Αποστολέας Θέμα: Σε ποια χώρα είναι το όνειρο?  (Αναγνώστηκε 2598 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Stergios Kourou

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1526
  • Φύλο: Άντρας
  • Άλλο κουτουρού, άλλο του Κουρού
    • Προφίλ
    • Wardrum Official Website
Αν θα θέλατε εν τέλει να αναγνωριστείτε ως επιφανής οργανοπαίχτης στο στυλ μουσικής που κινείστε, σε ποια χώρα πιστεύετε ότι θα έπρεπε να πάτε για να κυνηγήσετε το όνειρο?
Υπάρχουν πολλά παιδια εδω μέσα που εζησαν και ζουν "εξω" και πιστεύω μπορούν να έχουν μια πιο αξιόπιστη άποψη...
...για να ακούσω γενικά τι πιστεύετε και γιατί?
« Τελευταία τροποποίηση: 04/12/08, 14:57 από qrusticks »

Αποσυνδεδεμένος Salinas

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 847
  • Φύλο: Άντρας
  • Γουστάρω κιθάρα...
    • Προφίλ
Απ: Σε ποια χώρα είναι το όνειρο?
« Απάντηση #1 στις: 04/12/08, 14:56 »
 Χιλή, Αργεντινή, Βολιβία...


 Ωραίο θέμα, Στέργιο.


 Γενικά η εμπειρία που έχω από την Ιταλία μου έδειξε ότι εκεί είναι πολύ πιο ανοιχτοί και πιο ανταγωνιστικοί όσον αφορά τις μουσικές σπουδές.
Δεν κολλάνε τόσο πολύ στη σύγχρονη μουσική (αν και πάλι κατέχει τη μερίδα του λέοντος), σίγουρα δεν είναι κολλημένοι στο ροκ/μέταλ, αλλά υπάρχει πληθώρα ερεθισμάτων.
Η αναλογία κιθαρίστες / άλλοι μουσικοί δεν είναι 20/1. Συναντάς πολλά παιδιά που ασχολούνται για τη διασκέδασή τους με jazz, κλασσική μουσική, swing και πολλά άλλα είδη.
Γενικά νιώθεις ότι ζεις σ'ένα πλούσιο μουσικό περιβάλλον.
  Η μόνη μου ένσταση αφορά την απαξίωση της μουσικής παράδοσης: κανένας (σχεδόν) Ιταλός δε μπορεί να φανταστεί τι μουσική άκουγαν οι παππούδες του και σίγουρα δεν υπάρχουν οι σε βάθος μελέτες της μουσικής παράδοσης που γίνονται στην Ελλάδα. Γενικά ένας μουσικός αγγλοσαξονισμός κυριεύει όλη την Ευρώπη (το φαινόμενο είναι πιο έντονο στα βόρεια: Γερμανία, Γαλλία, Σκανδιναβικές χώρες), αλλά ευτυχώς στην Ιταλία κάποιες πτυχές της μουσικής παράδοσης έχουν αρχίσει να αξιοποιούνται και να βρίσκουν ευρεία ανταπόκριση ιδίως μέσω συγκροτημάτων που - όλως παραδόξως - ανήκουν κατά 90% στο χώρο της αριστεράς.
  Γενικά θεωρώ την Ευρώπη ένα χώρο πρόσφορο για τη μελέτη της μουσικής. Η Ελλάδα σε σύγκριση έχει πολλά να μάθει. Και για να γίνω λίγο αιρετικός, θεωρώ το λαϊκό τραγούδι (ακόμα και τα σουξέ, Άντζελα, Μελά και τα συναφή) μεγάλο προσόν του πολιτισμού μας και πολύ θετικό που το έχουμε κρατήσει. Το θέμα είναι να αποκτήσουμε επιτέλους συνείδηση του πολιτιστικού-αισθητικού πλούτου που διαθέτουμε κι αντί να τον βγάζουμε στο σφυρί (ή στην αντιπαροχή) να τον αξιοποιήσουμε επιτέλους δημιιουργικά.
   
Όσο για τις επιλογές μου... ας μιλήσει ο κύριος στο Avatar μου: ο βασιλιάς του tango Carlos Gardel (Gardel cada dia canta mejor, όπως λενε και στο Buenos Aires) και το nikname μου, από τον ιδρυτή των Inti illimani, Horacio Salinas!!!
« Τελευταία τροποποίηση: 04/12/08, 17:08 από Salinas »
http://www.myspace.com/undermeband"Io mi dico e' stato meglio lasciarci, che non esserci mai incontrati..."
Takamine Santa Fe

Αποσυνδεδεμένος ev!

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 41
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Lord i just dont care
    • Προφίλ
Απ: Σε ποια χώρα είναι το όνειρο?
« Απάντηση #2 στις: 04/12/08, 15:41 »
γενικα κατα τη γνωμη μου πρεπει να ειναι καποια χωρα που να ειναι πολυ διαφορετικη απο αυτην που ζουμε... στο μυαλο μ εχω καπου προς αφρικη,νοτιο αμερικη,βορειο πολο..beigos
I have only come here seeking knowledge,things they would not teach me in college....

Αποσυνδεδεμένος Garvin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 903
  • Φύλο: Άντρας
  • There's no business like show business!
    • Προφίλ
Απ: Σε ποια χώρα είναι το όνειρο?
« Απάντηση #3 στις: 06/12/08, 17:35 »
στη Νέα Υόρκη.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
1515 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/10/05, 15:46
από geotria
63 Απαντήσεις
19870 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/10/07, 17:09
από x-versous
37 Απαντήσεις
16762 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/10/09, 10:54
από Βραζίλης
44 Απαντήσεις
17152 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/10/08, 20:27
από e.t.
2 Απαντήσεις
2775 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/04/08, 02:49
από Pandemonium
0 Απαντήσεις
1520 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/09/08, 01:14
από Alter Ego
0 Απαντήσεις
2195 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/02/09, 17:14
από Panos the Greek
5 Απαντήσεις
4221 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/04/09, 23:41
από theodoropoulos
7 Απαντήσεις
16102 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/10/17, 09:30
από saved
0 Απαντήσεις
9455 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/03/18, 15:43
από Ioannis Anastassakis