Αποστολέας Θέμα: στήνοντας μια ταινία μικρού μήκους  (Αναγνώστηκε 15976 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Ασπάλαθος

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • seize the day...
    • Προφίλ
   Κατ' αρχάς θα ήθελα να μεταβιβάσω στους κ.κ συντονιστές, κατασκευαστές κ λοιπούς υπεύθυνους για τη διαχείριση του forum (το Στέκι των Κιθαρωδών) την άποψη πως η Τέχνη είναι ενιαία και το κιθάρα.gr θα μπορούσε διατηρώντας ακέραια τη μουσική (και δη κιθαριστική) του υπόσταση να ανοιχτεί σε χώρους όπως τα εικαστικά ή ο κινηματογράφος (και εννοώ την προσθήκη τέτοιων θεματικών ενοτήτων στις ήδη υπάρχουσες), μιας και -θα συμφωνήσετε φαντάζομαι μαζί μου- Μουσική, Ζωγραφική, Χορός (γενικώς καλλιτεχνική δραστηριότητα) αποτελούν εκφάνσεις του ίδιου ανθρώπινου πυρήνα δημιουργικότητας με τη διαφορά πως απαιτούν διαφορετικά μέσα ή τέρπουν διαφορετικές αισθήσεις.
περνώ στο κυρίως θέμα, παρακαλώ την προσοχή σας
Έχω στο μυαλό μου τη δημιουργία μιας ταινίας μικρού μήκους.
Απο άποψη σεναρίου, συμμετεχόντων κλπ όλα βαίνουν καλώς.
Το μόνο πρόβλημα είναι πως δεν έχω ιδέα από τα απαιτούμενα τεχνικά μέσα (δηλ. κάμερα, λήψη, μοντάζ ή ό,τι άλλο χρειάζεται)
Άν κάποιοις έχει να προτείνει συγκεκριμένα πράγματα (πχ. ποια κάμερα είναι καλή, ποιο πρόγραμμα επεξεργασίας αποδίδει ή ποιος τρόπος λήψης ήχου είναι ο αποτελεσματικότερος ) ή να δώσει οδηγίες, συμβουλές(tips!) από πρότερη εμπειρία ή έμπνευση της στιγμής παρακαλείται να απαντήσει.
Κάντε το καλό και... θα γράψουμε το όνομά σας στους συντελεστές.
            Εκ της παραγωγής  
Η μόνη λύτρωση από τη ματαιοπονία είναι η ανιδιοτελής ενατένιση της καλλιτεχνικής δημιουργίας.
 (Arthur Schopenhauer)

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: στήνοντας μια ταινία μικρού μήκους
« Απάντηση #1 στις: 06/07/06, 18:31 »
Απο την λιγη και ερασιτεχνικη εμπειρια που εχω μπορω να σου πω 2-3 μικρα πραγματακια. Κατρχας εαν σκοπευεται να μην ειναι ερασιτεχνικη παραγωγη μη χρησιμοποιησεται καμερα χειρος (δλδ καμια απο αυτες που κανουν 600-700 ευρω) . Εαν παλι ενδιαφερεστε και για το κοστος αλλα και για να δειχνει καπως ερασιτεχνικο το βιντεο αυτες ειναι οι καλυτερες. Επισης προγραμμα σχετικα απλο ειναι το pinαcle πολυ καλο και ευχριστο με αρκετες επιλογες και πολλες δυνατοτητες και σε πιο επαγγελματικο επιπεδο το premier της adobe. Απο κει και περα ληψη ηχου καλο εινια να γινει με επιπλεον μικροφωνο και οχι αυτο που πιθανον να εχει ενσωματωμενο η καμερα μια και 99% θια ειναι προς την πλευρα αυτου που τραβαει. Για αυτο λοιπον καλο θα ηταν να υπαρχει ενα μικροφωνο επιπλεον και καποιος να το κραταει σε καταληλη θεση ωστε να γινεται καλυτερη ληψη ηχου.

Επισης απο την λιγη εμπειρια μου αυτο που ειναι σιγουρο ειναι οτι οι καλυτερες μικρου μηκους ταινιες γινονται οχι προγραμματισμενα και με τα παντα στην εντελεια αλλαλιγο αυθορμητα. Επισης αν δεν υπαρχει καποιος εμπειρος μοντερ καλο θα ητνα να μην γινονται απειρες ληψεις της ιδιας σκηνης καθως θα μπερδευτει και αν οι ηθοποιει εινια φιλαρακια και το κανετε για χαβαλε σιγουρα θα βαρεθουν και δεν θα υπαρχει καλο αποτελεσμα.

Σιγουρα αυτο που χρειαζεται παντως ειναι ενθουσιασμος και ορεξη. Εχουμε κατσει και 10 ωρες με τους φιλους μου συνεχομενες να μονταρουμε.

Αυτα ελπιζω να βοηθησα με τις ελαχιστες γνωσεις μου ;)
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος manitou

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 79
  • Φύλο: Άντρας
  • Ω μεγαλε Μανιτού!!!!
    • Προφίλ
Απ: στήνοντας μια ταινία μικρού μήκους
« Απάντηση #2 στις: 07/07/06, 02:01 »
εχω γυρισει τρεια ταινιακια (5,7,11 λεπτων) και κατι γαμους και εκδηλωσεις φιλων.. αλλα σε ερασιτεχνικη φαση. εχω κανει και το μονταζ.προταση μου ειναι να παρεις μια φτηνη καμερα για αρχη και μετα αν δεις οτι το 'χεις να χωσεις κατι παρταπανω. καλο ειναι να εχει εισοδο για μικροφωνο θα σε βολεψει πολυ. χωρις μικροφωνο(και μπουμ) δεν μπορεις να κανεις μακρινα με διαλογο γιατι δεν πιανει καλα το μικροφωνακι της καμερας... ενα τριποδακι των 50 ευρουλακιων ειναι απαραιτητο (να εχει υψος μεχρι 1,75 οχι κοντυτερο) απο καμερες οι καλυτερες στα λεφτα τους ειναι οι sony. αξιοπιστες και χωρις ιδιαιτερα προβληματα. αν θες παντως να χωσεις λεφτα παρε high definition καμερα. ξεκινουν απο 1600 περιπου.παντως για ερασιτεχνικη φαση και 400-500 ευρω καμερα  μια χαρα δειχνουν ακομα και σε προτζεκτορα. βρες "ηθοποιους" που να γουσταρουν τη φαση και οχι ατομα που το κανουν για να σου κανουν χαρη...εχω καει και ξερω.
απο προγραμμα εγω δουλευω το adobe  premier. ειναι οτι καλυτερο για αυτη τη φαση αλλα και για λιγο ποιο προχωρημενη.
βρες καποιον που το ξερει να σου δειξει. σε δυο τρεις ωρες θα μαθεις τα βασικα. μετα το μαθαινεις σιγα σιγα και μονος σου.
ορεξη τρελα και λιγο ψωνισμα θελει. μετα θα γουσταρεις πολυ.....

Αποσυνδεδεμένος Ε!ΜΑ

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 220
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έχω ένα άλογο ( χιχιχι )
    • Προφίλ
Απ: στήνοντας μια ταινία μικρού μήκους
« Απάντηση #3 στις: 07/07/06, 15:02 »
λοιον εχω γυρισει παρα πολλα ταινιακια μικρου μηκους , λοιπον ασχολουμε με το θεμα πολυ καιρο, αυτο που πρπει να κανεις ειναι να βρεις μια ψηφιακη βιντεοκαμερα να κοιταξεις να ειναι μινι dv!!!! αν θες θα σου πρωτεινα τις ψηφιακες σονη ,ειναι μαλλον οι καλυτερες αλλα να προσεξεις να εγραφουν σε κασετα και οχι σε μνημη η απευθειας σε dvd, μετα αν θες μικροφωνα παρε ενα απλο μικροφονο με μικρο βισμα αναλογα με την υποδοχη μικροφωνου που εχουν σχεδον ολες οι ψηφιακες, υστερα θα χρειαστεις σιγουρα και ενα τριποδο!!!αν θες και για μεγαλυτερη ευκολια μπορεις να χρησημοποιησεις  δυο καμερες!!!!προσεχε σε καθε ληψη να αναγραφονται πανω στη κλακετα σωστα ο αρηθμος σκηνης και ληψης γιατι οταν θα κανεις το μονταζ θα σε βοηθισει παρα πολυ!!!!επεισεις για τις διαφορες λυψεις μπορεις να χρησημοποιησεις διαφορα αυτοσχεδια οργανα, πχ αν θες να γυρισεις πλανο travelling δλδ καποιον που τρεχει και η καμερα θελεις να τρεχει παραληλα μαυτον,καταλαβιανεις οτι χωρεις σταντικαμ ο καμεραμαν θα χριεαστει να ειναι παρα πολυ καλος για να γυρισει πλανο της προκοπης, ετσι μπορεις να χρησημοποιησεισ ενα αυτοκινητο παω στο οποιο θα στερεωσεις τη καμερα, η ενα ποδηλατο η οπτι δηποτε....τεσπα φαντασια θελει, απο εκει και υστερα για το μονταζ αν δν εχεις ξανασχοληθει με αυτο θα σου προτεινα το πινακλε αλλα δν εχει τοση μεγαλη γκαμα σε εφε κλπ..ενα πολυ ευκολο και πολυ καλητερο ειναι το ulied video 7 και μαλιστα μπορεις να βρεις και τη τελευταια εκδοση, και κατι ακωμα για να μη πελαγωσεις οταν θα κανεις το μονταζ , επειδη το κοψε ραβε δν ειναι και τοσο ευκολο ,σου πρωτεινω πριν ξεκινησεις τη ταινια να φτιαξεις ενα μικρο στορυμπορντ οπου θα αναγραφονται οι χρονοι του καθε πλανου τα δευτερολεπτα πανω κατω κλπ...επεισεις αν δν γνοριζεις τπτ περι γονιων ληψεως κλπ κλπ μπορεις να βρεις ενα μικρο βιβλιο οδηγο σε σχεση με τη τεχνη του κηνηματογραφου... τεσπα αυτα...ελπιζω να βοηθισα λιγο...
ΠΙΑΝΟΜΠΑΣΣΙΣΤΡΙΑ ( και με τα συνθια καλα τα παμε ομως ) η γυναικα του μπασσιστα........mpite www.myspace.com/carbonatedlemonade

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: στήνοντας μια ταινία μικρού μήκους
« Απάντηση #4 στις: 07/07/06, 17:35 »
Βασικα κανετε λαθος.Δεν εχει σημασια αν η καμερα ειναι των 700 ευρω.Ποιο ειναι το προβλημα μας η πιστοτητα?Σιγα.Ταινια μικρου μηκους θελει να γυρισει.Εκτος αυτου η καμερα καλο θα ειναι να ειναι dvd και οχι dv.Πολυ μεγαλυτερη ευκολια.Για προγραμμα αυτο που λεει η εμμα ειναι μια χαρα οπως και στ αυπολοιπα που σου λεει συμφωνω.Αν κατσεις και ασχοληθεις μπορεις να βγαλεις ωραια πραγματα.
Και καλα εκανες και εβαλες ενα τετοιο θεμα εχει αρκετη πλακα να γυρνας ταινιακια!
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος Ασπάλαθος

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • seize the day...
    • Προφίλ
Απ: στήνοντας μια ταινία μικρού μήκους
« Απάντηση #5 στις: 07/07/06, 18:15 »
Σας ευχαριστώ όλους.
Οι απαντήσεις υπήρξαν άκρως κατατοπιστικές.
 Οσμίζομαι πως...   κάπου μαγειρεύεται μια ταινία...
Η μόνη λύτρωση από τη ματαιοπονία είναι η ανιδιοτελής ενατένιση της καλλιτεχνικής δημιουργίας.
 (Arthur Schopenhauer)

Αποσυνδεδεμένος manitou

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 79
  • Φύλο: Άντρας
  • Ω μεγαλε Μανιτού!!!!
    • Προφίλ
Απ: στήνοντας μια ταινία μικρού μήκους
« Απάντηση #6 στις: 08/07/06, 23:56 »
Βασικα κανετε λαθος.Δεν εχει σημασια αν η καμερα ειναι των 700 ευρω.Ποιο ειναι το προβλημα μας η πιστοτητα?Σιγα.Ταινια μικρου μηκους θελει να γυρισει.Εκτος αυτου η καμερα καλο θα ειναι να ειναι dvd και οχι dv.Πολυ μεγαλυτερη ευκολια.Για προγραμμα αυτο που λεει η εμμα ειναι μια χαρα οπως και στ αυπολοιπα που σου λεει συμφωνω.Αν κατσεις και ασχοληθεις μπορεις να βγαλεις ωραια πραγματα.
Και καλα εκανες και εβαλες ενα τετοιο θεμα εχει αρκετη πλακα να γυρνας ταινιακια!
καμερα καλυτερα να ειναι mini dv γιατι και ποιο φτηνη ειναι και καλυτερη ποιοτητα εχει (σε σχετικα κοντινη τιμη) η dvd μπορει να δεις σε βιντεο απ ευθειας απο το dvd αλλα εσενα αυτο δεν σε ενδιαφερει γιατι θα τα περασεις ολα στο pc για να κανεις μονταζ και με ενα καλωδιο γινεται πολυ ευκολα.

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: στήνοντας μια ταινία μικρού μήκους
« Απάντηση #7 στις: 10/07/06, 16:44 »
Εννοεις mini dv με πανω απο 1000000 pixels.Αν συγκρινεις τις 800αρες μινι dv και dvd υπερισχυουν οι δευτερες.
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος Unknown Artist

  • Νυχτοβάτης
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 347
  • Φύλο: Άντρας
  • Super profundo on the early eve of your day
    • Προφίλ
Απ: στήνοντας μια ταινία μικρού μήκους
« Απάντηση #8 στις: 31/10/06, 13:40 »
Και εγώ έχω γυρίσει κάποιες ταινίες μικρού μήκους, και τώρα μάλιστα ετοιμάζεται το μεγάλο βήμα, μια κανονική ταινία 1μισης ώρας! Την ετοιμάζουμε με φιλαράκια απ'τη σχολή(είμαστε ακόμα στη συγγραφή του σεναρίου βέβαια).
Τώρα από εξοπλισμό εγώ δεν έχω σχεδόν τίποτα, μόνο μια Sony παλιά με κασέτα. Βέβαια έχω κάρτα τηλεόρασης, που την πήρα για αυτόν ακριβώς τον λόγο. Έτσι μετά τη λήψη, κάνω capture και μετά επεξεργασία και μοντάζ. Αν έχεις κάμερα DV/DVD βέβαια δεν θα έχεις τέτοια κολλήματα... Θα πάρουμε και ένα τρίποδο και θα'μαστε τζιτζι.  ;)
Για τις μικρές ταινίες η όλη φάση ήταν τελείως αυθόρμητη οπότε ήχο έπαιρνα από την κάμερα. Για την ταινία που θα κάνουμε τώρα όμως, επειδή θέλουμε πιο προσεγμένη δουλειά, θα την ντουμπλάρουμε από μικρόφωνο μετά.
Μοντάζ και κάνα εφέ βάζω από το Cyberlink Power Director, το οποίο είναι πολύ εύχρηστο μεν, αλλά μου παρουσιάζει προβλήματα κατά την αποθήκευση καμμιά φορά, και τώρα τελευταία μου έχει σπάσει τα νεύρα... Ψάχνω κάποιο άλλο τώρα.
Όρεξη θέλει, φαντασία και δουλειά! ΔΕΙΤΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΠΑΛΙΚΑΡΙΑ τί ταινία έχουν κάνει με μια ψηφιακή φωτογραφική μηχανή(χρησιμοποιώντας το 12sec silent video που τραβούσε!) και θα καταλάβετε ότι πάνω απ'όλα μετράει η φαντασία και το μεράκι!

ενα πολυ ευκολο και πολυ καλητερο ειναι το ulied video 7 και μαλιστα μπορεις να βρεις και τη τελευταια εκδοση


Όλα καλά, αλλά που μπορούμε να βρούμε την τελευταία έκδοση?
Ξημερώνει. Μισοκατανοημένο πρώτο φως. Λαμπερός δαμαστής αγριεμένων και χαμένων ψυχών.
Μετανιώνω για όσα ως τώρα ισχυρίστηκα, για ό,τι ως τώρα υπήρξα.
Μετανιώνω γι' αυτή μου ακόμα τη μετάνοια.

                                     - Γιάννης Αγγελάκας -

Αποσυνδεδεμένος Adoni

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 396
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: στήνοντας μια ταινία μικρού μήκους
« Απάντηση #9 στις: 31/10/06, 16:18 »
Αν δεν εχεις κατι Αγγελοπουλικο στο μυαλο σου (δηλαδη οι ηθοποιοι να ανταλλαζουν μονο 5 κουβεντες...) βρες οπωσδηποτε ενα μπουμ και ενα καλο μικροφωνο ΓΙΑ ΜΠΟΥΜ οχι οτιδηποτε μικροφωνο - ειμαι παθων...Για στεντικαμ εκτος απο αυτοκινητο μπορεις να χρησιμοποιεισεις ενα καλο (δηλαδη που δεν μπαταρει, τριζει κλπ) καροτσακι σουπερ μαρκετ.Ειναι πολυ αποδοτικο.
Για προγραμματα δεν ξερω, δεν ημουν εγω ο κομπιουτερας της ταινιας...

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: στήνοντας μια ταινία μικρού μήκους
« Απάντηση #10 στις: 31/10/06, 19:51 »
Οι μεγαλες παραγωγες, χρησιμοποιουν αρκετους ειδικους στο θεμα της ηχητικης καλυψης και αποδοσης. Καταρχας, αν υποθεσουμε πως οι νεες ταινιες "κινηματογραφουνται" τουλαχιστον σε dts και με απλο dolby ( η πιο φτηνη δηλαδη ), τοτε η υπαρξη τουλαχιστον 4 μικροφωνων και αντιστοιχου ηχοληπτη που να εχει γνωσεις σε αυτον τον τομεα, ειναι επιτακτικη.
Επειδη ομως μιλας για μια μικρη παραγωγη, τοτε καλο ειναι να μειωσεις τον ηχο σε στερεο κατανομη ( ή και ακομα μονοφωνικη, μειωνοντας ακομα περισσοτερο τα εξοδα του ηχου ). Η τεχνικη που εφαρμοζεται ειναι παρα πολυ απλη. Ομως, αυτο που θα χρειαστει ειναι ενα παρα πολυ καλο set απο μικροφωνα "shotguns". Ενα αντιστοιχο ειναι το C 568 της AKG. Βεβαια το συγκεκριμενο κοστολογειται στα 400Ε περιπου, οποτε φανταζομαι οτι δεν "παιζει" στο παιχνιδι. Ασε, που θα χρειαζοσουν 2 τετοια για μια στερεο ηχογραφηση.
Υπαρχουν ομως και πιο απλες λυσεις, με πιο "βατη" την προταση της Behringer C2 pair condenser mic. Δεν ανηκουν στην κατηγορια shotguns, ομως η πυκνωτικη μορφη τους, και η ιδιοτητα που εχουν να ειναι "ζυγισμενα" για στερεοφωνικη ηχογραφηση, ειναι ο,τι πρεπει για την περιπτωση σας. Υπολογισε οτι η τιμη τους ειναι περιπου 70Ε ( το ζευγαρι ).
Τα πλεονεκτηματα της στερεο ηχογραφησης, ειναι οτι μπορεις κανεις τον θεατη να ειναι μεσα στην ταινια σαν δισδιαστατο χωρο. Δηλαδη τον κανεις να καταλαβαινει πως ο ηρωας ειναι στα δεξια ή στα αριστερα του κεντρου. Μειονεκτημα ειναι οτι απαιτει περισσοτερο χωρο σαν wav, ενω ο θεατης δεν μπορει να αισθανθει αν ο ηρωας ειναι "μεσα" ή "εξω" στο πλανο. Δηλαδη δεν μπορεις να δωσεις την αισθηση του ογκου.
Βεβαια, ουτε και αυτο δεν σε πειραζει, μιας και αν η ταινια εχει πολλους διαλογους με κοντινα πλανα, τοτε τα μικροφωνα θα ειναι κοντα σχετικα στους ηθοποιους, επομενως δεν θα εχεις καποιο προβλημα με την αισθηση του ογκου.
Το δευτερο προβλημα που πρεπει να αντιμετωπισεις, ειναι η τροφοδοσια των μικροφωνων. Τα "πυκνωτικα" αλλα και τα shotguns, ειναι μικροφωνα που θελουν μια εξωτερικη τροφοδοσια ηχου, ωστε να λειτουργησουν. Ειτε χρησιμοποιησεις 1 ( mono ηχογραφηση ), ειτε χρησιμοποιησεις 2 ( stereo ηχογραφηση ), το προβλημα παραμενει κοινο. Θελεις τουλαχιστον μια φτηνη προενισχυση μικροφωνου ( ή 2 για 2 μικροφωνα ). Μια καλη λυση ειναι επισης της Behringer το MIC100, το οποιο παρεχει ενισχυση για ενα μικροφωνο, και αν θυμαμαι καλα κοστολογειται στα 40-60Ε. Και η αποδοση του ειναι καλη μαζι με τα C2.
Το τριτο προβλημα που θα αντιμετωπισεις, ειναι ο συγχρονισμος εικονας ηχου. Οι καλυτερα ειδικοι του forum θα μπορουν να σου πουν περισσοτερα, αλλα εχει μεγαλη σημασια για το πως θα γραψεις τον ηχο και την εικονα. Θα γραφεις στην ταινια της καμερας ( ή το dvd ) συγχρονως εικονα και ηχο ( τον οποιον θα τον "δανειζεται" η καμερα απο τις προενισχυσεις ) ή θα χρησιμοποιησεις διαφορετικα αποθηκευτικα μεσα και τα συνδεεις μετα ( οπως γινεται σε μεγαλες παραγωγες )? Ειναι δικο σου θεμα, αλλα προσεξε παρα πολυ τι θα επιλεξεις, γιατι το καθε ενα απο αυτα, θα εχει τους δικους του κινδυνους.
Τουλαχιστον στο τομεα του ηχου, πρεπει να εισαι παρα πολυ καλα προετοιμασμενος, γιατι μετραει παρα πολυ στο τελικο αποτελεσμα. Πχ, το Ενας κι Ενας, οταν βγηκε σε βιντεοκασσετα, ειχε τοσο κακη επεξεργασια στον ηχο, ωστε ποτε δεν το ειδα για 2η φορα γιατι δεν καταλαβαινα τι ελεγαν!
Προσωπικα, ειμαι της αποψης πως το ντουμπλαρισμα ειναι καλο να αποφευγεται, μιας και ειναι μια τεχνικη παλιας εποχης και πλην των σκηνων οπου ο ηρωας "ακουει" την εσωτερικη του φωνη, καλο ειναι να εχεις το αποτελεσμα που ηχογραφηθηκε την ωρα που επαιζαν οι ηθοποιοι. Αλλιως θα θυμιζει βραζιλιανικη σειρα! Επισης, οταν ερθει με το καλο ο καιρος να ξεκινησετε τα γυρισματα, να εχεις υποψιν πως καλο ειναι πριν ξεκινησει το γυρισμα μιας σκηνης, ο ηχοληπτης να "περνει" δειγμα απο το ambience του χωρου. Ειναι πολυ απλο αυτο..Απλα ολοι "σκατε" και ο ηχοληπτης παιρνει ενα δειγμα 10sec, το οποιο στην ουσια ειναι η "σιωπη" του χωρου που βρισκεστε + το noise floor των μηχανηματων. Ετσι, στις εναλλαγες των σκηνων, θα αποφευγεις τα αποτομα "γκαπ" που ακους σε κατι παλιες ελληνικες ταινιες ( βεβαια εκει εκαναν μονταζ με ξυραφι, αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα )

Κατι σημαντικο, το οποιο πρεπει να υπολογισεις, ειναι οτι μια ψηφιακη καμερα, ακομα και των 1.000Ε, δεν μπορει να συγκριθει με μια καμερα που χρησιμοποιουν στα μεγαλα studios. Εκει μιλαμε για καμερες των 10.000Ε. Ομως, αυτο δεν σημαινει πως δεν μπορεις να χρησιμοποιησεις τους βασικους κανονες που εχουν και αυτες οι καμερες. Ποτε μα ποτε δεν ζουμαρουμε με την καμερα. Αν θελουμε να παμε κατι κοντα, απλα παμε την καμερα κοντα και δεν χρησιμοποιουμε ποτε το zoom που παρεχεται. Κατα προτιμηση κινηματογραφεις με τον ηλιο πλατη ή σε γωνια τετοια, ωστε να φωτιζονται τα αντικειμενα και οι ηθοποιοι. Καλο ειναι να προμηθευτεις μεγαλα ασπρα χαρτονια, να βρεις και 2-3 θυματα και να τα βαλεις να τα κρατανε πισω απο την καμερα με γωνια προς τον ηλιο και τους ηθοποιους, ετσι ωστε η αντανακλαση του ηλιου πανω στο ασπρο να ειναι ενας "φυσικος" τροπος να φωτισεις τις υποφωτισμενες περιοχες του προσωπου των ηθοποιων.
Σημαντικο ειναι και το τι ρουχα φορανε οι ηθοποιοι, ή αν το τοπιο σου εχει εντονα χρωματα. Επειδη οι καμερες που εχουμε στην κατοχη μας δεν εχουν την ικανοτητα να αλλαζουν διαφραγμα ( φαντασου οτι στα studios, το διαφραγμα το πειραζει μονο ο υπευθυνος φωτογραφιας και ο εικονοληπτης. Δεν γινεται αυτοματα η αλλαγη απο τη καμερα ), και αν αλλαζουν το κανουν αποτομα και θολωνουν το αποτελεσμα, καλο ειναι οι ηθοποιοι να φορανε οσο το δυνατον λιγοτερο "ανακλαστικα" ρουχα, γιατι η καμερα θα "βλεπει" σαν μεγαλο σημειο φωτεινοτητας το ρουχο, και θα αυξανει το διαφραγμα, με αποτελεσμα να "σκοτεινιαζουν" τα προσωπα. Ακομα, μην γυρισεις ποτε μια συνεχομενη σκηνη σε διαφορετικες ωρες της ημερας. Καταλαβαινεις γιατι...
Τελος, μην ξεχνας πως το αποτελεσμα που βλεπεις στις ταινιες ( ακομα και του κιλου ) περναει απο πολλα σταδια. Πολλες φορες, οταν βλεπεις τα making of, απορεις πως ειναι δυνατον ενω το στουντιο να ειναι λουσμενο απο φως, στην ταινια το αποτελεσμα να ειναι πιο "σκοτεινο" και τα χρωματα να εχουν αλλη αποδοση. Λογικο ειναι πως εκει μετραει το διαφραγμα της καμερας, η επεξεργασια, η ποιοτητα της ταινιας και αλλα πολλα τα οποια μονο οι ειδικοι μπορουν να σου πουν.
Οπως και να εχει, καλη επιτυχια και συγνωμη για το μπλα μπλα.. ;D..αχ..μου θυμισες την εποχη που με μια αναλογικη καμερα του ποπου και ταινιες των 500δρχ πειραματιζομασταν με χαζομαρες...
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος manitou

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 79
  • Φύλο: Άντρας
  • Ω μεγαλε Μανιτού!!!!
    • Προφίλ
Απ: στήνοντας μια ταινία μικρού μήκους
« Απάντηση #11 στις: 02/11/06, 13:24 »
Κατι σημαντικο, το οποιο πρεπει να υπολογισεις, ειναι οτι μια ψηφιακη καμερα, ακομα και των 1.000Ε, δεν μπορει να συγκριθει με μια καμερα που χρησιμοποιουν στα μεγαλα studios. Εκει μιλαμε για καμερες των 10.000Ε. Ομως, αυτο δεν σημαινει πως δεν μπορεις να χρησιμοποιησεις τους βασικους κανονες που εχουν και αυτες οι καμερες. Ποτε μα ποτε δεν ζουμαρουμε με την καμερα. Αν θελουμε να παμε κατι κοντα, απλα παμε την καμερα κοντα και δεν χρησιμοποιουμε ποτε το zoom που παρεχεται. Κατα προτιμηση κινηματογραφεις με τον ηλιο πλατη ή σε γωνια τετοια, ωστε να φωτιζονται τα αντικειμενα και οι ηθοποιοι. Καλο ειναι να προμηθευτεις μεγαλα ασπρα χαρτονια, να βρεις και 2-3 θυματα και να τα βαλεις να τα κρατανε πισω απο την καμερα με γωνια προς τον ηλιο και τους ηθοποιους, ετσι ωστε η αντανακλαση του ηλιου πανω στο ασπρο να ειναι ενας "φυσικος" τροπος να φωτισεις τις υποφωτισμενες περιοχες του προσωπου των ηθοποιων.
Σημαντικο ειναι και το τι ρουχα φορανε οι ηθοποιοι, ή αν το τοπιο σου εχει εντονα χρωματα. Επειδη οι καμερες που εχουμε στην κατοχη μας δεν εχουν την ικανοτητα να αλλαζουν διαφραγμα ( φαντασου οτι στα studios, το διαφραγμα το πειραζει μονο ο υπευθυνος φωτογραφιας και ο εικονοληπτης. Δεν γινεται αυτοματα η αλλαγη απο τη καμερα ), και αν αλλαζουν το κανουν αποτομα και θολωνουν το αποτελεσμα, καλο ειναι οι ηθοποιοι να φορανε οσο το δυνατον λιγοτερο "ανακλαστικα" ρουχα, γιατι η καμερα θα "βλεπει" σαν μεγαλο σημειο φωτεινοτητας το ρουχο, και θα αυξανει το διαφραγμα, με αποτελεσμα να "σκοτεινιαζουν" τα προσωπα. Ακομα, μην γυρισεις ποτε μια συνεχομενη σκηνη σε διαφορετικες ωρες της ημερας. Καταλαβαινεις γιατι...
Τελος, μην ξεχνας πως το αποτελεσμα που βλεπεις στις ταινιες ( ακομα και του κιλου ) περναει απο πολλα σταδια. Πολλες φορες, οταν βλεπεις τα making of, απορεις πως ειναι δυνατον ενω το στουντιο να ειναι λουσμενο απο φως, στην ταινια το αποτελεσμα να ειναι πιο "σκοτεινο" και τα χρωματα να εχουν αλλη αποδοση. Λογικο ειναι πως εκει μετραει το διαφραγμα της καμερας, η επεξεργασια, η ποιοτητα της ταινιας και αλλα πολλα τα οποια μονο οι ειδικοι μπορουν να σου πουν.
Οπως και να εχει, καλη επιτυχια και συγνωμη για το μπλα μπλα.. ;D..αχ..μου θυμισες την εποχη που με μια αναλογικη καμερα του ποπου και ταινιες των 500δρχ πειραματιζομασταν με χαζομαρες...
σωστος ;)

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: στήνοντας μια ταινία μικρού μήκους
« Απάντηση #12 στις: 04/11/06, 22:59 »
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος nefelh

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 407
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: στήνοντας μια ταινία μικρού μήκους
« Απάντηση #13 στις: 06/11/06, 15:13 »
πολύ χρήσιμες πληροφορίες και για εμάς που δεν ασχολούμαστε και τόσο "επαγγελματικά" με τη δημιουργία ταινιών. να 'σαι καλά freemind  :)
κι άμα σταθείς στα ίδια μέρη κι αν αγαπήσεις τις ίδιες μουσικές θα πει ότι τυχαία δε βρεθήκαμε θα πει ότι δε φύσηξε τυχαία ο άνεμος που σμίγει των ανθρώπων τις ζωές...

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: στήνοντας μια ταινία μικρού μήκους
« Απάντηση #14 στις: 23/07/07, 13:51 »
Χεχεχε επιτελους καταφερα και ολοκληρωσα ενα απο ταινιακια μας(kiratzos producions εννοειται ;D)..Φυσικα ηταν εντελως ερασιτεχνικο.Δηλαδη δεν δεικδικει καμια δαφνη ουτε καν ερασιτεχνισμου.Η πλακα ηταν τοσο αθλια γυρισμενη που δεν ηθελα καν να τη φτιαξω αλλα μολις ξεκινησα και ειδα οτι προχωραει καταλαβα οτι εφτιαχνε το πραμα.Ωραιο βγηκε πλακα εχει..
Και για την ιστορια χρησιμοποιησαμε μια καμερα canon(ει δεν ειναι μονο οι σονυ καλες..) μινι dv(μοντελο δεν θυμαμαι) με 2 mega pixels(αρκετα ακριβη πρεπει να ειναι) και το editing το εκανα με το pinnacle 10 το οποιο και εχω μαθει πολυ καλα και με διευκολυνει.Το μονο που μου τη σπαει ειναι οτι ενω εχω generator με τους κωδικους για να ξεκλειδωσω εφε κλπ δεν μπορω γιατι αναγνωριζει οτι ειναι πειρατικο... >:(

I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος Blue Wizard

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 365
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • The Paradox Society
Απ: στήνοντας μια ταινία μικρού μήκους
« Απάντηση #15 στις: 23/07/07, 15:14 »
Παιδιά, κάποιος πρέπει ΟΠΟΣΔΗΠΟΤΕ να γυρίσει τα "Star Mitsos" και να τα ανεβάσει στο Youtube! Άντε σιγά σιγά ανεβάστε λινκ με τις παραγωγές σας κιθαρομέλη!
"dealing with the absurdity of existence by shoving absurdity down existence’s throat"

Αποσυνδεδεμένος FAIRY-The return!

  • Νεραϊδοπαρμένη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 862
  • Φύλο: Γυναίκα
  • que serra serra.
    • Προφίλ
    • 90ίλες
Απ: στήνοντας μια ταινία μικρού μήκους
« Απάντηση #16 στις: 26/07/07, 00:02 »
απο την λιγη εμπειρια που έχω σε αυτό το θέμα έχω να σου πώ τα εξεις

Η κάμερα, (για να μην μπαίνεται κ σε έξοδα) αν είναι μια απλή ψηφιακή κάμερα είναι μια χαρά...Απο τις κλασσικές δηλ κάμερες...και σιγουρα θα βρεις μια τέτοια , αφού πολλοί έχουν

Αν έχετε 2 κάμερες ακόμα καλύτερα...Η λήψη της ίδιας σκηνής απο διαφορετικές γωνίες είναι πολύ καλό σε μια ταινία

ο ήχος νομίζω καλύπτεται απο την κάμερα...

τον φωτισμό να τον προσέξεις αρκετά...Σημεία που κανονικά φαίνονται σκοτεινά μπορεί με την κάμερα να είναι φωτινά και το αντίθετο...Κανε δοκιμές δηλ πριν αρχίσεις να τραβας για να δεις ποια φώτα θα ανάψεις, που θα είναι ο ήλιος (αν είσαι έξω) κλπ

Μοντάζ, ένα πολύ καλό και εύκολο πρόγραμμα είναι το pinacle, απο κει και πέρα αν έχεις εμπειρία στο θέμα κ θες κάτι πιο εξειδικευμένο προτείνω Premier

Τραβα κάθε σκηνή πολλές φορές (μέχρι να αρχίσουν να γκρινιάζουν αυτοι που παίζουν ή αυτός που τραβάει  :P), ωστε μετά να έχεις περιθώριο επιλογής της καλύτερης λήψης

αυτά τα ολίγα απο μενα....

Αποσυνδεδεμένος vasileiosalexandris

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: στήνοντας μια ταινία μικρού μήκους
« Απάντηση #17 στις: 03/07/12, 02:24 »
Καλησπέρα και από εμένα! Ασχολούμαι επαγγελματικά με αυτού τους είδους "παρακλάδι" του ήχου. Θα ήθελα να καταθέσω μερικές γνώσεις μου για να βοηθήσω και εγώ όσο μπορώ. Θα ήθελα μία διευκρίνιση πρώτα, αν αυτό προορίζεται για "χαβαλέ" ή για ποιο σοβαρή εργασία (δουλειά είναι άλλο).  ;)


1. Δεν γνωρίζω και τόσα πολλά από κάμερες να σου πω. Είναι ένας άλλος τομέας. Επίσης το μόνο σίγουρο είναι ότι ποτέ δεν γράφουμε απυθείας ήχο στην κάμερα. Για πολλούς λόγους. Πρώτον ότι δεν μπορείς να ελέγξεις την ένταση του μικροφώνου και αυτό γιατί όταν γράφει η κάμερα την ώρα της λήψης δεν βάζουμε ποτέ χέρι επάνω της. Μία μικρή επαφή και θα κουνήσει την κάμερα. Δεύτερον δεν ηχογραφούμε ποτέ ήχο από το μικρόφωνο της κάμερας αν θέλεις να έχεις καλό αποτέλεσμα στον ήχο. Τρίτον η ποιότητα της εγγραφής του ήχου της κάμερας είναι για τα ανάθεμα (ακόμη και για κάμερες των 5.000 και 10.000 ευρώ) ακόμη και όταν στέλνεις τον ήχο μέσω κάποιου μίξερ ή ψηφιακού εγγραφέα.

2. Οπωσδήποτε boom system. Σου προτίνω μερικά εργαλεία:

Boompole: Rode 3m (στα 100 ευρώ περίπου)
Wind Protection: Rode Blimp (στα 200 ευρώ περίπου)
Shotgun Microphone: Rode NTG2 (στα 200 ευρώ περίπου)
Digital Recorder: Zoom H4n (στα 380 ευρώ περίπου)

Με αυτό το set up εργάζομαι κυρίως για ταινίες μικρού μήκους. Σε πιο επαγγελματικές εργασίες τώρα μπαίνουν πιο pro συστέμια (όπως θα έλεγε και ένας ξάδερφος μου).

3. Didital Recorder: Το Α και το Ω μαζί με τα μικρόφωνα σε μία ταινία. Επειδή δεν θα χρειαστείς timecode το Zoom H4n είναι το κατάλληλο για αυτό που θέλεις να κάνεις. Και όχι μόνο γι'αυτό. Με το setup που σου προτίνω θα έχεις την "ελευθερία" να κινήσε αυτόνομα από την κάμερα. Μεγάλη υπόθεση αυτή. Όπως να αλλάξεις θέση γιατί μπορεί να μπαίνει η σκιά σου στο frame (πλάνο) της κάμερας κλπ κλπ. Επίσης ακόμη μία ελευθερία είναι ότι θα "κουβαλάς" το πολυτιμότερο εργαλείο μαζί σου. Τα αυτιά σου. Μπορείς να ρυθμίσεις την ένταση του μικροφώνου και άλλα πολλά "καλούδια" που έχει ο digital recorder. Tip No1 (στο Zoom): Την ένταση των ακουστικών στο τέρμα. Μην σε τρομάζει αυτό. Το Zoom μπορεί να είναι ένα καλό εργαλείο αλλά δεν είναι και τέλειο. Θέμα του preamp οπότε. Tip No2: Το συγκεκριμένο μικρόφωνο που σου προτίνω λειτουργεί με 48V ή με μπαταρία που παίρνει το μικρόφωνο. Good news. Το Zoom έχει 48V. Bad news. Ύστερα από πολλές δοκιμές μικροφώνων με on λειτουργεία του 48V στο Zoom κατέληξα ότι αν ένα μικρόφωνο μπορεί να λειτουρήσει με δική του μπαταρία καλό είναι να λειτουρήσει με αυτην. Αλλιώς μετά στο post production πρέπει να φας χρόνο να βγάλεις τον noise preamp. Εφικτό αλλά καλό είναι μερικά πράγματα να είναι από την αρχή σωστά.

Κάπου εδώ ήταν το πρώτο σκέλος. Ήδη είναι αρκετά μεγάλο κείμενο και μπορεί να κουράσει στο μάτι. Όποια απορία έχεις μέχρι τώρα μπορείς να μου την πεις για να συνεχίσω και με υπόλοιπα πιο τεχνικά θέματα.


Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: στήνοντας μια ταινία μικρού μήκους
« Απάντηση #18 στις: 03/07/12, 11:26 »
Γειά σου φίλε Βασίλη, και καλώς ήρθες στο forum.
Πολλά και ενδιαφέροντα γράφεις, απλά αν δείς το θέμα αυτό έχει να ανανεωθεί από το 2007, υπό την έννοια αυτή, μάλλον οποιαδήποτε βοήθεια την οποία καλοπροαίρετα προσπαθείς να προσφέρεις θα είναι άκαιρη.
Θα χαρούμε όμως να σε δούμε να συμμετάσχεις σε άλλα πιο επίκαιρα θέματα που βρίσκονται σε εξέλιξη τρεχόντως.
Καλή συνέχεια.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος vasileiosalexandris

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: στήνοντας μια ταινία μικρού μήκους
« Απάντηση #19 στις: 12/07/12, 11:41 »
Γειά σας και πάλι,

Η αλήθεια είναι ότι δεν πρόσεξα από πότε έχει να "απαντηθεί" το συγκεκριμένο τόπικ.
Οπότε οποιαδήποτε άλλη απορία έχετε σχετικά με ταινίες μπορείτε να ρωτήσετε.


 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
65 Απαντήσεις
39416 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/11/08, 19:51
από Aganippi
4 Απαντήσεις
2569 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/07/05, 13:11
από Twix
0 Απαντήσεις
1613 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/07/09, 12:17
από Gambi1986
2 Απαντήσεις
1942 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/07/10, 18:04
από Johnie Darko
1 Απαντήσεις
2440 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/08/10, 00:25
από Eagle Of Kamelot
10 Απαντήσεις
5255 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/07/12, 17:47
από Anaximandros
1 Απαντήσεις
2561 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/07/12, 20:17
από kkmspm (φλουτσ)
0 Απαντήσεις
3139 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/08/14, 03:07
από Unknown Artist
11 Απαντήσεις
34234 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/03/15, 02:28
από Καθόδιος (φλουτσ)
4 Απαντήσεις
2659 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/08/18, 17:33
από ε?