Αποστολέας Θέμα: Μάθημα στιχουργικής από έναν άσχετο για άλλους άσχετους.  (Αναγνώστηκε 16273 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Να λοιπόν ένα θέμα που αποδεικνύει πως οι αντικρουόμενες απόψεις περί τέχνης, στίχων, και ποίησης προυπήρχαν της σημερινής "φαγωμάρας" όπως την αποκάλεσε όποιος την αποκάλεσε. Πράγμα που βεβαίως είναι απολύτως υγιές και επιθυμητό για ελεύθερους ανθρώπους.

Περιττό να πω ότι συμφωνώ με τα χίλια με την άποψη της Paskal: Re:Μάθημα στιχουργικής από έναν άσχετο για άλλους άσχετους.

Τέλος πάντων για να μην μακρυγορώ μπαίνω απ' ευθείας στο ψητό. Ο Νέος Κιθαρωδός σ' ένα μύνημά του στις 23/3/09 μας διαμύνησε ότι οι δημοσιεύσεις στο "δικοί μας στίχοι και ποιήματα" υπερβαίνουν την αντοχή του σάιτ και των μελών του. Θέλοντας λοιπόν να ξεκαθαρίσω την καταγγελία "κάθησα και έψαξα" τις δημοσιεύσεις. (Πέντε λεπτά μου πήρε, μην νομίζετε ότι αφιέρωσα και πολύ χρόνο. Μην νομίζετε ότι μου χρωστάτε κιόλας...)

Λοιπόν:
Στις 29/3/09 έχουν δημοσιεύσει ο Ivikos και ο JGK.
Στις 28/3/09 μόνο ο Ivikos.
Στις 27/3/09 ο Ivikos, ο JGK και ο Μιχάλης 13.
Στις 26/3/09 ο Μιχάλης 13, εγώ, ο Ίππαρχος, o ipeas, ο Χωριάτης, και o diji.
Στις 25/3/09 ο Ilianthos - Kanlis, και ο Ivikos.
Στις 24/3/09 ο Kuiper, o Ωρίωνας, ο mr_giorgos, και o Ivikos.
Στις 23/3/09 η aganippi, εγώ, o Gus Riskas (2), o Mιχάλης 13,o Kg soloman 5000, και ο Ivikos. (Σημειωτέον ότι στις 23/3 ενώ τα δημοσιευμένα ήταν μόνο 7, οι ανασύρσεις παλαιότερων δημοσιεύσεων, μέσω σχολίων, έφταναν τις 14!!!)
Στις 22/3/09  ο Anthrakoryxos (2), gkou, o Ivikos, o  Kg soloman 5000 και ο mr_giorgos. (Στις 22/9 εκτός των 6 νέων δημοσιεύσεων ανασύρθηκαν και 8 παλαιότερες εκ των οποίων μια από της 3/7/06!!!)


Από τα παραπάνω δεδομένα εξάγεται το συμπέρασμα ότι όλα τα μέλη κρατούν τον άγραφο κανόνα του 1-2 δημοσιεύσεις την εβδομάδα, εκτός από τον Iviko. Δεν νομίζω ότι θα ήταν και τόσο δύσκολο να πούμε σ' αυτόν τον άξιο άνθρωπο να είναι φειδωλός στις δημοσιεύσεις του, να κάνει λίγη υπομονή, διότι η συχνότητα παραγωγής του δεν ταιριάζει με τις αφομοιωτικές ικανότητες των αναγνωστών! Η ειλικρίνεια και η ευθύτητα δεν έβλαψε ποτέ κανέναν, μακροπρόθεσμα.

Επίσης πρέπει να κατανοήσουν τα μέλη και οι συντονιστές, ότι τα περισσότερα νέα μυνήματα μιας συγκεκριμένης ημερομηνίας αφορούν σχολιασμό παλαιότερων δημοσιεύσεων. Η δυσλειτουργία του συστήματος που προκαλείται από αυτήν την πρακτική είναι ένα πρόβλημα που καλούνται να λύσουν οι συντονιστές και οι ιδρυτές. Έχω ήδη προσφέρει μια ιδέα για την λύση του και δεν θα είχα πρόβλημα να συνεισφέρω προς κάθε κατεύθυνση, αν μου ζητηθεί.

Όσον αφορά την κριτική των στίχων και ποιημάτων:
Καταλαβαίνω ότι για αρκετούς είναι δύσκολο να εκφέρουν μία ευθεία και ειλικρινή κριτική, όταν είναι κακή και θεωρούν ότι θα θιγεί ο συγγραφέας. Αυτό μπορεί να συμβαίνει για διάφορους λόγους: είτε διότι είναι πραείς εκ φύσεως και δεν θέλουν να δημιουργούν προστριβές, είτε διότι είναι ντροπαλοί, είτε διότι έχουν κάποιο συγκρότημα και δεν θέλουν να χάσουν τους δυσεύρετους οπαδούς, είτε για να μην υποστούν την έκπτωση οποιουδήποτε άλλου συμφέροντος (απ' αυτά που ονομάζουμε διαπλεκόμενα), είτε για κάποιον άλλο λόγο που δεν μπορώ καν να φανταστώ.

Στις περιπτώσεις αυτές, αντί να αναφέρονται γενικά και να "παίρνει η μπάλα" τους πάντες, χωρίς να λύνεται το πρόβλημα, μπορούν να στέλνουν σ' εμένα ένα πμ και να μεταφέρω την συγκεκριμένη κριτική τους χωρίς την αναφορά του ονόματός τους. Δεν έχω τίποτα να χάσω, δεν χρωστώ σε κανέναν και δεν περιμένω από κανέναν τίποτα, οπότε είμαι σε πλεονεκτική θέση και μπορώ να εξυπηρετήσω και αυτούς και το φόρουμ!


Αυτά τα ολίγα, ελπίζω να βοήθησα, αυτή τουλάχιστον ήταν η πρόθεσή μου.
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
Δηλαδή δεν μας φτάνει που ξεκατινιαζόμαστε σε δυο θέματα......έπρεπε να ψάξεις να βρεις και τρίτο.....? αν ειναι ποτε δυνατον........ώρες ώρες νομιζω ότι δεν μπαίνει το μυαλο σε λειτουργια.......

Αποσυνδεδεμένος *stefanos*

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 68
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • stefanos


Όσον αφορά την κριτική των στίχων και ποιημάτων:
Καταλαβαίνω ότι για αρκετούς είναι δύσκολο να εκφέρουν μία ευθεία και ειλικρινή κριτική, όταν είναι κακή και θεωρούν ότι θα θιγεί ο συγγραφέας. Αυτό μπορεί να συμβαίνει για διάφορους λόγους: είτε διότι είναι πραείς εκ φύσεως και δεν θέλουν να δημιουργούν προστριβές, είτε διότι είναι ντροπαλοί, είτε διότι έχουν κάποιο συγκρότημα και δεν θέλουν να χάσουν τους δυσεύρετους οπαδούς, είτε για να μην υποστούν την έκπτωση οποιουδήποτε άλλου συμφέροντος (απ' αυτά που ονομάζουμε διαπλεκόμενα), είτε για κάποιον άλλο λόγο που δεν μπορώ καν να φανταστώ.

Στις περιπτώσεις αυτές, αντί να αναφέρονται γενικά και να "παίρνει η μπάλα" τους πάντες, χωρίς να λύνεται το πρόβλημα, μπορούν να στέλνουν σ' εμένα ένα πμ και να μεταφέρω την συγκεκριμένη κριτική τους χωρίς την αναφορά του ονόματός τους. Δεν έχω τίποτα να χάσω, δεν χρωστώ σε κανέναν και δεν περιμένω από κανέναν τίποτα, οπότε είμαι σε πλεονεκτική θέση και μπορώ να εξυπηρετήσω και αυτούς και το φόρουμ!




Δλδ αυτοδιορίστηκες ταχυδρόμος δυσμενών κριτικών! Αυτό πρέπει να γραφτεί στο Γκίνες!

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Δεν έχω καμία πρόθεση να δώσω συνέχεια στη διένεξη που έλαβε χώρα στο άλλο thread. Γι αυτό θα περιοριστώ να πω ότι στατιστικά μιας εβδομάδας δεν είναι επαρκές δείγμα για να αποτυπώσει την κατάσταση που επικρατεί στην κατηγορία των στίχων τα τελευταία 4-5 χρόνια, έστω και μόνο από την άποψη της συχνότητας νέων δημοσιεύσεων. Αν μη τι άλλο κάτι τέτοιο θα ήταν αντιεπιστημονικό. Και φυσικά αυτή είναι μόνο μια παράμετρος των προβλημάτων της συγκεκριμένης κατηγορίας...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος pascal.

  • Δεν Είμαι Δικηγόρος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 699
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Αυτό είναι η ζωή; Ε τότε, άλλη μια φορά!
    • Προφίλ
Πού είσαι ρε bluechild να μαλλιοτραβηχτούμε όπως παλιά;;;! 5 χρόνια περάσανε από τότε.

Το ωραίο με αυτό το τόπικ είναι ότι καταλήξαμε κάπου. Το οποίο σπανίως συμβαίνει.

Βέβαια δεν καταλαβαίνω πώς συνδέεται με τα τωρινά, πέρα από το ότι αναφέρεται στην κατηγορία των στίχων.

Και θα συμφωνήσω απόλυτα με τον Απόλλωνα στο ότι τα "στατιστικά μιας εβδομάδας δεν είναι επαρκές δείγμα για να αποτυπώσει την κατάσταση που επικρατεί στην κατηγορία των στίχων τα τελευταία 4-5 χρόνια"
Όσα ξέρει η γυναίκα του κιθαρίστα δεν τα ξέρει ο κόσμος όλος!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
16 Απαντήσεις
6234 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/07/08, 13:44
από Giorgos K.
7 Απαντήσεις
3998 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/12/08, 17:21
από a7xjoey
3 Απαντήσεις
2741 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/06/09, 03:21
από FABRICAUDIO
5 Απαντήσεις
3643 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/12/10, 12:26
από vaig3
1 Απαντήσεις
3490 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/02/11, 19:05
από Μητσάκος
2 Απαντήσεις
2611 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/03/11, 21:30
από vagtanplan
1 Απαντήσεις
9028 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/09/11, 08:00
από Βραζίλης
1 Απαντήσεις
3609 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/08/14, 16:53
από noe13
3 Απαντήσεις
4193 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/08/22, 11:13
από annoula85
0 Απαντήσεις
1152 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/01/20, 16:41
από diwattos