Αποστολέας Θέμα: Blade texas standard pro  (Αναγνώστηκε 15552 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος thomsot

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 209
    • Προφίλ
Blade texas standard pro
« στις: 31/08/10, 13:56 »
Απολλωνα (εσυ που μου ελεγες και για τα σπουργιτακια θυμασαι???), βρηκα ενα οργανο το οποιο επαιζα περιπου μια ωρα σημερα, και το οργανο ειναι φανταστικο.
Πραγματικα δεν εχει καμμια σχεση με οτιδηποτε στρατοκαστεροειδες εχω παιξει μεχρι σημερα (καλα μη φανταζεσαι οτι ειμαι και δοκιμαστης κιθαρων!  ;D ).
Εχει μαγνητες active....τα υπολοιπα πιστευω θα τα ξερεις.
Ειναι σε χρωμα ζαχαρι, πανεμορφο, το δινει καινουριο 450 ευρω (για μαγαζι προκρειται και οχι μεταχειρισμενο), και ειμαι ετοιμος να το χτυπησω.
Θελω να μαθω δυο πραγματακια.
1. Χωρα κατασκευης δεν γραφει πανω. Ενταξει ο κατασκευαστης ειναι Καναδος, αλλα το οργανο που κατασκευαζεται???
2. Εχει ταστιερα απο rosswood αλλα ειναι πολυ ξανθο το ξυλο, και πιστευω οτι οι καλυτερες ριζες τριανταφυλλιας ειναι οι σκουροχρωμες (σχεδον σαν εβενος). Γιατι το πιστευω αυτο??? Δεν ξερω, εχω συνδεσει τις ξανθιες τριανταφυλλιες με φτηνοπραγματα.
 
Ποιος ξερει να μου απαντησει σε αυτα τα δυο πραγματα παιδια???
 
Το οργανο ειναι αυτο ακριβως.
 

 
 

Αποσυνδεδεμένος Spartan Amplifications

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 234
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Blade texas standard pro
« Απάντηση #1 στις: 31/08/10, 15:22 »
Δεν είμαι ο «Απόλλωνας» αλλά θα προσπαθήσω να σε βοηθήσω…

Οι «Ξανθιές τριανταφυλλιές» ταστιέρες σου

http://www.youtube.com/watch?v=PEbSjrMHscQ&feature=channel


λέγονται Maple (και η συγκεκριμένη κιθάρα Blade Std. Pro. Έχει το τετριμμένο Hard Maple (Acer saccharum) που στην Ελληνική γλώσσα θα το «συναντήσεις» ως Κελεμπέκι (για τους οργανοποιούς…) και Σφένδαμος (για τους αρχαίο-λάγνους…)

Περιττό να σου αναφέρω ότι δεν έχει καμιά σχέση με ταστιέρα από Παλύσανδρο (Rosewood) που οι οργανοποιοί  λένε τριανταφυλλιά λόγω του χρώματος του ξύλου και όχι λόγω της καταγωγής του…

Η ακριβότερη ποικιλία αυτής -εκ Βραζιλίας- (Brazilian Rosewood) έχει αισθητά πιο σκούρο χρώμα και διαφορετικά «νερά» αλλά δεν θα την δεις ποτέ -λόγω κόστους- σε όργανα μαζικής παραγωγής παρά μόνο σε Boutique Κατασκευαστές και σε εξειδικευμένα Custom Shops Εταιριών…                   

http://www.warmoth.com/Guitar/Necks/NeckWoods.aspx
http://www.warmoth.com/Guitar/Bodies/Options/BodyWoodOptions.aspx

http://www.warmoth.com/Bass/Necks/BassNeckWoods.aspx
http://www.warmoth.com/Bass/Options/WoodDescriptions.aspx

Άσχετο αν εσύ έχεις συνδέσει –ιδεοληπτικά- τις «Ξανθιές τριανταφυλλιές» σε ταστιέρες  με φτηνό-πράγματα, το Maple σαν ξύλο σε ταστιέρα έχει έναν χαρακτηριστικό ευκρινή και πρίμο ήχο και μην ξεχνάς ότι ήταν η πρωταρχική επιλογή ξύλου του Leo Fender για την κατασκευή του μανικιού – ταστιέρας των Broad-caster (1947), Tele-caster (1948), Stato-caster (1954)…

Πράγμα που όφειλες -τουλάχιστον ιστορικά- σαν κάτοχος  Fender  Telecaster να γνώριζες…

Πολλοί κιθαρίστες που θέλουν τον ευκρινή 50’s Rock ‘n’ Roll ήχο προτιμούν Maple fretboards, ενώ άλλοι που θέλουν τον πιο μουντό 60’s Rock ήχο προτιμούν Rosewood fretboards οπότε όπως μπορείς να καταλάβεις, είναι περισσότερο θέμα του τι επιθυμεί κανείς ακουστικά (και σαν αίσθηση στο χέρι του…) και όχι του τι πιστεύεις εσύ ιδεοληπτικά για την χρηση του Maple σαν fretboard…

Αυτά τα ολίγα για τις «Ξανθιές τριανταφυλλιές» ταστιέρες σου…
Ελπίζω να σε βοήθησα όσο περισσότερο μπορούσα…
Μετά τιμής, Spartan.

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Blade texas standard pro
« Απάντηση #2 στις: 31/08/10, 18:19 »
Πω πω το σκοτωσε το σολο ο παιχτης...

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Blade texas standard pro
« Απάντηση #3 στις: 31/08/10, 18:22 »
Μια blade επαιξα ολη και ολη αλλα δε θυμαμαι τι ηταν να παρει η ευχη. Που κατασκευαστηκε. Παντως δεν ειχε τιποτε το φτηνο οπως εχουν ολες οι stratocaster. (πραγματικα μεχρι και οι καλες USA μια απιστευτη φτηνια τη βγαζουν. Για απλα λειτουργικα οργανα αρπα κολλα τα εβγαλε αλλωστε ο δημιουργος τους...)

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: Blade texas standard pro
« Απάντηση #4 στις: 31/08/10, 19:52 »
(πραγματικα μεχρι και οι καλες USA μια απιστευτη φτηνια τη βγαζουν. Για απλα λειτουργικα οργανα αρπα κολλα τα εβγαλε αλλωστε ο δημιουργος τους...)


Εδω διαφωνουμε... ;)


Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Blade texas standard pro
« Απάντηση #5 στις: 31/08/10, 22:28 »
Έχω αναφέρει και παλιότερα τις Blade, όχι απλά ως εναλλακτικές λύσεις, αλλά σαν όργανα τα οποία είναι ποιοτικά και ηχητικά πολύ ανώτερα από τα αντίστοιχα Fender. Aκόμα δεν έχω πιάσει Fender telecaster τόσο καλή όσο η Blade Delta, oύτε Fender strat που να ήταν στο ίδιο επίπεδο με την Blade RH-2. Kαι σημειωτέον ότι αυτά δεν είναι τα καλύτερα ή πιο ακριβά μοντέλα της Blade. Και με το σχόλιο για τη "φτήνια" των Fender θα συμφωνήσω κι εγώ. Γι αυτό και είχα πει ότι όποιος μπορεί, θα πρέπει να βάλει δίπλα-δίπλα μια Blade και μια Fender, ακόμα και ακριβότερη, και να κάνει τις δέουσες συγκρίσεις.

Στο προκείμενο τώρα, oι Blade αρχικά κατασκευάζονταν στο εργαστήριο του Gary Levinson στην Ελβετία και αργότερα η παραγωγή μεταφέρθηκε στην Ιαπωνία. Απ' όσο γνωρίζω τα τελευταία χρόνια οι κιθάρες φτιάχνονται στην Ιαπωνία (τουλάχιστον η συναρμολόγησή τους, γιατί ανάλογα με το μοντέλο τα κομμάτια μπορεί να φτιάχνονται και αλλού) και ο τελικός έλεγχος και σετάρισμα γίνονται στην Ελβετία.

Οι κιθάρες αυτές δεν έχουν active μαγνήτες, αλλά έχουν ένα active (νομίζω) "Variable Spectrum Control" κύκλωμα το οποίο μπορείς να χρησιμοποιήσεις σαν boost για λίγο περισσότερη ένταση ή απλά για να τονίσεις συγκεκριμένες συχνότητες που έχεις ρυθμίσει με τα EQ στο πίσω μέρος της κιθάρας. Αυτό κάνει την κιθάρα ιδιαίτερα ευέλικτη και πρακτική, καθώς μπορείς να έχεις κλασσικούς strat/tele ήχους και παράλληλα να έχεις 1-2 έξτρα ηχητικές επιλογές.
« Τελευταία τροποποίηση: 04/09/10, 11:23 από Απόλλων »
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Blade texas standard pro
« Απάντηση #6 στις: 31/08/10, 23:51 »
(πραγματικα μεχρι και οι καλες USA μια απιστευτη φτηνια τη βγαζουν. Για απλα λειτουργικα οργανα αρπα κολλα τα εβγαλε αλλωστε ο δημιουργος τους...)


Εδω διαφωνουμε... ;)

Χα χα χαλαλι σου G.K.!!! Υπαρχουν και USA fender με καπακια, τρελο laquer flame παντου ivory κτλ αλλα αντι για fender που θα τη ροκαρεις σε μπαρακια μοιαζουν με καρναβαλο...Μαλλον βλεπω πολυ rory gallagher...

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Blade texas standard pro
« Απάντηση #7 στις: 31/08/10, 23:51 »
Απολλων παντως αυτη που επαιξα εγω ηταν σιγουρα με active μαγνητες...Ειχε και VSC παντως σαν three-way-switch.

Αποσυνδεδεμένος thomsot

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 209
    • Προφίλ
Απ: Blade texas standard pro
« Απάντηση #8 στις: 01/09/10, 00:16 »
Φιλαρακο σπαρταν, maple (αν δεν κανω λαθος) ειναι αυτο
 

 
 
 
Το παρακατω ειναι rosswood (τουλαχιστον ετσι το λεει ο μαλ**ας ο κατασκευαστης)
 

 
 
Και παρακατω ειναι μια ετσι, και μια ....γιουβετσι.
 
 

 
 
Εδω ειναι αυτη που πηρα σημερα.
 

 
 
Και αυτη ειναι η tele μου.
 
 

 
 
Εδω δε ειναι και το μωρο μου που του πηρα και βαλιτζουλα και το φασκιωσα.
 
 

 
 
Που και εδω ο κατασκευαστης λεει rosswood.
 
Ασε το Leo Fender που εφτιαξε τις πρωτες κιθαρες με maple (ειχα μια τετοια strat του 1964, και ειχε λουστρο πανω στην ασπρη ταστιερα και ξερω τι γινεται), και αφου ξερεις ελα εδω και εξηγα μας εμας που δεν ξερουμε.
Σε ολες τις παραπανω κιθαρες, που ειναι το maple, που ειναι το rosewood (rosewood παει να πει ξυλο τριανταφυλλιας), που ειναι ο σφενδαμος, και που ειναι τελικα το κερατο μου το τραγιο για να καταλαβω και γω ο μαλ**ας.
 
Περιμενω.
 
 
 
« Τελευταία τροποποίηση: 01/09/10, 00:18 από thomsot »

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Blade texas standard pro
« Απάντηση #9 στις: 01/09/10, 00:43 »
Κατ' αρχήν με γειά η καινούργια κιθάρα... ;)

Ο Spartan προφανώς νόμισε ότι όταν έκανες λόγο για πιο ανοιχτόχρωμο (ξανθό) rosewood, στην πραγματικότητα αναφερόσουν σε maple, πράγμα που φυσικά δεν ισχύει. Θα πρέπει να είναι κανένας πολύ άσχετος για να κάνει τέτοιο λάθος.

Τέλος πάντων, το rosewood δεν έχει καμία σχέση με τριαντάφυλλα και τριανταφυλλιές. Πρόκειται για δέντρο το οποίο παράγει ένα σκουρόχρωμο ξύλο γνωστό στα ελληνικά ως παλίσανδρος. Τώρα αν το rosewood στην καινούργια σου κιθάρα είναι καλύτερης ή χειρότερης ποιότητας από ένα πιο σκούρο, δεν μπορώ να το πω με βεβαιότητα. Πληροφοριακά πάντως, έχω δει ταστιέρες από rosewood με περίεργες αποχρώσεις (πιο σκούρες, πιο ανοιχτόχρωμες ή με "νερά") ακόμα και σε ταστιέρες της Warmoth, οπότε δεν είμαι σίγουρος αν η απόχρωση έχει άμεση σχέση με την ποιότητα της ταστιέρας. Αν το πρόβλημα είναι αισθητικό, θα σού έλεγα να το ξεπεράσεις. Πήρες μια εξαιρετική κιθάρα και η απόχρωση της ταστιέρας είναι από τα τελευταία ζητήματα που θα πρέπει να σε απασχολούν.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος thomsot

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 209
    • Προφίλ
Απ: Blade texas standard pro
« Απάντηση #10 στις: 01/09/10, 00:47 »
Η κιθαρα παντως που παιζει εδω στο βιντεο
 

 
δεν ειναι maple, και δεν ειναι maple γιατι ο κατασκευαστης αυτη την κιθαρα το μπρατσο maple το βγαζει one-piece και ειναι τελειως ασπρο. Ενω αυτη εχει κομμενη φετα απο σκουρο ξυλο και κολημενη πανω στο maple.
Τι ειναι αυτο το ξυλο αρχηγε που ειναι κολημενο απο πανω??? Ειναι καλο η ειναι σαβουρα??
Να την κρατησω την κιθαρα δηλαδη η να την πεταξω??
 
 

Αποσυνδεδεμένος thomsot

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 209
    • Προφίλ
Απ: Blade texas standard pro
« Απάντηση #11 στις: 01/09/10, 01:07 »
Βρε Απολλωνα, εγω εξεφρασα μια απορια, και ζητησα να μαθω ποιες οι διαφορες απο τα ανοιχτοχρωμα rosewood και τα σκουροχρωμα. Τωρα αν το rosewood ειναι τριανταφυλια η αν δεν ειναι δεν με ενδιαφερει, ουτε κατασκευαστης οργανων ειμαι ουτε μαραγκος.
 
Αλλα η πραγματικοτητα ειναι οτι οι ταστιερες που ειναι φτιαγμενες απο φετα αλλου ξυλου, δεν φτιαχνονται για να εχουμε εντυπωσιακα διαφορετικον ηχο. Φτιαχτηκαν στην αρχη πρωτα για αισθητικους λογους, και μετα για αντισταθμηση των τασεων που εφαρμοζονται πανω σε ενα μπρατσο.
Βαζοντας διαφορετικα ξυλα και φτιαχνοντας ενα συνολο το οποιο λεγεται μπρατσο κιθαρας, εχεις καλυτερα αποτελεσματα σε θεματα αντοχης.
Λογου χαριν, τα μπρατσα με εβενο, δεν σκευρωνουν ποτε, η μαλλον πολυ δυσκολα. Τα μπρατσα με σκουρο rosewood (το οποιο ειναι μαλλον καλυτερης ποιοτητας) παλι δεν σκευρωνουν, αυτα που σκευρωνουν ευκολα ειναι τα μπρατσα απο ανοιχτοχρωμα rosewood τα οποια συναντω σε φτηνα οργανα.
 
Αν προσεξεις σε ενα οργανο με ταστιερα απο αλλο ξυλο, το ξυλο αυτο ειναι με τα νερα του αναποδα απο το maple του μπρατσου, και αυτο γινεται για βελτιωση της συμπεριφορας ολκημοτητας του συνολου.
Τωρα για το αν το ενα μπρατσο υδρωνει και το αλλο οχι, αν το ενα εχει ποιο πολλα πριμα και το αλλο μπασα κλπ αυτες ειναι καταστασεις αναποδεικτες, και σαν αναποδεικτες λεγονται και π**αριες.
 
 
 

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Blade texas standard pro
« Απάντηση #12 στις: 01/09/10, 01:10 »
Η κιθαρα παντως που παιζει εδω στο βιντεο
 
http://www.youtube.com/watch?v=PEbSjrMHscQ&feature=channel
 
δεν ειναι maple, και δεν ειναι maple γιατι ο κατασκευαστης αυτη την κιθαρα το μπρατσο maple το βγαζει one-piece και ειναι τελειως ασπρο. Ενω αυτη εχει κομμενη φετα απο σκουρο ξυλο και κολημενη πανω στο maple.
Τι ειναι αυτο το ξυλο αρχηγε που ειναι κολημενο απο πανω??? Ειναι καλο η ειναι σαβουρα??
Να την κρατησω την κιθαρα δηλαδη η να την πεταξω??


Η κιθάρα ΕΙΝΑΙ maple... (εδω φαίνεται καλύτερα... 
  )

Έχει finish πάνω απο το ξύλο....τί άλλο μπορεί να είναι?

Μεγειές και καλόπαιχτη.

Εγω είχα παίξει μόνο με ακριβές ευρωπαικές blade (όταν τις έφερνε παλιά ο Λογοθέτης)...δεν τις λάτρεψα, πολύ "κλινικός" ήχος... (ίσως έφταιγαν και οι μαγνήτες που τους φόραγε τότε ο Levinson...)
« Τελευταία τροποποίηση: 01/09/10, 01:27 από groovymood001 »
Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Blade texas standard pro
« Απάντηση #13 στις: 01/09/10, 01:36 »
Κατ' αρχήν όλα αυτά περί αξιοπιστίας και αντοχής του σκουρόχρωμου και του ανοιχτόχρωμου rosewood είναι η δική σου προσωπική εμπειρία, τα έχεις διαβάσει κάπου ή πρόκειται απλά για εντυπώσεις; Γιατί εσύ στην αρχή είπες ότι έχεις συνδέσει το ανοιχτό χρώμα με χαμηλότερη ποιότητα, χωρίς όμως να είσαι σίγουρος πώς έφτασες σε αυτό το συσχετισμό.

Εν πάση περιπτώσει, η κιθάρα που παίζει ο τύπος στο video έχει σίγουρα ταστιέρα από maple. Λίγο βρώμικο ίσως, και μάλλον γι αυτό φαίνεται πιο σκούρο, αλλά σίγουρα maple. Αυτό εξάλλου φαίνεται πολύ πιο καθαρά σε άλλα video του ιδίου καλλιτέχνη στο youtube. Σε κανένα video όμως δεν μπόρεσα να δω αν η ταστιέρα είναι μέρος του μπράτσου ή είναι φτιαγμένη από άλλο κομμάτι ξύλο, και δεν είμαι σίγουρος πώς εσύ εντόπισες κάτι τέτοιο. Kαι κάνεις λάθος σε αυτά που λές σχετικά με τα specs της συγκεκριμένης κιθάρας. Η Blade Texas Standard Pro βγαίνει και με τις δύο επιλογές ταστιέρας (rosewood ή maple) και δεν αναφέρεται πουθενά ότι πρόκειται για one-piece μπράτσο και ταστιέρα, όπως μπορείς να δεις και εδώ...

http://www.bladeguitars.com/models/texas_standard_pro.html#

Εκτός αυτού μια άλλη πιθανότητα είναι να πρόκειται για παλιότερο μοντέλο και τα specs να ήταν διαφορετικά τότε. Συμβαίνει και στους καλύτερους κατασκευαστές.

Πάντως αν τελικά αποφασίσεις ότι δεν θέλεις την κιθάρα, δεν είναι ανάγκη να την πετάξεις στα σκουπίδια. Ειδοποίησέ με και θα στείλω εγώ ανθρώπους ειδικούς να την απομακρύνουν άμεσα με τρόπο καθαρό και οικολογικό... :P ;D
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος thomsot

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 209
    • Προφίλ
Απ: Blade texas standard pro
« Απάντηση #14 στις: 01/09/10, 02:01 »
Παράθεση
Η κιθάρα ΕΙΝΑΙ maple... (εδω φαίνεται καλύτερα... 

 
Φιλε  groovymood001, η κιθαρα δεν ειναι maple γιατι ειναι ιδια με τη δικια μου, και η δικια μου τουλαχιστον δεν ειναι maple.
Η blade malpe ειναι τελειως ασπρη, και το μανικι (κοινως κοτσανι) ειναι one piece, ενα κομματι δηλαδη, ενω αυτην ειναι δυο κομματια.
 
Παράθεση

Εγω είχα παίξει μόνο με ακριβές ευρωπαικές blade (όταν τις έφερνε παλιά ο Λογοθέτης)...δεν τις λάτρεψα, πολύ "κλινικός" ήχος...

 
Η κιθαρα αυτη (δεν αναφερομαι σε αυτες που επαιξες εσυ) ειναι μια strato, και σε οποιον αρεσουν οι κιθαρες αυτες (strato), θα του αρεσει σιγουρα.
 
Σαν ποιοτητα ηχου ειναι.... θεος, και χτυπαει στα ισια την tele μου.
Και οταν αναφερομαι στην ποιοτητα ηχου, δεν εννοω το χαρακτηριστικο ηχοχρωμα μιας strato η tele κλπ, αλλα στην καθαροτητα και τη διαυγεια της.
Πριν μερικες μερες ετυχε να παιξω με μια ibanez καποιου που την ειχε παρει απο τον Θωμα 550 ευρω, μου την εφερε για σεταρισμα. Με το πρωτο ακορτο που επαιξα δεν μπορουσα να ξεχωρισω απο την θολουρα τι επαιζα. Με τουτο δω το οργανο, οσο γρηγορα και στακατο να παιξεις ενα ακορτο, ξεχωριζεις τις νοτες μια μια.
 
Απολλωνα (μετα ειδα το μυνημα σου), κατεβασα ενα αρχειο σε PDF και γραφει ακριβως εκει που αναφερει για το μπρατσο.
 
one-piece maple or rosewood fingerboart.
 
Δεν ξερω πως να βαλω το αρχειο αυτο, και δεν θυμαμαι απο που το σηκωσα (δεν ειμαι ο τελειος χακερ  ;D )
 
Παράθεση
Κατ' αρχήν όλα αυτά περί αξιοπιστίας και αντοχής του σκουρόχρωμου και του ανοιχτόχρωμου rosewood είναι η δική σου προσωπική εμπειρία, τα έχεις διαβάσει κάπου ή πρόκειται απλά για εντυπώσεις; Γιατί εσύ στην αρχή είπες ότι έχεις συνδέσει το ανοιχτό χρώμα με χαμηλότερη ποιότητα, χωρίς όμως να είσαι σίγουρος πώς έφτασες σε αυτό το συσχετισμό.

 
Οχι Απολλωνα δεν τα εχω διαβασει καπου, αλλα απο προσωπικες μου εμπειριες, εξ αλλου για τον λογο αυτο και εβαλα το θεμα αυτο και εκανα αυτη την ερωτηση, μπας και ξερει καποιος να μας πει κατι επι του θεματος.
Οσα φτηνα οργανα εχω δει, ειναι απο ξανθο rosewood και ολα σκευρωνουν σε ελαχιστο χρονικο διαστημα. Μπορει να ειναι και τυχαιο ομως.
Δεν θελω να πω με αυτο οτι και αυτη εδω η κιθαρα ειναι κατι τετοιο.
Ενω εχει πολλα χρονια στο μαγαζι (Νακας. Τις εβγαλε σε προσφορα), και που το καταλαβα αυτο??? Οτι πλαστικο απο πανω λυνεις βλεπεις απο κατω πιο ανοιχτο χρωμα. Επακολουθο του οτι το οργανο ειχε χρονια στη βιτρινα και στον ηλιο.
Παρ ολα αυτα το οργανο απο θεμα σκευρωματος και αλλα τετοια ηταν αψογο.
Σου επαναλαμβανω, το οργανο ειναι θεος, και πολυ ανωτερο απο Fender (Λογου χαρη του Μητσου φιλου του γιου μου που πηρε προπερσυ μια αμερικανα 1200 ευρω).

 
Παράθεση
Πάντως αν τελικά αποφασίσεις ότι δεν θέλεις την κιθάρα, δεν είναι ανάγκη να την πετάξεις στα σκουπίδια. Ειδοποίησέ με και θα στείλω εγώ ανθρώπους ειδικούς να την απομακρύνουν άμεσα με τρόπο καθαρό και οικολογικό... :P ;D

 
Ευχαριστω πολυ....πηραμε....δεν θα ξαναπαρουμε   :P   ;D
« Τελευταία τροποποίηση: 01/09/10, 02:04 από thomsot »

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Blade texas standard pro
« Απάντηση #15 στις: 01/09/10, 02:03 »
Βρε Απολλωνα, εγω εξεφρασα μια απορια, και ζητησα να μαθω ποιες οι διαφορες απο τα ανοιχτοχρωμα rosewood και τα σκουροχρωμα. Τωρα αν το rosewood ειναι τριανταφυλια η αν δεν ειναι δεν με ενδιαφερει, ουτε κατασκευαστης οργανων ειμαι ουτε μαραγκος.
 
Αλλα η πραγματικοτητα ειναι οτι οι ταστιερες που ειναι φτιαγμενες απο φετα αλλου ξυλου, δεν φτιαχνονται για να εχουμε εντυπωσιακα διαφορετικον ηχο. Φτιαχτηκαν στην αρχη πρωτα για αισθητικους λογους, και μετα για αντισταθμηση των τασεων που εφαρμοζονται πανω σε ενα μπρατσο.
Βαζοντας διαφορετικα ξυλα και φτιαχνοντας ενα συνολο το οποιο λεγεται μπρατσο κιθαρας, εχεις καλυτερα αποτελεσματα σε θεματα αντοχης.
Λογου χαριν, τα μπρατσα με εβενο, δεν σκευρωνουν ποτε, η μαλλον πολυ δυσκολα. Τα μπρατσα με σκουρο rosewood (το οποιο ειναι μαλλον καλυτερης ποιοτητας) παλι δεν σκευρωνουν, αυτα που σκευρωνουν ευκολα ειναι τα μπρατσα απο ανοιχτοχρωμα rosewood τα οποια συναντω σε φτηνα οργανα.
 
Αν προσεξεις σε ενα οργανο με ταστιερα απο αλλο ξυλο, το ξυλο αυτο ειναι με τα νερα του αναποδα απο το maple του μπρατσου, και αυτο γινεται για βελτιωση της συμπεριφορας ολκημοτητας του συνολου.
Τωρα για το αν το ενα μπρατσο υδρωνει και το αλλο οχι, αν το ενα εχει ποιο πολλα πριμα και το αλλο μπασα κλπ αυτες ειναι καταστασεις αναποδεικτες, και σαν αναποδεικτες λεγονται και π**αριες.


Thomshot δεν νομιζω οτι το rosewood εχει να κανει τιποτα με το σκευρωμα. Ειναι κυριως η μεθοδος κατασκευης του υπολοιπου λαιμου. Τουλαχιστο αυτο νομιζω...

Καταρχας να σε πληροφορησω οτι ανοιχτοχρωμο rosewood ανετα βρισκεις σε gibson και suhr. Ειναι ακριβες κιθαρες.
Δευτερον στην cort m600 μου (γεια σου Απολλων!) το rosewood ειναι απιστευτα βαθυ και σκουρο. Πιστευω οτι ειναι βαμμενο (dye). Δε συνηθιζεται αλλα δεν αποκλειεται κιολας. Δε με νοιαζει φυσικα.
Τριτον gibson με εβενο σκευρωνουν. Δεν τα εχω με την gibson αλλα απο αυτες εχω παρατηρησει. Κυριως δυο ιδιες ακουστικες. Και μια custom les paul. Οχι πολυ, αλλα σκευρωνουν και ναι ο εβενος ειναι σκληρο ξυλο. Η yamaha μου με πιο λεπτο λαιμο δεν σκευρωνει. Δεν ειναι ομως μονο οτι εχει εβενο αλλα οτι ειναι neck through με 5 κομματια maple μαονι κτλ. Επιπροσθετα κιθαρες με quartersawn ξυλα (κομμενα αντι οικονομικα οσον αφορα το ποσα κομματια μπορεις να βγαλεις απο τον κορμο αλλα με ωφελος στην αντοχη) συνηθως ειναι ακομη πιο ανθεκτικες.

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Blade texas standard pro
« Απάντηση #16 στις: 01/09/10, 02:14 »

Φιλε  groovymood001, η κιθαρα δεν ειναι maple γιατι ειναι ιδια με τη δικια μου, και η δικια μου τουλαχιστον δεν ειναι maple.
Η blade malpe ειναι τελειως ασπρη, και το μανικι (κοινως κοτσανι) ειναι one piece, ενα κομματι δηλαδη, ενω αυτην ειναι δυο κομματια.
 

Βλέπω οτι δεν είσαι και πολύ παρατηρητικός.... :) ;)

Μα ακόμα δεν έχεις δει οτι ενω η δικιά σου κιθάρα έχει λευκά dots (τα οποία μπαίνουν στο rosewood) , αυτή του βίντεο έχει μαύρα??

(...και μη μου πεις οτι έχει και η δικιά σου gloss finish πάνω απο την ταστιέρα όπως του "άχρονου" φίλου στο βίντεο..... :) )
Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος thomsot

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 209
    • Προφίλ
Απ: Blade texas standard pro
« Απάντηση #17 στις: 01/09/10, 02:26 »
Παράθεση
Έχει finish πάνω απο το ξύλο....τί άλλο μπορεί να είναι?

 
Δεν ειναι finish, αν προσεξεις οι χορδες γυαλιζουν  ;D
 
Παράθεση

Thomshot

 
thomsot ειναι, απο το Θωμας Σωτηριαδης (δεν ηξερα τι αλλο να βαλω σαν nickname και εβαλα το αρχικο απο το mail μου), μπορεις να με λες Θωμα  ;D   [shot= (αν δεν κανω λαθος) πυροβολισμος, και γω δεν πυροβολαω  :P ]
 
 
Παράθεση

Καταρχας να σε πληροφορησω οτι ανοιχτοχρωμο rosewood ανετα βρισκεις σε gibson και suhr. Ειναι ακριβες κιθαρες.
Δευτερον στην cort m600 μου (γεια σου Απολλων!) το rosewood ειναι απιστευτα βαθυ και σκουρο. Πιστευω οτι ειναι βαμμενο (dye). Δε συνηθιζεται αλλα δεν αποκλειεται κιολας. Δε με νοιαζει φυσικα.
Τριτον gibson με εβενο σκευρωνουν. Δεν τα εχω με την gibson αλλα απο αυτες εχω παρατηρησει. Κυριως δυο ιδιες ακουστικες. Και μια custom les paul. Οχι πολυ, αλλα σκευρωνουν και ναι ο εβενος ειναι σκληρο ξυλο. Η yamaha μου με πιο λεπτο λαιμο δεν σκευρωνει. Δεν ειναι ομως μονο οτι εχει εβενο αλλα οτι ειναι neck through με 5 κομματια maple μαονι κτλ. Επιπροσθετα κιθαρες με quartersawn ξυλα (κομμενα αντι οικονομικα οσον αφορα το ποσα κομματια μπορεις να βγαλεις απο τον κορμο αλλα με ωφελος στην αντοχη) συνηθως ειναι ακομη πιο ανθεκτικες.

 
Σε ολα αυτα πιθανως να εχεις και δικιο, καλο ειναι να τα χω υπ οψιν μου και σε ευχαριστω.
Επαναλαμβανω, για αυτο το λογο και εβαλα το θεμα.
 
 
Και τελειωνοντας........τα μωρα μου
 
 

 
 
Τι περισσοτερο χρειαζεται ενας ανθρωπος για να ειναι ευτυχισμενος απο δυο τρια μωρα και ενα πιατο κρυα φασολαδα? ?
Σπαρταν τη μπριζολα στη χαριζω.....  ;D
 
 
 
ΥΓ
 
Παράθεση
αυτή του βίντεο έχει μαύρα??

 
Και τι παει να πει αυτο???
Ψαξε στο γουγλη να βρεις μια τετοια κιθαρα με maple και θα δεις οτι ειναι τελειως ασπρη, σαν το γαλα.

 

Αποσυνδεδεμένος thomsot

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 209
    • Προφίλ
Απ: Blade texas standard pro
« Απάντηση #18 στις: 01/09/10, 02:33 »
Ακους φιλε groovymood001, σαν να εχεις δικιο....
Μπορει το βιντεο να ειναι σκοτεινο και να μου δειχνει η ταστιερα σκουρα.
Οπως το ξανακοιταζω παλι....δεν βαζω το χερι μου στη φωτια.

Αποσυνδεδεμένος thomsot

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 209
    • Προφίλ
Απ: Blade texas standard pro
« Απάντηση #19 στις: 01/09/10, 02:35 »
Να μια αλλη σιγουρα maple.
 

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Blade texas standard pro
« Απάντηση #20 στις: 01/09/10, 02:38 »
Θωμά, καλέ μου φίλε, πολλή φιλολογία έπεσε στη συζήτηση. Δεν ξέρω ποιός ο λόγος και ειδικά τέτοια ώρα. Το ερώτημα είναι ένα. Σού αρέσει η κιθάρα; Αν ναι, τα υπόλοιπα είναι λόγια του αέρα. Τι σημασία έχει το χρώμα της ταστιέρας, αν είναι ένα κομμάτι ή δύο και δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο...

Καλή σου νύχτα, να είσαι πάντα καλά, να χαίρεσαι τις κιθάρες σου και να τα λέμε πού και πού.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Blade texas standard pro
« Απάντηση #21 στις: 01/09/10, 02:49 »

Τι περισσοτερο χρειαζεται ενας ανθρωπος για να ειναι ευτυχισμενος απο δυο τρια μωρα και ενα πιατο κρυα φασολαδα? ?


Δυό τρία  μωρά και ένα πιάτο ζεστή φασολάδα!... :)

καλά παιξίματα!!... ;)
Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος thomsot

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 209
    • Προφίλ
Απ: Blade texas standard pro
« Απάντηση #22 στις: 01/09/10, 02:50 »
Παράθεση

Θωμά, καλέ μου φίλε, πολλή φιλολογία έπεσε στη συζήτηση

 
Παρα πολυ.
 
Παράθεση

Δεν ξέρω ποιός ο λόγος και ειδικά τέτοια ώρα

 
Ειναι απο τη χαρα μου για την καινουρια μου κιθαρα, συν το οτι μπαινει βαλτος ο φιλαρακος ο σπαρταν να με χαλασει καθε φορα.
Στο τελος θα ξεχασω οτι εχω 8 χρονια σπουδες χημικου, και θα συμπεριφερθω σαν εμπορας κρεατων που ειμαι....και θα μας παρει ο διαολος και θα μας σηκωσει.
 
Παρε και το αρχειο που σου ελεγα περι ουαν πισ
 
http://www.google.gr/url?sa=t&source=web&cd=1&ved=0CBQQFjAA&url=http%3A%2F%2Fwww.bladeguitars.com%2Ffiles%2FTexas%2520Standard%2520Pro%2520-%2520Spec%2520Sheet.pdf&ei=N5N9TNSUJ5Oy4Qbg39ycBg&usg=AFQjCNHJObuOMMDm-A9eR5-DujZpcxUqKQ&sig2=xPSPZAMsH698NQpJY2v6rg
 
Παράθεση
Καλή σου νύχτα, να είσαι πάντα καλά, να χαίρεσαι τις κιθάρες σου και να τα λέμε πού και πού

 
Επισης και συ τις δικες σου.   ;)    :)
 

Αποσυνδεδεμένος Μαρμελακι

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 578
  • ο καλος ο Μαρμελακης ολα τα αλεθει
    • Προφίλ
Απ: Blade texas standard pro
« Απάντηση #23 στις: 01/09/10, 11:05 »
Ενδιαφερουσα η συζητηση (αν και καπου αναψαν τα αιματα).
Απο τη μερια μου θα ηθελα να παρατηρησω κατι. Αναφερθηκε οτι το ταδε ξυλο σκεβρωνει, το αλλο οχι, κτλ.
Αποψη μου ειναι πως ολα τα ξυλα σκεβρωνουν αν βρεθουν σε αναλογες θερμοκρασιες και επιπεδα υγρασιας και τις αποτομες εναλλαγες σ' αυτες.
Δεν παει να ειναι gibson ή squier. Αν δεν την προσεξεις θα σου σκεβρωσει.

Btw, οι blade μου αρεσουν πολυ - καλοπαιχτη Θωμα  ;)
Καποτε ειχε βγαλει ο Νακας στο σφυρι μια RH-4 Classic (νομιζω 800 ευρω) αλλα η αγγελια δεν κρατησε για πολυ και δεν προλαβα να την τσιμπησω  :(

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Blade texas standard pro
« Απάντηση #24 στις: 02/09/10, 18:58 »
Τα μηνύματα που ήταν άσχετα με το θέμα, διαχωρίστηκαν και πήγαν στον Κάδο Ανακύκλωσης.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
39 Απαντήσεις
14175 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/07/08, 01:51
από parlats
21 Απαντήσεις
8710 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/10/08, 20:25
από Yngwie who?
14 Απαντήσεις
5832 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/07/09, 22:24
από Alex_Under
12 Απαντήσεις
5235 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/11/08, 22:09
από Μάνος Καμπούρης (m.k.)
5 Απαντήσεις
3263 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/01/09, 21:53
από kotsadoros
30 Απαντήσεις
10252 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/09/10, 01:54
από Jezus
2 Απαντήσεις
2701 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/12/09, 19:40
από Nicholas Jackson
3 Απαντήσεις
2563 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/01/10, 16:23
από mitsosfrusciante
8 Απαντήσεις
11340 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/07/11, 13:58
από zeoy
0 Απαντήσεις
2656 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/06/12, 11:41
από warship