Αποστολέας Θέμα: Πετάλια για νέο κιθαρίστα  (Αναγνώστηκε 6919 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Skyliner

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 9
    • Προφίλ
Πετάλια για νέο κιθαρίστα
« στις: 07/07/10, 00:28 »
Καλησπέρα σε όλα τα μέλη του forum...Είμαι καινούριος σχετικά κιθαρίστας(παίζω περίπου ένα χρόνο) και αποφάσισα να ξεκινήσω τη δικιά μου συλλογή με πετάλια... :P Η κιθάρα μου ειναι μια Samick ic-4 interceptor και παίζω σε έναν Line 6 Spider IV 15W.Κυρίως παίζω metal, punk(sum 41, offspring) και θέλω ενα distortion και ίσως ενα wah(μου αρέσει πολύ).Θα θελα να μου προτείνετε κάτι με μέγιστο budget 200E..Αν έχετε και τίποτα καλύτερο από άποψη εφέ, προτείνετε ελεύθερα...Ευχαριστώ προκαταβολικά

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Πετάλια για νέο κιθαρίστα
« Απάντηση #1 στις: 07/07/10, 01:11 »
Πολύ σουξέ αυτή η Ιnterceptor... ::)

Κατ' αρχήν νομίζω ότι πετάλια αγοράζεις επειδή θέλεις ένα ή περισσότερα εφφέ με πρόθεση να δώσεις ένα συγκεκριμένο χρώμα ή διάσταση στον ήχο σου. Το ότι αποφάσισες να ξεκινήσεις "συλλογή από πετάλια" είναι πολύ γενικό κι αόριστο, ο δε μουσικός προσανατολισμός σε metal και punk επίσης δεν δίνει σαφείς κατευθύνσεις ως προς τον ήχο που θέλεις να πετύχεις. Αφήνω τελευταίο το γεγονός ότι αυτές οι αναζητήσεις είναι αρκετά δαπανηρό σπορ αν δεν ξέρεις τι ακριβώς ψάχνεις. Tέλος πάντων, για wah δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη καθώς είναι ένα θέμα που δεν το κατέχω. Όσο για distortion, η δική μου γνώμη είναι ότι ένα distortion πετάλι στο συγκεκριμένο ενισχυτή είναι μάλλον χαμένος χρόνος (δεν λέω χαμένα λεφτά γιατί λογικά το πετάλι θα σού μείνει για να το χρησιμοποιήσεις όταν πάρεις κάποιο σοβαρό ενισχυτή).

Πάντως για να μη νομίζεις ότι σού λέω ό,τι θέλω, πήγαινε σε ένα κατάστημα που πουλάνε τους Spider και βάλε μπροστά ένα οποιοδήποτε distortion πετάλι για δοκιμή. Μετά έλα να μάς πεις εντυπώσεις...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Skyliner

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 9
    • Προφίλ
Απ: Πετάλια για νέο κιθαρίστα
« Απάντηση #2 στις: 07/07/10, 01:26 »
Φίλε Απόλλων σε ευχαριστώ κατ'αρχάς για την απάντηση σου...Έχεις δίκιο η έκφραση "συλλογή" δεν ήταν και η πιο σωστή.Περισσότερο θέλω να πειραματιστώ με ήχους, ψάχνοντας τον δικό μου...Βασικά αυτό με τον ενισχυτή δεν το πολυκατάλαβα.Εννοείς οτι απλά δεν θα καταλάβω μεγάλες διαφορές ή οτι ίσως πρέπει να μαζέψω πρώτα για έναν καλύτερο ενισχυτή?(α ξέχασα να αναφέρω οτι όταν πάω με κάτι φίλους μου σε ένα studio οι ενισχυτές που έχει δεν βγάζουν τοσο πολλή βρώμα από μόνοι τους...κυρίως για αυτό μπήκα στον πειρασμό να ψάξω για πετάλι)

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: Πετάλια για νέο κιθαρίστα
« Απάντηση #3 στις: 07/07/10, 01:53 »
Εννοεί ότι το καθαρό του κανάλι είναι πολύ μέτριο για να αποδώσει ένα καλό distortion pedal και τα crunch και metal κανάλια επιεικώς απαράδεκτα για να χρησιμοποιήσεις ένα overdrive από πάνω. Για το insane δε μιλάω καν (έχω τον Spider III 15W...).

Πάντως, ένας φίλος χρησιμοποιεί ένα EHX Metal Muff στον Spider II με σχετικά καλά αποτελέσματα για thrash (βοηθάει το "τζιτζίκι").

Εγώ θα σου πρότεινα να βάλεις χρήματα στην άκρη για έναν ενισχυτή με καλό lead κανάλι για metal και καλό καθαρό για funk.

Αν το budget είναι σχετικά περιορισμένο, καλό όνομα έχει ο Peavey Bandit 112 ανάμεσα στους high gain τρανζίστορ ενισχυτές και κοστίζει 230 ευρώ, όσο θα σου βγούν περίπου δηλαδή ένα μέσο distortion pedal κι ένα Cry Baby.

Edit: Βασικά, δεν έχει "κανονικό" καθαρό κανάλι, εξομοίωση καθαρού έχει... :Ρ
« Τελευταία τροποποίηση: 07/07/10, 02:06 από mits@kos »
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: Πετάλια για νέο κιθαρίστα
« Απάντηση #4 στις: 07/07/10, 13:09 »
Παρε εναν απο αυτους και για την ωρα ξεχνα τα πεταλια:


1) http://www.thomann.de/gr/vox_ac4tv.htm


2) http://www.thomann.de/gr/vht_special_6_combo_av_sp1_6.htm


3) http://www.thomann.de/gr/fender_super_champ_xd.htm


Οποιο πεταλι και να βαλεις στο καθαρο καναλι του Spider θα το ΜΙΣΗΣΕΙΣ...


Πεταλια παρε ΜΟΝΟ στην περιπτωση που εχεις πολλες προβες (σε ποιοτικοτερους ενισχυτες) ή live αναγκες και χρειαζεσαι καποια εφφε...


Κυρίως παίζω metal, punk(sum 41, offspring) και θέλω ενα distortion και ίσως ενα wah(μου αρέσει πολύ).Θα θελα να μου προτείνετε κάτι με μέγιστο budget 200E..



Αν και μονο αν ισχυει το παραπανω που σου εγραψα τοτε προτεινω:


-Tech 21 GT-2 (θα σου αρεσει επειδη εχει πολυ gain και ειναι παραμετροποιησιμο)
-Tonebone Hot British
-Fulltone GT-500


Μεταχειρισμενα τα βρισκεις απο 100-150 maximum...


Για wah κατι πολυ απλο (Cry Baby ή VOX)



Αποσυνδεδεμένος Skyliner

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 9
    • Προφίλ
Απ: Πετάλια για νέο κιθαρίστα
« Απάντηση #5 στις: 07/07/10, 20:56 »
Mits@ako ευχαριστώ κατ'αρχάς για τη διευκρίνιση...Άκουσα τον Peavy, μου φάνηκε καλός αλλά είναι 80W..Είναι μάλλον πολύ δυνατός και μεγάλος για ένα διαμέρισμα στην Αθήνα..
G.K. άκουσα τους ενισχυτές  που μου πρότεινες και μου έκανε εντύπωση ο VHT που είναι στα 100Ε λιγότερα από οτι οι άλλοι 2..Από πεταλια μου άρεσε(σύμφωνα με τα samples από κάθε site) ιδιαίτερα το GT2 που είχε τρελή ποικιλία...
Θα σκεφτώ σοβαρά πριν αγοράσω το οτιδήποτε(τον Αύγουστο λογικά)..
Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: Πετάλια για νέο κιθαρίστα
« Απάντηση #6 στις: 07/07/10, 21:30 »
Δε θα έχεις πρόβλημα με τον Bandit στο σπίτι, πίστεψέ με.
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος Skyliner

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 9
    • Προφίλ
Απ: Πετάλια για νέο κιθαρίστα
« Απάντηση #7 στις: 08/07/10, 23:25 »
Λες ε???

Αποσυνδεδεμένος Skyliner

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 9
    • Προφίλ
Απ: Πετάλια για νέο κιθαρίστα
« Απάντηση #8 στις: 14/07/10, 15:47 »
Να σας ρωτήσω και κάτι ακόμα....Μήπως καλύτερα να έπαιρνα μια πεταλιέρα που να συνδέεται με pc μέσω usb??Αξίζει??Και πως θα αποδίδει σε καλύτερους ενισχυτές, όπως αυτούς που έχει στο studio??

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: Πετάλια για νέο κιθαρίστα
« Απάντηση #9 στις: 14/07/10, 15:57 »
Στα 200 ευρω παιρνεις μεταχειρισμενη την Tonelab LE που ειναι μια χαρα.
Βρισκεις ομως και Boss και Line 6 σε αυτα τα λεφτα.
Για μενα ειναι καλη λυση η πεταλιερα. Ψαξε και δες τι σου κανει καλυτερα μιας και εδω υπαρχει μεγαλη ποικιλια... ;)


Αποσυνδεδεμένος Skyliner

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 9
    • Προφίλ
Απ: Πετάλια για νέο κιθαρίστα
« Απάντηση #10 στις: 14/07/10, 17:24 »
Από Boss βρήκα αυτή εδώ: http://www.thomann.de/gr/boss_me_25.htm
Από LIne6 άκουσα το floor pod αλλά δεν με ενθουσίασε...
Η tonelab ήταν απλά φοβερή!!Άμα τη βρω μεταχειρισμένη σε καλή ευκαιρία θα την πάρω...Επίσης άκουσα τη zoom g2.1u στο youtube..Ο τύπος που έπαιζε είχε βγάλει τόνους από Metallica, Slipknot, Guns 'n'Roses, Bullet for my Valentine, Hendrix και πολλούς άλλους..Μου άρεσε πάρα πολύ αυτή η ποικιλία...Αλλά δεν έχω και πολύ μεγάλη εμπειρία σε αυτό τον τομέα...

Αποσυνδεδεμένος metalupyourass

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 61
    • Προφίλ
Απ: Πετάλια για νέο κιθαρίστα
« Απάντηση #11 στις: 17/07/10, 13:22 »
φιλε σου προτεινω να παρεις πεταλιερα για αρχη και μετα κοιτας και για πεταλακια.εγω σου προτεινω πεταλιερες boss οπως thn me 25 kai me 20

Αποσυνδεδεμένος Frozen Wizard

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 16
    • Προφίλ
Απ: Πετάλια για νέο κιθαρίστα
« Απάντηση #12 στις: 03/08/10, 01:46 »
Ασχετο αλλα αν θες εφφε γιατι δεν τσεκαρεις ενα πολυεφφε οπως Vamp-2 ή vamp-3
http://guitars.musiciansfriend.com/product/Behringer-VAmp-2-Guitar-Multi-Effects-Processor?sku=480674
http://www.thomann.de/gr/behringer_vamp3.htm

η τιμη του 2 πρεπει να ειναι γυρω στα 60 ευρω
 τωρα δεν κσερω αν θα σου εκανε η αν θες κατι τετιο αλλα ριχτου μια ματια  :D

Αποσυνδεδεμένος BPLive

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Φύλο: Άντρας
  • One in a Million ...
    • Προφίλ
Απ: Πετάλια για νέο κιθαρίστα
« Απάντηση #13 στις: 03/08/10, 21:29 »
I agree saving for a small tube amp if you want to get involved with effects.  IMHO I don't think a Peavy Bandit is such a huge upgrade to what you have now. It will loose its value quickly being Solid State. You won't get a return $$ later.  So sort of waste of money unless you get it used which is fine.

but if you want to get pedals....   +1 on the Cry Baby   :)


Αποσυνδεδεμένος moutoulos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 67
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • GP electronics - moutoulos ™
Απ: Πετάλια για νέο κιθαρίστα
« Απάντηση #14 στις: 03/08/10, 21:53 »
 :o

Ο PEAVEY BANDIT 112 ακρίβυνε, έχει σχεδόν 300ε.

Thomann
DV247

Αποσυνδεδεμένος BPLive

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Φύλο: Άντρας
  • One in a Million ...
    • Προφίλ
Απ: Πετάλια για νέο κιθαρίστα
« Απάντηση #15 στις: 03/08/10, 22:21 »
:o

DV247


Right ...  I'd rather save for a Tiny Terror & Night Train Cab 

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Πετάλια για νέο κιθαρίστα
« Απάντηση #16 στις: 04/08/10, 15:20 »
+1 στην Tonelab ST!!! Μπροστα απο καλο καθαρο καναλι θα σε ανταμειψει...

http://www.thomann.de/gr/vox_tonelab_st.htm
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος mohok

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 19
    • Προφίλ
Απ: Πετάλια για νέο κιθαρίστα
« Απάντηση #17 στις: 11/08/10, 01:12 »
ο ενισχυτής που παίζεις σε προσωπικό επίπεδο δεν τον θεωρώ καν ενισχυτή  (τον αγοράσα καποια στιγμή και εγώ  για να μπορώ να μελετάω στο σπίτι χωρίς να κάνω πολύ φασαρία και μέσα σε έναν μήνα πείρε δρόμο ... και αντικατασταθηκε φυσικά απο άλλον)... δεν σηκώνει πολλά πολλά  οπότε σε πρώτο επίπεδο καλύτερα είναι να ψάξεις για ενισχυτή πρώτα και ύστερα για πετάλια παρόλο που το "συλλογή πεταλιών" είναι κάτι γενικό και αόριστο....  σε γενικότερα πλαίσια... τα εφέ που χρειάζεσαι είναι ένα καλό distortion για αρχή ή ένα overdrive (περι ορέξεως κολοκυθόπιτα , τι σου αρέσει καλύτερα είναι το θέμα) και ύστερα ένα chorus kai ένα delay ....... και ως εκεί για αρχή πάρε καλύτερα καμία πεταλιέρα φτηνή... (φτηνή και καλή λύση) να εξοικιωθείς λίγο περισσότερο με τα εφε και τους συνδιασμούς τους.... και ύστερα αν θέλεις να δώσεις μία νέα διάσταση στον ήχο σου θα μπορείς να δεις τι μπορείς να κάνεις καλύτερο.... σε αυτά τα θέματα είναι θέμα γούστου πρώτα από όλα στον ήχο, ύστερα αφού κατασταλάξεις στο τι θέλεις μπορείς είναι πιο συνετό να δεις το ΠΩΣ μπορείς να το κάνεις.... άλλοι χρησιμοποιούν πεταλάκια, άλλοι κάνουν χρήση πεταλιών και πολυεφέ ταυτόχρονα ( ένα distortion ή ένα Overdrive σε πεταλάκι και ένα πολυεφέ gia Delay, chorus, tube simulators, reverb κλπ) αλλά για κάτι τέτοιο άσχετα με το στυλ που παίζεις θέλει σαφέστατα πρώτα μια εξοικίωση με το όλο θέμα... ελπίζω να βοήθησα
καλή τύχη...

Αποσυνδεδεμένος Skyliner

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 9
    • Προφίλ
Απ: Πετάλια για νέο κιθαρίστα
« Απάντηση #18 στις: 03/09/10, 02:03 »
Παιδιά σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας και συγνώμη που άργησα να απαντήσω αλλά ήμουν σε διακοπές...Τελικά αποφάσισα να αγοράσω πεταλιέρα, να την συνδέω στο pc και να παίζω...Και σε πρόβα με τους φίλους μου σε studio απλά θα την κουβαλάω μαζί μου...Α επίσης είδα ακόμα μια την korg ax3000g...Αξίζει καθόλου σε σχέση με τις άλλες που έχουν αναφερθεί εδώ??

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
55 Απαντήσεις
35588 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/09/06, 17:45
από juggernot breaker*
10 Απαντήσεις
5619 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/01/07, 15:30
από verdict94
23 Απαντήσεις
10467 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/03/09, 03:53
από Sbiblerubleb
6 Απαντήσεις
4174 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/08/09, 17:44
από Wise_One
0 Απαντήσεις
2623 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/05/10, 13:08
από Lefteris_Delirium
7 Απαντήσεις
3285 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/06/11, 22:48
από A-nik-i
7 Απαντήσεις
21723 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/09/11, 12:34
από Tempus
0 Απαντήσεις
15934 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/09/12, 15:10
από hot_sauce (φλουτσ)
2 Απαντήσεις
21425 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/11/12, 02:31
από hot_sauce (φλουτσ)
1 Απαντήσεις
36459 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/02/13, 07:24
από Korgy