Αποστολέας Θέμα: PRS Sweet 16  (Αναγνώστηκε 3358 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
PRS Sweet 16
« στις: 21/08/09, 23:00 »
Και η PRS μπαινει στον χορό των μικρων λαμπατων ενισχυτων κιθαρας με τον sweet16



Oι τιμες στα ιντερνετικα καταστηματα ειναι για τους κομπο $3300 - $3800, αρκετα ακριβοι θα ελεγα, αλλα σιγουρα πιο φθηνοι απο τα μεγαλυτερα μοντελα της εταιρειας που κυκλοφορουν εδω και λιγο καιρο.
Φτιαχνονται σε συνεργασια με τον Doug Sewell απο Sewell Amps και κλιπακια μπορειτε να δειτε εδω - www.fatsoundguitars.com 
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος Μαρμελακι

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 578
  • ο καλος ο Μαρμελακης ολα τα αλεθει
    • Προφίλ
Απ: PRS Sweet 16
« Απάντηση #1 στις: 29/08/09, 12:55 »
Παρα ειναι πολλα τα λεφτα... Με τα ιδια παιρνεις τον Mesa Boogie Mark V που πρεπει να ειναι και γ**ω τους ενισχυτες ;)

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: PRS Sweet 16
« Απάντηση #2 στις: 30/08/09, 11:03 »
Δεν θα διαφωνησω οτι ειναι ακριβοι οι ενισχυτες. Πως ομως κρινεις οτι ο Mark V πρεπεινα ειναι γ**ω τους ενισχυτες; Γιατι απο οσο εχω διαβασει σχολια απο αλλους χρηστες εξωτερικου, μονο τα καθαρα τους αρεσουν.
Με λιγα λογια εννοω, οτι γραφει πανω την ταδε μαρκα (πχ Boogie) δεν ειναι και εγγυηση οτι θα ειναι καλο. Ποιοτικα ισως ναι να ειναι, αλλα ηχητικα καλυτερα κρατα μικρο καλαθι μεχρι να τον δοκιμασεις απο πρωτο χερι.
« Τελευταία τροποποίηση: 30/08/09, 11:06 από Johnie Darko »
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Μαρμελακι

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 578
  • ο καλος ο Μαρμελακης ολα τα αλεθει
    • Προφίλ
Απ: PRS Sweet 16
« Απάντηση #3 στις: 30/08/09, 11:56 »
Δεν θα διαφωνησω οτι ειναι ακριβοι οι ενισχυτες. Πως ομως κρινεις οτι ο Mark V πρεπεινα ειναι γ**ω τους ενισχυτες; Γιατι απο οσο εχω διαβασει σχολια απο αλλους χρηστες εξωτερικου, μονο τα καθαρα τους αρεσουν.
Με λιγα λογια εννοω, οτι γραφει πανω την ταδε μαρκα (πχ Boogie) δεν ειναι και εγγυηση οτι θα ειναι καλο. Ποιοτικα ισως ναι να ειναι, αλλα ηχητικα καλυτερα κρατα μικρο καλαθι μεχρι να τον δοκιμασεις απο πρωτο χερι.

Εχεις απολυτο δικιο, δεν τον εχω δοκιμασει και δεν εχω προσωπικη αποψη, απλα υπεθεσα οτι το ονομα Mesa Engineering ειναι εγγυηση σε οτι αφορα τα προιοντα της - σε κατασκευη και ηχο.

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: PRS Sweet 16
« Απάντηση #4 στις: 30/08/09, 12:10 »
Δεν θα διαφωνησω οτι ειναι ακριβοι οι ενισχυτες. Πως ομως κρινεις οτι ο Mark V πρεπεινα ειναι γ**ω τους ενισχυτες; Γιατι απο οσο εχω διαβασει σχολια απο αλλους χρηστες εξωτερικου, μονο τα καθαρα τους αρεσουν.
Με λιγα λογια εννοω, οτι γραφει πανω την ταδε μαρκα (πχ Boogie) δεν ειναι και εγγυηση οτι θα ειναι καλο. Ποιοτικα ισως ναι να ειναι, αλλα ηχητικα καλυτερα κρατα μικρο καλαθι μεχρι να τον δοκιμασεις απο πρωτο χερι.

Εχεις απολυτο δικιο, δεν τον εχω δοκιμασει και δεν εχω προσωπικη αποψη, απλα υπεθεσα οτι το ονομα Mesa Engineering ειναι εγγυηση σε οτι αφορα τα προιοντα της - σε κατασκευη και ηχο.
Λυπάμαι που το λέω, αλλά το όνομα Mesa ΉΤΑΝ εγγύηση τα προηγούμενα χρόνια.. Δεν μιλάω από άποψη ήχου, αλλά από άποψη κατασκευής και γενικά firm-client relationship..

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: PRS Sweet 16
« Απάντηση #5 στις: 30/08/09, 13:31 »
Να σου πω, δεν ξερω τι κανουν απο κατασκευη κ δε με ενδιαφερει. Μαρεσει κατι να ακουγεται καλα κ οχι να ειναι γεματο με silver mica ωστε να πουλιεται 3000 σε ισχυρο νομισμα κ να εχει αλκανταρα απο εξω. Υπαρχει κ φραση για αυτo: you got boutiqued. Οσο για τη σχεση με τους πελατες δεν ξερω αν εχεις mesa boogie. Υποθετω οτι δεν εχεις. Η τουλαχιστο οτι δεν εχεις τωρα. Αλλα σε τεχνικου θεματος πολυ σοβαρη ερωτηση, οι ανθρωποι οχι απλα απαντουν, αλλα στελνουν τα σχηματικα του ενισχυτη σου ωστε αν χρειαστει ο τεχνικος που εσυ εμπιστευεσαι να επιδιορθωσει ΣΩΣΤΑ τη βλαβη και μαλιστα πολλες φορες αν κατι δε σε ικανοποιει στον ηχο κ υπαρχει τροπος να το φερεις στα μετρα σου σου προτεινουν αλλαγη resistors η τετοια μικρα mods χωρις να θιγεται η εγγυηση. Αυτο απο προσωπικη πειρα-ευτυχως οχι βλαβη αλλα μοντα!

Επιπροσθετα τουλαχιστο στην αμερικη, αν οι λυχνιες που φοραει ενας ενισχυτης ειναι ο πιθανος ενοχος στελνουν ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ καινουριες.
Αμα δε σου φτανουν αυτα...Τι προβλημα εχεις αληθεια???

Οσο για τον mark V ειναι αληθεια οτι εχει αρνητικες κριτικες στο εξωτερικο, αλλα δε νομιζω οτι φταιει ο ηχος του. Αυτο με τα καθαρα βεβαια πρωτη φορα το ακουω και το ψαχνω το θεμα ως υποψηφιος πελατης πολυ καιρο...

Η κριτικη προερχεται κυριως στο οτι δεν υπαρχει βελτιωση σε σχεση με τους προκατοχους του: Σε μια αγορα, που ο τοπος βραζει απο mark IV (αυτοι ειναι λιγακι ακριβοι αλλα στη μιση τιμη του V) mark III για πολυ λιγα λεφτα (απο 600$...) ειναι λιγο δυσκολο να δωσεις 2000$ για κατι που δεν ακουγεται καν διαφορετικα-βελτιωμενα. Ομως σαν ενισχυτης ειναι η μερα με τη νυχτα στο οτι δεν εχει καμια απο τις παραξενιες των προκατoχων του(δοκιμασατε να ρυθμισετε ενα καλο καθαρο ενα καλο κραντς κ ενα σουπερ lead ηχο σε ενισχυτη που τα ρυθμιστικα του ειναι πριν την παραμορφωση τοπολογικα???Δεν γινεται: Φτιαχνεις το ενα χαλαει το αλλο. Johhie Darko για πες μας για το studio preamp!!! Εμενα μαρεσει να βαζω 0-2 μπασσα 0 μεσαια κ treble στο 6,5 με volume εισοδου στο 5,5  και lead drive στο 2,5/10. αλλα το καθαρο ηταν μαπα ο,τι κ να εκανε το graphic eq μετα...κοινως ηθελε αλλο μηχανακι για το καθαρο...ενω κ το σολο ηχο θα μου αρεσε να τον εχω με αλλες ρυθμισεις...

Οxι ψεματα! γινεται στον mark V! ΕΧει τρια ξεχωριστα καναλια...(πραγμα που η mesa το ειχε κανει στον Nomad ρε γμτ εδω και πολλα χρονια...Τους rectifiers αστους ειναι αλλο σχεδιο ενισχυτη εντελως...)

Βαλε κ το γεγονος οτι το σταδιο εξοδου ρυθμιζεται ποικιλλοτροπως για καθε καναλι σε ο,τι κατασταση/Βατ θελεις, βαλε κ το απιστευτο graphic eq το οποιο εχει μνημες!!! για καθε καναλι...Βαλε κ ενα σωρο τετοιες μικρολεπτομερειες που κατα βαση εκαναν αρκετους να πουλησουν αψογους mark III και mark IV και θα δεις οτι παρα τη γκρινια, οσοι τελικα πουλησαν mark V σαν μεταχειρισμενους, τους πουλησαν κ 200$ πανω απο την τιμη που τους πηραν αφου αρκετες στιγμες, η ζητηση ειχε καλυψει την προσφορα.

Test bed παντως του ενισχυτη ηταν ο petrucci που τον δοκιμασε εκτεταμενα σε μορφη κεφαλης σε προσφατες περιοδειες, φυσικα πριν βγει επισημα στην αγορα σαν καμουφλαρισμενο πρωτοτυπο.

Και στην τελικη οσον αφορα τους ενισχυτες, η mesa εχει πολυ εμπορικο κ δυνατο ονομα που πουλαει ο,τι και να γινει. Για αγορασε τον prs και προσπαθησε να τον πουλησεις σε καλη τιμη...δε με νοιαζει αν βγαζει ομορφες κιθαρες. Η ακομη πιο αντικειμενικα προσπαθησε να τον πουλησεις. Τον mesa θα τον σπρωξεις πολυ πιο ευκολα ασχετα απο το ποιος ειναι "καλυτερος" για τους δικους σου λογους (που κατα βαση ειναι η μερα με τη νυχτα αλλα εστω ποιος δε νομιζεις οτι σε εξαπατα ως πελατη...)

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: PRS Sweet 16
« Απάντηση #6 στις: 30/08/09, 13:46 »
@ tech21man

Φίλε μου ρίξε μια ματιά σε αυτό το topic για να καταλάβεις γιατί είμαι δυσαρεστημένος από την Mesa..

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: PRS Sweet 16
« Απάντηση #7 στις: 31/08/09, 10:25 »
Προσωπικα δεν εχω τπτ με τους Boogie, μια χαρα ενισχυτες ειναι... Αυτο που λεω ειναι απλα να μην βγαζουμε συμπερασματα για εναν ενισχυτη, κιθαρα κτλ χωρις να τον εχουμε δοκιμασει. Εξαλλου το οτι κατι ειναι καλο (ποιοτικα κτλ), δεν το κανει και καταλληλο για συγκεκριμενη χρηση, οποτε το καλο και το κακο ειναι υποκειμενικα οσον αφορα το θεμα ηχου. Οσον αφορα την ποιοτητα, ποτε δεν εχω συναντησει προβλημα με Boogie οποτε δεν μπορω να εχω παραπονα.
Απο κει και περα, ο studio pre amp ειναι ενας φτηνος αλλα παρα πολυ καλος προενισχυτης της Boogie που αν και δικαναλος εχει περιορισμους μιας και χρησιμοποιει τα ιδια ρυθμιστικα για τα 2 του καναλια. Προσωπικα εμενα με βολευε μιας και σχεδον ποτε δεν χρησιμοποιω "κρυσταλλινα" καθαρα και ταυτοχρονα τσιτα γκαζια. Συνηθως φτιαχνω ηχους που μπορουν να καθαριζουν μονο με το volume της κιθαρας, οποτε εμενα με βολευε γενικα. Απο οτι θυμαμαι παντως, (μιας και πλεον δεν το χω το μηχανημα) εβαζα το volume στο 6 - 6.5, το drive γυρω στο 6, μπασσα στο 0, πριμα στο 5-6, μεσαια στο 7, ενεργοποιουσα το fat και bright και μετα ειχα το eq για να κοβω αρκετες συχνοτητες σχεδον σε ολο το φασμα με ελαφρυ V σχημα. Την εξοδο την ειχα αναλογα με το τι ηθελα να πετυχω ειτε κατω απο την μεση στο 3-4 ειτε ψηλα. Αν ηθελα να παιρνω μεγαλυτερο χρωματισμο απο το τελικο σταδιο, χαμηλωνα τις εξοδους του προενισχυτη και τσιτωνα τον τελικο, αν ηθελα να παιζω περισσοτερο με την προενισχυση, χαμηλωνα τον τελικο και δυναμωνα την προενισχυση κοκ. Επισης εκανα και συνδυασμους με το half power switch του 50/50. Σε full mode ο ηχος γινοταν πιο σφιχτος στα μπασσα και λιγο πιο δυνατος (+3db). Αν ηθελα να πετυχω πιο vintage ηχους με πιο loose μπασσα και μια αισθηση περισσοτερου sag, χρησιμοποιουσα το half power. Με ολα αυτα, μπορω να πω οτι για μενα ηταν ενα αρκετα ευελικτο μηχανημα, για 2-3 πολυ καλους ηχους. Για παραπανω απο αυτους, θα επρεπε να αλλαξεις EQ κτλ οποτε εχανες τους υπολοιπους ηχους... Αλλα μιας και δεν μιλαμε για κανεναν midi controllable, programmable προενισχυτη τυπου triaxis, στα χρηματα του και στην ποιοτητα ηχων που εχει, πραγματικα πολυ δυσκολα βρισκεις αξιο ανταγωνιστη.
« Τελευταία τροποποίηση: 31/08/09, 10:29 από Johnie Darko »
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: PRS Sweet 16
« Απάντηση #8 στις: 05/09/09, 16:17 »
Οσο αφορα τον μαρκ5, ο κολητος μου που ειχαμε παει μαζι γερμανια ειναι φανατικος με μπουγκι (εχει και τριαξις + 2.90) περιμενε πως και πως να τον ακουσει, αλλα απογοητευτηκε γιατι 1) το περιπτερο της μπουγκι ηταν απαραδεκτο (δικα του λογια), και 2) ειχε πολυ διαφορετικο ηχο απο τους παλιους απο λιγο που ακουσαμε. Εμενα προσωπικα δεν μου αρεσε καθολου, αντιθετα με αλλους μπουγκι.
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
17 Απαντήσεις
6641 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/02/09, 23:17
από petros1992
4 Απαντήσεις
2744 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/03/09, 16:09
από Raz
0 Απαντήσεις
1987 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/06/10, 12:25
από july
17 Απαντήσεις
9065 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/03/14, 10:40
από modfori
9 Απαντήσεις
2857 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/10/10, 19:21
από Βραζίλης
6 Απαντήσεις
2840 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/04/12, 09:06
από mick77
1 Απαντήσεις
3628 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/08/14, 16:53
από noe13
3 Απαντήσεις
2854 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/12/16, 14:43
από ConstantineKyr
4 Απαντήσεις
2520 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/09/18, 13:14
από Uriah