Αποστολέας Θέμα: THE SCORPIONS * 35 χρόνια rock legend !  (Αναγνώστηκε 14957 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος UNPLAGGED

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 50
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
THE SCORPIONS * 35 χρόνια rock legend !
« στις: 25/07/08, 18:31 »

Οι Σκορπιοί, λένε τα λεξικά, χρησιμοποιούνε το τοξικό αλλά βιταμινούχο δηλητήριο τους για να παραλύουν τα θύματα τους. Μήπως έτσι εξηγείται η φρενίτιδα που μας πιάνει κάθε καλοκαίρι στου Καραϊσκάκη, από το 2005 ; 
H …επιστροφή- δηλητήριο των SCORPIONS στα παλιά τους λημέρια, στις 19 Ιουλίου, ήτανε αναμφίβολα ένα μεγάλο γεγονός του καλοκαιριού!   

Οι SCORPIONS συνέχισαν και φέτος το  …φαρμακερό Scorpions Festival με αφετηρία την Ελλάδα, ως φόρο τιμής στο κοινό που κάθε χρόνο τους αποθεώνει !  Κάθε χρόνο οι Scorpions θα διεξάγουν συναυλίες σε διαφορετική πόλη του κόσμου, μα θα επιστρέφουν πιστοί στο Ελληνικό κοινό.

Ως το πρώτο μουσικό συγκρότημα που … «έπαιξε μπάλα» στου Καραισκάκη, έκοψε 25,000 εισητήρια το 2005, ενώ μαζί με τους Whitesnake κόψανε 35,000 εισητήρια το 2006.  (Δεν βρήκα στοιχεία για 2007 + 2008). Οι Scorpions μας έχουν συνηθίσει σε πολυπληθείς συναυλίες με εκρηκτικό κοινό !!! 

Το ροκ συγκρότημα ξεκίνησε το 1965 από το Ανόβερο της Γερμανίας, για να γίνει το πιο δημοφιλές ροκ συγκρότημα όλων των εποχών. 42 χρόνια μετά την ίδρυση τους, οι Σκορπιοί Klaus Meine, Rudolf Schenker and Matthias Jabs βλέπουνε ξανά την φήμη τους να βρίσκεται στα ύψη, δημοφιλείς σε γενιές και γενιές ροκάδων στην ψυχή.

Στην ιστορία των Scorpions, κινητήριος δύναμη υπήρξε ο Rudolf Schenker. Μετέφερε στο συγκρότημα την φιλοσοφία του πατέρα του :
«Τίποτα δεν είναι αδύνατον, αν το θέλεις πολύ !!!»
Εξ αρχής δήλωσε στους SCORPIONS: "Μια μέρα θα είμαστε ένα από τα καλύτερα heavy rock συγκροτήματα όλων των εποχών!"  Πίστεψαν σε αυτό το όνειρο, και σίγουρα το έφτασαν !
Όπως οι ίδιοι λένε για τους SCORPIONS :

"Η σπουδαιότερη πρόκληση για μας ήταν να επανέρθουμε δυναμικά με ένα σπουδαίο ροκ δίσκο που να περιέχει την παράδοση των SCORPIONS».
Ο Klaus Meine θεωρεί πως «Πάντα θα θυμόμαστε τους SCORPIONS για το πάθος και την αγάπη που δίνουνε στην κάθε δουλειά τους».
"Είναι ένα ζωντανό συγκρότημα που πάντα έδινε 200% επί σκηνής».
"Όπου υπήρχε ρεύμα, πριζωνόμασταν κι εμείς!!!» 


All seasons are beautiful for the person who carries happiness within.

Αποσυνδεδεμένος philip the great

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 447
  • Φύλο: Άντρας
  • ---KEEP ON ROCKING---
    • Προφίλ
Απ: THE SCORPIONS * 35 χρόνια rock legend !
« Απάντηση #1 στις: 25/07/08, 23:29 »
φιλαρακι προσωπικα αυτο το συγκροτημα ειναι το καλυτερο ολων των εποχων μετα τα λεγομενα ΣΚΑΘΑΡΙΑ..........για μενα ειναι το παν......απο αυτους αρχισα να ακουω αυτο το ειδος της μουσικης.....τρελενομαι στην σκεψη οτι καποια μερα αυτοι οι θρυλοι δεν θα υπαρχουν αλλα ευτυχως θα μεινει κατι το οποιο δεν θα ξεχαστει μεσα στους αιωνες........ΤΑ ΚΟΜΜΑΤΙΑ ΤΟΥΣαυτες οι μπαλαντες του schenker  θα μεινουν αξεχαστες........δυστυχως εχω ακουσει πολλα αρνητηκα σχολια για τους θεους οπως ειναι ενα συγκροτημα για γκομενες και αλλα διαφορα........αυτα δεν ισχυουν για μενα.....ειναι ενα συγκροτημα το οποιο αντεξε στον χρονο και σε αυτο επαιξε ρολο η φιλικη σχεση που εχουν τα μελει του.....ηταν και θα  ειναι εντυπωσιακη γιατι δεν πιστευω οτι υπαρχουν πολλα συγκροτηματα στις μερες μας στα οποια να υπαρχει φιλια...... stous scorpions υπηρχε παντα  ειληκρινια και το ποιο σημαντικο σεβασμος......κατι που δεν υπαρχει σημερα στους ανθρωπους....... για αυτους τους λογους διαλυωνται τα συγκροτηματα..........
Παράθεση
Το ροκ συγκρότημα ξεκίνησε το 1965 από το Ανόβερο της Γερμανίας, για να γίνει το πιο δημοφιλές ροκ συγκρότημα όλων των εποχών. 42 χρόνια μετά την ίδρυση τους, οι Σκορπιοί Klaus Meine, Rudolf Schenker and Matthias Jabs βλέπουνε ξανά την φήμη τους να βρίσκεται στα ύψη, δημοφιλείς σε γενιές και γενιές ροκάδων στην ψυχή
το 1964 ξεκινησαν τοτε ο rudolf schenker εδωσε το ονομα scorpions... αυτα τα ολιγα......πραγματικα αυτο το φαινομενο scorpions θα μεινει παντα μεσα στην καρδια μου........δεν υπαρχει καλυτερο...........

Αποσυνδεδεμένος BLACK SPIDER

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 14
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Love your enemies. It'll make 'em crazy.
    • Προφίλ
Απ: THE SCORPIONS * 35 χρόνια rock legend !
« Απάντηση #2 στις: 26/07/08, 09:09 »
Το τέλειο συγκρότημα, the ultimate sound, endless pleasure !!!!
Age and treachery will always overcome youth and skill.

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: THE SCORPIONS * 35 χρόνια rock legend !
« Απάντηση #3 στις: 28/07/08, 16:44 »
Οσο και αν μου αρεσουν τα 70s αλμπουμς των scorpions μολις κανω το λαθος και διαβασω καμια συνεντευξη τους αναγουλιαζω..Απο τις πιο ηλιθιες αποψεις περι μουσικης..
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος delos999

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 113
  • Φύλο: Άντρας
  • Peace dude:)
    • Προφίλ
Απ: THE SCORPIONS * 35 χρόνια rock legend !
« Απάντηση #4 στις: 28/07/08, 16:54 »


Το ροκ συγκρότημα ξεκίνησε το 1965 από το Ανόβερο της Γερμανίας, για να γίνει το πιο δημοφιλές ροκ συγκρότημα όλων των εποχών.


???????????????????????????
 Στην Ελλαδα Ισως...
......................................

Αποσυνδεδεμένος UNPLAGGED

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 50
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: THE SCORPIONS * 35 χρόνια rock legend !
« Απάντηση #5 στις: 29/07/08, 08:16 »
Οκ, ίσως δεν είναι τώρα πιά στα χάι τους,
αλλά και στην Ευρώπη φτάσανε στην κορυφή της Ροκ Σκηνής,
ΚΑΙ στην Αμερική, που έχει άλλα Entry Requirements το κοινό και η μουσική Σκηνή τους.
Θυμάμαι τις συναυλίες τους πριν 6-7 χρόνια στην Νέα Υόρκη,
και ξεσηκώνανε το σύμπαν.

Τελικά με όσα λέμε στο σάιτ, επιβεβαιώνεται ότι η αξία συνήθως επιβραβεύεται,
και η καλή μουσική αντέχει στο χρόνο.
All seasons are beautiful for the person who carries happiness within.

Αποσυνδεδεμένος Nikos Les Paul

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 116
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: THE SCORPIONS * 35 χρόνια rock legend !
« Απάντηση #6 στις: 29/07/08, 12:09 »
"Η σπουδαιότερη πρόκληση για μας ήταν να επανέρθουμε δυναμικά με ένα σπουδαίο ροκ δίσκο που να περιέχει την παράδοση των SCORPIONS».

Κάθε φορά που ακούω ένα τραγούδι τους αισθάνομαι ότι αυτοί οι άνθρωποι έβγαζαν μουσική για εμένα.
Λυπάμαι που δεν το αισθάνομαι πια. Οι τελευταίοι τους δίσκοι ασφαλώς και δεν περιέχουν την παράδοση των Scorpions, άσχετα από τι λένε ακόμα και οι ίδιοι. Λίγα πράγματα από την ''παράδοσή'' τους μπορείς να βρεις στις τελευταίες δουλειές τους.

Πιστεύω ότι το μόνο κοινό στοιχείο που έχουν τα τελευταία άλμπουμς των Scorpions με τα προηγούμενα, είναι η φωνή του Meine.

Δε πειράζει. Άλλωστε άφησαν πίσω τους αρκετό μουσικό πλούτο για να ακούμε και να απολαμβάνουμε για μια ζωή.

Τώρα, όσον αφορά τη φιλία, το σεβασμό και τα συναφή, ομολογώ ότι μου ακούγονται κάπως γραφικά.
Είναι αυτονόητο ότι είχαν καλές σχέσεις μεταξύ τους, ειδάλλως θα το είχανε διαλύσει. Αλλά μη ξεχνάμε ότι αυτό έχει να κάνει βασικά με τους Schenker και Meine, διότι αυτοί οι δυο είναι μαζί από τα 16 τους χρόνια. Πολλοί ήρθαν και παρήλθαν, και προφανώς κανείς άλλος εκτός από τον Mattias Jabs δεν κατάφερε να αποδείξει τον επαγγελματισμό του και να σταθεί στο ύψος των περιστάσεων για τόσο μεγάλη περίοδο. Προφανώς χρειάζονται καλές σχέσεις, αλλά δε μπορούν να βοηθήσουν όταν ο Rarebell έπρεπε να φύγει για να μπει σε κλινική αποτοξίνωσης από το αλκοόλ, ή όταν ανακάλυψαν ότι ο Buchholz τους έκλεβε όταν διαχειριζόταν τα λεφτά από τις συναυλίες.

Για το αν είναι από τα μεγαλύτερα/επιτυχημένα/σπουδαία κλπ. συγκροτήματα όλων των εποχών, εμένα προσωπικά δε χρειάζεται να μου το αποδείξουν οι πωλήσεις τους (οι οποίες ξεπερνούν τα 75.000.000).

Μου το αποδεικνύουν κάθε μέρα οι ασύλληπτες μελωδίες και τα riffs του Schenker, τα ατελίωτα παιχνίδια με την κιθάρα του Roth, τα "κουμπωτά" στη μελωδία σολαρίσματα του Jabs, και η φωνή... αχ αυτή η φωνή... του Meine που είναι και παραμένει το κυριότερο διακριτικό γνώρισμα των τραγουδιών που αγαπήσαμε όλοι μας.

Αποσυνδεδεμένος delos999

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 113
  • Φύλο: Άντρας
  • Peace dude:)
    • Προφίλ
Απ: THE SCORPIONS * 35 χρόνια rock legend !
« Απάντηση #7 στις: 29/07/08, 12:53 »
 Scorpions "Το αγαπημενο Ροκ συγκροτημα των ελληνων που δεν ακουνε Ροκ"
......................................

Αποσυνδεδεμένος UNPLAGGED

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 50
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: THE SCORPIONS * 35 χρόνια rock legend !
« Απάντηση #8 στις: 29/07/08, 15:08 »
Nikos Les Paul + Delos 999,

Καταλαβαίνω και συμμερίζομαι ΑΠΟΛΥΤΩΣ την πικρία σας, για το Ροκ που ίσως χάνεται, ή μπερδεύεται με άλλα ακούσματα.
Προφανώς πολλοί κ πολλές από μας "γαλουχηθήκαμε" με Ροκ, σε εποχές που μεσουρανούσε, όχι πολύ πριν.
Και τώρα βγαίνουνε ήχοι "μπασταρδεμένοι" με στοιχεία ψιλοροκ, ψιλομέταλ, ψιλο hip-hop, ψιλο-τρανς, ενίοτε με Εθνικ στοιχεία.

Αυτό όμως κάπου κουράζει τα αυτιά, ή δεν τα ευχαριστεί >:(ΝΟΜΙΖΩ - ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ :-\-, γιατί λείπει η ΒΑΘΕΙΑ ΡΥΘΜΙΚΟΤΗΤΑ, ΑΥΤΗ Η ΠΛΗΡΟΤΗΤΑ ΣΤΟΝ ΗΧΟ, ΣΤΑ ΑΚΟΡΝΤΑ, ΤΙΣ ΣΥΓΧΟΡΔΙΕΣ.

Το σημερινό ρόκ, ΜΕ ΕΞΑΙΡΕΣΕΙΣ ΕΥΤΥΧΩΣ, ακούγεται "πολύ Αμερικάνικο, με αρκετά κοινά στοιχεία στα κομμάτια, που σου θυμίζουν άλλα τραγούδια" ή "Βρετανικό / Ευρωπαϊκό".   

Φυσικά ο καθένας έχει την άποψη του, δημοκρατικά,  και θα ήθελα και την δική σας.








 
All seasons are beautiful for the person who carries happiness within.

Αποσυνδεδεμένος Stergios Kourou

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1526
  • Φύλο: Άντρας
  • Άλλο κουτουρού, άλλο του Κουρού
    • Προφίλ
    • Wardrum Official Website
Απ: THE SCORPIONS * 35 χρόνια rock legend !
« Απάντηση #9 στις: 29/07/08, 15:45 »






O Jabs σε αυτη τη φώτο, δεν είναι σαν το Gollum ντυμένο?


Αποσυνδεδεμένος teo_gp

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 473
  • Φύλο: Άντρας
  • Whatever happened to my rock'n'roll?
    • Προφίλ
Απ: THE SCORPIONS * 35 χρόνια rock legend !
« Απάντηση #10 στις: 29/07/08, 16:22 »
φιλαρακι προσωπικα αυτο το συγκροτημα ειναι το καλυτερο ολων των εποχων μετα τα λεγομενα ΣΚΑΘΑΡΙΑ..........για μενα ειναι το παν......απο αυτους αρχισα να ακουω αυτο το ειδος της μουσικης.....τρελενομαι στην σκεψη οτι καποια μερα αυτοι οι θρυλοι δεν θα υπαρχουν αλλα ευτυχως θα μεινει κατι το οποιο δεν θα ξεχαστει μεσα στους αιωνες........ΤΑ ΚΟΜΜΑΤΙΑ ΤΟΥΣαυτες οι μπαλαντες του schenker  θα μεινουν αξεχαστες........δυστυχως εχω ακουσει πολλα αρνητηκα σχολια για τους θεους οπως ειναι ενα συγκροτημα για γκομενες και αλλα διαφορα........αυτα δεν ισχυουν για μενα.....ειναι ενα συγκροτημα το οποιο αντεξε στον χρονο και σε αυτο επαιξε ρολο η φιλικη σχεση που εχουν τα μελει του.....ηταν και θα  ειναι εντυπωσιακη γιατι δεν πιστευω οτι υπαρχουν πολλα συγκροτηματα στις μερες μας στα οποια να υπαρχει φιλια...... stous scorpions υπηρχε παντα  ειληκρινια και το ποιο σημαντικο σεβασμος......κατι που δεν υπαρχει σημερα στους ανθρωπους....... για αυτους τους λογους διαλυωνται τα συγκροτηματα..........
Παράθεση
Το ροκ συγκρότημα ξεκίνησε το 1965 από το Ανόβερο της Γερμανίας, για να γίνει το πιο δημοφιλές ροκ συγκρότημα όλων των εποχών. 42 χρόνια μετά την ίδρυση τους, οι Σκορπιοί Klaus Meine, Rudolf Schenker and Matthias Jabs βλέπουνε ξανά την φήμη τους να βρίσκεται στα ύψη, δημοφιλείς σε γενιές και γενιές ροκάδων στην ψυχή
το 1964 ξεκινησαν τοτε ο rudolf schenker εδωσε το ονομα scorpions... αυτα τα ολιγα......πραγματικα αυτο το φαινομενο scorpions θα μεινει παντα μεσα στην καρδια μου........δεν υπαρχει καλυτερο...........

Φίλε μου μήπως υπερβάλλεις λίγο;... Οκ, γούστα είναι αυτά και εννοείται ότι δεν θα σου πει κανένας τι θα ακούσεις αλλά όχι και το καλύτερο συγκρότημα όλων των εποχών μετά τους Beatles... Ούτε καν οι Beatles... Φιλικά πάντα :)
I was lookin' back to see if you were lookin' back at me
to see me lookin' back at you

http://www.myspace.com/grandzero

Αποσυνδεδεμένος philip the great

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 447
  • Φύλο: Άντρας
  • ---KEEP ON ROCKING---
    • Προφίλ
Απ: THE SCORPIONS * 35 χρόνια rock legend !
« Απάντηση #11 στις: 29/07/08, 18:13 »
φιλαρακι προσωπικα αυτο το συγκροτημα ειναι το καλυτερο ολων των εποχων μετα τα λεγομενα ΣΚΑΘΑΡΙΑ..........για μενα ειναι το παν......απο αυτους αρχισα να ακουω αυτο το ειδος της μουσικης.....τρελενομαι στην σκεψη οτι καποια μερα αυτοι οι θρυλοι δεν θα υπαρχουν αλλα ευτυχως θα μεινει κατι το οποιο δεν θα ξεχαστει μεσα στους αιωνες........ΤΑ ΚΟΜΜΑΤΙΑ ΤΟΥΣαυτες οι μπαλαντες του schenker  θα μεινουν αξεχαστες........δυστυχως εχω ακουσει πολλα αρνητηκα σχολια για τους θεους οπως ειναι ενα συγκροτημα για γκομενες και αλλα διαφορα........αυτα δεν ισχυουν για μενα.....ειναι ενα συγκροτημα το οποιο αντεξε στον χρονο και σε αυτο επαιξε ρολο η φιλικη σχεση που εχουν τα μελει του.....ηταν και θα  ειναι εντυπωσιακη γιατι δεν πιστευω οτι υπαρχουν πολλα συγκροτηματα στις μερες μας στα οποια να υπαρχει φιλια...... stous scorpions υπηρχε παντα  ειληκρινια και το ποιο σημαντικο σεβασμος......κατι που δεν υπαρχει σημερα στους ανθρωπους....... για αυτους τους λογους διαλυωνται τα συγκροτηματα..........
Παράθεση
Το ροκ συγκρότημα ξεκίνησε το 1965 από το Ανόβερο της Γερμανίας, για να γίνει το πιο δημοφιλές ροκ συγκρότημα όλων των εποχών. 42 χρόνια μετά την ίδρυση τους, οι Σκορπιοί Klaus Meine, Rudolf Schenker and Matthias Jabs βλέπουνε ξανά την φήμη τους να βρίσκεται στα ύψη, δημοφιλείς σε γενιές και γενιές ροκάδων στην ψυχή
το 1964 ξεκινησαν τοτε ο rudolf schenker εδωσε το ονομα scorpions... αυτα τα ολιγα......πραγματικα αυτο το φαινομενο scorpions θα μεινει παντα μεσα στην καρδια μου........δεν υπαρχει καλυτερο...........

Φίλε μου μήπως υπερβάλλεις λίγο;... Οκ, γούστα είναι αυτά και εννοείται ότι δεν θα σου πει κανένας τι θα ακούσεις αλλά όχι και το καλύτερο συγκρότημα όλων των εποχών μετά τους Beatles... Ούτε καν οι Beatles... Φιλικά πάντα :)
μπορει αλλα για μενα αυτο ειναι.......οπως ειπες γουστα ειναι αυτα και δυσκολα αλλαζουν......τι να κανουμε....... ;) ;) ;)
Scorpions "Το αγαπημενο Ροκ συγκροτημα των ελληνων που δεν ακουνε Ροκ"
να ρωτησω κατι επειδη δεν καταλαβα πολυ την ερωτηση οι ελληνες δεν ακουνε ΡΟΚ;;;;;
"Η σπουδαιότερη πρόκληση για μας ήταν να επανέρθουμε δυναμικά με ένα σπουδαίο ροκ δίσκο που να περιέχει την παράδοση των SCORPIONS».

Κάθε φορά που ακούω ένα τραγούδι τους αισθάνομαι ότι αυτοί οι άνθρωποι έβγαζαν μουσική για εμένα.
Λυπάμαι που δεν το αισθάνομαι πια. Οι τελευταίοι τους δίσκοι ασφαλώς και δεν περιέχουν την παράδοση των Scorpions, άσχετα από τι λένε ακόμα και οι ίδιοι. Λίγα πράγματα από την ''παράδοσή'' τους μπορείς να βρεις στις τελευταίες δουλειές τους.

Πιστεύω ότι το μόνο κοινό στοιχείο που έχουν τα τελευταία άλμπουμς των Scorpions με τα προηγούμενα, είναι η φωνή του Meine.

Δε πειράζει. Άλλωστε άφησαν πίσω τους αρκετό μουσικό πλούτο για να ακούμε και να απολαμβάνουμε για μια ζωή.

Τώρα, όσον αφορά τη φιλία, το σεβασμό και τα συναφή, ομολογώ ότι μου ακούγονται κάπως γραφικά.
Είναι αυτονόητο ότι είχαν καλές σχέσεις μεταξύ τους, ειδάλλως θα το είχανε διαλύσει. Αλλά μη ξεχνάμε ότι αυτό έχει να κάνει βασικά με τους Schenker και Meine, διότι αυτοί οι δυο είναι μαζί από τα 16 τους χρόνια. Πολλοί ήρθαν και παρήλθαν, και προφανώς κανείς άλλος εκτός από τον Mattias Jabs δεν κατάφερε να αποδείξει τον επαγγελματισμό του και να σταθεί στο ύψος των περιστάσεων για τόσο μεγάλη περίοδο. Προφανώς χρειάζονται καλές σχέσεις, αλλά δε μπορούν να βοηθήσουν όταν ο Rarebell έπρεπε να φύγει για να μπει σε κλινική αποτοξίνωσης από το αλκοόλ, ή όταν ανακάλυψαν ότι ο Buchholz τους έκλεβε όταν διαχειριζόταν τα λεφτά από τις συναυλίες.

Για το αν είναι από τα μεγαλύτερα/επιτυχημένα/σπουδαία κλπ. συγκροτήματα όλων των εποχών, εμένα προσωπικά δε χρειάζεται να μου το αποδείξουν οι πωλήσεις τους (οι οποίες ξεπερνούν τα 75.000.000).

Μου το αποδεικνύουν κάθε μέρα οι ασύλληπτες μελωδίες και τα riffs του Schenker, τα ατελίωτα παιχνίδια με την κιθάρα του Roth, τα "κουμπωτά" στη μελωδία σολαρίσματα του Jabs, και η φωνή... αχ αυτή η φωνή... του Meine που είναι και παραμένει το κυριότερο διακριτικό γνώρισμα των τραγουδιών που αγαπήσαμε όλοι μας.
+φωνω απολυτος......ενταξει το οτι δεν εχουν το ιδιο ηχο οπως οταν ηταν με τον roth αυτο μπορει να δικαιολογηθει......απο την αλλη που ξερετε οτι οι scorpions δεν θελουν κατι διαφορετικο;;;;που οι εταιριες πιεζουν για ενα album και γραφουν οτι να'ναι;;;;και στους dream theater η εταιρια τους πιεζε για ενα cd και βγαλανε ενα cd που το ακουγες και ελεγες ειναι dream theater????????;;;;;;;;αν δεν εχεις χρονο να καθησεις να γραψεις κατι ενα κομματι μια μελωδια ο αλλος δεν θα  αξιολογηση σωστα την δουλεια σου και θα πει π.χ ''αυτος ο rudolf μονο κομματια για γκομενες βγαζει σιγα μην ειναι αυτος κιθαριστας ο roth επρεπε να μεινει στο συγκροτημα''εχω αδικο;;;;;;;;;τελος παντον η γνωμη μου για αυτο το συγκροτημα δε αλλαζει.......

Αποσυνδεδεμένος Nikos Les Paul

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 116
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: THE SCORPIONS * 35 χρόνια rock legend !
« Απάντηση #12 στις: 30/07/08, 11:38 »
Και τώρα βγαίνουνε ήχοι "μπασταρδεμένοι" με στοιχεία ψιλοροκ, ψιλομέταλ, ψιλο hip-hop, ψιλο-τρανς, ενίοτε με Εθνικ στοιχεία.
Αυτό όμως κάπου κουράζει τα αυτιά, ή δεν τα ευχαριστεί, γιατί λείπει η ΒΑΘΕΙΑ ΡΥΘΜΙΚΟΤΗΤΑ, ΑΥΤΗ Η ΠΛΗΡΟΤΗΤΑ ΣΤΟΝ ΗΧΟ, ΣΤΑ ΑΚΟΡΝΤΑ, ΤΙΣ ΣΥΓΧΟΡΔΙΕΣ.

Πράγματι αυτά λείπουν από τη σημερινή μουσική γενικότερα.

Και όντως είναι σπαστικό το γεγονός ότι η μουσική μπασταρδεύτηκε και ακόμα και οι ίδιοι οι μουσικοί έχουν χάσει τον σαφή προσανατολισμό τους.

Αλλά ξέρεις τι πιστεύω; Για εμένα, το πρόβλημα με τους Scorpions δεν είναι το μπαστάρδεμα. Δε με πολυπειράζει ότι το 1999 το γύρισαν στο ποπ-ροκ με το Eye to Eye, ούτε που το 2004 άρχισαν οι "ψιλομεταλιές" στο Unbreakable κλπ. Βέβαια, άλλους αυτές οι αλλαγές τους ξενίζουν. Δικαίωμά τους.

Εμένα, όμως, αυτό που δεν μ' αρέσει είναι ότι τα τραγούδια που βγάζουν τα τελευταία χρόνια ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΩΡΑΙΑ να τα ακούς. Είναι τραγούδια που κατ' εμέ γράφτηκαν στο πόδι.

Τα riffs που βγάζει πλέον ο Schenker είναι της πλάκας, είναι αστεία σε σχέση με αυτά που έγραφε παλιά. Όταν εγώ έχω συνηθίσει στα riffs επιπέδου The Zoo και Rock You Like a Hurricane τι να μου κάνει το Blood Too Hot από το Unbeakable? Το ακούω και γελάω. Νομίζω πραγματικά ότι απλώς έπιασε την κιθάρα, έπαιξε δυο ακόρντα και το έκανε τραγούδι. Ε, λοιπόν τέτοια τραγούδια μπορώ να βγάλω κι εγώ. Είναι τραγούδια "του κιλού". Δεν πρεσβεύουν τον καλύτερο (για μένα) συνθέτη της Hard Rock, τον Rudolf Schenker. Θα ήταν ίσως καλούτσικα για ένα καινούριο συγκροτηματάκι που κάνει τις πρώτες του προσπάθειες. Αν δεν ήταν η φωνή του Meine, και δεν τα κυκλοφορούσαν οι Scorpions αλλά κάποια άλλοι, αυτά τα τραγούδια δεν θα τύγχαναν αναγνώρισης.

Βέβαια, δε ξέρω, ίσως και τα παλιά καταπληκτικά τραγούδια να τα έβγαζε έτσι απλά, και τώρα του τελείωσε η έμπνευση.

Τα τελευταία δέκα χρόνια, τα καλύτερα κομμάτια των Scorpions είναι αυτά που έχουν γραφτεί στο πιάνο (άποψή μου). Τα ρυθμικά της Flying V πια δεν ξεσηκώνουν, και τα σολαρίσματα της Explorer δεν συναρπάζουν.

Επίσης, Filipaster δεν νομίζω ότι οι Scorpions είναι δυνατό να έχουν πίεση από δισκογραφική εταιρεία. Το πρόβλημα δεν είναι ότι δεν είχαν χρόνο να γράψουν καλά τραγούδια. Δε μπορεί να είναι αυτό. Πια δισκογραφική εταιρεία θα πιέσει τους Scorpions, τώρα πλέον; Ίσα ίσα το αντίθετο.

Αν υπήρξε ποτέ πίεση ήταν επί εποχής παραγωγού Dieter Dierks. Αυτός τους πίεζε πολύ, γι' αυτό και έκαναν προκοπή. Τότε ήταν που οι Scorpions μεγαλούργησαν.

Αυτός πρέπει να ήταν τρομερός παραγωγός. Αλλά τελικά αποδείχτηκε κι αυτός κλεφτάκος και το διαλύσανε.

Όταν έβλεπα το αρχικό βιντεάκι στο cd του unbeakable, και έλεγε ότι ο συγκεκριμένος παραγωγός που δούλεψε μαζί τους σε αυτή τη δουλειά (δεν θυμάμαι όνομα) ξέρει τους Scorpions καλύτερα από οποιονδήποτε, και ξέρει τι χρειάζεται ώστε να η μουσική να αντιπροσωπεύει τους Scorpions, ψάρωσα. Σκέφτηκα ότι επιτέλους βρέθηκε ο άνθρωπος που χρειάζονταν τόσα χρόνια.

Αλλά μετά ήρθε η απογοήτευση. Ακόμα κι εγώ ξέρω τη μουσική των Scorpions καλύτερα από αυτόν τον άσχετο.

Δε λέω σε καμία περίπτωση ότι πρέπει να σταματήσουν να βγάζουν μουσική, και τέτοια χαζά.

Όπως είπε και ο Φίλιππος:

η γνωμη μου για αυτο το συγκροτημα δε αλλαζει.......
« Τελευταία τροποποίηση: 30/07/08, 14:14 από Nikos Les Paul »

Αποσυνδεδεμένος blackie

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1050
  • Φύλο: Άντρας
  • Take me down, I'm coming home, arena of pleasures
    • Προφίλ
Απ: THE SCORPIONS * 35 χρόνια rock legend !
« Απάντηση #13 στις: 30/07/08, 12:47 »
Συμφωνω με πολλα απ'οσα λετε με καποια οχι...
Ειλικρινα δε μπορω να καταλαβω την εκφραση "δεν βγαζει πια επιπεδου riff Rock you like a hurricane"...
Αγαπητοι εχετε δει το συγκεκριμενο ριφ ποτε?Ειναι επιπεδου "δημοτικου"(μιλαω για πολυπλοκοτητα)

Το θεμα ειναι οτι στην εποχη μας που κυριαρχει η ανουσια και αχρωμη πολυπλοκοτητα(των ριφ,των σολο,των φωνων κοκ)ειναι λογικο τα σημερινα τραγουδια που εχουν μεινει στην απλοτητα και αμεσοτητα των 80'ς να καθεται σε καποιους καπως αλλα επειδη οι ιδιοι εχουν "μασησει" οτι οι scorpions τη δεκαετια των late 70's early 80's ηταν μεγαλη μπαντα,το αναμασανε γιατι δε το καταπινουν...Δισκος σαν το unbreakable θα εκανε τεραστια επιτυχια το 80 κατα τη γνωμη μου...τα σημερινα δεδομενα της μουσικης δεν επιτρεπουν σε τετοιες παλιες μπαντες να δειξουν αυτα που εδειχναν αναγκαζοντας τες ν'αλλαζουν υφος...αλλοτε επιτυχημενα αλλοτε οχι...τρανο παραδειγμα οχι μονο οι scorpions αλλα και οι priest...(ακους εκει judas priest με ορχηστρικα "επικ" μερη...)

Αποσυνδεδεμένος Nikos Les Paul

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 116
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: THE SCORPIONS * 35 χρόνια rock legend !
« Απάντηση #14 στις: 30/07/08, 14:13 »
Αγαπητοι εχετε δει το συγκεκριμενο ριφ ποτε?Ειναι επιπεδου "δημοτικου"(μιλαω για πολυπλοκοτητα)

Πολύ σωστά το διευκρινίζεις ότι είναι του δημοτικού οσον αφορά την ΠΟΛΥΠΛΟΚΟΤΗΤΑ, και όχι από άλλη άποψη.
Αλλά είναι τόσο μα τόσο ωραίο! Και εγώ νομίζω ότι αυτό είναι το ζητούμενο. Επίσης του riff του Smoke on the Water
είναι απλό, αλλά αξιολογείται ως το πιο δημοφιλές που γράφτηκε ποτέ.

Ποιο από αυτά τα riffs των Scorpions που αγαπήσαμε ήταν πολύπλοκο; Σχεδόν όλα τα αριστουργήματα του Schenker είναι απλά ως γνωστόν, και στη μελωδία και στο ρυθμό.
Για παράδειγμα, τα τραγούδια Holiday και When the Smoke is Going Down (τα οποία είναι σχεδόν ίδια, απλώς από το 2ο λείπουν οι 3 τελευταίες πενιές στο κάθε ακόρντο σε σχέση με το πρώτο.) Ομοίως και το Still Loving You. Είναι πολύ-πολύ απλά.
Όπως και αυτό που έκανε ο Κολόμβος με το αυγό ήταν απλό. Αλλά ποιος άλλος το σκέφτηκε;

Ίσως αυτό που έχασαν οι Scorpions είναι η αυτή η απλή μαγευτική μελωδικότητα και ρυθμικότητα στη σύνθεση.

Τα σημερινα τραγουδια που εχουν μεινει στην απλοτητα και αμεσοτητα των 80'ς να καθεται σε καποιους καπως αλλα επειδη οι ιδιοι εχουν "μασησει" οτι οι scorpions τη δεκαετια των late 70's early 80's ηταν μεγαλη μπαντα,το αναμασανε γιατι δε το καταπινουν...Δισκος σαν το unbreakable θα εκανε τεραστια επιτυχια το 80 κατα τη γνωμη μου.

Διαφωνώ, αλλά η γνώμη σου είναι σεβαστή. Ίσως πράγματι να είχε επιτυχία, ποιος μπορεί να είναι σίγουρος για το αντίθετο.
Αλλά δε πιστεύω ότι οι Scorpions έμειναν στην αμεσότητα και στην απλότητα των προηγουμένων δεκαετιών.

Αποσυνδεδεμένος philip the great

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 447
  • Φύλο: Άντρας
  • ---KEEP ON ROCKING---
    • Προφίλ
Απ: THE SCORPIONS * 35 χρόνια rock legend !
« Απάντηση #15 στις: 30/07/08, 18:30 »
παιδια πολυ σωστα αυτα που λετε......το θεμα ειναι οτι αν βγαλεις ενα κομματι σημερα το οποιο να εχει 6-7 ακορντα και ενα σολο μετα τον τελευταιο στιχο θα νομιζεις οτι δεν ειναι κατι σπουδαιο.....αλλα μπορει να γινει τεραστια επιτυχια και να γινει γνωστο σε ολο τον κοσμο.....θελω να καταλειξω στο οτι η απλοτητα των κομματιων σημερα αλλα και στα 70'ς-80'ς γινετε αισθητη.....δηλαδη ακουστε p.x zztop,deep purple,zeppelin και θα καταλαβετε......υπαρχουν κομματια που εχουν 5 ακορντα και ενα σολο.......βαλτε στην λιστα και τους black sabbath.......παιδια δεν μιλαω για ολα τα κομματια.......εχουν γραψει και κομματαρες αυτα τα συγκροτηματα αλλα εχει γραψει και το καθενα απο ενα ''paranoid''....... και αντι εμεις να κοιταξουμε να δημοσιευσουμε με τον τροπο μας ενα κομματι το οποιο εχει αλλαγες solos διαφορα riffs και δεν ξερω και εγω τι αλλο εμεις προωθουμε ενα κομματι full στην απλοτητα με 3 ακορντα και ενα solo......δηλαδη παιζουμε και εμεις ρολο [ο κοσμος]......παει ενα παιδι σημερα π.χ και λεει ''τι κομματι να βγαλω σημερα στην κιθαρα?? και λεει δεν βγαζω το paranoid η to smoke on the water η το rock you like a hurricane απο το GP5???''και εγω αυτο θα εκανα και πιστευω ολοι το καναμε.....μας αρεσουν ποιο πολυ τα απλα κομματια.....οπως κατι αλλο σχετικο ειχα παει σε ενα live και εβλεπα διαφορους να σολαρουν και να κανουν διαφορα......βγαινει ενας εξω πολυ καλος κιθαριστας και αρχιζει να κανει tapping,κλιμακες,αρπισματα και πολλα αλλα.......και μετα βγαινει εναν και εβαλε ενα εφφε στην κιθαρα και επαιζε συνεχεια με τον τρεμολο και οι αλλοι που ηταν απο κατω ουρλιαζαν σαν τρελοι ενω στον αλλον δεν εκαναν τιποτα.......μπορει να ακουγετε τρελο αλλα ετσι ειναι.....απο την αλλη υπαρχουν συγκροτηματα οπως dream theater,iron maiden,metallica,black label society k.a [ας μην μιλησουμε για vai,malmsteen,petrucci,zappa,kai allous]τα  κομματια που γραφουν ειναι φανταστικα και εχουν πολλα πραγματα μεσα.....τεχνικες, εφφε εχουν οτι πρεπει να εχει ενα κομματι......για να λεγετε metal η ροκ........
Παράθεση
Επίσης, Filipaster δεν νομίζω ότι οι Scorpions είναι δυνατό να έχουν πίεση από δισκογραφική εταιρεία. Το πρόβλημα δεν είναι ότι δεν είχαν χρόνο να γράψουν καλά τραγούδια. Δε μπορεί να είναι αυτό. Πια δισκογραφική εταιρεία θα πιέσει τους Scorpions, τώρα πλέον; Ίσα ίσα το αντίθετο.

αυτο το ειπα γενικα......το ξερω οτι οι scorpions δεν πιεζονται απο κανεναν.....υπαρχουν συγκροτηματα που δεν γραφουν αυτο που πραγματικα θελουν....αυτο με τους dream theater εγινε στ'αληθεια........δεν θυμαμαι ποιος δισκος ηταν.......τελος παντον
επισης παιζουν ρολο και οι στιχοι ενος κομματιου περνω ως παραδειγμα παλι το paranoid.....εχει εναν πιασαρικο στιχο οπως και το rock you like a hurricane.......παιδια γουστα ειναι αυτα εγω ακουω και μου αρεσουν ολα τα κομματια απο ολα τα albums των scorpions......σε μερικους αρεσαν οταν ηταν με τον roth,σε αλλους παλι καθολου........αυτα τα ολιγα........ ;) ;) ;)

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: THE SCORPIONS * 35 χρόνια rock legend !
« Απάντηση #16 στις: 30/07/08, 19:22 »
Συγνωμη αλλα πιστευετε οτι οι Σκορπιονς παιζουν σημερα αυτα που θελουν να παιζουν..Σε συνεντευξη διαβασα οτι στα 90ς το γυρισαν σε αλμπυμς eye to eye επειδη θελαν να πιασουν τον παλμο της εποχης και αντιστοιχα στα 00s καναν κατι αναλογο με το unbreakable..Περισσοτερο προσπαθουν δουν τι ακουει ο κοσμος και να γραψουν κατι τετοιο..Για αυτοο πατατεψαν κιολας..
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος philip the great

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 447
  • Φύλο: Άντρας
  • ---KEEP ON ROCKING---
    • Προφίλ
Απ: THE SCORPIONS * 35 χρόνια rock legend !
« Απάντηση #17 στις: 30/07/08, 23:46 »
Συγνωμη αλλα πιστευετε οτι οι Σκορπιονς παιζουν σημερα αυτα που θελουν να παιζουν..Σε συνεντευξη διαβασα οτι στα 90ς το γυρισαν σε αλμπυμς eye to eye επειδη θελαν να πιασουν τον παλμο της εποχης και αντιστοιχα στα 00s καναν κατι αναλογο με το unbreakable..Περισσοτερο προσπαθουν δουν τι ακουει ο κοσμος και να γραψουν κατι τετοιο..Για αυτοο πατατεψαν κιολας..
ναι το ειχα ακουσει και εγω αυτο.....αλλα δεν το πιστεψα........παντος το θεωρω μεγαλη βλακεια να αλλαξουν στιλ και ηχο λογο του κοσμου αλλα ως συνηθως καποιοι βρισκονται απο πισω.......δεν πιστευω οτι οι scorpions το γυρισαν ξαφνικα στο ποπ-ροκ......

Αποσυνδεδεμένος Nikos Les Paul

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 116
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: THE SCORPIONS * 35 χρόνια rock legend !
« Απάντηση #18 στις: 31/07/08, 00:22 »
Συγνωμη αλλα πιστευετε οτι οι Σκορπιονς παιζουν σημερα αυτα που θελουν να παιζουν..Σε συνεντευξη διαβασα οτι στα 90ς το γυρισαν σε αλμπυμς eye to eye επειδη θελαν να πιασουν τον παλμο της εποχης και αντιστοιχα στα 00s καναν κατι αναλογο με το unbreakable..Περισσοτερο προσπαθουν δουν τι ακουει ο κοσμος και να γραψουν κατι τετοιο..Για αυτοο πατατεψαν κιολας..

Εγώ αυτό που ξέρω είναι ότι αμα έχεις έμπνευση γράφεις καλά και γίνεσαι τοπ, πχ. Blackout. Άμα δεν έχεις... γράφεις το Unbeakable.

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: THE SCORPIONS * 35 χρόνια rock legend !
« Απάντηση #19 στις: 31/07/08, 12:35 »
Συγνωμη αλλα πιστευετε οτι οι Σκορπιονς παιζουν σημερα αυτα που θελουν να παιζουν..Σε συνεντευξη διαβασα οτι στα 90ς το γυρισαν σε αλμπυμς eye to eye επειδη θελαν να πιασουν τον παλμο της εποχης και αντιστοιχα στα 00s καναν κατι αναλογο με το unbreakable..Περισσοτερο προσπαθουν δουν τι ακουει ο κοσμος και να γραψουν κατι τετοιο..Για αυτοο πατατεψαν κιολας..
ναι το ειχα ακουσει και εγω αυτο.....αλλα δεν το πιστεψα........παντος το θεωρω μεγαλη βλακεια να αλλαξουν στιλ και ηχο λογο του κοσμου αλλα ως συνηθως καποιοι βρισκονται απο πισω.......δεν πιστευω οτι οι scorpions το γυρισαν ξαφνικα στο ποπ-ροκ......
τι εννοεις δεν το πιστεψες?και τι εννοεις καποιοι βρισκονται απο πισω?Αν ενα ονομα βεληνεκους Σκορπιονς αναγκαζεται να γραψει συγκεκριμενη μουσικη λογω καποιου παραγωου η εταιριας τοτε πεφτουν ακομα πιο χαμηλα στην εκτιμηση μου...Αλλωστε δεν ηταν το προβλημα τους το γυρισμα αυτο..Οι σκορπιονς εχουν να βγαλουν καλο δισκο απο το 1984..

@nikos les paul..Δεν διαφωνω ομως δεν ειναι μονο αυτο..Ειναι και η εποχη που το γραφεις και ο λογος που το γραφεις..
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος teo_gp

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 473
  • Φύλο: Άντρας
  • Whatever happened to my rock'n'roll?
    • Προφίλ
Απ: THE SCORPIONS * 35 χρόνια rock legend !
« Απάντηση #20 στις: 31/07/08, 13:09 »
Ρε παιδιά μην κοροιδευόμαστε... Πιέσεις πάντα υπάρχουν από τις δισκογραφικές εταιρίες είτε όσον αφορά στους χρόνους είτε ακόμα και στο ύφος των τραγουδιών που βγαίνουν... Δεν είναι τυχαίο το γεγονός ότι πολλά συγκροτήματα ιδρύουν δικές τους δισκογραφικές για να μπορούν να κινούνται ελεύθερα. Δεν λέω ότι οι Scorpions πιέζονται όσο ο Ρέμος :o :o :o αλλά πιέσεις πάντα υπάρχουν.
I was lookin' back to see if you were lookin' back at me
to see me lookin' back at you

http://www.myspace.com/grandzero

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: THE SCORPIONS * 35 χρόνια rock legend !
« Απάντηση #21 στις: 31/07/08, 16:53 »
Ρε παιδιά μην κοροιδευόμαστε... Πιέσεις πάντα υπάρχουν από τις δισκογραφικές εταιρίες είτε όσον αφορά στους χρόνους είτε ακόμα και στο ύφος των τραγουδιών που βγαίνουν... Δεν είναι τυχαίο το γεγονός ότι πολλά συγκροτήματα ιδρύουν δικές τους δισκογραφικές για να μπορούν να κινούνται ελεύθερα. Δεν λέω ότι οι Scorpions πιέζονται όσο ο Ρέμος :o :o :o αλλά πιέσεις πάντα υπάρχουν.
Πιεσεις στο υφος των τραγουδιων σε τοσο μεγαλο συγκροτημα? :-X..Στην εκδοση ντιβιντι συναυλιων και συλλογων ναι!
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος teo_gp

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 473
  • Φύλο: Άντρας
  • Whatever happened to my rock'n'roll?
    • Προφίλ
Απ: THE SCORPIONS * 35 χρόνια rock legend !
« Απάντηση #22 στις: 31/07/08, 16:57 »
Ρε παιδιά μην κοροιδευόμαστε... Πιέσεις πάντα υπάρχουν από τις δισκογραφικές εταιρίες είτε όσον αφορά στους χρόνους είτε ακόμα και στο ύφος των τραγουδιών που βγαίνουν... Δεν είναι τυχαίο το γεγονός ότι πολλά συγκροτήματα ιδρύουν δικές τους δισκογραφικές για να μπορούν να κινούνται ελεύθερα. Δεν λέω ότι οι Scorpions πιέζονται όσο ο Ρέμος :o :o :o αλλά πιέσεις πάντα υπάρχουν.
Πιεσεις στο υφος των τραγουδιων σε τοσο μεγαλο συγκροτημα? :-X..

 Εκεί είναι που μπαίνει ο παραγωγός... Τρανά παραδείγματα οι Metallica, οι Red Hot Chili Peppers και τόσοι άλλοι...
I was lookin' back to see if you were lookin' back at me
to see me lookin' back at you

http://www.myspace.com/grandzero

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: THE SCORPIONS * 35 χρόνια rock legend !
« Απάντηση #23 στις: 31/07/08, 17:06 »
Ρε παιδιά μην κοροιδευόμαστε... Πιέσεις πάντα υπάρχουν από τις δισκογραφικές εταιρίες είτε όσον αφορά στους χρόνους είτε ακόμα και στο ύφος των τραγουδιών που βγαίνουν... Δεν είναι τυχαίο το γεγονός ότι πολλά συγκροτήματα ιδρύουν δικές τους δισκογραφικές για να μπορούν να κινούνται ελεύθερα. Δεν λέω ότι οι Scorpions πιέζονται όσο ο Ρέμος :o :o :o αλλά πιέσεις πάντα υπάρχουν.
Πιεσεις στο υφος των τραγουδιων σε τοσο μεγαλο συγκροτημα? :-X..

 Εκεί είναι που μπαίνει ο παραγωγός... Τρανά παραδείγματα οι Metallica, οι Red Hot Chili Peppers και τόσοι άλλοι...
Ναι αναλογα τον παραγωγο..Αν μιλαμε για μια επιβλητικη μορφη τυπου rick rubin οκ..Απο εκει και περα μονο συγκροτηματα Μπον Τζοβι δινουν τον ελεγχο..
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος Ibanezακιας

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 779
  • Φύλο: Άντρας
  • Do you see me?
    • Προφίλ
Απ: THE SCORPIONS * 35 χρόνια rock legend !
« Απάντηση #24 στις: 07/08/08, 13:33 »
Ιστορικό συγκρότημα, μεγάλα κομμάτια αλλά οι τελευταίες δουλειές τους είναι χειρότερες κι από του Ρακιτζή...Από δηλώσεις άστα να πάνε...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
2005 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/11/06, 18:54
από Θοδωρής
17 Απαντήσεις
7347 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/03/07, 04:36
από Fys
6 Απαντήσεις
2842 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/03/08, 11:46
από taxfreesax
0 Απαντήσεις
1895 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/11/09, 20:27
από Βραζίλης
0 Απαντήσεις
1864 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/09/10, 09:22
από elrich
0 Απαντήσεις
1355 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/09/10, 14:07
από Βραζίλης
1 Απαντήσεις
15558 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/01/13, 01:45
από happydreamer
7 Απαντήσεις
4367 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/05/15, 18:24
από tech21man
5 Απαντήσεις
4301 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/04/17, 13:40
από panixgr
10 Απαντήσεις
3727 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/07/18, 09:28
από panixgr