Αποστολέας Θέμα: Ταχυτητα δεξιου χεριου  (Αναγνώστηκε 4821 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος cpt-cte

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 13
    • Προφίλ
Ταχυτητα δεξιου χεριου
« στις: 05/09/09, 00:11 »
Παιδια θελω βοηθεια.....αν μπορειτε πειτε μου τι ασκησεις ή τεχνικη χρειαζεται για να ανεβασω την ταχυτητα του δεξιου χεριου
Δηλαδη να μπορω να παιζω τραγουδια με γρηγορο ρυθμο χωρις να κουραζεται το χερι μου
Για παραδειγμα προσπαθω το Meds των Placebo αλλα στο 1 λεπτο το πολυ το χερι μου ποναει και δεν μπορω  να συνεχισω το strumming

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: Ταχυτητα δεξιου χεριου
« Απάντηση #1 στις: 05/09/09, 01:55 »
Νομιζω πως ο καλυτερος τροπος να βελτιωσεις την ταχυτητα στο strumming ειναι να βγαλεις το τραγουδι σε τεμπο που να εισαι ανετα. Αλλα ολοκληρο.
Και να αυξανεις σταδιακα την ταχυτητα στο μετρονομο.


Αποσυνδεδεμένος kopaniamento

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ταχυτητα δεξιου χεριου
« Απάντηση #2 στις: 05/09/09, 02:33 »
Γεια να σου πονάει το χέρι, μάλλον κάτι κάνεις λάθος στην τεχνική σου. πρέπει να βρέις τρόπο να παίζει χωρίς να σφίγκεσαι, με μια πιο φυσική κίνηση. Όταν πονάς πρεπει να σταματας γιατι παίζεις λάθος και γιατί μπορεί να πάθεις καμια ζημιά (τενοντίδιδα π.χ.)

Να υποθέσω οτι είσαι αυτοδίδακτος...

Αποσυνδεδεμένος Κ.Dee

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 307
  • Φύλο: Άντρας
  • Glame
    • Προφίλ
Απ: Ταχυτητα δεξιου χεριου
« Απάντηση #3 στις: 05/09/09, 08:35 »
Νομιζω πως ο καλυτερος τροπος να βελτιωσεις την ταχυτητα στο strumming ειναι να βγαλεις το τραγουδι σε τεμπο που να εισαι ανετα. Αλλα ολοκληρο.
Και να αυξανεις σταδιακα την ταχυτητα στο μετρονομο.
Συμφωνω.
Δωσε χρονο στο νευρικο συστημα να προσαρμοστει,ολα γινονται αλλα υπαρχουν πρωτα καποια σταδια που πρεπει να περασεις.

Σιγα σιγα θα φτασεις στο απαιτουμενο τεμπο,αυτοδιδακτος η μη.
Addicted to That Rush.. :)

Αποσυνδεδεμένος cpt-cte

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 13
    • Προφίλ
Απ: Ταχυτητα δεξιου χεριου
« Απάντηση #4 στις: 05/09/09, 12:05 »
Ναι αυτοδιδακτος ειμαι και παλι ναι σφιγκω το χερι μου οταν παιζω οποτε η λυση απ'οτι καταλαβα ειναι πως πρεπει το χερι μου να ειναι χαλαρο οταν παιζω και να το δουλεψω σιγα σιγα απο χαμηλο tempo μεχρι το κανονικο

Ευχαριστω ολους

Αποσυνδεδεμένος kopaniamento

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ταχυτητα δεξιου χεριου
« Απάντηση #5 στις: 05/09/09, 17:29 »
Είναι πολύ πιθανό να χρησημοποιείς όλο το χέρι σου για την κίνηση, κάτι που είναι λάθος, και το κάνουν συχνά οι αυτοδίδακτοι. Προσπάθησε να σταθεροποέισεις το χέρι σου πάνω στην κιθάρα, ωστε να μήν κινείται από τον καρπό και πάνω. Βρες τον τρόπο να χρσιμοποιείς τον καρπό και τα δάχτυλα (περισσότερο καρπό στο strumming) ώστε να βγαίνει μια κίνηση φυσική και χαλαρή. Είναι καλή ιδέα η αλλαγή τέμπο, αλλα σε οποιαδήποτε ταχύτητα δεν πρεπει να σφίγγεσαι. Η αλλαγή τέμπο από μόνη της δεν λύνει όλο το πρόβλημα.
Όπως βλέπω, κάποιοι ήδη διαφωνούν. Το λες και μόνος σου όμως οτι σφίγγεσαι, οπότε πιστεύω πως πρέπει να το προσέξεις, γιατί η τενοντίτιδα δεν είναι κάτι που περνάει και φεύγει...

Αποσυνδεδεμένος jkstigma

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 305
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ταχυτητα δεξιου χεριου
« Απάντηση #6 στις: 06/09/09, 17:19 »
Ναι αυτοδιδακτος ειμαι και παλι ναι σφιγκω το χερι μου οταν παιζω οποτε η λυση απ'οτι καταλαβα ειναι πως πρεπει το χερι μου να ειναι χαλαρο οταν παιζω και να το δουλεψω σιγα σιγα απο χαμηλο tempo μεχρι το κανονικο

Ευχαριστω ολους




μελετα αργα,,για να παιξεις γρηγορα.  ;)
βρες και καποιον να σου δειξει ενα δυο πραγματα για το πως να τοποθετησε πανω στη κιθαρα

Αποσυνδεδεμένος Germ1984

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 271
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ταχυτητα δεξιου χεριου
« Απάντηση #7 στις: 12/10/09, 19:44 »
Οπως είπαν και οι προηγούμενη το μυστικό είναι απλά να μην πιέζεσαι και να μην "βιάζεσαι" να βγάλεις ένα κομμάτι χωρίς να έχεις τις βάσεις.Η μουσική είναι απόλαυση, όχι σφύξιμο και πόνος στον καρπό (αμα ήταν έτσι θα τα είχαν παρατήσει όλοι) .Χαλάρωσε τελείως, πάρε έναν μετρονόμο (καλό είναι) και παίξε όσο πιο ΑΡΓΑ μπορείς, τόσο ώστε να αισθάνεσαι απολύτως άνετα. Μη σκέφτεσαι την ταχύτητα.Προσπάθησε απλά να αποδώσεις αυτό που θές όπως το φαντάζεσαι και όπως χαίρεσαι να το ακούς...δεν πειράζει που είναι αργά..σιγα σιγά θα έρθει και η ταχύτητα.

Αποσυνδεδεμένος Panos the Greek

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 382
  • Φύλο: Άντρας
  • Unforgettable, Irreplaceable, Immortal
    • Προφίλ
Απ: Ταχυτητα δεξιου χεριου
« Απάντηση #8 στις: 16/10/09, 01:09 »
Όταν κάνεις στράμινγκ προσπάθησε να δίνεις βάση στην κίνηση του καρπού σου και όχι ολοκλήρου του χεριού. Το χέρι δίνει την κινητική ενέργεια ας το πούμε έτσι στον καρπό και αυτός εκτελεί την κίνηση. Ο καρπός πρέπει να είναι χαλαρός και πρέπει να κρατάς την πένα όχι πολύ σφιχτα ώστε να μην βρίσκει μεγάλη αντίσταση στις χορδές.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
15 Απαντήσεις
9490 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/04/06, 12:19
από Fys
56 Απαντήσεις
19552 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/02/10, 18:06
από denisgiann
16 Απαντήσεις
10001 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/11/07, 13:33
από pegasus
23 Απαντήσεις
27915 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/07/08, 03:36
από oblivia
10 Απαντήσεις
7399 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/07/10, 15:44
από Μητσάκος
2 Απαντήσεις
7324 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/03/12, 14:39
από Iranon
1 Απαντήσεις
6486 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/10/13, 23:26
από Fourier
3 Απαντήσεις
6461 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/09/14, 21:04
από Lo.Lee.Ta
1 Απαντήσεις
2975 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/02/17, 15:01
από Βραζίλης
0 Απαντήσεις
11910 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/03/18, 10:33
από STEFANOS604