Αποστολέας Θέμα: Μετρονόμος με βήμα (Μάλλον)  (Αναγνώστηκε 4341 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Μετρονόμος με βήμα (Μάλλον)
« στις: 24/04/14, 20:09 »
Καλησπέρα κύριοι. Και κυρίες.

Οντας ξανά μαθητούδι στο χώρο της κιθάρας, έχω πάλι πάρει αγκαλιά το μετρονόμο μου, και ταξιδεύουμε στα μονοπάτια του πόνου, της απελπισίας και της χριστ.....ξέρετε. Καθώς δε μου αρέσει να διακόπτω τη μελέτη χωρίς λόγο, για να μελετάω, βάζω ένα αρχείο Guitar Pro με τη διάρκεια που θέλω, και το ρυθμίζω να έχει μια βηματική αύξηση στο τεμπο ανά επανάληψη. Δηλαδή στη πρώτη επανάληψη 60, στην επόμενη 61 κλπ,κλπ, μέχρι το 120 λέμε τώρα. Επειδή όμως προτιμώ να μη διαβάζω μαζί με υπολογιστή, καθώς το attention span μου μετριέται σε μsec, θα ήθελα να μάθω τι hardware λύσεις, με απλό προγραμματισμό, υπάρχουν για κάτι τέτοιο. Να μπορώ να ρυθμίζω αριθμό επαναλήψεων ανα τέμπο, βήμα αύξησης κλπ,κλπ.

Σας ευχαριστώ.
 
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος Spyros Delta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1117
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • SpyrosDeltaVideos
Απ: Μετρονόμος με βήμα (Μάλλον)
« Απάντηση #1 στις: 25/04/14, 01:35 »
Δεν ξερω να σου απαντησω σε αυτο, αλλα θα σου επισημανω κατι αλλο να προσεξεις στον τροπο που μελετας.
(Νομιζω πως μιλας για το speed trainer του guitar pro).

Επειδη το εχω δοκιμασει αυτο που κανεις στο guitar pro, το speed trainer το παει πχ. +1% στην ταχυτητα (η μικροτερη τιμη που εχει),  μετα απο μια μονο επαναληψη.
Δεν στεκεται δλδ αρκετες επαναληψεις στην φραση που μελετας, πριν να παει στο +1% την ταχυτητα, (αρκετες επαναληψεις, που ετσι κι αλλιως χρειαζονται - δυσκολο να πεις οτι κατεχεις μια φραση  με μια επαναληψη μονο, ετσι ωστε να προχωρησεις στο +1% ).
Το σημαντικο προβλημα ομως δεν ειναι οτι μπορει  να μη καταφερεις να βγαλεις μια μελετη, αλλα οτι θα συνηθισεις να "τσουλας" στο χρονο. Να τρεχεις. Η λεγομενη "κατηφορα", οπως  λενε καποιοι αυτο το ελλατωμα μερικων μουσικων,
Αν δε, η φραση ειναι 1-2 μετρα μονο που επαναλαμβανονται, το προβλημα ακομα χειροτερο.

Προσωπικα το εχω καταργησει το speed trainer και ρυθμιζω manual το metronomo καθε φορα που ολοκληρωνω ενα κυκλο επαναληψεων, γιατι μονο εγω ξερω (και κανενα προγραμμα), ποτε ειμαι ετοιμος να παω στο επομενο κλικ.

Αποσυνδεδεμένος Καθόδιος (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1573
  • Φύλο: Άντρας
  • άιντε άιντε....!
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Σάτυροι
Απ: Μετρονόμος με βήμα (Μάλλον)
« Απάντηση #2 στις: 25/04/14, 07:13 »
Εκτός και αν ορίσει πχ 16 μέτρα ρυθμού για μία φράση 4 μέτρα οπότε έχει 4 επαναλήψεις μέχρι το +1. Δεν ξέρω αν γίνεται, υποθετικά μιλάω. Τώρα για κάποιο μετρονόμο που να επιταχύνει δε γνωρίζω. Η κατηφόρα είναι άτιμο πράμα και παίζω φουλ κομμάτι σε στάνταρ bpm αποφασισμένα από την πρόβα.
To πόδι μου το αγαπώ
γι αυτό και το κουνάω
και μου είναι χρήσιμο πολύ
όταν περπατάω...

KEEP WALKING

Αποσυνδεδεμένος Spyros Delta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1117
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • SpyrosDeltaVideos
Απ: Μετρονόμος με βήμα (Μάλλον)
« Απάντηση #3 στις: 25/04/14, 10:29 »
Εκτός και αν ορίσει πχ 16 μέτρα ρυθμού για μία φράση 4 μέτρα οπότε έχει 4 επαναλήψεις μέχρι το +1. Δεν ξέρω αν γίνεται, υποθετικά μιλάω.
Δεν το κανει (απο οτι ξερω. Το pro5 εχω)
Για να ορισεις τη φραση/μετρα που θελεις να κανεις speed training, την κανεις highlight και ετσι δεν "μετρανε" οι επαναληψεις που μπορει να εχουν τα μετρα. Μονο οτι εχεις κανει highlight πιανει και μιν φορα μονο.

Αποσυνδεδεμένος jamesio

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 75
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μετρονόμος με βήμα (Μάλλον)
« Απάντηση #4 στις: 25/04/14, 10:56 »
Υπάρχει το Time Trainer του Justin Sandercoe, αλλά είναι μόνο για iOS προς το παρόν.


https://www.youtube.com/watch?v=SnHddtNcc18
Where would rock 'n' roll be without feedback?

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Μετρονόμος με βήμα (Μάλλον)
« Απάντηση #5 στις: 25/04/14, 16:23 »
Σπύρο, ο kathodios λέει πολύ σωστα, να κάνω copy-paste 4 φορές στη σειρά αυτό που θέλω, και έτσι θα δουλέψει. Υπάρχουν διάφοροι τρόποι να αυξήσεις τις επαναλήψεις ανα τέμπο, δε θα κάτσουμε όμως να γράψουμε manual του προγράμματος.
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Μετρονόμος με βήμα (Μάλλον)
« Απάντηση #6 στις: 25/04/14, 18:27 »
Δεν το έχω χρησιμοποιήσει, αλλά έψαξα να βρώ αυτό που ζητάς στο google : "metronome that gradually increase the tempo"

Ένα από τα ενδιαφέροντα είναι αυτό : http://bouncemetronome.com/features/tempo/gradually-faster-or-slower


Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος Spyros Delta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1117
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • SpyrosDeltaVideos
Απ: Μετρονόμος με βήμα (Μάλλον)
« Απάντηση #7 στις: 25/04/14, 21:33 »
Σπύρο, ο kathodios λέει πολύ σωστα, να κάνω copy-paste 4 φορές στη σειρά αυτό που θέλω, και έτσι θα δουλέψει. Υπάρχουν διάφοροι τρόποι να αυξήσεις τις επαναλήψεις ανα τέμπο, δε θα κάτσουμε όμως να γράψουμε manual του προγράμματος.
Α μαλιστα.
Πιο χρονοβορο δεν ειναι αυτο, απο το να αλλαζεις μονος σου το μετρονομο, οτον θες να πας στο επομενο κλικ?

Αποσυνδεδεμένος Spyros Delta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1117
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • SpyrosDeltaVideos
Απ: Μετρονόμος με βήμα (Μάλλον)
« Απάντηση #8 στις: 29/04/14, 00:06 »
Δεν ξερω αν σου φαινεται αρκετα ευκολος και δεν διακοπτει τη ροη της μελετης σου, ο τροπος που κανω το guitar pro μετρονομο με αυξανομενη ταχυτητα, καθε οσα μετρα θελω:

1. Ανοιγω το guitar pro, ρυθμιζω το μετρο (πχ 4/4) και την ταχυτητα του μερους που θα μελετησω (πχ 120bpm) και παω πανω στις καρτελες και παταω Track >>> add


2. Στην καρτελα που θα ανοιξει επιλεγω: Percussion


3. Τα κρουστα που προσωπικα μου κανουν για οχι τοσο ενοχλητικο ηχο για κλικ, ειναι τα 76 hi wood blocκ (για το ισχυρο 1) και 77 low wood block (για το 2,3,4)


4. Επιλεγω τεταρτα (αν ειναι φυσικα τεταρτο ο παρονομαστης του μετρου που μελεταω, αλλιως βαζω την αντιστοιχη αξια) και πληκτρολογω στην πανω γραμμη του tab 76, 77, 77, 77.  (αν μελεταω 8/8, με τονισμο 3+3+2) επιλεγω ογδοα και πληκτρολογω 76, 77, 77, 76, 77, 77, 76, 77)
Κανω δεξι κλικ στο μετρο και παταω copy.


5. Παταω δεξι βελακι να ανοιξει νεο μετρο και παταω πανω σε αυτο Paste x 15 (αν θελω να εχω κυκλο 16 μετρων πριν παω στο επομενο πιο γρηγορο βημα για το μετρονομο).



6. Κανω highlight ολα τα μετρα και παταω speed trainer.
Ρυθμιζω να ξεκινησει πχ. στο 70% της ταχυτητας και να φτασει στο 110%, με ρυθμο βηματος +2%, καθε 16 μετρα




7. Το κανω save για την επομενη φορα




ΥΓ ενα μειονεκτημα ειναι οτι αν κανω λαθος στη μελετη και πατησω stop, οταν πατησω παλι Play θα με παει παλι στην αρχικη ταχυτητα (πχ το 70% που εχω ρυθμισει), αν δεν θελω να ξεκινησω απο την αρχικη ταχητητα, θα πρεπει να υπολογισω μεχρι ποια ταχυτητα ειχα φτασει και να βαλω αυτη κατωτερη τιμη που θα ξεκινησω εκ νεου στο speed trainer.
« Τελευταία τροποποίηση: 29/04/14, 00:31 από Spyros Delta »

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Μετρονόμος με βήμα (Μάλλον)
« Απάντηση #9 στις: 29/04/14, 15:39 »
Ναι βρε, τα ξέρω αυτά, και γώ τα κάνω. Απλά αν θες να πάς με bpm, μπορείς να ρυθμίσεις το τέμπο στο 100, και μετά, ότι αρχή, τέλος και βήμα βάλεις είναι πραγματικές τιμές τέμπο.
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
47 Απαντήσεις
53183 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/04/16, 11:47
από Βραζίλης
3 Απαντήσεις
2961 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/08/08, 23:18
από Ibanezακιας
5 Απαντήσεις
4722 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/09/10, 20:37
από billkolok
15 Απαντήσεις
7316 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/11/08, 15:27
από Salinas
0 Απαντήσεις
3219 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/12/09, 03:14
από Lo.Lee.Ta
2 Απαντήσεις
2739 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/12/10, 16:07
από hot_sauce (φλουτσ)
9 Απαντήσεις
3337 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/03/11, 14:29
από mick77
3 Απαντήσεις
7025 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/01/16, 23:25
από realguru
2 Απαντήσεις
1980 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/01/15, 15:45
από ΠΟΙΟΣ
0 Απαντήσεις
3157 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/08/17, 14:35
από MARIOS F