Αποστολέας Θέμα: "Αναβάθμιση" ή Αγορά Κιθάρας ?  (Αναγνώστηκε 10756 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος moutoulos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 67
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • GP electronics - moutoulos ™
Παιδιά έχω ένα πρόβλημα - δίλημα.
Έχω την παρακάτω κιθάρα ...  :)



  Μην σας ξεγελάει, δεν είναι Strato, δεν είναι Squier, αλλά ... μάλλον πρέπει να είναι απο
διάφορα parts (no name), έτσι μου είπαν τουλαχιστον, γιατί προσωπικά δεν έχω πολύ εμπειρία,
καθότι νέος στο "χώρο". Την πήρα απο έναν φίλο μου, ο οποίος απλά την είχε απο φίλο του κτλ,
μ'άλλα λόγια δεν ξέρω την ιστορία της. Οπτικά είναι σε πολύ καλή κατάσταση, και απ'ότι μου
είπε πρέπει να είναι 8-10 ετών. Ηχητικά είναι το πρόβλημα καθότι:
  Έχει δυο προβλήματα μεγάλα ...

α) "Φαγωμένα" τάστα, λιωμένα ..., και ...
β) Κυρτό μπράτσο, στραβό (τώρα είναι Stravocaster  ;D) που μερικές φορές τρίζει ο ήχος (μπρρρρρ).

  Τώρα εγώ σκέφτομαι ...   :eee:), να αλλάξω μπράτσο, ποτενσιόμετρα, μαγνήτες, και να την κάνω τζι-τζι ?
ή να πάρω μια άλλη ?. Τώρα βέβαια θα με ρωτήσετε για τι είδος μουσική, εντάξει καινούργιος είμαι,
μια all around, και βλέπουμε, μιας και δεν ξέρω ακόμα που θα τραβήξω. Εννοείται βέβαια metal,
για Blues οχι τόσο πολύ, για Vai (σολαρίσματα) πάρα πολύ. Τα ανέφερα μήπως και βοηθήσω περισσότερο.

  Αν είναι να πάρω καινούργια, με τα δικά μου τουλάχιστον κριτήρια, το τι μου αρέσει οπτικά,
και με τιμή που να μην ξεπερνάει τα 250-300ε, προσανατολίζομαι απο του "θωμά" σε:

http://www.thomann.de/gr/ibanez_grg270b_bkn.htm
http://www.thomann.de/gr/fender_squier_std_strat_rw_ab.htm
http://www.thomann.de/gr/fender_squier_std_strat_mn_ab.htm
http://www.thomann.de/gr/ibanez_sa120exbk.htm
http://www.thomann.de/gr/ibanez_sa160bk_2.htm

  Εσείς τι θα μου προτείνατε ?,  να φτιάξω την ίδια ? ή απο αυτές που έχω "επισυνάψει" (ή άλλη, δική σας κρίση)
να αγοράσω μια καινούργια  ::).

Υ.Γ Αυτές που "επέλεξα" δεν ξέρω που διαφέρουν ή ταιριάζουν, απλά έγινε βάση εμφάνισης και τιμής ... ;D ;D
« Τελευταία τροποποίηση: 20/10/08, 17:41 από moutoulos »

Αποσυνδεδεμένος VampireLestrat

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 387
  • Φύλο: Άντρας
  • Draco Dormiens Nunquam Titillandus
    • Προφίλ
Απ: "Αναβάθιση" ή Αγορά Κιθάρας ?
« Απάντηση #1 στις: 18/10/08, 16:00 »
Φίλε μου για να αλλάξεις τάστα και μαγνήτες μόνο θες περίπου κανα 300άρι οπότε πας για καινούρια...

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: "Αναβάθιση" ή Αγορά Κιθάρας ?
« Απάντηση #2 στις: 18/10/08, 16:09 »
To ερώτημα που θέτεις, δεν μπορεί να απαντηθεί από κανέναν άλλο παρά από εσένα.. Νιώθεις ότι η κιθάρα που έχεις σε βολεύει από θέμα playability και ήχων; Κοινώς την νιώθεις καλά στα χέρια σου ή σε ενοχλούνε κάποια πράγματα πάνω της (π.χ. χονδρό μπράτσο, δύσκολη πρόσβαση στα κάτω τάστα, pickups με διαφορετικό ηχόχρωμα από αυτό που θέλεις, σου λείπει ένα floyd rose tremolo, κ.λπ.).. Αν η απάντηση είναι ναι τότε θα πρέπει να αρχίσεις να δοκιμάζεις όπου μπορείς διαφορετικές κιθάρες μέχρι να καταλήξεις σε κάποια που θα σου αρέσει εμφανισιακά αλλά και παικτικά.. Αν όχι, οι επιδιορθώσεις που περιγράφεις είναι μια εύκολη διαδικασία.. Στη χειρότερη το refret να κοστίσει γύρω στα €140-150 και ίσως λιγότερο αν δεν αλλαχθούν όλα τα τάστα αλλά μόνο αυτά που έχουν υποστεί φθορές (συνήθως τα πρώτα).. Το άλλο πρόβλημα (ίσιωμα της βέργας) μπορείς να το κάνεις μόνο σου ή στην ανάγκη ο μάστορας θα στο κάνει δώρο αν σου αλλάξει τα τάστα (φαντάζομαι--εγώ έτσι θα έκανα αν ήθελα να κρατήσω τον πελάτη)..

Τώρα θα μου πεις, αντί να δώσω €150 για επισκευές μπορώ να δώσω €250 και να πάρω μια από αυτές τις κιθάρες που προτείνεις.. Όπως σου είπα, αν η κιθάρα σου σε ικανοποιεί δεν νομίζω ότι αξίζει τον κόπο.. Θα μπορούσες αυτά τα €100 να τα κρατήσεις και να μαζέψεις σιγά-σιγά για κάποιον καλύτερο ενισχυτή όπου εκεί πραγματικά θα καταλάβεις διαφορά στον ήχο παρά αν αλλάξεις την partcaster σου με μια Squier..

Αποσυνδεδεμένος moutoulos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 67
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • GP electronics - moutoulos ™
Απ: "Αναβάθιση" ή Αγορά Κιθάρας ?
« Απάντηση #3 στις: 18/10/08, 16:35 »
Όχι η κιθάρα σαν "πιάσιμο", δεν με ενοχλεί, έτσι και αλλιώς γιαυτό έβαλα επισύναψη και squier, επειδή φαντάζομαι
είναι ίδιες. Αυτό που με ενοχλεί είναι ο ήχος της  :-\. Και δεν ξέρω κατα πόσο θα πετύχει η "εγχείρηση", αν τελικά
καταλήξουμε εκεί.

Αποσυνδεδεμένος ονομα_χρηστη

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 59
    • Προφίλ
Απ: "Αναβάθιση" ή Αγορά Κιθάρας ?
« Απάντηση #4 στις: 18/10/08, 17:02 »
δοκιμασες αλλες να δεις αν σε βολευουν καλυτερα?
Γ****ω την εμπειρια μου
Εm

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: "Αναβάθιση" ή Αγορά Κιθάρας ?
« Απάντηση #5 στις: 18/10/08, 17:15 »
Όχι η κιθάρα σαν "πιάσιμο", δεν με ενοχλεί, έτσι και αλλιώς γιαυτό έβαλα επισύναψη και squier, επειδή φαντάζομαι
είναι ίδιες. Αυτό που με ενοχλεί είναι ο ήχος της  :-\. Και δεν ξέρω κατα πόσο θα πετύχει η "εγχείρηση", αν τελικά
καταλήξουμε εκεί.
Απλά σκέψου ότι αν δεν σου αρέσει ο ήχος της θα πρέπει να πάρεις τρεις μαγνήτες οπότε το κόστος της "επισκευής/ανακαίνισης" θα ανέβει και άλλο.. Παρόλα αυτά νομίζω ότι και πάλι συμφέρει έναντι αγοράς άλλης κιθάρας διότι και μια Squier των €250 - €300 να πάρεις, οι μαγνήτες της θα είναι χαμηλής ποιότητας.. Ακόμα και μια μεξικάνικη Fender (€450 - €500) να πάρεις, πάλι οι μαγνήτες θα θέλουν αλλαγή.. Συμπέρασμα, αν το playability είναι καλό τότε επένδυσε σε ένα σετ καλών μαγνητών, κάνε και τις επισκευές σου και έπειτα δεν θα πιστεύεις τι κρατάς στα χέρια σου ;)..

Όλα αυτά δεν στα λέω για να σε αποθαρρύνω από μια αγορά καινούργιας κιθάρας, απλά για να σου δώσω να καταλάβεις ότι για να "ανέβεις" επίπεδο στη κιθάρα σου θα πρέπει να δαπανήσεις πάνω από €800 για μια καλή κιθάρα..
« Τελευταία τροποποίηση: 18/10/08, 17:20 από faser »

Αποσυνδεδεμένος moutoulos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 67
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • GP electronics - moutoulos ™
Απ: "Αναβάθιση" ή Αγορά Κιθάρας ?
« Απάντηση #6 στις: 18/10/08, 17:17 »
δοκιμασες αλλες να δεις αν σε βολευουν καλυτερα?
Η αλήθεια είναι πως όχι  :-[, και αυτό γιατί είμαι καινούργιος στην κιθάρα, και ντρέπομαι να μπώ
σε ένα μαγαζί να πάρω κάποιες και απλά να την κρατάω ..., εεε εντάξει άλλο σπίτι, και άλλο να με κοιτάνε.
Είμαι ντροπαλός βλέπεται  ;D ;D.

Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1969
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ
Απ: "Αναβάθιση" ή Αγορά Κιθάρας ?
« Απάντηση #7 στις: 18/10/08, 17:25 »
Να σου πω κατι...

Δεν ειναι καθολου ντροπη να μπεις σε ενα μαγαζι και να παιξεις με μια κιθαρα...
Δεν ξερω για τους υπολοιπους αλλα και εγω το παθαινω αυτο που λες, νιωθω δηλαδη καποια αμηχανια οταν με κοιτανε, αλλα κλαιν...
Στην τελικη τα λ7 σου προσπαθεις να "προφυλαξεις" και να τα "επενδυσεις" καλυτερα....

Και σου μιλαω εγω, ο οποιος ασχολουμαι με την κιθαρα 2 χρονακια πανω κατω,ειμαι νεος δηλαδη στο αθλημα οπως και εσυ....
Δεν ειναι αναγκη εκεινη την ωρα να αποδειξεις τιποτα και σε κανεναν, δεν χρειαζεται να παιξεις παπαδες για να δεις αν σε βολευει μια κιθαρα....
Στην τελικη αυτοι οι οποιοι δουλευουν σε μαγαζια με μουσικα οργανα ειναι σε πολυ μεγαλο ποσοστο μουσικοι και λογικα θα εχουν περισσοτερες γνωσεις απο εμενα που τωρα μαθαινω και παω για μια δοκιμουλα...

Φιλικα

Αποσυνδεδεμένος moutoulos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 67
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • GP electronics - moutoulos ™
Απ: "Αναβάθιση" ή Αγορά Κιθάρας ?
« Απάντηση #8 στις: 18/10/08, 17:32 »
Όχι η κιθάρα σαν "πιάσιμο", δεν με ενοχλεί, έτσι και αλλιώς γιαυτό έβαλα επισύναψη και squier, επειδή φαντάζομαι
είναι ίδιες. Αυτό που με ενοχλεί είναι ο ήχος της  :-\. Και δεν ξέρω κατα πόσο θα πετύχει η "εγχείρηση", αν τελικά
καταλήξουμε εκεί.
Απλά σκέψου ότι αν δεν σου αρέσει ο ήχος της θα πρέπει να πάρεις τρεις μαγνήτες οπότε το κόστος της "επισκευής/ανακαίνισης" θα ανέβει και άλλο.. Παρόλα αυτά νομίζω ότι και πάλι συμφέρει έναντι αγοράς άλλης κιθάρας διότι και μια Squier των €250 - €300 να πάρεις, οι μαγνήτες της θα είναι χαμηλής ποιότητας.. Ακόμα και μια μεξικάνικη Fender (€450 - €500) να πάρεις, πάλι οι μαγνήτες θα θέλουν αλλαγή.. Συμπέρασμα, αν το playability είναι καλό τότε επένδυσε σε ένα σετ καλών μαγνητών, κάνε και τις επισκευές σου και έπειτα δεν θα πιστεύεις τι κρατάς στα χέρια σου ;)..

Όλα αυτά δεν στα λέω για να σε αποθαρρύνω από μια αγορά καινούργιας κιθάρας, απλά για να σου δώσω να καταλάβεις ότι για να "ανέβεις" επίπεδο στη κιθάρα σου θα πρέπει να δαπανήσεις πάνω από €800 για μια καλή κιθάρα..
Ακόμα δεν νοιώθω οτι πρέπει να ανέβω επίπεδο, μιας και είμαι αρχάριος, απλά θέλω μια καλύτερη είτε καινούργια είτε modification,
απο αυτή που έχω ...
Αν πάμε σε καινούργια, επειδή να διαθέσω 300ε περίπου στην ίδια, ξέρω γω ,το βλέπω λίγο περίεργο ...
ποιά θα θεωρούσατε σαν πιο σωστή λύση (απο επισυνάψεις και όχι μόνο), γιατί προσωπικά μου είναι λίγο
δύσκολο να βγώ στα μαγαζιά και να δοκιμάζω  :-\.

Αποσυνδεδεμένος moutoulos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 67
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • GP electronics - moutoulos ™
Απ: "Αναβάθιση" ή Αγορά Κιθάρας ?
« Απάντηση #9 στις: 18/10/08, 17:37 »
Να σου πω κατι...
Δεν ειναι καθολου ντροπη να μπεις σε ενα μαγαζι και να παιξεις με μια κιθαρα...
Δεν ξερω για τους υπολοιπους αλλα και εγω το παθαινω αυτο που λες, νιωθω δηλαδη καποια αμηχανια οταν με κοιτανε, αλλα κλαιν...
Στην τελικη τα λ7 σου προσπαθεις να "προφυλαξεις" και να τα "επενδυσεις" καλυτερα....
Και σου μιλαω εγω, ο οποιος ασχολουμαι με την κιθαρα 2 χρονακια πανω κατω,ειμαι νεος δηλαδη στο αθλημα οπως και εσυ....

Έχω "κόψει" λίγο απο το quote σου, άσχετο ...

Εντάξει αλλά αν το "παθαίνεις" εσύ που παίζεις 2 χρόνια ... :), τη να πω εγώ που παίζω 3 μήνες  ::). Κομπλάρω ... 

Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1969
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ
Απ: "Αναβάθιση" ή Αγορά Κιθάρας ?
« Απάντηση #10 στις: 18/10/08, 18:02 »
Να σου πω κατι...
Δεν ειναι καθολου ντροπη να μπεις σε ενα μαγαζι και να παιξεις με μια κιθαρα...
Δεν ξερω για τους υπολοιπους αλλα και εγω το παθαινω αυτο που λες, νιωθω δηλαδη καποια αμηχανια οταν με κοιτανε, αλλα κλαιν...
Στην τελικη τα λ7 σου προσπαθεις να "προφυλαξεις" και να τα "επενδυσεις" καλυτερα....
Και σου μιλαω εγω, ο οποιος ασχολουμαι με την κιθαρα 2 χρονακια πανω κατω,ειμαι νεος δηλαδη στο αθλημα οπως και εσυ....

Έχω "κόψει" λίγο απο το quote σου, άσχετο ...

Εντάξει αλλά αν το "παθαίνεις" εσύ που παίζεις 2 χρόνια ... :), τη να πω εγώ που παίζω 3 μήνες  ::). Κομπλάρω ... 
Μα δεν επιασες το νοημα του ποστ μου...

Εσυ θα πας οχι για να δειξεις τι εμαθες μεσα σε 3 μηνες...
Θα παιξεις κατι το οποιο ξερεις και θα δεις απλα αν σου "καθεται" καλα στο χερι η κιθαρα....

Αποσυνδεδεμένος GiorgosVolos

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 101
    • Προφίλ
Απ: "Αναβάθιση" ή Αγορά Κιθάρας ?
« Απάντηση #11 στις: 18/10/08, 20:18 »
Παντως η κιθαρα σου αν εξαιρέσεις αυτο το ugly pickguard είναι πολύ ομορφη!!
Συνήθως οταν μας φταίει κατι με τον ήχο είναι ο ενισχυτής κ τελευταιά η κιθάρα.Τώρα πάλι αν έχεις ψηθεί για τιποτα μεταλοκιθάρες δύσκολο να αλλάξεις γνώμη (για μένα η δικια σου ειναι μακραν πιο ομορφη).
Πάντως οταν πιστεύουμε οτι κάτι μας φταίει στον ήχο κ καλό είναι να παίζει με τον εξοπλισμό μας καποιος που να το κατέχει καλα... Εκεί αλλάζουμε γνώμη  ;D

Φιλικά
Γιωργος

Αποσυνδεδεμένος ονομα_χρηστη

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 59
    • Προφίλ
Απ: "Αναβάθιση" ή Αγορά Κιθάρας ?
« Απάντηση #12 στις: 18/10/08, 22:18 »
Μην αγορασεις τιποτα χωρις να δοκιμασεις
και δεν ειναι καθολου ντροπη να δοκιμασεις κατι και να μην παιζεις Steve vai...
Δεν θα σου πει καποιος κατι
Προπαντως Εμπιστεψου τα δαχτυλα σου
μην κοιτας πρωτα τον ηχο
αν μια κιθαρα σε βολευει ειναι καλη
ο ηχος διορθωνεται
Οσο  περισσοτερες παιξεις τοσο περισσοτερες πιθανοτητες να παρεις κατι καλο που θα σου μεινει εχεις
Γ****ω την εμπειρια μου
Εm

Αποσυνδεδεμένος moutoulos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 67
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • GP electronics - moutoulos ™
Απ: "Αναβάθιση" ή Αγορά Κιθάρας ?
« Απάντηση #13 στις: 18/10/08, 23:22 »
Οπότε αφού η κιθάρα με βολεύει, αν, λέω αν, της αλλάξω τα αναγκαία πρός αντικατάσταση ...
Δηλαδή ένα μπράτσο, κάτι σαν αυτό ...

http://cgi.ebay.com/Fender-Licensed-Strat-Floyd-Rose-Guitar-Neck-ROSEWOOD_W0QQitemZ270287794984QQihZ017QQcategoryZ41423QQcmdZViewItemQQ_trksidZp1742.m153.l1262,

και ένα ...

http://cgi.ebay.com/LOADED-HSS-GUITAR-PICKUP-GUARD-4-FENDER-FAUX-TORTOISE_W0QQitemZ270287795025QQihZ017QQcategoryZ22670QQcmdZViewItemQQ_trksidZp1742.m153.l1262

είναι Οκ ?.

Τα συγκεκριμένα τα έβαλα σαν δείγμα, απλά επειδή αγοράζω απο eBay σκέφτηκα αυτό πρώτο.
Με μια ματιά είδα οτι "θωμάς", musicstore, δεν έχουν "λαιμούς". Έχετε να προτείνεται απο εδώ κάπου ? 
Δεν το έχω ψάξε το θέμα του mod, γιατί νόμιζα οτι θα μου λέγατε όλοι να πάρω καινούργια  ;D ;D.

« Τελευταία τροποποίηση: 18/10/08, 23:56 από moutoulos »

Αποσυνδεδεμένος GiorgosVolos

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 101
    • Προφίλ
Απ: "Αναβάθιση" ή Αγορά Κιθάρας ?
« Απάντηση #14 στις: 19/10/08, 13:49 »
Μην αγοράσεις μανίκι ετσι γιατι μπορει να μην ταιριάζει 100% στην κιθάρα σου.Εισαι σίγουρος οτι πρέπει να αλλαχτεί κ δεν θέλει πχ ενα τριψιματάκι στα τάστα?Πήγαινε την κιθάρα σου σε εναν καλο οργανοποιο(δυσκολο σε πολλες περιοχες της Ελλάδας) στην περιοχή σου κ ρώτα τον.Μετά μανγήτες η κιθάρα σου έχει 3 μονούς δεν ξερω αν γίνεται να μπει διπλος χωρις να σκαφτει ? στην tele μου παντω δεν γινεται λογικα το ιδιο κ για strat

Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1969
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ
Απ: "Αναβάθιση" ή Αγορά Κιθάρας ?
« Απάντηση #15 στις: 19/10/08, 14:01 »
Ωπα σιγα σιγα...

Το κυριο, κατα την αποψη μου παντα, μερος της κιθαρας απο το οποιο θα κρινεις αν σε βολευει ειναι το μανικι....
Οποτε αν ειναι να παρεις μανικι, παρε αλλη κιθαρα...

Επισης υπαρχουν διπλοι μαγνητες σε μεγεθος μονου...
(Οπως αυτος πχ http://www.thomann.de/gr/seymour_duncan_sl591b_wh_gitarrenpickup.htm)
οποτε θα μπορεσεις,βαζοντας εναν τετοιο μαγνητη στη γεφυρα(οχι απαιραιτητα τον συγκεκριμενο και οχι απαραιτητα μονο στη γεφυρα, αλλα για τωρα νομιζω σου φτανει ενασ διπλος) να παρεις μεγαλυτερη ποικιλια ηχων απο την κιθαρα σου η οποια τωρα εχει 3 μονους...

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: "Αναβάθιση" ή Αγορά Κιθάρας ?
« Απάντηση #16 στις: 19/10/08, 14:23 »
Κατ'αρχήν το γεγονός ότι η κιθάρα σου είναι partscaster και όχι κάποιας εταιρείας, απο μόνο του δεν λέει τίποτα.
Μπορεί να είναι φτιαγμένη απο...κουζινόξυλο και να είναι για τα μπάζα, μπορεί όμως να είναι και μια κιθάρα καλύτερη απ΄ότι νομίζεις.

Ο ήχος δεν είναι υπαιτιότητα μόνο της κιθάρας, ο ενισχυτής και τα δάχτυλα παίζουν σημαντικό ρόλο..
Μπορεί δηλαδή στο τελικό αποτέλεσμα να νομίζεις ότι σε χαλάει η κιθάρα αλλά να είναι υπεύθυνος ο ενισχυτής ή ακόμα και τα δάχτυλα σου, καθότι άπειρος ακόμα...

Τώρα όσο αφορά το μπράτσο και το γεγονός οτι δεν είναι ίσιο, όλα τα μπράτσα έχουν εσωτερικά μια μεταλλική βέργα για να ρυθμίζονται..
Λογικά στο επάνω μέρος του μπράτσου, κοντά στα κλειδιά, θα υπάρχει μια υποδοχή γι'αυτό το πράγμα (συνήθως είναι allen..)
(Αν προσπαθήσεις πάντως να κάνεις ρύθμιση μόνος σου να κάνεις πολύ μικρές κινήσεις με το κλειδί...)

Την κιθάρα σου πρέπει να την δει κάποιος που ξέρει 5-10 πράγματα...
Αλλιώς θα μείνεις πάντα με την απορία...
Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1969
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ
Απ: "Αναβάθιση" ή Αγορά Κιθάρας ?
« Απάντηση #17 στις: 19/10/08, 15:05 »
Κατ'αρχήν το γεγονός ότι η κιθάρα σου είναι partscaster και όχι κάποιας εταιρείας, απο μόνο του δεν λέει τίποτα.
Μπορεί να είναι φτιαγμένη απο...κουζινόξυλο και να είναι για τα μπάζα, μπορεί όμως να είναι και μια κιθάρα καλύτερη απ΄ότι νομίζεις.

Ο ήχος δεν είναι υπαιτιότητα μόνο της κιθάρας, ο ενισχυτής και τα δάχτυλα παίζουν σημαντικό ρόλο..
Μπορεί δηλαδή στο τελικό αποτέλεσμα να νομίζεις ότι σε χαλάει η κιθάρα αλλά να είναι υπεύθυνος ο ενισχυτής ή ακόμα και τα δάχτυλα σου, καθότι άπειρος ακόμα...

Τώρα όσο αφορά το μπράτσο και το γεγονός οτι δεν είναι ίσιο, όλα τα μπράτσα έχουν εσωτερικά μια μεταλλική βέργα για να ρυθμίζονται..
Λογικά στο επάνω μέρος του μπράτσου, κοντά στα κλειδιά, θα υπάρχει μια υποδοχή γι'αυτό το πράγμα (συνήθως είναι allen..)
(Αν προσπαθήσεις πάντως να κάνεις ρύθμιση μόνος σου να κάνεις πολύ μικρές κινήσεις με το κλειδί...)

Την κιθάρα σου πρέπει να την δει κάποιος που ξέρει 5-10 πράγματα...
Αλλιώς θα μείνεις πάντα με την απορία...
Πολυ σωστος, το ξεχασα αυτο...
Αν ακουσεις καποιον που το "κατεχει" το αθλημα μποτρει να αλλαξεις γνωμη για την κιθαρα σου....
Και επισης ενα σεταπ μπορει να σου αλλαξει γνωμη οχι μονο οσον αφορα τον ηχο..
Ενα καλο ρυθμισμα μπορει να κανει την κιθαρα πιο ευκολη στο χερι...

Αποσυνδεδεμένος Crazy Heart

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 271
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: "Αναβάθιση" ή Αγορά Κιθάρας ?
« Απάντηση #18 στις: 19/10/08, 15:55 »


β) Κυρτό μπράτσο, στραβό (τώρα είναι Stravocaster  ;D)
LOL LOL! :D
πάρε μια καινούρια να την ευχαριστηθείς!!!
Music makes the people come together

Αποσυνδεδεμένος moutoulos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 67
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • GP electronics - moutoulos ™
Απ: "Αναβάθιση" ή Αγορά Κιθάρας ?
« Απάντηση #19 στις: 19/10/08, 16:18 »
 Παιδιά κατάχήν ευχαριστώ για τις απαντήσεις !!!!!

:o :o Ωχ δεν ήξερα οτι το μπράτσο ρυθμίζεται ..., αλλά το πρόβλημα εξακολουθεί να υπάρχει,
μιας και δεν είναι μόνο στραβό, αλλά είναι φαγωμένα και μάλιστα πολύ, τα τάστα.

 Το να την δεί κάποιος που επισκευάζει - φτιάχνει, ναι σωστό και το δέχομαι. Πλήν όμως μένω Πάτρα
και εδώ ..., δεν υπάρχει.

Την κιθάρα σου πρέπει να την δει κάποιος που ξέρει 5-10 πράγματα...
 Αλλιώς θα μείνεις πάντα με την απορία...

 Ναι όντως θα έμενα με την απορία ...  ::)
 Επειδή όμως θα ανέβω ή κατέβω  ;D ;D, Αθήνα σε μια-δυο εβδομάδες, δεν μου συστήνετε κάποιον
να πάρω την κιθάρα μαζί να του την πάω, να την δεί ..., και τα υπόλοιπα θα πάρουν το δρόμο τους.

 Οπότε το θέμα τωρινής κιθάρας προσωρινά τελείωσε, εννοώντας ..., μου συστήνετε κάποιον ...,
παω, τη βλέπει, μου λέει.

 Ας πάμε λίγο στο θέμα της καινούργιας. Έστω οτι μου πεί οτι είναι χάλια δεν αξίζει να φτιαχτεί κτλ ...

Ε τότε πάω σε μια απο αυτές που έχω επισυνάψει απο "θωμά" ?.
Το ξέρω είναι λίγο σχετικό αυτό που λέω γιατί θα έπρεπε να τις δοκιμάσω, έτσι και αλλιώς οι Squier
σαν "κράτημα" είναι ίδια με αυτή που έχω, σωστά? Αν κάνω λάθος διορθώστε με. Μ εκείνη την Ibanez(270)
δεν ξέρω τι πάιζει ...

Ψάχνω απεγνωσμένα να βρώ μια καινούργια σαν εναλλακτική λύση, σε περίπτωση που μου πεί
ο μάστορας ... γιοκ απο αυτή, οπότε βούρρρρρ σε αυτή που θα έχω κατασταλάξει  ;D

Σόρρυ αν σας κουράζω ...  :-\

Αποσυνδεδεμένος morrigoth

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 72
  • Φύλο: Άντρας
  • It's Alive!
    • Προφίλ
Απ: "Αναβάθιση" ή Αγορά Κιθάρας ?
« Απάντηση #20 στις: 20/10/08, 03:19 »
Αν ειναι partscaster, οι πιθανοτητες ειναι πως θα ειναι καλυτερη ποιοτικα απο Squier (εκτος αν τα κομματια ειναι Squier... :-\) .
Ακομη και αν παρεις μια αλλη κιθαρα, σαν αυτες που ανεφερες, καποια στιγμη θα θες να αλλαξεις τους μαγνητες, ειδικα αν παιζεις metal (δικος μας εισαι!!! ;D) και θες high gain καταστασεις.
Πιστευω πως, εφοσον σε βολευει το μπρατσο, η πρωτη σου κινηση θα ηταν να πας σε εναν τεχνικο (τωρα που θα ανεβεις και Αθηνα), να δει τι παιζει με τα ταστα.
Το μπρατσο ρυθμιζεται και οι μαγνητες αλλαζουν (με απιστευτα αποτελεσματα).
Ακομη και locking tremolo μπορεις να βαλεις το (πχ Super Vee που δεν θελει και βαριες μετατροπες) και η κιθαρα σου θα γινει αγνωριστη...
Το βασικο ειναι, παντως, να κοιταχθουν τα ταστα (οχι μεταξυ τους, αλλα απο τεχνικο ;D)
Γενικα πιστευω πως αν σε βολευει η κιθαρα, εχεις μια καλη βαση και οποιαδηποτε μετατροπη-αναβαθμηση αξιζει.
Αυτα... ;D
Α, και στα μαγαζια μη μασας, στο κατω-κατω η δουλεια τους ειναι να σε βοηθησουν να καταληξεις στο τι σε βολευει και τι σε συμφερει...
« Τελευταία τροποποίηση: 20/10/08, 03:20 από morrigoth »

Αποσυνδεδεμένος moutoulos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 67
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • GP electronics - moutoulos ™
Απ: "Αναβάθιση" ή Αγορά Κιθάρας ?
« Απάντηση #21 στις: 20/10/08, 16:09 »
Αν ειναι partscaster, οι πιθανοτητες ειναι πως θα ειναι καλυτερη ποιοτικα απο Squier (εκτος αν τα κομματια ειναι Squier... :-\) .
Ακομη και αν παρεις μια αλλη κιθαρα, σαν αυτες που ανεφερες, καποια στιγμη θα θες να αλλαξεις τους μαγνητες, ειδικα αν παιζεις metal (δικος μας εισαι!!! ;D) και θες high gain καταστασεις.
Πιστευω πως, εφοσον σε βολευει το μπρατσο, η πρωτη σου κινηση θα ηταν να πας σε εναν τεχνικο (τωρα που θα ανεβεις και Αθηνα), να δει τι παιζει με τα ταστα.
Το μπρατσο ρυθμιζεται και οι μαγνητες αλλαζουν (με απιστευτα αποτελεσματα).
Ακομη και locking tremolo μπορεις να βαλεις το (πχ Super Vee που δεν θελει και βαριες μετατροπες) και η κιθαρα σου θα γινει αγνωριστη...
Το βασικο ειναι, παντως, να κοιταχθουν τα ταστα (οχι μεταξυ τους, αλλα απο τεχνικο ;D)
Γενικα πιστευω πως αν σε βολευει η κιθαρα, εχεις μια καλη βαση και οποιαδηποτε μετατροπη-αναβαθμηση αξιζει.
Αυτα... ;D
Α, και στα μαγαζια μη μασας, στο κατω-κατω η δουλεια τους ειναι να σε βοηθησουν να καταληξεις στο τι σε βολευει και τι σε συμφερει...

Thnks φίλε μου, ωραία μου τα είπες ...  ;D ;D ;D.
Λοιπόν παιδιά με πείσατε ..., να την κρατήσω, και να την φτιάξω ...
Οπότε απομένει να μου επισυνάψετε που θα την πάω, να την φτιάξω, (για Αθήνα).
και είμαστε Οκ  ;D ;D ;D ;D.

Thnks σε όλους !!!!!!

Αποσυνδεδεμένος JP.M

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 481
  • Φύλο: Άντρας
  • R'n'R DAMNATION
    • Προφίλ
Απ: "Αναβάθμιση" ή Αγορά Κιθάρας ?
« Απάντηση #22 στις: 22/10/08, 14:02 »
Κάνε μία διαδυκτιακή βόλτα στα site της warmoth-rockinger-all parts κλπ για να βρεις τα parts που σ'ενδιαφέρουν και τις τιμές τους.Πάντως αν την αναβαθμίσεις την κιθάρα σου πλήρως(μπράτσο,μαγνήτες,τρέμολο,κλειδιά)να περιμένεις πως το κόστος της θα ξεπεράσει τα 500Ε.

Αποσυνδεδεμένος Γεννημενος Κιθαρίστας!!!

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 259
  • Φύλο: Άντρας
  • 1 ki8ara 1000 le3eis !!!
    • Προφίλ
Απ: "Αναβάθμιση" ή Αγορά Κιθάρας ?
« Απάντηση #23 στις: 09/12/08, 14:49 »
φιλε παρε καινουρια απεφθειας γιατι η κιθαρα ειναι παλια , δεν εχει αξια (εδω ουτε μαρκα δεν εχει γραμμενη πανω της  :P)

κατα την γνωμη μου η πιο καλη για ολα τα ειδη ειναι η ibanez η πρωτη και η ibanez η προτελευταια !..
αναμεσα σε αυτες τις 2 την πρωτη θα επαιρνα . αλλα αυτα ειναι γουστα . αυτο που πιστεβω ειναι πως η fender sqier δεν πιανει μια μπροστα στις ibanez που εχει εκει !!!

Αποσυνδεδεμένος GiorgosVolos

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 101
    • Προφίλ
Απ: "Αναβάθμιση" ή Αγορά Κιθάρας ?
« Απάντηση #24 στις: 09/12/08, 16:13 »
Κάνε μία διαδυκτιακή βόλτα στα site της warmoth-rockinger-all parts κλπ για να βρεις τα parts που σ'ενδιαφέρουν και τις τιμές τους.Πάντως αν την αναβαθμίσεις την κιθάρα σου πλήρως(μπράτσο,μαγνήτες,τρέμολο,κλειδιά)να περιμένεις πως το κόστος της θα ξεπεράσει τα 500Ε.

ε σε αυτα που έβαλες μονο το σώμα,απέμεινε... με 200 ευρώ το παίρνει κ αυτο...
Μια αλλαγη σε pickups και locking κλειδια κ είναι οκ....

Για ibanez μονο με μπαμπά-μαμά κ ώρες μεσημεριανές μετα το σχολείο αν ενδιαφέρεσαι,ολο κ κάποιος πιτσιρικάς θα πουλάει την δικιά του  ;D ;D :D ;D ;D

Υ.Γ δεν είμαι κ σίγουρος οτι θέλει κάποια αλλαγη η κιθάρα σου,μπορεί να είναι no name αλλα να έχει καλα parts πάνω της...... Ισως θέλει κάποια αναβάθμιση ισως να φταίει κ οτι την εχεις βαρεθει κ θες μια αλλαγή
« Τελευταία τροποποίηση: 09/12/08, 16:19 από GiorgosVolos »

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
17 Απαντήσεις
11698 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/09/11, 12:56
από Alex_Under
16 Απαντήσεις
16819 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/06/06, 23:19
από Ρηνιώ-kouzoulotetia
15 Απαντήσεις
5706 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/06/08, 03:28
από drakoumel
6 Απαντήσεις
4398 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/02/09, 18:45
από Adno
0 Απαντήσεις
1684 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/12/10, 01:01
από freemind
18 Απαντήσεις
5158 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/02/11, 21:04
από Theoharris
14 Απαντήσεις
6405 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/02/12, 19:11
από metalmike
8 Απαντήσεις
3865 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/02/11, 15:10
από Makis Van Halen
19 Απαντήσεις
9409 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/02/12, 10:25
από freemind
15 Απαντήσεις
11985 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/03/13, 16:36
από Kosthrash