Αποστολέας Θέμα: Πήγα για Service του ενισχυτή και πήρα τον πούλο.  (Αναγνώστηκε 12233 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος cyclo

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 457
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Κατασκευή και φιλοξενία ιστοσελίδων
Καλησπέρα. εχω ενα πρόβλημα. πήγα τον ενισχυτή για να μου αλλάξουν 2 ποντεσιόμετρα σε πολύ γνωστό κατάστημα στα εξάρχεια.
μετά απο 1 μήνα αναμονής.
πήρα τον ενισχυτή έναντι 40 ευρώ.


Ο ενισχυτής έκανε Initialize στο δεύτερο κανάλι με το footswitch να δουλεύει μια χαρά και χωρίς πρόβλημα.

αφου  έγινε το "service" ο ενισχυτής ανοίγει στο πρώτο κανάλι *(όχι στο δεύτερο...)* και τα ποντεσιόμετρα ΔΕΝ ΔΟΥΛΕΎΟΥΝ ΚΑΘΟΛΟΥ. είναι νεκρά. δουλεύει μόνο το preamp volume και μόνο εκεί μπορώ να ακούσω τον ενισχυτή οτι δουλεύει, τα master volumes τα φτύσανε. συν τοις άλλοις το footswitch δεν δουλεύει.

είμαι το λιγότερο τσατισμένος, γιατί είναι ο δεύτερος ενισχυτής που του πάω και μου τον επιστρέφει χαλασμένο. (2/2). 

Αποσυνδεδεμένος Serviani

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 653
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Kαταρχήν πραγματικά λυπάμαι που συνέβη κάτι τέτοιο,αλλά ποια είναι τώρα η στάση του καταστήματος;

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Για να συνοψίσουμε λοιπόν...

1. Είχες πάει και στο παρελθόν ενισχυτή για επισκευή στο συγκεκριμένο κατάστημα και δεν σού έκαναν καλή δουλειά. Τότε γιατί ξαναπήγες στο ίδιο...;

2. Αφού υπήρχε το κακό προηγούμενο, γιατί δεν δοκίμασες τον ενισχυτή στο μαγαζί για να δεις αν λειτουργούν όλα σωστά πριν τον πάρεις στο σπίτι σου;

3. Αφού τέλος πάντων είδες ότι και πάλι έγινε στραβή, γιατί δεν απευθύνεσαι στο κατάστημα και να εκφράσεις στον υπεύθυνο τα παράπονά σου;

Ελπίζω να καταλαβαίνεις ότι δεν θέλω να "σού την πώ" με κανένα τρόπο ούτε να κάνω τον έξυπνο, αντίθετα αντιλαμβάνομαι απόλυτα πώς πρέπει να αισθάνεσαι αυτή τη στιγμή. Δεν φτάνει που σού πήρε 40 Ευρώ και σε έκανε να περιμένεις 1 μήνα για μια δουλειά που γίνεται σε μισή ώρα (και πολύ λέω), ουσιαστικά σού τον επιστρέφει σε χειρότερη κατάσταση απ' ότι τον παρέλαβε. Από την άλλη πλευρά όμως πρέπει κι εσύ να παραδεχτείς ότι έκανες μια σειρά από λάθη και δεν φέρθηκες ως σωστός και υπεύθυνος πελάτης, όπως θα όφειλες. Το μόνο που μπορείς να κάνεις πλέον είναι να μιλήσεις με τον τύπο και να τού πεις ότι θέλεις να σού επαναφέρει τον ενισχυτή σε πλήρως λειτουργική κατάσταση χωρίς καμία άλλη επιβάρυνση από μέρους σου. Είναι το λιγότερο που μπορεί να κάνει. Εν κατακλείδι, ο τεχνικός έχει σαφώς ευθύνη γιατί δεν έκανε σωστά τη δουλειά του, αλλά κι εσύ δεν το χειρίστηκες το θέμα όπως έπρεπε.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Κατ'αρχήν...αχααχαΧΑΑΧΑΧΑΧΑΧΑχααχαχαχαχαχ!!!!...για τον τιτλο του θέματος... :P

μετά...τον πήρες τηλέφωνο να του το πεις? τι σου είπε??
αυτό που πρέπει να κάνεις είναι να τον πας πίσω και να στον φτιάξει αμέσως!

Αποσυνδεδεμένος cyclo

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 457
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Κατασκευή και φιλοξενία ιστοσελίδων
παιδιά δεν εχω επικοινωνήσει με το κατάστημα ακόμα. αλλα φαντάζομαι οτι δεν θα υπάρξει περαιτέρω πρόβλημα.



τώρα... εαν ακούσω τίποτα... "εγω τον έβαλα και δούλεψε μια χαρα..." ή καμια τέτοια αηδία. Θα με δείτε όλοι στις ειδήσεις....


Παράθεση
1. Είχες πάει και στο παρελθόν ενισχυτή για επισκευή στο συγκεκριμένο κατάστημα και δεν σού έκαναν καλή δουλειά. Τότε γιατί ξαναπήγες στο ίδιο...;
γιατί όχι;
Παράθεση

2. Αφού υπήρχε το κακό προηγούμενο, γιατί δεν δοκίμασες τον ενισχυτή στο μαγαζί για να δεις αν λειτουργούν όλα σωστά πριν τον πάρεις στο σπίτι σου;
είχε πολύ δουλειά και συν τοις άλλοις βιαζόμουν λόγω πάρκινγκ.

Παράθεση
3. Αφού τέλος πάντων είδες ότι και πάλι έγινε στραβή, γιατί δεν απευθύνεσαι στο κατάστημα και να εκφράσεις στον υπεύθυνο τα παράπονά σου;
θα το κάνω τη δευτέρα.

Παράθεση
Από την άλλη πλευρά όμως πρέπει κι εσύ να παραδεχτείς ότι έκανες μια σειρά από λάθη και δεν φέρθηκες ως σωστός και υπεύθυνος πελάτης, όπως θα όφειλες.
για πλάκα το λες έτσι δεν είναι;
« Τελευταία τροποποίηση: 12/04/09, 10:22 από cyclo »

Αποσυνδεδεμένος cyclo

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 457
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Κατασκευή και φιλοξενία ιστοσελίδων
αυτουνού του πήρε ενα μήνα να τονε χαλάσει. εγω τον χαλάω σε 20 δευτερόλεπτα:Ρ

λοιπόν πέραν απο την πλάκα δεν λέω ονόματα προς θεού γιατί εκτός απο καλό μαστόρι είναι και καλό παλικάρι.
αλλα αμα μου κάνει μουτσουτσούνια τη δευτέρα θα τονε σπιουνέψω!

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Μπα, πες ονοματα να ξερουμε που ΔΕΝ θα παμε τον ενισχυτη μας οταν χαλασει!  ;D
Μηπως ο ενισχυτης σου ειχε τιποτα ψηφιακα συστηματα ελεγχου πανω και ο ηχος δεν παρνουσε απο το ποτενσιομετρο, και ηθελε καποιο ποιο εξιδεικευμενο εξαρτημα?
Τι ενισχυτης ειναι αν επιτρεπεται?
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Όχι, φίλε cyclo, δεν κάνω καθόλου πλάκα. Εσύ ο ίδιος το είπες:

είμαι το λιγότερο τσατισμένος, γιατί είναι ο δεύτερος ενισχυτής που του πάω και μου τον επιστρέφει χαλασμένο. (2/2). 

Σε ρωτάω λοιπόν γιατί ξαναπήγες στο ίδιο κατάστημα όπου σού επέστρεψαν και άλλη φορά τον ενισχυτή χαλασμένο και μού απαντάς "γιατί όχι;". Είναι μάλλον σειρά μου να ρωτήσω αν κάνεις πλάκα. Από τη στιγμή που δεν μού κάνουν καλή δουλειά σε ένα οποιοδήποτε μαγαζί, εγώ προσωπικά δεν θα τους εμπιστευόμουν δεύτερη φορά. Εσένα δηλαδή πόσες φορές πρέπει να σού επιστρέψουν χαλασμένο ένα μηχάνημα που πας για service για να μην ξαναπατήσεις το πόδι σου εκεί; Δεν έχω άποψη για το πόσο καλός μάστορας είναι ο συγκεκριμένος τύπος, αλλά η δική σου εμπειρία μάλλον το αντίθετο αποδεικνύει.

Όσο για το ότι δεν μπορούσες να τον δοκιμάσεις επί τόπου όταν τον παρέλαβες γιατί είχε πολλή δουλειά το μαγαζί και βιαζόσουν όπως λες, πόσο θα σού έπαιρνε να πάρεις μια κιθάρα, να τη συνδέσεις στον ενισχυτή σου και να κάνεις έναν στοιχειώδη έλεγχο; Παραπάνω από 2 λεπτά; Το πρόβλημα θα γινόταν εμφανές αμέσως αφού ο ενισχυτής πλέον ανοίγει σε άλλο κανάλι και δεν δουλεύουν τα master volume. Kαι τότε δεν θα μπορούσε να σού πει κάτι τού στυλ "Εγώ τον άνοιξα και ήταν εντάξει". Αν μη τι άλλο, τώρα θα πρέπει να μπεις στον κόπο να κουβαλήσεις τον ενισχυτή σου στο κατάστημα άλλη μια φορά. Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω πώς διανοήθηκες να πάρεις τον ενισχυτή και να φύγεις χωρίς κανένα έλεγχο, ειδικά από τη στιγμή που υπήρχε το προηγούμενο. Δεν πέρασε ούτε για μια στιγμή από το μυαλό σου ότι μπορεί να συμβεί ξανά το ίδιο πράγμα;

Τέλος το γεγονός ότι μπαίνεις εδώ και και αρχίζεις τα παράπονα πριν καν μιλήσεις με τον ίδιο τον τεχνικό (ο οποίος μπορεί τελικά να φερθεί καθ' όλα υπεύθυνα και να σού φτιάξει τον ενισχυτή) είναι τουλάχιστον πρόωρο. Όταν κάνεις λόγο για "πολύ γνωστό κατάστημα στα Εξάρχεια", ακόμα κι εγώ που δεν ζω Ελλάδα κάτι αρχίζω να υποψιάζομαι...

Σού τα λέω όλα αυτά εντελώς φιλικά και ελπίζω να το καταλαβαίνεις. Ακούω πολλές φορές σε αυτό το forum να γίνονται παράπονα για μουσικά μαγαζιά σe σχέση με τις τιμές, την εξυπηρέτηση, την ποιότητα του service και πολλά άλλα. Δεν αμφιβάλλω πως τα περισσότερα από αυτά τα παράπονα είναι δικαιολογημένα. Από την άλλη πλευρά όμως πρέπει κι εμείς να είμαστε έξυπνοι και υπεύθυνοι ως καταναλωτές (πρώτα και κύρια για το δικό μας συμφέρον) και μετά να απαιτούμε από τους άλλους να φέρονται ανάλογα.
« Τελευταία τροποποίηση: 12/04/09, 11:49 από Απόλλων »
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος andy I

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 84
    • Προφίλ
... μηπως τον συγκεκριμενο ενισχυτη δεν τον ειχε αλλο μαγαζι?
Ημουν ibanezakias ...αλλα μου περασε...
εγινα epiphonakias..
ΓΙΑΤΡΕ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΟΒΑΡΟ???

Αποσυνδεδεμένος jkstigma

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 305
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
φιλε cyclo αν φανταζομαι σωστα και εχεις παει τον amp στο μαγαζι που σκεφτομαι
το καλυτερο που μπορεις να κανεις ειναι να πας απο εκει να του τα πεις.
Μπορει να αναγνωρισει λαθος του και να μην εχεις προβλημα

Γενικα πριν απο τσαμπουκα δοκιμασε επικοινωνια

Αποσυνδεδεμένος Spartan Amplifications

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 234
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
φιλε cyclo. To δις εξαμαρτείν ουκ ανδρός σοφού!... Spartan.

Αποσυνδεδεμένος cyclo

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 457
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Κατασκευή και φιλοξενία ιστοσελίδων
Παράθεση
Τέλος το γεγονός ότι μπαίνεις εδώ και και αρχίζεις τα παράπονα πριν καν μιλήσεις με τον ίδιο τον τεχνικό (ο οποίος μπορεί τελικά να φερθεί καθ' όλα υπεύθυνα και να σού φτιάξει τον ενισχυτή) είναι τουλάχιστον πρόωρο. Όταν κάνεις λόγο για "πολύ γνωστό κατάστημα στα Εξάρχεια", ακόμα κι εγώ που δεν ζω Ελλάδα κάτι αρχίζω να υποψιάζομαι...

πριν μιλήσω με τον τεχνικό ε; εννοείς πριν μιλήσω με τον τεχνικό για δεύτερη φορά. μιας και είπα οτι μου εχει παραδώσει ξανά ενισχυτή χαλασμένο.


Και εν πάσει περιπτώσει είναι λίγο γελοίο εκ μέρους σου να προσπαθείς να με πείσεις οτι είμαι "βιαστικός". Ελπίζω να μην με παρεξηγήσεις αλλα και εγώ φιλικά στο λέω... δεν μπορείς να μου λες οτι είναι πρόωρο οταν την πρώτη φορά δεν ανέλαβε καμία ευθήνη, και μετά τη σημερινή επίσκεψη δεν είχε ιδέα τι μπορεί να συμβαίνει.

αν θέλεις να βοηθήσεις πες μου καλύτερα που μπορώ να απευθυνθώ (ΙΝΚΑ κτλ) παρά να τονίζεις πόσο λάθος έκανα που δεν τον δοκίμασα εκείνη τη στιγμή.

δεν τον δοκίμασα... γιατί του πλήρωσα όσα μου ζήτησε. τέλος. End of story.


Παράθεση
Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω πώς διανοήθηκες να πάρεις τον ενισχυτή και να φύγεις χωρίς κανένα έλεγχο, ειδικά από τη στιγμή που υπήρχε το προηγούμενο. Δεν πέρασε ούτε για μια στιγμή από το μυαλό σου ότι μπορεί να συμβεί ξανά το ίδιο πράγμα;
απο τον τόπο που κατάγομαι δεν χρειάζεται να ελέγχεις κάποιον οτι κάνει τη δουλειά του σωστά. (ίσως λίγο τους δημόσιους υπάλληλους:Ρ)
« Τελευταία τροποποίηση: 13/04/09, 15:42 από cyclo »

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
ντάξει..τα παιδιά σου λένε πως (ειδικά αφού έχει ξαναγίνει) θα πρεπε να σαι λίγο υποψιασμένος και να ελέγξεις τον ενισχυτή...
τώρα...αφού δεν δουλεύει πάρτον τώρα τηλέφωνο να μιλήσεις και να του το πεις...
αφού τον πλήρωσες και δεν στον έφτιαξε οφείλει να τελειώσει τη δουλειά για την οποία πληρώθηκε...
μπορεί ο άνθρωπος να έκανε κάποιο λάθος...τι ΙΝΚΑ λες?

Αποσυνδεδεμένος cyclo

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 457
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Κατασκευή και φιλοξενία ιστοσελίδων
ντάξει..τα παιδιά σου λένε πως (ειδικά αφού έχει ξαναγίνει) θα πρεπε να σαι λίγο υποψιασμένος και να ελέγξεις τον ενισχυτή...
τώρα...αφού δεν δουλεύει πάρτον τώρα τηλέφωνο να μιλήσεις και να του το πεις...
αφού τον πλήρωσες και δεν στον έφτιαξε οφείλει να τελειώσει τη δουλειά για την οποία πληρώθηκε...
μπορεί ο άνθρωπος να έκανε κάποιο λάθος...τι ΙΝΚΑ λες?
ΙΝΚΑ = Ινστιτούτο καταναλωτών.

Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1969
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ
δεν ξερω αν εχω δικιο η αδικο συμφωνα με τη δικη σου κριση...
Παντως οπως και πολλοι αλλοι,αν δεν μου εκανε σωστη δουλεια την πρωτη φορα καποιος, δεν θα ξαναπηγαινα με τπτ...

Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
δεν ξερω αν εχω δικιο η αδικο συμφωνα με τη δικη σου κριση...
Παντως οπως και πολλοι αλλοι,αν δεν μου εκανε σωστη δουλεια την πρωτη φορα καποιος, δεν θα ξαναπηγαινα με τπτ...

+1000000..... ακουγεται πολύ παραξενο όντως.....ειδικα αυτο:
Παράθεση
Τέλος το γεγονός ότι μπαίνεις εδώ και και αρχίζεις τα παράπονα πριν καν μιλήσεις με τον ίδιο τον τεχνικό (ο οποίος μπορεί τελικά να φερθεί καθ' όλα υπεύθυνα και να σού φτιάξει τον ενισχυτή) είναι τουλάχιστον πρόωρο. Όταν κάνεις λόγο για "πολύ γνωστό κατάστημα στα Εξάρχεια", ακόμα κι εγώ που δεν ζω Ελλάδα κάτι αρχίζω να υποψιάζομαι...

πριν μιλήσω με τον τεχνικό ε; εννοείς πριν μιλήσω με τον τεχνικό για δεύτερη φορά. μιας και είπα οτι μου εχει παραδώσει ξανά ενισχυτή χαλασμένο.

μιλησες μαζί του ενω σου έχει κάνει σκάρτη δουλειά και αποφάσισες να τον ξαναεμπιστευτείς? νομίζω ήταν κάπως αφελες.....

τεσπα....αν δεις ότι δεν αναλαμβάνει καμια ευθύνη και δεν βγαίνει άκρη... μπορεις να απευθυνθεις σε ινκα που είπες πιο πάνω....αλλα εκει κι αν δεν θα βγει ακρη...

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Συγγνώμη φίλε cyclo, αλλά προφανώς βλέπουμε το θέμα πολύ διαφορετικά και δεν μπορείς να καταλάβεις κάποια πράγματα τα οποία εγώ θεωρώ αυτονόητα.

Κατ' αρχήν, τώρα αποσαφηνίζεις ότι την πρώτη φορά που αντιμετώπισες πρόβλημα με το συγκεκριμένο κατάστημα, δεν ανέλαβαν καμία ευθύνη. Παρά λοιπόν το γεγονός ότι και στο παρελθόν σού επέστρεψαν ενισχυτή χαλασμένο και μετά δεν ανέλαβαν τις ευθύνες τους, εσύ ξαναπήγες. Το δις εξ αμαρτείν ουκ ανδρός σοφού, φίλε μου. Εκτός αν είμαστε από κοινού γελοίοι όλοι όσοι σού λέμε το ίδιο πολύ απλό πράγμα. Δεν θέλει και πολλή σκέψη. Εκεί που σε κορόιδεψαν (γιατί αυτό έγινε), δεν ξαναπατάς, πόσο μάλλον να τούς υπερασπίζεσαι λέγοντας ότι το άτομο είναι καλό παιδί και καλός τεχνίτης. Αν είναι δυνατόν...

Δεύτερον, όταν σού είπα να μιλήσεις με τον τεχνικό, εννοούσα φυσικά για το πρόβλημα που προέκυψε αυτή τη φορά. Απ' όσα λες τώρα, φαίνεται ότι ακόμα δεν τον έχεις ενημερώσει ότι ο ενισχυτής σου έχει πρόβλημα. Πώς περιμένεις λοιπόν αν γίνει κάτι; Εσύ χωρίς να έχεις μιλήσει με τον τεχνικό ανοίγεις θέμα σε ένα forum και φτάνεις να μιλάς για προσφυγή στο INKA. Aν δεν καταλαβαίνεις ότι αυτό είναι πρόωρο και βρίσκεις γελοία την άποψή μου, δεν ξέρω τι να σού πω. Ακριβώς επειδή δεν έχεις μιλήσει στο αρμόδιο λέω ότι είσαι βιαστικός και οι κινήσεις σου είναι άστοχες και πρόωρες. Πού έχω άδικο; Μήπως νομίζεις ότι το INKA θα σού δώσει κάποια άλλη συμβουλή σαν πρώτο βήμα εκτός από το να απευθυνθείς στο ίδιο το κατάστημα;

Τέλος, με συγχωρείς αλλά οι παρακάτω φράσεις είναι εξωφρενικά παράλογες:

δεν τον δοκίμασα... γιατί του πλήρωσα όσα μου ζήτησε. τέλος. End of story.

Τι σχέση έχει το ένα με το άλλο; Όποιος μπορεί να μού εξηγήσει, θα τού ήμουν ευγνώμων. Να μού έλεγες ότι δεν το δοκίμασες επειδή σού έκανε τσάμπα τη δουλειά (επομένως δεν είχες απαιτήσεις), να το καταλάβω. Αλλά δεν τον δοκίμασες επειδή πλήρωσες τη δουλειά που υποτίθεται ότι σού έκανε, και μάλιστα ακριβά;

απο τον τόπο που κατάγομαι δεν χρειάζεται να ελέγχεις κάποιον οτι κάνει τη δουλειά του σωστά. (ίσως λίγο τους δημόσιους υπάλληλους:Ρ)

Να υποθέσω δηλαδή ότι δεν είσαι Έλληνας απο καταγωγή...; Αλλά και πάλι, σε ποιόν τόπο ΔΕΝ χρειάζεται να ελέγχεις ότι αυτός που πληρώνεις για μια δουλειά την κάνει πράγματι σωστά; Εν πάσει περιπτώσει, στον τόπο απ' όπου κατάγομαι εγώ, όποιος κάνει δύο φορές την ίδια ακριβώς μ@λ@κία δεν δικαιούται να αποκαλεί τους άλλους γελοίους.

Κάποιοι προφανώς έχουν χάσει την επαφή τους με την πραγματικότητα...
« Τελευταία τροποποίηση: 13/04/09, 18:33 από Απόλλων »
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
ντάξει..τα παιδιά σου λένε πως (ειδικά αφού έχει ξαναγίνει) θα πρεπε να σαι λίγο υποψιασμένος και να ελέγξεις τον ενισχυτή...
τώρα...αφού δεν δουλεύει πάρτον τώρα τηλέφωνο να μιλήσεις και να του το πεις...
αφού τον πλήρωσες και δεν στον έφτιαξε οφείλει να τελειώσει τη δουλειά για την οποία πληρώθηκε...
μπορεί ο άνθρωπος να έκανε κάποιο λάθος...τι ΙΝΚΑ λες?
ΙΝΚΑ = Ινστιτούτο καταναλωτών.
Άααντε!!
κατ αρχάς το ΙΝΚΑ λέγεται Ένωση Καταναλωτών πια και έχει τηλέφωνα 2109577422 & 11711

εγώ εννοούσα πως το ΙΝΚΑ στην παρούσα φάση θα σου είναι άχρηστο αφού ακόμα δεν ξέρεις τι γνώμη έχει το κατάστημα για το όλο θέμα....

Αποσυνδεδεμένος Spartan Amplifications

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 234
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Πριν αρχίσουμε να "σφαζόμαστε" παλι -με προσωπικες αντεγκλήσεις- μεταξυ μας, καλο θα ηταν να ξερουμε για ποιον ενισχητη μιλαμε & -λογικα- ποιο "μαγαζι" ανελαβε την επισκευή του...  Αλλιώς κουβεντιαζουμε παλι "μεταξυ τυριου & αχλαδιου...", χωρις νόημα... Ολοι συμφωνούμε οτι ο cyclo δεν ενήργησε πρέποντα, με τον μη έλεγχο του ενισχητη του, -λογο βιασύνης- στο "μαγαζι" του "μαστορα"... Αλλα, απο την αλλη γνωριζοντας την νοοτροπία του "κλασικου λακαμα" Ελληνα "μαστορα", του τυπου -"Ελα μωρε τωρα... Τι ψαχνεις τωρα... Μια πατέντα θα κανουμε εδω & εκει και θα δουλεψει"...-, κατάντησα να φτειαχνω τους δικους μου 1959 JMP-Plexi 100 Super Lead Non-Master Volume ενισχητες, για να "γλιτώσω" απο ολους αυτους τους ανεύθυνο-υπεύθυνους "μαστορες" του κολου... Στο εξωτερικο υπαρχουν "μαστορες"  εξειδικευμένοι στους Fender Amps, στους Marshall Amps, στους Ampeg Amps, στους Hiwatt Amps, στους Vox Amps... Στην Ελλαδα, οι "μαστοροι", "όλα τα σφάζουν, όλα τα μαχαιρώνουν..." Οποτε δεν υπαρχει λογος να την "πεφτουμε" στον cyclo και ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΞΕΧΝΑΜΕ, ΟΤΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΤΟ FORUM, ΓΙΑ ΝΑ ΒΟΗΘΑΜΕ Ο ΕΝΑΣ ΤΟΝ ΑΛΛΟΝ... Αν ο cyclo δεν ητανε στο forum αυτο, για να κανει την καταγγελια αυτη, θα ηταν λιγοτερο εξαπατημένος, Απόλλων?... Ας αναλογιστουμε ποσες φορες εχουμε εξαπατηθει απο αυτου του ειδους τους "μαστορες" ολοι μας, στο παρελθον... Αυτα τα ολιγα, Spartan.

Αποσυνδεδεμένος fuZZed

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 199
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Κατ αρχην τη στο δαιμονα ενισχυτης ειναι???? (εκτος αν δε θες να πεις για να μη καρφωθεις στο μαγαζατορα που μπορει να μπαινει εδω)

Δευτερον θα ειναι πολυ πιο ενδιαφερον και προς οφελως σου να επικοινωνησεις αμεσα με το καταστημα και μετα να συνεχισουμε τη κουβεντα.

Γενικα η ιστορια σου εχει κενα κ πολλες ασαφειες.

Y.Γ.  Και αυτοι οι ερμοι οι δημοσιοι υπαλληλοι ποσα θα ακουσουν πια..... ειδαμε κ τους ιδιωτες ποσο σκιζονται για εξυπηρετηση.


« Τελευταία τροποποίηση: 14/04/09, 14:42 από fuZZed »
slow the eggs - σιγα τ αυγα!!

Αποσυνδεδεμένος vangelis

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1239
  • Φύλο: Άντρας
  • ..pera apo ton orizonta...
    • Προφίλ
    • Music
Η κοινή λογική, και ισχύει ΚΑΙ στην Ελλάδα αυτή, είναι πως αν έχεις κάποιο πρόβλημα με κάτι που αγόρασες , το αναφέρεις στο κατάστημα και μετά βλέπουμε.

Δηλαδή, τι άλλη συμβουλή περιμενες από το Forum, εκτός απο αυτήν που ειπώθηκε ?? Μου κάνει εντύπωση πάντως πως πριν από οποιαδήποτε προσπάθεια να λύσεις το πρόβλημα μόνος σου, το αναφέρεις εδώ, η και στο ΙΝΚΑ που λες.

Vangelis
― Παλιέ μου φίλε τί γυρεύεις;
χρόνια ξενιτεμένος ήρθες
με εικόνες που έχεις αναθρέψει
κάτω από ξένους ουρανούς
μακριά απ' τον τόπο το δικό σου.
Seferis

Αποσυνδεδεμένος myster maze

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 196
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • RetroLab
Μετά από ένα τέτοιο θέμα δεν μπορώ να μην αναφέρω ότι αν θέλετε για επισκευές υπάρχει και το RetroLab! ;)

Αποσυνδεδεμένος cyclo

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 457
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Κατασκευή και φιλοξενία ιστοσελίδων
Η κοινή λογική, και ισχύει ΚΑΙ στην Ελλάδα αυτή, είναι πως αν έχεις κάποιο πρόβλημα με κάτι που αγόρασες , το αναφέρεις στο κατάστημα και μετά βλέπουμε.

Δηλαδή, τι άλλη συμβουλή περιμενες από το Forum, εκτός απο αυτήν που ειπώθηκε ?? Μου κάνει εντύπωση πάντως πως πριν από οποιαδήποτε προσπάθεια να λύσεις το πρόβλημα μόνος σου, το αναφέρεις εδώ, η και στο ΙΝΚΑ που λες.


το πρόβλημα έχω την εντύπωση οτι δεν είναι μεμονομένο.
το πρόβλημα είναι γενικότερο.
το δικό μου το έλυσα και μάλιστα λίγες μέρες μετά.

όπως και να χει. ούτε ενισχυτή ξαναπάω για service... ούτε παρόμοιο thread ξανανοίγω. τουλάχιστον πήρα ενα καλό διπλό μάθημα=)

φιλικά

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Φίλε cyclo, άσχετα αν ο τρόπος που σου επικοινωνήθηκε το γεγονός ότι σαν καταναλωτής δεν έπραξες τα δέοντα δεν ήταν και ιδιαίτερα κομψός, εν τούτοις πιστεύω ότι ενέχει μια αρκετά μεγάλη δόση αλήθειας.. Αν το καλοσκεφτούμε, η μόνη δύναμη του καταναλωτή είναι το δικαίωμα της επιλογής.. Ανταγωνισμό έχουμε στις αγορές, αυτό συνήθως λειτουργεί υπέρ μας (ο ανταγωνισμός συμπιέζει τις τιμές) αλλά ο τελευταίος δημιουργεί και τέτοιες σκεβρώσεις, όπου η απουσία ελέγχου αφήνει περιθώρια στους καταστηματάρχες να αισχροκερδούν όπου βρίσκουν την ευκαιρία.. Και με τον όρο αισχροκέρδεια αναφέρομαι όχι μόνο όσον αφορά τις τιμές αλλά και στις περιπτώσεις όπου δίνουμε τα χρήματα για ένα full προϊόν ή μια full υπηρεσία αλλά στο τέλος παραλαμβάνουμε είτε ελαττωματικό προϊόν είτε ελλειπής υπηρεσία.. Σε αυτές τις περιπτώσεις έχεις 2 επιλογές.. Είτε του δίνεις άλλη μια ευκαιρία αν σε πείσει ότι έκανε λάθος ή αν δεν σε πείσει ότι έκανε λάθος και η δουλειά του ήταν αυτό που λένε οι Άγγλοι perfunctory, τότε δεν τον εμπιστεύεσαι ξανά.. Νομίζω ότι χρήσιμο θα ήταν να μας πεις ποια ήταν η αντιμετώπιση του τη πρώτη φορά που σου έκανε τη "στραβή" (αν θέλεις βέβαια να το συνεχίσεις, γιατί βλέπω ότι πικράθηκες λίγο από την αντιμετώπιση).. Αν σου έκανε κοινώς "αβαβά" τότε δεν θα έπρεπε να ξαναπάς.. Αν προσπάθησε να επανορθώσει, τότε με τη δεύτερη φορά απλά επαλήθευσε το γεγονός ότι είναι έντιμος, απλά δεν είναι πολύ καλός μηχανικός στο συγκεκριμένο τομέα..

Πάντως διαφωνώ με την άποψη ότι πρέπει να τσεκάρουμε στο κατάστημα την δουλειά του μάστορα.. Επειδή και εγώ όταν πηγαίνω Εξάρχεια, αφού βρω μετά από μισή ώρα κάποια θέση parking, είτε θα μισοκλείνω κάποιο γκαράζ, είτε θα έχω παρκάρει...στον Λυκαβηττό, οπότε δεν νομίζω ότι υπάρχουν και πολλά περιθώρια για δοκιμές.. Και ας πούμε ότι στην περίπτωση σου τα πράγματα ήταν απλά.. Ανοίγεις τον ενισχυτή, τσεκάρεις αν παίζουν όλα τα κανάλια και φεύγεις.. Αν έχεις να τσεκάρεις μεγαλύτερη βλάβη τι κάνεις (ένα setup κιθάρας, για παράδειγμα) όπου πρέπει να ελέγξεις την κιθάρα από την κορυφή μέχρι τα νύχια; Δεν είναι ρόδινα τα πράγματα όπως θέλουμε να πιστεύουμε οπότε μερικές φορές επαφιόμαστε στην εμπιστοσύνη μας προς τους καταστηματάρχες..

Εν κατακλείδει, όλοι έχουμε δικαίωμα στο λάθος, και 2 και 3 φορές.. Όποιος δουλεύει κάνει λάθη.. Απλά τα πάντα κρίνονται από την συμπεριφορά.. Αν όμως, ο συγκεκριμένος προσπάθησε να σου "φάει" χρήματα με αυτό τον τρόπο, τότε θα πρέπει να "απομονωθεί" από τους καταναλωτές.. Ίσως τότε αλλάξει συμπεριφορά.. Σημειώνω ότι δεν γνωρίζω σε ποιον αναφέρεσαι διότι στα Εξάρχεια υπάρχουν τουλάχιστον 3 servisάδες που γνωρίζω (σίγουρα θα υπάρχουν και άλλοι τόσοι που δεν γνωρίζω)..

Αποσυνδεδεμένος Ibanezακιας

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 779
  • Φύλο: Άντρας
  • Do you see me?
    • Προφίλ
Κάποια πράγματα που είναι αυτονόητα στο εξωτερικό για μας εδώ είναι παράλογα.Τι θα πει στο χωριό σου εμπιστευόμαστε τους τεχνικούς?Που τα είδες γραμμένα αυτά?Και οπώς λέει και ο Απόλλων γιατί επαναλαμβάνεις το λάθος?Και φυσικά αν είναι αυτό το κατάστημα που όλοι υποψιαζόμαστε σιγά και τον τεχνικό που έχει...Εκτός από αυτό εννοείται πως μετά το ταμείο ουδέν λάθος αναγνωρίζεται...Θα σου πει ρε μεγάλε ότι την βλάβη την έπαθε πάλι στα χέρια σου.Εκτός από αυτό ένα κρουασάν πέρνεις και βλέπεις ημερομηνία λήξης.Ας έδινες 5€ παραπάνω για το πάρκινγκ.Και ΠΡΟΣ ΘΕΟΥ ΝΑ ΛΕΤΕ ΠΙΟ ΜΑΓΑΖΙ ΕΙΝΑΙ ΧΑΛΑΝΕ ΤΗΝ ΠΙΑΤΣΑ

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
7 Απαντήσεις
3857 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/01/06, 02:51
από Light_Without_Heat
7 Απαντήσεις
12272 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/04/07, 21:56
από Fanoukos
6 Απαντήσεις
2672 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/07/06, 23:09
από Μουσικόφιλη
9 Απαντήσεις
5834 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/02/09, 15:29
από woodaki
5 Απαντήσεις
4837 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/08/09, 02:29
από nikosgr123
0 Απαντήσεις
1787 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/07/10, 13:13
από zeoy
3 Απαντήσεις
2466 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/11/11, 10:57
από Revus
6 Απαντήσεις
4317 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/09/12, 13:59
από vagtanplan
5 Απαντήσεις
5443 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/03/15, 10:07
από giorgostd
0 Απαντήσεις
2875 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/02/21, 17:34
από nep