Αποστολέας Θέμα: Αγορα ηλεκτρικης κιθαρας σε σχημα "V" εως 500 ευρω  (Αναγνώστηκε 3865 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Makis Van Halen

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 18
  • Killing for religion something I dont undestand...
    • Προφίλ
θελω αποψεις και ιδεες για κιθαρα "V" εως 500 ευρω , εμενα μου αρεσε και θελω να ακουσω και γνωμες για την Jackson KVX10

Αποσυνδεδεμένος Stinky

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1522
  • Φύλο: Άντρας
  • <Secondhand King>
    • Προφίλ
H κιθαρα που αναφερεις δεν μου αρεσει καθολου. Την εχει ο κιθαριστας μου ο αλλος και εχω παιξει αρκετα οποτε εχω καποια εμπειρια.
Σημαντικοτερο προβλημα που εντοπιζω ειναι η ισορροπια. Κλασικο προβλημα στις κιθαρες τετοιου σχηματος, να γερνει οταν παιζεις ορθιος.
Δευτερο προβλημα οι μυτερες γωνιες, τις οποιες θα αποχαιρετησεις πολυ συντομα οσο και να την προσεχεις.
Τριτο προβλημα το μανικι. Αυτο τελειως υποκειμενικο, αλλα εμενα δεν με βολευει καθολου στο χερι. Ειναι καπως σαν να κολλαει οσο παιζεις. Και φαντασου δεν ιδρωνω και πολυ.


Στα 500 ευρω ειχα παρει πριν 3 χρονια μια Gibson Flying V faded μεταχειρη.
Πιο ελαφρια απο την jackson, κανενα προβλημα ισορροπιας, καλυτερο μανικι (ξαναλεω τελειως υποκειμενικο), καλυτερος ηχος με μαγνητες 496R και 500T που στα αυτια μου ειναι κλασεις ανωτεροι απο τους Duncan Designed της Jackson...


Τωρα ειναι δικο σου θεμα. Αν επαιξες με την Jackson και σου εκανε στο χερι και στο αυτι, τοτε η γνωμη μας περιττευει. Go fot it!

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος Stinky

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1522
  • Φύλο: Άντρας
  • <Secondhand King>
    • Προφίλ
Oπως και να χει μην παραλειψεις να ριξεις μια ματια και στις αγγελιες του kithara.gr
Με μια προχειρη ματια ειδα οτι εχει αρκετες Jackson KV, RR, JS οπως επισης και Dean Musteine και αλλες V.
Συγκεκριμενα μια αγγελια εχει ακριβως αυτην που θες.
Κριμα ειναι να μην γλυτωσεις καποια χρηματα αν μπορεσεις.

Αποσυνδεδεμένος Makis Van Halen

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 18
  • Killing for religion something I dont undestand...
    • Προφίλ
euxaristw file i alh9eia einai oti thn sugkekrimenh Jackson den thn exw dokimasi milisa kai me ena paliakri apo to forum pou poulaei mia VMNT tou mustaine kai 9a psaxtw genika euxaristw kai pali pou mou eipes auta gia thn jackson (:

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Εγω ειμαι μεγαλος antifan των Jackson, εχουν χασει πολυ τα τελευταια χρονια...σχεδον παντα βρισκεις κατι καλυτερο στα ιδια λεφτα απο μια Jackson. Αν ειναι να δωσω 500 για V κιθαρα, θα πηγαινα σε Schecter (http://www.thomann.de/gr/schecter_diamond_v_1_custom_sbk.htm)

Ειδαλλως, θα προτιμουσα να μαζεψω μερικα παραπανω χρηματα και να χτυπησω μια Gibson απο μια Epiphone ή μια Jackson...

Αποσυνδεδεμένος Stinky

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1522
  • Φύλο: Άντρας
  • <Secondhand King>
    • Προφίλ
Παράθεση
euxaristw file i alh9eia einai oti thn sugkekrimenh Jackson den thn exw dokimasi milisa kai me ena paliakri apo to forum pou poulaei mia VMNT tou mustaine kai 9a psaxtw genika euxaristw kai pali pou mou eipes auta gia thn jackson (:
Ωραιος!
Προσπαθησε να την δοκιμασεις πριν την παρεις παντως. Αυτο ισχυει για ολες τις κιθαρες, αλλα ειδικα σε περιεργα σχηματα ειναι must γιατι μπορει να μην σε βολεψει καθολου.
Και στο λεω εγω που αλλαζω καμια 10αρια κιθαρες το χρονο και ζητημα να δοκιμαζω 1 - 2 απο αυτες πριν τις παρω  ;D ;D  Αλλα επειδη την εχω παθει στο λεω σαν συμβουλη

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Για τσέκαρε κι εδώ: http://www.thomann.de/gr/epiphone_jeff_waters_annihilationv_eb.htm


+1
Πιστευω σε αυτη την κατηγορια τιμης ειναι η καλυτερη σε σχεση τιμης / specs.

Παντως εμενα μου αρεσει και αυτη η Kramer: (Το ξερω οτι ειναι κατωτερης κατηγοριας, μη με κραξετε  ;D - αλλα με ενα σετακι active duncan ή EMG θα βελτιωνοταν πολυ!- )

http://www.dv247.com/guitars/kramer-vanguard-s-440s-6-string-electric-guitar-red-metallic--58978

http://www.thomann.de/gr/seymour_duncan_sahb3s_blk_blackout_set.htm
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος Makis Van Halen

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 18
  • Killing for religion something I dont undestand...
    • Προφίλ
psaxtika gia tis v kai psilo klino pros tou mustaine thn "V" alla episeis ektos apo V eida alles 2 kithares mia esp explorer 360 thn olympic white kai tou kirk hammett tin esp KH202 kai akoma den 3erw ti 9a epile3w euxaristw padws gia tis apopseis kai ama exete na mou peite kai kati kai gia autes tis kithares pou sas eipa twra ebrosdektes oles apopseis (:

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
17 Απαντήσεις
11690 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/09/11, 12:56
από Alex_Under
16 Απαντήσεις
16810 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/06/06, 23:19
από Ρηνιώ-kouzoulotetia
0 Απαντήσεις
1876 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/06/07, 17:34
από Srv85
11 Απαντήσεις
3645 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/05/08, 23:50
από Bάγια
32 Απαντήσεις
10753 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/12/08, 18:55
από moutoulos
2 Απαντήσεις
3327 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/04/10, 21:05
από master of puppets
37 Απαντήσεις
9731 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/05/10, 12:19
από papous
18 Απαντήσεις
7587 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/03/12, 17:44
από ibanezbass
31 Απαντήσεις
8540 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/08/12, 18:11
από DreamRiff
13 Απαντήσεις
7550 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/01/16, 13:22
από Kosthrash