Αποστολέας Θέμα: Αγορά δεύτερης ηλεκτρικής κιθάρας.  (Αναγνώστηκε 16432 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kostasdante

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 61
    • Προφίλ
Γεια χαρά σε όλους. Μετά από πολύ καιρό πήρα το θάρρος να ξαναγράψω.


Έχει εδώ και 1 χρόνο αγόρασα μια κιθάρα από τον Thomman, μια Les Paul.
Αρκετά καλή για πρωτάρηδες σαν εμένα και με βόλεψε πολύ, αλλά είναι πολύ κακιάς ποιότητας..
Μετά από αυτόν τον καιρό όμως επειδή έχω πάρει απόφαση ότι θα συνεχίσω να ασχολούμαι, θέλω να αγοράσω ένα αληθεινό όργανο και όχι κονσερβοκούτι  :-X  .

Πρώτον, είναι νωρίς ο ένας χρόνος για 7χορδη, έτσι?
Δεύτερον, θα προτιμούσα να έχει Seymour Duncan μαγνήτες και Mahogany body.
Τρίτον, τα λεφτά που θα διαθέσω είναι εως 700-800 ευρώ.


Η μουσική που παίζω είναι Heavy και Death metal, κυρίως σε Drop C η σε Standard D.


Έχετε κάτι να μου προτείνετε?

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

Κώστας.
« Τελευταία τροποποίηση: 20/06/13, 22:54 από kostasdante »

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: Αγορά δεύτερη ηλεκτρική κιθάρας.
« Απάντηση #1 στις: 20/06/13, 22:00 »
Έχεις ακούσει/παίξει/δοκιμάσει Duncan και τείνεις εκεί, ή απλά ακούς διάφορους να λένε πράγματα; Ενώ για το μαόνι, έχεις παρατηρήσει διαφορές από άλλα ξύλα, ειδικά στα είδη στα οποία αναφέρεσαι;

Τέσπα, κατ' εμέ τα προαπαιτούμενα που όρισες είναι τέρμα άστοχα. Θα δώσεις ένα κάρο λεφτά, πρωτίστως πάρε κάτι που να σου κάθεται σωστά στο χέρι και να σου αρέσει ηχητικά μέσα από το δικό σου εξοπλισμό, αλλά κι από έναν οποιοδήποτε καλό metal ενισχυτή.
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Αγορά δεύτερη ηλεκτρική κιθάρας.
« Απάντηση #2 στις: 20/06/13, 22:21 »
Συνεχίζοντας από αυτά που ανέφερε ο mits@kos...

Κατ αρχήν, όλες σχεδόν οι στοιχειωδώς καλές Les Paul έχουν σώμα από μαόνι. Επομένως αυτό ως κριτήριο δεν περιορίζει πολύ τις επιλογές σου.

Δεύτερον, έχουμε ξαναπεί χιλιάδες φορές ότι ο Seymour Duncan (όπως και όλοι οι κατασκευαστές μαγνητών) βγάζει ένα σωρό διαφορετικούς μαγνήτες. Συγκεκριμένα για humbuckers, η γκάμα περιλαμβάνει από εντελώς vintage (π.χ. Jazz, Seth Lover, Pearly Gates κλπ) μέχρι πολύ γκαζιάρηδες (JB, Invader, Distortion κλπ). Θα ήταν καλύτερα να έλεγες τι θέλεις από πλευράς χαρακτηριστικών, όπως ισχύ (output), τύπο μαγνήτη (Alnico ή Ceramic). Είναι λογικό όμως, γιατί (και το λέω πολύ φιλικά) αν ήξερες μερικά πράγματα δεν θα ανέφερες απλά και μόνο μία μάρκα χωρίς κανένα άλλο στοιχείο.

Τέλος, και με δεδομένα όλα τα παραπάνω, θα έλεγα ότι τα 800 Ευρώ είναι πολλά για την αγορά που θέλεις να κάνεις. Πιστεύω ότι είναι καλύτερα να πάρεις μια κιθάρα με τα μισά λεφτά, καθώς με 400 ή το πολύ 500 Ευρώ μπορείς να βρεις εξαιρετικά όργανα. Μετά θα είναι καλό να επικεντρωθείς στην αγορά ενός καλού ενισχυτή. Όχι μόνο γιατί αυτός θα είναι το κομμάτι του εξοπλισμού σου που θα καθορίσει σε μεγαλύτερο βαθμό τον τελικό σου ήχο, αλλά κυρίως γιατί αν βάλεις μια κιθάρα 800 Ευρώ σε έναν ενισχυτή της πλάκας μόνο καλό ήχο δεν θα πάρεις.

EDIT: Κοιτάζοντας παλιότερα μηνύματά σου, βλέπω ότι έχεις κάνει λόγο για μια Epiphone Les Paul Special και έναν Line 6 Spider (βλ. "ενισχυτής της πλάκας" που έλεγα πριν). Θα συμφωνούσα ότι η κιθάρα σου δεν είναι ότι καλύτερο, αλλά είμαι σίγουρος ότι ο ενισχυτής είναι αυτός που ευθύνεται για τον κακό ήχο που βγάζεις περισσότερο από ό,τι η κιθάρα. Κάνε μια μεγάλη χάρη στον εαυτό σου και πάρε πρώτα έναν καλό ενισχυτή. Μετά τα ξαναλέμε...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αγορά δεύτερη ηλεκτρική κιθάρας.
« Απάντηση #3 στις: 20/06/13, 22:51 »
γιατί θέλει "θάρρος" για να γράψεις στο φόρουμ? ;D

+1 περί μάρκας μαγνητών κτλ...μόλις το γραψα και σε άλλο θέμα πως η Duncan και η κάθε Duncan βγάζει ένα σωρό μοντέλα....σα να λέμε "θέλω αμάξι αλλά να ναι Ford" που η Ford βγάζει από το Ka μέχρι το Ranger! :P

και δεν υπάρχει "νωρίς για 7χορδη"
αν νιώθεις πως θες μία...πάρε! ( και αν μπορείς οικονομικά!)
αλλά να ρωτήσω πως γεννήθηκε αυτή η επιθυμία? έπαιξες με μία και σου κατσε/άρεσε ή "άκουσες διάφορα"? (φυσικά προσπαθώ να αποτρέψω κάποια, ίσως, λανθασμένη αγορά...δε θα σου πω τι θα κάνεις με τα χρήματά σου και στη μουσική σου πορεία! :D )

Αποσυνδεδεμένος kostasdante

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 61
    • Προφίλ
Απ: Αγορά δεύτερη ηλεκτρική κιθάρας.
« Απάντηση #4 στις: 20/06/13, 22:54 »


@mits@kos
Ένας φίλος μου έχει μια 7χορδη, η οποία έχει Seymour πάνω και μ'αρέσει πολύ ο ήχος της. Επείσης έχει το ίδιο σώμα και με βολεύει.


@Απόλλων
Συγκεκριμένα μιλάω για τον Distortion. Ναι αυτή είναι η κιθάρα η οποία μπορώ να πω για αρχάριους είναι μια χαρά. Απλά κακής πολύ κακής ποιότητας, μπορώ να το καταλάβω με μηδαμινή εμπειρία.


Δοκίμασα την ίδια κιθάρα που ανέφερα προηγουμένως στον ενισχυτή μου, και ο ήχος δεν ήταν καθόλου κακός. Οπότε πιστεύω πως είναι θέμα μαγνήτων, η και γενικά της κιθάρας.


@hot_sauce Σε πρόλαβα πριν γράψεις ;D

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: Αγορά δεύτερης ηλεκτρικής κιθάρας.
« Απάντηση #5 στις: 20/06/13, 23:03 »
kostasdante , γιατι δεν αλλάζεις τους μαγνήτες σου με seymour dunkan?
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος kostasdante

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 61
    • Προφίλ
Απ: Αγορά δεύτερης ηλεκτρικής κιθάρας.
« Απάντηση #6 στις: 20/06/13, 23:06 »
@modfori Το θεωρείς καλή ιδέα να δώσω παραπάνω χρήματα για αυτήν την κιθάρα? Ρωτάω γιατί δεν έχω εμπειρία και έχω παίξει όλο και όλο με τρείς κιθάρες..

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: Αγορά δεύτερης ηλεκτρικής κιθάρας.
« Απάντηση #7 στις: 20/06/13, 23:14 »
δεν έχω ιδέα φίλος , ίσως κάποιος πιο ειδημων να μπορεί να σου απαντήσει σ'αυτό.
αυτό που ξέρω είναι οτι μπορείς να δοκιμάσεις αγοράζοντας μεταχειρισμένους μαγνήτες απο αγγελία. αν δε σου κανουν τους πουλάς ;)
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Απ: Αγορά δεύτερης ηλεκτρικής κιθάρας.
« Απάντηση #8 στις: 21/06/13, 02:07 »
Η κιθάρα σου δεν είναι όσο κακία λες...με ένα σετ μαγνήτες θα απογειωθεί. Βέβαια για drom κουρδισματα θες ποιο βαρυτονη κιθάρα η έστω μεγαλύτερο scale από τις lespaul, αλλά και πάλι με ένα σετ ποιο χοντρές χορδές θαγγίνει η δουλειά. Τώρα αν θες σώνει και ντε 7χορδή πάω πάσο.
Εγώ θα έβαζα με 200 ευρα ένα σετ μαγνήτες hi output και με τα υπόλοιπα θα χτύπαγα κανένα κτήνος του στιλ 333 για να μεταλιαζω άνετα....

Αποσυνδεδεμένος harrisxr650

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 251
  • Φύλο: Άντρας
  • The souls of heaven...Are stars at night..
    • Προφίλ
the souls of heaven...Are stars at night...

Αποσυνδεδεμένος kostasdante

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 61
    • Προφίλ
Απ: Αγορά δεύτερης ηλεκτρικής κιθάρας.
« Απάντηση #10 στις: 22/06/13, 23:38 »
@kkmspm Τι μαγνήτες θα μου πρότεινες βάση αυτά που ανέφερα? Η είναι προτιμότερο να ψάξω μόνος μου πάνω στο θέμα?


Επείσης να προσθέσω ότι παίζω σπίτι μου μόνος με έναν Line 6 Spider IV 15 που δεν είναι και ότι καλύτερο και ίσως έρχεται απο κεί ο κακός ήχος. Θα δω διαφορά με τους μαγνήτες?
« Τελευταία τροποποίηση: 22/06/13, 23:53 από kostasdante »

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: Αγορά δεύτερης ηλεκτρικής κιθάρας.
« Απάντηση #11 στις: 23/06/13, 12:54 »
O Spider δεν είναι boutique λαμπάτος ενισχυτής, αλλά είναι αξιοπρεπέστατος για practice και για παίξιμο μέσα στο σπίτι. Δες τι ήχο έχει βγάλει ο Loomis με το Spider ΙV, υπάρχει σχετικό βίντεο στο ΥΤ.

Επειδή κι εμένα κάποτε "μου έφταιγε" ο Spider, ο κακός ήχος κατά πάσα πιθανότητα προέρχεται από το κακό παίξιμο... :P

Δεν το λέω απαξιωτικά, είπες ότι παίζεις ένα χρόνο και, αν δε μιλάμε για 10 ώρες τη μέρα μεθοδική μελέτη, με μετρονόμους κλπ, ακόμα λογικά είσαι σε πολύ αρχικά στάδια. Να σε βάλω να ακούσεις φίλο μου παιχταρά, technical death metal κιθαρίστα, μέσα από Spider III 15άρη και RG των 400 ευρώ, να τα δεις όλα. Εξάσκηση, εξάσκηση και πάλι εξάσκηση!

Πάντως η γνώμη μου είναι ότι δεν αξίζει για κανένα λόγο αναβάθμιση μαγνητών η συγκεκριμένη Epiphone. Στο τσακίρ κέφι κανένα μεταχειρισμένο στη γέφυρα. Για μένα κράτα τα λεφτά να πάρεις κάτι ωραίο, που θα το χαρείς και θα ανανεώσει και το ενδιαφέρον σου για το όργανο.

Πχ τι παίρνεις πλέον με 550 ευρώ:
http://www.thomann.de/gr/epiphone_les_paul_matt_heafy_6_string.htm
« Τελευταία τροποποίηση: 23/06/13, 12:57 από mits@kos »
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Αγορά δεύτερης ηλεκτρικής κιθάρας.
« Απάντηση #12 στις: 23/06/13, 13:44 »
Αν δεν κάνω λάθος, ο Loomis στο συγκεκριμένο video έπαιζε με τον μεγαλύτερο Spider IV 75W. Ακόμα κι έτσι ο ήχος ήταν πολύ ψηφιακός για μένα, και αν μπορούσε κανείς να τον ακούσει χωρίς το backing track είμαι σίγουρος ότι θα ήταν πολύ πιο εμφανές. Πάντως ο Spider ίσως να είναι κατάλληλος για αυτό το στυλ μουσικής. Μήπως όμως πρέπει να αναρωτηθούμε γιατί δεν βλέπουμε κάποιο ανάλογο video με αξιοπρεπή ήχο που να παραπέμπει σε άλλα μουσικά ιδιώματα;

Φυσικά είναι σωστό ότι ο κακός ήχος προέρχεται σε κάποιο βαθμό από το κακό παίξιμο που χαρακτηρίζει έναν αρχάριο. Εγώ πάντως πιστεύω ότι ένας καλός ενισχυτής μπορεί να δώσει άλλη ώθηση στο παίξιμό σου, εννοείται με πολλή εξάσκηση παράλληλα. Όπως επίσης σωστό είναι (το ανέφερα ήδη) και ότι με 500 Ευρώ μπορείς να βρεις μια κιθάρα πολύ καλύτερη από την Εpiphone, ακόμα και αν αναβαθμίσεις τους μαγνήτες.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: Αγορά δεύτερης ηλεκτρικής κιθάρας.
« Απάντηση #13 στις: 23/06/13, 14:18 »
Eίπαμε, ο Spider δεν είναι για όποιον θέλει έστω και στοιχειώδεις δυναμικές και χρωματισμό στο παίξιμο με την πένα. Αλλά σε αυτά που θέλει το παλικάρι, προς το παρόν θα καλυφθεί. Είναι ψηφιακός ενισχυτής με πλαστικό gain, αλλά με πείραγμα του EQ (gain στο insane με τίποτα πάνω από το 6, μπάσα στο 6-7, μεσαία στο 5-6, treble στο 4-5, ελάχιστο reverb) μπορείς να βγάλεις αξιοπρεπέστατο σύγχρονο metal ήχο στο υπνοδωμάτιό σου, χωρίς να σπας τα νεύρα της οικογένειας και των γειτόνων σου και χωρίς να ξηλωθείς.

Κι απλά θεωρώ καλό να μην περνάμε την άποψη ότι ο εξοπλισμός κάνει κυρίως τον ήχο, γιατί δυστυχώς δεν ισχύει. Ειδικά αν μιλάμε για αρχαρίους και εντάσεις/συνθήκες δωματίου. Είναι αντικίνητρο προσωπικής προσπάθειας ;) .
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Αγορά δεύτερης ηλεκτρικής κιθάρας.
« Απάντηση #14 στις: 23/06/13, 17:17 »
Κι απλά θεωρώ καλό να μην περνάμε την άποψη ότι ο εξοπλισμός κάνει κυρίως τον ήχο, γιατί δυστυχώς δεν ισχύει. Ειδικά αν μιλάμε για αρχαρίους και εντάσεις/συνθήκες δωματίου. Είναι αντικίνητρο προσωπικής προσπάθειας ;) .

Εντάξει, κανείς δεν είπε ότι αν αποκτήσεις τον πανάκριβο εξοπλισμό θα γίνεις παιχταράς από τη μία μέρα στην άλλη. Απλά πρέπει να καταλάβει κανείς πού βοηθάει ο εξοπλισμός, δηλαδή να διαχωρίσουμε τον ήχο αυτόν καθ' εαυτόν από τα επιπλέον στοιχεία που προσδίδει στον ήχο η ιδιαίτερη τεχνική του κιθαρίστα. Και ένας καλός ενισχυτής με τις δυναμικές, το χρωματισμό που ανέφερες και γενικά την απόκριση που δεν θα πάρεις από τον Spider, ακριβώς εκεί θα σε ωφελήσει. Στο να βελτιώσεις την τεχνική σου, την εκφραστικότητά σου και γενικά τις ικανότητές σου και να γίνεις καλύτερος κιθαρίστας, αν φυσικά έχεις όρεξη να δουλέψεις. Το καλό μηχάνημα δεν θα σού τα δώσει όλα αυτά με τη μία, αλλά θα σε βοηθήσει να τα αναπτύξεις...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος kostasdante

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 61
    • Προφίλ
Απ: Αγορά δεύτερης ηλεκτρικής κιθάρας.
« Απάντηση #15 στις: 24/06/13, 15:19 »
Συγγνώμη για την απουσία μου αλλά δεν είχα την ευκαιρία να συνδεθώ χθες.


Ότι και να πάρω δεν πρόκεται να με σταματήσει από το να παίζω.. 1 χρόνο τώρα που σχεδό έκλεισα παίζοντας μόνος μου στο σπίτι βλέπω μεγάλη βελτίωσω από εκεί που δεν ήξερα να κρατάω την κιθάρα. Οπότε δεν νομίζω να τα παρατήσω τόσο εύκολα εξετείας των ικανοτήτων μου είτε παίζω με έναν Spider, είτε παίζω με έναν Metal θυρίο ενισχυτή.  :)


@mits@kos Αν άλλαζα κάποιον μαγνήτη στην κιθάρα σαφώς και θα άλλαζα τον bridge γιατί παίζω περισσότερο ρυθμικά κομμάτια και ο ήχος που πέρνω από τον neck είναι πολύ ικανοποιητικός όταν τον χρησιμοποιώ μια φορά την βδομάδα.  :D


Με μετρονόμο ναι μεν παίζω.. Αλλά όχι όσο θα έπρεπε.

@Απόλλων Το Βίντεο που λέτε δείχνει τον Loomis να παίζει το Shouting fire at a funeral σε έναν 75αρι Spider. Το έχω δει.


Και μια ερώτηση ως αρχάριος επάνω στις τεχνικές και τις ικανότητες.. Για να πάρει ένας κιθαρίστας μια οποιαδήποτε τεχνική δεν πρέπει να την εξασκεί από αρχάριος? Και το ύφος, χρώμα η ή τεχνική του παιξίματος, δεν θα έπρεπε να καλλιεργούνται από όταν είσαι στο μηδέν?

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: Αγορά δεύτερης ηλεκτρικής κιθάρας.
« Απάντηση #16 στις: 24/06/13, 17:29 »
Όταν είσαι μωρό, τι μαθαίνεις πρώτα, να στέκεσαι στα πόδια σου ή να τρέχεις κατοστάρια και να χορεύεις μπαλέτο; Οι διάφορες τεχνικές θέλουν μια υποδομή για να αναπτυχθούν. Η αφετηρία για όλα, τουλάχιστον για εμένα, είναι η σωστή αίσθηση του χρόνου και η καθαρή πένα.
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος sotto

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 136
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αγορά δεύτερης ηλεκτρικής κιθάρας.
« Απάντηση #17 στις: 25/06/13, 12:26 »
O Spider δεν είναι boutique λαμπάτος ενισχυτής, αλλά είναι αξιοπρεπέστατος για practice και για παίξιμο μέσα στο σπίτι. Δες τι ήχο έχει βγάλει ο Loomis με το Spider ΙV, υπάρχει σχετικό βίντεο στο ΥΤ.

Επειδή κι εμένα κάποτε "μου έφταιγε" ο Spider, ο κακός ήχος κατά πάσα πιθανότητα προέρχεται από το κακό παίξιμο... :P

Δεν το λέω απαξιωτικά, είπες ότι παίζεις ένα χρόνο και, αν δε μιλάμε για 10 ώρες τη μέρα μεθοδική μελέτη, με μετρονόμους κλπ, ακόμα λογικά είσαι σε πολύ αρχικά στάδια. Να σε βάλω να ακούσεις φίλο μου παιχταρά, technical death metal κιθαρίστα, μέσα από Spider III 15άρη και RG των 400 ευρώ, να τα δεις όλα. Εξάσκηση, εξάσκηση και πάλι εξάσκηση!

Πάντως η γνώμη μου είναι ότι δεν αξίζει για κανένα λόγο αναβάθμιση μαγνητών η συγκεκριμένη Epiphone. Στο τσακίρ κέφι κανένα μεταχειρισμένο στη γέφυρα. Για μένα κράτα τα λεφτά να πάρεις κάτι ωραίο, που θα το χαρείς και θα ανανεώσει και το ενδιαφέρον σου για το όργανο.

Πχ τι παίρνεις πλέον με 550 ευρώ:
http://www.thomann.de/gr/epiphone_les_paul_matt_heafy_6_string.htm

 
Συμφωνώ απόλυτα με τα παραπάνω!
Εχω δοκιμάσει αρκετούς ενισχυτές και κιθάρες (βλέπε υπογραφή) και δεν είναι πάντα ο εξοπλισμός το θέμα. 1002 παράγοντες επηρεάζουν το τελικό αποτέλεσμα με κυριότερο τον παίκτη! Practice makes perfect που λέμε στο χωρίο...
H σειρά line6 spider δε φτάει πάντα για τη χρήση της και υπάρχουν λίγα καλά reviews για αυτή κι ακόμη λιγότεροι χρήστες που διάβασαν το manual αυτού του προγραμματιζόμενου ενισχυτή. Έχω πάρει line6, απ' τον spider II 15 μέχρι  το spider III 75 έως το spidervalve-Bogner με 2Χ12" v30. Τα αρχικά settings ήταν πάντοτε τραγικά και ήθελε προγραμματισμό και πειραματισμό μέχρι να βρεις τους ήχους σου. Το manual λέει πως θα προγραμματίσεις σωστά τα κανάλια, noise gates, booster, εφφέ κλπ που "κρύβει" μέσα του ένας spider. Ο 75W 1Χ12" είναι εκείνος με τον οποίο παίζω πάντα και είναι workhorse. Αν βρεις τέτοιο μεταχειρισμένο σε καλή τιμή, χτύπα τον!
Συγκροτήματα όπως οι Asia, που είναι άρχοντες της αρμονίας και του prog, έχουν line6 μηχανήματα (π.x. 212 flextone στa live και τις ηχογραφησεις).
Κατά τ΄άλλα, και η κιθάρα έχει σίγουρα το ρόλο της και μάλιστα η Epi special είναι τραγική! Την είχα πάρει ως αρχάριος, την κράτησα για πειραματισμό κι άλλαξα nut, κλειδιά, ηλεκτρικά, έτριψα τάστα και μόνο τότε κρατούσε κούρδισμα κι έπαιζε αξιοπρεπώς. Είχε κοντραπλακέ σώμα (από φύλλα μαόνι, έτσι για να λέμε "mahogany"), το μπράτσο έπερνε κλήση μόλις άλλαζε ο μήνας (κι η θερμοκρασία λίγο) και τελικά την έδωσα να φύγει. Παρότι μου άρεσε η diy βελτίωσή της, δεν ξαναπέρνω bolt-on κοντραπλακέ "les paul" που μόνο les paul δε μπορεί να λέγεται.
Για προτάσεις νέου εξοπλισμού:
Για 7χορδή, δεν είναι νωρίς, αντιθέτως πρέπει να ξεκινήσεις practice όσο νωρίτερα για να ανακαλύψεις νέα κόλπα πάνω στην ταστιέρα μιας 7χορδης.
 
http://www.thomann.de/gr/epiphone_les_paul_matt_heafy_7_string.htm
 
http://www.thomann.de/gr/ibanez_sir27fd_ipt.htm
 
Από μαγνήτες, οι παραπάνω κιθάρες έχουν emg και dimarzio που είναι μια χαρά. Μαγνήτες βέβαια αλλάζεις στο μέλλον αν θέλεις (όπως κάνουν οι περισσότεροι κιθαρίστες) και βάζεις ό,τι σου αρέσει. Μπορείς π.χ. να πάρεις πιο οικονομική καλή κιθάρα και να βάλεις αργότερα duncan pickups (υπάρχουν στο ebay - αγγελίες πολλοί και σε άριστες τιμές).
 
Κατά τ΄άλλα, το καλύτερο είναι να έχεις 2 κιθάρες: τη μια για practice και για abuse ώστε να της τρως τα τάστα και να μη σε νοιάξει συν μια καλή για recording/live/πρόβα κλπ. Από ενισχυτές, παλι 2: ένα για practice (line6) κι ένα για καλές περιπτώσεις (που δε θα του τρως τις λάμπες καθε μέρα) όπως bugera λαμπάτο.
 
Με το budget που διαθέτεις και αρκετό ψάξιμο σε μαγαζιά-αγγελίες, μπορείς να πάρεις άριστο εξοπλισμό!
 
 
 
 

Αποσυνδεδεμένος kostasdante

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 61
    • Προφίλ
Απ: Αγορά δεύτερης ηλεκτρικής κιθάρας.
« Απάντηση #18 στις: 25/06/13, 16:45 »
Αυτό για το κούρδισμα.. Έχω παρατηρήσει πως αυτό που έχω καταφέρει με αυτήν την κιθάρα είναι να μάθω να κουρδίζω (ως ένα σημείο βέβαια) με το αυτί.. Διότι ανά μέρα ξεκουρδίζεται. Παίξω δεν παίξω, είναι 2 χορδές που θα ξεκουρδιστούν ότι και να γίνει.


Αυτό που λέμε για τον Spider.. Ένας φίλος που με έμαθε να παίζω όσο ξέρω, ήρθε σπίτι μου με μια Schecter She Devil με EMG active μαγνήτες. Ο ήχος που πήρε ήταν καταπληκτικός. Ακόμη και εγώ (που πρίν 6-7 μήνες έπαιζα με το ζόρι μια συγχωρδία) μου φάνηκε πως έπαιξα μουσική για πρώτη φορά με την κιθάρα ΤΟΥ, μέσα από τον ενισχυτή ΜΟΥ. Ενώ με την LP μου, πολύ μουντά τα πραγματα.  ;D

Αποσυνδεδεμένος sotto

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 136
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αγορά δεύτερης ηλεκτρικής κιθάρας.
« Απάντηση #19 στις: 25/06/13, 22:55 »
Αυτό για το κούρδισμα.. Έχω παρατηρήσει πως αυτό που έχω καταφέρει με αυτήν την κιθάρα είναι να μάθω να κουρδίζω (ως ένα σημείο βέβαια) με το αυτί.. Διότι ανά μέρα ξεκουρδίζεται. Παίξω δεν παίξω, είναι 2 χορδές που θα ξεκουρδιστούν ότι και να γίνει.


Αυτό που λέμε για τον Spider.. Ένας φίλος που με έμαθε να παίζω όσο ξέρω, ήρθε σπίτι μου με μια Schecter She Devil με EMG active μαγνήτες. Ο ήχος που πήρε ήταν καταπληκτικός. Ακόμη και εγώ (που πρίν 6-7 μήνες έπαιζα με το ζόρι μια συγχωρδία) μου φάνηκε πως έπαιξα μουσική για πρώτη φορά με την κιθάρα ΤΟΥ, μέσα από τον ενισχυτή ΜΟΥ. Ενώ με την LP μου, πολύ μουντά τα πραγματα.  ;D

Ναι, το ξεκούρδισμα οφείλεται στο κακο-κομμένο nut (πλαστικό που πατούν οι χορδές στο κεφάλι), στην σχετικά κακή συναρμογή μπράτσου-σώματος και στο soft neck rod που αλλάζει μόλις αλλάξει κατα μερικούς οC η θερμοκρασία ή/και η υγρασία του χώρου...
 
Για τον ενισχυτή, καμιά σχέση οι emg pickups με τους στοκ passive epiphone μαγνήτες!... Άλλο output, άλλο φάσμα. Επομέμως, λογικό να ακούσεις κάτι διαφορετικό και να σε διευκολύνει στο παίξιμο λόγω έξτρα sensitivity και δυναμικών.
Πάντως, αν σου αρέσουν οι active μαγνήτες, υπαρχουν πολλές κιθάρες(κι επτάχορδες) με emg και duncan blackouts στα λ7 που διαθέτεις.
« Τελευταία τροποποίηση: 25/06/13, 22:57 από ThanosSottos »

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
3 Απαντήσεις
1878 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/01/11, 09:29
από kirk (IBANEZ RG370) hammet
2 Απαντήσεις
2134 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/02/11, 15:35
από Edward The Great
10 Απαντήσεις
6198 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/09/11, 11:18
από MrGiO
18 Απαντήσεις
5701 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/01/12, 23:30
από Xtasy
16 Απαντήσεις
5361 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/09/12, 18:02
από Edward The Great
8 Απαντήσεις
3568 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/09/12, 15:38
από Kosthrash
38 Απαντήσεις
18544 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/12/12, 17:32
από kostasdante
17 Απαντήσεις
12836 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/01/13, 11:06
από jordanzar
43 Απαντήσεις
20869 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/01/13, 22:28
από hot_sauce (φλουτσ)
27 Απαντήσεις
19074 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/04/15, 20:07
από Lampr0s