Αποστολέας Θέμα: Αφιέρωμα σε ένα παλιό δίσκο -ΜΙΚΡΟΑΣΤΙΚΑ-  (Αναγνώστηκε 2870 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Θοδωρής

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1694
  • Φύλο: Άντρας
  • ΑΓΑΠΩ ΤΗΝ ΚΑΛΗ ΜΟΥΣΙΚΗ
    • Προφίλ


Μουσική: Λουκιανός Κηλαηδόνης
Στίχοι: Γιάννης Νεγρεπόντης
Columbia 1973

Είναι αρχές του 1971 όταν γνωρίζω τον Γιάννη Νεγρεπόντη μέσω του Λευτέρη Παπαδόπουλου και του Μάνου Λοΐζου.
Ο Γιάννης μόλις έχει γυρίσει από εξορία και λίγες μέρες αφότου γνωριστήκαμε μου είπε ότι έχει κάποιες δουλειές έτοιμες από στίχους και θα ήθελε να τις δω.
Ήταν τα «Μικροαστικά», που στην πρώτη μορφή που μου τα έδωσε ο Γιάννης ήταν 5 ή 6 τραγούδια. Είναι 1971, είναι δικτατορία, τα τραγούδια σαφώς αριστερά.

Αποφασίζω, λοιπόν, να τα μελοποιήσω σαν «άσκηση ύφους». Πάντα μου άρεσε η ιστορία «κύκλος τραγουδιών» αυτό που είχε ξεκινήσει ο Μίκης στις αρχές του '60, κάνοντας τον «Επιτάφιο»...
Μελοποίησα, λοιπόν αυτά τα 5-6 τραγούδια. Εκείνον τον καιρό μαζευόμασταν συχνά τα βράδια στο σπίτι του Λευτέρη Παπαδόπουλου στον Χολαργό και ο καθένας έπαιζε δικά του κομμάτια. Ήταν ο Μάνος Λοΐζος, ο Χρήστος Λεοντής, ερχόταν κι ο Γιαννάκης Γλέζος, ο Λίνος Κόκοτος κ.α.
Επαιξα, λοιπόν, τα τραγούδια στα παιδιά, τους άρεσαν και έτσι, ενώ από τον Γιάννη αυτά τα κομμάτια ήταν γραμμένα πριν από τη δικτατορία, ο Γιάννης ξαναζεστάθηκε και αποφάσισε να συνεχίσει.
Εγραψε καμιά δεκαριά, τα οποία στη συνέχεια μελοποίησα. Αυτά είναι τα «Μικροαστικά» μια δουλειά γραμμένη το 1971.

Το ΄73, το καλοκαίρι, ακούγεται ότι θα γίνει κυβέρνηση Μαρκεζίνη και ότι θα χαλαρώσει κάπως η λογοκρισία, ότι θα επιτραπούν τα τραγούδια του Μίκη κ.λπ.
Τότε αποφασίζουμε και στέλνουμε τα «Μικροαστικά» στη λογοκρισία.
Κάποια τα κόβουν εντελώς, κάποια δεν τα στέλνουμε σίγουροι πως θα κοπούν και σε κάποια μας διορθώνουν μερικές λέξεις, Στον δίσκο μπήκανε αυτά που μπήκανε, περίσσεψαν και κάποια κομμένα.

Τα «Μικροαστικά» δεν είναι απλώς μια δουλειά που αγάπησα και την έκανα με πολλή όρεξη, είναι ο δίσκος που μου άνοιξε ένα δρόμο και στη συνέχεια με οδήγησε και στον «Καουμπόι» και δεν ξέρω πού αλλού. Κι ενώ στη σειρά των δίσκων που έχω βγάλει είναι ο τρίτος, πάρα πολύς κόσμος μου λέει... «σε παρακολουθώ από τότε».
Αυτό που δεν θα ξεχάσω ποτέ είναι ότι τα Μικροαστικά τα πρότεινα στην Columbia, με τότε διευθυντή τον Τάκη Λαμπρόπουλο επανειλημμένως και εκείνος τα απέρριπτε.
Για δικούς του λόγους, πολιτικούς λόγους...δεν τα πίστευε...

Τα «Μικροαστικά» όταν βγήκαν το ' 73, τον Οκτώβρη του ' 73, πήγαν πάρα πολύ καλά και μου άνοιξαν το δρόμο και στις εταιρείες, δηλαδή άρχισαν οι εταιρείες να λένε : άσ' τον αυτόν να κάνει κάτι.
Πάντως δεν ήτανε μέσα στη μόδα. Ήτανε Χούντα, ήτανε Πάριος, ήτανε Κατσαρός... ό,τι μπορεί να φανταστεί κανείς...
Αυτός όμως ο ανορθόδοξος δίσκος έκανε και πολύ καλές πωλήσεις. Έκτοτε με άφησαν να κάνω του κεφαλιού μου.

Του Λουκιανού Κηλαηδόνη

ΠΗΓΗ: 100 Δίσκοι και η ιστορία τους από τον Μελωδία fm 99,2- Ειδική έκδοση, Καθημερινή.

Αποσυνδεδεμένος Μαργαρίτα Π.

  • Δεν είμαι στιχουργός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1464
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αφιέρωμα σε ένα παλιό δίσκο -ΜΙΚΡΟΑΣΤΙΚΑ-
« Απάντηση #1 στις: 11/05/07, 15:52 »
Στα εξώφυλλα του δίσκου μπορείτε να διαβάσετε τους τίτλους των τραγουδιών, τα ονόματα των υπολοίπων συντελεστών και τι λένε για το δίσκο οι Λουκιανός Κηλαηδόνης & Γιάννης Κιουρκτσόγλου.

http://rapidshare.com/files/30708566/mikroastika-covers.rar
Ο Ρίτσος διαβάζει Ρίτσο
http://rapidshare.com/files/227510288/Ritsos.rar

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
20 Απαντήσεις
7597 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/11/05, 17:54
από DEROS
5 Απαντήσεις
3401 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/05/07, 01:37
από noellia
10 Απαντήσεις
4869 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/02/08, 11:34
από Paragon_X
0 Απαντήσεις
3638 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/07/09, 18:01
από MUSICPOST
3 Απαντήσεις
2417 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/08/09, 07:47
από gkou
11 Απαντήσεις
4920 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/08/09, 20:00
από ΓΙΑΝΝΗΣ ΜΠΕΛΛΟΣ
3 Απαντήσεις
2152 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/08/09, 04:50
από Crool
2 Απαντήσεις
2378 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/09/09, 17:52
από ilianthos-Kanlis
3 Απαντήσεις
2190 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/01/10, 18:28
από YmiRLinG
0 Απαντήσεις
1535 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/05/10, 20:23
από Eagle Of Kamelot