Αποστολέας Θέμα: Πρόβλημα με Firefox  (Αναγνώστηκε 4403 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος pegasus

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 117
  • Φύλο: Άντρας
  • It all seems greek to me
    • Προφίλ
Πρόβλημα με Firefox
« στις: 13/10/08, 21:32 »
Καλησπέρα παίδες!!

Πρόσφατα έκανα φορματ (μετά από 2,5 χρόνια, αλλά αυτό είναι άσχετο για το υπόψη θέμα) και εγκατέστησα όμορφα και ωραία όλα τα προγραμματάκια που είχα πριν, με την προσμονή να είναι κάποια πράγματα πιο γρήγορα, λόγω της εκκαθάρισης του Η/Υ από σκουπίδια και άλλα συναφή που είχα μαζέψει τόσο καιρό και τον έκαναν να σέρνετε σαν σκουλήκι.......

Βασικά έβαλα επιτέλους και 24Mbps ίντενετ, οπότε και το συνδύασα έτσι......

Όμως αντί να πηγαίνουν όλα όπως τα φαντάστηκα, αντιμετωπίζω προβλήματα με το Firefox (που είναι και η βασική μου ασχολία) όπως για παράδειγμα:

1. Μου καταναλώνει το 99% της CPU με αποτέλεσμα μετά από ένα 5λέπτο να κολλάει και να χρειάζεται αναγκαστικό κλέισιμο μέσω του task manager.

2. Μου καταναλώνει πάνω από 150ΜΒ από τη μνημη και με δεδομένο ότι έχω μόνο 512ΜΒ RAM, καταλαβαίνετε τι αποτέλεσμα έχει στη λειτουργία των άλλων προγραμμάτων.....

3. Έχω σοβαρό πρόβλημα με το flash player. Τη μιά δεν μου παίζουν κάποια βίντεο, την άλλη δεν μου παίζουν κάποια online παιχνίδια. Βρήκα έναν uninstaller και το ξαναεγκατέστησα, αλλά και πάλι δεν δουλεύει όπως παλιά.

ΔΕΔΟΜΕΝΑ:
1. Έχω έναν λαπτοπ 4ετίας, στον οποίο δεν αντιμετώπιζα παρόμοια προβληματα πριν το φορματ

2. Τα μόνα προγράμματα που λειτουργούν ταυτόχρονα είναι το Zone alarm internet security suite (το οποίο το είχα και πριν το φορματ και ήμουν ευχαριστημένος) και ένα multimessenger (τα προσέχω αυτά, γιατί έχω μικρή μνήμη και δεν έχω τέτοια πολυτέλεια)

3. Τα windows που έβαλα είναι με ενσωματωμένα SP3 ελληνικά (σπασμένα φυσικά, στα οποία μου έχει μονίμως την ένδειξη ότι είναι απενεργοποιημένες οι αυτόματες ενημερώσεις και δεν μπορώ, αν και προσπάθησα να τις ενεργοποιήσω, να το διορθώσω)

4. Η έκδοση του firefox είναι η 2.0.0.17 (δοκίμασα να βάλω την έκδοση 3, αλλά είδα παρόμοια προβληματα και είπα να κάνω downgrade μπας και δω άσπρη μέρα, αλλά τελικά δεν είδα)

5. Στο firefox έχω φορτώσει μόνο 8 addons τα οποία μου είναι τα απολύτως χρήσιμα (πράγμα που δεν έκανα πριν το φορματ και παρά ταύτα δούλευε μια χαρά)

Φοβάμαι ότι 1ον ίσως δεν κάνω κάτι σωστά ή 2ον κάτι έχω κολλήσει δεν μπορώ να το βρω, μιας και τα windows που είχα πριν ήταν εργοστασιακά και μπορούσα να κάνω όλες τις ενημερώσεις κανονικά.

ΒΟΗΘΕΙΑ please!!!
ΚΑΚΟΠΟΙΗΣΗ,ΟΙΚΟΠΕΔΟΠΟΙΗΣΗ,ΤΣΙΜΕΝΤΟΠΟΙΗΣΗ,ΤΟΣΗ ΠΟΛΥ ΠΟΙΗΣΗ ΣΕ ΜΙΑ ΤΟΣΟ ΠΕΖΗ ΖΩΗ

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Πρόβλημα με Firefox
« Απάντηση #1 στις: 14/10/08, 00:23 »
Το firefox είναι μνημοβόρο, και με τα add-ons ακόμα πιο πολύ... έλα όμως που είναι όμορφο και πρακτικό...
Κι εγώ είχα παρόμοιο πρόβλημα, με τα 512ΜΒ RAM μου. Οταν ανοιγα ταυτοχρονα πολλες και βαριες σελίδες γονατιζε το συστημα (εκανε συνεχεια swap).

Οι λυσεις ειναι: εγκατασταση περισσοτερης μνημης ή linux (καποια ελαφρια διανομη)

Αποσυνδεδεμένος pegasus

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 117
  • Φύλο: Άντρας
  • It all seems greek to me
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με Firefox
« Απάντηση #2 στις: 14/10/08, 02:25 »
Καλά τα λες Βασίλη μου, αλλά 1ον ο λαπτοπ είναι 4ετίας και δεν αξίζει να τον αναβαθμίσω (ήδη τα 2 slots που έχει για την RAM είναι κατειλλημένα με 2Χ256ΜΒ) και 2ον το να βάλω LINUX είναι κάτι που δεν είναι στα άμεσα σχέδιά μου, αν και γνωρίζω πολύ καλά τις δυνατότητές του (ο κουμπαρος μου έχει ακόμα και κινητό που λειτουργεί με LINUX).

Απλώς έψαχνα να βρω μία λύση επί του παρόντος και  σε επίπεδο λογισμικού, αν ήταν δυνατόν.

Anyway, χίλια ευχαριστώ..
ΚΑΚΟΠΟΙΗΣΗ,ΟΙΚΟΠΕΔΟΠΟΙΗΣΗ,ΤΣΙΜΕΝΤΟΠΟΙΗΣΗ,ΤΟΣΗ ΠΟΛΥ ΠΟΙΗΣΗ ΣΕ ΜΙΑ ΤΟΣΟ ΠΕΖΗ ΖΩΗ

Αποσυνδεδεμένος Crossroad

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 573
  • Φύλο: Άντρας
  • I went down to the crossroads,fell down on my knee
    • Προφίλ
    • ΤΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΜΟΥ
Απ: Πρόβλημα με Firefox
« Απάντηση #3 στις: 14/10/08, 03:35 »
Βαλε μια παλιοτερη εκδοση του firefox και θα εισαι οκ. Παλιο λογισμικο θα βρεις στο παρακατω λινκ.

http://www.oldapps.com/
Ninjammer | Guide | Blog

Αποσυνδεδεμένος Ο Νέος Κιθαρωδός

  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3372
  • Φύλο: Άντρας
  • ... και καλό τραγούδι!
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Πρόβλημα με Firefox
« Απάντηση #4 στις: 14/10/08, 08:10 »
Η έκδοση 3 του Firefox χρησιμοποιεί σημαντικά λιγότερη μνήμη από την 2, ήταν ένα από τα πιο σημαντικά επιτεύγματα της έκδοσης 3.

Κατά τα άλλα, δεν είναι κανονικό να χρησιμοποιεί ο Firefox 99% του επεξεργαστή, κάτι πρέπει να πάει στραβά στην όλη ιστορία. Ακόμα και με υπολογιστή 4 και 5 ετών (έχω δει αρκετούς) θα έπρεπε να δουλεύει μια χαρά...
Όσο πιο πολύ σου αρέσει η μουσική, τόσο πιο πολλή μουσική σου αρέσει...

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Πρόβλημα με Firefox
« Απάντηση #5 στις: 14/10/08, 08:42 »
Δοκίμασε επίσης κάποια ελαφρύτερη έκδοση των Windows, ψάξε για Tiny XP, Tiny Vista, XP Lite, κλπ.

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με Firefox
« Απάντηση #6 στις: 14/10/08, 11:39 »
κ πάλι δν μ φαίνεται λογικό να τρώει 99% (!!!) του επεξεργαστή..
τι επεξεργαστή έχεις?
μήπως να έκανες μια επανεγκατάσταση του firefox?

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με Firefox
« Απάντηση #7 στις: 14/10/08, 13:14 »
Η έκδοση 3 του Firefox χρησιμοποιεί σημαντικά λιγότερη μνήμη από την 2, ήταν ένα από τα πιο σημαντικά επιτεύγματα της έκδοσης 3.

Κατά τα άλλα, δεν είναι κανονικό να χρησιμοποιεί ο Firefox 99% του επεξεργαστή, κάτι πρέπει να πάει στραβά στην όλη ιστορία. Ακόμα και με υπολογιστή 4 και 5 ετών (έχω δει αρκετούς) θα έπρεπε να δουλεύει μια χαρά...

Ακριβώς αυτό...
Δεν είναι λογικό...
Σε μένα που το είχε κάνει μία φορά αυτό, έφταιγε το ασύρματο usb wireless adapter και μία άλλη φορά ένα trojan που είχα μαζέψει...
Τώρα το γεγονός ότι έγινε μετά από format είναι λίγο περίεργο.
Ίσως μπήκες ινετ χωρίς να έχεις κάποιο antivirus και γι'αυτό έγινε η όλη ιστορία.
Με Internet Explorer πώς πάει?Με κάποιο άλλο browser γενικότερα?
Η έκδοση 3 του Firefox δεν ξέρω τι λένε, αλλά είναι πολύ πιο βαριά...
Στο δικό μου το pc (laptop πενταετίας) ο 3 ήταν πολύ βαρύς, τον έβγαλα και γύρισα στην 2 πάλι.
Το να αλλάξεις λειτουργικό δεν λέει κάτι. Απλά βάλε XP, μόνο μην τα φορτώνεις πολύ, ειδικά όταν δεν έχεις πολύ RAM.
Παραπέρα έχεις πολύ λίγη RAM... Υποθέτω ότι τρέχει στα 266 ή στα 333MHz.
Από το E-shop μπορείς να πάρεις 1Gb sta 333MHz (υπάρχει ακόμα) με 50 Ευρώ και θα δεις τεράστιες διαφορές.
Τέλος, γενικότερα ένα πρόγραμμα που καταναλώνει 99% resources δεν είναι φυσιολογικό ότι pc και να έχεις. Ή ιό έχεις ή κάποιο άλλο πρόγραμμα δυσλειτουργεί και επηρρεάζει το όλο σύστημα.
cu!

Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με Firefox
« Απάντηση #8 στις: 14/10/08, 13:36 »
έχω ακούσει πως η 3 είναι ακόμα ατελής κ έχει αποδειχτεί σε αρκετές περιπτώσεις (δν ανοίγει σάιτ π ανοίγει η 2,προβλήματα με το φλασ κτλ)

Αποσυνδεδεμένος themos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1005
  • Φύλο: Άντρας
  • Αγιάτρευτος ροκαμπιλάς
    • Προφίλ
    • Picos Apicos & The Pina Coladas
Απ: Πρόβλημα με Firefox
« Απάντηση #9 στις: 16/10/08, 01:29 »
Έχω εγκαταστήσει την έκδοση 3 αλλά δεν αντιμετωπίζω προβλήματα υπερβολικής χρήσης CPU ή ταχύτητας...όντως πάντως κάποια flash δεν τα "δείχνει" σωστά.
Picos Apicos & the Pina Coladas on the Web:

www.picosapicos.gr
MySpace
Facebook

Αποσυνδεδεμένος pegasus

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 117
  • Φύλο: Άντρας
  • It all seems greek to me
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με Firefox
« Απάντηση #10 στις: 17/10/08, 21:32 »
Καταρχήν να ευχαριστήσω όλους όσους έδειξαν ενδιαφέρον στο πρόβλημά μου

Κατά δεύτερον να ζητήσω συγνώμη για την απουσία μου τόσες μέρες

Για όλα όσα γράφτηκαν, έχω να απαντήσω τα παρακάτω:

1. Ο επεξεργαστής μου είναι ένας centrino στα 1,4GHz

2. Το θέμα με τον firefox είναι κάπως καλύτερα βάζοντας την έκδοση 3.0.3 (60% CPU και 250ΜΒ RAM)

3. To θέμα με τον flash player πάει καλύτερα με την εγκατάσταση της έκδοσης 10

4. Δεν είναι στα άμεσα σχέδιά μου να αλλάξω λειτουργικό μιας και είμαι ευχαριστημένος μέχρι τώρα με τα XP

5. Το μόνο που άλλαξα με το φορμάτ είναι να βάλω SP3 ελληνικά (κάτι έχει πάρει το αυτί μου για προβλήματα σχετικά με αυτό)


Για να αποκλείσω κάθε ενδεχόμενο επισυνάπτω log file από το hijack this. Όποιος έχει τις γνώσεις και τη διάθεση ας το κοιτάξει και να μου πει αν είναι κάτι που πρέπει να γίνει επ' αυτού.

Και πάλι χίλια ευχαριστώ για τη βοήθεια

ΚΑΚΟΠΟΙΗΣΗ,ΟΙΚΟΠΕΔΟΠΟΙΗΣΗ,ΤΣΙΜΕΝΤΟΠΟΙΗΣΗ,ΤΟΣΗ ΠΟΛΥ ΠΟΙΗΣΗ ΣΕ ΜΙΑ ΤΟΣΟ ΠΕΖΗ ΖΩΗ

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Πρόβλημα με Firefox
« Απάντηση #11 στις: 18/10/08, 12:18 »
Δες στον Task Manager ποιες εργασιες που φορτωνονται κατα το ξεκινημα σου τρωνε πολυ μνημη και  (πχ. Nero, ZoneAlarm, Skype, Pidgin, Bluetooth) και φορτωνε τα μονο οταν τα χρειαζεσαι, ή αντικατεστησε τα με άλλα πιο ελαφρια.

Αποσυνδεδεμένος pegasus

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 117
  • Φύλο: Άντρας
  • It all seems greek to me
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με Firefox
« Απάντηση #12 στις: 21/10/08, 19:23 »
Λοιπόν να σας ενημερώσω επί των εξελίξεων....

1.  Τελικά αφαίρεσα το zone alarm internet security suite και το αντικατέστησα με το ESET Smart Security που είναι και πιο ελαφρύ και έχει και την αξιοπιστία της ESET (Νod32). Με αυτό η μνήμη απελευθερώθηκε και όλα τώρα κυλούν καλύτερα.

2. Έκανα ένα σοβαρό virus scan και έβγαλα μπόλικο ανεπιθύμητο λογισμικό που είχε μολύνει το συστημα.

3. Εξακολουθώ να έχω πρόβλημα εξευρεσης λύσης για τις αυτόματες ενημερώσεις. Βρήκα ψάχνοντας ότι υπάρχει ένα προγραμματάκι που λέγεται WUtool που κάνει offline κατέβασμα των ενημερώσεων των windows, αλλά δεν μπόρεσα να το βρω πουθενά για να το κατεβάσω. Αν υπάρχει κανένας που να το έχει, ας στείλει πμ για να του δώσω το e-mail μου. Δεν μπορώ να καταλάβω όμως ακόμα γιατί δεν μπορώ να τις ενεργοποιήσω, αφού αφαίρεσα και το windows genuine advantage που πιθανόν να το προκαλούσε....

Αυτά προς το παρόν. Περιμένω νεότερα .......

 
ΚΑΚΟΠΟΙΗΣΗ,ΟΙΚΟΠΕΔΟΠΟΙΗΣΗ,ΤΣΙΜΕΝΤΟΠΟΙΗΣΗ,ΤΟΣΗ ΠΟΛΥ ΠΟΙΗΣΗ ΣΕ ΜΙΑ ΤΟΣΟ ΠΕΖΗ ΖΩΗ

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με Firefox
« Απάντηση #13 στις: 21/10/08, 19:47 »
http://download.softpedia.ro/dl/77466c0ccfc75888a7b2e6c9decb5715/48fe06d0/100014317/software/SYSTEM/wutool_1.16.zip

αν είναι αυτό το βρήκα πολύ εύκολα με το google,
αν δν είναι...είναι λογικό να το βρήκα πολύ εύκολα με το google κ να μν το είχες βρει κ εσύ... ;D

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
17 Απαντήσεις
8095 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/06/09, 14:17
από hot_sauce (φλουτσ)
3 Απαντήσεις
3330 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/01/08, 09:57
από delfinaki
13 Απαντήσεις
4781 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/06/07, 08:54
από Σταυροφόρος
55 Απαντήσεις
15977 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/06/08, 13:26
από Nexis
5 Απαντήσεις
3496 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/09/07, 09:44
από Βραζίλης
9 Απαντήσεις
3595 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/01/08, 22:50
από sakman
73 Απαντήσεις
30310 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/06/11, 11:26
από Heavy metal!!!
19 Απαντήσεις
6393 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/03/08, 13:07
από hot_sauce (φλουτσ)
4 Απαντήσεις
3323 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/08/08, 00:52
από Ibanezακιας
19 Απαντήσεις
5791 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/10/08, 11:51
από hot_sauce (φλουτσ)