Αποστολέας Θέμα: Βοηθεια για αγορα πρωτης ηλεκτρικης κιθαρας  (Αναγνώστηκε 17937 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος blks9791

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 82
    • Προφίλ
Τι να πω ρε παιδια.Οτι βλεπω λεω κι εγω.
Στο Site της ibanez δεν λεει καπου για βαρος.
Εσεις που εχετε κιθαρες θα ξερετε πανω κατω ποσο βαρος εχουν.
Παντως απο 2,4 στα 5,6 κατι δεν παει καλα.

Αποσυνδεδεμένος blks9791

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 82
    • Προφίλ
Φιλε Απολλων περιμενω και τα δικα σου σχολια για την συγκεκριμενη κιθαρα αλλα και για αλλες προτασεις.

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Ένα μέσο βάρος για κιθάρα είναι γύρω στα 3,6 με 3,8 κιλά. Βέβαια υπάρχουν και εξαιρέσεις. Κάποιες κιθάρες σε στυλ Les Paul ξεπερνούν εύκολα τα 4 κιλά και μπορεί να φτάσουν ως τα 4,5. Στο άλλο άκρο του φάσματος, υπάρχουν κιθάρες που πλησιάζουν τα 3 κιλά ή και λιγότερο (μιλάω για solid body κιθάρα, όχι για semi hollow). Παραδείγματα που μπορώ να σκεφτώ αυτή τη στιγμή είναι οι περισσότερες SG ή κάποια παλιότερα μοντέλα PRS SE που ήταν κάτω από 3 κιλά.

Όσο για τη συγκεκριμένη Ibanez, δεν την είχα υπόψη μου αλλά συμφωνώ ότι φαίνεται καλή περίπτωση. Kαλή κατασκευή και ιδιόμορφο στυλ σε σχέση με τις συνηθισμένα μοντέλα ηλεκτρικής κιθάρας που κυριαρχούν. Με χαλάει λίγο η τιμή της. Σχεδόν 500 Ευρώ μού φαίνονται υπερβολικά για μια κιθάρα με τόσο απλή κατασκευή. Η Talman, η οποία κατασκευαστικά είναι πολύ παρόμοια, κοστίζει 98 Ευρώ λιγότερο. Πληρώνεις δηλαδή ένα κατοστάρικο για την υπογραφή του Noodles στο headstock. Τέλος πάντων, εγώ προσωπικά αν ήθελα κιθάρα με Ρ90 μαγνήτες, θα κοίταζα τη Vintage V100GT (την οποία είχα παλιότερα και μπορώ να βεβαιώσω ότι είναι εξαιρετική για τα λεφτά της) ή κάτι αντίστοιχο όπως η Harley Benton SC450 P90. Η Vintage V100 διατίθεται και σε πολλές άλλες εκδοχές, με διαφορετικούς μαγνήτες και σε διάφορα χρώματα. Αυτή όμως θα ήταν η δική μου επιλογή, με βάση τη δική μου εμπειρία. Εσύ ξέρεις καλύτερα τον αδελφό σου και ποιά κιθάρα είναι πιθανό να τού αρέσει εμφανισιακά και ηχητικά.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος AnimaPura

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 556
  • Φύλο: Άντρας
  • Με λένε Παναγιώτη
    • Προφίλ
    • YouTube
Εγω θα διαφωνισω με τον φιλο μου τον Παναγιωτη.Το scale φυσικα και εχει να κανει με το μεγεθος των ταστων(οχι ποσο μεγαλο ειναι το σιρματακι αλλα η αποσταση τους) καθος και οτι σε μεγαλυτερο scale χρεισημοποιουμε λεπτοτετες χορδες και ειναι πιο ευκαμπτες ( πιο ευκολα στραβονουμε ενα σιδερο 1 μετρου απο το ιδιο σιδερο με το μισο μηκος).
Τωρα βεβαια με 3-5 mm δεν υπαρχει διαφορα,αλλα οταν μηλαμε για 5-6cm..
Πολύ σωστός.



Excuse me while I kiss the sky!

Αποσυνδεδεμένος blks9791

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 82
    • Προφίλ
Φιλε Απολλων ευχαριστω πολυ για τις προτασεις σου.
Τις μελεταω και επιστρεφω.

Αποσυνδεδεμένος blks9791

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 82
    • Προφίλ
Υστερα απο μελετη που εκανα για τα μοντελα που προτεινε ο φιλος Απολλων εχω να πω οτι η Talman εχει πολυ ωραια χαρακτηριστικα και ωραιο λουκ που ειμαι σιγουρος θα αρεσει στον bro.
  Τις αλλες τις αποκλειω μονο και μονο επειδη ξερω οτι δεν θα του αρεσουν απο αποψη στυλ απο οτι τον εχω κοψει.
Οποτε μαλλον ειμαι τελικα αναμεσα σε ndm4 και Talman TM302
.
Εμενα προσωπικα μου αρεσουν παρα πολυ και οι δυο.Θα βρω τροπο να καταλαβω ποια απο τις 2 προτιμαει.
  Ηθελα να ρωτησω και κατι ακομα παιδια.Εγραψα πιο πριν οτι τα δαχτυλα του ειναι μετρια σε μακρος και ισως προς κοντα λιγο.
Παιζει λοιπον ρολο το nut width?Στην noodles ειναι 42mmκαι στην talman 41mm.
Τωρα θα μου πειτε λεπτομερια το ενα χιλιοστο αλλα επειδη δεν ξερω θα ηθελα να μαθω.Οπως επισης και το Radius της ταστιερας τι ρολο παιζει για αυτο το τυπο των δαχτυλων.Διαβασα οτι οσο πιο μεγαλο το Radius τοσο μικροτερη καμπυλη εχει η ταστιερα. https://en.wikipedia.org/wiki/Fingerboard
Γενικα θελω να καταλαβω τι τυπος μπρατσου-ταστιερας προτιματε αναλογα τα δαχτυλα του καθενος.
Με εχετε βοηθησει ολοι και με το παραπανω εχω να πω.Eλπιζω μεσα στο σκ να καταληξω,να του τη παραγγειλω και να του δωσω χαρα.

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Γενικα θελω να καταλαβω τι τυπος μπρατσου-ταστιερας προτιματε αναλογα τα δαχτυλα του καθενος.

Το θέμα των διαστάσεων του μπράτσου και των τάστων είναι καθαρά προσωπική προτίμηση και δεν νομίζω ότι έχει απαραίτητα σχέση με τα δάχτυλα. Για μένα π.χ. το ιδανικό μπράτσο θα ήταν πολύ χοντρό (μιλάω για πολύ παχύ και πλατύ), με χαμηλό radius και vintage ταστα.

Τέλος να πω ότι ακόμα και αν δεν πετύχεις 100% την κιθάρα που θα επέλεγε ο αδερφός σου, πιστεύω ότι τουλάχιστον θα εκτιμήσει την χειρονομία και όλη την έρευνα που έκανες για να καταλήξεις σε μια απόφαση.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος blks9791

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 82
    • Προφίλ
Καλησπερα σε ολους τους φιλους και παλι.
Απολλων στεκομαι στο τελευταιο που λες οτι θα εκτιμησει...
Τελικα η http://www.ibanez.com/products/eg_detail.php?year=2016&area_id=3&cat_id=1&series_id=26&data_id=263&color=CL01 του κλεινει το ματι και αφου δεν υπαρχει θεμα οικονομικο,προς το παρων τουλαχιστον και αφου ολοι μου ειπατε πως η συγκεκριμενη κιθαρα φαίνεται να ειναι αξιοπρεπες και ταιριαζει σε αρχαριο, θα του την παραγγειλω σε λιγο.
Ευχομαι να την ευχαριστηθει.
Εμενα παντως μου τραβηξε πολυ την προσοχη και η http://www.ibanez.com/products/eg_detail.php?year=2016&area_id=3&cat_id=1&series_id=37&data_id=390&color=CL01 που προτεινες.
Απο ενισχυτη κατεληξα σε αυτον τελικα http://www.thomann.de/gr/fender_mustang_iii_v2.htm
Σας ευχαριστω  ολους θερμα που μοιραστηκατε τους προβληματισμους μου και με βοηθησατε να καταλαβω καποια πραγματα!
Οταν ερθουν θα σας γραψω και τις εντυπωσεις μου.

Αποσυνδεδεμένος jamesio

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 75
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Όλα καλά αυτά που διάλεξες, αλλά τα 100 watt του Mustang  III δεν θα τα ευχαριστηθείς, εκτός κι αν κάνεις συναυλία. Είναι πολύ δυνατός για σπίτι. Εγώ θα πρότεινα τον Mustang II, που πάλι έχει 12" μεγάφωνο, είναι δυνατός στα 40 watt, είναι και πιο οικονομικός. Βέβαια του λείπει η LCD οθόνη που υπάρχει στον III, αλλά αν τον συνδέσεις με PC μπορείς να παραμετροποιήσεις τον ήχο ακόμη πιο πολύ και να κατεβάσεις έτοιμους ήχους απ'το δίκτυο.
Καλορίζικα και καλόπαιχτα ;)
Where would rock 'n' roll be without feedback?

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Εγώ πάλι θα σού πω ότι έκανες καλά που προτίμησες τον Mustang III σε σχέση με τον II γιατί υπάρχουν πολύ περισσότερες διαφορές από το μέγεθος και την ισχύ. Με μια πρώτη ματιά μπορεί πράγματι κανείς να πει ότι ένα από τα μικρότερα μοντέλα θα ήταν επαρκές για εξάσκηση στο σπίτι, και δεν θα είχε πολύ άδικο. O Mustang III όμως λόγω χαρακτηριστικών (12άρι Celestion ηχείο, ανοιχτή καμπίνα, περισσότερα presets, καλύτερο control panel με μεγαλύτερη οθόνη) έχει συνολικά καλύτερο ήχο και αυξημένη χρηστικότητα σε σχέση με τους άλλους δύο, ακόμα και χωρίς να συνδεθείς στο PC (έτσι κι αλλιώς αυτή τη δυνατότητα την έχουν όλα τα μοντέλα). Και μιλάμε για solid state ενισχυτή με master volume, που η έντασή του μπορεί να κρατηθεί σε χαμηλά επίπεδα χωρίς να χάσεις σε ποιότητα ήχου.

Όσο για την κιθάρα, συμφωνώ ότι έπρεπε να πάρεις αυτή που πιστεύεις ότι θα αρέσει περισσότερο στον αδερφό σου. Δεν υπάρχει τίποτα εντελώς αντικειμενικό όταν μιλάμε για κιθάρες και μουσική, όλα είναι θέμα γούστου. Η επιλογή ανάμεσα σε αυτές τις δύο κιθάρες είναι όντως δύσκολη. Και αν τελικά ο αδερφός σου αποφασίσει ότι θα προτιμούσε την Talman ή κάποια άλλη κιθάρα, επιστρέφει την Noodles στον Thomann και προχωράει σε άλλη αγορά.

Καλόπαιχτα λοιπόν και περιμένουμε εντυπώσεις... :up
« Τελευταία τροποποίηση: 28/05/16, 18:52 από Απόλλων »
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
ανοιχτή καμπίνα... έχει συνολικά καλύτερο ήχο

δε νομίζω πως η ανοιχτή καμπίνα συνεπάγεται και καλύτερο ήχο απο την κλειστή, τουλάχιστον όχι για όλους .είναι καθαρά θέμα γούστου
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος blks9791

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 82
    • Προφίλ
Παιδες οτι εγινε εγινε.
Θα αποζημιωθω αν μαθει ο μικρος να παιζει.
Χαλαλι του!
Κανα βιβλιαρακι θελω να του παρω να ξεστραβωνεται.Εχεται τπτ στα υπ΄οψιν?
Εδω στο φορουμ διαβαζω φιλους που λενε για Νικο Θερμο και Ακη Τουρκογιωργη.
Εσεις τι λετε?

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
ανοιχτή καμπίνα... έχει συνολικά καλύτερο ήχο

δε νομίζω πως η ανοιχτή καμπίνα συνεπάγεται και καλύτερο ήχο απο την κλειστή, τουλάχιστον όχι για όλους .είναι καθαρά θέμα γούστου

Σίγουρα όλα θέμα γούστου είναι. Απλά θα έλεγα ότι ο ήχος μιας κλειστής καμπίνας είναι πιο μονοδιάστατος, σε αντίθεση με την ανοιχτή καμπίνα που διαχέει τον ήχο σε διάφορες κατευθύνσεις. Ειδικά σε μικρούς σχετικά χώρους (όπως ένα δωμάτιο στο οποίο μάλλον θα παίζει ένας ερασιτέχνης κιθαρίστας), αυτό που ακούω εγώ είναι ήχος πιο πλούσιος, που αναπνέει περισσότερο, σαν να έχει πιο πολύ φυσικό reverb.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος blks9791

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 82
    • Προφίλ
Καλησπέρα και πάλι σε όλους τους φίλους.
Επαναλαμβάνω την ερώτηση μήπως θέλει να απαντήσει κάποιος φίλος.


Κανα βιβλιαράκι θέλω να του πάρω να ξεστραβωνεται.Εχεται τπτ στα υπ όψιν?
Εδώ στο φόρουμ διαβάζω φίλους που λένε για Νίκο Θερμο και Ακη Τουρκογιωργη.
Εσείς τι λέτε?


Αποσυνδεδεμένος sfanfan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Θύμισε μου, ο αδελφός σου έχει ξαναπιάσει κιθάρα, έχει ασχοληθεί γενικά με τη μουσική σε θεωρητικό ή μη επίπεδο, ή ξεκινάει εντελώς από την αρχή;


Όπως και να έχει, 2 βιβλία που θεωρώ πολύ σημαντικά όχι μόνο για την αρχή αλλά και όλη την καθαριστική πορεία του καθενός είναι αυτά τα 2




Frank Gambale - Chop Builder το οποίο δεν το βρίσκεις σε φυσική μορφή πια, αλλά στο σύνδεσμο υπάρχει όλο. Επίσης στο utube υπάρχει όλο το βίντεο που ήταν μαζί με το βιβλίο. Ο Gambale έχει μέσα τα πάντα, και σε αντίθεση με όλα τα βιβλία που έχουν γράψει κατά καιρούς κιθαρίστες κτλ, σου μαθαίνει να παίζεις κιθάρα, όχι κιθάρα στο στιλ του.


και το δεύτερο


Guthrie Govan - Creative Guitar 1 το πρώτο της σειράς του Govan έχει μέσα τα πάντα για να ξεκινήσει, από κλίμακες, ασκήσεις, βασική θεωρεία κτλ. Επίσης έχει πάρα πολύ καλές ασκήσεις και είναι ένα βιβλίο το οποίο και αυτό το βάζεις στο προσκεφάλι σου και το μελετάς χρόνια.
« Τελευταία τροποποίηση: 30/05/16, 17:24 από sfanfan »
White noise

Αποσυνδεδεμένος LazyRocker

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 61
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Ρίξε μια ματιά σ' αυτό.

Γκούγκλαρε επίσης και "Γιάννης Δρόλαπας βιβλίο μουσικής", ο οποίος διδάσκει ακόμα νομίζω σε όποιους ενδιαφέρονται.

Αποσυνδεδεμένος blks9791

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 82
    • Προφίλ
Ευχαριστω για τις απαντησεις παιδια.
Να θυμησω οτι ουδεποτε εχει ασχοληθει σε θεωριτικο επιπεδο αλλα ουτε και πρακτικο.Τωρα τον επιασε η καψα.
θα τα κοιταξω τα βιβλιαρακια που μου στειλατε.

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Εγω θα διαφωνισω με τον φιλο μου τον Παναγιωτη.Το scale φυσικα και εχει να κανει με το μεγεθος των ταστων(οχι ποσο μεγαλο ειναι το σιρματακι αλλα η αποσταση τους) καθος και οτι σε μεγαλυτερο scale χρεισημοποιουμε λεπτοτετες χορδες και ειναι πιο ευκαμπτες ( πιο ευκολα στραβονουμε ενα σιδερο 1 μετρου απο το ιδιο σιδερο με το μισο μηκος).
Τωρα βεβαια με 3-5 mm δεν υπαρχει διαφορα,αλλα οταν μηλαμε για 5-6cm..


δίκιο έχει ο Metalman. Όταν έχεις ίδια τονικότητα/κούρδισμα σε 2 κιθάρες με πανομοιότυπα nuts/bridges, και ίδιες χορδές, και η μία έχει scale 24.75" ενώ η άλλη 25.5", προφανώς και η τάση (tension) θα είναι μεγαλύτερη στην κιθάρα με scale 25.5". Δηλ με την ίδια τονικότητα πιο δύσκολα θα "στραβώσεις" την κοντή χορδή παρά την μακριά. Οπότε αν θες την ίδια τονικότητα και ανεβαίνεις σε scale θα πρέπει να πέφτεις σε string gauge. Κοιτάξτε τους πίνακες της daddario, είναι πολύ χρήσιμοι : http://stringtensionpro.com/
Η όλη ιστορία με τις baritone long scale που είναι και της μόδας, ήταν ωστε να έχεις χαμηλή τονικότητα χωρίς να ανεβείς υπερβολικά σε πάχος χορδών.
« Τελευταία τροποποίηση: 30/05/16, 17:51 από panixgr »

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Βασικα η λογικη της βαρυτονης ως προς το scale ειναι πως οσο πιο χοντρη η χορδη παει αναλογικα και το μηκος για να εχει χωρο να κηνηθει.Μια βαρυτονη πχ αποδιδει καλυτερα απο μια νορμαλ με πιο χοντρες χορδες απο την βαρυτονη.Καπως ετσι παει και με τις καμπινες.Μια 15αρα εχει πιο ωραιο μπασο απο μια 12αρα αλλα θελει μεγαλο δωματιο για να αναπτιχθει σωστα ο ηχος.Σε μικρο ακουγετε μαπα
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Βασικα η λογικη της βαρυτονης ως προς το scale ειναι πως οσο πιο χοντρη η χορδη παει αναλογικα και το μηκος για να εχει χωρο να κηνηθει.Μια βαρυτονη πχ αποδιδει καλυτερα απο μια νορμαλ με πιο χοντρες χορδες απο την βαρυτονη.Καπως ετσι παει και με τις καμπινες.Μια 15αρα εχει πιο ωραιο μπασο απο μια 12αρα αλλα θελει μεγαλο δωματιο για να αναπτιχθει σωστα ο ηχος.Σε μικρο ακουγετε μαπα

φαντάσου χονδρικά οτι είναι αντιστρόφως ανάλογα τα ποσά : στο περίπου : Μήκος * Πάχος = Τονικότητα. Σε σταθερή τονικότητα, όσο πιο χοντρές χορδές θες να βάλεις τόσο πρέπει να μειώσεις μήκος (scale). Όσο θες να αυξήσεις scale πρέπει να μειώσεις το πάχος των χορδών.
Με την ίδια λογική, θες απο μια "φυσιολογική" κιθάρα να πάς σε μια low-tuned : είτε χοντραίνεις τις χορδές, είτε αυξάνεις το scale.

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Μα το ιδιο λεμε.Απλα λεω οτι καλυτερα να ανεβασεις scale παρα gauge.Θα ακουγετε πιο ωραια
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος sfanfan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Για να επανέλθω στο ερώτημα του φίλου @blks9791 για τα βιβλία, γνώμη μου είναι εφόσον ο αδελφό σου ξεκινάει από το μηδέν να βρει ένα δάσκαλο να καθίσουν μαζί. Δεν είναι τόσο εύκολο task αυτό, καθώς ο τόπος έχει βρομίσει από καλούς κιθαρίστες, το οποίο δεν σημαίνει ότι όλοι είναι και καλοί δάσκαλοι/παιδαγωγοί. Οπωσδήποτε πάτε μαζί και γνωρίστε τον υποψήφιο δάσκαλο, ρωτήστε για τον τρόπο εκμάθησης και δείτε αν ταιριάζουν τα χνώτα σας. Πάρα πολύ σημαντικό, έχοντας τις βασικές γνώσεις ο αδελφός σου μπορεί και μόνος του αργότερα να μελετήσει πάνω σε πράγματα που τον ενδιαφέρουν και να χρησιμοποιήσει τα όποια βιβλία πάρετε ορθότερα.


Αν δεν βγαίνεις κόψε από κιθάρες, κόψε από πένες, κόψε το τσιγάρο και τον καφέ, και πάντον σε δάσκαλο.
White noise

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Α!!εδω δεν ειναι να θες να παρεις δωρο μπασο..θα σου πουν κοψε απο το μπασο,κοψε απο τα δαχτιλα.. :P
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος blks9791

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 82
    • Προφίλ
Για να επανέλθω στο ερώτημα του φίλου @blks9791 για τα βιβλία, γνώμη μου είναι εφόσον ο αδελφό σου ξεκινάει από το μηδέν να βρει ένα δάσκαλο να καθίσουν μαζί. Δεν είναι τόσο εύκολο task αυτό, καθώς ο τόπος έχει βρομίσει από καλούς κιθαρίστες, το οποίο δεν σημαίνει ότι όλοι είναι και καλοί δάσκαλοι/παιδαγωγοί. Οπωσδήποτε πάτε μαζί και γνωρίστε τον υποψήφιο δάσκαλο, ρωτήστε για τον τρόπο εκμάθησης και δείτε αν ταιριάζουν τα χνώτα σας. Πάρα πολύ σημαντικό, έχοντας τις βασικές γνώσεις ο αδελφός σου μπορεί και μόνος του αργότερα να μελετήσει πάνω σε πράγματα που τον ενδιαφέρουν και να χρησιμοποιήσει τα όποια βιβλία πάρετε ορθότερα.



Ευχαριστω για την συμβουλη φιλε stanfan.
Εγω παντως μια φορα που δοκιμασα να παιξω σε ενος φιλου την κιθαρα μου ειχε φανει πολυ δυσκολο το πως γινετε να πατας μια χορδη και να μην πατας καταλαθος και την απο κατω.Τα δαχτυλα σου πρεπει να ειναι διαβητες.Να εχουν σωστη γωνια.Σιγουρα αυτο φιαχνει με εξασκηση αλλα θυμαμαι οτι μου ειχε φανει πολυ δυσκολο.
« Τελευταία τροποποίηση: 01/06/16, 20:05 από blks9791 »

Αποσυνδεδεμένος blks9791

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 82
    • Προφίλ
Καλησπερα στην ομορφη παρεα!
Μετα απο καιρο θεωρω πως πρεπει να πω σε ολους ενα μεγαλο ευχαριστω για την βοηθεια που μου εδωσαν!
Να πω λοιπον οτι η κιθαρα αρεσε πολυ στον αδερφο μου.
Ειναι ευκολοπαιχτη(γι αυτον δλδ), δεν ξεκουρδιζει και γενικα δεν εχει παρουσιασει κανενα προβλημα τοσο καιρο.
Κανει προοδους ο μικρος.Προσπαθει να μου δειξει και μενα αλλα μαλλον δεν ειμαι σε φαση να μελετησω!
Δεν ειχα προχωρησει τοτε σε αγορα ενισχυτη(βολευτηκε με το rocksmith o μικρος).
Τωρα ηρθε η ωρα του για ενισχυτη ομως και ποιος ακουει τη μανα μου!χαχαχα.
Θα τσονταρει κι αυτος μιας και πρπει να μαθει πως ειναι να πληρωνεις κατι με δικα σου λεφτα για να εκτιμας.
Μαλλον για τον fender mustang iii.
Παιδια σας ευχαριστω και παλι!Να ειστα ολοι καλα και καλες γιορτες να εχουμε!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
5 Απαντήσεις
3541 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/03/08, 19:44
από ταξίμης
13 Απαντήσεις
5220 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/09/08, 22:05
από Giorgos K.
36 Απαντήσεις
11181 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/08/09, 16:19
από stelllaras_cy
5 Απαντήσεις
3157 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/08/09, 00:09
από Akis94
14 Απαντήσεις
8465 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/01/10, 20:01
από Απόλλων
31 Απαντήσεις
10229 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/04/10, 11:53
από Απόλλων
18 Απαντήσεις
8626 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/04/10, 21:59
από Coldfusion
2 Απαντήσεις
3055 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/12/10, 23:34
από Gabriel6th
21 Απαντήσεις
7647 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/01/11, 16:09
από adr1anos
40 Απαντήσεις
10507 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/04/18, 13:00
από zanxion72