Αποστολέας Θέμα: Αγορά καινούργιου ενισχυτή  (Αναγνώστηκε 5421 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος leo5dimi

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • In music the passions enjoy themselves. Nietzsche
    • Προφίλ
Αγορά καινούργιου ενισχυτή
« στις: 21/05/10, 20:17 »
  •     Καλησπέρα  αγαπητοί συνφορουμίτες,
    Μετά από ένα  χρόνο από τότε που ξεκίνησα κιθάρα και αγόρασα τον πρώτο μου ενισχυτή(ενός Fame 15w, που με έβγαλε ασπροπρόσωπο) σκέφτομαι σοβαρά να αγοράσω έναν καινούργιο,  μεγαλύτερο και ποιοτικότερο ενισχυτή. Μετά τα τόσα που διάβασα για λαμπάτους, modeling κλπ. η αλήθεια είναι πως κλίνω προς έναν modeling ενισχυτή 30W, με δεδομένο ότι δεν σκοπεύω να ξοδέψω  στο μέλλον χρήματα για πεταλάκια ή πεταλιέρες, ότι με 200κατι ευρώ κλείνω το  θέμα ενισχυτής αφού ένας τέτοιος ενισχυτής είναι ότι πρέπει για  εξάσκηση-πειραματισμούς στο σπίτι κι άντε στο μέλλον κανένα jamming ή κανένα μικρό live(δηλαδή για όλα όσα τον χρειάζομαι). Μετά  από ψάξιμο δείχνει να με κερδίζει ο Vox VT30, για τον οποίο  καλύφθηκα πλήρως από το topic του Απόλλωνα και τον ευχαριστώ για αυτό. Θα ήθελα λοιπόν να μου πείτε  την γνώμη σας για τον ενισχυτή, κυρίως από προσωπική σας εμπειρία(γιατί  χρειάζεται για τις ερωτήσεις μου), καθώς και να ρωτήσω πώς ακριβώς λειτουργεί  το πεταλάκι του(το VFS5). Διάβασα και απόρησα με το ότι μπορεί να λειτουργήσει με 2 τρόπους(?).  Είτε ως επιλογέας on/off των εφέ ή speed και tap settings για delay κλπ., είτε ως επιλογέας προγραμμάτων. Εάν γνωρίζετε κατατοπίστε με.  Επίσης αναρωτιόμουν εάν στο CH1 των presets που  ελέγχονται από το πετάλι μπορεί να αποθηκευθεί πχ το song preset του Smells like teen spirit, στο CH2 η προσομοίωση ενισχυτή πχ του UK ’80S, στο CH3 ένα δικό μου preset με δικό μου επιλεγμένο treble,middle κλπ. και στο CH4 πχ έναν clean ήχο  με chorus εφέ.  Ουσιαστικά δηλαδή να χρησιμοποιώ όλα τα είδη presets ελέγχοντας τα από το πεταλακι.  Επίσης, αν έχετε ακόμα κουράγιο και διαβάζετε το ποστ μου, θέλω να ρωτήσω αν  πρέπει σίγουρα να απορρίψω την επιλογή του λαμπάτου από την στιγμή που δεν  προτίθεμαι να αγοράσω στο μέλλον πεταλάκια και αφού δεν είμαι τόσο «ψυριάρης»  με τον ήχο λόγω του ότι είμαι σχεδόν αρχάριος. Τέλος, αν γνωρίζετε πού θα  μπορέσω να ακούσω τον Vox στην Θεσσαλονίκη(άκουσα πως έχει ο Λιόλιος), για να ακούσω του λόγου το  αληθές…Ευχαριστώ εκ των προτέρων και περιμένω τις απαντήσεις σας!

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Αγορά καινούργιου ενισχυτή
« Απάντηση #1 στις: 21/05/10, 21:29 »
Σχετικά με τον ποδοδιακόπτη, δεν μπορώ να σε βοηθήσω γιατί δεν τον δοκίμασα ποτέ. Ίσως ως προς αυτό να σε κατατοπίσει το manual του ενισχυτή που σίγουρα θα βρεις στην ιστοσελίδα της Vox.

Όσον αφορά τα presets εννοείται ότι μπορείς να αποθηκεύσεις σε αυτά ότι θέλεις, ακόμα και ένα από τα song presets, ενδεχομένως άφού έχεις κάνει ότι αλλαγές θεωρείς απαραίτητες (π.χ. παραμόρφωση, εφφέ κλπ). Όσον αφορά τον έλεγχο από τον ποδοδιακόπτη, φαντάζομαι ότι αν αυτό είναι δυνατόν θα πρέπει να γίνεται με τη σειρά που τα έχεις σώσει, δηλαδή αν παίζεις π.χ. με το preset 1 και θέλεις να πάς στο 5, θα πρέπει να περάσεις από τα υπόλοιπα 4 για να φτάσεις στο 5. Εφόσον ο ενισχυτής προορίζεται για χρήση στο σπίτι, κάτι τέτοιο δεν νομίζω ότι θα είναι πρόβλημα. Βέβαια δεν θα ήταν πρόβλημα να πατήσεις το αντίστοιχο κουμπί στον ίδιο τον ενισχυτή...

Τέλος σχετικά με το ερώτημα για τον λαμπάτο ενισχυτή, εγώ θα σού έλεγα να μην το αποκλείσεις τελείως. Πιστεύω όμως ότι για το στάδιο στο οποίο βρίσκεσαι το σκέφτεσαι σωστά το θέμα. Με έναν modelling ενισχυτή όπως ο Vox θα μπορέσεις να εξερευνήσεις ήχους σε πολύ μεγαλύτερο βαθμό απ' ό,τι με τον ενισχυτή που έχεις τώρα. Όταν έρθει η στιγμή να εξερευνήσεις και τις λάμπες, θα ξέρεις καλύτερα ποιόν ήχο ψάχνεις από αυτές.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος leo5dimi

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • In music the passions enjoy themselves. Nietzsche
    • Προφίλ
Απ: Αγορά καινούργιου ενισχυτή
« Απάντηση #2 στις: 21/05/10, 21:50 »
ευχαριστώ καταρχήν για την απάντηση σου...οσον αφορά την εναλλαγή των presets μιλάω για το καινούργιο πετάλι το VFS5 το οποίο έχει διαφορετική μορφή, οπότε δεν θα υπάρχει το συγκεκριμένο πρόβλημα που αναφέρεις. και κάτι ακόμα: πιστεύετε ότι ο συγκεκριμένος Vox καλύπτει τις ανάγκες ενός μικρού live ή jamαρίσματος με ντράμερ?
το πετάλι...

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Αγορά καινούργιου ενισχυτή
« Απάντηση #3 στις: 22/05/10, 01:27 »
Με 30 watt πολυ δυσκολο, ακομα κ αν εχει λαμπατη προενισχυση...

Αποσυνδεδεμένος mitsosfrusciante

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 25
    • Προφίλ
Απ: Αγορά καινούργιου ενισχυτή
« Απάντηση #4 στις: 22/05/10, 01:48 »
o vt 30 με εχει βγαλει σε προβες με ντραμερ ανετα! χωρις να χρειαστει να τον τερματισω...

Αποσυνδεδεμένος profsokin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 862
  • Φύλο: Άντρας
  • ολα ειναι δρομος
    • Προφίλ
Απ: Αγορά καινούργιου ενισχυτή
« Απάντηση #5 στις: 22/05/10, 22:30 »
Πάντως για Vox θεσσαλονίκη σίγουρα στο http://www.bonstudio.gr/  στα κων/πολίτικα, με 14 πας από κέντρο νομίζω..
Άραγε θα θυμάται κάποιος τ'όνομά μας
της ζωής μας τα εξαίσια φεγγάρια
τα πάθη μας, τις λύπες τα δεινά μας;
Άραγε υπήρξαμε ποτέ; Στα όνειρά μας!

Αποσυνδεδεμένος caramelo

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 19
  • Φύλο: Άντρας
  • Όσο ζω ελπίζω κι όσο ελπίζω απελπίζομαι
    • Προφίλ
Απ: Αγορά καινούργιου ενισχυτή
« Απάντηση #6 στις: 22/05/10, 22:49 »
νομιίζω εχει και ο λιόλιος, στην παπαναστασίου

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Αγορά καινούργιου ενισχυτή
« Απάντηση #7 στις: 24/05/10, 08:27 »
Και εγω εχω τον συγκεκριμενο ενισχυτη και ειμαι πολυ ικανοποιημενος απο την ποιοτητα και ποικιλλια των ηχων που μπορει να πετυχει, οσο για την ενταση μπορεις να ακουσεις σχολια και απο αλλους εδω μεσα (εγω ποτε δεν τον εχω χρησιμοποιησει πανω απο το μισο του attenuator...)

Οσο για τον συγκεκριμενο ποδοδιακοπτη, εμενα προσωπικα δεν θα με βολευε, μιας και εχει ακριβως τα ιδια κουμπια με αυτα πανω στον ενισχυτη, ομως δεν εχουν βαλει ledακια πανω στον ποδοδιακοπτη για να ξερεις ποιο καναλι ειναι σε λειτουργια (σε αντιθεση με τα αντιστοιχα κουμπια πανω στον ενισχυτη που εχουν ενδεικτικο led), θα προτιμουσα καποια στιγμη να παρω ενα stand για ενισχυτη σαν και αυτο:

http://www.dv247.com/amplifiers/ultimate-support-jamstand-js-as100-guitar-amplifier-stand--52384

για να ακουγεται και καλυτερα ο ενισχυτης σε μικρα live αλλα και για να μπορω να αλλαζω καναλια με το χερι (ολα τα ρυθμιστικα του ειναι στην πανω πλευρα). Αλλα παλι ισως τα χρειαστεις και τα 2  ;D

Παντως αν τον ακουσεις και απο κοντα, προσωπικη συμβουλη: ανοιξε στο τερμα το master volume και κατεβασε την ενταση απο το attenuator στο πισω μερος του ενισχυτη για να τσιτωσεις οσο περισσοτερο γινεται την 2πλη λαμπα του (12ΑΧ7) και να παρεις τον ζεστο ηχο με τις αρμονικες που μπορει να βγαλει  ;)
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Αγορά καινούργιου ενισχυτή
« Απάντηση #8 στις: 25/05/10, 08:33 »
Να συμπληρωσω στο παραπανω οτι μεχρι στιγμης δεν εχω καταφερει με τον Vox VT30 να αποθηκευσω στα presets της μνημης του τις ρυθμισεις των εφε (φαινεται να λειτουργουν αυτονομα απο τις ρυθμισεις των προσομοιωσεων ενισχυτων), αλλα ισως φταιει οτι δεν το εχω πολυψαξει το θεμα εφε στον Vox, καθως χρησιμοποιω πεταλιερα για εφε (παρολο που τα ενσωματωμενα εφε του ειναι πολυ ποιοτικα - απλα δεν με βολευει ο τροπος παραμετροποιησης τους απο τα ρυθμιστικα του ενισχυτη). Στα πλην του ενισχυτη να αναφερω την απουσια effects send- return και εισοδου Aux in για mp3 players κτλ. Και εδω τελειωνουν (για μενα) τα αρνητικα του  ;D (για εξασκηση βαζω το HiFi με το mp3 player...)
Παντως στα live ισως χρειαστεις πεταλιερα (αντι για ενισχυτη) για να εχεις την ευκολια χρησης και την παραμετροποιηση που ζητας, κατι σαν τις ακολουθες:

http://www.thomann.de/gr/vox_tonelab_st.htm

http://www.dv247.com/guitars/zoom-g2-1u-guitar-pedal-includes-power-supply--30691





Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος leo5dimi

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • In music the passions enjoy themselves. Nietzsche
    • Προφίλ
Απ: Αγορά καινούργιου ενισχυτή
« Απάντηση #9 στις: 25/05/10, 14:44 »
με εβαλες σε σκεψεις για το πετάλι...ευχαριστω για τις απαντησεις. μηπως γνωριζει κανείς εαν χρειάζεται να απενεργοποιησεις το ενα channel, για να ενεργοποιήσεις το αλλο? δηλαδη με το πατημα ενος κουμπιου, απενεργοποιείται το προηγούμενο? :-\

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Αγορά καινούργιου ενισχυτή
« Απάντηση #10 στις: 25/05/10, 15:22 »
Ναι, με το που επιλεξεις μνημη (channel, οπως θες πες το), δηλαδη πατησεις το αντιστοιχο πληκτρο στον ενισχυτη, ερχονται αμεσα οι ρυθμισεις του ενισχυτη (Μοντελο ενισχυτη, Gain, volume, tone stack) ή το preset που εχεις σωσει στην αντιστοιχη θεση της μνημης. Ομως το ποσοστο του Reverb και τα υπολοιπα εφε πρεπει να τα ρυθμισεις χειροκινητα (ή να τα αφησεις ενεργοποιημενα για ολα σου τα channels).

Επισης εχει και noise reduction με ρυθμιζομενο ποσοστο επι του σηματος. ;)
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος pesadilla

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Απ: Αγορά καινούργιου ενισχυτή
« Απάντηση #11 στις: 26/05/10, 11:37 »
καταρχάς γειά σε όλους μιας και είναι το πρώτο μου μήνυμα εδώ. Να κάνω μια ερώτηση μιας και εγώ ψάχνομαι για ενισχυτή και ο νοχ μου φαίνεται καλός αλλά κολλούσα στο γεγονός (απο ότι διάβαζα δλδ)πως οι μόντελινγκ δεν συνεργάζονται καλά με πεταλιέρες κ αργότερα μάλλον θα θελήσω μια :)  Τώρα ο Kosthrash με μπέρδεψε ???  Δλδ βάζεις πεταλιέρα μπροστά απο τον νοχ και είναι οκ;

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Αγορά καινούργιου ενισχυτή
« Απάντηση #12 στις: 26/05/10, 12:30 »
Καλως ηρθες φιλε μου!
Ναι, χρησιμοποιω την πεταλιερα Zoom G2 μπροστα απο τον Vox αλλα με απενεργοποιημενες τις προσομοιωσεις ενισχυτων/καμπινων στην πεταλιερα (βασικα την εχω μονο για booster, pre-eq και μερικες φορες compressor και noise gate, αλλα και διαφορα αλλα εφε που εχει, οπως αυτο που αυξανεται ο ηχος της κιθαρας σταδιακα μετα το χτυπημα της χορδης - δεν θυμαμαι πως το ονομαζει η Zoom  :) ). Γενικα μου αρεσει να πειραματιζομαι με τους ηχους μου, και εφοσον το headroom του  ενισχυτη σου επιτρεπει υψηλο σημα εισοδου (ενας απο τους λογους που προτιμησα τον 30w απο τον VT15 - μαζι με το 10' ηχειο φυσικα ;) ) μπορεις ανετα να χρησιμοποιησεις πεταλιερα μπροστα απο τον ενισχυτη, ακομα και οταν παιρνεις την παραμορφωση απο τον ενισχυτη. Αλλα και στα καθαρα καναλια του Vox (ιδιαιτερα σε αυτο του Fender twinreverb)  χρησιμοποιω και τις προσoμοιωσεις ενισχυτων & πεταλιων distortion/overdrive του zoom, απλα δεν ειναι τοσο πειστικες στα αυτια μου (πλεον) οσο του Vox.
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος pesadilla

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Απ: Αγορά καινούργιου ενισχυτή
« Απάντηση #13 στις: 26/05/10, 12:46 »
Καλύτερα όχι νοχ δλδ(για μένα πάντα) :) 
Μάλλον για bandit ή για hugees&kettner blue edition την κόβω... Ευχαριστώ πολύ για την διευκρίνηση. ;D 

Αποσυνδεδεμένος leo5dimi

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • In music the passions enjoy themselves. Nietzsche
    • Προφίλ
Απ: Αγορά καινούργιου ενισχυτή
« Απάντηση #14 στις: 26/05/10, 17:00 »
Να συμπληρωσω στο παραπανω οτι μεχρι στιγμης δεν εχω καταφερει με τον Vox VT30 να αποθηκευσω στα presets της μνημης του τις ρυθμισεις των εφε (φαινεται να λειτουργουν αυτονομα απο τις ρυθμισεις των προσομοιωσεων ενισχυτων), αλλα ισως φταιει οτι δεν το εχω πολυψαξει το θεμα εφε στον Vox


φίλε πιθανότατα γίνεται να επιλέξεις τα εφε που θες στους αποθηκευμένους ήχους του χρήστη.(εαν δεν γινόταν κατα την γνώμη θα "αχρήστευε" κατά πολύ τον ενισχυτή)...εαν θες ρίξε μια ματιά στον συγκεκριμένο οδηγό: http://www.voxamps.com/downloads/PDF/VT15_100_OM_E2.pdf στις σελίδες 15 και 16. και μιας και έχεις την δυνατότητα, και απο οτι καταλαβαινω έχεις γνώσεις, μετέφερε μας τις απόψεις σου ;) ;)

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Αγορά καινούργιου ενισχυτή
« Απάντηση #15 στις: 27/05/10, 08:11 »
RTFM :D Εχεις δικιο τελικα φιλε μου, θα το δοκιμασω και θα πω εντυπωσεις  ;)

Οσο για αυτο που ειχες ρωτησει στην αρχη (και συμφωνα παντα με το manual του - δεν εχω το footswitch) στη σελιδα 18 αναφερει οτι μπορεις να χρησιμοποιησεις το footswitch και για αλλαγη των banks/ channels στο channel select mode, και για αλλαγη των εφε στο preset ή manual mode.

Καλες αγορες!
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Αγορά καινούργιου ενισχυτή
« Απάντηση #16 στις: 28/05/10, 09:45 »
Τελικα γινεται (φυσικα ;D ) να αποθηκευτουν εφε στις 8 μνημες του VT (Το λαθος μου ηταν οτι ειχα ενεργοποιησει το effects bypass ενω αποθηκευα τους ηχους που εφτιαχνα και οταν ενεργοποιουσα τον τομεα των effects ακουγα τους αποθηκευμενους ηχους μου με εφε... τελικα αν δε χρειαζεσαι καθολου εφε στους ηχους που θες να αποθηκευσεις πρεπει να επιλεξεις πχ το delay και να μηδενισεις το ποσοστο μιξης του εφε στον τελικο ηχο και φυσικα να μηδενισεις και το reverb απο το αντιστοιχο περιστροφικο επιλογεα και μετα save  ;)
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Αγορά καινούργιου ενισχυτή
« Απάντηση #17 στις: 28/05/10, 21:07 »
Αν και ειναι αρκετα διαφορετικα για δωσε στη Loop το G2 αντι για τα καθαρα καναλια του Vox (ποτε δε με ικανοποιησαν "καθαρα" μοντελλινγκ καναλια για να περνας πεταλια...απλα δεν δουλευαν) με ενεργοποιημενες τις προσομειωσεις με η χωρις εξομειωση καμπιν ας και ριξε ενα mini review. Με τρελλαινουν τα τεχνικα χαρακτηριστικα του zoom και ενας τυπας στο you tube κανει παπαδες με αυτο το μηχανακι direct και μαλιστα με απλες καθημερινες κιθαρες...


Παρεμπιμπτοντως ενα καλο κολπο αν εχεις pc ειναι να περασεις το σημα του zoom απο εκει ανευ εξομειωση καμπινας μεσα απο ενα I.R. cabinet loader convolution algorithm που χρησιμοποιουν αρκετοι και στο axe-fx. Εχω ακουσει οτι απογειωνεται ετσι. Φυσικα με το line out του pc μπορεις αν θελεις και ακουγεται καλα να το ξαναδωσεις στο return του VT30.

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Αγορά καινούργιου ενισχυτή
« Απάντηση #18 στις: 31/05/10, 10:20 »
Φιλε Tech21man οπως ανεφερα και παραπανω δυστυχως ο VT30 Δεν εχει effects send /return...
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Αγορά καινούργιου ενισχυτή
« Απάντηση #19 στις: 31/05/10, 10:24 »
Φτου...μου ξεφυγε σορρυ!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
17 Απαντήσεις
9198 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/09/05, 13:59
από Gabriel6th
3 Απαντήσεις
3134 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/04/08, 13:20
από hammer
3 Απαντήσεις
2939 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/07/08, 21:02
από Ibanezακιας
0 Απαντήσεις
2110 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/09/08, 18:10
από detroit
34 Απαντήσεις
10410 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/01/09, 18:50
από Dr Bluz (G.K.)
11 Απαντήσεις
4530 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/12/08, 15:40
από indie-anos laternative
9 Απαντήσεις
4085 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/12/08, 18:04
από christos1995
10 Απαντήσεις
4183 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/06/09, 09:32
από tech21man
12 Απαντήσεις
5058 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/02/10, 03:24
από Ddarkkor
0 Απαντήσεις
2332 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/04/20, 19:32
από Safestatos