Αποστολέας Θέμα: Blackheart  (Αναγνώστηκε 39521 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος themos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1005
  • Φύλο: Άντρας
  • Αγιάτρευτος ροκαμπιλάς
    • Προφίλ
    • Picos Apicos & The Pina Coladas
Απ: Blackheart
« Απάντηση #100 στις: 16/02/09, 17:11 »
Themos μπράβο για το εξαιρετικά χρήσιμο review και ευχαριστούμε τον χρόνο που αφιέρωσες στα clips και την ενημέρωση μας.
Έάν έχεις κάποια έτοιμη ηχογράφηση από ένα τμήμα της συναυλίας που κάνατε, ειδικά κάπου που να σολάρεις με τον Blackheart σε συνθήκες live, θα με ενδιέφερε ιδιαίτερα να το ακούσω.


Ευχαριστώ adr1anos!

Yπάρχουν κάποια βιντεάκια από το Ghost House που έπαιξα με τους Picos Apicos & The Pina Coladas (και πιο πριν με τους Aegean Surfers and the Ioanian Cowboy) με τον Blackheart. Ο ενισχυτής είναι όπως είπαμε με το drive γύρω στο 4,5-5 και το level στο 8, τα EQ κάπως έτσι: Treble 3 , Middle 5, Bass 7 (τα πρίμα "τσίριζαν" λίγοσε αυτές τις εντάσεις). 
Είναι βέβαια κακο-μονταρισμένα, και ο ήχος είναι ό,τι άρπαζε η mini-DV στο σημείο που βρισκόταν. Τέλος πάντων:

από το 7:22 έως το 8:00 ένα καθαρό solo με ένα wasabi echo ως clean booster με ελαφρυ reverb μπροστά.
(σε πολύ καλτ στιγμές! ;D ) από το 4:11 έως το 4:27 με το wasabi overdrive που λέγαμε με το δικό του drive στο 5.
Picos Apicos & the Pina Coladas on the Web:

www.picosapicos.gr
MySpace
Facebook

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Blackheart
« Απάντηση #101 στις: 17/02/09, 11:16 »
το βιντεακι με την καμπινα τον αδικει διοτι ειναι κακο ηχογραφημενο...Ετσι μου φαινεται!!!τωρα για το αν ακουγεται ο ιδιος τοσο χαλια jezuz θα δειξει...θα τον ακουσω με την πρωτη ευκαιρια. Καποια παιδια τον πηραν κ ο θωμας τον εχει σε στοκ πλεον. αλλα ακομη κ το βιντεακι με τον αστειο τυπο που δοκιμαζει τους blackheart(εκεινο που ολο λεει σορρυ Mr billy gibbons κτλ κ παιζει ψιλο@#$@#) τουλαχιστο εμοιαζε να ακουγεται καλυτερα...

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Blackheart
« Απάντηση #102 στις: 17/02/09, 11:56 »
Ευχαριστώ adr1anos!
Yπάρχουν κάποια βιντεάκια από το Ghost House που έπαιξα με τους Picos Apicos & The Pina Coladas


Βλέποντας την μπάντα σας, κατάλαβα ότι πράγματι όπως έλεγες εδώ, θα σας πήγαινε τέλεια ένα brass section αλά Blues Brothers.
Μακάρι να το βρείτε!
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Blackheart
« Απάντηση #103 στις: 21/02/09, 18:57 »
themos, 15 βατ δεν ειναι αρκετα για να εχεις αξιπρεπη καθαρε με αυτον τον ενισχυτη διπλα σε εναν δυνατο ντραμερ?


ρικοφόν ειχα βελει σε κατι καμπινες που ειχαμε φτιαξει, ολα καλα  :)
αν ανοιξεις την καμπινα θα αλλαξει η συχνωτητα συντονισμου, συνηθως αν ειναι μεγαλο το ανοιγμα η ενταση της συχνοτητας αυτης ειναι μικροτερη

Δεν το πιασα...Όσο μεγαλύτερο είναι το άνοιγμα, τόσο πιο μικρή ιδιοσυχνότητα θα έχει? δηλαδή θα συντονίσει στα πιο μπάσα?'Η στην ίδια συχνότητα θα συντονιζεται σε μεγαλύτερες εντάσεις? ???Μάλλον το πρώτο εννοεις ε?

οχι, ενοειτε αλλαζει η συχνοτητα συντονισμου, αλλα ενοουσα οτι αμα εχεις μια open-backed H semi-open καμπινα, ο συντονισμος ακουγεται συνηθως λιγοτερο γιατι εχει μικροτερη ενταση, αλλα ολα εχουν να κανουν με το μεγαφωνο και τα λιτρα/σχεδιαση/κατασκευη της καμπινας, οποτε ειναι λιγο σχετικο το θεμα.
Π.χ. μπορει να βαλεις μια ανοιχτη καμπινα σε ενα λαιβ και να μην εχεις συντονισμο, και μετα να την βαλεις σε ενα πιο μικρο δωματιο να παιξεις και να συντονιζει σε πολλες νοτες.
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος themos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1005
  • Φύλο: Άντρας
  • Αγιάτρευτος ροκαμπιλάς
    • Προφίλ
    • Picos Apicos & The Pina Coladas
Απ: Blackheart
« Απάντηση #104 στις: 24/02/09, 17:37 »
themos, 15 βατ δεν ειναι αρκετα για να εχεις αξιπρεπη καθαρε με αυτον τον ενισχυτη διπλα σε εναν δυνατο ντραμερ?


Αυτό δεν μπορώ να το πω με σιγουριά και "αντικειμενικά". Εγώ όπως έγραψα χρειάστηκε τόσο στο προβάδικο όσο και στο live να δώσω αρκετό drive, και συνεπώς δε μιλάμε για "κρυστάλλινα" καθαρά σε αυτές τις εντάσεις. Σίγουρα προσφέρει αρκετά μικρότερη ένταση από τον Blues Junior.
Αναρωτιέμαι μήπως συμβάλλει σε αυτό η έλλειψη της 3ης προενισχυτρίας που έχει ο Fender και άλλοι αντίστοιχοι 15άρηδες;
Picos Apicos & the Pina Coladas on the Web:

www.picosapicos.gr
MySpace
Facebook

Αποσυνδεδεμένος GiorgosVolos

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 101
    • Προφίλ
Απ: Blackheart
« Απάντηση #105 στις: 24/02/09, 19:27 »
Η 3η ειναι για το reverb.O pro junior πχ δεν έχει 3η.Νομίζω είναι θέμα σχεδιασμού..... Ίσως βοηθούσε η αλλαγή της 12ax7 σε 12ay7 για βελτίωση του headroom μιας κ θα βρωμίζει πιο αργά.

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Blackheart
« Απάντηση #106 στις: 06/03/09, 01:08 »
θα βρωμιζε πιο αργα, αλλα θα εριχνε παλι την ενταση, οποτε μολις το δυναμωνε ισως να ειχε το ιδιο αποτελεσμα... γενικοτερα μπορει μια 12AU7 (αυτη μαλλον ενοεις?) να "αδυνατιζε" και τον ηχο, θελει δοκιμη με πολλες λαμπες για να βρεθει η ιδανικη.
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος GiorgosVolos

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 101
    • Προφίλ
Απ: Blackheart
« Απάντηση #107 στις: 09/03/09, 21:40 »
Στη θέση 1 άφησε μία 12ΑΧ7 για να μη χάσεις σε ζωντάνια,compression,attack...
Στη θέση 2 = phase inverter βάλε μία 12ΑU7
« Τελευταία τροποποίηση: 10/03/09, 14:21 από GiorgosVolos »

Αποσυνδεδεμένος O_Menelaos

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 165
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρευω τις ασπρες κιθαρες..!!
    • Προφίλ
Απ: Blackheart
« Απάντηση #108 στις: 12/03/09, 18:34 »
Γεια χαρα σε ολους!!!

Χθες ο ενυσχητης μου Marshall DFX30 αποφασισε οτι ηρθε η ωρα να χαλασει  ;D
Το προβλημα βασικα ειναι οτι οταν τον συνδεω με τη κιθαρα, υπαρχει μια αποτομη αυξομειωση του ηχου, ειδικα οταν κουναω το καλωδιο στην περιοχη του Guitar In!!
Τα καλωδια δε φταινε, γιατι πηρα καινουργια και τα ιδια συνεχισαν και επειδη  πηγα σε σπιτι φιλου να δοκιμασω τον εξοπλισμο μου, ολα ηταν μια χαρα εκτος απο τον ενυσχητη...Αν καποιος ειχε παρομοιο προβλημα και μπορει να προτεινει λυση να μου πει παρακαλω γιατι εχω ακουσει οτι η αντιπροσωπεια της Marshall στην Ελλαδα ειναι μακραν η χειροτερη στον κοσμο :P

Τωρα για να μπω και στο topic ;D
Σκεφτομαι να επενδυσω σε εναν μικρο λαμπατο μιας και μαλλον απεβιωσε ο ενυσχητης μου!!
Εχω ακουσει πολυ καλα λογια για τους Blackheart!!Επειδη κραταω τις αμφιβολιες μου λογω της πολυ χαμηλοτερης τιμης τους σε συγκριση με αντιστοιχους Α Class, θα σας παρακαλουσα αν καποιος μπορει να βοηθησει...να σκεφτω πιο σοβαρα τη λυση Blackheart???

Εξοπλισμος μου ειναι ενα Pod X3 Live, και σε στυλ μουσικης...απο funk μεχρι metal και τρελα gain!!!

Eυχαριστω για την υπομονη  :)
O Sephiroth ειναι καλος..

Αποσυνδεδεμένος metalmike

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 815
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Blackheart
« Απάντηση #109 στις: 13/03/09, 00:47 »
Πολυ πιο σοβαρα θα ελεγα εγω ;) Το οτι εχουν τετοια απηχηση κατι σημαινει, δεν ειναι τυχαιο. Πλεον υπαρχουν ενισχυτες που παιζουν πολυ καλυτερα απο αυτο που "φαινεται" οτι μπορουν να παιξουν λογω της τιμης τους και σε αυτη την κατηγορια βαζω τους Blackheart.
« Τελευταία τροποποίηση: 13/03/09, 01:10 από metalmike »

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Blackheart
« Απάντηση #110 στις: 13/03/09, 09:44 »
Εξοπλισμος μου ειναι ενα Pod X3 Live, και σε στυλ μουσικης...απο funk μεχρι metal και τρελα gain!!!


Αφού έχεις κάνει την επιλογή της πεταλιέρας και μάλιστα μεγάλης και καλής, και φαντάζομαι ότι θα έχεις επενδύσει και πολύ χρόνο να φτιάξεις ήχους και presets, η άποψη μου είναι να αγοράσεις ενισχυτή με αυτό το κριτήριο.
Μετά από πολλά χρόνια με πεταλιέρες, έχω δεί ότι δεν μπορείς να αναμίξεις με καλό αποτέλεσμα την ψηφιακή παραμόρφωση που προέρχεται από την πεταλιέρα, προσθετικά με την παραμόρφωση από τις λάμπες.
Κάτι πρέπει να υποχωρήσει, τουλάχιστον μερικώς.

Οπότε για μένα έχεις δύο επιλογές:
1. Ένα κατάλληλο ενισχυτή για πεταλιέρα, που έχει δείγματα γραφής ότι αναδεικνύει τους ήχους της και την παραμόρφωση της,
2. Ένα αμιγώς λαμπάτο ενισχυτή, όπως πχ ο Blackheart που κοιτάς και πολλοί άλλοι, με την πεταλιέρα χωρίς παραμόρφωση μόνο για τα effects (που λίγο την σκοτώνεις έτσι), ή ακόμα καλύτερα με πετάλια διακριτά.

Για το 1, εγώ προτείνω σαφώς τον ενισχυτή που φτιάχτηκε καθαρά για να αναδεικνύει πεταλιέρες, που είναι ο Tech 21 Power Engine.
Μετά, υπάρχει ο Randall, κυρίως ο Randall RG75G3 που έχει πολύ καλή συνεργασιμότητα με πεταλιέρες και πολύ καλά καθαρά.
Για το 2, πρέπει να σκεφτείς τι ρόλο θέλεις να παίζει η πεταλιέρα σου στον ήχο σου και να διαλέξεις μετέπειτα πορεία.

Το ίδιο θέμα έχει απασχολήσει και άλλους φίλους, δες αν θέλεις την απάντηση μου στο ποστ Πως θα φτιάξω τον ήχο μου?

Επίσης αν θέλεις δες και μία ανάλυση που έχω κάνει σχετικά με την επιλογή πεταλιέρας ή πεταλάκια για να καταλάβεις καλύτερα ποια πορεία θέλεις να επιλέξεις και έτσι να καταλήξεις στον ενισχυτή που θα την υποστηρίξει.

Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος O_Menelaos

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 165
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρευω τις ασπρες κιθαρες..!!
    • Προφίλ
Απ: Blackheart
« Απάντηση #111 στις: 13/03/09, 13:48 »
Φιλε Αδριανε,

Διαβασα και τα δυο ποστ σχετικα με το θεμα, και καταλαβα και εμαθα πολλα πραγματα που δεν τα ειχα υπ'οψην μου.
Τωρα, ειτε παω για κατι σε Randall, ειτε σε Tech 21, πιστευεις οτι αυτο θα δωσει την ζεστασια και τη στρογγυλοτητα που δινει ενας λαμπατος ενισχυτης??Γιατι μιλαμε για τρανζιστορατους, η κανω λαθος??Γενικα στο θεμα ενισχυτης ειμαι λιγο ασχετος, αν και εχω διαβασει και πολλα ποστ (δικα σου  ;D) και εχω καταλαβει γενικα τι συμβαινει!!

Απλα εγω, δεν εχω την πολυτελεια να επενδυω χρηματα πανω σε αυτο το ακριβο "αθλημα" που εχω επιλεξει, διοτι δεν εχω εισοδημα απο πουθενα...και φυσικα για κιθαρα δε μου δινει κανεις ;D!!Και θελω μια επιλογη, που να μην μου ερθει να αλλαξω ενυσχητη μεσα σε 1 χρονο π.χ!!Ειναι πολυ δυσκολη δουλεια η επιλογη ενυσχητη, αλλα εσεις οι πιο..."παλιοι" ας το πουμε εχετε περισσοτερη εμπειρια και εχετε δοκιμασει περισσοτερα πραγματα, οποτε πως το βλεπεις??Γενικα δεν εχω πολυκαταλαβει ποια ειναι η κατα κυριο λογο διαφορα του τρανζιστορ με τη λαμπα..σε ηχο μιλαω παντα γιατι σε τιμη ειναι απολυτα διακριτη ;D
O Sephiroth ειναι καλος..

Αποσυνδεδεμένος themos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1005
  • Φύλο: Άντρας
  • Αγιάτρευτος ροκαμπιλάς
    • Προφίλ
    • Picos Apicos & The Pina Coladas
Απ: Blackheart
« Απάντηση #112 στις: 13/03/09, 16:43 »
Καταρχήν για τον Marshall σου μπορεί να είναι καμιά επαφούλα ή το input jack (μήπως έχει χαλαρώσει;). Αν δεν μπορείς να το φτιάξεις μόνο σου, δε χρειάζεται να τον πας στην αντιπροσωπεία, απλώς σε έναν καλό τεχνικό.

Για να καταλάβεις τη διαφορά μεταξύ τρανζίστορ και λάμπας, πρέπει απλώς να την ακούσεις! Υπάρχει, και μάλιστα μεγάλη, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν υπάρχουν καλοί τρανζιστοράτοι. Ο Tech 21 είναι κορυφαίος.

Όσο για τον Blackheart, εγώ είμαι απόλυτα ικανοποιημένος με μόνη "ένσταση" ότι η έντασή του είναι μάλλον χαμηλή για 15άρη λαμπάτο- θέλει τσίτωμα στα live. Αν όμως τον θέλεις κυρίως για το σπίτι, go for it. Απλώς φρόντισε να τον ακούσεις πρώτα με την πεταλιέρα σου και τα settings που προτιμάς.

 
Picos Apicos & the Pina Coladas on the Web:

www.picosapicos.gr
MySpace
Facebook

Αποσυνδεδεμένος O_Menelaos

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 165
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρευω τις ασπρες κιθαρες..!!
    • Προφίλ
Απ: Blackheart
« Απάντηση #113 στις: 13/03/09, 16:50 »
Ευχαριστω πολυ φιλε Θεμο!!!

Θα το κοιταξω αυτο που μου ειπες για το input jack μακαρι να εχεις δικιο...γιατι δεν ειμαι και για πολλα ανοιγματα τελευταια  :P

Και για τον Blackheart, ξερεις κανενα μαγαζι Αθηνα που να εχει??Γιατι εγω δεν τον εχω δει πουθενα... ::)
O Sephiroth ειναι καλος..

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Blackheart
« Απάντηση #114 στις: 13/03/09, 17:10 »
δεν εχω εισοδημα απο πουθενα...και φυσικα για κιθαρα δε μου δινει κανεις..

Τι μου θυμίζει, τι μου θυμίζει,...εε...Αααα..ναι.., εμένα καποια εποχή στα νιάτα μου!...
Μην ανησυχείς, κάπου όλοι περνάμε από τέτοιες φάσεις, εδώ είμαστε όλοι να βοηθήσουμε, και πίστεψε με, το μηχάνημα που θα πάρεις τώρα, όποιο και να είναι, θα το ευχαριστηθείς 10 φορές περισσότερο από όταν, πρώτα ο Θεός στο μέλλον, θα έχεις άνετα να πληρώνεις για τον εξοπλισμό σου, χωρίς τόσο κόπο.

Αναφορικά με την ερώτηση σου για την διαφορά λαμπάτου - τρανζίστορ, με κάλυψε πολύ ωραία ο themos που είπε ότι:
Για να καταλάβεις τη διαφορά μεταξύ τρανζίστορ και λάμπας, πρέπει απλώς να την ακούσεις!

Θα επεκτείνω το σωστό σκεπτικό του για να σε βοηθήσω να δείς τι έχεις και τι χρειάζεσαι:

Φτιάξε στην πεταλιέρα σου ένα preset μόνο με distortion, το πιο αγαπημένο σου, χωρίς όμως κανένα άλλο εφε.
Πάρε μαζί την πεταλιέρα σου και πήγαινε σε ένα μαγαζί με ενισχυτές λαμπάτους, ή το σπίτι ενός φίλου με αντίστοιχο λαμπάτο ενισχυτή.

Εκεί, κάνε το εξής πείραμα:
Άκου το preset σου στο καθαρό κανάλι του ενισχυτή.
Μετά βγάλε την πεταλιέρα και παίξε μόνο με την κιθάρα σου στο βρώμικο κανάλι με ποσότητα παραμόρφωσης περίπου ίδια και σίγουρα ίδια ένταση. Ίσως χρειαστή να το κάνεις κάμποσες φορές για να πετύχεις την ίδια έντσση.

Με αυτό, θα καταλάβεις αμέσως 2 πράγματα:
1. Τι είναι η φηψιακή παραμόρφωση, τι είναι η παραμόρφωση που βγαίνει από τις λάμπες και ποιά η διαφορά τους στην πράξη.
2. Πόσο σημαντικός είναι για σένα ο ήχος της λάμπας και πόσο αξίζει για σένα να επενδύσεις σε αυτόν.

Ανάλογα με το πόση διαφορά θα νοιώσεις και πόσο θα σου ανοίξει (εκραγεί) το μυαλό από την διαφορά, θα αποφασίσεις :
Α. Αν θα μείνεις με την παραμόρφωση της πεταλιέρας οπότε δεν χρειάζεται να δώσεις ένα σκασμό λεφτά για λαμπάτο, ένας καλός τρανζιστοράτος όπως αυτοί ποτ ανέφερα θα σε πάνε πολύ μακριά, ή
Β. Αν θα να πάρεις ένα καλό λαμπάτο για να τον χαίρεσαι θα σπρώξεις σιγά σιγά την πεταλιέρα, στην αρχή από την παραμόρφωση και μετά για πούλημα.

Εγώ πρίν από καιρό κάποια στιγμή στην πορεία αποφάσισα το Β και δεν λέω ότι δεν μου λείπουν οι ευκολίες της πεταλιέρας, αλλά πλέον ο λαμπάτος έχει γίνει μονόδρομος.  
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος O_Menelaos

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 165
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρευω τις ασπρες κιθαρες..!!
    • Προφίλ
Απ: Blackheart
« Απάντηση #115 στις: 13/03/09, 18:10 »
Φιλε Αδριανε,

Σε ευχαριστω για αλλη μια φορα για την πολυτιμοτατη βοηθεια σου και για την ωρα που αφιερωσες για να με βοηθησεις :)!!!

Θα δοκιμασω να κανω αυτο που μου ειπες, και θα παω σε καποιο μαγαζι να δοκιμασω ενισχυτες.Συγκεκριμενα, δεν εχω σκοπο να διωξω την πεταλιερα μου αφου την εχω λιγοτερο απο ενα μηνα και ακομη δεν την εχω χαρει καθολου.Οποτε θα παω στο μαγαζι της "γειτονειας" μου, και θα κοιταξω τους Randall και Τech 21 που εχει μπολικους, για να διαλεξω τελικα τι θα παρω!!

Παντως οπως και να χει, λαμπατο και "καλο" δυσκολα θα μπορουσα να παρω τωρα!!Δηλαδη απο την αρχη (γιατι εχω ξεφυγει και απο το θεμα) ρωτησα για τους Blackheart διοτι θεωρουνται μια πολυ οικονομικη και ταυτοχρονα αξιοπρεπης λυση για λαμπατο ενυσχητη.Και αυτος ηταν ο μονος λογος που τους ανεφερα γιατι κατα τα αλλα δεν εχω ιδεα απο λαμπες κλπ ;D!Και στο κατω κατω, πηρα το Pod X3 Live γιατι θεωρειται μια παρα πολυ καλη προσομοιωση λαμπας ;D!

δεν εχω εισοδημα απο πουθενα...και φυσικα για κιθαρα δε μου δινει κανεις..

Τι μου θυμίζει, τι μου θυμίζει,...εε...Αααα..ναι.., εμένα καποια εποχή στα νιάτα μου!...
Μην ανησυχείς, κάπου όλοι περνάμε από τέτοιες φάσεις, εδώ είμαστε όλοι να βοηθήσουμε, και πίστεψε με, το μηχάνημα που θα πάρεις τώρα, όποιο και να είναι, θα το ευχαριστηθείς 10 φορές περισσότερο από όταν, πρώτα ο Θεός στο μέλλον, θα έχεις άνετα να πληρώνεις για τον εξοπλισμό σου, χωρίς τόσο κόπο.

Αυτο οντως ισχυει!!Οτι παρεις με κοπο και αγωνα, θα εχει πολυ μεγαλυτερη αξια απο οτι να το περνεις ανετα!!Ειναι σιγουρο οτι θα τον χαρω πολυ περισσοτερο!!Αλλωστε αυτο ειναι που λεμε και οτι σημασια εχει η διαδρομη και οχι η Ιθακη... :)

Και παλι ευχαριστω για οσους ασχολιθηκαν με το θεμα και με διαφωτισαν ;D
O Sephiroth ειναι καλος..

Αποσυνδεδεμένος metalmike

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 815
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Blackheart
« Απάντηση #116 στις: 13/03/09, 18:23 »
Και για τον Blackheart, ξερεις κανενα μαγαζι Αθηνα που να εχει??Γιατι εγω δεν τον εχω δει πουθενα... ::)

Βlackheart (τον 5ρη combo ομως) εχει ο Nακας στην Ιπποκρατους αμα θες να τον ακουσεις και να παρεις μια ιδεα :)

Αποσυνδεδεμένος O_Menelaos

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 165
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρευω τις ασπρες κιθαρες..!!
    • Προφίλ
Απ: Blackheart
« Απάντηση #117 στις: 13/03/09, 23:06 »

Και για τον Blackheart, ξερεις κανενα μαγαζι Αθηνα που να εχει??Γιατι εγω δεν τον εχω δει πουθενα... ::)

Βlackheart (τον 5ρη combo ομως) εχει ο Nακας στην Ιπποκρατους αμα θες να τον ακουσεις και να παρεις μια ιδεα :)

Οταν τυχει να περασω απο κει θα τον κοιταξω!!!
Απο περιεργεια και μονο...γιατι με εκπλησουν γενικα πολυ οι εταιρειες που βγαζουν ποιοτικα πραγματα σε καλες τιμες :)!!
O Sephiroth ειναι καλος..

Αποσυνδεδεμένος indie-anos laternative

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 579
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν μου έρχεται τίποτε να γράψω τώρα
    • Προφίλ
Απ: Blackheart
« Απάντηση #118 στις: 14/03/09, 10:57 »
Τι μου θυμίζει, τι μου θυμίζει,...εε...Αααα..ναι.., εμένα καποια εποχή στα νιάτα μου!...
... Πίστεψε με, το μηχάνημα που θα πάρεις τώρα, όποιο και να είναι, θα το ευχαριστηθείς 10 φορές περισσότερο από όταν, πρώτα ο Θεός στο μέλλον, θα έχεις άνετα να πληρώνεις για τον εξοπλισμό σου, χωρίς τόσο κόπο.
+1.000.001  ;D
Μεγάλη αλήθεια.
Οι λίγο παλιότεροι που έχουμε μια δουλειά και μπορούμε να αφήνουμε λίγα λεφτά στην άκρη να τα "επενδύουμε" στο σπορ, το έχουμε νιώσει πολλές φορές αυτό.
Επιπλέον τα πρώτα μηχανήματα που παίρνουμε είναι σαν τον πρώτο έρωτα ή το πρώτο φιλί. Δεν ξεχνιούνται ποτέ! :)
Don’t sell the dreams you should be keeping pure and simple every time.

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: Blackheart
« Απάντηση #119 στις: 14/03/09, 14:49 »
Μια ερωτηση για τους κατοχους Blackheart η αυτους που εχουν δοκιμασει...
Ο Handsome Devil αν εξαιρεσουμε τη διαφορα εντασης λογω watt εχει καμια ηχητικη (η οποια αλλη σημαντικη) διαφορα απο το Little Giant???
Γιατι μολις ειδα πως και ο Little Giant εχει 12αρι ηχειο...


Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Blackheart
« Απάντηση #120 στις: 14/03/09, 14:57 »
καταρχην ο μαρσαλ δεν εχει χαλασει, εχουν χαλαρωσει προφανως τα ελασματα στο βυσμα της εισοδου που βαζεις την κιθαρα, οποτε δεν εχει καποια ζημια, μην ξοδευτεις τζαμπα, απο τη στιγμη που δεν σου περισευουν.
(υποθετω οτι δεν ειναι ακομα στην εγγυηση, ετσι?)
Κατα δευτερον, υπαρχουν και λαμπατοι ενισχυτες σχεδιασμενοι ειδικα για Ποντ κτλ, οι Ατομ π.χ., οποτε ριξε και προς τα εχει μια ματια.  :)
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος themos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1005
  • Φύλο: Άντρας
  • Αγιάτρευτος ροκαμπιλάς
    • Προφίλ
    • Picos Apicos & The Pina Coladas
Απ: Blackheart
« Απάντηση #121 στις: 14/03/09, 16:51 »
Μια ερωτηση για τους κατοχους Blackheart η αυτους που εχουν δοκιμασει...
Ο Handsome Devil αν εξαιρεσουμε τη διαφορα εντασης λογω watt εχει καμια ηχητικη (η οποια αλλη σημαντικη) διαφορα απο το Little Giant???
Γιατι μολις ειδα πως και ο Little Giant εχει 12αρι ηχειο...

Έχω τον Handsome Devil και έχω δοκιμάσει και τον Little Giant (στην πραγματικότητα αναγκάστηκα να παραγγείλω τον Devil με βάση τον ήχο του Giant, αφού τον πρώτο δεν τον φέρνει ο Νάκας).
 Όχι, δεν υπάρχει μεγάλη διαφορά στον ήχο αλλά υπάρχει μία σημαντική διαφορά στις δυνατότητες διαμόρφωσης του ήχου: ο Devil έχει επιπλέον knobs για drive και presence.
Που σημαίνει ότι, σε αντίθεση με τον Giant, το volume λειτουργεί σαν master- στον Giant (όπως και σε αρκετούς ακόμη 5-watt λαμπάτους) το ένα και μοναδικό volume σημαίνει ότι όσο ανεβαίνεις σε ένταση ανεβαίνεις και σε gain. Το presence, επίσης αρκετά χρήσιμο, boostάρει τα πριμομεσαία κατά βούληση.
Picos Apicos & the Pina Coladas on the Web:

www.picosapicos.gr
MySpace
Facebook

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: Blackheart
« Απάντηση #122 στις: 14/03/09, 17:05 »
Thx φιλε Themo απλα ηθελα να επιβεβαιωσω αν οντως αξιζει η χρηματικη διαφορα η ειναι μονο για τη διαφορα στα watt...
Πολυ καλα και κατατοπιστικοτατα τα κλιπακια σου! Ευχαριστουμε για τον κοπο σου...Με βλεπω οταν πληρωθω να παραγγελνω εναν..!


Αποσυνδεδεμένος O_Menelaos

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 165
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρευω τις ασπρες κιθαρες..!!
    • Προφίλ
Απ: Blackheart
« Απάντηση #123 στις: 16/03/09, 15:01 »
καταρχην ο μαρσαλ δεν εχει χαλασει, εχουν χαλαρωσει προφανως τα ελασματα στο βυσμα της εισοδου που βαζεις την κιθαρα, οποτε δεν εχει καποια ζημια, μην ξοδευτεις τζαμπα, απο τη στιγμη που δεν σου περισευουν.
(υποθετω οτι δεν ειναι ακομα στην εγγυηση, ετσι?)
Κατα δευτερον, υπαρχουν και λαμπατοι ενισχυτες σχεδιασμενοι ειδικα για Ποντ κτλ, οι Ατομ π.χ., οποτε ριξε και προς τα εχει μια ματια.  :)


Σημερα ειναι η μερα της εγχηρησης  ;D!!Θα ανοιξω το Μarshall να δω μηπως μπορω να κανω κατι!!!Θα στειλω μολις εχω καταφερει κατι :)
O Sephiroth ειναι καλος..

Αποσυνδεδεμένος O_Menelaos

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 165
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρευω τις ασπρες κιθαρες..!!
    • Προφίλ
Απ: Blackheart
« Απάντηση #124 στις: 18/03/09, 17:48 »
ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΑ!!!!

Ο Marshall μετανοησε ;D!!!Εχω παλι ενυσχιτη :)!!Τον ξεβιδωσα, του εβγαλα το χρυσο μερος που δεν ξερω πως λεγεται, και πιεσα λιγο το input που μαλλον ειχε ξελασκαρει...Βασικα δεν καταλαβα τι εκανα, απλα οταν τον βιδωσα παλι, επαιζε σαν καινουργιος  :) :) :) :)
O Sephiroth ειναι καλος..

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
2 Απαντήσεις
2483 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/05/08, 12:52
από Arg0
4 Απαντήσεις
2879 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/06/09, 10:32
από tech21man
20 Απαντήσεις
8985 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/01/10, 17:43
από themos
8 Απαντήσεις
4015 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/01/10, 09:01
από fuZZed