Αποστολέας Θέμα: Συνδεση δυο ενισχυτων  (Αναγνώστηκε 4949 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος thomsot

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 209
    • Προφίλ
Συνδεση δυο ενισχυτων
« στις: 26/03/10, 01:33 »
Προσπαθησα να συνδεσω δυο απο τους ενισχυτες μου, και με την κατωθι συνδεσμολογια βρηκα φοβερον ηχο και τεραστιο ογκο.



Πηρα απο το PREAMP OUT που ειναι πισω απο τον peavey και εδωσα κανονικα απο το in του marshall, κει που μπαινει η κιθαρα δηλαδη, φροντιζοντας με τα κουμπακια εντασης να εχω ισιες περιπου εντασεις και απο τα δυο μηχανηματα.
Ο ηχος τωρα που βγαζει ο marshall απο αυτον που βγαζει οταν δουλευει μονος του ειναι τελειως διαφορετικος (με φανταστικα μπασα και πολυ διαυγη πριμα, καθως επισης και στα καθαρα του ειναι ακομα καθαροτερος), και πολυ δυνατοτερος χωρις να εχω προβλημα μπουκωματος (εχει μεγαφωνο 70 watt).

Μπορει να υπαρξει καποιο προβλημα με τη συνδεσμολογια αυτη για καποιον απο τους δυο ενισχυτες??
Επισης γιατι αλλοιωνεται (προς το καλυτερο) ο ηχος του marshall?? Επειδη μαλλον δουλευει με επεξεργασμενο και δυνατοτερο σημα απο την προενισχυση του peavey??

Τελος υπαρχει καμμια καλυτερη συνδεση??
Οσο και αν δοκιμασα, κατι καλυτερο δεν βρηκα.
« Τελευταία τροποποίηση: 26/03/10, 01:34 από thomsot »

Αποσυνδεδεμένος AtticanSky

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 276
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Συνδεση δυο ενισχυτων
« Απάντηση #1 στις: 26/03/10, 07:41 »
Νομίζω ότι πλέον, έδωσες δυνατότερο καθαρό σήμα εισόδου στον Marshall, (ελαφρός ενισχυμένο απο το preamp του Peavey) και έτσι χρησιμοποιείς λιγότερο παραμορφωμένο σήμα απο τον Marshall preamp (εφόσων για την ίδια ένταση απαιτείται λιγότερη διεγερση του 2ου προενισχυτικού κυκλώματος απο όση θα χρειαζόταν να κάρφωνες επάνω την κιθάρα στον Marshall preamp). 

Έτσι ο ήχος του MArshall καλυτερέυει (καθαρίζει) επειδή παίρνει καθαρότερο σήμα σε υψηλότερη (η απλώς υψηλή) ένταση και ο τελικός του. Οπότε και ενισχύει διαφορετική ποιότητα σήματος (καθαρότητα/ένταση απο ότι έπαιρνε πριν).

Το θέμα που προκύπτει σχετικά με πιθανά προβλήματα έιναι ότι πλέον στο Μαρσαλ δεν τα κουμπιά του gain και του master δεν ανταποκρινόνται το ίδιο όπως και πριν αλλά πολύ δυνατότερα ακολουθώντας άγνωστες για μένα καμπύλες και οφείλεις να είσαι σφιχτότερος με το άνοιγμά τους άσχετα με το ότι δεν βρωμίζει, γιατι μπορεί να κάψεις το μεγάφωνο, η να υπερθερμανθεί ο τελικός ή /και ο preamp. Το σίγουρο έιναι είναι ότι έχουν μετατοπιστεί τα (εργοστασιακά και άρα όρια σφαλείας καλής λειτουργίας) όρια του κυκλώματος.

(στέλνεις δυνατότερο σήμα για να πάρεις ίδια ένταση με λιγότερη (κακή) παραμόρφωση.)

Ο ογκος είναι σίγουρα ικανοποιητικότερος (δύο κανμπίνες, 3 ηχεία κλπ). Δεν έχω καταλάβει πώς και δεν απομονώνεται ο τελικός του Peavey  χρησιμοποιώντας to preamp out.

Τέλος μια που το έκανες προτείνω να τους ανοιξεις/τοποθετήσεις σε μια απόσταση μεταξύ τους για να δεις πως μήπως σε περιβάλλει καλύτερα ο ήχος.




 
« Τελευταία τροποποίηση: 26/03/10, 07:44 από AtticanSky »
Στη ζωή, όπως και στο χορό, η χάρη γλιστράει πάνω σε πόδια με φουσκάλες...

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Συνδεση δυο ενισχυτων
« Απάντηση #2 στις: 26/03/10, 14:26 »
Οχι δεν εχεις κανενα προβλημα, μια χαρα εισαι ετσι!  :D
Το μονο αλλο που μπορεις να δοκιμασεις ειναι να βαλεις το preamp-out του Peavey στο in του Fx-loop του Marshall, και να δεις πως παιζει και ετσι. Αν και αν ο Μαρσαλ ειναι της σειρας Βαλβστειτ μην το δοκιμαζεις καν, οι τελικοι τους ειναι τερμα μπασα και καθολου πριμα.
Αυτο που εκανες το κανουν οι κιθαριστες εδω και δεκαετιες, δεν εχεις προβλημα. Το οτι σου ακουγεται πιο καθαρος ο Μαρσαλ ετσι πιθανως να εχει να κανει με το οτι το περνας και απο το καθαρο καναλι του, και εχεις λιγο brightness απο το ενα καθαρο, λιγο απο το αλλο, και ακουγεται πιο δαυγες το σημα λογο του οτι περναει απο δυο ισοσταθμιστες.
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος thomsot

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 209
    • Προφίλ
Απ: Συνδεση δυο ενισχυτων
« Απάντηση #3 στις: 26/03/10, 15:36 »
Παράθεση από: AtticanSky
Δεν έχω καταλάβει πώς και δεν απομονώνεται ο τελικός του Peavey  χρησιμοποιώντας to preamp out.

Το προσπεκτ γραφει το εξης

PREAMP OUT
This 1/4" jack allows patching to mixing consoles, tape recorders, etc. Use a shielded cable
to patch from this jack to the input of the device receiving the signal. This patch does not
affect the operation of the amplifier or the signal continuing to the power amp and speakers.

Δεν κοβει τον τελικο. Μαλλον το εχει ετσι για να μην βαζει μπροστα μικροφωνο, και να τραβας απο κει για κονσολα.
Ο peavey γενικα δουλευει κανονικα.

Παράθεση από: Jezus
Το μονο αλλο που μπορεις να δοκιμασεις ειναι να βαλεις το preamp-out του Peavey στο in του Fx-loop του Marshall, και να δεις πως παιζει και ετσι. Αν και αν ο Μαρσαλ ειναι της σειρας Βαλβστειτ μην το δοκιμαζεις καν, οι τελικοι τους ειναι τερμα μπασα και καθολου πριμα.

Το κανα Jezus, δεν λεει τιποτε. Μια μουνταμαρα.

Παντως ετσι με αυτη τη συνδεσμολογια που εκανα εβγαλα εναν ηχο ονειρο....και να παιξεις και στο ολυμπιακο χωρις μικροφωνικη  ;D Τρελα σκετη.

Ευχαριστω και τους δυο σας παιδια   ;)

Αποσυνδεδεμένος JP.M

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 481
  • Φύλο: Άντρας
  • R'n'R DAMNATION
    • Προφίλ
Απ: Συνδεση δυο ενισχυτων
« Απάντηση #4 στις: 29/03/10, 09:44 »
πολύ ενδιαφέρον θέμα,κι επιτρέψτε μου και μία ''κουφή''(?) ερώτηση,
έστω πως έχουμε ένα vox ac4 με 8'' ηχέιο.έχουμε κι ένα vox vtxl με 2χ12'' ηχεία.
γίνεται με κάποιο τρόπο να παίζουμε με τον ac4 αλλά με τα ηχεία του vtxl.
θα το είχα δοκιμάσει αλλά ο ac4 είναι...''στον δρόμο''.

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Συνδεση δυο ενισχυτων
« Απάντηση #5 στις: 30/03/10, 00:07 »
Ο ac4 αν δεν κανω λαθος εχει μονο εξοδο για μεγαφωνο?
Μην συνδεσεις αυτη την εξοδο σε καμια εισοδο ενισχυτη γιατι τα εκαψες ολα!!!
Τι μπορεις να κανεις- Αν εχει εξοδο line η κατι παρομοιο μπορεις να την βαλεις σε καποια εισοδο στον ενισχυτη και να παιζεις με ενα καθαρο ηχο. Αλλα νομιζω οτι δεν εχει κατι τετοιο, οποτε μπορεις να αποσυνδεσεις τα μεγαφωνα απο το vtxl, να φτιαξεις ενα καλωδιο και να τα συνδεσεις πανω στην εξοδο του ac4, εχωντας επιλεξει τη σωστη Ω αντισταση στον  ac4 παντα.
Αν θελεις να κανεις το δευτερο να δωσουμε οδηγιες αν θελεις.  :)
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος JP.M

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 481
  • Φύλο: Άντρας
  • R'n'R DAMNATION
    • Προφίλ
Απ: Συνδεση δυο ενισχυτων
« Απάντηση #6 στις: 30/03/10, 09:03 »
jesus σ'ευχαριστώ.
ο ac είναι στον δρόμο,όταν παραλάβω και είμαι έτοιμος
να ''ψαχτώ'' θα σ'ενοχλήσω.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
12 Απαντήσεις
6652 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/12/05, 23:20
από Arg0
26 Απαντήσεις
12616 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/11/06, 16:19
από TASOSGR
9 Απαντήσεις
5749 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/03/08, 13:16
από Evangelos 123
1 Απαντήσεις
3500 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/05/08, 13:33
από Ikaros
163 Απαντήσεις
49133 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/05/10, 21:48
από Jezus
2 Απαντήσεις
3282 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/05/09, 17:28
από themos
9 Απαντήσεις
4118 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/11/09, 20:26
από rolandboy
194 Απαντήσεις
163673 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/02/15, 13:44
από giorgos1990
14 Απαντήσεις
5813 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/08/10, 23:01
από loukask6
12 Απαντήσεις
3605 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/11/10, 18:00
από Jezus