Αποστολέας Θέμα: resizer  (Αναγνώστηκε 2802 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος analogio

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 348
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
resizer
« στις: 17/11/06, 23:06 »
Ξερετε κανενα προγραμματακι resizer για image document ; Να μεγαλωνει το κειμενο (τα γραμματα) που ειναι σε μορφη εικονας. Καταλαβατε τι λεω ; Μερσι !

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
Απ: resizer
« Απάντηση #1 στις: 19/11/06, 21:35 »
Αν κατάλαβα καλά ουσιαστικά ψάχνεις για πρόγραμμα μεγέθυνσης μιας εικόνας...
Αυτό μπορείς να το κάνεις μέσω προγραμμάτων επεξεργασίας εικόνας...
Ένα πολύ εύκολο και εύχρηστο πρόγραμμα είναι το Paint Shop Pro...
Apla kaneis resize και βάζεις μεγαλύτερη ανάλυση...τώρα πόσο καθαρά θα βλέπεις τα γράμματα εξαρτάται και από το τί ανάλυση έχει η εικόνα που έχεις...αυτά...αν κατάλαβα καλά τι ψάχνεις ελπίζω να σε βοήθησα...C ya!
Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

Αποσυνδεδεμένος actr

  • Ο μικρός Βελζεβούλης
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 567
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • www.ektakta.gr
Απ: resizer
« Απάντηση #2 στις: 20/11/06, 09:14 »
Επειδή δεν κατάλαβα τί ακριβώς θέλεις,
η μία περίπτωση είναι οποιoδήποτε πρόγραμμα επεξεργασίας εικόνας (θα σου πρότεινα το thumbsplus) μέσω του οποίου θα έχεις τη δυνατότητα να μεγενθύνεις την εικόνα σου οπότε και των γραμμάτων
και η άλλη περίπτωση είναι μέσω OCR δηλαδή προγράμματος το οποίο θα μετατρέψει την εικόνα σου σε editable κείμενο αναγνωρίζοντας τους χαρακτήρες...
Διευκρίνισε αν θέλεις τί θα σε εξυπηρετούσε καλύτερα για να σου δώσουμε περεταίρω βοήθεια...
MasterNet - ανάπτυξη web εφαρμογών - δημιουργία διαδικτυακής εταιρικής ταυτότητας

Αποσυνδεδεμένος Symeon

  • Έκπτωτος Άγιος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1474
  • Φύλο: Άντρας
  • Elen sila lumenn omentielvo
    • Προφίλ
Απ: resizer
« Απάντηση #3 στις: 20/11/06, 14:36 »
και εγω ειμαι της αποψης οτι o actr εδωσεε την καλυτερη λυση...μετετρεψε την εικονα σε κειμενο για την καλυτερη αποδοση....μετα..με οποιο καπως πιο editor εικονων μπορεις να αλλαξεις το μεγεθος του καμβα γα να εχεις συνολικα μεγαλυτερη εικονα..αλλα η αναλυση δεν μπορει να μεγώσει πρακτικα...
My spirit is crying for love so tired of being alone
I Remember He came here to steal, and You are his stealer of souls

http://img74.imageshack.us/img74/4245/53408797vz8.jpg

Αποσυνδεδεμένος analogio

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 348
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Απ: resizer
« Απάντηση #4 στις: 20/11/06, 23:00 »
Παιδια ευχαριστω για την συμπαρασταση σας, σε αυτο το δυσεπιλυτο προβλημα που αντιμετωπιζω.
Το κειμενο ειναι πολλες σελιδες, πολυτονικο και η εκδοση του πεπαλαιωμενη. Να φανταστειτε οτι ορισμενες σελιδες μοιαζουν με χειρογραφα. Για την περιπτωση αυτη το OCR δεν κανει τιποτα αλλο παρα ορνιθοσκαλισματα.
Δοκιμασα το acdsee αλλα δεν δουλευει και πολυ καλα. Χρειαζομαι να κανει resize σε πολλες σελιδες μαζι και οχι ξεχωριστα μια μονο σελιδα και μετα παλι απο την αρχη τη δευτερη σελιδα κοκ. Τα γραμματα του κειμενου ειναι πολυ μικρα. Αυτο ειναι το προβλημα.
actr το thumbsplus ειναι μονο resizer ; Νομιζω οτι υπαρχουν προγραμματακια μονο για μεγενθυση που δεν ειναι βαρεια.
« Τελευταία τροποποίηση: 20/11/06, 23:12 από analogio »

Αποσυνδεδεμένος actr

  • Ο μικρός Βελζεβούλης
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 567
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • www.ektakta.gr
Απ: resizer
« Απάντηση #5 στις: 20/11/06, 23:29 »
Κάποιο πρόγραμμα για ομαδικό resize αυτή τη στιγμή δυστυχώς δεν μου έρχεται στο μυαλό. Πάντως επιμένω πως αν θελεις το thumbsplus στο στέλνω.
Τώρα που το σκέφτομαι θα μπορούσες να κάνεις paste ολες τις σελίδες στο powerpoint και αφού τις επιλέξεις όλες (τη γνωστή διαδικασία με το shift) να τις μεγαλώσεις με το mouse. Τώρα δεν ξέρω κατά πόσο αυτό θα βοηθήσει πάντως είναι κάτι που μόλις σκέφτηκα...
Αν μούρθει κάτι άλλο εδώ είμαστε...
MasterNet - ανάπτυξη web εφαρμογών - δημιουργία διαδικτυακής εταιρικής ταυτότητας

Αποσυνδεδεμένος analogio

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 348
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Απ: resizer
« Απάντηση #6 στις: 20/11/06, 23:51 »
actr ευχαριστω για τη βοηθεια.
Εαν το thumbsplus εχει λειτουργια ομαδικου resize θα περιμενω να μου το στειλεις.


Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
Απ: resizer
« Απάντηση #7 στις: 21/11/06, 02:00 »
Εγώ επιμένω και πάλι πως αυτή τη δουλειά μπορείς να την κάνεις με πρόγραμμα επεξεργασίας εικόνας...
Για ομαδικό resize υπάρχει σίγουρα το κλασικό PhotoShop...Κατέβασέ το δεν είναι τίποτα δύσκολο να κάνεις το resize στις εικόνες και να ξεμπερδέψεις...κάποιο άλλο πρόγραμμα πιο έυκολο και πιο "ελαφρύ" δεν γνωρίζω αφού ποτέ δεν με απασχόλησε μόνο η συγκεκριμένη δουλειά...Αυτά...C ya!

 
Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

Αποσυνδεδεμένος analogio

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 348
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Απ: resizer
« Απάντηση #8 στις: 22/11/06, 00:18 »
Ναι Mistral, σιγουρα το PhotoShop κανει. Απλα λεω να αποφυγω αυτη τη λυση, γιατι δεν το ξερω καθολου το προγραμμα.
Βρηκα δυο μικρα προγραμματακια για resizer μονο. Αυτα εδω,
ImageResizerPowertoy (from microsoft)
jpegsizer
Θα δουμε !