Αποστολέας Θέμα: Εντελώς αρχάριος αυτοσχεδιασμός λέμε...  (Αναγνώστηκε 2593 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Wise_One

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 489
  • Φύλο: Άντρας
  • I have the power of HyBrit!!!
    • Προφίλ
    • WisePlace
Αφού κατάφερα αυτές τις μέρες να κάνω ηχογράφηση στο desktop, και μετά από πολλές αποστολές ηχητικών αρχείων σ' ένα φίλο, είπα ν' ανεβάσω κι εδώ 2 αρχειάκια έτσι για το γ@μώτο...

Ένα heads-up: είναι ό,τι πιο generic έχετε ακούσει, εντελώς μονότονο και amateur, τίγκα στα λάθη αλλά εγώ φταίω που δεν έχω έμπνευση όταν θέλω να ηχογραφήσω; Και μην περιμένετε κανα σόλο, απλά palm-muting και power chords...

betterimpro
impro
How to program a metalhead?

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Εντελώς αρχάριος αυτοσχεδιασμός λέμε...
« Απάντηση #1 στις: 01/02/10, 23:21 »
Φίλε μου, καλή συνέχεια με αυτό που κάνεις. Φαίνεται ότι έχεις μέλλον, αλλά χρειάζεται όσο να 'ναι εξάσκηση και διάβασμα. Ενώ έχεις αρκετά σταθερό ρυθμό, δεν έχεις συνεχή ρυθμό. Θα σου πρότεινα να χρησιμοποιήσεις έναν μετρονόμο. Έαν μπορέσεις να παίξεις και να ηχογραφήσεις έτσι, μετά θα μπορέσεις να το βάλεις αυτό να παίξει και συντοχρόνος να εμπνευστής να παίξεις κάτι άλλο. Δηλαδή να παίζεις μία διαφορετική μελωδία, ενώ ακούς την ήδη γραμμένη μελωδία σου. Να προσπαθήσεις να πατήσει η μία πάνω στην άλλη. Γι αυτό και θα χρειαστεί να παίζεις με μετρονόμο. Σα να έχεις ένα φίλο σου ας πούμε να παίζει ντραμς και εσύ να πρέπει να ακολουθήσεις τον ρυθμό. Η έμπνευση θα έρθει σιγά σιγά και πιστεύω ότι ο παραπάνω τρόπος θα σε βοηθήσει. Και εγώ ερασιτέχνης είμαι! θα περιμένω να ανεβάσεις κάτι πιο ολοκληρομένο!  :) Η ηχογράφησή σου πάντως ακούγεται καθαρή, αλλά δεν είμαι και κάποιος ειδικός για να σου πω περισσότερα!
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος Rosstrobon

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 660
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Εντελώς αρχάριος αυτοσχεδιασμός λέμε...
« Απάντηση #2 στις: 01/02/10, 23:28 »
Ακουσα το πρωτο απο τα δυο λινκ

Πολυ καλα φιλε και συμπολιτη.Μια χαρα για αρχαριος.Παιζεις καλα και καθαρα προπαντως... ;)


Καλη συνεχεια

Αποσυνδεδεμένος Wise_One

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 489
  • Φύλο: Άντρας
  • I have the power of HyBrit!!!
    • Προφίλ
    • WisePlace
Απ: Εντελώς αρχάριος αυτοσχεδιασμός λέμε...
« Απάντηση #3 στις: 02/02/10, 10:32 »
Να 'στε καλά ρε παίδες :) Για το μετρονόμο όντως, κι εγώ σκέφτομαι πως πρέπει να το δουλέψω από εδώ και πέρα... Όχι τίποτα, δε θα μπορώ μετά να συγχρονίζομαι κι άστα να πάνε... Anyway, θενκς για τα ενθαρρυντικά σχόλια, έχουμε αρκετή δουλειά μπροστά μας....
How to program a metalhead?

Αποσυνδεδεμένος Wise_One

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 489
  • Φύλο: Άντρας
  • I have the power of HyBrit!!!
    • Προφίλ
    • WisePlace
Απ: Εντελώς αρχάριος αυτοσχεδιασμός λέμε...
« Απάντηση #4 στις: 07/02/10, 01:10 »
Ξέρω ότι πέρασαν ελάχιστες μέρες απ' το πρώτο ανέβασμα, αυτή τη φορά νομίζω τα κατάφερα αρκετά καλύτερα. Και e-drums και το καταδιασκέδασα εδώ που τα λέμε, απίστευτη πώρωση.

Είμαι βέβαια σε μειονεκτική θέση αφού οι κύριοι στο thread με το jam-άρισμα τα σπάνε, αλλά what the hell, το χάρηκα πολύ οπότε...

http://www.box.net/shared/a2g6oqsiug

Κάθε σχόλιο ευπρόσδεκτο, κάθε μη-σχόλιο και πάλι ευπρόσδεκτο, έκανα τρελό χαβαλέ, φυσικά κι έχει λάθη, αλλά και μόνο για το γ**ώτο της υπόθεσης τα ποστάρω. Έχει και περισσότερη πλάκα απ' το να παίζεις με μετρονόμο  ;)
How to program a metalhead?

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
454 Απαντήσεις
93044 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/03/07, 01:53
από Adoni
21 Απαντήσεις
7426 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/06/08, 15:51
από Blue Wizard
16 Απαντήσεις
6266 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/07/08, 13:44
από Giorgos K.
9 Απαντήσεις
3482 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/02/09, 22:40
από ilianthos-Kanlis
12 Απαντήσεις
4582 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/06/10, 11:57
από taz007r
2 Απαντήσεις
3310 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/05/11, 22:19
από ReMiOs
7 Απαντήσεις
31819 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/09/12, 04:39
από ΡιχάρδοςΜαυροπερισσότερος
3 Απαντήσεις
3933 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/05/13, 21:22
από Vaiking
8 Απαντήσεις
5621 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/08/13, 23:33
από kbasilis
0 Απαντήσεις
14382 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/08/13, 19:50
από hot_sauce (φλουτσ)