Αποστολέας Θέμα: Αν οχι Metal Zone, τότε τι?  (Αναγνώστηκε 12970 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Αν οχι Metal Zone, τότε τι?
« Απάντηση #25 στις: 25/01/10, 21:35 »
Εγω χρησιμοποιω δυο πραγματακια, Hughes&Kettner Warp-Factor (δεν βγαινει πλεων, αν το βρεις ι-μπει χτυπατο!), και αυτο εδω

Καλα ο τυπος παιζει μπλουζιες/ροκιες, αν βαλεις το ντραιβ πανω απο το 5-6 εχεις μεταλ ντιστορσιον.
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: Αν οχι Metal Zone, τότε τι?
« Απάντηση #26 στις: 25/01/10, 21:46 »
Η κιθαρα κακασχημη.
Το πεταλι μου θυμισε πολυ ZZ Top. ;)


Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Αν οχι Metal Zone, τότε τι?
« Απάντηση #27 στις: 25/01/10, 21:54 »
Εχω τετοια και γουσταρω τρελα!  ;D
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: Αν οχι Metal Zone, τότε τι?
« Απάντηση #28 στις: 25/01/10, 22:30 »
Οχι που δε θα χες! ;D
Αν σου αρεσει βεβαια δε μου πεφτει λογος!


Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Αν οχι Metal Zone, τότε τι?
« Απάντηση #29 στις: 09/04/10, 13:26 »
Ενταξει ουτε εγω πιστευα και ουτε πιστευω οτι ενα πεταλι μπορει να "πατησει κατω" εναν "ενισχυταρα".

Ομως, υπαρχει φιλοσοφια και σκεπτικο πισω απο πολλα πεταλια, και οπως παντα το που θα παιξεις τι ειναι σημαντικοτερο απο τον ιδιο τον εξοπλισμο.

Ας πουμε οτι σου καθεται μια γκομεναρα τζινι και επειδη ησουν καλο παιδι σου δινει καμια 15ρια ευχες...κανεις τις ευνοητες 14 και μετα λες, ε δεν παιρνω και ενα τερας 150 watt ταδε διασημο μεταλ ενισχυτη? Μπομπα!!!

Αν ηταν η τελευταια σου ευχη και δεν προλαβες να ευχηθεις να μην κουραζονται τα αυτια σου σε υψηλη ενταση και να εχεις πακετο και ενα καλο μεγαλο ηχομονωμενο χωρο το πιο πιθανο ειναι να το βγαλεις καποια στιγμη στις αγγελιες...


Και πας μετα γιατι το τζινι πεταξε!!! και παιζεις με ενα πεταλι, η ενα modelling κτλ σε χαμηλη ενταση και λες αμαν! αυτο καλα ακουγεται...Δε σε σπρωχνει ο αερας τοσο αλλα αντεχεται...Οχι ακριβως happy ending αλλα δε βαριεσαι. Ασε που τα modelling εχουν ψευτικο μεν αλλα το εχουν αυτο το "κουνιεται το ηχειο και κοντευει να σκασει και γουσταρω και εγω και ο ενισχυτης" απλα δε το νιωθεις δε γινεται σεισμος στο δωματιο και παραμενει ψευτικο.


Απο εκει και επειτα βλεπεις και την ιστορια του Adriannου και λες οτι για μερικα ηχοχρωματα σιγα μην αλλαξω ενισχυτη και εχει δικιο, ασε που με τα πεταλλακια διασκεδαζεις φτηνα και πουλιουνται ευκολα ακομη και απο περιεργεια.



Εχω βαρεθει να ακουω ομως ποσο καλα ειναι τα overdrive πεταλια εναντι των distortion και οτι διατηρουν πιο "οργανικο" και μεγαλο "ηχο" και τι ωραια! και αλλα τετοια χαρωπα. Μπουρδες! Οταν βλεπεις οι περισσοτεροι πως τα ρυθμιζουν, το distortion κουμπι ειναι χαμηλα, το level ειναι τερμα και το tone ανα γουστο το τι αφηνει να περασει στον ενισχυτη. Αυτα τα πεταλια δεν ειναι ΤΙΠΟΤΑ περα απο light crunch και παλι το αν σα αρεσει ειναι ενα θεμα. Ο τροπος που χρησιμοποιουνται τα κανει πιο πολυ μερος δομικο στοιχειο πακετο με τον ηχο του ενισχυτη για αυτο και με αλλους ταιριαζουν και αλλους οχι. Ακους δλδ τον ενισχυτη σου να ζοριζεται και οχι τον ηχο κονσερβα του πεταλιου που απλα ο ενισχυτης αναπαραγει σαν ετοιμη εγγραφη ενα ραδιοφωνο. Αυτο κανει και το tube screamer. It makes the tubes scream. Αλλιως παμε σε stadalone distortion σα το metal zone που τα κανει ολα μονο του. Ειλικρινα και καρφι στην κονσολα να το βαλεις και να κοψεις πριμα θα καταλαβεις οτι ειναι αυτο. Το εκανε ενας κουμπαρος μου σε Live στην Τουρκια γιατι μονο αυτο υπηρχε!!!

Αλλα οπως λεμε οτι πανω απο 3 συγχορδιες ανα τραγουδι ειναι jazz ετσι και απο ενα σημειο και μετα ειναι distortion. Αλλο πραγμα!!!

Αποσυνδεδεμένος Publius

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 45
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • ICON YouTube channel
Απ: Αν οχι Metal Zone, τότε τι?
« Απάντηση #30 στις: 10/04/10, 10:59 »
Δεν μπορώ παρα να συμφωνήσω με οτι γράφουν παραπάνω...

αλλά επειδή μ'αρέσει να πειράζω (πλέον) τα πετάλια που έχω ήδη και να κάνω τροποποιήσεις, γιατί δεν ψάχνεις να βρείς τροποποιήσεις που μπορείς να κάνεις και να αναδειχτεί το MT2.

Συγκεκριμένα υπάρχουν 3 γνωστές και πολύ καλές τροποποιήσεις που μπορείς να κάνεις στο συγκεκριμένο πετάλι:
Twilight από τον Keeley
Diezel και Boogie από τον Wheezer ή κάπως έτσι.

Diezel mod


Boogie mod


Εγώ προτιμώ το Diezel mod.

Αν δεν πιάνουν τα χέρια σου ξέχασέ το, απλά σου παραθέτω και άλλες φθηνότερες επιλογές

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Αν οχι Metal Zone, τότε τι?
« Απάντηση #31 στις: 11/04/10, 12:00 »
Αν θες πειραγμενο κυκλωμα metal zone με τη μια, εχει και απο εταιρειες σα τη digitech

http://www.hardwirepedals.com/tl2-metal-distortion-videos.php

Εχουν κυκλοφορησει και αρκετα δειγματα. Προσωπικα μου αρεσει το οχι metal distortion της για metal!!! Το valve distortion. Εχει πιο ακοπρεσαριστο ηχο και ειναι σα να σε...αφηνει να επιτιθεσαι στην κιθαρα και να περναει αυτο στον ηχο. Αν φυσικα σου αρεσει να χαιδευεις τις χορδες και να βγαινει χειμαρρος δεν κανει. Αλλα αμα δεις ο hetfield με ποσο λιγο gain παιζει και ποσο κοπαναει με το δεξι με mute ταυτοχρονα καταλαβαινεις οτι εκει ειναι που κανει ο παικτης τη διαφορα!!!!

Δευτερον, υπαρχει αυτο...



Δε θυμαμαι η ξερω σιγουρα αν ειναι πειραγμενο metal zone κατα βαση...αλλα τι σημασια εχει...? Για 15 ευρω καινουριο...Το παιρνεις, βαζεις τα σωθικα του σε ενα αξιοπρεπες κουτι το κανεις true bypass που και το metal zone δεν ειναι, αυτο και αν χρειαστει το τραβας πειραγμα (αν γινεται...δε το εχω δει μεσα).

Το rocktron metal planet λενε οτι ειναι καλοθελητης συγγενης του metalzone...

Τελος τσακω και ενα απλο videaki με tech21 trademark 60 metal muff και boss SD-1 στη σειρα...



Και οπως λεει ο τυπος χωρις θορυβο και σφυριγματα. Αμα εχεις ορεξη...Ο τυπος το εχει μαρεσουν ολα τα videaκια του!!! Πολυ καλος.

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Αν οχι Metal Zone, τότε τι?
« Απάντηση #32 στις: 12/04/10, 16:01 »
Μιας  αναφερθηκαν και τα Rocktron, δες και το Rampage.

Ειχε ενας φιλος την πιο παλια εκδοση, μια χαρα ηταν.
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Metal Zone

Ξεκίνησε από S N S E Τα καλύτερα...

12 Απαντήσεις
5980 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/12/03, 01:43
από paulchro
0 Απαντήσεις
59720 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/05/04, 22:47
από Σιδηρόπουλος
1 Απαντήσεις
2361 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/06/06, 21:43
από GIORGOS KANLIS
6 Απαντήσεις
3178 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/07/07, 22:29
από FSL
3 Απαντήσεις
2881 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/10/08, 15:39
από PlasmaPool
16 Απαντήσεις
4739 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/01/09, 22:58
από Ιππέας
11 Απαντήσεις
3675 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/03/09, 18:46
από ivikos
1 Απαντήσεις
1947 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/01/10, 22:29
από Αρέθα
5 Απαντήσεις
3856 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/11/11, 12:22
από master of puppets
33 Απαντήσεις
11460 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/05/13, 17:28
από Nikos7