν mainstream ή όχι, ροκ ή ποπ, άπλυτα μαλλιά ή βιντάλ σασούν,στην τελική grunge was bbbbbbooooooorrrrrrriiiiiiiiiiiinnnnnnnnnngggggggg.
Just my opιnion για να μην παρεξηγούμαστε...

Δεν θέλω να μιλήσω και να σχολιάσω όλα όσα αναφέρθηκαν παραπάνω. Η άποψη μου είναι ότι η grunge έκανε κάτι που είχε πολλά χρόνια να γίνει: Έκανε τη σύγχρονη (για την εποχή) ροκ μουσική να ακουστεί από τα ραδιόφωνα, μουσικά κανάλια, καφετέρειες, μπαρ κοκ που παίζανε μουσική ποικίλης ύλης και τη ροκ γενικά την είχαν στην απ'έξω.
Με αφορμή αυτό το post θα ήθελα να εκφράσω μια απορία. Εχω δει στην tv πάμπολες διαφημήσεις με ροκ συλλογές των 70's και 80's. Για να εμφανίζονται κάθε τρείς και λίγο σημαίνει ότι μάλλον πουλάνε. Πόσες έχετε δει για τη δεκαετία του 90;;;;; Ώρες ώρες μου δημιουργείται η εντύπωση ότι η mainstream rock των 90's ίσως να μην σημάδεψε και τόσο πολύ αυτούς που μεγάλωσαν μαζί της ώστε να τη νοσταλγούν δέκα χρόνια μετά...
Θα ήθελα τη γνώμη σας.

Αποσυνδεδεμένος Ogun-Sotis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 366
  • Φύλο: Άντρας
  • Πωτς γκένεν αυτό?
    • Προφίλ
Απ: GRUNGE!
« Απάντηση #23 στις: 17/01/09, 19:43 »
Προφανως ο καθενας εχει την αποψη του αλλα το να ακους οτι απο το γκραντζ ελειπε η ψυχη και η αυθεντικοτητα πραγματικα ειναι εκτος πραγματικοτητας.
Ακουστε τον Κομπειν να βγαζει τη ψυχη του στο Were did u sleep last night στο unplugged, τον Staley,τον Cornell, τον Vedder..
Προσωπικα εχω μεγαλωσει με Soundgarden, Alice in Chains και Pearl Jam και πιστευω οτι, δυστυχως, τετοια συγκροτηματα δεν προκειται να ξαναβγουν
Μίλησα και παραπάνω για την εξαίρεση την οποία αποτελούσαν οι Nirvana και οι Pearl Jam( 'οχι με την έννοια του grunge αλλά με την έννοια μπάντες που δημιουργούν στα 90's...)
Δεν θέλω να μιλήσω και να σχολιάσω όλα όσα αναφέρθηκαν παραπάνω. Η άποψη μου είναι ότι η grunge έκανε κάτι που είχε πολλά χρόνια να γίνει: Έκανε τη σύγχρονη (για την εποχή) ροκ μουσική να ακουστεί από τα ραδιόφωνα, μουσικά κανάλια, καφετέρειες, μπαρ κοκ που παίζανε μουσική ποικίλης ύλης και τη ροκ γενικά την είχαν στην απ'έξω.
Δεν θέλω να μιλήσω και να σχολιάσω όλα όσα αναφέρθηκαν παραπάνω. Η άποψη μου είναι ότι η grunge έκανε κάτι που είχε πολλά χρόνια να γίνει: Έκανε τη σύγχρονη (για την εποχή) ροκ μουσική να ακουστεί από τα ραδιόφωνα, μουσικά κανάλια, καφετέρειες, μπαρ κοκ που παίζανε μουσική ποικίλης ύλης και τη ροκ γενικά την είχαν στην απ'έξω.
και είναι καλό αυτό?
Ακριβώς.Όλο αυτό δείχνει το πόσο pop υπόβαθρο είχε αυτή η ιστορία...


Και όπως ξέρουν ακόμη και οι πετρες pop/mainstream= ΦΤΟΥ ΚΑΚΑ. καλυτερα να πεθάνω παρα να γίνω mainstream. ΜΑΚΡΙΑ ΜΑΛΛΙΑ, βρωμα απο την απλυσιά, παρεα με αλλους 3 περιθωριακούς rokoμεταλλάδες, και live στα οποια παιζει ξυλο FOR LIFE. ακου εκει θα γίνουμε...  mainstream  ;D ;D ;D
φίλε sotoman δεν θέλω να σε τρομάξω αλλά και το metal πια είναι mainstream ;D

Αποσυνδεδεμένος Μάνος Καμπούρης (m.k.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 847
  • Φύλο: Άντρας
  • Stranger in us all...
    • Skype - manos.kampouris1
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: GRUNGE!
« Απάντηση #24 στις: 18/01/09, 00:59 »
Δεν θέλω να μιλήσω και να σχολιάσω όλα όσα αναφέρθηκαν παραπάνω. Η άποψη μου είναι ότι η grunge έκανε κάτι που είχε πολλά χρόνια να γίνει: Έκανε τη σύγχρονη (για την εποχή) ροκ μουσική να ακουστεί από τα ραδιόφωνα, μουσικά κανάλια, καφετέρειες, μπαρ κοκ που παίζανε μουσική ποικίλης ύλης και τη ροκ γενικά την είχαν στην απ'έξω.
και είναι καλό αυτό?

Για μένα, ναι. Από το να ακούω σκυλάδικα και ντάμπα-ντούπα, προτιμώ να ακούω ροκ (έστω και όχι στην αγαπημένη μου μορφή). Βγαίναμε έξω και ακούγαμε λίγη ηλεκτρική κιθαρίτσα  με γκάζια. Ένα ευχάριστο διάλειμμα μεταξύ των όμοιων ξένων ηλεκτρικών τραγουδιών με το παραπανίσιο μπιτ και των ντισκομπουζουκιών...   

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Digitech Grunge

Ξεκίνησε από apressas Εφέ

1 Απαντήσεις
2023 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/11/08, 14:43
από delos999
33 Απαντήσεις
8920 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/12/14, 18:18
από tech21man