Αποστολέας Θέμα: "Είμαι γάιδαρος και παρκάρω όπου βρω!" :-)  (Αναγνώστηκε 29387 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: "Είμαι γάιδαρος και παρκάρω όπου βρω!" :-)
« Απάντηση #25 στις: 30/11/07, 22:20 »
Εγώ πάντως δν καταλαβαίνω γιατί το αυτοκόλλητο λέει ''είμαι γάιδαρος''!!
Δλδ οι γάιδαροι παρκάρουν όπου γουστάρουν? :P Ή προκαλούν κανα κακό?!?!? ???

Νομίζω πως κάτι τέτοιο είναι τουλάχιστον υποτιμητικό για ένα ζώο σαν τον γάιδαρο!! 8)

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: "Είμαι γάιδαρος και παρκάρω όπου βρω!" :-)
« Απάντηση #26 στις: 30/11/07, 22:21 »
Εγω σκεφτομαι να κανω κινημα και να κολλαω αυτοκολλητα σε πεζους

"Ειμαι ζωον και σε γραφω στα τετοια και θα περασω απ οπου μου γουσταρει με βηματισμο αργοτερο κι απο παρελασεως για να χτυπησεις και να πληρωνεις μια ζωη την βλακεια μου."

Σωστός!!! Εγώ πάλι προτείνω να διευρύνουμε την ιδέα. Να δημιουργήσουμε κι άλλα συνθήματα. Αναφέρω μερικά, φαντάζομαι ο καθένας θα έχει να προσθέσει κι άλλα:
1) "Είμαι εκμεταλευτής, παίρνω φακελάκι από τους ασθενείς μου ενώ δουλεύω στο Δημόσιο."
2) "Είμαι άχρηστος, κάθομαι και τα ξύνω όλη μέρα στην θέση που πήρα με πολιτικό ρουσφέτι."
3) "Είμαι αδιάφορος, δεν ψηφίζω."
4) "Είμαι δολοφόνος, πουλάω ναρκωτικά."
5) "Είμαι ασύδοτος πολιτικός."
6) "Είμαι αντίχριστος, πληρώνομαι για να τελέσω μυστήρια."
7) "Είμαι υπεύθυνος δυστυχίας, είμαι πολίτης του Δυτικού κόσμου."
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Ikaros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1194
  • Φύλο: Άντρας
  • When i found her,i lost my mind...
    • Προφίλ
Απ: "Είμαι γάιδαρος και παρκάρω όπου βρω!" :-)
« Απάντηση #27 στις: 30/11/07, 22:50 »
  Βγαινει με νιτρο και ξυστρακι...
…χαρά στον Ίκαρο αψήφιστα που υψώθη φτεροπλάστης…

Αποσυνδεδεμένος Symeon

  • Έκπτωτος Άγιος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1474
  • Φύλο: Άντρας
  • Elen sila lumenn omentielvo
    • Προφίλ
Απ: "Είμαι γάιδαρος και παρκάρω όπου βρω!" :-)
« Απάντηση #28 στις: 30/11/07, 23:08 »
κατευθείαν εσυ να χαλάσεις την πιάτσα...αλλα...κωστα...δεν ήξερα οτι οδηγείς...:p :p :p
My spirit is crying for love so tired of being alone
I Remember He came here to steal, and You are his stealer of souls

http://img74.imageshack.us/img74/4245/53408797vz8.jpg

Αποσυνδεδεμένος Mίκα

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1036
  • Φύλο: Γυναίκα
  • We are the facilitators of our own creative evolut
    • Προφίλ
Απ: "Είμαι γάιδαρος και παρκάρω όπου βρω!" :-)
« Απάντηση #29 στις: 30/11/07, 23:11 »
Βασικά θα συμφωνήσω με τον άρη ότι αυτές οι μικροακτιβιστικές δράσεις είναι πολύ καλό να γίνονται μπας και ξυπνήσουν μερικοί, αλλά για να το παίξω λίγο πεσσιμίστρια, οι περισσότεροι απλά το προσπερνούν και ούτε το κοιτάνε, μην πω το άλλο ότι γελάνε και με τα χάλια τους πρώτα και μετά το πετάνε...!
 Αλλάζει μωρέ ο Έλληνας...?? Όλα θα αλλάξουν και αυός ακόμα θα κοιμάται (θα κοιμόμαστε για την ακρίβεια)..
 Εδω στο σχολείο μας μαθαίνουν λατινικά, τα οποία είναι κάτι παραπάνω από μια νεκρή γλώσσα και δεν αξιώθηκαν ποτέ να μας μάθουν κυκλοφοριακή αγωγή και γενικά κάτι χρήσιμο στην ζωή μας...!!!

ΥΓ, Πάντως αυτό με τα αυτοκόλλητα το έχω σκεφτεί και εγω..! ;D Σε όποιον μάπα κάνει παρανομία ή γενικά κάνει τη συνολική ζωή δύσκολη, να εχουμε έτοιμο ένα αυτοκόλλητο να του κόλλησουμε στο στήθος...!!
 Παππού έγραψες...! ;)

Αποσυνδεδεμένος twist 1N my Sobriety

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 306
  • Φύλο: Άντρας
  • χαλαρα θα εμενα στην tri-island area...
    • Προφίλ
    • έχουμε και Myspace...
Απ: "Είμαι γάιδαρος και παρκάρω όπου βρω!" :-)
« Απάντηση #30 στις: 01/12/07, 03:57 »
Επομενως ειναι σαν να επικαλεισαι απο τη μια τους νομους,λεγοντας οτι ο ταδε εχει παρκαρει παρανομα,και απο την αλλη να παρανομεις βαζοντας το αυτοκολλητο.

Αυτό είναι το πιο σωστό και λογικό επιχείρημα μέχρι τώρα.

Αν θες να παραβείς το νόμο και να πας να κολλήσεις αυτοκόλλητα σε αυτοκίνητα*, τότε αν ο ιδιοκτήτης σε πετύχει την ώρα που το κολλάς, τότε μπορεί να θέλει κι αυτός να παραβεί το νόμο και να σε αρχίσει στο ξύλο. "Δίκαιο" δεν είναι?
Και οι δύο παραβαίνετε τον νόμο, με υποκειμενικά κριτήρια.

*(πράγμα που φυσικά και είναι παράνομο,γιατί άσχετα με το μέγεθος της ζημιας που κάνουν, δεν έχεις την άδεια του ιδιοκτήτη για να κολλήσεις αυτοκόλλητο στο αμάξι του.)

ρε παιδια δεν τιθεται θεμα παραβασης νομων -εγκλημα και τιμωρια- αλλα απαντησης στην ασυνειδησια ορισμενων! το αυτοκολλητο δεν θελει να πει "ειμαι γαιδαρος και παρανομω" αλλα "ειμαι γαιδαρος και δεν σεβομαι καποια πραγματα". Το εξηγει και στο website στις οδηγιες αυτοκολλησης οτι στοχος του αυτοκολλητου δεν ειναι τα παρανομα σταθμευμενα αυτοκινητα ή οι παραβατες του νομου αλλα οι οδηγοι που με τη συμπεριφορα τους δεν σεβονται τους συμπολιτες τους.

Γιατι αν ειναι "παρανομο" να κολλας αυτοκολλητα στα αυτοκινητα η προσωπικη μου αποψη ειναι οτι προτιμαω εναν "παρανομο" αυτοκολλητη παρα εναν ασυνειδητο αυτοκινητιστη.
Η μουσική μου στο http://www.myspace.com/ogatoulas

Αποσυνδεδεμένος pascal.

  • Δεν Είμαι Δικηγόρος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 699
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Αυτό είναι η ζωή; Ε τότε, άλλη μια φορά!
    • Προφίλ
Απ: "Είμαι γάιδαρος και παρκάρω όπου βρω!" :-)
« Απάντηση #31 στις: 01/12/07, 08:59 »
Εξάλλου και πριν κυκλοφορήσει το συγκεκριμένο αυτοκόλλητο,υπήρχε ένα άλλο που κολλούσαν (και κολλούν ακόμη ίσως, δεν ξέρω) οι ανάπηροι όταν έβρισκαν παρκαρισμένο αυτοκίνητο σε θέση ανάπηρου, χωρίς να έχει κόκκινες πινακίδες, το οποίο έλεγε "Πήρες τη θέση μου. Μήπως θέλεις και την αναπηρία μου;". Δεν έχω ακούσει εάν έχει την ιδιότητα του μη ξεκολλήματος, αλλά διέπεται από την ίδια λογική.

Εκεί μας φαίνεται ανθρώπινο και λογικό. Γιατί όχι και για τις ράμπες και τα συναφή; Δεν οδηγούν όλοι οι ανάπηροι.
Όσα ξέρει η γυναίκα του κιθαρίστα δεν τα ξέρει ο κόσμος όλος!

Αποσυνδεδεμένος The common cunning linguist

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 644
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: "Είμαι γάιδαρος και παρκάρω όπου βρω!" :-)
« Απάντηση #32 στις: 01/12/07, 10:19 »
ρε παιδια δεν τιθεται θεμα παραβασης νομων -εγκλημα και τιμωρια- αλλα απαντησης στην ασυνειδησια ορισμενων! το αυτοκολλητο δεν θελει να πει "ειμαι γαιδαρος και παρανομω" αλλα "ειμαι γαιδαρος και δεν σεβομαι καποια πραγματα".

Ακριβώς!  ;)

Χαίρομαι που οι περισσότεροι κατανοούν την ουσία του θέματος και δεν μένουν σε politically correct διατυπώσεις τύπου άσπρο-μαύρο.

Ο δεικτης πολιτισμού μιας κοινωνίας είναι αντιστρόφος ανάλογος με το επίπεδο της αδιαφορίας που ο καθένας μας ξεχωριστά επιδεικνύει καθημερινά.

Jesus loves you; I personally think you're a cunt.

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: "Είμαι γάιδαρος και παρκάρω όπου βρω!" :-)
« Απάντηση #33 στις: 01/12/07, 10:35 »
Σαν οδηγος θα μιλησω:

Ας λυσει ο εκαστοτε δημος και η εκαστοτε νομαρχια τα εξης προβληματα:

1) Παρανομες αδειες για επιπλεον εισοδους parking απο τις πολεοδομικες υπηρεσιες τους
2) Επιπλεον χωρους parking ( δημοσιου με πληρωμη ) σε κεντρικα σημεια της πολης
3) Ελεγχος και ανωτατο μπλαφον στα ιδιωτικα parking, που αποτελουν μια λυση, αλλα αρκετα ακριβη. Υποψιν, ειναι μια απο τις πιο κερδοφορες επιχειρησεις, με ελαχιστο κοστος συντηρησης.
4) Σοβαρους δημοτικους αστυνομικους, που κανουν τη δουλεια τους οπως πρεπει και οχι οπως θα την εκανε το "φιλαρακι" μου, που του εδωσαν μια μηχανη, ενα σημα και το παιζει μαγκας.


Απο την αλλη, το κρατος πρεπει:

1) Να ορισει αυστηρα κριτηρια για το ποτε οι τροχαιοι θα κοιμουνται ορθιοι ( ακομα και κυκλοφοριακη συμφορηση να συμβαινει γυρω τους, πολλοι πραμενουν μεσα στην ασφαλεια του περιπολικου τους ή της καντινας που επελεξαν για το καφε τους )
2) Να χρησιμοποιησει τις μελετες των συγκοινωνιολογων του Πολυτεχνειου ( που ειμαστε η μονη χωρα που τους αφηνει και καθονται ) και οχι τις μελετες του καθε γερμανου/αγγλου/ισπανου συγκοινωνιολογου που δεν ξερει την κατασταση των ελληνικων δρομων.

Τελος, γιατι κι εγω εχω παρκαρει πολλες φορες παρανομα και δεν φοβαμαι να το δηλωσω μιας και σε περιοχες οπως στην Καλλιθεα μονο ετσι μπορεις να παρκαρεις, προτεινω να κυκλοφορησει ενα σημα που να το κολλαμε στα εκπαιδευτικα και να γραφει:

"Οδηγω, οπως με εμαθε ο καραγκιοζης δασκαλος να οδηγω"....

Και ναι, εαν δω τετοιο αυτοκολλητο πανω στο αμαξι μου θα στεναχωρεθω αφανταστα, γιατι το συντηρω με τις 3 και 60 που βγαζω καθε μηνα..Δεν ειμαι παρανομος, αλλα με εκαναν παρανομο, ακομα και οταν δεν θελω να το κανω. Τα παραπονα σας, σε αυτους που εχουν απο 2 αυτοκινητα και το ενα το παιρνει καθε μελος της οικογενειας για ψωνια μονο...

Και η φθορα ξενης περιουσιας, ακομα και σαν δολιοφθορα προς το προσωπο του οδηγου, ειναι παρανομη...Δεν ειναι λυση να πειραζεις τα πιονια, αλλα αυτους που τα καθοδηγουν...

« Τελευταία τροποποίηση: 01/12/07, 10:38 από freemind »
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος The common cunning linguist

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 644
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: "Είμαι γάιδαρος και παρκάρω όπου βρω!" :-)
« Απάντηση #34 στις: 01/12/07, 11:05 »
Τελος, γιατι κι εγω εχω παρκαρει πολλες φορες παρανομα και δεν φοβαμαι να το δηλωσω μιας και σε περιοχες οπως στην Καλλιθεα μονο ετσι μπορεις να παρκαρεις

Θανάση μου, καταρχάς πολύ σωστά αυτά που λες (και δεν έχω κάνει quote)

Κατά δεύτερον, όλοι μας έχουμε παρκάρει παράνομα. Δεν τίθεται θέμα. Εδώ μιλάμε για κάποιον που παρκάρει ασυνείδητα και όπου βρει. Δεν είναι νομικό το θέμα, προτίστως, είναι ηθικό και κοινωνικό.

Υ.Γ. Μου έχει τύχει στην Καλλιθέα να γυρνάω 1 ώρα ακριβώς για να βρω να παρκάρω. Λες να μην ήταν ευκολότερο να κλείσω την πρώτη γωνία ή την πρώτη διάβαση που θα έβρισκα? Σιγά μην ερχόταν γερανός να το πάρει! Η κατάσταση μας κάνει παράνομους μερικές φορές, δεν χρειάζεται να μας κάνει και ζώα...
Jesus loves you; I personally think you're a cunt.

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: "Είμαι γάιδαρος και παρκάρω όπου βρω!" :-)
« Απάντηση #35 στις: 01/12/07, 11:17 »
Σιγουρα υπαρχουν περιπτωσεις γαϊδουριας ( που κακα τα ψεμματα, οσοι οδηγουμε οποιοδηποτε οχημα, τις εχουμε ζησει καθημερινα..Και δεν ειναι μονο το παρκαρισμα, αλλα και η οδηγικη συμπεριφορα.. ), ομως για μενα που η δουλεια μου μερικες φορες απαιτει να κουβαλαω μηχανηματα 50-60 κιλων, ειναι σημαντικο να μπορω να παρκαρω οσο το δυνατον πιο κοντα στο μερος οπου πρεπει να τα μεταφερω...
Μακαρι να ζουσαμε σε ενα πιο οργανωμενο κρατος. Φετος το καλοκαιρι που ημουν Κυπρο, ειδα ενα εκπληκτικο συστημα, που το ιδιο το κρατος ειχε φροντισει. Δημοσια parking σε πολλα σημεια της Λευκωσιας, στα οποια πληρωνες ενα αντιτιμο αναλογα με την ωρα και το αφηνες το αμαξι εκει...Ποτε θα αποκτησουμε και εμεις αυτη την οργανωση στο θεμα κρατους και parking?
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος heineken

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 143
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: "Είμαι γάιδαρος και παρκάρω όπου βρω!" :-)
« Απάντηση #36 στις: 01/12/07, 11:25 »
Την λυση με τα αυτοκολλητα την βρισκω σαν λυση σε μερικους που δεν σεβονται τους αλλους, οπως αυτοι που οταν θελουν να φυγουν με το αμαξι τους ριχνουν πανω στην θεση μπαζα η της μηχανες τους για να την βρουν ετοιμη οταν γυρισουν.

Αναρωτιεμαι υπαρχοι τροπος να αγορασουμε θεση παρκιν; γιατι ενας εδω στην γειτονια μου χωρις να ειναι αναπηρος εχει δικη του θεση με της γνωστες πινακιδες απαγορευεται η σταση σταθμευση και στο δρομο ειδικες μπαρες που κλειδωνει των δρομο οταν φευγει.

Αποσυνδεδεμένος giorgos_s

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 25
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: "Είμαι γάιδαρος και παρκάρω όπου βρω!" :-)
« Απάντηση #37 στις: 01/12/07, 11:33 »
Δεν ξέρω αν σας έχει συμβεί και κάτι άλλο. Να θέλετε να πάτε στη δουλειά σας και κάποιος να έχει παρκάρει το αυτοκίνητό του μπροστά από το γκαράζ του σπιτιού σας. Μου έχει τύχει δυο φορές και αναγκάστηκα να πάρω ταξί γιατί ο κάτοχος είχε γίνει άφαντος.

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: "Είμαι γάιδαρος και παρκάρω όπου βρω!" :-)
« Απάντηση #38 στις: 01/12/07, 11:35 »
Υπαρχει και το αλλο..Μια πολυκατοικια ενος τετραγωνου στη γειτονια μου με 3 εισοδους...Δεν καταλαβα ποιος αδειοδοτησε μια κατασκευη 5 οροφων, με τοσες εισοδους, πολυτιμες τουλαχιστον για οσους θα ηθελαν να παρκαρουν, αλλα δεν εχουν δικο τους χωρο...
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Mίκα

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1036
  • Φύλο: Γυναίκα
  • We are the facilitators of our own creative evolut
    • Προφίλ
Απ: "Είμαι γάιδαρος και παρκάρω όπου βρω!" :-)
« Απάντηση #39 στις: 01/12/07, 12:29 »
Για να μην θέσω και το άλλο, το οποίο είναι αφάνταστα ηλίθιο και εκνευριστικό, το ότι στην περιοχή μου ας πούμε χτίζονται συνεχώς και καινούρια συγκροτήματα με μεζονέτες , στα οποία κανένας μα κανένας δεν φιλοτιμήθηκε να κάνει πάρκινκγ!!! Με αποτέλεσμα να υπάρχουν σειρέεεες αυτοκινήτων που είναι παρκσρισμένα μπροστά απο το σπίτι τους, και άμα έχουν 2 αυτοκίνητα πάνε και μπροστά απο το διπλανό σπίτι!!! Μιλάμε τα χουμε παίξει!

Σκεφτείτε λοιπόν αυτό που αντιμετωπίζουμε καθημερινά σαν ενα pc game..:

1. Στην πρωτη πίστα δεν μπορείς να βγεις απο το σπίτι σου επειδή κάποιος θα έχει παρκάρει μπροστά εκεί που είναι παρκαρισμένο το αυτοκίνητο σου (πρώτο εμπόδιο)...
2.Άμα με τα χίλια ζόρια καταφέρεις να βγεις μετά από κανα ώρες,περνας στην 2η πίστα όπου εκεί αρχίζουν τα δύσκολα διότι  δεν ξέρεις απο που να περάσεις επειδήό λοι οι δρόμοι ή είναι κλεισμένοι απο αυτοκίνητα ή γίνονται έργα...
3.Άμα ξεπεράσεις και αυτη την πίστα, που είναι και η δυσκολότερη, μετά αντιμετωπίζεις το πρόβλημα των οδηγών, που συμπεριφέρονται στο αυτοκίνητο σαν να είναι μόνο αυτοί στον δρόμο, σαν να διασχιζουν ας πούμε κανέναν δρόμο του Τέξας και δίπλα τους υπάρχει μόνο έρημος και κοπάδια από βίσονες, οπότε μπορούν να κάνουν ό,τι θέλουν......
4. Ε και άμα περασεις και την 3η πίστα με επιτυχία, τότε έχεις πλέον φτάσει στο τέλος του παιχνιδιού, που δεν είναι άλλο από την έυρεση θέσης πάρκινγκ για εκεί που θέλεις να σταματήσεις...!!
 Και άμα τελειώσεις το παιχνίδι με επιτυχία, μετά πάρεις και μπόνους 2 θέσεις πάρκινγκ για την επόμενη φορά ή ψυγειάκι αυτοκινήτου για τα απαραίτητα αναλώσιμα, για να έχεις κάτι να φας και να πιεις σε ώρες ατελείωτου μποτιλιαρίσματος,που η διέξοδος μοιάζει ουτοπική σχεδόν ... :P ;D
« Τελευταία τροποποίηση: 02/12/07, 00:11 από Mίκα ! »

Αποσυνδεδεμένος sakman

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 763
  • Φύλο: Άντρας
  • SEX, NO DRUGS AND ROCK N ROLL!!!
    • Προφίλ
Απ: "Είμαι γάιδαρος και παρκάρω όπου βρω!" :-)
« Απάντηση #40 στις: 01/12/07, 14:05 »
Σκεφτείτε λοιπόν αυτό που αντιμετωπίζουμε καθημερινά σαν ενα pc game..:

Εγραψες... ;)


Λοιπόν παιδιά σίγουρα υπάρχει προβλημα στην ελλάδα, και πρέπει να βρεθει μια λύση επιτέλους γιατι το κακο έχει παραγινει... Αν δεις το θέμα από την μερια του οδηγού φταίνε οι πεζοί και το κρατος... Αν το δεις από την μερια του πεζού φταίνε οι οδηγοί...
Πριν κάποια χρόνια έκανα παρεα με ένα παιδι που είχε μείνει προσφατα παράλητος και κυκλοφορούσε με καροτσακι, και μπορω να πω ότι τότε καταλαβα πόσο σοβαρά προβλήματα αντιμετωπίζουν... Ας μην μιλήσω για τις υποδομές των πολεων αλλά μόνο για τα παρκαρισμένα αυτοκίνητα στις ραμπες των πεζοδρομιων για τα καροτσακια... Τις περισσότερες φορες δεν μπορουν να κυκλοφωρήσουν έξω μόνοι τους και αυτό τους δημιουργεί μεγάλο ψυχολογικό πρόβλημα....

Γι αυτό ας βλέπουμε λίγο τα προβληματα της καθημερινότητας όχι μόνο από την δική μας οπτική γωνία αλλά και από των ανθρώπων που αντιμετωπίζουν κάποια σοβαρα προβλήματα...

Όσο για τα αυτοκόλλητα είμαι εντελώς σύμφωνος με αυτή την κίνηση γιατί από την στιγμή που αυτοί που πρεπει να κάνουν κάτι δεν κάνουν τότε ο καθένας μας πρεπει να ενεργοποιηθεί και αφού καταλάβει ότι με το να κάθεται και να λεει " έλα μωρε τωρα και τι έγινε " δεν αλλάζουν τα πράγματα, να κάνει κατι.....

ΑΑΑ, επίσης θυμήθηκα ενα σκηνικό που ήμουνα με αυτον το φίλο μου βόλτα και αφου στην πορεία οι περισσότερες ράμπες ήταν πιασμένες βλέποντας δυο δημοτικούς αστηνομικούς να καθοντε σε ενα παγκακι και να πίνουν τον καφε τους, νευρίασα και τους είπα γι αυτά τα αυ/τα στην συγκεκριμένη οδο και αυτοι μετα από πολύ ώρα μου ειπαν για να με ξεφορτοθούν ενταξει πες μας την οδο και θα το κοιτάξουμε.... Και βέβαια όταν μετα από ωρες επιστρεψαμε από την ίδια οδο τα αυ/τα ήταν στην θέση τους χωρις κανένα "χαρτάκι" στα τζάμια τους...
« Τελευταία τροποποίηση: 01/12/07, 14:33 από sakman »
BE SOMEBODY NOT EVERYBODY...

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: "Είμαι γάιδαρος και παρκάρω όπου βρω!" :-)
« Απάντηση #41 στις: 02/12/07, 00:25 »
Βασικα το αυτοκολλητακι-σλογκαν μου φαινεται πολυ γενικο..Ενα σε στυλ ''Νυχτα το πηρα το διπλωμα σε ενα νυχτωμενο συστημα με εξυπνακηδες δασκαλους'' θα ηταν σαφεστερο της καταστασης στους ελληνικους δρομους...

Συμφωνω και με τον common συμφωνω και με τον free ομως(αφου ειναι ολα σ**** οι ελπιδες μας να γινουμε σωστοι μειωνονται-οπως οταν ψαχνεις καδο ανακυκλωσης και δεν βρισκεις)..Οπως επισης πολυ ευστοχο και το παραδειγμα με τους αναπηρους..
Να θιξω και ενα αλλο αναλογο που αφορα τους  δικυκλιστες?Δεν ξερω τι επιτρεπεται και τι οχι παντως στην Αθηνα  σε ολα τα πεζοδρομια ειναι παρακρισμενα δεκαδες μηχανακια/μοτοσυκλετες.Καταρχας κλεινουν το πεζοδορομια κατα μεγαλο βαθμο και δεν μπορεις να περασες.Το πεζοδρομιο φτιαχτηκε μεγαλο για να περναει ο κοσμος νομιζω..Δευτερον το σεπτεμβριο που λογω δουλεια τριγυρνουσα στο κεντρο μου ετυχε πολλες φορες ενω περπαταγα αμερημνος στο πεζοδρομιο να ακουσε κορναρισμα >:(...Δηλαδη κινδυνος να με πατησει/χτυπησει..Και οχι μονο αυτο αλλα απαιτει να κανω και ακρη >:(..Μαλιστα μια φορα επειδη δεν εκανα απο τα νευρα μου μου λεει ο τυπας  ''εχουμε και δουλειες ρε'' >:(..Και τι με νοιαζει εμενα ρε φιλε..
Οπως προειπα δεν ξερω αν επιτρεπεται τα μηχανακι να παρκαρουν στο πεζοδρομιο το σιγουρο ομως ειναι οτι δεν επιτρεπεται να κινουνται πανω σε αυτο.Δηλαδη θα του φαει τοσο χρονο να το παει τσουλωντας μεχρι το δρομο..Αλλα ειμαστε ζωα..εδω γεμιζουμε τους καδους συσκευασιων(ποιο μυαλο τουσ σκεφτηκε καια υτους :-X) με κανονικα σκουπιδια..
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος sakman

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 763
  • Φύλο: Άντρας
  • SEX, NO DRUGS AND ROCK N ROLL!!!
    • Προφίλ
Απ: "Είμαι γάιδαρος και παρκάρω όπου βρω!" :-)
« Απάντηση #42 στις: 02/12/07, 01:39 »
Να θιξω και ενα αλλο αναλογο που αφορα τους  δικυκλιστες?Δεν ξερω τι επιτρεπεται και τι οχι παντως στην Αθηνα  σε ολα τα πεζοδρομια ειναι παρακρισμενα δεκαδες μηχανακια/μοτοσυκλετες.Καταρχας κλεινουν το πεζοδορομια κατα μεγαλο βαθμο και δεν μπορεις να περασες.Το πεζοδρομιο φτιαχτηκε μεγαλο για να περναει ο κοσμος νομιζω..

Πολύ σωστό και αυτό, και έστω ας πουμε ότι εμενα που είμαι υγιεις δεν με σκέπτοντε και ας πρεπει να κανω σλαλομ για να περπατήσω, τους καημένους τους τυφλούς που τους αχρηστεύουν τον οδηγό δεν τους σκέφτοντε?? Τι να πω, σε αυτή τη χωρα είμαστε παρα πολύ εγωιστες....
BE SOMEBODY NOT EVERYBODY...

Αποσυνδεδεμένος ερεβος

  • Shadowking
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2354
  • Φύλο: Άντρας
  • ars longa vita brevis
    • Προφίλ
    • http://myspace.com/gorthaour
Απ: "Είμαι γάιδαρος και παρκάρω όπου βρω!" :-)
« Απάντηση #43 στις: 02/12/07, 11:10 »
Να θιξω και ενα αλλο αναλογο που αφορα τους  δικυκλιστες?Δεν ξερω τι επιτρεπεται και τι οχι παντως στην Αθηνα  σε ολα τα πεζοδρομια ειναι παρακρισμενα δεκαδες μηχανακια/μοτοσυκλετες.

Εχεις δικιο σ αυτο αλλα απ την αλλη μηχανακι εχεις??? Αν ναι εχεις κανει ποτε το λαθος να το παρκαρεις στο δρομο αναμεσα απ τα αυτοκινητα??? ;D ;D ;D
Twitter @mcrosog

Αποσυνδεδεμένος Mίκα

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1036
  • Φύλο: Γυναίκα
  • We are the facilitators of our own creative evolut
    • Προφίλ
Απ: "Είμαι γάιδαρος και παρκάρω όπου βρω!" :-)
« Απάντηση #44 στις: 02/12/07, 13:43 »
Να θιξω και ενα αλλο αναλογο που αφορα τους  δικυκλιστες?Δεν ξερω τι επιτρεπεται και τι οχι παντως στην Αθηνα  σε ολα τα πεζοδρομια ειναι παρακρισμενα δεκαδες μηχανακια/μοτοσυκλετες.Καταρχας κλεινουν το πεζοδορομια κατα μεγαλο βαθμο και δεν μπορεις να περασες.Το πεζοδρομιο φτιαχτηκε μεγαλο για να περναει ο κοσμος νομιζω..

Πολύ σωστό και αυτό, και έστω ας πουμε ότι εμενα που είμαι υγιεις δεν με σκέπτοντε και ας πρεπει να κανω σλαλομ για να περπατήσω, τους καημένους τους τυφλούς που τους αχρηστεύουν τον οδηγό δεν τους σκέφτοντε?? Τι να πω, σε αυτή τη χωρα είμαστε παρα πολύ εγωιστες....
Ε μα πέστα!! Καλά για να μην χαρακτηριστουμε και εγωιστές που τα θέλουν όλα δικά τους και έχουν τπ θράσος να ζητούν να περπατάνε στο πεζοδρόμιο  :P(λες και ας πούμε το να θέλεις να περπατας στο πεζοδρόμιο είναι καμιά υπερμετρη πολυτελεια, που δεν μπορούμε να την έχουμε όλοι :P ::)), ας μιλήσουμε εξ μέρος των τυφλών και των αναπήρων..!Είναι ντροπή ένας ασυνείδητος να παρκάρει όπου βρει, χωρίς να λογαριάζει κανεναν ακόμα και στις ράμπες που έχουν φτιαχτεί για τους σωματικά ανάπηρους!!! Αυτό και αν δείχνει έλλειψη παιδείας και καφρίλα...!!!  >:( >:( >:(
  Τί να πεις....Το μόνο που μας ενδιαφέρει πλεον ως έλληνες είναι πως θα πετύχουμε το σκοπό μας αδιαφορώντας για τα πάντα γύρω μας που δεν έχουν σχέση με αυτόν...!Δεν κοιτάμε την έλλειψη παιδείας και το ότι είμαστε κάφροι πρώτης ταξεως, παρά διατυμπανίζουμε την ''Ελληνική Παιδεία'' όταν είναι να μιλήσουμε για εθνικά θέματα και για να πείσουμε τους άλλους ότι είμαστε οι καλύτεροι....Κούνια που μας κούναγε.... :P :P :P

Αποσυνδεδεμένος pascal.

  • Δεν Είμαι Δικηγόρος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 699
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Αυτό είναι η ζωή; Ε τότε, άλλη μια φορά!
    • Προφίλ
Απ: "Είμαι γάιδαρος και παρκάρω όπου βρω!" :-)
« Απάντηση #45 στις: 02/12/07, 19:39 »
Παιδιά, μακάρι να κυκλοφορούσαν περισσότεροι με μηχανάκι και θα βλέπατε αν θα χρειαζόταν να είναι σκαρφαλωμένα στα πεζοδρόμια.

Πάντως προτιμώ να παρακάμψω ένα παρκαρισμένο στο πεζοδρόμιο μηχανάκι, παρά να μου πιάνει μία θέση πάρκινγκ στην οποία χωράω. Ή να κρατιέται με το μηχανάκι η θέση πάρκινγκ για το αυτοκίνητο του ίδιου ιδιοκτήτη μόλις τελειώσει τη βόλτα του. Αυτά είναι που με κάνουν να παίρνω  ανάποδες.
Όσα ξέρει η γυναίκα του κιθαρίστα δεν τα ξέρει ο κόσμος όλος!

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
Απ: "Είμαι γάιδαρος και παρκάρω όπου βρω!" :-)
« Απάντηση #46 στις: 03/12/07, 19:38 »
... και το φαινομενο αυτων των γαιδαρων εχει επεκταθει ατην επαρχια και μαλιστα με απολυτη επιτυχια!! Ολοι αυτοι εχουν τσακωθει με το περπατημα και θελουν να πανε ακομα και στην τουαλετα με το αυτοκινητο! Ειναι τραγικοι οι τυποι!! Ο καθενας τους θελει πολλα αυτοκολλητακια πανω στ'αμαξι του, ετσι για να φαει 1-2 μερες να τα αφαιρεσει και να δουμε μετα αν θα το ξανακανει! Εγω δηλαδη που προτιμω να παρκαρω πιο μακρυα και να περπατησω και 100 μετρα προκειμενου να μην ενοχλησω κανενα ειμαι κοροιδο; Οσο για την αστυνομια, ξεχαστε το καλυτερα! Η που μεχρι να ερθει, ο τυπος θα εχει φυγει η απλα θα παει να σβησει την κληση (ειδικα στα μερη μου που ολοι εχουν καποιον γνωστο στην αστυνομια).
The most important second of our lives is the last one...

Αποσυνδεδεμένος eleos* (Βάλια πια....)

  • Το ξανθό emoticon
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1325
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Μακρια, πολυ μακρια να ταξιδευουμε....
    • Προφίλ
Απ: "Είμαι γάιδαρος και παρκάρω όπου βρω!" :-)
« Απάντηση #47 στις: 05/12/07, 04:08 »
Εγω σκεφτομαι να κανω κινημα και να κολλαω αυτοκολλητα σε πεζους


ρε χρηστο ομως... οταν παιρνεις το διπλωμα, υποτειθεται σου μαθαινουν οτι οι πεζοι εχουν την προτεραιοτητα...  :-\


δλδ παραδειγμα τωρα... εγω εκνευριζομαι αφανταστα οταν εισαι σ ενα δρομο (οχι ιδιαιτερης συχνοτητας κυκλοφοριακου), και βρεχει πχ.. περιμενεις... και δε σταματαει κανενας! ποιος βιαζεται περισσοτερο;! εσυ στο αμαξακι σου (δν αναφερομαι σε σενα ε..), ή εγω πεζη μες στη βροχη;..
σε βρεχουν κιολας οπως τρεχουν!!! Ε βαλια πια!!!!!  :P εχει πεσει βρισιδι...  ;D


παντως ενδιαφερον το βιβλιοπωλειο ζαχαριαδου... μαααλλον θα το επισκεφθω κ γω καποια στιγμη....  ::) :P
« Τελευταία τροποποίηση: 05/12/07, 04:13 από eleos* (Βάλια πια....) »
Screw prince charming!! Give me the guy ..with tattoos and a bad boy attitude!.....

Αποσυνδεδεμένος King Lui

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
  • Φύλο: Άντρας
  • "Have two bananas!!"
    • Προφίλ
    • King Lui
Απ: "Είμαι γάιδαρος και παρκάρω όπου βρω!" :-)
« Απάντηση #48 στις: 05/12/07, 09:38 »
δλδ παραδειγμα τωρα... εγω εκνευριζομαι αφανταστα οταν εισαι σ ενα δρομο (οχι ιδιαιτερης συχνοτητας κυκλοφοριακου), και βρεχει πχ.. περιμενεις... και δε σταματαει κανενας! ποιος βιαζεται περισσοτερο;! εσυ στο αμαξακι σου (δν αναφερομαι σε σενα ε..), ή εγω πεζη μες στη βροχη;..
σε βρεχουν κιολας οπως τρεχουν!!! Ε βαλια πια!!!!!  :P εχει πεσει βρισιδι...  ;D

Να δεις πως εκνευρίζομαι εγώ όταν τα πεζοδρόμια είναι άδεια (δεν έχουν δηλαδή αμάξια που τους αξίζει το αυτοκόλλητο του γαϊδάρου), είναι τεράστια (φαρδιά σε πλάτος) και παρόλ'αυτά ΟΛΟΙ οι πεζοί (μαθητές που μόλις έχουν σχολάσει, κυρίες που κουβαλάνε ένα σωρό ψώνια, μαμάδες με τα παιδάκια τους στο καρότσι!!!!) περπατάνε στο δρόμο και ΠΟΤΕ στο πεζοδρόμιο (καμιά φορά θα ποστάρω και καμιά φωτό...)
"Experience is the name someone gives to his mistakes" - Oscar Wilde

Αποσυνδεδεμένος eleos* (Βάλια πια....)

  • Το ξανθό emoticon
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1325
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Μακρια, πολυ μακρια να ταξιδευουμε....
    • Προφίλ
Απ: "Είμαι γάιδαρος και παρκάρω όπου βρω!" :-)
« Απάντηση #49 στις: 05/12/07, 11:23 »

Δε θα διαφωνησω... δικιο εχεις...  :-\
και απ τις 2 πλευρες υπαρχουν εξαιρεσεις..... :-\
Screw prince charming!! Give me the guy ..with tattoos and a bad boy attitude!.....

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
30 Απαντήσεις
17517 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/09/06, 04:49
από ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -
17 Απαντήσεις
12296 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/09/11, 12:56
από Alex_Under
1 Απαντήσεις
4309 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/02/05, 13:10
από Ο Νέος Κιθαρωδός
2 Απαντήσεις
7083 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/03/06, 12:38
από ship_me_out!!!
12 Απαντήσεις
13215 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/05/05, 06:48
από Petrucci
16 Απαντήσεις
17060 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/06/06, 23:19
από Ρηνιώ-kouzoulotetia
15 Απαντήσεις
11016 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/11/06, 00:59
από zoltan
11 Απαντήσεις
6364 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/05/07, 20:48
από penoktonos
48 Απαντήσεις
19490 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/03/09, 07:56
από sof1a
1 Απαντήσεις
3765 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/05/11, 13:48
από groovymood