Αποστολέας Θέμα: Αγορά κιθάρας  (Αναγνώστηκε 6207 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος GibSon LeS Paul

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 13
    • Προφίλ
Αγορά κιθάρας
« στις: 13/01/11, 20:52 »
Καλησπέρα μαγκες ;)  ειμαι νέος στο φόρουμ και μου φαινεται ωραια δουλεια :)  Οπως ολοι πιστευω ειμαι και εγω ενας ακομα θαυμαστης της Gibson Les Paul Class 5 αλλα και της Standard.. Σκεφτομαι να αγορασω καινουργια ηλεκτρικη και ειμαι αναμεσα σε χιλιαδες μοντελα.. :-\  σκετομαι να διαθεσω περιπου 500-1000 ευρουλακια για την κιθαρα αλλα κραταω το μεγαλυτερο ποσο για ενισχυτη... θα ηθελα τιν γνωμη σας για την Cort M600 και για την Epiphone les paul standard... τις εχω δοκιμασει και τισ δυο αλλα κλινω περισσοτερο προς τιν κορτ.. και φυσικά αν εχετε παραιτερω προτασεις ευπροσδεκτες  :)

Αποσυνδεδεμένος RORY GALLAGHER

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 476
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αγορά κιθάρας
« Απάντηση #1 στις: 13/01/11, 21:09 »
Αφού κλίνεις περισσότερο προς την cort, τότε τι λόγος μας πέφτει εμάς? Διάλεξε όποια σου κάθεται καλύτερα στο χέρι, στον ήχο (και στο μάτι)
 Περίεργο πάντως,γιατί απ'τη στιγμή που λες ότι είσαι θαυμαστής της gibson lespaul, θα περίμενε κανείς να κλίνεις προς την epiphone lp.


Ερωτήσεις: θα είναι η πρώτη σου κιθάρα? Έχεις κάποια ήδη? Τι είναι αυτό που σου λείπει από την νυν και θα 'θελες να βρεις στην επόμενη?

.......sex fai skata kai ypnos!

Αποσυνδεδεμένος GibSon LeS Paul

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 13
    • Προφίλ
Απ: Αγορά κιθάρας
« Απάντηση #2 στις: 13/01/11, 21:18 »
δεν ειναι η πρωτη μου..δοκιμασα τιν dean dime razorback biomechanical αλλα τιν πουλησα γιατι ειναι τραγικη οσο αφορα το κλασικο ροκ ν ρολ,, εδω που τα λεμε,μαλλον αυτο ηθελα απο τιν αρχη απλως το συνειδητοποιησα αργα. εχω παιξει και τιν ibanez mgs αλλα τα φαγε τα πσωμια της και αποφασισα να αλλαξω. φιλε μου, κλινω προς τιν κορτ διοτι εχω ακουσει πολλα σχετικα με τιν epiphone.. για αυτο ζηταω τιν γνωμη σας.. Εσυ τι θα πρότεινες?

Αποσυνδεδεμένος RORY GALLAGHER

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 476
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αγορά κιθάρας
« Απάντηση #3 στις: 13/01/11, 21:26 »
Εγώ έχω την epiphone lp standard.και είναι μια χαρά. Τώρα περιμένω να αλλάξω μαγνήτες (μετά από 4-5 χρόνια).
Αν τη θες για κλασικό ροκ εν ρολ που λες, είναι μια χαρά. ΟΚ είναι περίεργη κιθάρα (βαριά, περίεργα ρυθμιστικά κλπ) αλλά φαντάζομαι τα ξέρεις αυτά, και επίσης συνηθίζονται ;)
Αυτή η κορτ που λες, αν δε κάνω λάθος έχει ενεργούς μαγνήτες. Η ιμπανεζ δε φημίζεται για τον ροκ εν ρολ της ήχο  :P
Η dean επίσης (την είδα μόλις σε φώτο και τρόμαξα ;D  )
.......sex fai skata kai ypnos!

Αποσυνδεδεμένος GibSon LeS Paul

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 13
    • Προφίλ
Απ: Αγορά κιθάρας
« Απάντηση #4 στις: 13/01/11, 21:32 »
Αυτο εννοω και γω :) dean dime κιθαρες ειναι κατεξοχήν μεταλαδικες,πραγμα που καποια στιγμη το βαριεσαι και επιστρεφεις στο κλασικο ροκ.. η cort οντως έχει ενεργους μαγνήτες... παντως οπως και να το κανουμε ειναι αλλη φάση να κρατας  μια επιφον ι gibson λπ και να το παιζεις slash ;)

Αποσυνδεδεμένος Υπνοβάτης...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1369
  • Φύλο: Άντρας
  • I love it when it rains potatoes
    • Προφίλ
    • Ypnovatis
Απ: Αγορά κιθάρας
« Απάντηση #5 στις: 14/01/11, 06:58 »
Να ξέρεις να παίζεις όμως ε; ;)

Αποσυνδεδεμένος JP.M

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 481
  • Φύλο: Άντρας
  • R'n'R DAMNATION
    • Προφίλ
Απ: Αγορά κιθάρας
« Απάντηση #6 στις: 14/01/11, 09:10 »
προς αποφυγή παρεξηγήσεων,όταν λέμε R'n'R τι εννοούμε?
τα μισά και βάλε συγκροτήματα hard rock & heavy metal αυτό ισχυρίζονται ότι παίζουν.
άλλο το R'n'R των AC/DC ή των motorhead κι άλλο το classic R'n'R.

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Αγορά κιθάρας
« Απάντηση #7 στις: 14/01/11, 10:35 »
η cort οντως έχει ενεργους μαγνήτες

Πού το είδες αυτό, φίλε; Απ' ό,τι ξέρω τα καινούργια μοντέλα έχουν μεν EMG μαγνήτες αλλά όχι active.

Όσο για τη σύγκριση ανάμεσα στις δύο αυτές κιθάρες, εγώ είχα μια Epiphone Les Paul Standard η οποία δυστυχώς ποτέ δεν με ικανοποίησε πλήρως, ακόμα και μετά την αναβάθμιση των μαγνητών σε Seymour Duncan. Αγόρασα πριν ενάμιση χρόνο περίπου την M600 (μοντέλο 2003 με Mighty mite μαγνήτες), η οποία κατά τη γνώμη μου είναι πολύ καλύτερη κιθάρα. Μέσα σε λιγότερο από ένα μήνα είχα πουλήσει την Epiphone και δεν το μετάνιωσα ποτέ. Και τώρα που το αναφέρω, μού φαίνεται δύσκολο να πιστέψω ότι έχω την Cort μόλις ενάμιση χρόνο. Την έχω αγαπήσει τόσο πολύ που μού φαίνεται σαν να την έχω χρόνια. Aν τώρα θέλεις απλά να κρατάς μια κιθάρα που μοιάζει εμφανισιακά στην αυθεντική Les Paul, τότε η Εpiphone είναι σίγουρα αυτο που ψάχνεις.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος GibSon LeS Paul

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 13
    • Προφίλ
Απ: Αγορά κιθάρας
« Απάντηση #8 στις: 14/01/11, 23:37 »
Φιλε μου εχω σταμπαρει μια επιφον λπ η οποια φοραει αυθεντικους Burstbucker μαγνητες και βγαζει τρελο ηχο.. στο λεω γιατι τιν εχω δοκιμασει..  http://www.thomann.de/gr/epiphone_les_paul_standard_1959_fcb.htm αυτην ειναι περιπου αυτο που ψαχνω...

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αγορά κιθάρας
« Απάντηση #9 στις: 14/01/11, 23:48 »
και γιατι δεν παιρνεις αυτην ακριβως??? τι ειναι αυτο που δεν σε ικανοποιει? την εχεις δοκιμασει? το μπρατσο σε βολευει? στο ρωταω αυτο γιατι νομιζω πως οι cort εχουν αρκετα διαφορετικο grip.
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος studio54

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • SeatNet
Απ: Αγορά κιθάρας
« Απάντηση #10 στις: 15/01/11, 07:24 »
Κι εγώ δεν κράτησα καμμία Epiphone, όσες πέρασαν από τα χέρια μου τις έδωσα τελικά (αναβαθμισμένες) τίμια όργανα είναι (οι Gibson των φτωχών).
Από την άλλη οι Cort μου αρέσαν περισσότερο σε ήχο και κράτησα μία Cortez Japan Goldtop.
To συγκεκριμένο μοντέλο (59άρα) αλλά και αυτή είναι στις καλές:
http://www.thomann.de/gr/epiphone_les_paul_tribute2010_outfit_fc.htm

Φυσικά σε αυτά τα Λ7 βρίσκεις Japan 80s Replica που κάνει στράκες

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Αγορά κιθάρας
« Απάντηση #11 στις: 15/01/11, 11:19 »
Φυσικά σε αυτά τα Λ7 βρίσκεις Japan 80s Replica που κάνει στράκες


Φυσικά, όπως επίσης και την Burny RLG-55, η οποία κατά τη γνώμη μου αφήνει πολύ πίσω οποιαδήποτε Epiphone. Και με πολύ λιγότερα λεφτά (γύρω στα 300 Ευρώ) υπάρχει η Tokai LS48, μια επίσης πολύ καλη κιθάρα και αρκετά πιστό αντίγραφο της αυθεντικής Les Paul μέχρι και στο headstock, που δεν έχει τίποτα να ζηλέψει από τις περισσότερες Epiphone. Mε τα 200 Ευρώ που θα γλυτώσεις, μπορείς εν καιρώ να κάνεις ότι αναβάθμιση θέλεις (μαγνήτες, ηλεκτρικά, κλειδιά) και να τη βελτιώσεις ακόμα περισσότερο.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος GibSon LeS Paul

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 13
    • Προφίλ
Απ: Αγορά κιθάρας
« Απάντηση #12 στις: 16/01/11, 21:51 »
Πάντως εχω ακουσει οτι η m600 ειναι καλυτερη..σε στυλ υπερεχει η ΛΠ αλλα η κορτ ειναι απο καλο ξυλο,οχι μουφες σαν της επιφον και επισης εχει καλυτερουσ μαγνητεσ. Απλα η συγκεκριμενη επιφον φοραει burstbucker original και το σημαντικοτερο δινει μαζι marshall MG50FX...  πφφ μπερδεμα!!

Αποσυνδεδεμένος themos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1005
  • Φύλο: Άντρας
  • Αγιάτρευτος ροκαμπιλάς
    • Προφίλ
    • Picos Apicos & The Pina Coladas
Απ: Αγορά κιθάρας
« Απάντηση #13 στις: 16/01/11, 23:30 »
Πάντως εχω ακουσει οτι η m600 ειναι καλυτερη..

Μπορεί κι εδώ να επιβεβαιωθεί αυτό που "έχεις ακούσει", αλλά αν δεν τις βάλεις δίπλα-δίπλα να δεις ποια σου ακούγεται καλύτερα και ποια σου κάθεται καλύτερα στο χέρι, άσ'το. Έχω διαβάσει κι εδώ, και σε άλλα φόρουμ και sites ένα σωρό γνώμες, που, παρότι σεβαστές, με έχουν οδηγήσει σε λάθος επιλογές- ακριβώς επειδή εμπιστεύτηκα αυτό που "είχα ακούσει" και "είχα διαβάσει" και μόνο.

η κορτ ειναι απο καλο ξυλο,οχι μουφες σαν της επιφον

Αυτό το "έχεις ακούσει" ή έχεις κάνει quality control στα εργοστάσια της Cort και της Epiphone; Θα ήθελα να δεις από κοντά το μαόνι της Wildkat μου με το ωραιότατο binding. Συγγνώμη αν γίνομαι ειρωνικός, αλλά αυτές οι γενικεύσεις έχουν πλάκα- αφήνοντας κατά μέρος το πόσο ρόλο παίζουν τα ξύλα και δη σε αυτή την κατηγορία τιμής.

 
Απλα η συγκεκριμενη επιφον φοραει burstbucker original και το σημαντικοτερο δινει μαζι marshall MG50FX...  πφφ μπερδεμα!!

Δώρο ενισχυτή; Που; Μήπως εννοείς κάποιο bundle και δεν κατάλαβες καλά; Βέβαια, τον συγκεκριμένο ενισχυτή δεν τον έπαιρνα ούτε τζάμπα  ;D .
Picos Apicos & the Pina Coladas on the Web:

www.picosapicos.gr
MySpace
Facebook

Αποσυνδεδεμένος basilmiltos

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 9
    • Προφίλ
Απ: Αγορά κιθάρας
« Απάντηση #14 στις: 20/01/11, 11:03 »
ρίξε και σε αυτές http://www.thomann.de/gr/vintage_icon_v100mrcs.htm μια ματιά δεν είναι κακή περίπτωση και επίσης τα ξύλα τους είναι τα ίδια με μερικές πολύ ακριβές gibson les paul (βέβαια την ποιότητα των ξύλων δεν την ξέρω)... εγώ προσωπικά τις θεωρώ πολύ αξιοπρεπή όργανα όσο αφορά την τιμή τους

Αποσυνδεδεμένος vagelisp

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
Απ: Αγορά κιθάρας
« Απάντηση #15 στις: 28/01/11, 21:44 »
paidia ime kainourgios kane 2xronia klasiki kai ir8e i wra na parw ilektriki. 8elw ti gnwmi sas mia f8inoula 150-200 8elw na parw apo ellada vo8iste re paidia gia prwti :)


Αποσυνδεδεμένος delos999

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 113
  • Φύλο: Άντρας
  • Peace dude:)
    • Προφίλ
Απ: Αγορά κιθάρας
« Απάντηση #16 στις: 28/01/11, 21:54 »
Κανε κανενα search στο φορουμ υπαρχουν πολλα σχετικα θεματα...Εγω θα σου προτεινα κατι τετοιο

http://www.thomann.de/gr/cort_m200_rm.htm
http://www.thomann.de/gr/cort_x110_bk.htm

Τις εχω δοκιμασει και τις δυο και μαλιστα εχω παιξει αρκετα...Ειναι πολυ καλες κιθαρες για αρχη...Ειδικα η πρωτη (ειναι και πιο ομορφη)... ;)
......................................

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
20 Απαντήσεις
11771 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/09/05, 02:13
από dracula
45 Απαντήσεις
17569 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/03/08, 22:41
από themos
10 Απαντήσεις
6104 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/03/08, 23:41
από jonisp1
6 Απαντήσεις
3769 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/10/08, 06:21
από thanasis b
33 Απαντήσεις
11699 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/04/09, 17:12
από NickX16
1 Απαντήσεις
2163 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/04/09, 01:42
από paul moore
41 Απαντήσεις
11604 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/04/09, 03:41
από Dr Bluz (G.K.)
1 Απαντήσεις
2734 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/11/09, 00:33
από Wise_One
8 Απαντήσεις
3195 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/06/10, 14:27
από Απόλλων
28 Απαντήσεις
11771 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/08/11, 14:31
από south7hools